Zorgen FNV over sanering bij Philips KPN Telecom klaar voor Intemet-toekomst Economie fijsafspraken kosten ercedes mogelijk boete aarde China-deals gelopen tot 357 miljoen nilever wil verbod op imaakzeepjes Dove Duizendste bioboer in Nederland ingeschreven Bedrijf: KPN Telecom Onderdeel van: KPN Holding, Post in juni 1998 afgesplitst (TNT Post Groep) Privatisering: 1989 Beursnotering: 13 juni 1994 Aandeelhouders: Staat der Nederlanden (44 procent). Van de rest is 42 procent in Nederlands bezit: 17 procent (47 miljoen stuks) particulier en 25 procent NL beleggings- en pensioen fondsen. Investeringen: 3,6 miljard gulden in 1999. Vaste activa 24,2 mil jard (31-12-'97) Samenwerking Unisource (met Swisscom en Telia), Qwest (VS) World Partners, Infonet Deelnemingen: België (mobiel, vast via gekocht Unisource-on- derdeel, Internet), Indonesië, Ierland (Telecom Eireann), Oekra- ine, Tsjechië (SPT), Hongarije (Pannon, Pantel), China (Cesec) Binnenland: World Access/Planet Internet, XS4ALL, Chipper, Videotex. Omzet '97: 15,5 miljard, nettowinst 1.941 miljoen. Directeur: Paul Smits (52) Woonplaats: Tienhoven, is getrouwd, heeft een zoon. Achtergrond: Elektrotechniek TH Delft, vanaf 1972 verkoop van 'microcomputers', verkoopdirecteur Geveke Electronics, hoofd systeembeheer gemeente Rotterdam, vanaf 1983 bij PTT. In '96 directeur Unisource, vanaf 1998 Raad van Bestuur KPN, alg. di recteur KPN Telecom. Commissariaten: Stadion Feyenoord, CMV Bank, Centrale Dis cotheek R'dam, Videotex, Travel Unie, Devote. Telefoon: Thuis: ISDN, op zak: KPN Pocketline Swing (Alcatel). YYI ;uwe directeur bij 3M Nederland ^a/oude De Amerikaan J. Maskas is per 1 april de nieuwe 1 teur van 3M Nederland in Zoeterwoude. Hij volgt hiermee mgstraat op. De 46-jarige Maskas is sinds 1976 in dienst bij n de hoofdvestiging in St. Paul (Minnesota) was hij actief •\m verkoop en bekleedde hij managementfuncties voor ver- ende divisies, onder meer voor Consumer Commercial iets en industriële groepen. In 1992 werd onder zijn leiding arine Trade visie opgezet. Deze verkoopt producten voor onderhoud en reparatie in de ierjvaartuigenindustrie. io Nobel schrapt 105 banen m np zoom Bij Akzo Nobel Resins in Bergen op Zoom ver- ten 105 van de 395 arbeidsplaatsen. Dat heeft het bedrijf ten aan de bonden meegedeeld. CNV Chemie noemt de 11! [regel een klap in het gezicht van de werknemers. Vijftig ar- o!u splaatsen gaan weg door efïiciëncymaatregelen, 55 door 1 steding van werk. De reorganisatie moet bijdragen aan een verlaging van de productiekosten, in totaal ongeveer 6,5 v (en gulden. De bond is er tegen en vreest een drastisch toe- ende werkdruk. De vestiging maakt harsen, zoals drukinkt - [j en voor onder meer de automobielindustrie. veiligers krijgen drie procent meer erdam De ruim 15.000 mensen in de beveiligingssector ^iën per 1 januari 2000 een loonsverhoging van drie procent, iravond bereikten bonden en werkgevers een CAO-ak- d De bonden zullen de CAO neutraal aan hun leden voor- 6j5 'en. Neutraal, want er blijven wat 'pijnpunten in de reiskos- i,a eer', aldus een woordvoerder van de vakbond De Unie. Er rerder onder meer afspraken gemaakt over onder meer ex- 735 leslagen voor de eeuwwisseling, boven de normale toesla- De VUT blijft in de sector voorlopig bestaan. issaal protest tegen loonbod bazen 0 2; jRDAMMet protestacties, vanochtend en vanmiddag in het o.ii jrdamse Ahoy'. hebben de gemeente-ambtenaren en 7wakkers de aftrap gegeven voor estafettestakingen, die 53: fvolgende week gaan plaatsvinden. In de bouw gaan even- vanaf maandag her en der in het land verschillende bouw- ten een of meer dagen plat. Vanochtend verzamelden rond k erduizend gemeenteambtenaren uit heel Nederland zich in voor een bijeenkomst tegen het loonbod van werkgevers, niddag werd hun plek overgenomen door de bouwvakkers, m dezelfde reden protesteren. evvoo op de vingers getikt erdam De reclame-actie van Daewoo waarin de autofabri- meldt dat iedereen die een Daewoo koopt een jaar gratis lutorijden is misleidend. Dit concludeert de Reclame code missie na een klacht van mevrouw M. Buwalda uit Gronin- Het aanbod geldt niet voor het kleine type Matiz en daar- tekst te absoluut. Daewoo mag niet meer op een der- te wijze reclame maken. Inmiddels heeft het echtpaar een o.is 5e auto gekocht. 3,10 )uitse concern Daimler- sler hangt een boete van lijk ruim tweehonderd m gulden boven het wegens ongeoorloofde spraken. De Europese lissie legde gisteren een 3.95 le klacht neer tegen con- itievervalsende praktij- in het bedrijf. Volgens de jpvoerder van commissaris iliert kan de boete maxi- tien procent van de jaar- bedragen, i'yfjtenaren van Van Miert december 1996, na van particulieren, en in beslag bij het hoofd- ier van Daimler in Stutt- :n vestigingen in Neder- "elgië, Nederland en Uit die documenten ijn gebleken dat Daimler - dealers in die landen via circu laires onder druk heeft gezet geen auto's aan buitenlanders te verkopen. Verder werd vol gens de Commissie prijscon currentie onder dealers in Duitsland ontmoedigd. Januari vorig jaar kreeg Volkswagen wegens identieke klachten een boete van ruim 205 miljoen gulden. De over treding van EU-regels was toen echter beperkter, omdat het slechts in één lidstaat gebeurde (Italië). Volgens de woordvoer der van Van Miert heeft de Commissie 'voldoende aanwij zingen' dat Daimler in strijd met de Europese regels heeft gehandeld. Daimler/Chrysler heeft twee 'maanden de tijd om de klacht te weerleggen. Daarna wordt een besluit genomen over de sanctie. landse bedrijven hebben gelopen dagen in China het staatsbezoek van 3-:fegin Beatrix zeventien acten gesloten met een waarde van 357 miljoen n. Dat heeft woordvoer- Breedveld van de Neder- regering gisteren ge- Caland mag vier bagger en leveren ter waarde van honderden miljoenen ns, Hoogovens begint een werkingsverband op het van persinstallaties voor aluminium (investering 60 mil joen gulden) en Shell mag 80v000 zonnepanelen leveren. Dat laatste behelst een order van naar schatting vijftig mil joen. Verder, zo werd gisteren be kend, zijn contracten gesloten tussen Chinezen met ABN Am- ro, met Mees Pierson en met ING Verzekeringen. ING gaat samen met de Jiaotong Univer siteit in Shanghai een verzeke ringsopleiding beginnen, ABN Amro wordt actief in de lokale- valutahandel in Shanghai en Mees Pierson mag een filiaal openen in Peking. o: ver wil een wereldwijd 'd op de handel in na- Dove-zeepjes. In kort ge legen de in China geves vennootschap Camron het concern gisteren voor 7.1 aagse rechtbank de voor van het nep-produkt sjoemel te voorkomen, gens advocaat mr. J. van van Unilever gaat het p van inferieure kwali- )e zaak kwam in Engeland het licht, nadat mensen den over de zeep, die jeuk Natie zou veroorzaken. In 'and is het nepprodukt "et gesignaleerd, makers in China gaan fceurig te werk. De ver- Ng en de vorm van het ge- zeepje lijken sprekend evan het origineel. Bij na- bestudering blijken de kleur, de samenstelling en vooral de geur van de zeepjes verschillend. Op de verpakking van het nepprodukt ontbreekt het recycle-teken. Over de omvang van de ille gale handel tast Unilever in het duister. Voorlopig gaat Van Manen ervan uit dat er bijna 800.000 stukjes in omloop zijn. Unilever zelf wist beslag te leg gen op enkele duizenden stuks. Met een hoge dwangsom van 50.000 gulden en een schade vergoeding van één miljoen gulden wil Van Manen de geld boete flink laten oplopen, zo dat hij ook in het buitenland Camron kan aanpakken. On danks herhaalde verzoeken kwam gisteren niemand van Cafnron opdraven, waardoor de rechter de zaak bij verstek behandelde. De rechter doet 21 april uit spraak. Eindhovens concern ontkent verdwijnen van rond vijfduizend banen FNV Bondgenoten maakt zich ernstig zorgen over de werkgelegen heid bij de diverse vestigingen van Philips in Nederland. Tussen no vember 1998 en maart 1999 zijn er volgens de vakbond bij het con cern vijfduizend banen verdwenen. Philips ontkent de bewering. De helft van de verdwenen arbeids plaatsen is weggesaneerd, doordat Philips een deel van zijn productie naar goedkopere productielanden in Oost-Europa en Azië verplaatst. De rest is door verkoop van vestigingen overgegaan naar andere bedrijven. Philips Nederland dreigt steeds klei ner te worden. „Ook al hebben we voor de overtollige werknemers goede sociale plannen of overgangsregelin gen kunnen afspreken, de grens is be reikt", zegt vakbondsbestuurder Cupe rus. „Het lijkt wel of Philips erop aan koerst dat in Nederland alleen het hoofd- en het verkoopkantoor blijven bestaan. In februari kwam FNV Bond genoten al naar buiten met een rap port over de toekomstverwachtingen voor Philips. De bond kwam tot de conclusie dat de toekomst voor het concern weinig rooskleurig is. Philips dreigt volgens de vakbond in de toe komst de boot te missen, omdat het te traag is met het ontwikkelen van nieu we producten. „Philips komt altijd met nieuwe pro ducten als de markt al verdeeld is", verklaarde Cuperus toen. Volgens hem is met name voor de sector 'compo nenten' de toekomst onzeker, maar ook de lampendivisie noemt hij zorg wekkend. FNV Bondgenoten wil zo snel mogelijk een gesprek met Philips over de werkgelegenheid bij de Neder landse vestigingen. Ook in andere Eu ropese landen verdwijnt een deel van Philips' productie. In juni komen alle Europese vak bonden die met het Nederlandse elek tronicaconcern te maken hebben, bij een. De werkgelegenheidssituatie staat bovenaan de agenda. Een woordvoerder van de Philips Nederland in Eindhoven noemt de door FNV Bondgenoten genoemde cij fers 'volstrekt onherkenbaar'. Volgens hem werkten op 1 januari 1998 bij de Nederlandse vestigingen van het elek tronicaconcern 46.472 mensen. Een jaar later waren er dat 44.476. In het eerste kwartaal van dit jaar verminder de de werkgelegenheid met nog eens tweehonderd banen. Volgens de zegsman heeft FNV Bondgenoten twee jaar geleden een soortgelijk rapport gepubliceerd. Ook toen zouden de cijfers niet realistisch zijn geweest. Philips is overigens niet van plan iets tegen de vakbond te on dernemen. Minister Apotheker reikt certificaat uit De controle-organisatie SKAL voor de biologische landbouw heeft het duizendste biologi sche boerenbedrijf in Neder land ingeschreven. Het gaat om de melkveehouderij van de fa milie Santing in het Friese Ra- venswoud. Boer en boerin Santing kre gen gisteravond van landbouw minister Apotheker het dui zendste 'aansluitingscerficaat' overhandigd. Het bedrijf scha kelt het komende jaar om, ten einde vanaf mei 2000 volledig biologisch te kunnen produce ren. De melk mag dan met het EKO-keurmerk van SKAL wor den verkocht. Het aantal biologische boe ren groeit snel. In 1997 waren er nog 746, een jaar later 962. Ruim veertig procent van de biologische boeren is veehou der. In relatie tot het buitenland neemt Nederland in Europa Boer Jan Santing: „Ik ben er al langer van overtuigd dat je beter de natuur het werk kunt laten doen." foto gpd jan de vries met een procent biologische landbouw overigens nog een bescheiden plaats in. Jan (51) en Jennie (50) San ting hebben al dertig jaar een boerenbedrijf. Het bedrijf van het echtpaar Santing telt veertig melkkoeien, dertig hectare ei gen grond en tien hectare pachtgrond van Natuurmonu menten. „Ik ben er al langer van overtuigd dat je beter de natuur het werk kunt laten doen", licht Jan Santing toe. „Bovendien is voor mij als boer zo langzamerhand de principi ële grens overschreden. Zaken als mineralenboekhouding, mest- en melkoverschotten gaan tegen mijn principes in." Een belangrijke voorwaarde voor Jan en Jennie Santing is wel dat de biologische bedrijfs voering rendabel moet zijn. De meerprijs van tien cent per liter biologische melk is daarom van groot belang. „Biologisch boe ren kost meer tijd en arbeid", zegt Jan Santing. „Je kunt niet meer simpelweg even spuiten en strooien. Maar we hebben laten uitrekenen dat die meer prijs van tien cent het extra werk en de eventuele lagere op brengst compenseert." CNV pleit voor Europese arbeidsraad utrecht gpd De vakcentrale CNV vindt dat er een Europese arbeidsraad moeten komen die de Europese Commissie kan adviseren over arbeidszaken. In deze raad zou den vakverenigingen, werkge vers en kroonleden vertegen woordigd moeten zijn. Dat zei voorzitter D. Terpstra van de vakcentrale CNV gisteren tij dens een bijeenkomst van de vakbond over de Europese CAO. Door de invoering van de eu ro in 2002 zal de internationale concurrentie toenemen. Om te kunnen concurreren zullen be drijven binnen de lidstaten van Europa proberen de arbeids kosten zo laag mogelijk te hou den. Het gaat dan vooral om de lonen en de arbeidsvoorwaar den. De bond pleit in dit op zicht voor meer coördinatie op Europees niveau. Om de druk op de arbeids kosten te voorkomen moet er volgens J.J. van Dijk, senior-be leidsmedewerker van de CNV, meer gekeken worden naar de afspraken die in andere landen gemaakt worden. Daarnaast zou er een Europese arbeids raad moeten komen die de Eu ropese Commissie kan advise ren over arbeidszaken. Fiscus verstoort alsnog feestje Legio-Lease leiden «anp De fiscus verstoort na vier jaar alsnog het eerste lustrumfeest van Legio-Lease, een onderdeel van Bank Labouchere. Het mi nisterie van financiën meent dat de koerswinst en het divi dend toch als fiscaal belaste rente behandeld moeten wor- den. Hierdoor valt het in 1995 beloofde 'extraatje' van Legio- Lease aan de jubileum-beleg gers van toen weg. Het Legio-Jubileumplan en Agiostock-Jubileumplan waren een eenmalige actie. Ongeveer 7.000 beleggers voelden wel iets voor het extraatje van Legio- Lease en legden 58 miljoen in. Legio-Lease gaat de beslis sing van Financiën aanvechten bij de belastingrechter en zal dit ook voorleggen aan de Om budsman. Deelnemers hoeven zelf geen actie te ondernemen. „We zijn door de fiscus op het verkeerde been gezet", meent directeur W. Brouwer van La bouchere. aan te doen." Beleggers en financieel analis ten schalen KPN in als een van de efficiëntste voormalige PTT's ter wereld. Ondanks de concur rentie van British Telecom, ka belbedrijven en Libertel, en on danks de perikelen met de Op- ta, stijgt de koers van KPN op de beurs. De telecommarkt in zijn totaliteit groeit explosief en biedt genoeg ruimte aan meer dere winstgevende 'operators.' Smits: „We zijn sterk, solide en we werken hard aan het imago van traag en duur dat kennelijk bij sommigen leeft. Kijk naar Internet dat aan het doorbre ken is. Wij zijn klaar om daar op agressieve wijze een positie in te nemen." KPN kocht onlangs de provider XS4A11 en Smits verwacht meer samenwerkingen met Internet bedrijven. Met WorldAccess/Planet Internet heeft KPN 250.000 abonnees en daarnaast nog enkele honderd duizenden gebruikers van Het Net. Het vaste net levert problemen op door capaciteitsgebrek. Vol gens Smits zijn Telfort en Ener- tel medeschuldig, omdat ze wel een vergunning hebben voor concurrerende landelijke net werken maar hun beloftes niet hebben ingelost. Het was ze waarschijnlijk te duur. Maar de Opta beantwoordde dat plei dooi met nieuwe strafmaatre gelen. KPN fungeert, als bezitter van het enige landelijke, fijn vertakte net als gastheer voor zijn concurrenten, maar is ook met handen en voeten gebon den aan de Telecommunicatie wet en de Opta. Smits heeft de 'vaste telefonie' ondergebracht in aparte 'units', die afzonderlijk winst moeten maken. „We kunnen die schei ding maken zolang we onze wettelijke leveringsplicht maar intact houden." De organisatie van KPN zal ver anderen in een 'geschakeerde, genetwerkte structuur', zegt hij, waarin het Internetverkeer wordt losgekoppeld van het te lefoonverkeer. Smits: „Over vijf jaar zal de jaarrekening van KPN meer het beeld geven van een verzame ling activiteiten met eigen la bels en merken. Losse verban den onder een KPN-dak, waar je in terug kunt vinden dat dit bedrijf ook nog telefoon aan biedt. De thuisaansluiting als toegangspoort voor Internet, elektronisch winkelen of andere diensten." De Internetbedrijven blijven onder eigen naam opereren, de joint venture KPN-Qwest (die gebruik maakt van de Europese en Amerikaanse glasvezelringen en de Internetprovider EU-net) verkoopt 'internationale trans portcapaciteit'. „De KPN-on- derdelen zullen allemaal hun eigen ondernemerschap moe ten bewijzen", zegt Smits. „Ze kunnen elkaar ook best over lappen: we moeten niet bang zijn voor onderlinge concurren tie." Voor de werknemers betekent het een continu proces van re organisatie, zoals bij Philips. Er moeten nog 'honderden mil joenen' worden bespaard. „Terwijl de verf nog nat is van de reorganisatie van vorig jaar doemt de volgende alweer op. Een van de weinige zekerheden van de werknemers is dat het proces van reorganiseren door gaat, zegt Smits. „We moeten het bedrijf aanvu ren, opschudden. Maar het wordt niet poppetje hier, pop petje daar. Voor de betrouw baarheid van onze dienstverle ning is van het grootste belang dat onze mensen zelf vertrou wen in het bedrijf hebben. We moeten een bedrijf blijven waar talentvolle mensen graag willen werken. Dynamisch en solide, met het accent op kwaliteit." Smits hoort nogal eens sombe re berichten. Maar er is altijd weer een oplossing. „Ik kan u zeggen dat wij op agressieve wijze een positie gaan innemen op Internet. Wij zijn bepaald geen sukkelig bedrijf. Van Telet- ubby tot Teletijger zou ik zeg gen. Van een stuntaanbieding die 20.000 mobiele klanten wegtrekt, worden we niet ze nuwachtig." Met Libertel kon KPN tot nog toe de mobiele markt verdelen. Gaan de drie nieuwe die rust dan niet verstoren? „Nee. We wensen ze succes, maar aan het front zijn wij even agressief als zij tegen ons. We hebben met Hi! frontaal de tegenaanval in gezet. Op professionele wijze: dat hoeft niet met lawaai ge paard te gaan." De 'vrije markt' in de telecom municatie krijgt de komende maanden definitief gestalte, twee jaar na de formele libera lisering per juli 1997. De zak telefoon wordt zo goedkoop dat de GSM de huistelefoon beconcurreert en iedereen kan zijn oude nummer houden en zonder rompslomp met 'num- merportabiliteit' overstappen naar de concurrent. Half Ne derland loopt al met een zak telefoon en de andere helft zal snel volgen, als we Ben, Dutchtone, Telfort, Libertel en KPN Telecom mogen geloven. Ook lokale kabelexploitanten en 'service providers' vallen aan. Een vloedgolf van activi teit gaat over het land en brengt nieuwe bedrijven, tele- comwinkels, banen, nieuwe klanten en nieuwe omzet. Wie gaan schuil achter het bom bardement van reclamespots en advertenties? In de serie over de markantste telecom- bedrijven vandaag deel 8 (slot). De eerste zeven afleve ringen stonden in de krant van 2, 8, 17, 23, 27 maart en in die van 1 en 7 april. „Over vijfjaar is een telefoon gesprek niet meer het belang rijkst voor KPN", zegt directeur Paul Smits van KPN Telecom. „De gewone telefoon thuis bie den we dan nog aan als aanvul ling op bijvoorbeeld een Inter- net-abonnement via een snelle ADSL-verbinding. Het tien jaar geleden geprivati seerde staatsbedrijf KPN staat, een jaar na de afsplitsing van Post, aan de vooravond van een metamorfose. Telecom maakt zich klaar voor de 'Intemet-toe komst'. Wie het nieuws volgt, leert KPN kennen als schietschijf en pis paal. De Consumentenbond vindt dat KPN te duur is en te weinig doet voor mensen met weinig geld: de AbvaKabo vindt dat KPN zijn werknemers met reorganisaties ziek maakt; des kundigen vinden dat KPN de helft te duur is om op te kun nen tegen Ben en Dutchtone. En dan zijn er de 'onthullingen' over spooknota's, verwikkelin gen in Tsjechië en een ver meend mislukt project in China en het weglopen van de inter nationale partners Telefonica en AT&T. Tot slot is er ook nog de Opta, die KPN te kijk zet als hardleer se monopolist. Voor de leek blijft KPN Telecom een soort NS van de elektronische snel weg, die altijd te laat is en alles verkeerd doet. Smits knikt be rustend. KPN zit nu eenmaal vast aan het beeld uit het verle den. „Het beeld klopt niet, maar het is onze taak daar iets

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9