Alphen: sporthal in nieuwe wijk meer wil Kosovaren bij entegrens Jacobswoude 'Geen verband met brand Kompas' iris Pouw broedt plannen uit in 'kraamkamer' al n Rijn Veenstreek Peperdure Ducati uit garage gestolen PvdA tegen kosten van verhuizing raadhuis Drie genomineerden voor Jan den Besten Trofee DE BOER OP CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071-5356411 21 h rommelmarkt in Wielewaal dn» In activiteitencentrum Wielewaal is op za len hobby- en rommelmarkt. De verkoop is van belangstelling heeft om zijn/haar hobby te to- Ijes wil verkopen kan contact opnemen met An- ip telefoonnummer 0172-474966. Tafels kosten stuk. show bij hobbyclub een playbackshow besluit de Hobbyclub Vakan- op zaterdag 17 april het seizoen. Iedereen tot en meedoen aan de feestelijke afsluiting om 14 uur al van Het Spant in Leimuiden. De toegang be ien. ntskantoren fuseren Accountantskantoor De Koning uit Roelof- étAlphense bedrijf Tuinte zijn met ingang van fuseerd onder de naam De Koning. M. Tuinte nmansbedrijf naar het kantoor van De Koning Roelofarendsveen. In totaal werken achttien accountantskantoor. Het management wordt de Koning, M. Tuinte en H. Redel. De Koning ten al ruim een jaar intensief samen. Met Tuinte accountantskantoor een fiscalist in huis. Deze itbrak nog bij het snelgroeiende accountantskan- en jaarvergadering tegels, munten, telefoonkaarten en allerlei ande- ijn vrijdag 23 april weer voor handen in multi- ji Alkeburcht. Vanaf 19-22 uur organiseert ruil- •made haar maandelijkse avond voor verzame- eruilavond wordt om 20.30 uur de jaarlijkse al- ergadering gehouden. Een kwartiertje eerder is istzegelveiling. showroom ontvreemd ajN» Uit een showroom van een garagebedrijf in a Rijn is gisternacht een Mercedes gestolen. De len een hek en sloegen een ruit in om het bedrijf linnen te komen. Een wagen werd verplaatst en iade op. Een zwarte Mercedes Benz personenau- waarde van 175.000 gulden werd ontvreemd. hap gestolen jjjN Twee accuboormachines en een zaagma- nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit ld aan de Prins Bernhardlaan in Alphen aan den i kwamen het bedrijf binnen door enkele deuren Rijnstreekhal hard aan vervanging toe Alphen heeft een nieuwe sporthal nodig ter vervanging van de Rijnstreekhal aan de Dillenburg. Die is zo verou derd dat hij binnen enkele jaren voor 2 miljoen gulden moet worden opgeknapt. De hal, die in 1970 werd ge bouwd, is inmiddels nog maar ruim drie ton waard. Bo vendien verwacht de gemeente dat het reeds aanwezige tekort aan goede speelruimte verder toeneemt. hoefte- en haalbaarheidsonder zoek te doen naar een nieuwe sporthal. Die moet bij voorkeur in Kerk en Zanen komen, want daar zitten de basisscholen te SASKIA BUITELAAR springen om extra gym ruimte. Bovendien houdt het Scala Col lege Kerk en Zanen als uitwijk mogelijkheid achter de hand, als uitbreiding aan de Diamant straat niet mogelijk blijkt. De gemeente ziet de koppeling on derwijs en sport, zoals ook bij het Scala en de naastgelegen sporthal De Arena het geval is, als een verantwoorde exploita tie. De laatste jaren is er een dui delijk tekort aan trainingsfacili teiten voor de sportverenigin gen, schrijven B en W in hun voorstel. De verenigingen moe ten, vooral in het wintersei zoen, uitwijken naar gemeente lijke gymnastieklokalen. Lastig, vinden de verenigingen, want wedstrijden worden op grotere velden of in hogere hallen ge speeld. Vier gymlokalen De nieuwe sporthal zou daar om een speeloppervlakte van 1800 vierkante meter moeten hebben, twee keer zo groot als de Rijnstreekhal. De hal moet ook aan internationale maatsta ven voldoen. Er zouden vier gymnastieklokalen in moeten komen voor de basisscholen en eventueel de gymlessen van het Scala. Verder kan het gebouw voorzien in de behoefte aan een ruimte voor grootschalige eve nementen. Om de mogelijkheden voor nieuwbouw te onderzoeken, willen B en W twee bedrijven een offerte laten maken. Uit een parkeergarage aan de Writsaert in Noordwijk is een peperdure motorfiets gestolen. De eigenaar van de motorfiets, een Ducati ter waarde van 65.000 gulden, ontdekte de diefstal gister middag. Volgens de man had de motorfiets zondagmiddag voor het laatst gezien. De schade had nog groter kunnen zijn als het de dief was gelukt een tweede motor van de Noordwijker te ste len. Het lukte hem niet de sloten daarvan te forceren. lalsmeer is be- ond bij de ge it Jacobswoude de opvang van ivaren. Burge rouders lieten aan de Heren- art-Zuid op het Als de regering le heeft, kan zij telingen op dat ■ngen. zeker wat de re- anbod doet. De elo en Ter Apel met de bouw ien voor Koso varen. In beide kampen is plaats voor ongeveer duizend man. Als de regering besluit een groter aantal vluchtelingen tij delijk opvang te bieden, komen ook andere plaatsen in beeld. Het stuk grond dat Aalsmeer beschikbaar stelt is circa 3,5 hectare groot en ligt tussen het Kudelstaartse tennispark en de Ambachtsheerweg, aan de kant van de Herenweg. Dit braaklig gende terrein is oorspronkelijk bestemd voor woningbouw. Volgens wethouder B. Heems kerk is hier nauwelijks sprake van overlast voor omwonen den. „Aan de Herenweg staan wel wat kwekerswoningen", zegt zij, „maar het terrein heeft geen directe buurman." Mocht het tentenkamp er ko men, dan gaat Heemskerk er van uit dat dit voor een paar weken is. Overleg met buurge meente Jacobswoude vindt zij op dit ogenblik niet nodig. Humaan Elfriede Henraat, coördinator van Vluchtelingenwerk Aals meer/Uithoorn, spreekt van een humaan aanbod. Opvang voor slechts enkele weken ziet zij minder zitten. „Tenzij de re gering besluit om ergens anders structurele voorzieiningen te treffen. Maar eerst moeten we afwachten wat er landelijk ge beurt." Brandweerlieden zijn druk bezig met bluswerkzaamheden. Na afloop moesten zij hun kleding inleveren om die te laten reinigen van asbestdeel- tjes. FOTO HIELCO KUIPERS TER AAR ANNETTE LAMEUER VERVOLG VAN VOORPAGINA De brand van de loods van bouwbedrijf Koeleman is de tweede brand binnen drie dagen in Ter Aar. De politie en brandweer ver moeden geen verband met de brand van basisschool Het Kompas. De school aan het Meester Jonkerpad brandde afgelopen dinsdag af. Toen de brand bij Koeleman uitbrak, was er niemand in het pand aanwezig. Omwonenden hoorden geknal. Dit geluid werd veroorzaakt doordat de asbestdakbedekking barstte. Direct daarna zagen buurtbewoners de vlammen boven uit het dak slaan. Volgens waarnemend-burgemeester L. Lyklema van Ter Aar ver spreidden de asbestdeeltjes zich nauwelijks, omdat er weinig wind stond. Verzwaard door het bluswater sloeg het asbest neer in de loods. De rook en wind konden de deeltjes daardoor niet verder verspreiden. Het advies om binnen te blijven trok de politie om die reden later weer in. Het was echter niet toegestaan op het bedrijfs- gebied te komen. Na de intrekking van het asbestalarm stelde de gemeente de omwonenden schriftelijk op de hoogte van de stand van zaken. De kleding van de brandweerlieden is na het blussen voor speciale reiniging ingezameld, aldus brandweercommandant J. van Bezuijen. Voor Lyklema, sinds november waarnemend-bur gemeester van Ter Aar, betekende het de tweede brand binnen drie dagen. Afgelopen maandag brandde basisschool Het Kompas af. „Onlangs nog heb ik met de brandweercommandant de alar meringsregeling doorgesproken", zegt de burgemeester. „Nou, die werkt goed. Afgezien van een vuurpijl door de brie venbus van het gemeentehuis had ik voor deze week nog niets te maken gehad met brand. Twee branden in drie dagen is veel, maar het lijkt mij toeval." ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR De PvdA in Alphen aan den Rijn is tegen het voorstel van het gemeentebestuur om 250.000 gulden uit te trekken voor verhuiskosten naar het nieuw te bouwen stadskan toor. Burgemeester en Wet houders willen dit bedrag betalen uit de meevaller op de begroting van 1998 van 2,6 miljoen gulden. Op deze wijze worden de kosten voor het nieuwe stadskantoor weer sluipen derwijs verhoogd met min stens een kwart miljoen, vreest de partij. De PvdA is bang dat de kosten nog ver der stijgen en uiteindelijk onbeheersbaar blijken. „Ten opzichte van het oorspron kelijke plan is het nieuwe stadskantoor inmiddels mil joenen duurder geworden, terwijl de bouw nog niet eens begonnen is. Dit najaar zijn we akkoord gegaan met een bedrag van 54,4 miljoen gulden en heeft wethouder Lyczak beloofd dat het daar bij blijft", licht fractievoorzit ter Ron Zandvliet toe. „Die verhuiskosten hadden in de begroting moeten zitten. Dus hoe de verhuizing moet worden betaald is het pro bleem van de wethouder. Hij moet ergens anders in de be groting maar 250.000 zien te bezuinigen." De Alphenaren krijgen uit eindelijk de rekening van de budgetstijgingen gepresen teerd, direct of indirect, meent de partij. Die stelt voor om de meevaller van 250.000 gulden in reserve te houden en er tijdens de be handeling van de kadernota dit voorjaar een bestemming voor te vinden. Van de totale meevaller van 2,6 miljoen wordt verder ongeveer de helft gebruikt om uitgestelde uitgaven te betalen. Door het slechte weer kon de gemeente bij voorbeeld minder aan we- genonderhoud doen dan was begroot. Voor de com municatie rondom het nieu we stadshart willen B en W 500.000 gulden gebruiken. Eenzelfde bedrag is nodig voor het kunst- en cultuur project Stromen, dat be doeld is om tijdens de bouw werkzaamheden het stads hart aantrekkelijk te houden voor publiek. Vanavond komt het colle gevoorstel in de commissie control aan de orde. :n zijn ogen als de toekomst aamkamer leit weer iets aakt hij er voor penbaarheid te verrassing. „Dat ven, maar het loois. Ik ont val op één van n deze winter irde emotie die igveel kouder", narcissenkwe- [ing. in Lisse. „Het is eigenlijk als hobby begonnen", zegt de in woner van Rijpwetering. „Mijn vader bracht zo'n jaar of dertig geleden zijn eerste narcis naar de keuring in het Krelagege- bouw in Haarlem. Dat was de Golden Sunbeam. Heel mooi, met een grote trompet, maar met een te klein dekblad vond de jury van zijn werk. Dan ga ik er een beter dekblad achter ma ken was de eerste reactie van mijn vader. Dat gebeurde dan ook. Zo is het kruisen met an dere soorten narcissen begon nen." Wie maakt de beste boerenkaas? RUN EN VEENSTREEK Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevenng komt narcissenkweker Chns Pouw aan het woord, die al diverse prijzen in de wacht sleepte. Drie zelfkazers uit de Rijn- en Veenstreek zijn voorgedragen voor de Jan den Besten Tro fee. Vandaag maakt de jury in Giessenburg bekend wie van de in totaal vijf genomineer den de kwaliteitsprijs voor boerenkaas krijgt. De kanshebbers uit de regio zijn maatschap Van der Meer uit Hoogmade, maatschap Duivenvoorden uit Rijpwete ring en maatschap Van der Geest-Van der Burg uit Oud Ade. Een jury van hoofdredac teuren van landbouwbladen kiest uit de vijf kazen de beste boerenkaas. De eerste selectie voor de Jan den Besten Trofee heeft plaats op de regionale kaas keuringen waar veel van de 600 zelfkazers die Nederland rijk is, aan meedoen. Onge veer honderd deelnemers met het hoogste aantal punten mogen door voor de kwali teitsprijs. Een technische jury geeft vervolgens punten voor onder meer het uiterlijk, de doorsnede, de geur en de smaak van de boerenkaas. Een consumentenpanel keurt de beste 25 kazen. De kwaliteitsprijs voor boeren kaas wordt ai twaalf jaar uitge reikt op initiatief van kaashan delaar Jan den Besten. Het doel van de prijs is de kwali teit van de kaas en het vak manschap van de kaasmakers te verbeteren. Rijpwetering krijgt nieuwe bluswagen RUPWETERING ~,\,i J riw.»? Jfr w j.'if A3li' een medaille, van het vak n van nieuwe !n op de kweker uit. jk. maar ik heb Van een •i kun je niet moeten uitein- erkocht." samen met ileden overle- zo'nstukof [medailles be- fcn in Haarlem, in de Keuken- 'de Floriade. „in de prij- 'loemenkeuring Lisse in de prijzen. Daarnaast heb ik er enkele verkocht aan andere kwekers, die er een naam aan hebben gegeven. Ik vind het leuk om namen uit te zoeken. Zo is Osiris de plaats, waar Mozes destijds het goud voor de tempel vandaan haal de. Verder ontleen ik nogal wat aan de mythologie en Pasternak koos ik omdat hij één van de eerste Russische dissidenten was." De Rijpweteringse kweker laat zich bij het kiezen van de na men leiden door enkele criteria. Het moet een mooie korte naam zijn, met een betekenis en uit te spreken door mensen Chris Pouw: Prijzen zijn leuk, maar ik heb liever koopbriefjes. Van een mooi bord alleen kun je niet eten." zowel uit Nederland als uit het buitenland. De bollen van Pouw worden tenslotte voor een behoorlijk deel aan het bui tenland verkocht, onder andere aan Zwitserland. „Op een dag stond er een Zwitser bij mij op de stoep die zaken wilde doen. Toen heb ik de exportlijn naar Zwitserland opgezet. Dat loopt nu al heel wat jaren." De familie Pouw is destijds, zo als zo vele kwekers in Alkema de, met groente begonnen. „Omdat dat steeds moeilijker werd, kwamen de bloemen in beeld, eerst als bijproduct en later als hoofdproduct. Bij ons werden dat narcissen. Chris Pouw werkte geruime tijd zelf standig, maar is nu negen maanden per jaar in loondienst bij een collega-kweker in de vaste planten. In juli, augustus en september werkt Pouw voor zichzelf. Hij heeft een hectare eigen grond in Rijpwetering, waar het kleine grut opgroeit en in Noordwijk huurt hij 900 roe, anderhalve hectare. Pouw weet niet of hij zijn bezig heid werk of hobby moet noe men. „Aan de ene kant is het ei genlijk geen hobby meer, want het hoort bij het vak. Aan de andere kant haal ik er zeker de uren niet uit die ik er in steek. Wat dat aangaat is het nog steeds een hobby. Ook mijn va der heeft er altijd veel kennis en tijd ingestoken. Ik heb het van geen vreemde." Pouw houdt van zijn vak. Zo steekt hij ook nogal wat tijd in het zogenoemde parteren. Gro te bollen worden daarbij ma chinaal in partjes gehakt en die stukjes worden vervolgens in de kraamkamer geplant. „Gemid deld haal ik zo'n acht tot tien partjes van een narcissenbol. FOTO ENGEL LAMEIJER Rond de 240.000 partjes wor den geplant en dat levert onge veer 200.000 bollen op. Na het planten zaai ik er als bescher ming gerst op. Ook het tweede jaar gaat er gerst op en vervol gens worden ze gerooid en in Noordwijk opnieuw geplant. Na een jaar kunnen ze worden ge leverd aan de klanten. Uitein delijk is dat toch het doel. Daar doe je het voor." RUPWETERING KEES VAN KUILENBURG De brandweer van Alkemade neemt morgen de nieuwe bluswagen voor Rijpwetering in gebruik. Om acht uur 's avonds leveren de korpsleden de sleutels van de oude wagen in bij burgemeester A. Meerburg en ontvangen ze uit zijn handen de sleutels van het nieuwe voertuig. De officiële overhandiging heeft plaats in het Dorpshuis in Rijpwetering. De oude brandweerwagen was hard aan vervanging toe. Ruim 23 jaar rukte de brandweer met deze wa gen uit. De normale afschrijvingstermijn voor zon voertuig is 15 jaar. Bij de brandweer is het echter gebruikelijk om wat langer met de voertuigen te werken omdat ze niet veel kilometers maken. Maar na 23 jaar dienst houdt het echt op en moet de wagen ver vangen worden om aan de moderne eisen en technieken te vol doen. De nieuwe bluswagen koste de gemeente Alkemade 360.000 gulden. Het voertuig krijgt een parkeerplek in de garage aan de Oud Adeselaan. De brandweer verwacht met een jaar nog twee nieuwe wagens te hebben: een bluswagen voor Kaag en een klei nere materiaal- en personenwagen voor Roelofarendsveen. - ...de .andere keuken Houtwerf Keukenstudio Kon. Julianalaan 46 VOORSCHOTEN Tel. 071-5615927

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19