'Drumcomputer veranderde mijn leven Cultuur Kunst Meat Loaf bijna neer clown dan rocker Alphense organiseert benefiet-gala voor Kosovo met Donna Lynton Opening Springdance vooral plaatjesboek 'Nectar waar de wereld van drinkt' U IDERDAG 15 APRIL 1999 rt Prijs voor Hellingman :rdam Lotti Hellingman heeft de Pall Mali Export Prijs ge wen, een beeldje en 15.000 gulden. Hellingman (21) legde de jjis voor haar carrière bij het Nederland Kinder Theater Ct), waarmee ze als tiener zelfs even op Broadway stond. Ze Mte haar professionele debuut in de voorstelling 'Einde- s', waar ze stond naast Liesbeth List en wijlen Coen van Vrij- ghe de Coningh. Verder speelde ze enige tijd in 'Miss Saig- I.Momenteel is Hellingman te zien in de musicalBlood Bro- loemen ook in schouwburg leiden Karin Bloemen heeft zich bij de schare ar tiesten gevoegd, die op 26 april een benefietvoorstel ling voor Kosovo geven in de Leidse Schouwburg. Eerder al meldden zich Plien Bianca, Niet uit het raam en Marcel de Groot aan. De benefietvoorstel ling begint om 20.00 uur. De voorverkoop is vandaag begonnen, kaarten kosten 35 gulden. Tegelijkertijd met de voorstelling in Lei den zijn in bijna 30 thea ters elders soortgelijke voorstellingen. De totale opbrengst gaat naar de hulporganisaties voor Kos ovo. in Bloemen, foto» pan sok Beastie Boys breder dan alleen hiphop recensie louis de moulin eat Loaf en zevenkoppige Gezien. 14/4, Ahoy', Rotterdam. Nog te zien aldaar 27/4. hen, gieren, brullen, maar veelal in omgekeerde volg- |e. Ruim twintig jaar na z'n itste successen pretendeert ai Loaf nog steeds voor mee- lende rock 'n roll te staan, ar intussen leunt de Texaan- reteraan (51) toch wel heel op het clowneske element, meezingen met z'n bom- tische klassiekers werd gis- vond in het afgeladen Ahoy' ook geregeld bemoeilijkt de grappen en grollen omee de zanger z'n twee durende show lardeerde, kat' maakte het 't bontst de (logische) finale 'Para- ByThe Dashboard Light' te leffen tot een kolderieke li-rockopera' voorzien van eigen glitterdecor. De on- uld van de oorspronkelijke verre voorbij, gingen hij i'n tegenspeelster Patricia so (de feitelijke opvolgster Karla De Vito) steeds har- tekeer. Op het laatst als twee doorgedraaide partners die elkaar alleen nog maar de huid konden vol schelden. Alsof dus de tijd was meegelopen met de onverwoestbare door- braakhit uit 1978, toen Boy en Girl nog vrij positief terugblik ten op de avond van hun leven. Een brokje heerljjk muzikaal theater. Bij de toegiften zette The King Kong Of Rock 'n Roll de klok nog verder terug. Door het 'rondje semi-akoestisch' te openen met een van z'n muzi kale jeugdzonden uit 1964. Waarna zowaar nog enige pitti ger verrassingen volgden, waar onder 'Honky Tonk Women'. Deed het openingsnummer 'No Matter What' (inmiddels veel beroemder gezongen door Boy zone) nog even het ergste vre zen, gaandeweg bereikte 'Meat' toch weer gèwoon z'n ouder wetse bralniveau. Werd het hem te lastig, dan schakelde hij even de 11.000 fans (allen der tigplussers) in voör een promi nente zangpartij. Wat geen en kel punt was, omdat in deze 'Very Best Of Mekt Loaf Show' tot aan 'het oveniverk' niks on bekends werd opgediend. Een coolere band dan de Beastie Boys is er niet. Ver velender band dan de Beastie Boys is er ook niet. Berucht zijn de verhalen waarbij de drie New-York- se lefgozertjes interview sessies in stromen van me ligheid lieten smoren. Ge lukkig kregen we de kans om een van de drie, Adam Horowitz ofwel King Ad- Rock, alleen aan zijn jasje te trekken. En toen viel het best mee! De Beastie Boys spelen 20 april in Ahoy' in Rotterdam. rotterdam jacob haagsma De Beastie Boys, vorig jaar nog erg succesvol met de monster hits 'Intergalactic' en 'Body movin" en de kassakraker-cd 'Hello nasty", begonnen hun carrière als onvervalste hardco- reband. Tot de hiphop toesloeg en de drie rebelse jochies flink scoorden. En hoogst respecta bel werden, want waar de Beas- ties zich mee bemoeiden, dat was cool. Adam Yauch (MCA) werd boeddhist en speelde en belangrijke rol in de Tibet-rage, Mike Diamond (Mike D.) runt het hippe Grand Royal-label dat door trendwatchers alom De Beastie Boys met Adam Horowitz (midden): „Het duurt altijd zo lang n dat we gewoon sloom zijn." nauwlettend in de gaten gehou- gen." Hij had graag uitgelegd den wordt. waarom we zo lang op 'Hello En Horowitz? „Ik maak mu- nasty" moesten wachten - als ziek! Niet dat ik het muzikale hij het al wist. „Het duurt altijd brein ben of zo, maar ik ben er zo lang met ons... Ik weet niet." wel het meest mee bezig. Sam- Misschien omdat de mannen pies uitzoeken, dat soort din- perfectionisten zijn? „Dat is het excuus dat ik graag gebruik. Maar ik denk dat het komt om dat we gewoon sloom zijn." Intussen zijn de Beasties uit gegroeid tot een band die een breder spectrum bestrijkt dan alleen hiphop. „Ik denk dat on ze nummèrs op een soortgelijke manier gearrangeerd zijn als hiphop, dat wel. Of hardcore- punk, want zover ligt dat nou ook weer niet uit elkaar." De Beasties begonnen overigens rond 1980 als onvervalste hard- coreband. Zonder Horowitz weliswaar, die kwam er niet lang daarna bij. „Ik had mijn eigen band in die tijd. Iedereen uit de hardco- rescene luisterde al naar rap. Dat was op een gegeven mo ment inspirerender dan de hele punkbeweging. Erg under ground, erg cool. Voor mij kwam de grote ommekeer toen ik naar een muziekzaak ging en moest kiezen tussen een gitaar en een gebruikte drumcompu ter. Het werd de drumcompu ter, een aankoop die mijn leven veranderde." Maar er is, zoals gebruikelijk, meer. De mannen kunnen wel degelijk 'ouderwetse' instru menten spelen en dat laten ze af en toe gretig horen ook. Bij voorbeeld op de uitgesproken funky instrumentaaltjes zoals die verzameld zijn op 'The in sound from way out'. Horowitz houdt dan ook erg van jazz. „Jaren-vijftig 2Djazz, bebop, free jazz, maar vooral de funky jazz van de vroege jaren zeven tig. Lekker swingend, recht vooruit. Daarom hou ik ook zo van reggae: zo'n baslijn die maar doorgaat en de hele boel draagt. Ik ben erg geïnteres seerd in loops en samples, ik ben steeds op zoek naar bouw stenen voor onze eigen muziek Ik kan bijna niet meer naar een heel nummer luisteren!" Over reggae gesproken... De Beasties haalden niemand min der dan de aangenaam gestoor de reggae-legende Lee Perry naar de studio om zijn onna volgbaar vreemde vocalen los te laten op het nummer 'Dr. Lee PhD'. Helaas, het zal ook eens niet zo wezen, Horowitz was niet bij die opnamen. „Ik vierde mijn verjaardag toen hij naar de studio kwam. Maar ik hoorde er mooie verhalen over." De Beastie Boys zijn unaniem uitgeroepen tot toppunt van cool. Ze hebben nog een eigen kledingmerk ook: X-Large. Sommige mensen worden er wat ongemakkelijk van. „Een interviewer vroeg me laatst of ik me niet schuldig voel: wij zou den de kids voorschrijven wat ze moeten dragen en weet ik veel. Alsof mij dat een bal kan schelen! Kleren zijn wel het laatste dat me interesseert. In de media hebben we dat 'coole' etiket opgeplakt gekregen, maar dat is mijn zaak niet. Ons dage lijks leven ziet er echt heel an ders uit dan het beeld dat men sen van ons hebben. Ik maak wat muziek, ik koop platen en ik speel basketbal! Da's niet zo cool, wel? Nou ja, ik vind 't cool, basketbal, maar als je ziet hoe ik speel..." alphen aan den run saskia buitelaar Bij het beeld van wegrijdende treinstellen, volgepakt met uit geputte vluchtelingen, ging de knop om. „Ik moest iets doen voor Kosovo", vertelt de Al phense Brigitte Wouterse. On dertussen is ze van al het gere gel behoorlijk vermoeid, maar ook voldaan. Want haar bene fiet gala-avond, met onder an deren Donna Lynton, is rond. Komende maandag hoopt Wouterse in het Alphense res taurant Alfred's Diner minstens 8000 gulden op te halen. „Het was met Pasen toen we op tv zagen hoe mensen met treinen uit hun land werden weggevoerd. Ik ben joods. Bijna heel mijn familie is in de Twee de Wereldoorlog omgekomen. Ik heb dat niet zelf meege maakt, maar ben wel opgevoed door iemand met oorlogstrau ma's. Daar krijg je dan heel veel van mee. Ik ken de verhalen. Nu zie ik het op tv." Het plan voor een benefiet avond kreeg langzaam vorm. Als balletdanseres bij onder an dere Het Nationale Ballet, de Hoofdstad Operette en een lim bo show, deed Wouterse con tacten op waarvan ze nu kon profiteren. „Ik ben er al twaalf jaar uit, dus ik moest behoorlijk wat schroom overwinnen. Maar toen ik eenmaal begon te bellen ben ik niet meer gestopt." Binnen enkele dagen kreeg ze zes artiesten zover mee te doen aan het benefiet gala. Zanger Mike Silk, buikdanseres Yonina, parodist Frits Duikelaar, de Al phense talenten Suzanne de Heij en Lissette Emmink en de Amerikaanse zangeres Donna Lynton. „Mijn generatie kent Donna wel. Ze heeft de ti telsong voor de serie Charly's Angels gezongen. Ze was met een enthousiast en heeft speci aal voor deze avond een be langrijke repetitie afgezegd." Iedereen werkt belangeloos mee. "Ook het artiestenbureau dat het geluid en de presentatie Wouterse: „Toen ik begon ben ik niet gestopt." foto hielco kuipers regelt, de bloemist en Alfred's Diner, dat een zaal beschikbaar stelde. „Gasten kunnen voor 150 gulden (inclusief diner en drankjes) een toegangskaart ko pen, waarvan 100 gulden bij de samenwerkende hulporganisa ties terechtkomt. Er zijn tachtig plaatsen beschikbaar. Ik heb 450 Alphense bedrijven uitge nodigd om een kaart te kopen, want ik hoop zoveel mogelijk extra donaties binnen te sle pen." Vanaf vandaag kan ieder een reserveren via de afdeling sales van het restaurant, tele foonnummer 0172-425757. Do naties zijn welkom op giroreke ning 54785 van de Stichting Derdengelden Notaris van den Berg, onder vermelding van 'Kosovo Belangrijkste choreografie van de eeuw dans recensie willem un in t veld Voorstelling: Sacre du Printemps/The Lisbon Piece' door Companhia Nacional de Bailado (CNB) uit Lissabon. Ge?ien: 13/4, Stadschouwburg Utrecht. Een historische gebeurtenis. Dat is de laatste weken vaak gezegd over de openingsvoor stelling van Springdance 1999. Het begin van het Utrechtse dansfestival zou dit jaar een opmerkelijke avond worden en dat allemaal vanwege een wat merkwaardige keuze van artistiek directeur Guy Gij- pens. Die wilde de twintigste editie van het festival, de laat ste van dit millennium, een historisch tintje meegeven en dus besloot hij het program ma te openen met wat volgens velen de belangrijkste choreo grafie van deze eeuw is: 'Le Sacre du Printemps' van Vasl- av Nijinsky, op muziek van Igor Stravinsky, uit 1913. Van deze grotendeels verlo ren gegane choreografie is ruim tien jaar geleden een re constructie gemaakt, die nu bij verschillende dansgezel schappen op het repertoire staat. Onder meer bij de Com panhia Nacional de Bailado (CNB) uit Lissabon, dat in de Utrechtse Stadsschouwburg te zien was. Het is toevallig ook het gezelschap waar de Belgi sche choreografe Anne Teresa De Keersmaeker eind vorig jaar haar jongste choreografie maakte. En De Keersmaeker is de belangrijkste coristante fac tor in twintig jaar Springdan ce. Twee vliegen in een klap, moet Gypens gedacht hebben. Wat op papier een wat merkwaardige keuze voor een openingsvoorstelling leek - ze ker voor een festival dat over moderne dans zou moeten gaan - werd in praktijk ook een wat curieuze avond. Voor afgaand aan de Nederlandse première van de 'Sacre' van Nijinsky bracht CNB de Ne derlandse première van 'The Lisbon Piece' van De Keersmaeker. Het is het eerste werk dat zij creëerde voor een ander gezelschap dan haar ei gen Rosas en ook het eerste stuk dat zij maakte voor een balletgezelschap. Een historische gebeurtenis op zich. Maar door alle voor- publiciteit over de 'Sacre', leek het alsof 'The Lisbon Piece' slechts het voorprogramma was. Het publiek zat duidelijk te wachten op het programma na de pauze. Daarnaast zal ook de koele schoonheid van de 'The Lisbon Piece' hebben bijgedragen aan de wat lauwe ontvangst die het stuk ten deel viel. De choreografie, voor drie mannen en twee vrou wen, is ingenieus geconstru eerd, maar mist op het eerste gezicht de dynamische inten siteit die De Keersmaekers an dere werk tot een overrompe lende belevenis maakt. Als uitgangspunt nam de choreografe een bewegings frase uit een eerder werk, die zij bewerkte voor de klassiek geschoolde dansers van CNB. Dat levert een grote variatie aan bewegingen op die nu eens strak en snel zijn en dan weer soepel swingend. De sterk ritmische muziek van Thierry De Mey en Eric Slei- chim vormt een stevige basis voor deze choreografie, die weliswaar lichtvoetig toont, maar ook formeel en afstan delijk. Die indruk wordt nog eens versterkt door het sobere toneelbeeld en de grijze kos tuums van de dansers. De reconstructie van de 'Sa cre' blijkt vooral vanuit histo risch oogpunt interessant. Je kunt je goed voorstellen dat de bizarre bewegingen en de vreemde uitdossingen van de dansers het publiek in 1913 ernstig in verwarring heeft ge bracht. Beklemmend wordt de choreografie nu alleen in het laatste deel, wanneer de 'uit verkoren maagd' versteend midden in een kring blijft staan, terwijl de andere vrou wen stampend om haar heen cirkelen. Voor de rest is het alsof je naar een levend plaat jesboek zit te kijken. Dat is aangenaam maar niet aangrij pend. et oude Rome. Waar de I keizer en zijn senatoren ffL M languit aan rijk voorziene Ms lagen en gulzig wijn dronken uit mond van jonge slavinnen en sla- n, terwijl ze de karkassen van het ie wildbraad achteloos over hun houder wierpen. Op scherven van idewerk is af en toe wel iets te on- rscheiden van die Dionysische ere- msten, maar wie, bijvoorbeeld, »r het Rijksmuseum van Oudheden opt, zal daar weinig harde seks aan- ffen. Mooi gebouwde goden en go- nnen, dat wel, maar nergens is het htvan-dattem. het Antikenmuseum in Berlijn is n prachtig fresco te zien van een ieks meisje dat bovenop een jonge dgaat zitten en er zijn nog wel ter erotische taferelen gevonden, tor veel is het niet. Die afbeeldingen ner natuurlijk wel geweest. Wel- htzijn ze vernietigd. Niemand loopt tog te koop met wat hij lekker vindt bed. christendom zorgde voor een lang houdende kuisheidsgolf in de KL Maar dan, in 1524, verschijnt er nhet pauselijk hof van Clemens VII fens een boek met gravures die een tondaal veroorzaken. I Modi heet bin het Nederlands vertaald: 'De wdingen'. Een boek waarin liefdes- ®n zestien keer van standje wisse- b Zestien keer zien we een min- "dpaar in verschillende houdin- Moms bijna acrobatische, de lief- bedrijven. De gravures worden be leid door sonnetten van Pietro e[ino, gedichten waarin de hars- ditelijke conversatie van de min- "den tot in de intiemste details 'fdt weergegeven. Het gehijg, de gecontroleerde zuchten, wat hij *er vindt, hoe diep zij wil worden rnetreerd en waar, alles, timmer zijn liefdesparen in de na Christus zo open en bloot afge- *ld. Giulio Romano, een leerling van Raphaël, maakte deze tekeningen in 1524. Marcantonio Raimondi gra veerde en drukte ze. Paus Clemens onstak in woede en liet het boek in beslag nemen. De graveur werd in de gevangenis geworpen, maar al snel weer vrijgelaten.Op herdruk kwam de doodstraf te staan. Alle kunst is erotisch. Een uitdagend statement van Bauhaus-architect Adolf Loos (1870-1933). In de hori zontale lijn zag Loos een liggende vrouw, in de verticale een man die de liefde met haar bedreef. Die Freudi aans gekleurde visie gaat wellicht iets te ver. Maar dat veel belangrijke kunst een erotische lading heeft, is een onwankelbaar gegeven. In de serie 'Het blote oog" zwerven wij van de fraai gewelfde schouder naar de te re knieholte, laten wij een strelend oog gaan langs een aantal erotische kunstuitingen en gaan wij nader in op de achterliggende thematiek. Aflevering 9: 'De houdingen', het standjesboek uit de Renaissance. drinkt!' De woede van Aretino's aan valler was wel begrijpelijk. Romano en Aretino hadden de waarheid afge beeld. Ze maakten gezamenlijk een curieus 'stripboek', waarin ze tot in de fines ses Heten zien wat er zich achter de zware deuren van het pauseüjk hof af speelde. De mannen op de gravures waren bekende edelen. En ook de courtisanes, zeker geen domme blondjes, hadden grote faam. Ze ver schaften de edelen niet alleen erotisch maar ook inteüectueel plezier, schre ven voor hen gedichten en üteraire verhandelingen. De courtisanes namen een machtige positie in aan het pauseUjk hof. In de tekeningen van Romano zijn ze geen initiatiefloze slachtoffers, maar genie ten ze zelf met voUe teugen. Ze zijn even beweegfijk in bed als de mannen en spreken net zo ongeremd van zich af. Dat was voor de kunst in die tijd revolutionair. De tekeningen van Romano waren bedoeld als lustopwekkers, zoveel is wel duidelijk. Net als de pornobladen nu propageerden ze dat in de Hefde aües mogelijk was. Maar de burgers moesten van sodomie en homoseksu aliteit worden afgehouden. Daartoe was in de stad Carampane de zoge naamde Brug der Tieten gebouwd, een brug die de langskomende boeren op beeldend wijze duidelijk maakte hoe begeerlijk dat vrouwefijk schoon was. Door de eeuwen heen zijn mensen die elkaar in bed beminnen als on- sterfeüjk beschouwd. Aretino schreef: 'Als we de liefde bedrijven, Hjken we op de goden. Net als voor hen bestaat voor ons, gewone stervelingen, tijdens het liefdesspel de tijd niet meer. Wie de Hefde bedrijft, verwerft even de eeuwigheid.' cees van hoore Pietro Aretino, de eerste journaHst en publicist van de moderne wereld, moest zijn medewerking bijna met de dood bekopen. Hij werd door een chi rurgijn, een vriend van de paus, in een donker steegje zeven keer met een meè gestoken. Nadat Aretino was op gelapt, schreef hij: 'Wat is er nu zo alarmerend aan de afbeelding van een man die een vrouw bestijgt? Mogen beesten dan meer? Wat we van de na tuur hebben gehad om onze soort voort te zetten, moeten we op medail les om onze nek dragen of op onze hoed spelden. Dat is toch juist de nec tar waar de wereld op feestdagen van

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21