Indiase keuken leer je thuis Persoonlijke eetgids Smaak Zuid-Afrikaanse lente wijn Eieren uit Bombay Asperges smaken in het voorjaar het best DONDERDAG 15 APRIL 1999 Wie veel van reizen en lekker eten houdt, kent ongetwijfeld de behoefte om allerlei, liefst uitzonderlijke, informatie te vergaren over beide plezierige soorten van tijdverdrijf. Artikels uit kranten en tijdschriften, tips van vrienden en kennissen, ei gen ervaringen, noem maar op. Ze worden uitgeknipt en geno teerd. Maar net als je een stad of land bezoekt en het 'pretar- chief z'n dienst kan doen, is de met zorg verzamelde informatie meestal spoorloos verdwenen en 'beperk' je je weer tot de gangbare reisboeken en infor matie-folders. De Amsterdamse juriste Simo- ne Brummelhuis bedacht er iets op en bundelde al haar met zorg verzamelde informatie in een handzaam boekje getiteld 'Een neus voor eten'. Haar vriendin Sacha Joseph heeft het geheel vormgegeven en zo werd het een handzaam gidsje waar beide dames, zoals ze zelf zeg- gen.trots op zijn. Het boekje bevat korte beschrijvingen van 86 restaurants en leuke 'tentjes' in Barcelona. Toscane, Sicilië. New York en Amsterdam (waaronder ook slagerij Van der Woude aan de Willemspark weg: 'zo vriendelijk en be kwaam. een oase in een pijpen- laatje'. Dat de uitgave niet com pleet isgeeft Simone Brummel huis volmondig toe. "Hoe zou ik dat kunnen zijn. Het comple te zit in het feit dat het mijn keuze is, dat ik echt ov eral heb gegeten en dat ik het allemaal even leuk vond zoals ik het heb opgeschreven." Het bijzondere aan het boekje is dat geen van de restaurants voor de vermelding heeft be taald. "Een restaurant moet voor mij goed eten en een eigen karakter hebben. Het mag van JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemen daal Ruim een kwart van de wijn gaarden in Zuid-Afrika is be plant met de chenin blanc. en dat maakt deze variëteit dan ook tot de meest gecultiveerde van het land. De ervan vervaar digde wijnen bezitten een len teachtige frisheid en stijgen voortdurend in kwaliteit. Omdat chenin blanc zo belang rijk is voor de Zuid-Afrikaanse wijnindustrie, besteedt men veel aandacht aan deze druif. In de wijngaard wordt steeds meer gelet op de juiste manier van snoeien, bladgroei en beheerst irrigeren. Voorts wordt het tijd stip van de pluk steeds precie zer gekozen. Want om echt goede wijnen van de chenin blanc te maken, moeten de druiven volrijp zijn. En wan neer de trossen eenmaal ge plukt en geperst zijn, vindt veel al een geraffineerde wijnberei ding plaats. Deze kan bestaan uit een korte schilweking voor dat de fermentatie begint, uit het toevoegen van gekweekte gistcellen, uit het laag houden van de gistingstemperatuur en uit gebruik van eiken vaten. Jaarlijks wordt in Zuid-Afrika de zogeheten Chenin Challenge georganiseerd door het tijd schrift Wine. Op het concours van dit jaar ging de hoogste eer naar een drietal chenins, die al lemaal voor een deel in vaten waren vergist en gelagerd. In totaal werden zestig tot zeven tig chenins geproefd: ongeveer de helft daarvan had op fust ge legen. Dat was een ongekend hoog aandeel. En dan te beden ken dat pakweg tien jaar gele den vrijwel geen enkele wijn van de chenin blanc in hout werd opgeslagen. Door de wijn in houten vaten te bewaren krijgt de drank meer dimensie krijgt door elementen van vanille, kruiden en toast Ruim een kwart van de wijngaarden in Zuid-Afrika is be plant met de chenin blanc. foto gpd mij hip of oubollig zijn, leeg of druk, prijzig of goedkoop", al dus de auteur (tel. 020-6757252), die open staat voor tips en suggesties voor een eventuele volgende uitgave. Nog een boekje. Uit eten gaan is leuk, maar net zo leuk is het om zelf de pollepels ter hand te nemen. Velen onder ons dur ven dat nauwelijks aan omdat ze, zoals ze zelf beweren, op cu linair gebied over twee linker handen beschikken. Wie deze twee wil omtoveren tot twee rechter exemplaren kan niet heen om de onlangs versche nen herdruk van 'Het nieuwe kookboek'. De jubileumuitgave - in 1948 verscheen deeerste druk - is al een halve eeuw een begrip in de particuliere keu ken. Het bevat meer dan 10.000 recepten die de afgelopen 50 jaar regelmatig werden herzien en uitgebreid. De veel gehoorde uitspraak als "ik kan nog geen ei koken" behoort met dit boek definitief tot het verleden. Maar liefst een heiepagina wordt aan dit onderwerp besteed (Kos- mos-Z&K Uitgevers/Utrecht). HANS BELTERMAN hubrecht duuker (vers geroosterd brood). Omdat Chenin Blanc van huisuit geen volle, zware wijn is, maar eer der elegant, moet het hout wel verstandig worden gedoseerd. Het heeft de functie van een lijst om een schilderij. Of, zoals wijnmaker Wouter Piernaar het verwoordde: „Hout moet het toneel zijn waarop de wijn danst, niet het doek dat hem af dekt." Het kan moeite kosten om Zuid-Afrikaanse Chenin Blanc met hout in ons land te vinden: de mooie wijnen van Hazendal, Glen Carlou, Morgenhof, Mul derbosch, Oscar's Reserve and Villiera worden nauwelijks of nog niet gedistribueerd. Gewo ne chenin blancs zijn echter volop aanwezig, en ook daar van is de kwaliteit gestegen. Naast opwekkende zuren heb ben ze een aroma dat vaak een melange vormt van peer plus appel, met soms ook wat tro pisch fruit of plantaardigheid (gemaaid gras, groente, asper ges). Waarschijnlijk is het Jan van Riebeeck geweest die de chenin blanc halverwege de 17e eeuw naar de Kaap liet komen. De druif vindt zijn oorsprong in het Loire-dal, waar hij nog steeds volop groeit, vooral in Anjou en Touraine. Ten tijde van Van Riebeeck hadden de Hollanders het monopolie van Anjou-wijnen, wat verklaart waarom juist deze Franse soort naar de toen jonge kolonie ging. In Zuid-Afrika heeft men de chenin blanc overigens eeu wenlang steen genoemd; pas in 1965 werd ontdekt dat steen en chenin identiek waren. Op Zuid-Afrikaanse etiketten komt de naam Steen nog altijd voor. Zo omschrijft het domein Mul derbosch zijn op vat gerijpte Chenin Blanc als Steen op Hout. De keuken van India heeft twee gezichten. Je hebt de Indiase kookstijl thuis, en de ma nier waarop in restaurants het eten wordt klaar gemaakt. De verschillen zijn bijzon der groot. Dat heeft te maken met het feit dat India lange tijd werd overheerst door de Britten en met de Indiërs zelf, die heel lang een op Europa geïnspireerde levens stijl nastreefden en dat eerlijk gezegd nog altijd doen. Er zijn Indiase families die zich Britser voordoen dan de Britten zelf, en in restau rants bij voorkeur gerechten kiezen die je eerder in het restaurant van het Dorchester Hotel in Londen dan in Bombay of New Delhi zou verwachten. De gerechten in In diase restaurants zijn dan ook niet repre sentatief voor de keuken van het land, om dat ze zijn aangepast aan de smaak van westerlingen. Echte Indiërs eten niet graag buiten de deur. Natuurlijk kan men in enkele restaurants in Jaipur en New Delhi van uitstekende tandoori-gerechten genieten, evenals men dat in Calcutta, Madras en Bombay kan doen met gerechten waarin vis, schaal- en schelpdieren zijn verwerkt. Maar het blij ven uitzonderingen. In veel restaurants, ook in het zuiden, maakt men er een potje van. Ook Indiërs die buiten hun landsgren zen restaurants uitbaten weten maar al te goed dat de voorkeur van veel westerlingen eerder uitgaat naar de Chinese en Japanse keuken dan naar die van India. Een door snee toerist in India krijgt zo niet de kans om de werkelijke Indiase keuken te ontdek ken. Alles wat zij krijgen voorgezet is aan hun smaak en voorkeur aangepast. En dat Bombay is een wereldstad waar vrijwel al le kookculturen van India en ook die van veel andere landen in Zuidoost-Azië zich min of meer hebben verenigd. Dat levert interessante gerechten op. zoals de nu volgende Bombay eggs. Voor vier personen heb je nodig: 600 gram (nieu we) aardappelen (geen afkokers), schoongeboend, in dunne plakken gesneden: 1 dl. (arachide)olie; 8 eieren, hard gekookt; 3 uien, ca. 225 gram, gesnip perd; 1 eed. pittige kerriepoeder (Madras); 1.5 eetl. fijngeraspte verse gemberwortel; 1 teentje knof look. ragfijn gehakt: 4 grote rijpe tomaten, ontveld, vruchtvlees in kleine stukjes; l dl (Bulgaarse) yog hurt; zout; witte peper uit de molen; 1 eed. verse korianderblaadjes. Leg de aardappelplakken 15 minuten in ruim koud water. Maak de plakken daar na stuk voor stuk droog met keukenpa pier. Verhit de olie en bak de aardappel- plakken boven een niet al te hoog afge stelde warmtebron, goudbruin, knappe rig en net gaar. Schep de aardappelen uit de pan en laat ze op een stuk keukenpa pier uitlekken. Verwijder de helft van de olie die in de pan is achtergebleven. Fruit in de resterende olie de uien gedurende 2 minuten. Voeg daarna kerriepoeder, gemberwortel en knoflook toe. Schep al les zolang om tot de geur van het kerrie poeder vrijkomt. Doe de tomaten erbij en blijf zolang roeren en omscheppen tot de tomaten uiteen zijn gevallen. Voeg ver volgens de yoghurt, eetlepel voor eetle pel, onder voortdurend roeren toe. Breng alles op smaak met wat zout en peper. Schep er daarna de aardappelplakjes door. Laat alles door en door warm wor den. Pel de eieren en snijd ze doormid den. Schep aardappelen en saus op voor verwarmde borden. Schik de eieren er bovenop. Bestrooi de gerechten met ko rianderblaadjes. geldt met name in de restaurants van de luxe hotels. Ook opvallend is de invloed van de Afri kaanse keuken, met name die van Kenya, in de zogenaamde 'kruidnagel-restaurants': eetgelegenheden van Indiërs die afkomstig zijn van de oostkust van Afrika. Hun ouders of grootouders werden daar tegen het ein de van de vorige eeuw door de Britten heen gebracht, om er op plantages te gaan wer ken. In deze restaurants worden veel kruid nagels in het eten verwerkt. Wie de kans krijgt om bij een Indiase fami lie thuis te eten moet die met beide handen aangrijpen. Pas dan ontdek je de ware In diase keuken en kom je er achter dat het een verdeelde keuken is. Dat kan eigenlijk ook niet anders in zo'n groot land met zo veel inwoners en verschillende klimaten. De kookkunst in India is een conglomeraat van tenminste twintig verschillende kook- stijlen. In elke deelstaat wordt er anders ge kookt, zijn er andere produkten beschik baar en gaat de voorkeur er uit naar ge rechten die als representatief voor de stad, streek of deelstaat kunnen worden be schouwd. Wie in India iets van de ware keuken wil proeven kan ook de straat opgaan, bij voor keur wanneer de schemering invalt. Tegen die tijd worden er op straat snacks ver kocht, die je bij de Indiërs thuis nooit krijgt aangeboden, omdat het er geen gewoonte is binnenshuis snacks te eten. De Indiase snacks laten zich moeilijk omschrijven. Er worden veel ingrediënten in verwerkt. De meest populaire snacks zijn de puri. Het zijn kleine meelballetjes met pikante vullin gen. Ze worden verkocht doör straatven ters, die ook puntzakjes met geroosterde kekererwten en licht gekruide gepofte rijst aanbieden. Er zijn ook kleine winkeltjes waar men snacks verkoopt. Ook de zoete snacks zijn de moeite waard. Ze worden in tegenstelling tot de pittige snacks de hele dag door verkocht en gege ten. Men kan ze op elke straathoek kopen. Het zijn snacks die we ook in het westen kennen, zoals candy-bars. Ze hebben een aangepaste smaak, en zijn zoeter dan zoet. patricia schutte Het is weer aspergetijd. Hoewel verse asperges tegenwoordig bijna het gehele jaar door te verkrijgen zijn, zijn ze in het voorjaar het lekkerst en goed koopst. De grootste aanvoer is als ze uit de volle grond komen, volgens de traditie tot 24 juni, de feestdag van Sint-Jan. Er wordt wel gezegd dat asperges na die datum niet meer ge schikt zijn om te eten en geen voedingswaarde meer hebben, maar dat is onzin. Ook na 24 ju ni smaken asperges nog best. Na 24 juni stoppen veel asper getelers echter met steken. Ze laten de planten tot rust ko men, opdat ze weer voldoende voedsel en kracht kunnen op doen voor het volgende sei zoen. De asperge die we als groente eten is eigenlijk de jonge sten gel van een kruidachtige plant, die in een vroeg stadium wordt afgesneden. De stengels groei en op een houtachtige wortel stok. Hierop vormen zich dikke vlezige wortels waarin reserve- voedsel zit, dat gebruikt wordt voor de ontwikkeling van de nieuwe 'asperges'. Het aspergeseizoen is begonnen. Veel mensen denken dat de kleur van een asperge oor spronkelijk wit is, maar de na tuurlijke kleur is groen. Om de stengels blank te krijgen, wor den ze gekweekt in speciale bedden waarin ze geen licht krijgen. De stengels verkleuren als ze boven de grond komen. Groene asperges worden vooral in Frankrijk en Italië gekweekt. Ze zijn meestal dunner en mal ser dan de witte. Ook hoeven ze niet te worden geschild. Boven dien zijn groene asperges min- foto anp peter wassing der vezelig. Wie blanke asper ges wil eten, moet daarvoor meestal meer betalen. Hoe blanker de asperges, hoe duur der. Zelfs een verkleurde kop heeft al invloed op de prijs. Het verhaal dat asperges een luchtje nalaten klopt. Na het eten van asperges ruikt bij som mige mensen de urine anders. Deze typische geur wordt ver oorzaakt door de aanwezigheid van zwavelhoudende stoffen in de plant. De lever zet ze om in methylmercaptanen en andere vluchtige zwavelverbindingen. Deze sterk geurende stoffen verdwijnen via de urine uit het lichaam. De asperge is een bron van vita minen, mineralen en voedings vezel. De groene asperges leve ren meer vitamine C dan de witte. Bovendien zijn ze rijk aan B-caroteen. De asperge is een nitraatarme groente. Asperges bevatten weinig calorieën, maar door de traditionele bereiding met eieren, ham én botersaus bevat het eindgerecht een veel voud van de oorspronkelijke energiewaarde. De hoeveelheid calorieën kan men beperken door de botersaus te vervangen door een witte saus uit een zak je, een eier- of bechamelsaus. Bij aankoop mogen asperges niet kleverig aanvoelen en de onderkant mag niet uitge droogd zijn. Het is het beste de groente zo snel mogelijk na aankoop te eten. Ze drogen na melijk steeds verder uit. Koel bewaren, in de koelkast, ver traagt het uitdrogen. Leg de as perges in een vochtige doek of in een schaal met daar over heen een vochtige doek. Op de ze manier blijven ze enkele da gen goed. REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA Functionele ontwerpen Hoeveel mensen eten niet voor de televisie met het bord op schoot? Voor iedereen, die geregeld zijn lunch o( diner op de bank of in een stoel nuttigt, heeft Ellen Nillezen een hitte bestendig schootje ontwor pen. Een anti-slip structuur zorgt ervoor dat het bord ste vig staat. Bovendien houdt het de warmte tegen. Ook handig als je het bord met eten naar binnen brengt. Nillezen be denkt veel dingen die het da gelijks leven kunnen verge makkelijken. Zo is zij ook de ontwerper van een brood trommeltje, dat uitgevouwen de functie van een bord krijgt. De 'platable' is gemaakt van plastic. Na de afwasbeurt vouw je 'm weer op en je hebt een schoon broodtrommeltje voor de volgende dag. De pro ducten van Nillezen maken deel uit van een verkoopexpo sitie in galerie Intermezzo in Dordrecht. 'Eten, koken, ba den' omvat een groot aantal leuke ontwerpen voor, zoals de titel al aangeeft, de badka mer, keuken en de eettafel. Zo zijn ook de badkamertegels te zien van Arnout Visser, Erik Jan Kwakkel en Peter van der Jagt, die vorige maand de pu blieksprijs van de DesijlO Rotterdam '99 in de vv ie sleepten met hun prod Ke ontwierpen tegeltjes vi 'a de muur en de grond i NL badkamer met Bijvoor) Re een afvoerslop en een ie doekhouder. Een schort van Meike Functionele ontwerpen 2 Om bij de badkamer te blij ven: het dessin op het dou chegordijn van Marjo Pom pen wordt zichtbaar zodra het in aanraking met water komt. Mirjam van Rijt ont wierp onder meer een muts voor nat haar: een combina tie van handdoek en haar band, Na het wassen trek je deze over het hoofd en je hebt meteen een handige handdoek die je om het haar wikkelt. Er is er eentje voor kort haar en een voor lang haar. „Er zijn op dit gebied erg veel leuke producten te vinden," vertelt Jolande van galerie Intermezzo.Als je de academies af gaat zie je dat er echt wordt nagedacht over handige producten. En ook Bierw'eekend Lu pri de presentatie wot te aandacht besteed." Of tac tentoonstelling zijn ooi ne kenschorten te zien va ;li anderen Meike Lenssei su zien van rijke dessinsg va reerd op behangmoiiei jn Daarnaast laat de expo ste een tafelkleed met gc'in de greerde pannenonder? Ge zien van Louise Cohea De rubberen wasbak vani terdamse ontwerpster V< Jongerius, ook ge no mi ge voor de laatste editie vt Wi Designprijs, wordt eva Ge getoond. De tentoonsti Se 'Eten. koken, baden' diftut en met 2 mei. Galerie! mezzo. Voorstraat 178, Er drecht. Geopend van* thi dag t/m zaterdag. Wc Bi Onder het motto 'WieKentBier' wordt in het weekend va 18 april het Grenzenloos Bierweekend gehouden in zaall pia iri Baarle-Hertog. Zaterdag en zondag worden ambai ke en speicaal bieren gepresenteerd door zowel Belgisch. Nederlandse brouwers. De Belgen komen onder meer it Boerken, Boerinneken en Bierlikeur (met ginseng en car Van de Nederlandse deelnemers worden bieren verwac Albinootje (wit, de rooie oogjes komen vanzelf na wat g Xporter en Mijerstijd. Behalve de presentaties: een blind; rij, tombola, een Rad van Avontuur en een veiling van bk buten. De inwendige mens kan genieten van abdij- en a g tenkaas, biertruffels en bierbrood. Ook kinderen komen I hun trekken met een goochelaar en ritjes met de paard' Plaats: zaal Olympia. Molenstraat 55. Baarle-Hertog van 19.00 uur. Toegang gratis. Meer informatie: Bierclub 't Bi wershuis. tel. 013 - 468 0261. Lijfblad met lef VNU heeft een nieuw blad ge lanceerd: ONE. Een maand blad voor vrouwen tussen de twintig en vijfentwintig jaar. ONE beoogt 'stoer, hip, zelf bewust en kritisch' te zijn. Wat lezerspubliek betreft mikt de uitgever op 'girls: kritische, zelfbewuste en rebelse vrou wen, onafhankelijk'en indivi dueel'. ONE beweert anders te zijn dan andere vrouwenbla den. In het eerste nummer onder meer interviews met Drew Barrymore, Fedjavan Huet en Ronald Giphart, en 'realistische reportages' met o.a. een jonge vrouwelij - mineel en de Stichting: Het blad kost 4,95 guldi nc Winkelplein Libelle Libelle kwam een jaar geleden met een eigen computers! m.q gin deze maand heeft het blad een eigen interactief wink trum (Winkelplein) geopend onderwww.libelle.nl. Lib. i wacht veel van winkelen via Internet. In de VS bijvoorbef het afgelopen jaar hel aantal bestellingen via de compute Th plosief gestegen. Op het Winkelplein zijn aanbiedingen te ng den van Arke Reizen, Bruna, Edah, Wehkamp, Douwe Egl nh en de eigen Libelle winkel. Bij een aantal zaken is interact Ba stellen en betalen mogelijk. Via de Libelle-site kan iedere! ni winkel naar winkel. Door op een naam te klikken komt d( zoeker bij de etalage van de winkel terecht. De site van Lil TR wordt nog steeds uitgebreid aan de hand van reacties var ji" ressen. Nieuw zijn onder meer een interactieve puzzel, e- kleurplaten voor kinderen en het gastenboek. Ook is hett t0' lijk om direct te discussieren met columnisten Tineke zen en Wieke Biesheuvel. u E KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Beenbekleding; 4. bouwmateriaal; 8. woonschip; 10. plant; 11. familielid; 12. roofdier; 14. voegwoord; 15. omlijsting; 17. wortelspruit; 18. honingbij; 20. personal computer; 21. persoonlijk vnw.; 22. wisseling; 23. gekheid; 24. kwaal; 26. compactdisc; 28. tenen mand; 29. persoonlijk vnw.; 31. soort papegaai; 33. geheel gevuld; 34. tropische boom; 35. toebereid nat. VERTICAAL: 1. Hoofddeksel; 2. bid (Latijn); 3. klein kind; 5. uitroep; 6. pausennaam; 7. afgunst; 9. wiel; 12. zekere vereniging; 13. tijd; 15. hoofddeksel; 16. werkelijk; 17. sleepnet;' 19. een zekere; 25. huid; 26. ruiterpet; 27. meteen; 29. persoonlijk vnw.; 30. loofboom; 32. bijwoord; 33. familielid. Oplossing van woensdag: Horizontaal; 1. Panorama; 5. armoedig; 6. trek; 8. eren; 10. alver; 12. doren. Verticaal; 1. Platje; 2. nomade; 3. roest; 4. maine; 7. rover; 9. naad; 11. Rijn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10