Kamer ontevreden over opvang van Kosovaren Nederlandse militaren helpen vluchtelingen uit Kosovo Jiang Zemin spreekt met Beatrix over mensenrechten lüISHOUDBEURS luis Interieur RAI Alexander geeft China les Acties kosten Nederland tientallen miljoenen extra Binnenland tte krant niet in magnetron Een natte krant en een magnetronoven vormen een ^jïjicë combinatie. Dat ondervond gisteren een inwoner den Bosch. De man probeerde zijn natte ochtendkrant in [,agnetron te drogen. De krant vatte vlam, met als gevolg dat alleen de magnetron, maar het hele keukenblok uitbrand- Pe brandweer moest eraan te pas komen om de brand te len. list wil stedenband met Lockerbie Het gemeentebestuur van Zeist wil een stedenband aan- unet het Schotse Lockerbie. In het voormalige Kamp Zeist, •gen op het grondgebied van de gemeente, worden op dit nent de laatste voorbereidingen worden getroffen voor de itszaak tegen de twee Libische verdachten van de Locker aanslag. Bij het neerstorten van de PanAm-Boeing in de- iber 1988 kwamen 270 mensen om het leven, onder wie elf Kners van Lockerbie. Zeist verwacht dat veel nabestaanden proces komen bezoeken. Het is niet bekend of Lockerbie voelt voor het plan van Zeist. een straf voor verpleegkundige rniDAMDe rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een ver- •gkunidge uit Rotterdam schuldig verklaard aan de dood van patiënte in 1997. Ze hoeft echter geen straf te ondergaan, verpleegkundige, werkzaam op de longafdeling van het Dijk- -ziekenhuis, vergat het beademingsapparaat van een patiën- veer aan te zetten nadat zij de vrouw had verzorgd. De recht- ik legde geen straf op omdat daarmee geen enkel doel is ge ld, aldus rechtbankpresident Van Klaveren. ,,De verdachte ft blijk gegeven van schuldbesef. Bovendien heeft zij de af- ipen twee jaar onder de druk van een aanstaande rechtszit- moeten leven." Ook officier van justitie beschreef de ver- gkundige als gewetensvol. r aastricht krijgt historische haven ktricht Maastricht wil de historische haven uit de achttien- euw nieuw leven inblazen. Watertoeristen kunnen dan door sluis vanaf de Maas de binnenstad invaren en in de haven w De restauratie kost ruim 3,4 miljoen gulden. De Eu- Bii estTllnie draagt bijna een miljoen gulden bij. Door de aan kade gelegen werfkelders een horecabestemming te geven, ptde gemeente op een toeristisch effect, zoals langs de v :hten in Utrecht. Maastricht probeerde al in de jaren tachtig pude haven nieuw leven in te blazen, maar deze poging liep op de grote hoeveelheid vervuild slib uit de Maas dat bij de ligt- ilitie bevrijdt ontvoerd meisje haag-genk Een 15-jarig meisje dat vorige week woensdag d ontvoerd in Den Haag. is zaterdag door de Belgische poli- levrijd uit een woning in Genk. Dat heeft de Haagse persof- rgisteren bekendgemaakt. Het motief voor de ontvoering is ekend. Er is geen losgeld geëist. De familie deed aangifte vermissing nadat zij niet op afspraken was verschenen. De achte is inmiddels uitgeleverd aan Nederland. De Belgische de hield in de Genkse woning nog zes andere personen aan. ezijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Meer aan- dingen worden niet uitgesloten. loning voor tips over handgranaten bosch» Justitie heeft beloningen uitgeloofd voor*tips die nen leiden tot de opheldering van vijf recente aanslagen handgranten in Tilburg. Den Bosch en Eindhoven. Voor de den tip in elk van de misdrijven is een bedrag van 25.000 len in het vooruitzicht gesteld. Bij de aanslagen in december anuari vielen geen slachtoffers, maar werd wel forse mate- schade aangericht. Volgens een zegsman van de politie (niets op een verband tussen de aanslagen. Justitie hoopt de beloningen de tongen 'in het milieu lossewoaakt'. Het noeden bestaat dat in criminele kririjgén meërBekënd is ger doodt beschermde vogels warden De Heerenveense politie heeft een 24-jarige jager IVeststellingwerf aangehouden omdat hij het afgelopen jaar ele tientallen haviken, buizerds en spenvers heeft gedood, man heeft daarnaast bekend dat hij zeker tien reigers en iderden kraaien en verwilderde katten heeft gedood. De ja- gebruikte postduiven en vangkooien om de roofvogels te ien. Daarna sloeg hij de dieren dood. omdat een geweer te I lawaai zou maken. Hij sneed de poten met ringen van de [els af en gooide die weg. De vogels werden begraven. De verklaarde dat hij de gedode dieren zag als concurrent ir de jagers. De man zit op dit moment nog vast. Zijn jacht- eis ingetrokken. tforgen, woensdag 14 april op de jdag 9 t/m zondag 18 april Sjks NON-STOP van 10.00-21.00 uur Et weekend van 10.00-18.00 uur. gen Maanden Beurs «lag 14 t/m zondag 18 april. Doe-het-zelf Trendplein tklusworkshops (i.sm. Praxis) zelf de slag met 'elektrisch gereed- i'decoratieve verftechnieken', neuwste kleuren in wonen en iaat leggen zonder lijm D Keuken en Badkamer f Interieur Trendplein Trendplein Bag persoonlijk interieuradvies De nieuwste badkamer- en keuken iet van Egmond en Theo trends, de workshop 7elf tegels workshop 'Aromalogie en beschilderen' en advies van bekende slichf, alles over 'Feng Shui', ontwerpers. presentaties over ronde vormen, |l|l mahsme en de workshop Kook Trendplein 1117 ■kies'. Maak kennis met fusion koken in de I kookdemonstratie van Carola Thomas, een ware 'olijolieproeverij' en de Negen Maanden Beurs workshop 'Nieuwe groenten en af morgen: Van bolle buik tot exotisch fruit'. school'. De Negen Maanden Beurs het dagelijks spreekuur van M°de en Cosmetica frjs Smulders, de workshop 'Effec- Trendplein U57 omgaan met kinderen', de leukste De workshop 'Cosmopolistische 'eding en kinderkleding. geuren en geuren met een smaakje', modeshows met de nieuwste badmode en lingerie, workshop Visagie' en Kashba Trendplein Tijdelijke tattoos'. Oosterse sferen op het Kashba f[7)j 'Plein met waarzeggers en Digital World "■"bezweerders. De nieuwste ontwikkelingen op het gebied van mobiel bellen, home I computing, foto en dé audio/video Toerisme Trendplein noviteiten. voor weekendjes weg en dagjes f(A)l jet het gezin, reizen per elektro- Tuin Trendplein f snelweg, cultuurhistorie en Kunst als aankleding van de tuin. ambachten, exotische vakanties advies overheen nieuw tuinontwerp, culturen. zelf boeketten maken, een bijzondere Chinese voorbeeldtuin en de nieuwste tuintrends. ^www.rai.nl Als we overstromingsrampen willen voorkomen, moeten we de rivieren de ruimte geven die we - door allerlei maatre gelen om ze in goede banen te leiden - van ze hebben afge pakt. Dat zei prins Willem- Alexander gisteren in Peking bij de opening van'een bijeen komst over waterbeheer. Ge bouwen en agrarisch land moeten desnoods wijken voor het water, zei de Prins van Oranje. De prins vergezelt zijn ou ders op bet staatsbezoek aan China. „Als het water in de ri vieren stijgt en de regen blijft maar vallen, dan kan de wa terinfrastructuur het niet meer bolwerken doordat die ontwikkeld werd voor een ge regelde aanvoer van water", waarschuwde de prins. Ook minister Jorritsma, die de eco nomische missie naar China leidt, sprak op het seminar: „De Chinese regering streeft naar een optimaal econo misch gebruik van de rivierep. Ik ben er zeker van dat de Ne derlandse kennis op dit ge bied van grote dienst kan zijn." Het koninklijk bezoek was de eerste dag uitgebreid in het Chinese tv-journaal. Gisteren besteedde de Engels talige krant China Daily bijna de halve voorpagina aan het bezoek. Met het sturen van zo'n vierhonderdvijftig mili tairen ondersteunt Nederland een noodhulp operatie van de Navo voor de opvang van vluch telingen uit Kosovo in Albanië. De Nederlanders worden betrokken bij het vervoeren van vluch telingen en hulpgoederen. Voor de hulpactie Al- lied Harbour wordt een troepenmacht van in to taal zo'n 10.000 mensen ingezet. Naast Neder land doen ook België, Denemarken, Duitsland, Frankrijk en Italië mee, zo maakte minister De Grave (defensie) gisteren bekend. De Nederlan ders vertrekken morgen of overmorgen met het amfibisch transportschip Hr. Ms. Rotterdam en met vrachtwagens. De 'Rotterdam', die vanuit Vlissingen vertrekt, wordt ingezet omdat de we gen in en bij Albanië erg slecht zijn. De reis met zowel het schip als met de vrachtwagens duurt ongeveer een week. De stationering is voorals nog voor maximaal drie maanden. Nederland hoopt dat daarna de reguliere hulporganisaties en de Albanese overheid de werkzaamheden kunnen overnemen. De Nederlanders maken deel uit van een ba taljonshoofdkwartier en een beveiligingscom pagnie van het korps mariniers (respectievelijk 80 en 140 man), een transporteenheid van de Koninklijke landmacht (140 man en 40 vracht wagens) en een Chinook-detachement bestaan de uit drie helikopters en 70 tot 120 man. De he likopters staan nu nog in Macedonië en zullen vandaaruit worden ingezet. De Chinooks be hoorden eerst tot de 'Extraction Force' die de OVSE-waarnemers uit Kosovo haalde. De Navo besloot zondag tot de hulpactie 'Al- lied Harbour', toen duidelijk was dat in Albanië een noodsituatie ontstond door de enorme vluchtelingenstromen vanuit Kosovo. De Euro- pese troepen zorgen voor de eerste opvang en ondersteuning van vluchtelingen aan de grens* met Noord-Albanië. het bouwen van noodac- commodaties, het vervoeren van hulpgoederen en vluchtelingen en de logistieke ondersteuning. D66: 'Nederland moet royaal gebaar maken De Nederlandse regering moet meer doen voor de op vang van Kosovaarse vluchtelingen. Een groot gedeelte van de Tweede Kamer is ontevreden over de afspraken die vorige week in Europees verband zijn gemaakt over de opvang van vluchtelingen in Albanië en Macedonië. Deze zijn volgens de meeste partijen onvoldoende om voldoende hulp te kunnen bieden. nen niet in de vluchtelingen kampen kunnen blijven, naar Nederland halen. „Het gaat mij daarbij niet om de cijfers", zegt het D66-Kamerlid. „Nederland moet een royaal gebaar maken. Daarna kan verder worden ge praat met de andere Europese landen over een eerlijke verde ling van de vluchtelingen. Op vang in de regio is prima, maar ik geloof niet dat het daar alle maal lukt." Ook de oppositie partijen CDA en GroenLinks vinden dat minister Korthals van justitie vorige week tijdens de top in Luxemburg niet zijn opdracht heeft uitgevoerd. „Er is niets concreets afgesproken Regeringspartij D66 staat kri tisch tegenover het bereikte ak koord om de opvang van 100.000 vluchtelingen in Alba nië te financieren. Nederland neemt hiervan de kosten voor 4.000 tot 5.000 mensen voor zijn rekening. „Dat is niet ge noeg", aldus D66-woordvoer der Dittrich. „Er hadden afspra ken moeten worden gemaakt over een evenredige verdeling van de vluchtelingen over de Europese Unie." Volgens Dittrich moet Neder land nu op korte termijn vluch telingen die om medische rede- over hoeveel Koso varen hier kunnen worden opgevangen zegt GroenLinks-Kamerlid Hal- sema. GroenLinks wil een ruimhar tiger opvang in de Balkan-regio en eveneens een ruimhartiger opvang voor de Kosovaren die zich aan de Nederlandse grens melden. Het CDA vindt dat juist over deze laatste groep vluchte lingen afspraken hadden moe ten worden gemaakt in Euro pees verband. Volgens CDA'er Verhagen roept Nederland nu de problemen over zich af. „Mensen die zich hier melden kunnen we niet terugsturen, maar als Nederland als enige land Kosovaren opvangt komen ze allemaal hier naar toe." PvdA-woordvoerder Albayrak vraagt zich af wat de meerwaar de is van het adoptieplan van de EU. „Het kan niet zo zijn dat er straks 5.000 Kosovaren met een lintje omgebonden rondlo pen. zo van: dat zijn de Neder landse." Net als de andere par tijen vindt ze de gemaakte af spraken te summier en wil ze duidelijk van Korthals horen welke verantwoordelijkheid de Nederlandse regering bereid is op zich te nemen. WD'er Kamp is minder kri tisch over de EU-afspraken. Volgens hem doet de EU wel voldoende, omdat de opvang van de totale stroom vluchtelin gen wordt betaald door de Ver enigde Naties. „Daar betaalt Europa ook aan mee. Daar naast nemen we wat extra las ten op onze schouders omdat het nu eenmaal een Europees conflict is. Dat vind ik terecht." Kamp is wel ongerust over de vluchtelingen die zelf asiel aan vragen in de Europese Unie „Er moet snel iets worden gere geld voordat al die vluchtelin gen in onze asielprocedure te recht komen en uiteindelijk hier blijven. Dat is precies wat Milosevic wil." Doe mee aan de waterschaps verkiezingen. Stem per post of per telefoon van 13 t/m 27 april! den haag anp die voor rekening komt van dé begrotingen van Defensie. Bui tenlandse Zaken en Ontwikkë^" lingssamenwerking. Voor Defensie is de Hoofdlij- nennotitie van minister De Gra ve nog niet achterhaald. Daarin gaf hij aan welke richting hij op wil met de Nederlandse krijgs macht en hoe hij denkt de be zuinigingen (375 miljoen per jaar, voor de komende vier jaar) uit te voeren. „In de notitie is sprake van het tegelijkertijd op bataljonsgrootte meedoen aan maximaal vier vredesoperaties. Met SFOR, Allied Force en Al- lied Harbour zijn we nu eigen lijk al op drie fronten actief', al dus een woordvoerder. Voor de WD is de grens van de bezuinigingen op Defensie nu wel bereikt. „Wij staan niet te trappelen om Defensie ver der te laten bloeden", aldus Ka merlid Blaauw. Het CDA vindt dat De Grave geen rekening heeft gehouden met grote inter venties. Een tweede ronde van bezuinigingen is onverant woord. aldus CDA-Tweede-Ka- merlid Van Ardenne. Het ministerie van defensie houdt rekening met een over schrijding van de begrotings post vredesoperaties met 'tien tallen miljoenen guldens'. Dat is het gevolg van de Nederland se deelname aan de NAVO-ac- ties tegen Joegoslavië. Ter vergelijking: Britse defen siedeskundigen hebben uitge rekend dat de deelname aan Al- lied Force Londen tot nog toe ongeveer 60 miljoen gulden heeft gekost. Hoeveel Neder land tot nog toe precies kwijt is, wil het ministerie niet zeggen. Wat zwaar op de begroting drukt, is de aanvulling van de munitievoorraad evenals de deelname aan de hulpopera ties De deelname aan de NAVO-hulpactie Allied Harbour is begroot op 15 miljoen gul den. Deze week bespreekt het kabinet hoe de overschrijding moet worden opgevangen. Dat kan uit de algemene middelen, uit de Defensiebegroting zelf. of uit de pot 'Homogene Groep Internationale Samenwerking' berrit de lange De Chinese president Jiang Zemin heeft zelf de mensenrechtenkwestie aangesneden met konin gin Beatrix. Het staatshoofd begon over het hei kele onderwerp tijdens het staatsdiner gister avond in Peking. Over wat er is besproken wilde geen van de aanwezigen mededelingen doen. Beatrix zei vanmorgen alleen dat alle punten van gesprek zijn afgewerkt. Het was een enig, open gesprek, vond de koningin, waarbij haar vooral het gemak opviel waarmee de Chinezen gevoelige onderwerpen bespreken. Verder zei Beatrix vanmorgen dat de sfeer in China nu heel anders is dan toen zij hier tweeëntwintig geleden als prinses was. Het is nu dynamischer en ope ner. meende de koningin, waarbij zij vooral doel de op het drukke verkeer in de Chinese hoofd stad. Op de vraag aan de koningin of zij het niet jammer vindt geen toespraken te mogen houden. President Jiang Zemin heet de Nederlandse koninklijke gasten welkom in de 'Grote Hal van het Volk' aan het Plein van de Hemel se Vrede, foto anp Raymond rutting antwoordde de koningin lachend dat ze het wel lekker rustig vindt. Prins Claus vond het jammer dat het hem opnieuw niet werd toegestaan een stukje te fietsen. Minister Herkens van ontwikkelingssamenwer king, die de minister van buitenlandse zaken ver vangt, heeft China gisteren steun toegezegd als ter verbetering van de mensenrechten concrete actie wordt ondernomen. China heeft VN-verdragen ondertekend over burgelijke, politieke en sociaal-economische rechten. Herfkens drong er namens Nederland op aan het nu niet bij woorden te laten. Ze be grijpt dat China de stabiliteit wil handhaven, maar vindt dat „geen ultiem steekhoudend argu ment" voor de povere politieke en burgerlijke rechten. Ze noemde het gesprek met Wang bij zonder constructief. Het praten over het onder werp wordt volgens haar vergemakkelijkt omdat de Chinezen van veel buitenlanders al-niet an ders meer verwachten. Hulpgoederen voor Albanië gen met 30 ton goederen over de Adriatische zee naar Durres- verscheept. Morgen vertrekt vanuit Gël- dermalsen een vrachtwagen-: konvooi met de opbrengst va,n de inzamelingsactie voor vluch- telingkinderen uit Kosovo. De kinderkaravaan is mogelijk ge maakt door een bundeling varr krachten tussende stichting^ Motherhood, de stichting War Child en de stichting Mara m Maastricht. „Het gaat om zekér veertig vrachtwagens vol dozen met basisbenodigdfieden", zeg^ een woordvoerster van dë stichting Motherhood. Het eerste transport met hulp goederen van stichting War Child in Amsterdam is gisteren aangekomen in de Albanese havenstad Durrës. „Pas als alle hulpgoederen zijn verdeeld, wil ik spreken over een geslaagd transport. Daarna volgen er meer zegt War Chüd-directeur Willemijn Ver loop. De reis naar Albanië is in ie der geval goed verlopen. War Child heeft gekozen voor ge deeltelijk vervoer over water. Vanaf Slovenië is de vrachtwa- STEVENHAGEN Het financiële consortium ING heeft van het Chinese ministe rie van buitenlandse handel nog geen toestemming gekre gen om verzekeringen te mo gen verkopen. ING hengelt al sinds 1995 naar een toelating. De markt voor levensverzeke ringen voor de 1.2 miljard Chi nezen slaat nog in de kinder schoenen en is veelbelovend. ING bezoekt China in het ka der van een zware Nederlandse handelsmissie, die met het ko ninklijk bezoek meereist. ING mag aan Chinezen geen polis verkopen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5