Vrouwelijke raadsleden Alphen weg leroep ex-gemeentesecretaris Rijnwoude ongegrond De wind is mijn personeel' Keukenhof Rijn Veenstreek Supermarkthouder moet zijn karren binnenhouden Rijnwoude zoekt aggregaat )jerentuinweekeinde bij Avifauna eekeinde is. Elf Nederlandse dierentuinen hebben daarvoor 811 m aantal activiteiten georganiseerd, waarondet1 Avifauna. Zo pnnen bezoekers meedoen met een quiz over dierentuinen, lie de quiz juist invult, krijgt een fraaie kalender en maakt kans peen dierentuincadeau. Ér is ook een diavoorstelling te zien rde huisvesting, fokprogramma's en natuurbescherming Nederlandse dierentuinen. Verder geeft een vogelverzorger Jn korte rondleiding achter de schermen van Avifauna. Elke jnderdste bezoeker ontvangt een nationale dierentuinbon van igulden. De bon dient om de entree in één van de elf aange ven dierentuinen te betalen. nformatie-avond over dienstregeling futu aan den rijn De nieuwe dienstregeling voor het open- «r«tads- en streekbusvervoer in de Rijnstreek eaar on 30 mei iar stads- en streekbusvervoer in de Rijnstreek gaat op 30 mei i lBewoners uit de Rijnstreekgemeenten (Alphen, Rijnwoude, ifobswoude, Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer) zijn welkom om )21 april een informatie-avond bij te wonen in het stadskan- ior in Alphen aan den Rijn. Vertegenwoordigers van de provin- eZuid-Holland en het vervoerbedrijf ZWN geven een toelich- 6 ngop de plannen, de verbeteringen en de achtergronden ct aarvan. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in de raadszaal inhet stadskantoor, Castellumstraat 6. tijnwoude bevordert toerisme mwoupe Rijnwoude trekt voor het eerst geld uit voor recrea- een toerisme. De commissie algemene en bestuurlijke zaken elde gisteravond 16.000 gulden beschikbaar voor de ontwikke- igvan een wandel- en een kanorouteplan. Ook wordt een deel inhet bedrag gebruikt voor het haalbaarheidsonderzoek voor tproject Tuin van Holland. Het gaat hier om de ontwikkeling ai een soort Keukenhof in of bij Boskoop. Daarnaast trekt jntvoude tot en met 2001 jaarlijks 5400 gulden uit aan regio- ile samenwerking om het toerisme te bevorderen. Dit geld ju bijvoorbeeld kunnen worden besteed aan bewegwijzering in routes voor schaatsers, fietsers, wandelaars en waterspor- Vatersehapskandidaten te water i?h£n aan den rijn/leiden Groene kandidaten voor de water- chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv -chef marieta kroft, 071-5356411 chapsverkiezingen gaan morgen het water in of op. In Alphen inden Rijn haalt een duiker om 10.30 uur een kistje met groe- eprogrammapunten van de bodem van de Zegerplas. De ver- genwoordigers van de natuur- en milieugroeperingen verza- lelen zich op de T-steiger bij de zuidelijke punt van de Zeger- las. In Leiden organiseren groene kandidaten twee rondvaar- nvan drie kwartier door het centrum van Leiden. Om 13.00 14.00 vertrekt de boot ter hoogte van V en D en Annie's Ver- ardag. leste boerenkaas komt uit Lekkerkerk •nstreek De Jan den Besten Trofee voor de beste boe- nkaas is net niet terechtgekomen in Oud Ade. De maatschap Eest-Van den Burg kreeg gisteren in de finale in Giessendam echts twee punten minder dan winnaar Speksnijder uiiLek- irkerk (144 om 146). Als derde eindigde het boerenbedrijf Dui- nvoorden uit Rijpwetering met 138 punten. Met ■een gelijk sntal punten kwam De Vries-van de Graaf uit Stolwijk op de erde plaats. Als laatste genomineerde eindigde boerenbedrijf ander Meer op de vijfde plaats met 137 punten. Aan de wed- rijd deden 92 bedrijven mee. Na technische keuringen en con- imententesten wees de jury, een groep hoofdredacteuren van ndbouwbladen, de winnaar aan. iieraden weg uit woning fhen aan den den rijn Op klaarlichte dag heeft een dief siera- in! een videocamera, buitenlands geld en autosleutels buit i laakt in een woning aan de Honingzwam in Alphen aan den jn. De inbreker forceerde gisteren het slot van de voordeur en wrzocht alle kamers. De Alphense gemeenteraad verliest twee vrouwelijke raadsleden. Willeke van Staalduinen van D66 en Jeanette Jaspers-Berger van het CDA stappen uit de gemeente raad. Privé-omstandigheden zijn voor beiden vrouwen de reden om te vertrekken. Stef Strik volgt Van Staaldui nen op. De vervanging van Jaspers is nog niet rond, maar de kans dat een vrouw haar plaats inneemt is klein. alphen aan den run saskia buitelaar Jaspers kan het raadswerk niet combineren met haar privéle- ven. Ze werkt drie dagen als persoonlijk medewerker van een Tweede Kamerlid in Den Haag. Onlangs beviel ze van een tweede kind. ,,Dat ging al lemaal nog wel, maar nu heeft mijn man een andere baan en doet in deeltijd een avondstu die. Dat maakt het bezoeken van de raads- en commissiever gaderingen lastig. Als ik het doe, wil ik het goed doen." Het feit dat de raadsleden de stuk ken voor de vergaderingen al leen maar op het stadskantoor kunnen lezen, maakt het extra ingewikkeld. Voor Van Staalduinen is een verhuizing naar Gouda reden om te stoppen. Het raadslid en haar vriend uit Hiversum had den genoeg van een weekeinde- relatie, schrijft haar fractie in een persbericht. Zowel fractie als afdeling van D66 vindt het jammer dat Van Staalduinen daarvoor haar raadszetel moet opgeven, maar respecteren haar persoonlijke keuze. Met het vertrek van Jaspers en Van Staalduinen komt het aantal vrouwelijke raadsleden op zeven van de 33. Dat maakte de beslissing om te stoppen voor Jaspers ingewikkeld. „Ik heb erg getwijfeld. Want veel mensen stemmen bewust op een vrouw. Het raadslidmaat schap zou voor iedereen moge lijk moeten zijn. Maar ik denk dat het voor bepaalde catego rieën mensen, zoals vrouwen met kinderert of mensen met een drukke baan, moeilijk te doen is. Je bent toch vijftien tot twintig uur per week kwijt." Fractievoorzitter van het CDA Jan Voogd betreurt het vertrek van zijn enige vrouwelijke frac tiegenoot. „Vrouwen kijken op een andere manier naar poli tiek. We zullen bij de volgende verkiezingen een nog dringen der oproep aan vrouwen doen om zich verkiesbaar te stellen." Jaspers' vervanging is nog niet rond. De Aarlandervener W. Pieterse is gisteren uitgeno digd om haar op te volgen. Hij heeft tien dagen de tijd om te reageren. Daarna staat B. de Haan op de lijst. Pas als ook hij de beurt laat voorbijgaan, komt er een vrouw in beeld: J. Spies. Van Staalduinen wordt opge volgd door Strik, die in de vori ge periode ook raadslid was voor de partij. Hij is voorzitter van de Alphense D66-afdeling en van de Stichting Alphense kinderboerderijen. Strik werkt als milieu-inspecteur bij het ministerie van VROM. hazerswoude-rundijk Als supermarkthouder E. Hol van Super de Boer de win kelkarretjes niet van de Da Costasingel verwijdert, doet de gemeente dat. Op 1 mei wordt deze maatregel van kracht. Dat hebben B en W van Rijnwoude besloten. De wagentjes op het trottoir ontsieren volgens het gemeentebestuur de straat. Supermarkthouder E. Hol reageert teleurgesteld en ver- baasd. Hij heeft nog geen ant woord op zijn brief hierover. Nu al probeert hij zo veel mo gelijk de winkelwagens in de winkel neer te zetten. „De ruimte is er echter zo krap, dat wij de kassa daardoor niet kun nen gebruiken. Alle supermark ten in Rijnwoude hebben een voorziening waarbij de karren buiten achter gelaten mogen worden, alleen hier mag dat niet." Hol vreest dat winkelwagens nu nog meer dan voorheen gaan rondslingeren. „Het is een drempel voor mensen om hun karren naar binnen te brengen. Ik denk dat als er buiten geen voorziening is, ze ze dan op straat ergens achterlaten. Als er één staat, volgen er meer." HAZERSwouDE-dqrpKinderen van peuterspeelzaal Pippeloentje uit Hazerswoude-Dorp en hun broertjes en zusjes hebben geholpen om de eerste paal voor hun nieuwe onderkomen en dat van jongerencen trum Het Stek in de grond te slaan. Getooid met een kartonnen bouwvakkershelm kwamen zij gisteren in optocht van hun tijdelijke onderkomen aan de Zuidsingel naar hun nieuwe plek aan de Pieter de Hooghstraat lopen. Stekvoorzitter Ralph Bakker kroop in de heimachi ne om de paal de grond in te heien. Hij kreeg kreeg daarbij hulp van voorzitter van Pippeloentje Meindert Havers en bestuurslid Dekker van de Stichting Gemeentschapsvoorzieningen Hazerswoude. De ko mende maanden werkt UBA-bouw uit Uithoorn aan de uitbreiding van het dorpshuis en de nieuwbouw van Het Stek en de peuterspeel zaal. Het 1,7 miljoen gulden kostende project staat onder leiding van oud-Stekmedewerker Martien van der Werf. De nieuwbouw moet op 1 november af zijn. FOTO MARK LAMERS thtbank: Blom ook verantwoordelijk voor verstoorde verhoudingen Provincie geeft Alphen volgende maand uitsluitsel over Burggooi verzoek en geven half mei ant woord. Wel wezen Leemhuis- Stout en Van Ruiven-van Leeu wen op het streekplan waaraan de provincie is gebonden. Daarin staan de uitbreidings contouren van de gemeenten en het aantal huizen dat binnen de grenzen gebouwd mag wor den, vastgesteld. De Alphense vraag voor extra woningen is hiermee in strijd. GS hebben in hun college programma aangegeven dat zij binnen een jaar een studie naar de bouwmogelijkheden in de provincie afronden. Alphen kan echter niet op deze eventuele wijziging in het beleid wachten. De gemeente wil nu 500 extra woningen zodat de projectont wikkelaar APO (ABN AMRO) aan de slag kan met de bouw van de luxe villawijk van 750 huizen. De projectontwikkelaar wil snel zekerheid omdat de schuld inclusief gederfde winst in twee jaar tot 98 miljoen is opgelopen. alphen aan den run Gedeputeerde Staten van Zuid Holland komen volgende maand met een antwoord op het Alphense verzoek om extra woningen te mogen bouwen. Alphen heeft deze toestemming nodig om niet in de problemen te komen met het bouwplan voor Burggooi op het voormali ge Archeon-terrein. De project ontwikkelaar APO dreigt met een schadeclaim van 98 miljoen gulden als de gemeente niet met voldoende bouwmogelijk heden op de proppen komt. Gisteren hadden de Alphense burgemeester N. Schoof en wethouder W. van der Veen- Meerstadt een gesprek met commissaris van de koningin J. Leemhuis-Stout en gedepu teerde L. van Ruiven-van Leeu wen. De Alphense delegatie vond het een constructief en openhartig gesprek Gedepu teerde Staten hebben toegezegd na te denken over het Alphense woude/den HAAG» •gemeentesecretaris H. Blom van Rijnwoirde igtgeen betere ontslagregeling. De arrontjisse- ntsrechtbank in Den Haag heeft zijn beroep en de hoogte van financiële regeling waartoe raad vorig jaar besloot, ongegrond verklaard, gens de rechtbank is Blom ook verantwoorde voor de onherstelbaar verstoorde verhoudin- nussen hem en het gemeentebestuur. im (50) wil nog niet zeggen of hij tegen de raak in hoger beroep gaat. „Ik uil eerst met advocaat overleggen. Die is nu op vakan- zei hij gisteravond op zijn woonadres in uien. Tot half mei krijgt hij de tijd om de uit spraak aan te vechten. Ook burgemeester M. Boelen die de uitspraak gisteravond in de commissievergadering algeme ne zaken en financiën meedeelde, hield zich op de vlakte. De commissieleden reageerden niet. De rechtbank concludeert dat de gemeente raad bevoegd was Blom te ontslaan omdat de verhouding tussen beiden onherstelbaar was ver stoord. De oorzaak hiervan lag ook bij Blom zelf. „Hij gaf soms blijk van gekwetstheid en wantrou wen, ook waar die gevoelens niet op hun plaats waren", schrijft de rechtbank in zijn motivatie. De rechtbank verwijst naar de affaire met de grondverkoop aan de Noorddijk in 1994. Daar mee zijn de problemen tussen de hoogste amb tenaar en het gemeentebestuur begonnen. Blom wilde er een huis bouwen. Volgens de rechtbank mag vanuit zijn positie worden verwacht dat hij zich bij de voorbereidingen voor deze transactie op de achtergrond houdt. Daarentegen deed hij bij het college zijn beklag dat hij er zo weinig bij werd betrokken en stelde hij het college een aan sprakelijkheidsstelling in het vooruitzicht. Uit eindelijk keurde de raad het voorstel tot verkoop van de grond aan onder meer Blom af. Een tweede botsing tussen Blom en de ge meente was het besluit van de raad om een ex tern bureau een organisatieonderzoek te laten verrichten. Het feit dat de gemeentesecretaris dit niet zelf mocht doen. heeft hij zich persoonlijk zeer aangetrokken. Blom voelde zich bedreigd in zijn positie toen twee jaar geleden uit dit onder zoek kwam dat de ambtelijke top en het gemeen tebestuur slecht functioneerden. Hij kreeg het gevoel dat het onderzoek was gedaan om hem te laten vallen. Sindsdien zat hij ziek thuis. De rechtbank heeft echter geen aanwijzingen dat het externe onderzoek vooropgezet was. Het enige dat de rechtbank het college van Rijnwoude verwijt is dat het zich onvoldoende heeft ingespannen om Blom tijdens zijn ziekte weer op de werkvloer te krijgen. Zo verleenden B en W Blom geen medewerking om een interim functie bij de gemeente Aalsmeer te vervullen. De vertrekregeling waartoe de raad vorig jaar besloot, noemt de rechtbank niet onredelijk'. Het is weliswaar geen 'gouden handdruk', maar hij krijgt meer dan de minimale uitkering. runwoude valt. Met zo'n noodstroomvoor- ziening is hij in elk geval verze kerd van elektriciteit in het ge meentehuis. Daarvandaan kan gewerkt worden aan eventuele problemen elders in de ge meente. Boelen verwacht echter dat het aanbod aan aggregaten schaars is. „Iedereen die een feest tijdens de jaarwisseling or ganiseert, moet er ook al zo één hebben." Met veel aarzeling ging de Rijnwoudse politiek gis teravond akkoord met het be schikbaar stellen van een ton voor de aanpak van de millen- niumproblematiek. De gemeente Rijnwoude gaat bij het plaatselijk bedrijfsleven op zoek naar een aggregaat. Op advies van enige politici zei Boelen gisteravond te onder zoeken of hij er een tijdens de komende jaarwisseling kan le nen of huren. Dat is goedkoper dan de 75 mille die een nieuwe kost. De burgemeester acht het noodzakelijk dat er bij het aan breken van het nieuwe millen nium een aggregaat in huis is. Computers kunnen immers op tilt slaan met onder andere als gevolg dat de elektriciteit uit- Keukenhof bestaat vijftig jaar. Miljoenen Nederlan den buitenlanders bezochten in die jaren de Lisse- bloementuin, waar ze genoten van de natuur, maar kvan het werk van de vaste en tijdelijke medewer- rs. Zo lang de Keukenhof open is, komt op vrijdag nvan de betrokkenen aan het woord. Vandaag spreekt molenaar Jan van Schalkwijk. kben op oudere leeftijd Dit werk is rustgevend, want al- roolenaar geworden. Toen le bezoekers zijn relaxed en al ten vacature bij Molen De tijd in voor een praatje of wat «in Leiden kwam, heb ik ge- uitleg. Omdat ik mijn talen goed spreek, ïd.lk lest wel iilei cur ssen vol- want lis niet Pvak, ^het beroep had me snel Wig in de ban. Hier op Keu- ™of ben ik gedurende twee ®nden zeven dagen in de el aan het werk. Het is een lisse holland 00.. van mijn als centralist bij een taxi- Me. een stresserige job. kan ik ook veel over mijn beroep vertel len. Vooral Amerikanen en Fransen zijn geïnteres seerd. Doordeweeks komen hier nauwelijks Nederlanders. Een molen spreekt blijkbaar tot de verbeelding, waarschijnlijk omdat Hij beweegt en het me chanisme ervan als ingenieus wordt beschouwd. Ie ziet dat ook aan de mensen. Als ze bo ven komen en de wieken voor bij klappen, dan zijn ze onder de indruk. Soms zo erg, dat ze even hun oriëntatievermogen kwijt zijn. Als ik hier 's morgens kom, moet ik er eerst flink tegenaan. Want het is zwaar werk om de molen in orde te maken. Ik bind dan ook de zeilen op de wieken vast. Daarvoor moet ik de wieken inklimmen. Maar als de molen eenmaal draait, dan kan ik in principe rustig op een stoel gaan zitten. De wind is tenslotte mijn personeel, die al het werk doet. Ik heb overigens liever veel wind, dan helemaal geen wind. Ik regel de snelheid van de wie ken door de molen op bepaalde standen te zetten. Als je hem bijvoorbeeld onder de wind zet, gaat hij langzamer. En als ik de zeilen dan ook nog weghaal, gaat hij nog langzamer. Omdat deze molen geen weerstand heeft - hij doet geen dienst als korenmolen - draait hij gemak kelijk en soepel. Als hij 80 en den ofwel 20 omwentelingen per minuut maakt, is dat meer dan voldoende. Ik ben voortdurend alert op het weer. Vooral als het gaat onwe ren ben ik op mijn qui-vive. Dan zet ik onmiddellijk de wie ken stil en maak de bliksemaf- leiding in orde. Voor bliksem heb ik diep ontzag. Als ik de molen verlaat, zet ik hem altijd stil. Er zijn namelijk mensen die solliciteren naar een klap van de molen en over het hek klau teren. Ik heb wel eens gezien dat iemand zijn paraplu tussen de wieken stak. Gelukkig heb ik nooit iets vervelends meege maakt in de vijf jaar dat ik dit werk doe. De molen staat hier eigenlijk nog niet zo lang, sinds 1957. Hij is veel ouder, want het is een Groningse poldermolen uit 1892. Het is een geschenk van de Holland Amerika Lijn aan de Keukenhof. Ik denk dat het het duurste geschenk is dat de Keu kenhof ooit heeft gekregen, want ieder jaar moet er toch weer wat aan het groot onder houd gebeuren. Tijdens de we ken dat ik hier ben. doe ik al leen het klein onderhoud, maar de overigè maanden staat ie ei genlijk stil. Wel zorg ik ervoor dat hij af en toe eens draait, want er is niets slechter voor een molen dan stilstaan. Ook tegen houtwormen is het beter dat de molen af en toe een rondje maakt. Het is denk ik niet helemaal toevallig dat ik uiteindelijk in dit vak ben terechtgekomen. Mijn grootvader is ooit molen maker geweest en later liedjes schrijver geworden. Van zijn hand is - ook niet helemaal toe vallig - het liedje 'Daar bij die molen'. Het kan wonderlijk lo pen in het leven." irene nieuwenhuuse Jan van Schalkwijk bindt de zeilen aan de wieken van de Keukenhof-molen vast FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19