Zoeken naar uiterste grens M TV WEER Journalistiek hofleverancier 261 - derc COMMENTAAR V rou wenkiesrecht Het lijkt een kreet uit lang vervlogen tijden: vrouwen eisen stem recht. Tenslotte kregen Nederlandse vrouwen in 1922 kiesrecht en daarmee leken de democratische rechten van mannen en vrouwen gelijk getrokken. Maar aan de vooravond van een nieuw millenni um is die leuze weer actueel nu blijkt dat de hoogheemraadschap pen een groot deel van de vrouwelijke huizenbezitters een minder grote stem geeft. Alle volwassen inwoners mogen dezer dagen hun stem uitbrengen om een nieuw waterschapsbestuur te kiezen. Onroerend goedbe- zitters hebben daarnaast een extra stem in de categorie gebouwd. Per woning is er echter maar één stem te verdelen terwijl veel stel len gezamenlijk een woning bezitten. Het hoogheemraadschap stuurt de 'dubbele' stem aan de huiseigenaar die als eerste wordt genoemd in het eigendomsregister van het kadaster. In vrijwel alle gevallen is dat de man. De uitsluiting van veel vrouwelijke huiseigenaren is geen bewuste actie. Volgens een woordvoerder van het hoogheemraadschap Rijnland is die werkwijze slechts ingegeven door praktische motie ven. De van oudsher door herenboeren bestuurde waterschappen zijn juist bezig met een democratisering. Zo hebben ingezetenen dit jaar voor het eerst direct stemrecht. Toch geeft het te denken dat diezelfde woordvoerder erkent dat Rijnland zich bij invoering van die methode er bewust van was veel vrouwen te passeren. Maar het hoogheemraadschap zag geen andere mogelijkheden. Natuurlijk zijn er best andere opties. Zo zou het hoogheemraad schap bij de volgende verkiezingen het 'dubbele' stembiljet kun nen toesturen aan de huiseigenaren die als tweede staan geregi streerd in het kadaster. Dat compenseert in elk geval de scheve verhoudingen van de huidige verkiezingen. Voor een oplossing op lange termijn is de hulp van het kadaster nodig. Dat zou huiseigenaren kunnen registeren op alfabetische volgorde. Zo hebben vrouwen en mannen even veel kans om als eerste huiseigenaar te worden aangemerkt. En dan is er nog een rigoureuze keuze: schaf de extra stem voor huiseigenaren gewoon af. Onroerend goedbezitters danken hun dubbele stemrecht aan de hogere waterschapslasten die zij beta len. Maar dat uitgangspunt doet denken aan een wel heel grijs ver leden waarin alleen de Nederlandse belastingbetaler stemrecht had. Met die keuze kan de Tweede Kamer twee vliegen in één klap slaan: zo krijgt iedereen - mannen en vrouwen en huurders en ko pers - evenveel invloed op de samenstelling van het waterschaps bestuur. Droge voeten willen we tenslotte allemaal. Genieten Geregeld zon Na de sneeuwval van gisterochtend, in het Overijsselse Dalfsen viel zo waar een pak van 12 centimeter, was het overdag best aardig weer. Er vielen in het kustgebied vrijwel nergens meer buien en de zon deed goede zaken. De temperaturen bleven echter tamelijk laag. Valkenburg rapporteerde geen hoger maximum dan 7,9 graad. Toch was het in de luwte dankzij de sterke instraling in de transparante, uit de poolstre ken afkomstige luchtmassa's, goed uit te houden. Minder fraai weer trof Limburg waar men te maken kreeg met een sto ring op weg van Frankrijk naar het Oostzeegebied. Tussen gistermid dag en vanochtend viel daar plaatselijk meer dan 15 mm regen en sneeuw. Dankzij opklaringen is het bij ons de afgelopen nacht flink afgekoeld. Op Valkenburg daalde de temperatuur tot -0,7 graad en ook Bloemendaal aan Zee meldde wat vorst: -0,1. Tijdens het komende etmaal blijft de atmosfeer onstabiel van op bouw maar het wordt, zowel in de bovenlucht als aan het aardop pervlak, iets minder koud. Na opnieuw een nacht met plaatselijk lichte vorst - daar zijn fruitkwekers en bollenboeren uiteraard niet blij mee - stijgt de temperatuur morgenmiddag tot 10-11 gra den. Het weerbeeld kenmerkt zich door geregeld zon, maar met name tijdens de middag kan nog een bui vallen. De wind is meest zwak of matig en waait eerst uit zuidelijke, 's avonds uit oostelijke richtingen. Zaterdag bevindt ons land zich tussen twee depressies in Enerzijds betreft het een lagedrukgebied dat zich over het midden van Europa naar het noorden verplaatst. Dit lagedrukgebied is actief in het overgangsgebied tussen warme lucht boven het oosten van Europa - zo krijgt Po len morgen temperaturen tot 20 graden - en de koude lucht bij ons. Anderzijds gaat het om lagedrukgebied koersend via het Kanaal naar Frankrijk. Tussen de de pressies in houden wij het op zaterdag waarschijnlijk wel droog; daarna nemen de regenkansen weer toe. jan visser Maaltje van Weegen bij NOS expeit koningshuis Op dit moment reist tv-presen- tatrice Maartje van Weegen in het spoor van koningin Beatrix door China tijdens het staatsbe zoek. Niet als verslaggever van een willekeurig actualiteiten programma, maar als 'corres pondent koninklijk huis', zoals haar officiële titel luidt. De NOS heeft Van Weegen de opdracht gegeven zich te ontwikkelen tot dé expert op het gebied van het koningshuis. Bij koninklijke actualiteiten, bij rouwen en trouwen, bij staats bezoeken. bij koninklijke kwes ties zoals bijvoorbeeld het om streden IOC-lidmaatschap van kroonprins Willem Alexander, geeft zij uiüeg en toelichting. „Maar het zal nog wel een paar jaartjes duren voordat ik hele maal ben ingevoerd in de mate rie", zegt Van Weegen beschei den. „Het is een nieuwe func tie. die ik zelf grotendeels vorm kan geven. Maar het is ook een functie die je pas goed kunt uit oefenen wanneer je het ver trouwen van alle partijen hebt gewonnen. Dat kim je niet af dwingen." Haar voorbeeld is Jenny Bond, de royalty correspondent van de BBC. Hoewel, helemaal ver gelijkbaar zijn de twee functies niet. „Jenny maakte de indruk of ze bij het koningshuis over de vloer komt. Dat zal in Neder land nooit gebeuren. Ik zal niet anders worden behandeld dan de rest van de pers. Het ko ningshuis heeft officieel ook nooit gereageerd op mijn be noeming. Ik weet dus niet wat de koningin ervan vindt. Ze be kijkt de Nederlandse pers over het algemeen met zeer veel wantrouwen." Waar Van Weegen tot nu toe als verslaggever bij onder meer 'Capitool', 'Nova' en 'Buiten hof degene was die de vragen stelde, wordt ze nu degene die zaken uitlegt. „Tijdens een staatsbezoek wil ik bijvoorbeeld duidelijk maken wat het belang is van zo n bezoek, en wat de koningin ermee voor het eigen land kan bereiken." Veel mensen reageerden ver baasd toen bekend werd dat Van Weegen de nieuwe functie bij de NOS aanvaardde. „Ik was mijn werk niet zat of zo. Maar ik vind het leuk om nieuwe din gen op te zetten. Ik was destijds ook de eerste die in het NOS- Journaal een kruisgesprek voer de. Dan draaide ik me om naar een groot scherm en dan kwam ineens Haye Thomas in beeld, in de tuin van het Witte Huis! Dat vinden we nu allemaal heel gewoon, maar in die tijd was het een enorme verandering. Ik vind het leuk om zoiets mee te maken. De NOS heeft gemeend dat alle zaken rondom het ko ningshuis serieus moeten wor den aangepakt, en vonden mij daar kennelijk de juiste persoon voor." TRUDY VAN DER WEES Het gezegde 'zo vader, zo zoon' gaat in huize Kraay niet op. Vader Hans Kraay sr. geeft in Studio Sport immer beschaafd, als een soort schoolmeester, zijn visie op voetbal. Hans Kraay jr. heeft zich van matige voetballer en enthousiast rode kaartenverzamelaar ontiviki ke ld tot irritante televisiepresentator bij SBS6. Gisteravond werd hij losgelaten op de halve finale van het Nederlands bekertoernooi, de klassieker Ajcix-Feyenoord. Hoe junior' ooit aan zijn televisiebaantje is gekomen is een raadsel. Hij praat binnensmonds, kan geen zin tot een goed einde brengen, stelt in interviews voortdurend de verkeerde vragen en kijkt daarbij steeds steels in de camera meteen blik van 'kijk mij eens'. Om dat een beetje recht te trekken zette SBS6 naast presentator Kraay jr. als commentator de al even onverstaanbare en wartaal uitslaande Leo Oldenburger in en werd trainer Acid de Mos gevraagd om in de stu dio iets te komen mompelen over de wedstrijd. In die entourage valt her gestuntel van Kraay minder op. moeten ze gedacht hebben. Oldenburger redt het net om zo af en toe de naam te noemen van de speler die aan de bal is. En tussen die namen door zegt hij ook wei eens iets. Na de rust bijvoorbeeld, vertelt hij dat bij de Rotterdam mers Jon Dahl Tomasson in het veld is gekomen. En dan hoor je als kijker zoiets als: Voor hem naar de kant is, of naar de kant is ge gaan, of eigenlijk in de kleedkamer is achtergebleven: Cairo. "Als Mario Melchiot het winnende doelpunt van Ajax heeft gescoord zegt Oldenburger daar ook iets over, maar we moeten de videoband ze ven keer terugspoelen om te horen wat 'ie zegt. Het hoofd van Aad de Mos zit zo stampvol met voetbal, en niets an ders dan dat, dat hij steeds dingen door elkaar haalt. Als hij het in de rust heeft over het lage rendement van de vleugelspelers van Ajax zegt hij: „Grönkjaer, zag je net weer, vlak na die goal, meteen unie ke kans. ook tegen PSV." En Kraay zal 'm er echt niet aan herinne ren dat dit een andere wedstrijd is. Die zegt alleen maar: ,Aad. ge zellig dat je er nog steeds bent. Maar het leukste toneeltje buiten de wedstrijd was toch het inter viewtje van Kraay met Ajax-trainer Jan Wouters. „Ben je als een gek tekeer gegaan na die verloren wedstrijd tegen Cambuur", vraagt Hans. „Niet als een gek natuurlijk", zegt Jan. „Maar het probleem is toch een beetje dat Ajax geen agressie meeneemt, dat jullie geen knokploeg hebben", meent Hans. Nee. zo zit het niet. zegt Jan. En dan is het interview afgelopen en spreekt de presentator de hoop uit. dat Wouters nog maar lang mag nagenieten van de ovenvin- ning. De trainer loopt weg achter de presentator langs en raakt, per ongeluk moeten we maar aannemen, de onderrug van Kraay. Die grijnst en sluit af met: „Jan Wouters geeft me nog een tikkie tegen m'n kont. Hij gaat genieten. Zat alle voetbal nog maar bij de NOS. WIL BUYS Hollandse ontdekkingsreizigers brachten in zeventiende eeuw halve wereld in kaart In amper zestig jaar legden Hollandse ontdekkingsreizigers de wereld open. Aan het einde van de zestiende en in de eerste helft van de zeventiende eeuw brachten opvarenden van de Nederlandse koopvaardijvloot kustgebieden en eilanden van noord naar zuid in kaart. Over de hele adas getuigen namen van zeestraten en landstroken van die expansiedrift. Vaak kwamen de avonturiers als eersten in aanraking met vreemde volkeren, maar tot een culturele uitwisseling kwam het zelden. Winst was immers ook toen al het (enige) oogmerk. „De ontdekkingsreizen in de zeventiende eeuw waren be doeld om nieuwe handelsge bieden te vinden", aldus Diede- rick Wildeman, conservator bij het Scheepvaartmuseum in Amsterdam. „Het ging om het maken van winst en niet om de wetenschap. Natuurlijk was er wel kennis nodig om alles in kaart te brengen en de bevol king zo nauwkeurig mogelijk te beschrijven, maar dat had uit sluitend als doel met beschaaf de volkeren een verdrag te slui ten en het land van wilden in bezit te nemen." Wilden zouden immers niet in staat zijn op tijd en in de juiste hoeveelheden goederen te leve ren, die moesten worden on derworpen. Spanjaarden en Portugezen hadden dat in de vijftiende en zestiende eeuw al volop gedaan. Zij bezaten aan het einde van de zestiende eeuw dan ook het alleenrecht op handelsreizen naar Azië en Amerika. Pas toen de Nederlan den in opstand kwamen tegen de Spaanse koning Filips II en de Portugezen niet in staat ble ken aan de Europese vraag naar Aziatische handelswaar te vol doen, trokken de Hollanders de wereldzeeën over, aldus Wilde man in zijn lezing, waarmee hij deze week het spits afbeet van een serie over de ontdekkings reizigers, die deze en volgende maand loopt aan de Universi teit Leiden. Om de tegenstanders te ontlo pen en de ongezonde tropen te vermijden kozen de Hollanders voor de noordelijke route, bo ven Rusland langs. Die route moest korter zijn dan die langs de zuidkaap van Afrika, want volgens de toen geldende theo rie was Siberië nog niet half zo groot als in werkelijkheid. Zeeuwen, Enkhuizers en Am sterdammers trokken er in ver schillende missies op uit, om de door de Staten Generaal uitge loofde premie van twintigdui zend gulden voor een geslaagde noordelijke doortocht in de wacht te slepen. De Amsterdammers, onder lei ding van Willem Barentsz, ko zen voor de meest noordelijke doorvaart. „Zij dachten dat de poolcirkel vergelijkbaar was met de evenaar", aldus Wilde man. „Zoals het verder van de evenaar minder warm is, zou het verder van de poolcircel vast minder koud zijn." Het re sultaat van hun drieste volhar ding was de ontdekking van Spitsbergen, voordat hun schip in 1596 vastliep in het pakijs De kaart uit de zeventiende eeuw die Willem Barentsz gebruikte. van de noordpool. De befaam de overwintering op Nova Zem- bla was het gevolg. „Pas veel la ter, in de negentiende eeuw, voltooide de Zweed Anton Nor- denskjold als eerste de hele noordelijke doorvaart, maar de Staten Generaal der Nederland ging niet in op zijn claim van twintigduizend guldenaldus Wildeman. Hij noemt de ont dekking van Spitsbergen van belang, maar veel belangrijker is dat Barentsz en zijn mannen zijn gestuit op 'de uiterste grens' en dat ze die in kaart hebben gebracht. Niks heroiek dus bij de Hol landse ontdekkingsreizen. Overwinteren op Nova Zembla. Of in de Straat van Magelhaen, die Vuurland scheidt van de rest van Patagonië in het puntje van Zuid-Amerika. Ook geen pretje. Hier zochten ontdek kingsreizigers naar een snellere doorvaart richting Stille Oce aan, want de Verenigde Oostin- dische Compagnie had in 1602 het patent gekregen op de vaart naar Azië via alle toen bekende routes - dus via Kaap de Goede Hoop (in Afrika) en de Straat van Magelhaen. Het bracht veelal ellende: scheurbeuk, on dervoeding, overgave aan Spanjaarden en Portugezen. Uiteindelijk lukte het de reizi gers Schouten en Lemaire een alternatieve route te vinden. Ze noemden.de nieuwe, door hen ontdekte zuidpunt van Amerika naar hun haven van vertrek: Kaap Hoom. Hun route bracht hen beduidend sneller richting Azië, waarbij ze eerst de Tonga eilanden aandeden. Bij wijze van uitzondering kwam hier de droom van ontdekkingsreizi gers uit. Er ontstond al snel ruilhandel en de mannen ver lustigden zich aan de inheemse jonge meisjes. Andere contacten van Neder landse ontdekkingsreizigers met vreemde volkeren verlie pen minder voorspoedig. Op de Koerillen en Sachalin - nu Rus sisch grondgebied maar betwist door Japan - werden de Hollan ders in de maling genomen door 'halve wilden' die hen ge schenken aftroggelden met de valse belofte van een zilvermijn. En de Maori's van Nieuw-Zee- land gingen in de aanval toen de Hollanders hun uitdagende welkomstmuziek beantwoord den met even angstaanjagend lawaai. In 1611 ontdekte zeevaarder Brouwer dat ook op het zuide lijk halfrond een westenwind gordel waait, vergelijkbaar met de straffe zeebries die Neder land doorgaans stevig in zijn greep houdt. Door schepen vanaf Kaap de Goede Hoop in één rechte lijn oostwaarts te la ten varen en pas na duizend mijl in noordelijke richting af te buigen, werd de reis naar Java van ruim negen maanden met meer dan eenderde bekort. Daarmee kwam in feite een ein de aan de noodzaak van ont dekkingsreizen. „Het was wel moeilijk om die route goed uit te meten, want echte navigatie-apparatuur was MILLENNIA nog dagen tegen .Volg heid houc wat bij st' novei giste •den i Maartje van Weegen volgt voor de NOS nu het koningshuis. FOTO CPD SJAAK RAMAKERS Nog 261 dagen en ht sen nieuwe millennium 1 aan. Reden voor dezt om in een dagelijkse terug te kijken op bef,7 rijke gebeurtenissen plaatsgrepen op corr de 8' ponderende data ine gelopen 100 jaar. Dei ["J/ week: 12 april 1961: jShij garin, eerste mens in en. A te; 13 april 1598: Edic Bi'cdre Nantes uitgevaardigdnpc april 1991: miljoenen uit Van Goghmuseun april 1912: Titanic zin april 1889: Charlie Q W geboren; 17 april 196 mislukte invasie Var! baai. 15 APRIL 1912 Aan het kassucces dat de imuI 'Titanic' bij het slot vano twintigste eeuw zal word ?n &e, denkt nog geen mens. Al iers april 1912 de eerste beric var®' over de ondergang van d passagiersboot het vaste! bereiken, is het louter pa dat de klok slaat. „Tot du stemmen alle berichteni een dat er geen mensche vens zijn verloren gegaar luidt de aanvankelijke ho en'5 de kranten. Maar het lor ruim tweeduizend opvai aan boord van het onzin! r' geachte schip is veel des> rl' zer dan wie dan ook ven: m8c Gaandeweg dringt het be 'ee^ door dat ruim vijftienhon gasten nooit meer veiligz terugkeren. In New York je"c het kantoor van de reden 'n x te Star belaagd. „Er heen dsm een formeel oproer", me reei. de correspondenten. „He wordt door angstig om in tingen vragende, weenen mannen en vrouwen Op de plek des onheils, lometer ten zuiden van foundland, is intussen nj lijks meer iets van het suj >e(j® schip te aanschouwen. lL y wrakhouten dreven rond j1"? onheilsplek. Dat was alle ,eidI men vond op het gemeet fPe' fers", melden te hulp schepen. Een jaar later ki in Londen experts bijeen praten over veiligheid op pen. Een schrale troost. HENKRUUL* FOTO NEDERLANDS SCHEEPVAARTMUSEUM toen nog niet aan boord. Ze moesten het doen met een kompas en de kaarten van voorgangers", aldus Wildeman. Schepen die te ver doorzeilden, kwamen in de buurt van een nieuw continent: Australië, dat door Nederlanders in de zeven tiende eeuw al voor de helft in kaart werd gebracht voordat de Engelsen het karwei in de vol gende eeuw afmaakten. Abel Tasman, op zoek naar een geschikte Japanroute, noemde het eiland waar hij bij toeval op stuitte naar zijn opdrachtgever, Van Diemen. Toen de Engelsen in 1850 het eiland omvormden van strafkolonie tot emigratie- land, veranderden ze de naam in Tasmanië, naar de ontdek ker. Wildeman: „In het Engels klonk Diemenseiland toch te veel als demoneneiland om nog aanlokkelijk te zijn voor kolo nisten." ONNO HAVERMANS Oudste mam y 147-jarige leei overleden De oudste man van Sau bië en waarschijnlijk van le wereld is vorige weekt 1 jarige leeftijd overleden Psg1 Mohammed bin Rashid wiens dood gisteren is gemaakt, is vijf keer geweest en laat 65 kinden Zijn jongste zoon is jaar oud, zijn oudste overleed op 100-jarige Vorig jaar stierf een zoon op de eveneens res e bele leeftijd van 95 jaar y v die na een lang ziekbed s e".1J het ziekenhuis van Al heeft zijn gehele leven plaats Um Mihak doorgeijöl< Het witte boordje In Italië, vooral in het zuiden, zie je nog regel matig priesters, ook jonge priesters, in sou tanes. Elke keer roept zo'n verschijning bij mij het besef op dat die dracht een heel andere dimensie geeft aan een man. Ze maken er niet alleen mee dui delijk dat ze toegewijd zijn aan een hoger doel, maar zo'n soutane heeft ook een prikkelende mix van aantrekkelijke •legantie en koele onaanraakbaar heid. In Nederland zijn we gewend geraakt aan priesters die zich kleden als iedere andere mail, clus in een gewoon jasje, dasje, broek, het functionele uniform dat mannen aan het industriële tijdperk te danken hebben. Maar onlangs las ik dat de nieuwe generatie katholieke priesters weer een wit boordje draagt en herkenbaar wil zijn. De behoefte aan Hat boordje houdt echter de gemoederen bin nen het uitgedunde rooms-katho- lieke priesterbestand nogal bezig. Oudere priesters associëren deze dracht met conservatisme. Het uit trekken van de soutane, pij of van het priesterpak - met het witte HELEEN CRUL boordje - was immers een gevolg van de demo cratiseringsbeweging van de jaren zestig. Pries ters die zich gingen kleden in een burgerpak ga ven daarmee aan zich niet langer mijlenver bo ven het volk verheven te voelen. De toenmalige tijdgeest gebood de massale ver banning van de parafernalia die gezagsdragers als zodanig herkenbaar maakten en ondersteun den. Ook nonnen trokken hun habijten uit, chef obers ontdeden zich van hun rokkostuum, lera ren van hun achternamen, academici van hun titels, de adel van de dubbele naam, en (huis)art sen van hun witte jas. Tegelijkertijd kuiste de tijdgeest ook alles wat eli tair was in het kledinggedrag van de overige Ne derlanders: bij mannen verdween in de jaren ze ventig de jasjes-dasjescultuur, bij vrouwen ver dwenen de jurken en de hoeden. Al deze kleding stukken zijn nu in bepaalde kringen weer in zwang, al is het gebod 'Gij zult gewoon doende Nederlanders inmiddels letterlijk en figuurlijk op het lijf geschreven. Geen volk in Europa kleedt zich bijvoorbeeld zo casual als Nederlanders. Nergens lopen mensen zo massaal in vrijetijds- achtige kleding. Toch is het onderscheid weer terug zij het veel subtieler dan vroeger. Elke subcultuur heeft - 'e verstaander - zijn eigen, strikte kledingcode. Wie die code niet verstaat, maar toch mee wil doen, valt meedogenloos door de mand. Mijn oudere vriendin heeft gelijk als ze zegt: 'Alles van vroeger komt weer terug.Maar dan zeg ik: 'Nooit hetzelfde, altijd hervormd en flexibeler.De vroegere vanzelfsprekendheid van een bepaald gedrag of leefstijl heeft nu plaatst gemaakt voor een bewuste, eigen keus. Dat geldt voor omgangsvormen, voor huwelijkstrouw, voor het dragen van een hoed, voor het krijgen van (drie of vier) kinderen. Zelf vind ik kleding die duidelijk maakt wat ie mand is of wat hij of zij doet, heel handig. Vorig jaar moest ik vanwege een hevige griep die koort sig bleef zeuren, de huisarts ontbieden, een zeld zaamheid in mijn leven. Een schroomvallig heer in een tiveedjasje meldde zich bij mijn voordeur, hij was de waarnemer van mijn huisarts. Op mijn slaapkamer aangekomen moest ik mijzelf krachtig in herinnering brengen dat deze heer in vage kleuren de dokter was, die derhalve alle recht had mij te verzoeken het bovenlichaam te ontbloten, teneinde effectief mijn longen te kun nen beluisteren. Dus stond ik halfnaakt de virussen in zijn tweedjasje te proesten, en te bedenken dat zo'n witte doktersjas toch wel een functie had Zo'n jas schept duidelijkheid, afstand, wekt een zeker ind niet deC roe eei dse :eki gezag en is ook nog eens hygiënisch. Maori huisartsen lijkt de witte jas voorgoed gesjm door het democratiseringsproces dat een mil me vader of vriend in de spreekkamer eiste, plaats van een hygiënische autoriteit. Het uniform van de groep geeft wel degelijkI toegevoegde waarde in de sfeer van status, rf kundigheid en soms zelfs een heel andere d» sie aan een persoonlijkheid. Dat besef drom aan mij op toen ik, op een reünie van mijnj j es lyceum, oog in oog stond met mijn 'oudi trix', zuster Augusti na. Ik had haar meegeii als non, van top tot teen bedekt met lagen zj textiel, het hoofd verpakt in een kap. Al hetI selijke, vooral het vrouwelijke, werd haarde die dracht vreemd. Maar het leverde haar q onbetwistbare autoriteit op. Op de reünie stond daar opeens een aardse} veling met heuse benen, borstwelvingen enu permanent haar, die nu echter de zichtbi ren droeg van de jarenlange verkommering bruid van Christus. Ze was, in haar aangt' meer wereldse kleding nog maar een schim if het monument dat ze was geweest. Het witte boordje, de witte jas, de soutane m ook de hoofddeksels van onze koningin heb' een onvervangbare magie.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2