Winstexplosie bij Vendex Sen8 in de aanbieding Economie iluchting alom bij logovens na akkoord Zonnecelfabrikant bindt strijd aan met Shell Solar Kwaliteit regeert kakelvers blad Luchtvaartwereld Bouwvakkers dreigen met stakingsacties f 149,- f 199,- -dag 1 di-Arabië wil minder werkloosheid Bedrijven in Saudi-Arabië die meer dan twintig mensen nst hebben, moeten het personeel met de Saudische na- iteit jaarlijks met vijf procent uitbreiden. Het land wil zo rgelijk van de zes miljoen buitenlandse werknemers, on- ireenderde van de totale bevolking, vervangen door eigen il! en, De werkloosheid is vanaf 1993 opgelopen van 12 tot 27 ,nt van de beroepsbevolking. eep door 25.000 banen scheepsbouw Het Brits-Noorse concern Kvaerner trekt zich terug uit de psbouw. De onderneming, een van 's werelds grootste psbouwers, zet haar twaalf werven in Europa en Noord- Ikate koop en haalt verder een streep door 25.000 banen, dicale stap volgt op een studie van de Amerikaanse bank ui Stanley. Daaruit blijkt dat er meer kansen liggen op het jvan de bouw, elektrotechniek en olie en gas. [miljard dollar voor herstel Azië poRE_i De Wereldbank, de Aziatische Ontwikkelingsbank, renigde Staten en Japan hebben gisteren omgerekend 10 miljard gulden toegezegd om Aziatische landen te hel- jij hun economisch herstel. De geldschieters stelden in een aenlijke verklaring te streven naar een verlaging van de den van de landen. Ook zeiden ze de herstructurering van ankvvezen te zullen stimuleren. De vrijgave van de gelden van die herstructurering. edenheid over nieuwe CAO -ens heerst opluch- om. Zowel de vakbon- de directie zijn tevre- r het gisteren bereikte le-akkoord voor een CAO. „Het is een ver- ord akkoord", aldus vens-woordvoerder M. Vlis. Bestuurder G. ibroek van de Bedrij- CNV tekent wel aan e het voor de poorten hel hebben moeten pen'. heeft inderdaad maar aartje gescheeld of de hadden het stakings in de strijd gegooid. Als n akkoord uit de ild, hadden de le an FNV Bondgenoten - eg de grootste bond bij vens - vandaag onge- tot actie besloten. De heid daartoe bleek de af- n weken ruim voorhan- ag pakten zich nog arte wolken samen bo- lsen-Noord. Partijen wa- ;aar na ruim een etmaal broken praten zeer ;enaderd, maar het laat- jje bleef uit. Tot stomme ing van de bonden. „Ze den pertinent verder te verklaarde Unie-be er A. van der Molen. Zijn J. Duynhoven le die koppigheid „on- lelijk". Omgekeerd be- het staalconcern de ïging van een negatie- uding. „Hoogovens kan rder ingaan op eisen die intwoord zijn", heette een verklaring. nodigde het concern nden zondagavond laat uit voor een nieuw ge- Zegslieden van diverse n vermoeden dat de van Bestuur van Hoog- daarin de hand heeft ge- iisterochtend om elf uur lereen weer aan tafel en wee uur later was er wit- c. riaal in het akkoord over de tweejarige CAO is het oude renbeleid. Mensen kunnen op hun 60ste stoppen met wer ken. Hoogovens garandeert dat de lagere loongroepen dan een inkomen behouden van 83 procent netto van het laatst verdiende salaris. Dat hadden de bonden geëist, omdat lager betaalde werknemers anders zouden weigeren met prepen sioen te gaan omdat ze dat te veel geld zou kosten. Een fors deel van de kosten van deze re geling wordt betaald uit de overreserves van het pensioen fonds. De algemene salarisverho ging bedraagt 2,75 procent per 1 april dit jaar en drie procent op 1 april volgend jaar. Voorts is het de bedoeling dat Hoog ovens iedereen eind dit jaar 200 gulden belastingvrij uit keert en eind vojgend jaar nog eens. Mensen die al met pensi oen zijn krijgen er, naast de in dexering van hun uitkering, een procent bruto bij als extra- tje. Hoogovens heeft toegezegd zich sterk te zullen maken voor werkzekerheid. Aan vakbonds zijde wordt dat uitgelegd als toezegging dat er de komende jaren geen gedwongen ontsla gen zullen vallen. Ook niet bij het bedreigde concernonder deel Lange Producten, waar 700 mensen werken. De Algemene Werkplaats blijft behouden. Arbeidsonge schikten die daar werken en revalideren zullen niet tegen hun wil buiten de zogeheten Sociale Eenheid IJmuiden be landen. Die Sociale Eenheid, waartoe ook DSM Agro en EN- CI IJmuiden behoren, blijft be houden. Een laatste hoofdpunt be treft de door de bonden ge wenste 36-urige werkweek voor de kantoordienst. Voor alsnog blijft het bij 37 uur, des gewenst te verdelen over vier' dagen van 9,25 uur. Er komt een onderzoek naar de effec ten van verdere verkorting tot 36 uur. Stijging van 57% mede door overname KBB Detailhandelsconcern Vendex heeft een zeer goed jaar achter de rug. Het bedrijfsresultaat kwam met 285 mil joen 57 procent hoger uit dan in 1997. De stijging is voor een belangrijk deel veroorzaakt doordat in de cijfers de resultaten van KBB (Bijenkorf) over de laatste twee maanden van het verslagjaar zijn opgenomen. Het concern denkt door de lei dende marktposities van de meeste winkelformules een so lide basis te hebben voor voort gaande groei. In West-Europa wordt verdere groei van de con sumptieve bestedingen ver wacht. Onder deze omstandig heden en op basis van recente ontwikkelingen na de fusie met KBB zullen omzetten en resul taten van zowel de warenhui zen (V&D, Bijenkorf, Hema) als van de speciaalzaken verder verbeteren. Ook zonder KBB was er vorig jaar al sprake van een belangrij ke winsttoename van twintig procent. Zowel de warenhuizen als de speciaalzaken droegen bij aan de groei. De stijgingen bedroegen respectievelijk 27 en twintig procent. Het concemaandeel in omzet en en resultaat van de in okto ber afgesplitste levensmidde- lengroep (onder meer Edah) is niet meer in de cijfers meege nomen. Het voorlopige opera tionele bedrijfsresultaat van de combinatie Vendex/KBB steeg met 52 procent van 272 miljoen naar 414 miljoen. Onder meer door de gunstige conjunctuur in Nederland kon de omzet van Vendex met 29 procent toenemen tot 5,3 mil jard. De warenhuizen verkoch ten 6,3 procent meer en de spe ciaalzaken 6,6 procent. De pro forma omzet van Vendex/KBB nam met 4,9 procent toe tot 9,3 miljard. Vendex is bezig aan een dras tische metamorfose. In juni vo rig jaar kreeg de afsplitsing van Vedior (uitzending) haar beslag. In oktober fuseerde Vendex Food met De Boer Unigro tot Laurus. In november verwierf Vendex via een openbaar bod 93 procent van de aandelen van KBB. Een juridische fusie met de stadgenoot zal waarschijnlijk in mei worden afgerond. EINDHOVEN ANP Shell Solar de dominante partij in Nederland. Free Energy heeft een fabriek in Noord-Frankrijk en overweegt een vestiging in Nederland. Free Energy-directeur P. van der Vleuten beweert dat hij voor hetzelfde geld 2,5 procent meer vierkante meter zonnepa neel levert. Dat kan de koper uiteindelijk een kwart procent meer zonnestroom per geïnves teerde gulden opleveren. Free Energy Europa heeft de strijd aangebonden met Shell Solar, de zonpanelenfabriek van het gelijknamige oliecon cern. Free Energy zegt het eigen product nu zo op orde te heb ben dat het actief de architec ten, bouwbedrijven en energie sector kan benaderen. Het bedrijf wil over vijf jaar de helft van de Nederlandse markt in handen hebben. Nu is CAO in vleeswarenindustrie Vakbondsleden wijzen akkoord Shell af Thijs Postma in zijn woning, volgestouwd met ruim anderhalf miljoen foto's, knipsels, brochures en boeken over de luchtvaart. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROBIN VAN LONKHUUSEN HOOFDDORP RONALD FRISART „Het wordt jouw feestje", zei Frank Venus, toen Thijs Postma hem benaderde met de vraag of Venus uitgever wilde worden van een nieuw luchtvaartblad. Venus, directeur van een groot sloopbedrijf en luchtvaart-en thousiast, voelde daar wel voor. Postma en zijn negentien vaste medewerkers kregen de vrije hand. Vanmiddag is het maandblad Luchtvaartwereld ten doop ge houden. Transavia-topman Pe ter Legro nam in museum Avio- dome op Schiphol het eerste nummer in ontvangst. Postma's liefde voor al wat vliegt, werd gewekt in de oor logsjaren. „Als jongetje in Am sterdam werd ik gefascineerd door de enorme formaties geal lieerde vliegtuigen die richting Duitsland vlogen", vertelt de nu 65-jarige Postma in zijn Hoofd- dorpse woning. Het huis is vol gestouwd met archief- en boe kenkasten. Samen herbergen ze ruim anderhalf miljoen foto's, knipsels, brochures en boeken over de luchtvaart. Als volwassene ontwikkelde de autodidact Postma zich tot reclametekenaar en schilder van luchtvaarttaferelen. Repro ducties van zeventig van zijn werken hangen in Aviodome. Zijn eerste betaalde opdracht in de luchtvaart? Dat was in de jaren zestig een folder voor het maatschappijtje Martins Air Charter van, toen nog, Martin Schroder en John Block. Later ontwierp Postma ook de be schildering van hun vliegtui gen. Toen Block nadien Transa- via oprichtte, stormde hij bij Postma binnen en riep: „Ik heb een nieuw ontwerp nodig. Het moet retegoed zijn, beter dan dat van die lange", waarmee Block zijn oud-collega Schroder bedoelde. De afgelopen zestien jaar leidde Postma het blad Lucht vaart. Toen uitgever Ten Brink in Meppel liet weten dat het sterk gepopulariseerd zou moe ten worden - veel foto's, weinig tekst - vond Postma dat het tijd werd om een nieuw blad te starten. Alle medewerkers slo ten zich bij hem aan en Frank Venus maakte het avontuur fi nancieel mogelijk. Daartoe richtte Venus in Maarssen uit geverij Geromy op, genoemd naar zijn zoontje. Luchtvaartwereld gaat in een oplage van ongeveer tiendui zend stuks verschijnen in Ne derland en België. Degelijkheid én kwaliteit staan bij de redac tionele formule voorop, onder streept Postma. Zowel aan de burgerluchtvaart als aan het militaire vliegbedrijf zal aan dacht worden besteed. Trots is hij op de opengewerkte teke ningen van vliegtuigen, waar van de lezer er maandelijks ten minste één krijgt voorgescho teld. Verder bevat het blad veel nieuws, interviews, technische wetenswaardigheden, agenda's, tips voor interessante internet sites en nog veel meer. Of het blad een succes wordt, moet nog blijken, maar de voortekenen zijn gunstig. Post ma: „Het eerste nummer omvat 56 pagina's. Maar nu al is de belangstelling van potentiële le zers en adverteerders zo groot, dat we hebben besloten het tweede nummer vier pagina's dikker te maken." De bouwvakkers luisteren in het Thialf-stadion in Heerenveen naar wat hun voorlieden achter het spreekgestoelte te vertellen hebben. FOTO CPD NIELS WESTRA De bouw- en houtbonden blijven de werk gevers onder druk houden door voor vrij dagmiddag een CAO-akkoord te verlangen. Komt er voor het weekeinde geen akkoord, dan volgen met ingang van maandag sta kingsacties. De werkgevers verlangden gis teravond per fax dat de bonden hun ulti matum zouden laten vallen. Voor CNV en FNV is de werkgeverseis onbespreekbaar. „Het ultimatum blijft voor ons de basis voor verdere onderhandelin gen", benadrukt woordvoerder J. Bos van de Bouw- en Houtbond FNV. De werkge vers wilden behalve een einde aan het ulti matum een nieuw begin maken met de on derhandelingen. „Een gepasseeïd station", vinden de bonden. Gisteren startten de bonden met mani festaties om hun eisen kracht bij te zetten. In Heerenveen kwamen 3.000 bouwvakkers uit de drie noordelijke provincies bij elkaar om de werkgevers duidelijk te maken dat het menens is. De komende dagen volgen nog meer manifestaties in andere delen van het land. De bonden willen in de nieuwe CAO een loonsverhoging van 3,5 procent en een eenmalige uitkering van duizend gulden. Verder eisen ze een betere vorstverletrege- ling, duidelijkere controle op de veiligheid op het werk en afspraken over vakopleiding en scholing. In de vleeswarenindustrie is een akkoord bereikt over een tweejarige CAO. Daarin is een totale loonsverhoging van 5,75 procent afgesproken. Bovendien is de invoering van de 36-urige werkweek nu definitief gere geld. Onder de CAO vleeswaren vallen vier duizend werknemers. Onderdeel van de CAO is dat de bedrijven zich verplichten per jaar 25 arbeidsongeschikten aan een baan te helpen. In Pemis en Moerdijk hebben leden van FNV Bondgenoten en CNV Bedrijvenbond bij Shell-vestigingen in Pernis en Moerdijk in grote meerderheid het onderhandelings resultaat afgewezen dat op 9 april was be reikt met de directie van het concern. In een gezamenlijke verklaring hebben de bonden de redenen voor de afwijzing toe gelicht. De onzekerheid over de werkgele genheid door aangekondigde reorganisa ties en de verkoop van fabrieken van Shell Chemie zijn er enkele. Ook het loonbod van Shell vindt men te mager. De bonden hebben ingezet op 3,5 procent per jaar, ter wijl de werkgever bijna een procent minder wil betalen. bellen 0 Ben' Ife Cd920 Ben' abonnee is het abonnement zonder vaste kosten. Je betaalt alleen wat je belt. Kies zelf wat voor jou het voordeligst is: Aantal belminuten per maand 0 30 120 Ie betaalt daarvoor per maand f 0,- f 15,- f30,- Extra belminuten (vast tarief) f 1,- f 0,50 f 0,25 Nog een voordeel van Ben': niet gebruikte belminuten mag je meenemen naar de 'eigende maanden. Bij Ben' kun je tijdelijk f 50,- besparen op de 2 pakketten die hiernaast zijn afgebeeld. Ba dus snel naar een van onderstaande winkels. Het voordeel geldt tot en met 17 april. abonnee Geen abonnementskosten Eigen keuze aantal belminuten Direct opzegbaar Incl. Mitsubishi MT-D30 Ben' onder andere verkrijgbaar bij: Belcompany BCC T for Telecom Steenweg Speet Duiker Polectro Plaza Kinorama Foka The Phonehouse Foto Klein Radio Modern Kijkshop Let's talk Telemasters Kral Foto Super Photo Telecom Today De Block Combi foto Info Europa foto Filmpost Scheer&Foppen Flandria Telepact Office Centre Horn Roadphone Talens Foto Staffhorst It's electronics Teletools en bij 500 andere verkooppunten in de randstad. abonnee Geen abonnementskosten Eigen keuze aantal belminuten Direct opzegbaar Incl. Motorola cd 920

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9