Ajax boort mysterieuze krachten aan Wat Bartoli doet is geen kolder Sport Persoonlijke triomf voor Mario Melchiot Kemkers hoopt op vertrouwen 'twijfelaars' CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 - ind directeur spelersbeleid van Ajax fFgDAM' Danny Blind is vanaf 1 juli dit jaar directeur spe- leleid van Ajax. De verdediger stopt na dit seizoen met voet- ,n, waarna hij voor onbepaalde tijd bij de Amsterdamse in dienst treedt. In zijn nieuwe functie wordt hij medever- voordelijk voor het aan- en verkoopbeleid. Ajax-directeur ik Kales maakte dat na de bekerwinst in de halve finale op ■noord bekend. Blind gaat functioneren naast hoofdcoach kouters en hoofd opleidingen Hans Westerhof. (h mpras zegt geblesseerd af ;lona Pete Sampras heeft zich gisteren afgemeld voor het listoernooi van Barcelona. De Amerikaan kampt met een ilessure en verwacht zeven tot tien dagen geen wedstrijden innen spelen. Sampras was maandag en dinsdag aan de zij- DD" an de Engelsman Tim Henman nog wel actief in het dub- pel. Gisteren zou hij in het enkelspel in actie komen tegen ent Spadea. a rgkamp mist cruciale penalty ir.HAMHet evenwicht n de Engelse topclubs e nal en Manchester Uni- Jge s in Birmingham na 229 ve, uien geëmotioneerd ervoetbal eindelijk beslis- verstoord: 1-2. Invaller Giggs zorgde daarvoor, coorde in de verlenging de halve finale om de else beker. Hij bezorgde ichester United een ts in de eindstrijd tegen ÏdGullits Newcastle Uni- Dennis Berkamp vervul - en hoofdrol. Op de foto it hij om de gelijkmaker, e laatste minuut van de diere speeltijd zou hij strafschop missen. Daar- had hij zijn ploeg naar nale kunnen schieten. foto rtr „Jllem Korsten weg bij Leeds Willem Korsten vertrekt bij Leeds United. De Nederlan ds kón geen overeenstemming bereiken met de club uit de uier League over een verbintenis voor het volgend seizoen, nuari van dit jaar stapte Korsten op huurbasis van Vitesse naar Leeds. De Engelsen kregen een optie tot koop voor de 192 denvelder. Volgens zaakwaarnemer Bob Maaskant wordt niet gelicht. Korsten heeft nog een verbintenis met Vitesse 002. Groningen gered jingen FC Groningen speelt ook volgend seizoen gewoon aid voetbal. Het bestuur van de eerstedivisieclub diende iren bij de KNVB alsnog een sluitende begroting in. Daar- krijgt FC Groningen opnieuw een licentie. Het bestuur ®i it op korte termijn dekking voor een tekort van 2,9 miljoen 111 en op de begroting van volgend seizoen. Mede dankzij fdsponsor ANOZ lukte dat binnen twee dagen. Het verzeke- sbedrijf besloot het aflopende contract toch nog met een te verlengen. halken uitgeschakeld in Tokio Sjeng Schalken heeft zich niet weten te plaatsen voor de rtfinales van het tennistoernooi in Tokio. De als twaalfde ste ngschikte Limburger verloor in de derde ronde van de Ca- [ea pes Sebastien Lareau. Met een 6-2 zege in de eerste set be- loc Schalken overtuigend aan het duel. De daaropvolgende sets N jen tot 6-6 gelijk op. In de beide tiebreaks was Lareau met ectievelijk 7-3 en 7-4 te sterk. jax wil ampeta en ihn de Jong ftRDAM ANP wil zich voor komend jj, hen versterken met on- anderen Marcos Vampe- llgemeen directeur Frank is bevestigde gisteren dat :lub de 25-jarige Brazili- die van juli 1996 tot ja- ri '98 bij PSV speelde, dt gevolgd en op het lijst- J 'an gewenste versterkin- staat. Ajax zou zelfs al principeakkooord heb- bereikt met Vampeta, P, ir dat is voorbarig vol- l" s Kales. Bij zijn huidige or i Corinthians is Vampeta 'edette is en als midden- ?t er haalde hij zelfs het onale team. De legenda- 1 ie Pele noemde hem on- ;s de beste voetballer van ;n alië. Volgens de Brazili- se bondscoach Luxem- ■V jo is Vampeta 'een twee- Philip Cocu.' De keuze- r vindt Vampeta een all- nndspeler, die zowel op middenveld als in de ver- iging inzetbaar is. ax heeft ook concrete ingstelling voor Utrecht- denvelder John de Jong. heeft bij Utrecht al een gedaan op de Hagenaar, jj club ontkent dat Sunday eh wil vertrekken. Vol- a s Kales heeft de verdedi- het bestuur niet om een I sfer verzocht. B [ARDEN GPD NSB heeft Gerard Kemkers emd tot bondscoach. De )t nalig schaatser heeft een jj fact getekend, dat hem tot lft de Olympische Winter- 'nvan 2002 aan de schaats- ;D bindt. De 32-jarige Kem- |o krijgt één van de twee nog mien gemengde kernploe ger zijn hoede. De ande- ,rdt geleid door de huidige j scoach Henk Gemser. v mser en Kemkers vallen B r topsportcoördinator Ab k onder wiens leiding [ers in 1992 al werkte als 'ent-bondscoach. Kemkers 'Üt moment nog directeur i; Port van de provincie Gro- 'n Zijn contract loopt daar tot 30 juni. „Ik moet het Amsterdammers gebruiken Feyenoord als medicijn Vaderlijk legde Sjakie Wolfs de arm op de schouder van Peter van Vossen. Ajax' materiaalman haalde de laatst overgebleven Feyenoorder vlak voor het ver trek uit de Amsterdam Arena nog even naar zich toe. „Peet, denk er nou aan, probeer zo snel mogelijk kampioen te wor den. Doe je dat niet, dan gaat het te lang duren. Ik kan het weten. We hebben ooit vijf punten goed gemaakt, maar ook negen punten verspeeld." „Nou, bedankt voor de opste ker," reageerde Van Vossen la chend, terwijl hij de deur sloot. Triomfantelijk had Mario Melchiot even daarvoor door dezelfde uitgang de Amster damse voetbaltempel achter zich gelaten. Dagen had de ver dediger zijn mond gehouden. Zelfs toen Jan Wouters hem bij de spelers noemde die aan het einde van dit seizoen hun heil ergens anders mogen zoeken, had Melchiot zijn lippen geslo ten. Na de winnende treffer - pas zijn tweede Ajax-doelpunt in 66 optredens - ging de deur van de kluis open. „Ja, dit is voor mij een per soonlijke triomf," grijnsde hij. „Ik snap niet waarom de trainer heeft gezegd dat ik weg mag. Die beslissing was aan mij. Ik ben binnenkort transfervrij. Ik had Wouters ook al gezegd toen hij nog geen trainer was, dat ik weg zou gaan. Daarom snap ik het niet. Eigenlijk vind ik het wel grappig. Zoals Melchiot verbaasd rea geerde op het gebrek aan aan dacht dat hij van Feyenoord- zijde kreeg. „Die hadden hele maal niet verwacht dat ik zou spelen," besefte de man, die een vrije rol voor zijn defensie had. „De hele tijd riep men: 'laat hem maar vrij.' Tja, dat vond ik wel best. Ze hebben ge merkt wat er dan gebeurt." De laatste Feyenoorder die Mario Melchiot van de 2-1 pro beerde af te houden was Jon Dahl Tomasson. De Deense wist op voorhand dat hij niet in de basis zou beginnen. „Ik had te veel last van mijn knieholte en mijn lies. In overleg met de fysiotherapeuten Marcel de Geus en Dick van Toorn is be sloten om geen onnodig risico te nemen. Toch moest ik de tweede helft invallen. Na de ge lijkmaker kregen we de wed strijd beter in handen. Als de pass van Julio op mij aankomt, winnen we." De absentie van de Deen speelde Feyenoord volgens Pe ter van Vossen in de eerste helft zeker parten. „Hij is een be langrijke schakel. Je hebt hem altijd als aanspeelpunt en dat misten we. Ellery en ik hadden het moeilijk op de flanken. We stonden voortdurend tegenover een dubbele bezetting. Toch kregen we na de rust meer con trole over de wedstrijd. Na de 2- 1 en de rode kaart was het over." Chris Gyan was zelf nog het meest bedroefd om zijn uitslui ting. „Echt waar," ik probeerde de bal te spelen. Ik was net te laat, waardoor ik Wamberto raakte. Meer dan een gele kaart was het niet. Zeker als je het vergelijkt met de overtreding van Ofiseh op Cruz. Toen ik de rode kaart zag, begreep ik er niets van." Jon Dahl Tomasson maakte zich heel boos over de beslis sing van arbiter Roelof Luinge. „Normaal zeg ik nooit iets over scheidsrechters, maar deze man hebben we - zoals ook bij Willem II - wel tegen." Toch, wist Kees van Wonde ren, lag de schuld niet alleen bij de scheidsrechter. De verdedi ger wilde niet zo ver gaan als aanvoerder Jean-Paul van Gas tel, die graag had gezien dat de spitsen de bal langer vasthiel den „Maar ik denk niet dat Jean-Paul iemand de zwartepiet wilde toespelen," nam Van Wonderen het voor de Tilbur- ger op. „Vanavond is duidelijk geworden dat we onder druk een aantal zaken niet optimaal beheersen. Over die dingen moeten we eerst intern maar eens praten." „We raakten de bal voorin te snel kwijt," besefte Patrick Paauwe. „Daarnaast hadden we moeite met het doorschuiven van Melchiot. De spitsen waren aangewezen om hem op te houden. Toch dacht ik na de 1- 1 dat we lekker konden voetbal len, maar dat zat er dus niet in. Het is jammer dat de bekerfina le niet halen. Dat wilden we ze ker, maar voor ons telt nu maar één ding: dat is de wedstrijd te gen NAC." Hoe mysterieus zijn de krachten in de sport, als Wamberto door de lucht zweeft en kan jubelen, als Melchiot scoort? Ajax vond gisteravond een lang ver borgen vemogen. Het ver schafte zich met twee wonderlijke doelpunten een weg naar de bekerfina le en liet de aanstaande kampioen Feyenoord in verbijstering achterliet: 2- 1. AMSTERDAM HENK HOYTINK GPD-VERSLAGGEVER Plotseling kan Ajax een onwaar dig seizoen nog met iets van waardigheid afsluiten. Op He melvaartsdag is Fortuna Sittard de tegenstander in de eind strijd. Op kortere termijn bete kende de zege dat in Amster dam opnieuw een crisis werd afgewend, of in elk geval voor lopig weer even naar de achter grond gedrongen. Ajax toonde in het verre van hoogwaardige bekerduel na drie competitie nederlagen op rij toch nog over enige mentale veerkracht te be schikken. Feyenoord, dat welgeteld één vroege kans (Bosvelt) creëerde, gaf gisteren voeding aan de cri ticasters die van een kampioen meer verwachten. De Rotter dammers verloren het uitzicht op de 'dubbel', voor het laatst behaald in 1984 (met Johan Cruijff als speler), en dat zou voor deze ploeg ook te veel eer zijn geweest. Slechts in het begin van de tweede helft leek Ajax te bezwij ken, maar uiteindelijk konden de Amsterdammers herademen na enkele dagen van angst. Ajax maakte na de 4-1 neder laag van zondag bij Cambuur in alle geledingen een ontredder de indruk. Voorzitter Michael van Praag sprak over de 'don kerste uren'. Hij had niet ge dacht, erkende hij, dat hij in zo'n zwarte periode zou belan den. Maar ziedaar, er zijn weer twee kansen op plaatsing voor het Uefa-cuptoernooi. Naast de bekerwinnaar plaatsen de nummers vier en vijf van de eredivisie zich met zekerheid voor dat toernooi. Ajax heeft op Schaatsbond voegt 32-jarige trainer toe aan kernploegen nog met mijn huidige werkge ver bespreken, maar dat wil ik zo goed mogelijk afhandelen", aldus Kemkers. De Drent gaat het liefst zo snel mogelijk aan de slag bij de KNSB. Eerder gaf hij al aan niet tevreden te zijn over het feit dat zijn doelstellin gen in Groningen financieel niet haalbaar bleken. De schaatsbond liet afgelo pen seizoen al doorschemeren gecharmeerd te zijn van de trai ner Kemkers, die als schaatser zelf zeven seizoenen deel uit maakte van de kernploeg. On der leiding van Henk Gemser veroverde Kemkers bij de Olympische Winterspelen van 1988 - ondanks een valpartij - een bronzen medaille op de 5000 meter. In 1989 werd Kem kers tweede achter Leo Visser bij het Europees en wereldkam pioenschap allround. Hij moest zijn carrière begin jaren negen tig vroegtijdig beëindigen door zijn beruchte "zwabbervoet'. Tot en met de Olympische Win terspelen van 1998 in Nagano was hij coach van de Ameri kaanse schaatsers. Volgens Kemkers kleeft aan het aannemen van de baan als bondscoach een zeker risico. „Als we straks niet genoeg schaatsers blijken te hebben, dan zijn er misschien trainers overbodig." Over de invulling van de twee kernploegen is nog weinig be kend, aldus Kemkers. Hetdrie jarenplan' dat de KNSB naar de Olympische Winterspelen van 2002 heeft opgesteld, hangt voor een groot deel af van het aantal schaatsers dat de bond trouw blijft. Op dit moment hebben onder anderen Anna- marie Thomas en Tonny de Jong nog niet bijgetekend. „Ik hoop dat degene die nog niet getekend hebben genoeg ver trouwen in ons hebben om toch voor de KNSB te kiezen", aldus Kemkers. „Ik wil dat iedereen op de plek zit die het beste voor haar of hem is. Als ze liever in een andere ploeg zitten, even goede vrienden. Ik zou het alleen kwa lijk vinden als ze kiezen op ba sis van de muntjes." Kemkers wil dat zijn team zo sterk mogelijk wordt. „Met een flink aantal toppers. Mijn team moet qua kracht in balans zijn met het team van Henk. Ik kan ook best met drie schaatsers werken, als dat moet, maar mijn maximum is acht." De Eeldenaar ziet er naar uit om een collega van Gemser en Krook te worden. „Je kunt het werken met Gemser en Krook misschien wel als een droom zien. Ik heb voor die twee altijd een groot respect gehad." De schaatsers waren al langer gecharmeerd van Kemkers. In 1994 wilden de meeste rijder van de mannenkemploeg Kem kers als bondscoach. Toen ne geerde de bond die wens en koos de KNSB voor Wopke de Vegt. de achtste plaats evenveel ver- liespunten als de huidige num mer vijf, Roda JC. Eerder deze week zei Van Praag desondanks: „In de com petitie zijn we afhankelijk van de fouten van anderen. De wat al te defaitistische opmerking illustreerde de sfeer in de Are na. Ajax moest zich laten welge vallen dat op de drempel van een nieuwe eeuw uitgerekend Feyenoord ten voorbeeld werd gesteld, in Nederland althans. En niet Ajax, dat met de moder ne Arena en de beursgang toch een onoverbrugbare voor sprong dacht te hebben geno men. Bij Feyenoord hebben Rob Baan, rustig en deskundig, en trainer Leo Beenhakker in nau we samenwerking een hechte ploeg gesmeed. Bij Ajax werd dit seizoen groepjes vorming ge constateerd. Het ontslag van trainer Morten Olsen bleek geen oplossing. Ook onder Jan Wouters verviel Ajax alweer herhaaldelijk tot een team zon der ziel, zonder leiderschap. Gisteravond, drie dagen na de vernedering bij Cambuur in Leeuwarden, toonden Wouters' beschimpte spelers dan toch de drang tot rehabilitatie. Wouters had de samenstel ling van zijn defensie opnieuw gewijzigd. Hij koppelde Vier- klau op rechts aan Van Vossen en promoveerde Melchiot tot doorschuivende man naar het middenveld, normaliter de taak van Blind. Een garantie tot vloeiend spel kon dat op het oog niet zijn, maar voetbal is niet altijd logisch. In de 70e mi nuut, bij 1-1, stak Melchiot met grote passen het middenveld over en belandde hij na een ragfijn hakje van Litmanen voor Dudek. Melchiot, van alle Aja- cieden misschien wel het meest verguisd, schoof de bal door de benen van de doelman in het doel (2-1). Het was een cruciaal doel punt. Ajax heroverde de greep op de wedstrijd, die het na de hervatting even was kwijtge raakt. In de eerste helft was Ajax de betere ploeg geweest. Door Litmanen en schoten van Arveladze en Witschge was Fey enoord al in het nauw gebracht, toen op slag van rust Wamberto een glorieus moment beleefde. Voor de stijlvolle omhaal van de kleine Braziliaan, na een voor zet van Gronkjaer, deinsde zelfs de attente Dudek terug (1-0). Feyenoord had zich pover verweerd. De ploeg stelde zich voorzichtig op, met aanvoerder Van Gastel vlak voor zijn defen sie. De schakel tussen hem en de aanval, de Deen Tomasson, ontbrak aanvankelijk. De tacti sche manoeuvre van Beenhak ker, die met Cairo voor een ex tra aanvaller op rechts koos, pakte niet goed uit. Spits Cruz miste de steun van de dynami sche Tomasson, en daarmee was grotendeels Feyenoords of fensieve onmacht verklaard. Meteen na Wamberto's tref fer werd Tomasson van de bank geroepen en na de rust keerde Feyenoord in zijn vertrouwde samenstelling terug. Tien mi nuten later was het 1-1. Van Gastel joeg weer eens een vrije trap hard tegen het net. Met Van Wonderen in een of fensieve rol leek Feyenoord de verhoudingen te wijzigen, pre cies zoals eind december in het competitietreffen in Rotterdam Drie kwartier lang zat Michael Boogerd ontbloot op de grond in één van de gangen van hotel Sirius in Huy. Versteend van de kou en doorweekt van de natte sneeuw keek hij wezenloos om zich heen. Waéx hij naar keek, wist niemand. „Ikzelf ook nief. Ik weet niet eens hoe ik hier ge komen ben." Het duurde een uur voordat de nummer vijf van de 63e Waalse Pijl in staat was om te praten. Dat lukte hem onmid dellijk na aankomst niet, even min trouwens Maarten Bakker, die in de laatste beklimming van de Muur van Huy zijn meerdere moest erkennen in de Italiaan Michele Bartoli. Het was al de vijftiende keer dit sei zoen dat een Rabobank-renner tweede werd. De overwinning van Michele Bartoli kreeg door de extreme omstandigheden extra glans. Bartoli, die Mapei na Tafi in Roubaix de tweede zege binnen een paar dagen schonk, deed gisteren tussen Charleroi en Huy wat wel meer toppers in deze streek hebben gedaan. Bij het vertrek in de industriestad smeedde de beste ééndaagse renner een plan dat voorzag in een lange ontsnapping, naar voorbeeld van onder anderen Bernard Hinault in de uitgave van Luik-Bastenaken-Luik van 1980. Bartoli, al twee keér winnaar in genoemde klassieker, stelde zijn aanvalsplan uit tot tachtig kilometer voor de finish. Boog erd: „Toen hij wegsprong, dacht ik. Dit is kolder. Die gaat wat trainen voor Luik-Bastena ken-Luik zeker? Het leek me aan de vroege kant om te gaan. Ik te lang gewacht? Er zaten meerdere Raborenners in de groep, dus ik dacht dat we hem nog wel terug zouden pakken als het nodig mocht zijn." Maarten den Bakker sprong wèl mee. Niet met de bedoeling al in dat stadium van de strijd de schoot van het peloton te verlaten, 'maar om het gaatje voor Michael of één van de an deren dicht te rijden'. Bartoli trapte de eerste dertig kilometer zó hard door dat de voorsprong van de twee en de later aange sloten wereldkampioen Oskar Camenzind snel opliep tot twee minuten. Camenzind verloor later de aansluiting na een komische worsteling met zijn regenjack. De aanwezigheid van de Zwit ser èn de Italiaan samen bood Den Bakker meer uitzicht op de zege dan het gezelschap van slechts één van deze toppers. „De kans had bestaan dat zij naar elkaar waren blijven kijken bij een demarrage van Maarten. Maar eén tegen één zou het heel moeilijk worden, zeker te- Mariot Melchiot schreeuwt het uit na zijn beslissen de doelpunt, fo to gpd was gebeurd. Toen bleef het niettemin bij 1-1, nu boorde plots Melchiot nooit vermoede krachten in zichzelf aan. Feye noord schrok en capituleerde na de rode kaart, twee minuten na Melchiots triomf, voor de onhandige back Gyan. Waar mee opnieuw een af en toe nog steeds bedenkelijk aspect aan het licht kwam in het spel van de nieuwe kampioen, die giste ren knarsetandend in de scha duw bleef van de aloude, opge luchte rivaal. Ajax: Van der Sar; Vierklau (77. Mensah), Melchiot, Oliseh en De Cler; Knopper, Litmanen en Witschge; Wamberto, Benni (8. Arveladze) en Gronkjaer. Feyenoord: Dudek; Gyan, Van Won deren, Konterman en Graff; Bosvelt, Van Gastel en Paauwe; Cairo (46. To masson), Cruz en Van Vossen (76. Vos). Maarten den Bakker voert de kopgroep aan. Oscar Camenzind heeft problemen met z'n regenjack en zou te rugvallen. foto rtr gen een klepper als Bartoli. Die is gewoon explosiever." Dat werd duidelijk op de Muur van Huy, waar Den Bak ker stilletjes hoopte op een in zinking van Bartoli (28, geboren in Pisa), maar de Italiaan op het steilste gedeelte (stijgingsper centage twintig procent) deed wat ploegleider Van Houwelin- gen al vermoedde. Hij herhaal de zijn stunt uit de Brabantse Pijl van enkele weken geleden. Toen heette de kansloze oppo nent Boogerd, nu heette hij Den Bakker. Met Bartoli naar de meet rij den betekent zelden uitzicht krijgen op de zege, zeker niet als de aankomst bergop is. Mi chael Boogerd, die de achter volgende groep uiteen deed scheuren, moest Mario Aerts en Oskar Camenzind nog voor la ten gaan. „Hongerklop", verklaarde hij in de laatste honderden meters. Adrie (Van Houwelingen, red.) had de hele tijd bij Maarten ge reden, waardoor ik niet genoeg heb kunnen eten." Boogerd zei dat hij zich goed genoeg had gevoeld om Bartoli te volgen, maar het leek hem nog veel te vroeg. „We hadden afgesproken dat we de boel na de tweede beklimming van de Muur van Huy zouden open gooien." Maar toen hoefde het al niet meer, toen had Bartoli het initiatief al genomen. „Jam mer", zei Boogerd. „Zeker als je zulke goede benen hebt als ik op dit moment."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23