l axi 75-plussers niet zo maar meer gratis >ugdaviesraad ijnland onwennig t de startblokken Loopbaancentrum zet student op spoor carrière kleurd Leiden levert 1900 hulppakketten voor vluchtelingen uit Kosovo Leiden Regio <yVJXC</L< 'W ANDELPI WANDEL elgische eert ondernemers lanten behouden intratuin i -.2 0 pËRDAG 15 APRIL 1999 CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 vanhaelen successen heeft de idviesraad van het Hoog- iadschap van Rijnland >t behaald, sinds ze eind iber vorig jaar is opge- Integendeel. Het eerste werd zonder veel discus- het bestuur terzijde ge- „Onwennigheid", meent je Schouten, lid en Ivoerster van de advies- leugdraad bestaat sinds 18 Iber 1998 en moet twee ang het dagelijks bestuur let schap, de Verenigde Pering (W), adviseren Je belangen van jongeren, pven raadsleden komen >t Vlietlandcollege in Lei- let Herbert Visserscollege Jiw-Vennep en de Goudse Ingemeenschap in Gou- nphne zelf komt van de 1 school. jeugdaviesraad wordt nog fcn beetje klein gehouden [het Hoogheemraadschap Ijnland. ..Dat moet denk Kwel", meent ze. ..Op de Igde Vergadering hebben r drie minuten spreek tijd. Dan komt het bestuur met commentaar op het advies. Daar mogen we niet op reage ren. Maar ja, als het niet goed is dan zal dat wel zo zijn. Ik weet er ook nog niet zoveel van af. Misschien dat het over een jaar anders kan." Voor de 15-jarige Goudse is het nog steeds een beetje de kat uit de boom kijken. Maar ze heeft wel eigen ideeën: „Als ei gen onderwerp zat ik erover te denken om de blauwe algen in de Reeuwijkse plassen naar vo ren te schuiven. Dat probleem komt elke zomer terug. Er zijn dan heel veel mensen die daar willen zwemmen, maar dat kan dan niet omdat er blauwe algen in het water zitten. Die algen zijn heel lastig weg te krijgen. Op school zijn er nog een paar meisjes naar me toe gekomen en toen hebben we het daar over gehad." Toch lijkt Daphne een beetje huiverig om het algen-pro bleem aan te kaarten en er een advies over uit te brengen. Het eerste advies dat de jeugdad- viesraad op 11 februari 1999 naar buiten bracht, werd heel snel door de W naast zich neergelegd. „We hadden als ad- Dapne Schouten: „Ik zit erover te denken om de blauwe algen in de Reeuwijkse plassen naar voren te schui ven. Dat probleem komt elke zomer terug." foto engel lameijer vies om via de media duidelijk te maken dat het hoogheem raadschap alle voorzorgen voor de millenniumwisseling heeft getroffen. Dat hadden we na melijk gehoord. Het leek ons nuttig om dat naar buiten te brengen omdat we weten dat een paar mensen daar ongerust over zijn. Bovendien weten veel mensen niet wat het hoog heemraadschap nu precies doet en het leek ons goed hun zo wat meer informatie te ge ven." Maar de jeugdraad kreeg aar dig wat kritiek te verduren. „Mijn eerste gedachte op het commentaar was: 'Ze zitten ons een beetje af te kraken.' Maar we hadden dan ook niet goed nagedacht over de gevolgen die ons advies kan hebben. Wij kunnen nooit zeggen: 'Wij heb ben geen probleem'. Je kunt namelijk nooit zeker weten of het allemaal wel goed gaat. De stroom kan bijvoorbeeld uitval len. Dat is dan niet onze fout, maar toch, sommige gemalen zullen dan niet werken. Daarbij zijn we nog niet helemaal klaar, dat is pas halverwege dit jaar. De boodschap moet zijn dat we er alles aan gedaan hebben om het millenniumprobleem te verhelpen." Daphne heeft het tot dusver naar haar zin in de adviesraad. „Ik hou van discussiëren. Daar bij is het ook weer eens wat nieuws. En ach, je bent zo nu en dan van school. Dat is ook wel weer fijn." LEIDEN ESTHER BARFOOT „Het begint weer te kriebelen. Ik mis de internationale verga deringen in drie talen en de miscommunicatie", vertelt In- grid Houtkooper, hét voorbeeld dat de letterenstudent ook car rière kan maken. Gistermiddag sprak ze over haar ervaringen op de arbeidsmarkt bij de ope ning van het Loopbaancentrum Letteren van de Universiteit Leiden. Na een studie Japans, een stage bij een Japans recla mebureau en vijf jaar werkerva ring als pr-adviseur bij het Ja panse bedrijf Jakult (van de kleine flesjes yoghurt), kwam ze terecht als adviseur externe be trekkingen bij Albert Heijn. Hollandser kan niet. Ze heeft het erg naar haar zin, maar zo langzamerhand zou ze toch wel weer haar Japans uit de kast willen halen of werken voor een internationaal bedrijf. „Een ver gadering met een Japanner, een Duitser, een Engelsman is altijd een belevenis." Dat is volgens Roelof Eleveld, voormalig student geschiedenis en werkzaam bij de Kamer van Koophandel Rotterdam, inder daad de kracht van een lette renstudent: zijn gedegen kennis van een of meerdere vreemde talen. Maar ook het vermogen zijn voor 75-plussers in Leiden niet meer in alle Hen gratis. Burgemeester en wethouders hebben ?ind gemaakt aan de uitzonderingspositie die deze inwoners een jaar lang genoot. ■robbert minkhorstvergoeding zouden zonder uit zondering worden gehono- rden die 75 jaar of ouder reerd. Omdat het om een expe- :eg onden sinds 1 april 1998 leroep doen op de Wet sp eningen gehandicapten 30j r dat zij medische keu die hoefden te ondergaan, itti aanvragen voor een taxi- riment van een jaar ging, moes ten B en W bepalen of de ge meente er mee door wilde gaan. Op wethouder Laurier van GroenLinkS na, vonden zij dat het beter was om er mee te stoppen. Dat komt gedeeltelijk omdat de proef een groot aantal reac ties heeft opgeleverd. De ge meente heeft alle 75-plussers benaderd en hen gewezen op de mogelijkheid taxiritten ver goed te krijgen. Dat leverde 623 nieuwe WVG-aanvragen op. Het experiment had ook een keerzijde. Navraag achteraf maakte echter duidelijk dat bij na een kwart helemaal geen recht had op een taxivergoe ding. Dat was een tweede reden voor burgemeester en wethou ders om de proef te beëindigen. Alle mensen van 75 jaar en ouder die tussen 1 april vorig jaar en dit jaar een aanvraag hebben ingediend, behouden hun voorrecht. Ook de mensen die dat dus in feite niet hebben. Bij aanvragen die wel op tijd zijn binnengekomen, maar nog niet behandeld, wordt geen medische keuring verlangd. GroenLinks-fractievoorzitter S. ter Harmsel maakte gister avond tijdens de commissie zorg bezwaar tegen het besluit. Herinvoering van de medische keuring werpt een drempel op voor deze groep mensen om een aanvraag in te dienen, zei ze. Ter Harmsel vindt dat 75- plussers gezien hun hoge leef tijd en hun soms snel verslech terende gezondheidstoestand sowieso recht hebben op een vervoersvoorziening. Wethouder H. Baaijens gaf COXM,. r'maar u,t! Vers bij onze slager. Per kilo -'"V van 23.90 v' jfoïjuJc CLL cLüJj Studenten collecteren in Leiden en Leiderdorp Negentienhonderd hulppakketten verhuis den begin deze week van het Leidse verza melpunt Minerva naar De Kuip in Rotter dam. Daarmee is de actie voor gevluchte Kosovaren zeer geslaagd, vindt Maarten Roerink van de stichting Mara. Niet alleen studenten, maar ook scholen en 'gewone' Leidenaars droegen bij aan de hulpactie. Deelnemers vulden een doos met kleding, een deken, voedsel en een knuffelbeest voor de kinderen. Een lange colonne vrachtwagens brengt de hulpgoederen die in heel Nederland zijn ingezameld naar het noorden van Albanië. Dat de grote hulporganisaties kritiek had den op de wilde acties, omdat die de toch al wankele logistiek in Albanië zouden ont wrichten, is volgens Roerink niet terecht. „Wij werken samen met de stichtingen Mo therhood en War Child. Die hebben veel ervaring. De actie was strak georganiseerd. Wij zijn er dan ook zeker van dat de hulp op de goede plek terechtkomt. Op elk pak ket staat trouwens voor wie het is bedoeld: een kind, een vrouw of een man." Mara heeft voorlopig een punt gezet ach ter deze hulpactie. „Wellicht gaan we later zelf nog een keer met medicijnen naar Al banië. Daar kunnen we geen inzamelings actie voor houden, die moeten we gericht inkopen. Maar we zijn wel heel blij met de inzet van alle Leidenaars die hieraan heb ben bijgedragen." Tientallen studenten collecteren tot en rubriek voor zakelijk nieuws telefoon 071-535 64 26. fax 071-532 19 21 over hete kolen, rondrol- glas en met een hele zaal lekker gillen. Tegen woor- ordt ook voor het bedrijfs- alles uit de kast gehaald lüfositief te denken en zo de levergroten. Normaal ge en komt een beetje goeroe minder dan 3000 gulden a fed niet uit. maar onderne- uit Rijnland kunnen zich mei voor slechts 225 gul- lil! mim twee uur laten toe fen. Dan vereert de Belgi- businessgoeroe Guido de Kamer van Koophan- 1 Leiden met een bezoek, is de voorlichtingsbijeen- t '1.000 commerciële idee- n klanten te binden en te uden' spreekt hij op zijn manier over het onder en van klantcontacten, fcchien doet de naam Thys bij iedereen een belletje 'en. op marketinggebied bij zijn strepen wel ver- De afgelopen tien jaar tfhij negen boeken, meer dertig artikelen en gaf hij 500 lezingen. „Hij wordt Emd in het rijtje van busi- !°eroes als Maurice de Hond en Yolanda Eijgenstein en is een hele aparte spreker," zegt Sylvia Boekei van de afde ling producten en diensten van dé Kamer van Koophandel. „Hij staat vooral bekend om zijn hu mor", zo gaat ze verder. „Dat wil trouwens niet zeggen dat er alleen maar gelachen wordt, het is wel degelijk een echte voorlichtingsavond. Brazata Koppers bereidt sa men met Boekei de voorlich- tingsbijeekomst voor. „Het is wel even iets anders dan een avond over de verkoop van een eigen bedrijf of voorlichting over ontslagprocedures", vindt Koppers. „Dit onderwerp spreekt een breed publiek aan en we hopen ook dat er veel mensen komen." Wat belangstellenden aan de bijeenkomst hebben ligt aan henzelf. „Ze krijgen in elk geval praktische tips. Ondernemers hebben behoefte aan zaken die ze de volgende dag in praktijk kunnen brengenvertelt Boe kei. „Deze voorlichtingsbijeen komst biedt ondernemers die geen tijd of het geld hebben voor een dure cursus de moge- Sylvia Boekei (links) en Brazata Koppers: „Er wordt niet alleen maar ge lachen, het is wel degelijk een echte voorlichtingsavond." foto hielco kuipers lijkheid om toch tips te krijgen van een echte deskundige." Deelnemers aan de voorlich tingsbijeenkomst krijgen na af loop in elk geval het boek Cus tomer Marketing van de hand van Thys mee. De bijeenkomst op 10 mei is voor iedereen toe- gangkelijk en deelname kost 225 gulden. De voorlichtings avond bij de Kamer van Koop handel aan de Stationsweg be gint om 19.00 en duurt tot 22.00 uur. Voor meer informatie kun nen belangstellenden bellen naar mevrouw Koppers of me vrouw Boekei, telefoonummer 071 525 05 00. LESLEY GRIETEN KORT EN ZAKELIJK De Leidse Opel Dealer Het Motorhuis is sinds kort lid van de Opel Club Excellence. Om zich Club Excellence Ambasa- deur te mogen noemen is Het Motorhuis Leiden een jaar be oordeeld op bijvoorbeeld het halen van tevoren vastgestelde verkopen en klantvriendelijk heid. Van alle Opeldealers zat de dealer in Leiden in de top twintig van hoogst behaalde scores. Lizz Kappers uit Leiderdorp is onlangs winnaar geworden van de Saloncompetitie Nederland se Haarmodelijn. De kappers uit Leiderdorp hadden volgens de jury in de categorie 'dames' de kapsels het meest commer cieel, op de consument en pas send bij het modebeeld ge maakt. Wie zich deze zomer een modern kapsel wil laten aanmeten doet er goed aan het haar bovenop kort te laten knippen. Voor zowel de dames als de herenkapsels bevindt de kortste lengte van het haar zich op de kruin. De rode draad die door Lizz Kappers is bedacht, wordt verder uitgewerkt voor de haarmodelijn voor de herfst en winter van het jaar 2000. Autoschade gebroeders De Wit uit Leiden is klaar voor de toekomst. Doordat het bedrijf milieuvriendelijke, watergedra gen lakken gebruikt voor het spuiten van auto's komen er bijna geen schadelijke stoffen meer vrij. Het bedrijf voldoet hiermee aan de strenge milieu- eisen die nog voor het jaar 2000 van kracht zullen worden. te analyseren, stukken te schrij ven en presentaties te geven, vaardigheden die in elke mana- gementbaan of beleidsfunctie toepasbaar zijn. Eleveld vindt het belangrijk om letterenstu denten dit voor te houden en hen te focussen op hun moge lijkheden om loopbaan te ma ken, want dikwijls zien zij die niet. Leonie van der Splinter, coör dinator van het Loopbaancen trum, wil al in een vroeg stadi um van de studie studenten op het spoor te zetten van hun loopbaan. Studenten aan het eind van hun eerste jaar kun nen bij haar terecht met de vraag welke keuzevakken zij het beste kunnen kiezen. Voor tweedejaars studenten is er een arbeidsmarktoriëntatiecursus. „Elke loopbaan begint met de vragen: 'Wat kan ik? Wat weet ik?' en 'Hoe ga ik het aanpak ken?' De cursist begint daar ook mee. Als hij of zij vervolgens weet wat hij wil, gaat hij uitzoe ken of er een oud-student van zijn studie is die in dit vak werkt en of hij een dag kan lopen op zijn of haar werk." Het zoge naamde 'workshadowing'. De derdejaars kan zoals voorheen stage lopen en de vierdejaars een sollicitatietraining volgen. Die training bestaat onder an dere uit proefsollicitatiege- sprekken met personen uit het bedrijfsleven. Ingrid Houtkoper vindt met name het 'workshadowing' een goed idee. „Op een stageplek leer je een bedrijfscultuur niet altijd even goed kennen, omdat je als stagiair een buitenstaan der bent. Als je over de schou der van een werknemer mee kijkt, die volledig in het bedrijf is ingevoerd, zie je misschien meer." Letteren loopt voorop. Tot nu toe is het de enige faculteit met een loopbaancentrum, hoewel het centrum ook bestemd is voor studenten van de facultei ten archeologie, theologie en wijsbegeerte. Maar de Universi teit Leiden als geheel blijft ach ter. De meeste andere universi teiten hebben al zo'n centrum voor alle faculteiten. Het Loop baancentrum Letteren bevindt zich op de begane grond van de vakgroep Engels. toe dat de keuring mensen zal afschrikken. Door hen persoon lijk op de hoogte te blijven stel len van de mogelijkheid een be roep te doen op WVG-gelden, denkt Leiden die drempel weer wat lager te maken, antwoord de hij. Daarbij was het experi ment niet goedkoop. Als de ge meente langer toestaat dat in woners ten onrechte geld voor taxivervoer kregen, komt de bo dem van de WVG-pot snel in zicht. De kleurige Lisbloem (Mesembryanthemum) staat het liefst op een zonnige plek. Opent haar bloempjes als de zon volop schijnt. Van 14.95 voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS l Koopavond: donderdag en vrijdag tot 21.00 uur. Maandag Vm zaterdag vanaf 9.00 uur open. met zaterdag voor Kosovo in Leiden en Lei derdorp. De vrijwilligers, gekleed in her kenbare witte jassen met het logo 'studen ten voor Kosovo' doen dat in elk geval in de Haarlemmerstraat, op het Vijf Meiplein en op het Diamantplein. Ook elders in de stad en in Leiderdorp, dat zelf collectebussen beschikbaar heeft gesteld, lopen collectan ten. Bovendien zijn bij Albert Heijn aan de Hooigracht en studentenvereniging Quin- tus aan de Boommarkt, collectebussen neergezet. Ook bij het promotiebureau Geerling Ex clusive Events and Promotions, dat de actie met de collecterende studenten op touw heeft gezet, bestaat aan de Middelstegracht 89Y de mogelijkheid geld te geven. Werkstraffen na vechten in café DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS De eigenaar (35) van een Leids café en een 20-jarige barman zijn gisteren door de Haagse politierechter veroordeeld we gens mishandeling van een klant op 18 december. De 20-jarige barman, die zelf dronken was, had ruzie gekre gen met het slachtoffer en raak te slaags met hem. Volgens ge tuigen had de eveneens dron ken eigenaar het slachtoffer ook geschopt. De aanleiding was een ruzie om een meisje. De barman is geen onbekende van justitie. Hij is al eerder wegens mishan deling veroordeeld en moest gisteren ook terechtstaan voor een mishandeling in een ander café, waar hij iemands neus had gebroken. Over enige tijd zal de 20-jari- ge zich bovendien voor een nieuwe mishandeling moeten verantwoorden. Ook de barei- genaar had zich in het verleden qua geweld niet onbetuigd ge laten. Politierechter mr. S. Donker veroordeelde de 20-jarige tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, 100 uur dienst verlening en het verplicht vol gen van een speciale cursus om agressie onder controle te krij gen. Ook de bareigenaar moet 100 uur onbetaald gaan werken terwijl hem twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf boven het hoofd blijven hangen. Beide verdachten zul len in totaal 750 gulden smar tengeld moeten betalen aan het slachtoffer. uit de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Zaterdag 15 April LEIDEN - Gisteravond omstreeks vijf uren is een der Carsjens-booten, komende van Leiden, zoodanig tegen de Spanjaardsbrug, onder Lei derdorp, aangevaren, dat de ooren, die aan de poort van de brug be vestigd zijn, benevens de hang- en andere kettingen braken en een der klappen (die aan de zijde van Leiderdorp) in het water terecht kwam. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor; de aange richte schade is echter aanzienlijk. Door dit ongeval was de passage over de brug gestremd. Dank zij echter de activiteit en het flinke optreden van den bruggeman, was reeds om zeven uren een pont aanwezig, die het verkeer voor de voet gangers herstelde. Door de welwillende toestemming van den heer J. De Graaf wordt het hun mogelijk gemaakt, om zich over zijn erf naar de pont te begeven. ANNO 1974 LEIDEN - Het was gisteren groot feest op het Vlietsportpark. LDWS werd kampioen van de vierde klasse A. Staand v.l.n.r.: voorzitter Hans Keizer, reserve-doelman Wim Hillebrand, grensrechter Gerrit Zweistra, Pim van der Meer, Bram de Roode, Cock Slingerland, Paul Wetselaar, André Hulst, George Moesman, Wim van der Blom, Wil Sanders, masseur Bob Zaagman, trainer Jan de Wolf. Knielend: Wim Ouwehand, Gé Dubbeldeman, Gijs Collé, Wim Visser, Ger de Roode, Piet Gubler, Piet Ouwehand en Sjaak Matters. foto archief leidsch dagblad Dinsdag 16 april NOORDWIJK - De politie had in het paasweekeinde de handen vol aan de vreemdelingen. Een 33-jarige Duitser werd 's nachts door een taxi naar het Noordwijkse politiebureau gebracht omdat hij zich zijn logiesadres niet kon herinneren. Dat was "verdronken". Hij had geen pfennig meer op zak en hield vol Boemelmeier te heten. Zijn perso- nausweis leerde anders. Hij kreeg onderdak in de cel en de politie spoorde zijn tijdelijke adres op. Een Noordwijkse restauranthouder zorgde voor een spannend mo ment. 's Nachts sloeg hij alarm omdat een inbreker zich in zijn zaak zou ophouden. Een politiepatrouille spoedde zich naar het pand en kwam oog in oog te staan met een 19-jarige student uit Noordwijker- hout. Bij informatie bleek deze het met te hebben voorzien op de be zittingen van de restauranthouder, maar op diens serveerster. Hij had een afspraakje met het meisje en bracht een nachtelijk bezoek aan haar kamer. STOMPWIJK - Peter Loos, grensrechter van Weteringse Boys, heeft gisteren een we.nig plezierige middag in Stompwijk beleefd. Nadat de scheidsrechter van het duel tussen de thuisclub en Weteringse Boys, de heer P. H. van Veen uit Leiden, er op was gewezen dat er vanuit het publiek met stenen en een lege fles naar de Weteringse doelman Bouwmeester was gegooid, werd twintig minuten voor het einde grens rechter Loos door enkele toeschouwers aangevallen. Zijn vlag werd hem uit handen gerukt waarna hij door nog onopgehelderde oorzaak ongeveer een kwartier buiten westen raakte. Hij kon zich naderhand niets meer van het voorval herinneren en moest zich onder doktersbe handeling stellen. Arbiter Van Veen oordeelde het in overleg met de aanvoerders beter de wedstrijd te staken. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 /VB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15