Tunnelangst is weg te nemen T\ WEER Het Gesprek van de Dag Hoopvol Duits plan Ongewone gast 263 DINSDAG 13 APRIL 1999 llNSD COMMENTAAR Een internationale vredesmacht voor Kosovo. Het ligt zo voor de hand. dat je onmiddellijk op zoek gaat naar een addertje onder het gras. Alsof er al die maanden niet eerder iemand op het idee is ge komen. Geen NAVO-troepenmacht, maar een internationale bri gade waarvan ook Russische soldaten deel uitmaken, om de Ser viërs en Albanezen in Kosovo uit elkaar te houden. Dat het plan van de Duitse minister van buitenlandse zaken Joschka Fischer de Kosovo-oorlog kan stoppen, lijkt te mooi om waar te zijn. Toch is het de moeite meer dan waard. Ondanks de mislukte be middeling van premier Primakov, lijkt Rusland de sleutel om de Joegoslavische president Milosevic tot inkeer te brengen. Rusland is de natuurlijke bondgenoot van Servië. Niet voor niets is" het Kremlin mordicus tegen de NAVO-bombardementen op Joegosla vië. Niet toevallig besloten de parlementen van Joegoslavië en Ser vië gisteren tot aansluiting bij de unie van Rusland en Wit-Rus- land. Fischer opperde in Brussel dat een vredesmacht voor Kosovo steun en rugdekking moet krijgen van de Verenigde Naties. De mi nisters van buitenlandse zaken van de NAVO-landen, in Brussel bijeen, namen in hun verklaring de neutrale toon van Fischer over. Niet langer is sprake van de NAVO-troepenmacht waartegen Milo sevic zich steeds heeft verzet. Daarmee doet de NAVO een kleine concessie aan Rambouillet. Een internationale vredesmacht kwam alleen in de wandelgangen van Rambouillet even ter sprake. Toen echter bleek dat de Russen niet wilden meewerken. Ze namen de Europees/Amerikaanse dreigementen net zo min serieus als Milosevic. De oorlog werd on vermijdelijk. De NAVO kon zich na het zoveelste dreigement rich ting Milosevic geen verder gezichtsverlies veroorloven. De situatie is nu wezenlijk anders. Midden in Europa woedt een oorlog, die kan escaleren. Het is in ieders belang dat daar zo snel mogelijk een einde aan komt. Door een kleine concessie te doen, zet de NAVO nu de eerste stap. Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties sprong daar direct op in met zijn aanbod te bemiddelen bij Milosevic. Rusland kan nu het einde van de bom bardementen bespoedigen door in te stemmen met een interna tionale vredesmacht. Het addertje onder het gras is dat Milosevic tot dusver steeds heeft gezegd geen buitenlandse troepen op Joegoslavisch grondgebied te zullen dulden. Maar denkt hij ook zo over zijn Russische vrien den? Russische soldaten in een internationale vredesmacht vor men de beste garantie voor de Serviërs dat van een bezetting van Joegoslavië geen sprake kan zijn en dat Kosovo Servisch grondge bied blijft. Aanhoudend buiïg Regen of geen regen, veel of weinig zon, waaiweer of windstilte, mondiaal El Nino of La Nina: het blijft in grote lijnen aanhoudend zacht (warm) weer. De gemiddelde temperatuur over de eerste 10 dagen van april is in De Bilt uitgekomen op 11,0 graad tegen nor maal 6,8. Daarmee is de eerste decade de op twee na zachtste van de eeuw. Zachter was het alleen in 1985 en 1974 met respectieve lijk 11,1 en 11,7 graad. In 1974 was het trouwens weergaloos weer. Van 25 maart tot en met 11 april scheen de zon gemiddeld per dag 9 uur (totaal 158) en op al deze 18 dagen (echt waar!) werd het in De Bilt meer dan 15 graden. Op 10 april werd het in Oude Wetering zelfs 22,3 en op Valkenburg 19,9 graad. Een periode om jaloers op te worden te meer daar april ons voorlopig weinig moois te bieden heeft. Zo krijgen we tijdens het komende etmaal te maken met randsto- ringen die opnieuw buien veroorzaken. Een eerste storing veroor zaakt vooral tussen vanavond en morgenmiddag enkele buien die van onweer, hagel en mogelijk ook wat smeltende sneeuw verge zeld kunnen gaan. De drukverschillen worden echter een stuk klei ner zodat de tijdelijk krimpende wind afneemt. Het neerslaggebied van een volgende storing concen treert zich morgenmiddag en -avond vooral op het bin nenland en dan met name het zuidoosten. De tempera turen stijgen woensdagmiddag tot maximaal 7-8 graden. Gedurende de rest van de week verandert er niet veel. Van tijd tot tijd vallen er buien - landinwaarts meer dan vlak aan zee - en temperaturen boven de 10 graden zijn nog niet echt aan de orde. Tijdens het afgelopen etmaal is er flink wat regen gevallen. Op de Wadden tot meer dan 15 mm. Bij ons viel er tot gis termiddag (daarna werd het op een enkele bui na droog) op Val kenburg 9 en Schiphol 8 mm. Gistermiddag was er vooral aan de kust flink wat zon - Zandvoort een paar uur achtereen - maar het werd vrijwel nergens warmer dan een graad of 11. 'Claiistrofoben moeten er letterlijk doorheen Vals plat' ondermaats Is er dan echt geen kwaliteit meer de op de televisie? Is het dan echt zo zorgelijk gesteld? Ben ik zo goed van vertrouwen dat ik bij een programma van deNPS automatisch een 'plusje'zet? Dat is dan de laatste keer geweest na het aanschouwen van het pro gramma Vals plat'. De serie suggereert documentaires te maken van mensen die maar een ding voor ogen staat: de allerbeste wor den in hun sport. Mooi dacht ik. Fijn. Ik ben in sport geïnteresseerd. In een volgend journalistiek leven zou ik graag een paar jaartjes op een sportredactie willen doorbrengen? Ik zou basketbal als speciali satie nemen, ook al stelt die sport in Nederland niet bijster veel voor. De aflevering van Vals plat' ging over een basketbalster: Fatou Kine N'Diaye. Dat is een meisje uit Senegal, begreep ik. Tweehonderden - drie centimeter lang. Dat is groot voor een meisje moet de redactie hebben gedacht. En dus zal die wel wat klaar maken op basketbal- gebied. Zelden een makkelijker ondenverp voor een programma gezien op een van de publieke zenders:Zelden ook zo'n bedroevend slecht re search team aan het werk gezien. Ik zal de namen niet noemen - ik speel niet op de man - maar het duo mag wat mij betreft in Hilver sum en omstreken nooit meereen baan vinden. Niet gehinderd door enige kennis werd de Senegalese gepresenteerd, maar vooral misbruikt, als de eerste de beste circusact. Komt dat zie#!!! Er is een meisje van tiveehonderdendrie centimeter neerge streken in het Brabantse Lieshout, waar de plaatselijke basketbal club in de hoogste divisie speelt. Ik zag Fatou Kine N'Diaye kou lijden in de sneeuw. Ik zag haar langs de kant bij de carnavalsoptocht. Ik zag haar op Nederlandse les, waar de lerares moest uitleggen wie Mozart was. Ik zag hoe een ontheemd meisje probeerde te aarden in Nederland. Maar ik be greep geen moment waarom mijn buurmeisje - overigens ruim honderdnegentig centimeter lang - onder zou doen voor mevrouw- ik-wil-de-beste-in-mijn-sport-worden Fatou Kine N'Diaye. De woordvoerder van de sponsor, producent van een respectievelijk slecht te verteren biermerk en frisdrank, mocht ongehinderd twee honderdendrie keer de naam van zijn werkgever noemen. Hij was tevreden over de uitstraling van zijn circusact en moet tiveehonder- dendrie keer dubbel hebben gelegen om de zes keer tweehonderden drie seconden die nota bene de publieke omroep aan Fatou Kine N'Diaye besteedde. SBS6 staat bij mij op 8, Net5 heeft nog niet bewezen dat het dichter bij komt dan op 28. maar als het zo doorgaat verplaats ik de om roep die Vals plat' uitzendt naar voorkeuzezender tiveehonderden- drie. wil buys» Met de brand in de Mont-Blanctunnel, waarbij tientallen mensen de dood von den, is voor mensen met tunnelangst een nachtmerrie uitgeko men. Hoewel Neder land weinig en dan nog relatief korte tun nels telt, zijn er hon derden automobilis ten die voor geen goud door bijvoor beeld de Coentunnel rijden. Voor hen is er goed nieuws, want tunnelangst is uitste kend te behandelen. De 38-jarige Gabriëla Grilk uit Nootdorp was vanaf haar jeugd niet alleen bang voor tunnels, maar durfde ook de wc-deur niet op slot te doen en stond doodsangsten uit in de lift. De oplossing was al die jaren 'sim pel': tunnels zo veel mogelijk mijden, de wc-deur open laten en de trap nemen in plaats van de lift. Pas vorig jaar realiseerde Ga briëla zich dat zij leed aan clau strofobie: een enorme angst om opgesloten te zitten in ruimten waaruit vluchten onmogelijk lijkt. Via Internet kwam ze bij het Instituut voor Psychologi sche Zelfhulp en Ondersteu ning (IPZO) in Nijmegen. Drs. Jan van den Berg van het IPZO zegt dat tunnelangst bijna nooit op zichzelf staat. ,,Het gaat meestal om combinaties met andere vormen van clau strofobie: mensen durven bij voorbeeld ook niet in een dool hof, een achtbaan, zijn bang voor files en hebben vliegangst. Bepaalde hersendelen reageren dan overgevoelig. Het lichaam geeft signalen alsof er levensge vaar is. Dat uit zich in hartklop pingen. heftig transpiréren, soms hyperventileren, trillen, wazig zien en een hele sterke vlucht drang." Gabriëla Gnlk merkte dat ze ook angstig werd als ze vlakbij Den Haag, waar ze werkt, door een halfopen tunnelbak moest, met enkele viaducten kort ach ter elkaar. „Het zal zich toch niet uitbreiden? dacht ik." Kort daarna hoorde ze van haar chef dat ze misschien zouden ver huizen naar een hoger kantoor gebouw. „Ik werk nu op de vierde verdieping en we zouden naar de vijftiende etage gaan of hoger. Dat is bijna niet te doen als je trappen loopt. Ik ben toen met collega's gaan zoeken op Internet en daar kwam ik het IPZO tegen." Ze is nu vijf maanden bezig en de resultaten zijn verbluffend. „Na de eerste training durfde ik alle wc-deuren op slot te doen. Daama ben ik in veel liften ge stapt. Soms met Jan van den Berg, maar een aantal keren ook zonder hem. Ik heb zelfs twee uur alleen in een lift ge staan om de angst uit te laten doven. Eerst leken de wanden op me af te komen, maar op een moment betrapte ik me er op dat ik ergens anders aan dacht. Het was soms verschrik kelijk, maar ik kan nu met mijn zoontje in de lift en dat geeft een heerlijk gevoel. En tunnels? Als ik bij Den Haag in de file sta in die tunnelbak heb ik nooit meer dat paniekgevoel." Voor het zover is, moeten de cliënten bij het IPZO keihard werken, vertelt Jan van den Berg. Hij zweert bij goede oe fensituaties en een 'harde' aan pak. „Wij leren de claustrofoob stapje voor stapje de angst zo lang mogelijk hoog te houden. Ze moeten letterlijk door de angst heen." Onder het kantoor van het IPZO bevindt zich een tilburg Dierenkliniek Stok- hasselt in Tilburg had giste ren een bijzondere klant. Giraffe Naomi uit Beekse Bergen was op bezoek om röntgenfoto's te laten maken. De vijf maanden oude Naomi werd ongeveer een maand geleden aan beide achterpo ten geopereerd omdat die scheef groeiden. De röntgen foto's werden gemaakt om na te gaan of de operatie ge lukt is. FOTO ANP RALPH VAN DE LIS DONK grote kelder met donkere gan gen en liften. Daar beginnen de trainingen en daar spelen zich regelmatig hartverscheurende taferelen af. Van den Berg: „De angst moet zo lang worden hooggehouden totdat het li chaam zegt: 'Ik verrek het nog te reageren met alarm voor le vensgevaar, terwijl dat er niet is'. Voor claustrofoben is dat een enorme bevrijding." Ook Jan Voerman van RijRe- laxed Nederland in Nieuwegein heeft al vele cliënten gehad met tunnelangst. Hij is al meer dan tien jaar bezig met het begelei den van mensen die met rij- angst achter het stuur zitten. Een van zijn cliënten was de 52- jarige Martien Kracht uit Alk maar. Hij kreeg in oktober 1995 zonder aanwijsbare reden een enorme angstaanval toen hij een avondje zou gaan karten. Dezelfde maand herhaalde zich die situatie terwijl hij met zijn moeder op de snelweg reed. Het traject tussen Rotterdam en Alkmaar werd via de vlucht strook en heel zachtjes rijdend afgelegd. De Velsertunnel 'nam' Kracht met dertig kilometer per uur. „Het was een martelgang." De jaren daama reed hij alleen in Alkmaar en directe omge ving: snelwegen en provinciale wegen waren voor hem taboe en tunnels al helemaal. Volgens de huisarts zat het 'tussen de oortjes'. Midden vorig jaar las zijn moeder een artikel over de verkeerstrainingen van Jan Voerman, waarop Martien con tact met hem opnam. Ook bij Voerman is de kem van de behandeling 'door de angst heengaan'. Kracht: „Hij heeft een auto met dubbele bedie ning en dat is maar goed ook, want ik zat regelmatig met alle bei de handen omhoog. Maar het heeft wel geholpen. De eer ste twee keer door de Coentun nel reed hij.en vanaf de derde keer hield ik zelf het stuur vast. Voerman leert je de angst te ac cepteren, er even in te berusten en te relativeren. En trucs toe te passen om op andere dingen op of naast de snelweg te letten en niet te focussen op de tun- nel diee59ap,toBtni ,rrart" Na de zesde training had Mar tien Kracht het,gevoel dat hij het autorijden weer zelf aan kon. „Ik krijg op de snelweg of in een tunnel af en toe nog wel eens een paniekgevoel, maar ik weet nu hoe ermee om te gaan. Ik doe de waarschuwingslich- ten aan en ga een poosje zach ter rijden. De tunnels in Neder land kan ik weer aan." (Het IPZO is bereikbaar op (024) 3528834. RijRelaxed Ne derland via (030) 6035148) MILLENNIUM nog dagen Nog 263 dagen en het p§ nieuwe millennium bi aan. Reden voor deze bardej om in een dagelijkse;door terug te kijken op bel; JJJJj! rijke gebeurtenissen a ^00k plaatsgrepen op cone woort ponderende data in dj lm- gelopen 100 jaar. Deze lover week: 12 april 1961: Q JJJl garin eerste mens ine leuke ruimte; 13 april 1598: !aatci van Nantes uitgevaart ende 14 april 1991: miljoen, roof uit Van Goghmus um; 15 april 1912: Tin jjp zinkt; 16 april 1889: C Chaplin geboren; 17c 1961: mislukte invasie notie kensbaai. liege: stelt a den g 13 APRIL 1598 „Parijs is wel een mis waj folla De aan Hendrik IV toeges Dnen ven woorden dateren uit: etvt slot van de zestiende eeir» ,|icie Frankrijk dreigt te vallenv h de Spaanse vorst, Filipsll trijd krijgt de calvinistische he: emai van Navarra, die zich Hen |jens IV laat noemen, het katho Frankrijk aan zijn voeten1 iw zich tot het katholicisme: r keren, luidt het antwoord >enh/ daar: Parijs is wel een mis 0pig waard. Hendrik IV heeft,a f0ors hem dat is gelukt, wel wal ten 's gelen. De werkelijkheid ei |0ud er vrede komt in het doo: fwee bloedige godsdienstoork; ie reg verscheurde land. Op 13: ran 2' 1598 is het zover, als dek irukt het Edict van Nantes beke ütga; maakt. Hendrik IV bepaal: uj er de calvinisten een zekere: ie ni van godsdienstvrijheid m >robl genieten. „Wij verbieden: ze onderdanen, van welk danigheid en rang zij ooi zen, met geweld en tegen, den h/ van de ouders kinderen w |e pr: zegde protestantse godsdi vdA, te ontvoeren om ze te doe er v; pen of doen vormen in de |jg V( tholieke kerk." Het klinkt |an b hoe Hendrik IV zijn voorr fan I geloofsgenoten tegemoen net z Maar er is al gauw een be: ichel tiek en de praktijk van alle lag e blijkt veel weerbarstigerd Kjliti Hendrik lief is. In 1685 zal nekoningLodewijkXIVh; f Edict volledig herroepen e meer dan 400.000 Hugerc (mei naar de lage landen vluch; >ad v henk ruul» Jeul MENSELIJK Ondanks de veranderde zeden is het in Italië nog steeds een mis drijf om in een auto de liefde te bedrijven, als de ramen niet met kranten of kleren zijn afgeplakt. Dit vonnis van het Hof van Cas satie heeft een enorme discussie doen losbarsten onder psycholo gen, seksuologen, politici, por nosterren en het publiek dat drif tig de praatprogramma's van ra dio en tv belt. In paginagrote ar tikelen in de kranten verdedigt het progressief Italië de praktijk: ,,Voor generaties was dit het eni ge alternatief. In het huis van de ouders was het immers verbo den." De ex-parlementariër ILO- NA STALLER, als 'Cicciolina' ja renlang een bekende pornoster, wil dat de'waardigheid'van de liefde in de auto wordt verde digd. Haar behoudende landge noten verwelkomen het vonnis. De vloek van de Balkan (l)God was aan het werk geweest in de Balkan. Hij had wat bergruggen gekneed, met zijn wijsvinger wat beekjes door liefelijke dalen getrok ken, bomen geplan t en schapen ge schapen en na een dag hard werken was God moe. Hij belde aan bij een boer en vroeg om onderdak voor de nacht. 'Uw huis is het mijne', sprak de boer, "Wees welkom'. De boer bood God zijn beste eten aan, warm water om zich te wassen en zijn eigen donzen dekbed om in te slapen. God was dankbaar en tevre den en sprak: 'Je mag een wens doen. Een wens die ik zeker zal vervullen. Om dat je zo goed voor me bent geweest'. 'En mag ik alles vragen wat ik wil?', vroeg de boer. 'Alles', zei God, 'Maar er is één ding dat je wel moet we ten. Wat jij krijgt, krijgt je buur man dubbel'. De Balkan-boer dacht even na. 'Dus als ik een goudstaaf krijg krijgt mijn buurman er twee?' 'Inderdaad zei God. 'Dan wil ik dat u mij één oog uitsteekt", sprak de boer. r Aldus een Turkse mop, die daar waarschijnlijk al eeuwen rondgaat, over de vloek van de Balkan. (2) Als een land een minderheid de autonomie ontzegt, onderwijs in de eigen taal verbiedt, in een vuile oorlog dorpen ontruimd en gebieden ont volkt én alle schuld daarvoor op de lokede terroris ten schuift, zou zo'n land moeten doen wat Tur kije gedaan heeft: eerst lid worden van de NAVO. De Turkse regering heeft dankzij dat lidmaatschap sinds jaar en dag de handen vrij in Koerdistan en heeft daarbij bovendien de beschikking over voor treffelijke moderne wapens. (3) Milosevic is begonnen als dief. Bij de privatise ring en ontmanteling van Agromerc, een socialis tisch conglomeraat, heeft Milosevic tientallen, zo niet honderden miljoenen naar Zwitserland ge sluisd. Alle Serven wisten dat. Er zijn situaties waarin een land een schurk verkiest. (4) Een voltooide etnische zuivering was precies dat waarop de NAVO in Bosnië wachtte. Eerder in grijpen had geen zin: in een situatie waarin ieder een de gijzelaar van zijn vijandige buurman kan worden, is geen beschaafde, efficiënte oorlogsvoe ring mogelijk. De val van Sbrenica was weliswaar een humanitaire ramp, maar uitstekend nieuws voor de westerse generaals. De Bosnische Serviërs waren duizenden gijzelaars kwijt en het was een domme zet van ze om Sbrenica aan te vallen. Milosevic zal er hoe dan ook voor zorgen dat er een paar honderdduizend Kosovaren in zijn handen blijven. Zij vormen - als hanteerbare minderheid - zijn beste bescherming. (5) Er waren evenveel redenen om Zuid-Afrika de onverklaarde oorlog te verklaren, destijds, als nu Sen'ië. De apartheid begon als een etnische zuive ring. Hele wijken van Kaapstad zijn ontruimd, destijds, en gesloopt. Miljoenen op de vlucht gedre ven. Voor etnische zuiveringen bestond al een woord: apartheid. (6) Zolang Tito verdeelde en heerste heeft Joegosla vië kunnen bestaan. Wat Tito deed, zou je meteen nieuw woord 'etnische vervuiling' kunnen noe men. Hij verspreidde de vanouds dominante Ser ven door de republiek. Niemand houdt van de Ser ven. Ook zij werden als vuil gezien, door weer an deren. Wij denken daar liever niet aan. (7) Is het niet gewoon het beste, om met een paar miljard smartegeld op zak, in de Balkan een lan delijke ruil van huizen en grond op poten te zet ten, zodat inderdaad soort bij soort woont? Onze ethiek ontraadt zoiets, mengen schijnt moreel mooier te zijn. ik heb nooit begrepen waarom. Nee, ik zou zelf niet hoeven wonen in een etnisch gezuiverde Jordaan. Maar die is financieel-econo- misch al gezuiverd. Als u begrijpt wat ik bedoel (8) Geplukt van de website van CNN: Slobodan Milosevic zou kubist worden als hij daarmee een stukje van de Spaanse kust kon verdienen. Zelf denk ik dat het Cyprus wordt. JUSTUS VAN OEL Yusuf Islam, de zanger die! kend werd onder de naamt STEVENS, heeft gezegd dl cedonische grenswachten 60.000 Duitse mark van IK hebben gestolen (66.00ÖJ den). Hij wilde met het geld Albanië om vluchtelingen^ Kosovo te helpen. De zang? Londen zei tegen de BBCc: grenswachten zijn geld afp nadat ze hem eerst geweigf' hadden de grens over te laü gaan. Islam had in Macedf geld gegeven aan gezinnen: vluchtelingen opvingen em vervolgens naar Albanië schepper van nummers als World', 'Morning has Broke' 'Peace Train' gaf zijn zangd re in 1977 op om zich tewil aan de verspreiding van dei lam. Vorig jaar maakte hijw het eerst een nieuwe opna' om met de opbrengst daan slachtoffers van de oorlog' nië te helpen. MICHAEL JACKSON heefte lied geschreven over het dra van de Kosovo-vluchtelinge hele opbrengst van 'Whatn can I give?' moet de ontheef ten goede komen. Dit zegtö Amerikaanse zanger vandas een interview met de Britse The Mirror. Samen met ande sterren wil Jackson nog een: behorende videoclip opnefl In 1985 bracht het doorM-. Jackson geschreven lied the world' 200 miljoen dot (400 miljoen gulden) opvtf strijd tegen de honger in Ah

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2