ibshir 'Bijlmerramp geen oorzaak van klachten' 'Hermans moet lerarentekort op andere wijze te lijf Binnenland Nieuw herdenkingscentrum Westerbork Kok weigert inzage in correspondentie IOC Acties op universiteiten na vastlopen CAO dichterbij I/I O O I tweegenomen ,v Eis: 15 jaar voor moord op vrouw en kind E Ouderenzegel harderwijk^ Negen mensen zijn gisteren dakloos geworden looreen uitslaande brand in de binnenstad van Harderwijk. De nand, die rond elf uur ontstond en zeven uur later was geblust, ferwoestte aan de Hondegatstraat twee historische panden. l(i Rook heeft een derde pand zwartgeblakerd. Volgens een politië woordvoerder bedraagt de schade meer dan een miljoen gul- a Jen. Er vielen geen slachtoffers bij de brand. Negen mensen die loven de winkels en cafetaria woonden, konden hun onderko- nen op tijd verlaten. De oorzaak van de brand is nog niet be- G kend. Aanvankelijk bestond het vermoeden dat het vuur in de teuken van cafetaria/restaurant Joris begon, maar inmiddels };j>aatde brandweer ervan uit dat de brand is ontstaan in het beL èndende pand, een,babyspeciaalzaak. Van daaruit is het vuur raarschijnlijk overgeslagen naar de modezaak aan de rechter- ID( ant van de winkel. foto anp ia SP vraagt om stemsnip jWHAAG» De Zuid-Hollandse SP-fractie heeft vandaag bij de in- latie van de nieuwe leden van Provinciale Staten (PS) een notie ingediend om een stemsnip in te voeren: 100 gulden voor liegene die wel komt opdagen bij de verkiezingen. De SP wor telt al langer met het vraagstuk hoe meer mensen kunnen wor- len geïnteresseerd om te stemmen. SP-leider Marijnissen op- lerde eerder om opnieuw opkomstplicht in te voeren. De Zuid- at lollandse fractie is daar niet voor, want zij zien meer in het be ft onen van stemmers. Dat zou kunnen met geld, maar ook met het verlenen van bijvoorbeeld een vrije dag. De Kieswet zegt ex it" pliciet niets over het belonen van stemmers. Een woordvoerder "an het ministerie van binnenlandse zaken vindt het idee wel itrijd met de gedachte van de grondrechten. „Moetje straks ook emand gaan belonen die gebruikt maakt van het recht op gods- lienst? Dan bevind je je op een hellend vlak." 'eper wil toch herindeling Den Haag ienhaag Minister Peper van binnenlandse zaken houdt voor- opig vast aan een herindeling van Den Haag. Het gezamenlijk roorstel van Den Haag en vijf buurgemeenten om te komen tot en 'sterke stadsprovincie' legt hij vooralsnog naast zich neer, al ioudt de bewindsman er wel rekening mee. In een brief aan de 'weede Kamer constateert Peper dat de gemeenten in de Haag- Q e regio pleiten voor een intensieve samenwerking met ingang li an 2002. Dat zou de beste bestuurlijke oplossing zijn. Hij bena- k inikt in de brief gebonden te zijn aan het regeerakkoord, dat van een gebiedsuitbreiding van Den Haag. Verder wijst ai lij er op dat het alternatieve voorstel van de sterke stadsprovin- ie niet direct zal leiden tot een duurzame oplossing voor de iroblematiek waarmee Den Haag kampt. i 'Actie tegen geweld in huis' ui den haag' Het bestrijden van geweld in huiselijke kring moet op ij je prioriteitenlijst van de politie komen, vinden de fracties van 4 VdA, D66 en GroenLinks. Ministers Korthals van justitie en Pe- tervan binnenlandse zaken lijken daar echter vooralsnog wei- lig voor te voelen. Geweld in huiselijke kring komt meer voor li lan bijvoorbeeld geweld op straat, signaleert PvdA-Kamerlid Heemst. Bovendien brengt dit 'grotere verschrikkingen' net zich mee voor de slachtoffers. Samen met D66-Kamerlid 6 icheltema en Halsema van GroenLinks heeft hij hierover maan- lag een motie ingediend. Korthals en Peper wezen er op dat de lolitie de handen al vol heeft. Legionella Valkenburg onschadelijk alkenburg De legionellabacterie die in april in een hydrojet- h ad van het kuurcentrum Thermae 2000 in Valkenburg aan de ieul is aangetroffen, is niet SQhadelijk voor de gezondheid. Dat ilijkt volgens de directie van het kuuroord uit een onderzoek - dat zij heeft laten uitvoeren. Directielid Sobczak spreekt van een blunder' van het ministerie van volksgezondheid, waardoor inder miljoenen mensen in binnen- en buitenland onterecht laniek is gezaaid. „Tien jaar hebben we erover gedaan om hier en gerenommeerd bedrijf neer te zetten. In een klap is ons ago naar de knoppen geholpen." De directie beraadt zich nu een schadeclaim. Volksgezondheid stelt dat het ministerie et zekere voor het onzekere wilde nemen. lorkhoven vindt weer kinderporno iorkhoven De Belgische Werkgroep Morkhoven heeft volgens opnieuw een grote hoeveelheid kinderporno on- erschept, deze keer in Oostenrijk. Het gaat om 70.000 beelden raarvan bij een deel een mogelijk verband kan worden gelegd iet de Zandvoortse kinderpornozaak, zegt de werkgroep. Op e aangetroffen foto's staan volgens woordvoerder Vervloesem schrikkelijke afbeeldingen van onder meer folteringen waar- an kleine kinderen het slachtoffer zijn. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Maastrichtse hoogleraar Wijnen ziet weinig in onbevoegden voor de klas maastricht anp Minister Hermans van onder wijs slaat de verkeerde- weg in met zijn plan om het lerarente kort aan te pakken door ook onbevoegde leraren voor de klas zetten onder de voorwaar de dat die binnen twee jaar hun onderwijsbevoegdheid halen. Doet hij dat toch, dan moet hij minder de nadruk leggen op de vakkennis van eventuele be langstellenden. Didactische vaardigheden zijn minstens zo belangrijk, vindt de Maastricht se onderwijskundige Wijnen. Wijnen werd vooral bekend als voorzitter van de commissie die oordeelde over de kwaliteit van opleidingen in het hoger onderwijs. Vorige maand baar de hij bovendien opzien door ervoor te pleiten dat alle lera renopleidingen een academisch niveau moeten krijgen. Wijnen ziet de verwachte per- soneélstekorten in het onder wijs als een enorm probleem. Maar volgens hem kan van de nood een deugd worden ge maakt. „Dit is dé gelegenheid om functiedifferentiatie in het onderwijs in te voeren", zegt de Maastrichtse hoogleraar. Her mans moet de verschillende ta ken die onderwijzers nu uitvoe ren, nauwkeurig omschrijven. Als eenmaal duidelijk is wat een leraar naast het lesgeven pre cies doet, kan daarvoor apart personeel worden aangetrok ken. Bij dat extra personeel gaat het bijvoorbeeld om mensen die toezicht houden bij exa mens of de docent assisteren. Deze mensen hoeven geen be voegdheid voor leraar te heb ben en zijn dus waarschijnlijk makkelijker te vinden. Onder wijzers die lesgeven en in direct contact met leerlingen staan, moeten ook in de toekomst ver plicht een diploma van een le rarenopleiding hebben, meent Wijnen. In de notitie over het leraren beleid, die vandaag wordt ge presenteerd, stelt Hermans voor om tijdelijk onbevoegde leraren voor de klas te zetten. Het gaat dan om mensen die belangstelling hebben voor het onderwijs maar geen leraren opleiding hebben afgerond. Ze mogen van Hermans lesgeven, mits ze aan bepaalde mini mumeisen voldoen, zoals een afgeronde studie aan een hoge school of universiteit moeten hebben voltooid. Ook stelt de bewindsman de voorwaarde dat ze binnen twee jaar be voegd zijn om les te geven. Met zijn voornemens wil Hermans voorkomen dat klassen naar huis -worden gestuurd als ge volg van het lerarentekort. Wijnen plaatst vraagtekens bij het plan van Hermans om onbevoegde leraren aan te trek ken. „Ik denk dat er best veel mensen met een academische achtergrond zijn die het onder wijs in zouden kunnen, simpel weg omdat ze vakkennis heb ben en omdat ze weten hoe ze op een verantwoorde manier moeten functioneren. Maar wat als later blijkt dat die mensen eigenlijk geen les kunnen ge ven? Hoe kom je er dan weer vanaf?" Volgens de hoogleraar moet Hermans andere criteria hante ren als hij, naast de afgestu deerden aan de lerarenoplei dingen, ook andere mensen voor het onderwijs wil werven. „Nu wordt de vakkennis weer zo belangrijk gevonden. Maar het zegt mij niet zoveel als ie mand vanachter zijn bureau zijn vak goed beheerst. Ik denk dat de pedagogische compo nent voor het onderwijs min stens zo belangrijk is, hoe ie mand communiceert. Daar zou je volgens mij veel meer naar moeten kijken als je onbevoeg den toelaat tot het leraarsbe roep." hooghalen Minister Els Borst van volksgezondheid en Ed van Thijn waren gisteren de belangrijkste gasten in Hooghalen bij de herope ning van het herdenkingscentrum van het Kamp Westerbork. Van Thijn, die als jongetje twee keer een paar maanden in het kamp ver bleef, zei met 'lood in de schoenen' te spreken. „Ik heb zoveel geluk gehad, heb ik wel recht van spreken? Maar aan de andere kant denk ik: ik mag niet zwijgen. De verderfelijke ideologie steekt steeds op nieuw de kop op." Daarmee refereerde hij onder andere aan de oor log in Kosovo. „Alles van toen kwam weer even terug door de hemel tergende beelden. Ook die trein. Hét is een nieuwe aanslag op de menselijkheid aan het eind van deze macabere eeuw. Er wordt een volk van de kaart geveegd en mensen worden tot vee gedegradeerd." De officiële openhandeling van het vernieuwde centrum werd verricht door Borst en Selma Gans, een achterkleinkind van een oudkampge- vangene. Samen tekenden zij als eersten het nieuwe gastenboek van het centrum. foto anp koen suyk AMC-onderzoekers: nadere studie onnodig De gezondheidsklachten van mensen die betrokken wa ren bij de Bijlmerramp, hebben nauwelijks iets te maken met het vliegtuigongeluk zelf. Alleen bij slachtoffers met een posttraumatisch stress-syndroom staat vast dat deze psychische klachten zijn veroorzaakt door de vliegramp op 4 oktober 1992. Zelfs bij de elf mensen met een auto- immuunziekte kan het verband met het vliegtuigongeluk niet worden aangetoond. Nader lichamelijk onderzoek vindt het Academisch Medisch Centrum (AMC) dan ook niet nodig. amsterdam anp-gpd De AMC-onderzoekers konden van de 2324 gezondheidsklach ten van Bijlmerbewoners en andere betrokkenen er uitein delijk slechts 6 procent in ver band brengen met de crash. Het gaat daarbij vooral om psy chische klachten, moeheid en bepaalde huidklachten. In het algemeen vinden de huisartsen dat bij 41 procent van de ge constateerde klachten een rela tie met de ramp onwaarschijn lijk is. Om te kunnen spreken van een relatie tussen de auto- immuunziekten en de vlieg ramp zouden er volgens de on derzoekers veel meer gevallen moeten zijn geconstateerd dan nu het geval is. Het inmiddels derde onder zoek richtte zich op de huisart sendossiers van mensen die contact hadden opgenomen met het telefonisch meldpunt. Dat was sinds vorig jaar zomer geopend voor bewoners van de Bijlmer en hulpverleners die hun gezondheidsklachten in verband brachten met de vlieg ramp. Volgens de onderzoe kers, die erkennen dat een aan tal mensen ernstig ziek is, komt een aantal ernstige klachten niet vaak genoeg voor om te kunnen spreken van een Bijl mer-effect. Veel klachten waren al bij de huisartsen bekend. De meest gestelde diagnoses zijn: depressie, posttraumatisch stress-syndroom, contactec zeem, overspannenheid en ast ma. Van deze klachten worden vooral het posttraumatisch stress-syndroom, depressie en infecties aan de luchtwegen in verband gebracht met de ramp. De onderzoekers merken ver der op dat de huisartsen goed op de hoogte zijn van de klach ten en de gemelde diagnoses van de patiënten die hun klach ten in verband brachten met de ramp. Door de voortdurende stroom geruchten en halve waarheden kregen de artsen echter nauwelijks de kans om hun patiënten gerust te stellen. den haag anp Premier Kok legt zich niet neer bij de uit spraak van de Amsterdamse bestuursrech ter, die vorige week bepaalde dat de minis ter-president ten onrechte openbaarma king weigert van correspondentie tussen hem en het koningshuis over het IOC-lid- maatschap van prins Willem-Alexander. Dat bleek gisteren gisteren bij de Raad van State, die in een spoedzitting het hoger be roep behandelde van het ministerie van al gemene zaken, waarvan Kok minister is. De Volkskrant had op grond van de Wet Openbaarheid Bestuur om deze correspon dentie gevraagd en tekende protest aan bij de Amsterdamse rechtbank na een weige ring van het ministerie de brieven te geven. Dat zou de 'eenheid van de Kroon in ge vaar kunnen brengen', aldus het ministerie, dat een nadere motivatie niet nodig vindt. Onbekend is nog of het om brieven van of aan de koningin of de kroonprins gaat. Volkskrant-woordvoeideT Lebesque wil dat echter weten, omdat hij in tegenstelling tot het ministerie van oordeel is dat Wil lem-Alexander niet onder 'de Kroon' valt. Het ministerie wilde ook niet een onlees baar gemaakte kopie van de brieven aan de rechter overleggen, waaruit via het brief hoofd zou blijken of het over correspon dentie van de Kroon gaat. ,Aan zo'n inge wikkelde controle willen wij niet meewer ken, omdat dat al per definitie betekent dat de eenheid van de Kroon wordt doorbro ken", verklaarde landsadvocaat Daalder. De Amsterdamse rechtbank vond deze weigering echter reden De Volkskrant gelijk te geven en besloot dat het ministerie van daag met een nieuw antwoord op het ver zoek van de krant moet komen. Daarin zou de openbaarmaking wederom kunnen worden geweigerd op wellicht andere gron den, zoals bijvoorbeeld de inbreuk op pri vacy. utrecht anp De onderwijsbonden bereiden acties voor op de universiteiten nu de onderhandelingen over de eerste echte universiteits- CAO zijn vastgelopen. Breek punt bleken gisteren de salaris eisen. De bonden willen een loonsverhoging van minimaal 3 procent per 1 januari voor een CAO met een looptijd van een jaar. De werkgeversorganisatie VSNU wil niet verder gaan dan 3 procent voor een CAO van achttien maanden. De bonden CFO, Abvakabo, CMHF en AC geven de universiteiten tot 22 april om aan de eisen te vol doen. Zo niet, dan volgen er ac ties. In hun ultimatum zijn de bonden teruggevallen op het ei senpakket waarmee zij de on derhandelingen waren inge gaan. Dat betekent een verbete ring van 4,25 procent. 39.- Dames t-shirts, diverse kleuren. 100% katoen. s-xl. Marineman zette brand in scène arnhem gpd Voor de moord op zijn vrouw en veertien maanden oude dochtertje en brandstichting heeft officier van justitie mr. I. Monsma gisteren voor de Arn hemse rechtbank een gevange nisstraf van vijftien jaar geëist tegen een 27-jarige marine man. Volgens de aanklager heeft de begaafde en uiterst in telligente verdachte de moor den zorgvuldig voorbereid om ruimte te maken voor een rela tie met een vrouwelijke collega in Den Helder. De marineman bezwoer in de rechtzaal dat hij de dood van vrouw en kind nooit heeft gewenst. Hij beschreef het dra ma als een uit de hand gelopen reddingsoperatie met een on gelukkige afloop. De man had bij een in scène gezette brand zelf als reddende engel willen verschijnen om te bewijzen dat wel degelijk een goede echtge noot en vader was. paarom be sloot hij op 16 juli vorig jaar zijn zes weken zwangere echt genote, die hem had verweten dat hij te weinig tijd aan zijn gezin spendeerde, te bedwel men. Dan kon zij het plan waarin hij heilig geloofde niet tegenhouden. Maar dat liep uit op een gruwelijk drama. Zijn \touw bracht hij om het leven door haar drie keer een in chlo roform gedrenkte lap op het gezicht te drukken. Dochtertje Laura van veertien maanden stikte onder het dekbed dat haar vader over haar hoofdje had getrokken. Daarna stak hij alsnog het huis in brand. Op de bewuste ochtend trof fen brandweer en ambulance dienst op de stoep voor de wo ning in Renkum de baby aan. In het huis vond men boven dien het ontzielde lichaam van de vrouw. Geprobeerd werd ze te reanimeren. De hulpverle ners vermoedden dat ze door de enorme rookontwikkeling bewusteloos waren geraakt. Maar in het ziekenhuis werd de dood geconstateerd en dat kon nooit door de rook zijn veroor zaakt. Daarvoor was het geme ten koolmonoxidegehalte in de longen veel te laag. Op grond van die vaststelling vormde de politie vrijwel meteen een twintig man sterk recherche team. De aanhouding van de verdachte volgde op 22 okto ber. „Toen we geen enkele twij fel meer hadden dat deze ver dachte de dader moest zijn", aldus de officier. De verdachte ontkende aan vankelijk en hield vol dat hij vrouw en kind juist had willen redden. Na een week van ver hoor gaf hij uiteindelijk toe wel degelijk schuld te hebben aan de dood van moeder en kind. Gisteren vertelde hij dat hij de avond voor het drama ruzie met zijn vrouw had gekregen omdat hij had aangekondigd naar Den Helder te vertrekken 'om afscheid te nemen van een paar maten'. Een leugen, er kende hij, omdat hij zijn Hel- derse vriendin wilde bezoeken. Zijn vrouw was ontstemd. „Wat ben jij voor een vader, dat je liever daar zit dan hier bij ons", zou ze hem hebben toegebe ten. De verdachte was daardoor zo gekwetst dat hij naar eigen zeggen dezelfde nacht besloot tot de 'reddingsactie'. Een eer ste poging om zijn vrouw in haar slaap te bedwelmen mis lukte. Ze schrok wakker. Toen de man haar opnieuw met de lap met chloroform benaderde, sloeg en schopte ze van zich af. Daarop drukte de verdachte de doek weer op haar gezicht en zelfs gedeeltelijk in de mond, waarna ze haar verzet staakte. Vervolgens tilde hij zijn doch tertje uit haar bedje en legde het kind naast haar moeder. Toen de vrouw weer bewoog, duwde hij de doek nogmaals tegen haar neus en mond. Te gelijkertijd hield hij zijn hand op het dekbed waaronder hij zijn dochtertje had gestopt. Toen hij er zeker van was dat echtgenote en kind rustig wa ren, zette hij een stoel en een mand wasgoed in het midden van de kamer en stak de boel in brand. Vervolgens kleedde hij zich aan en liet de hond uit. Twintig minuten later kwam hij terug, gaf eerst het huisdier te eten en sleepte pas daarna vrouw en kind naar beneden en belde de brandweer. De slachtoffers wa ren toen al dood. De verdachte had. volgens eigen zeggen, dat risico niet ingecalculeerd. De officier van justitie geloof de niets van dat verhaal. „On begrijpelijk dat een goede op geleide, buitengewoon intelli gente man als u zo'n krakke mikkig plan zou hebben be dacht". Volgens Monsma is het idee om zijn vrouw en dochter tje te vermoorden al op 13 juli in het brein van de verdachte ontstaan, de dag waarop hij de chloroform had gekocht. De advocaat van de verdach te achtte de voor moord beno digde opzet niet bewezen. Vol gens hem was er alleen sprake van dood door schuld. Hij vroeg de rechtbank rekening te houden met het oordeel van gedragsdeskundigen in het Pie- ter Baan Centrum, die de man verminderd toerekeningsvat baar achten. Uitspraak 26 april. ruswuk In het kader van het In ternationaal Jaar van de Ouderen zijn vanaf vandaag speciale post zegels te koop. De drie zegels met een frankeerwaarde van 80 cent en een toeslag van 40 cent zijn te koop in stands in winkels en bankfilialen en bij het postkan toor. De extra opbrengst is be stemd voor tal van organisaties die activiteiten voor ouderen ont plooien. foto anp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3