Voor Hoffman valt alles op zijn plaats Hans Zwaan stopt er nu echt mee Krajicek kan niet wennen Sport Certificaathouders wijken niet 'Eindelijk is het dragen van witte sokken verboden chef willem spieri loordwijk verder in Amstei Cup jpggwuK» Noordwijk heeft ten koste van Blauw Zwart de vol- ,nde ronde bereikt van de Amstei Cup. Gisteravond werd het Oin het voordeel van de thuisploeg, waarbij van het eerste elf- lalleen Michael van der Laan en Martin van Kins in actie kwa- en. Albert van der Heiden en Elmer Nijman scoorden aan jerszijden van de rust de beide doelpunten. tyente en De Graafschap willen Roy jde FC Twente en De Graafschap willen Bryan Roy inlij- De oud-international staat onder contract van Hertha BSC, ir heeft daar geen basisplaats. Roy heeft te kennen gegeven ig te willen naar het Nederlandse topvoetbal, en wacht voor- igde aanbiedingen af. [onkballer Strawberry gearresteerd De politie in Tampa heeft honkballer Darryl Strawberry jrresteerd. De sterspeler van de New York Yankees werd op- jakt nadat hij een undercoveragente 50 dollar (omgerekend nderd gulden) had geboden voor seks. Bovendien vond de litie in de portemonnee van Strawberry 0,3 gram cocaine. De mkballer is in hechtenis genomen. Strawberry heeft in okto- nog een operatie ondergaan wegens darmkanker. Het afge- ipen seizoen maakte hij 24 home runs. i jdane wil naar Spanje jiEi Zinedine Zidane wil volgend seizoen in Spanje spelen, wereldvoetballer van het jaar, nu nog speler van Juventus, eft een Spaanse vrouw. Zij heeft genoeg van het leven in de ij dustriestad Turijn en wil terug naar haar geboorteland. Real lAtletico Madrid zouden al interesse hebben getoond voor Zi- ine. Luciano Moggi, de algemeen directeur van Juventus, liet mge week nog weten dat de speler niet te koop is. De Franse lemational zou volgend seizoen een centrale rol bij de Oude une moeten gaan vervullen. tavensbergen weg bij Ajax WK» Ajax zal het contract van Robert Jan Ravensbergen niet verlengen. De Katwijker had een twee jaar durende ibintenis, die deze zomer afloopt. Ravensbergen, die in de igd ook voor Quick Boys en Feyenoord speelde, kwam dit sei- jen door een hardnekkige voetblessure aanvankelijk weinig i voetbal toe en komt momenteel uit in het tweede van Ajax. centrale verdediger heeft vijf jaar bij de Amsterdamse club voetbald. 1VS steeds veiliger den De positie van UVS op de ranglijst van de hoofdklasse A sinds gisteravond weer een beetje minder dreigend gewor- n. Achtervolger DHC verloor met 4-2 van Elinkwijk en de nateurs van Feyenoord kwamen niet verder dan een 1-1 ge- kspel tegen Holland. De Roterdammers hebben wel twee iels minder gespeeld dan UVS. ind onderaan: 10. Holland 22-25, 11. UVS 22-22, 12. SC Feyenoord 20-18, "OHC 21-14. 14. DWV22-13. todman ontslagen door Lakers jiwoopDe Amerikaanse basketbalclub Los Angeles Lakers eft Dennis Rodman ontslagen. De excentrieke speler bracht inder dan twee maanden door bij de Lakers. Aanvankelijk iighet goed; de ploeg won met Rodman negen wedstrijden op inde NBA. Tot Rodman zonder geldig excuus afwezig bleef jwedstrijden en trainingen. De 37-jarige vedette ging zijn ei- ngang, tegen de zin van de clubleiding. „Momenteel is zijn iet beste voor de Lakers", meldde vice-voorzitter Jerry est. Rodman was al vijf maal speler van een kampioensteam de NBA. De laatste drie daarvan waren bij de Chicago Bulls, steamgenoot van Michael Jordan. Al twee keer eerder kondigde Hans Zwaan zijn afscheid aan. Twee keer werd hij overge haald om zijn voetbafloopbaan te verlengen. Maar deze keer is het definitief, bezweert de spits van w Katwijk. Hans Zwaan (34) stopt aan het eind van het seizoen, na vijftien seizoenen en honderden doelpunten op s356£&4. plv -chef janet van dijk. 071-5356463 het hoogste amateurniveau. Zwaan heeft nog even overwo gen om z'n carrière langzaam af te bouwen. „We hebben de mogelijkheid besproken om nog één keer in de week te trai nen en op zaterdag op de bank te zitten. Maar dat is niks voor mij. Als ik train, wil ik ook spe len." Afgelopen jaar was Zwaan veel geblesseerd. Dat is niet de reden dat hij nu z'n loopbaan beëindigt. „Het is een complex van factoren. Ik wil meer tijd vrij maken voor andere dingen. Ik wil gaan kijken bij m'n zoon tje die bij Rijnsburgse Boys voetbalt." De spits geeft toe dat het een moeilijk besluit was. „Ik heb 25 jaar lang in selecties gevoet bald. Al die jaren trainde je drie keer in de week en speelde je op zaterdag. Dan zal het best wennen zijn als dat volgend seizoen anders is." Zwaan denkt nog wel veel la$gS de velden te vertoeven. thuis wedstrijden van voetbalvereni ging Katwijk zal ik er zeker zijn. En als Katwijk uit speelt, ga ik misschien ook wel naar wed strijden van de andere clubs kijken." Op 8 mei speelt Zwaan zijn laatste wedstrijd voor Katwijk. Hij hoopt die laatste wedstrij den blessurevrij door te ke rnen. „Ik heb dit jaar een aantal wedstrijden gemist door bles sures, maar ik voel me nu fit. Ik wil de periode Katwijk natuur lijk op het veld afsluiten. TVM'er eerste in Veenendaal - Veenendaal In de kantine van sporthal De Vallei zaten zijn vader en diens buurman op wiel renner Tristan Hoffman te wachten. „We moesten van hem hier komen om er eentje op te drinken, zo gaat dat bij ons in Grolle." Het 29-jarige nieuwjaars kind is al een aantal jaren vertrokken uit Groenlo en woont nu in het Belgische Nieuwmoer. Maar verge ten doet hij zijn roots niet. Het fuifnummer van wel eer kon gisteren na zijn ze ge in Veenendaal-Veenen- daal eindelijk weer eens met recht het glas heffen. Drie dagen na de geboorte van zijn eerste kind boekte Hoffman in de Nederland se semi-klassieker zijn eer ste aansprekende zege in twee jaar. veenendaal gpd Waar wielrenners nog wel eens magische krachten weten te ge nereren uit de geboorte van een nakomeling, bleef Hoffman zo als het een Achterhoeker van origine betaamt, met beide be nen op de grond. „Het zat er al een paar weken aan te komen", luidde zijn simpele vaststelling. En zo was het maar net. Vanaf de Omloop Het Volk was Hoff man niet uit de voorste klassie ke rijen weg te slaan, met een piek de afgelopen weken: acht ste in de Ronde van Vlaande ren, derde in Gent-Wevelgem en afgelopen zondag zeventien de in Parijs-Roubaix. „De grootste teleurstelling uit mijn loopbaan", noemde hij echter die laatste klassering, in de we tenschap dat hij op weg leek naar een prachtige ereplaats. En wie weet wel meer. Maar een lekke band 'op het meest Tristan Hoffman is dolgelukkig als hij in Veenendaal als eerste over de meet raast ongelukkige' moment wierp hem terug. Diep ontgoocheld wilde hij naar huis gaan, waar zijn vrouw Vera op het punt van bevallen stond. Maar ploegleider Hen drik Redant nam hem eerst nog even apart. „Ik heb hem gezegd dat hij niet ontgoocheld moest zijn. En ik kon het weten, want ik heb in de dezelfde positie ge zeten. Ik was ooit in Parijs-Rou baix solo op weg naar de zege maar zag die de mist ingaan door een lekke band. Twee da gen later won ik echter wel de eerste etappe in de Ronde van Aragon. Dat heb ik hem voorge houden." Met succes, zo bleek gisteren. Al had Hoffman er voor de start nog niet zoveel fiducie in. „Ik ben moe", mompelde hij, ver wijzend naar de lange dagen en de korte nachten na de geboor te maandag van dochter Iris. „Ik was blij dat we gisteren naar het hotel konden. Heb ik in ie der geval nog een nacht goed geslapen." Met de puike vorm waarin hij verkeerde, bleek het genoeg voor de overwinning, na een at tent gereden koers waarin hij met elke ontsnapping mee was. Eerst toen er op het laatste klimmetje in de heuvels rond Berg en Dal op initiatief van Ra- bo-renner Erik Dekker een kop groep van dertien man ont stond, daarna toen er verschil lende demarrages geplaatst werden en vooral toen weer Dekker in de laatste tien kilo meter er tussenuit ging. Hoff man zag dat zijn gevaarlijkste concurrenten voor de sprint, Max van Heeswijk en de Frans man Emmanuel Magnien, ble ven zitten en sprong in het spoor van de Belg Peers mee. Alleen de Italiaan Missaglia kwam nog na. ,,En toen wist ik dat het nu moest gebeuren." En het gebeurde. Het was de beloning voorbeen winter hard werken. Voor zich zelf dit keer. Na zijn succesjaar 1996, met zeges in Dwars door België en Parijs-Bourges, was Hoffman in het slop geraakt. Hij had wel hard gewerkt, laat daar geen misverstand over be staan. Alleen: vooral voor ande ren. Zelf een mooie overwin ning pakken was er niet bij. Maar daarvoor hadden ze hem bij TVM na 1996 geen verbeterd contract onder de neus ge duwd. Begin 1998 kreeg de oudste van dienst (al voor het achtste jaar bij TVM) al te horen dat er meer van hem verwacht werd. Toen was hij in het najaar net geopereerd aan een afge- knelde ader in zijn lies. „Daar door had ik de hele maand de cember niets kunnen doen." Het resultaat was dat hij rede lijk goed was maar niet goed genoeg om zelf wat af te dwin gen. Toen er vorig jaar weer ge praat moest worden over een nieuwe verbintenis, was er daarom niet veel te eisen. Er was dus druk. „Ach", zo deed hij gisteren laconiek, „er is ieder jaar druk." Maar volgens ploegleider Hendrik Redant is er wel dege lijk gepraat. „Ge kunt zoiets als kritiek opvatten. Maar Tristan is een positieve jongen en heeft het positief opgepakt. Hij lijkt misschien een beetje een lol broek, maar hij is nooit te be roerd om hard te werken. En hij heeft klasse, dat hebben we in 1996 gezien. Eens moest het er weer uitkomen." Daarom ook was zijn vluchtmakker Bart Voskamp zo blij voor hem. ,.Ik gun het iedereen in de ploeg maar hem toch wel heel erg, vooral op dit moment. Tristan heeft een paar moeilijke jaren gehad, waarin hij ook vaak goed was maar dan op de verkeerde momenten. Nu valt alles wel op zijn plaats." In de kantine van sporthal De Vallei wist zijn vader wel waar om. „Bij ons, de Hoffmans, be gint alles pas echt als we rond de dertig zijn." Dat komt goed uit, wist Tristan. „Want ik heb nu wel een kleine, waarvoor ik moet zorgen." Ook Schalken uitgeschakeld in Tokio Richard Krajicek verloor van daag in de kwartfinales van het tennistoernooi in Tokio in drie sets van de als achtste geplaats te Zweed Jonas Björkman: 3-6 7-5 6-1. Gisteren bleek al dat de als eerste geplaatste Nederlander zich nog erg onwennig voelde in Japan. De Muidenberger won toen in de derde ronde moeizaam van de als zestiende gerangschikte Duitser David Prinosil, 6-4 6-4. Die overwinning van Krajicek miste overtuiging. „Ik had niet het gevoel dat ik controle over de wedstrijd had", zei de Wim- bledon-winnaar na afloop. „Het kostte mij moeite de snel heid van de baan te beoorde len. Ook kon ik de ballen door de lucht moeilijk volgen." Krajicek heeft niet goed kun nen wennen aan de omstandig heden in Tokio. In de derde ronde speelde hij pas zijn eerste volledige wedstrijd van het toernooi. In de eerste ronde had de nummer vier van de we reld een bye. Zijn eerste partij in de tweede schifting duurde wegens een blessure van John van Lottum slechts vier games. Tekenend voor de onwen- ningheid in de wedstrijd tegen Prinosil waren de volleykansen die Krajicek in de beginfase miste. Bij de stand van 3-3 kon de winnaar van 1997 profiteren van een aantal afzwaaiers van zijn tegenstander en pakte de set met 6-4. In het begin van de tweede set verloor Prinosil met een zijn servicebeurt. Krajicek gaf deze voorsprong niet meer uit handen en won de tweede set met dezelfde cijfers. In de strijd om een plaats in de halve finales ging Krajicek ten onder tegen Björkman, die in de derde ronde met 6-7 6-4 6-4 de Duitser Jens Knippschild versloeg. De balans tussen Björkman en Krajicek is nu 3-2 in het voordeel van de laatste. Sjeng Schalken redde het ook niet in Japan. De Limburger, twaalfde op de plaatsingslijst, verloor in de derde ronde van de Canadees Sebastien Lareau. Met een 6-2 zege in de eerste set begon Schalken overtuigend aan het duel. De daaropvolgen de sets gingen tot 6-6 gelijk op. In de beide tiebreaks was La reau met respectievelijk 7-3 en 7-4 te sterk. In de kwartfinales neemt hij het op tegen de Zweed Johansson. Enqvist, de derde Zweed bij de laatste acht, verloor in drie sets van de Duit ser Kiefer. amsterdam anp weten hoe de structuur van de gen founders droegen 45 mil- ArenA in elkaar zit. Het is hen joen gulden en verwierven zich De tweeduizend certificaathou- ook verteld in het EK-bidbok. daarmee het recht een skybox ders van de ArenA zijn vastbe- Nooit is er tegengas gekomen. te huren. Ook de skyboxhou- sloten hun zesduizend voor- KNVB-directeur Harry Been ders moeten hun plaats afstaan keursplaatsen niet af te staan en hoofd van de Nederlandse voor het EK. Voor nog eens 65 voor de vijf EK-wedstrijden. De EK-organisatie zegt dat alle miljoen namen tweeduizend organisatie van het toernooi wil plaatsen in het stadion in de particulieren en bedrijven sa- uiterlijk 22 april antwoord, vrije verkoop moeten vanwege men zesduizend certificaten af. „Maar we laten ons niet onder de Europese wetgeving. Dus Een certificaat is een soort aan druk zetten. Drukken doen ze ook de zesduizend plaatsen van deel, dat het eerste recht geeft maar op de wc", schampert de certificaathouders. In totaal op een kaartje voor welk evene certificaathouder Rob Cohen, betreft het 30.000 plaatseri, ver- ment dan ook in de ArenA. tevens directeur van het eetcafe deeld over vijf duels. Cohen: „Het gaat de organi- World Soccer in de ArenA. Volgens Cohen is dat on2in, satoren niet om de plaatsen. De De certificaathouders hou- omdat de certificaathouders ei- voetbalmaffia wil gewoon gratis ders besloten woensdag in een genaar zijn van de VïP^pIaat- toegang hebben tot alle lounges geheime bijeenkomst in het sen. „De kern is: de BK-cwgani- en vreetpaleizen in de ArenA. Amsterdamse stadion dat ze satie en de KNVB h&ben iets Laat ze maar een tent opzetten niet wijken voor het dreige- verkocht waarvari ze'oe rédften voor die gasten, daar kunnen ze ment. „Wij willen best op een niet hebben." ook vreten. Wij worden nu af- gewone stoel zitten", aldus Co- Cohen zegt dat de El&«§a$I- geschilderd als rijke patsers hen, tevens adviseur van de ge- satie wel moet beseftthrffat met dure sigaren die de EK- broeders Frank en Ronald de zonder de certificaathduöers en wedstrijden in de ArenA blok- Boer. „Maar waar het omgaat: de founders de ArerlA rfooit keren. Het publiek wordt dom de EK-organisatie en de KNVB kon worden gebouwd. De ne- gehouden!" De stijl van snookerarbiter Paul Swanenburg leiden loman leefmans Scheids!! is een rubriek 1 arbiters. In de twaalfde snookerscheids- J'cr Paul Swanenburg uit «n» over the best seat in 'house. Snookerarbiters zijn onmiskenbaar de best gesoigneerde scheidsrechters in de sportwereld. Black-tie (zeg maar smo king) is verplicht en daar komen nog de onlosmakelijk met snooker verbonden smetteloos witte handschoentjes bij. Stijlvol voor de dag komen, zowel scheidsrechters als spelers, is een tradi tie die net als de sport zelf uit Engeland is komen overwaaien. Typisch Neder landse aanpassingen worden zelden ge duld. „Aan al die gekleurde vestjes moe ten we nog wat zien te doen. Ik heb het pas sinds een poosje eindelijk voor el kaar dat het dragen van witte sokken verboden is. Geen gezicht", zegt de 27- jarige Leidenaar Paul Swanenburg, hoofdscheidsrechter bij het onlangs in Warmond gehouden NK. De uit Eindhoven afkomstige rechten student snookerde zelf een 'aardig bal letje' toen er bij een groot toernooi in zijn voormalige woonplaats officiële scheidsrechters opdoemden. „Dat vond ik toch wel wat hebben, die jongens in die pakkies. Aangezien ik niet over het talent beschik om het met snooker erg ver te schoppen, dacht ik, ik waag mijn kans als scheidsrechter. Na het volgen van een cursus, een theoretische test en het leiden van zes partijen onder bege leiding, deed ik examen bij de Europese scheidsrechtersbond. „In totaal zijn er nu twintig gediplo meerde scheidsrechters in Nederland. Veel te weinig. We reizen constant het hele land door, maar het zullen er snel meer worden want komend seizoen krij gen alle eredivisiewedstrijden een 'teller' aangewezen en de betrokken speelzalen zijn verplicht twee man uit eigen gelede ren aan te wijzen voor de cursus. Daar wordt door de steun van NOCNSF extra geld voor vrijgemaakt. Snooker is een amateursport en een scheidsrechter moet het doen met een onkostenvergoe ding en wat consumptiebonnen. Ik ben vroeger hockeyscheids geweest en in vergelijking daarmee is het nog een stuk befer geregeld." Een toeschouwer die niet erg met de regels behept is, zal snel het beeld krij gen dat een arbiter bij snooker er louter staat om de stand bij te houden en de gekleurde ballen nadat ze zijn gepot, met het typerende vingerbeweginkje weer terug op hun plaats te leggen. „Denk daar nou niet te makkelijk over. Wat als bijvoorbeeld een groene bal is gepot en de oorspronkelijke plaats van de groene bal is bezet, evenals de spots van de andere gekleurde ballen? Dat is nog het simpelste waar je op stuit. Dan heb ik het nog niet over het toewijzen van een free-ball of de hele discussie over een zogeheten mis. Te lastig om even 1,2,3 uit te leggen. Wat ik wel van het hockey heb geleerd, is het presente ren van een beslissing. Bij snooker zijn de reacties natuurlijk veel meer ingeto gen maar als je zelfverzekerd overkomt, kwestie van intonatie, dan is de accepta tie een stuk groter." Zijn hobby staat momenteel een snel le afronding van zijn studie in de weg. Swanenburg is naast arbiter ook lid van verschillende commissie bij de snooker- bond. Toch is hij van plan eerst meester in de rechten te worden voordat hij eventueel gaat proberen in Engeland als profarbiter aan de slag te komen. „Wie ooit bij het WK in de Crucible in Shef field is geweest, wil dolgraag in de schoenen van Jan Verhaas staan. Dat is de eerste en enige Nederlandse scheids rechter die nu bij de internationale top zit en regelmatig op de BBC-tv te zien is bij de grote wedstrijden." Swanenburg is nog niet zover, maar hij reisde al wel heel wat kleinere internationale toer nooien af, onder meer in het verre oos ten. En hij leidde de finale van het WK voor amateurs in Zimbabwe. „Een wedstrijd onder controle hebben en leiding daaraan geven; ik kan niet ontkennen dat me dat een goed gevoel geeft. Weinig scheidsrechters, in welke sport dan ook, zullen dat durven toege ven. En wat verder een groot voordeel is: je hebt altijd the beste seat in the house. Je zit er bovenop en hebt beter zicht dan het publiek op de eretribune. Dat is ook wat waard." Snooker professionaliseert in Neder land in hoog tempo maar het niveau op het afgelopen NK viel voor het eerst sinds jaren wat tegen. Het heeft er veel van weg dat het arbitersgilde bij deze in de Lage Landen nog jonge sport sneller vorderingen maakt dan de spelers. „Toch kan niemand meer om snooker heen. Het komende EK wordt eind mei, begrn juni in Enschede gehouden. Aan gezien Enschede niet meer dan één groot sportevenement tegelijk kan be happen, móeten de plaatselijke mara thon én de Adriaan Paulen Memorial (de voornaamste atletiekmeet van Ne derland, red.) op zoek naar een nieuwe datum." Paul Swanenburg. jnotionele herdenking Hillsborough wool Voor en in het stadion van Liverpool heeft gister- iddag een emotionele herdenkingsbijeenkomst plaatsgevon- de Hillsborough-ramp. Precies tien jaar geleden kwa- het stadion van Sheffield 96 supporters om het leven bij Nottingham Forest. De omgekomen in een overvol vak nadat er paniek as uitgebroken. Om 15.06 uur, het exacte tijdstip waarop heidsrechter Ray Lewis op 1*5 april het tragische duel stilleg- klonken saluutschoten over de Mersey-rivier. Daarna hield n menigte van 10.000 mensen een minuut stilte. Twee predi- uten en een vader van één van de slachtoffers noemden stuk lorstuk de namen op van de omgekomen fans. Het oplezen inde dodenlijst werd af en toe onderbroken door gezang van nkoor, dat op het veld stond. De hele ceremonie, die eindig- ïmet een massaal meegezongen You'll never walk alone, werd aor Sky News rechtstreeks uitgezonden. foto rtr

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21