Voetbalvisie ontbreekt on Kasteel ell Angel betrapt cocaïnegebruik Sport 'SJC moet knokken, knokken, knokken' Krijgsman moet weg Modale profs woedend op voetbalmiljonairs Gemeente draait geldkraan dicht jb Heemskerk naar LZ 1886 L Waterpolovereniging LZ 1886 heeft Rob Heemskerk ge acteerd als trainer voor het volgende seizoen. Heemskerk eerder drie jaar lang De Zijl/LGB onder zijn hoede en is dscoach geweest van de Nederlandse vrouwen- en de En- emannenploeg. Dit seizoen stapte hij drie wedstrijden voor einde op bij LZ's medehoofdklasser Brandenburg. tptunus in gesprek met Yankees De honkbalclub Neptunus wil gaan samenwerken 'd^New York Yankees. Bestuurslid Frans van Aaien en ma- er Robert Eenhoorn hebben hierover een gesprek gehad met egenwoordigers van de winnaar van de World Series in Neptunus heeft via Eenhoorn de contacten met de Yan- gelegd. Hij tekende tien jaar geleden bij de Amerikaanse natie zijn eerste profcontract. „Bij een vorm van samenwer- i denken we vooral aan het uitwisselen van kennis en know- Daarnaast zou het bijvoorbeeld mooi zijn als coaches van [ankees hier trainingen kunnen geven." ind dit seizoen toch nog in actie rttPAMDanny Blind zal dit seizoen waarschijnlijk toch nog ctiekomen voor Ajax. Door een knieblessure dreigde voor |7-jarige aanvoerder een voortijdig einde van zijn carrière, il Ajacied heeft een MRl-scan van de knie laten maken. Daar af jiijkt dat het kraakbeen in het gewricht niet verder is afgesle- Het is nog onduidelijk wanneer hij weer inzetbaar is. Jari aanen is een vraagteken voor het bekerduel morgen tegen 5 enoord. De Fin heeft in het duel met Cambuur een spier- isure in het linkerbovenbeen opgelopen. han Abspoel trainer van VCL VCL heeft de trainersstaf voor het volgende seizoen dltij de zondagafdeling is het contract van Jouke Sjaardema een jaar verlengd. Jan Zoetemelk vertrekt bij de zaterdagaf- ngvan de Vlietbewoners. In zijn plaats is Johan Abspoel i getrokken. Abspoel was voorheen trainer bij Gol Sport. lotballers scoren eerste punten gü Het gecombineerde Amercan Footballteam van Leiden, ien aan den Rijn en Zoetermeer heeft tegen Tilburg de eer- punten van het seizoen op de borden gebracht. Het was niet loegom de zege binnen te halen, Tilburg bleek met 26-14 te k Ronald van Koppen en Jeroen Looman scoorden touch- ms voor het combiteam. oeg schorst Pascal Lino 'i De wielerploeg BigMat Auber heeft Pascal Lino voor emaanden geschorst. Daarnaast wordt de Fransman niet tnomen in de selectie voor de Ronde van Frankrijk. De lei- -strafte de renner, omdat hij in strijd heeft gehandeld met door de ploegen ondertekende charter. De teams hebben in onlangs de intentie uitgesproken doping met alle midde- le bestrijden. Volgens de ploeg heeft de 32-jarige Lino in het it van de medische begeleiders geprobeerd bijnier- jrshormonen te gebruiken. an Lottum en Schalken ronde verder oi John van Lottum en Sjeng Schalken hebben de tweede de bereikt van het tennistoernooi van Tokio. Van Lottum in het met 1,8 miljoen gulden gedoteerde toernooi de Jnsman Nicolas Escude in twee sets: 6-2 6-4. Schalken, als (alfde geplaatst, was te sterk voor de Zimbabwaan Wayne 6-4 6-1. Peter Wessels en Rogier Wassen slaagden er niet lorte dringen tot de volgende ronde. Zij verloren respectie- jkvan de Duitser Burgsmuller (6-3 3-6 6-2) en de als veer de geplaatste Italiaan Gianluca Pozzi (6-2 6-3). Een dag eer- Al had Dennis van Scheppingen de tweede ronde bereikt, to te winnen van de Bulgaar Stanoitsjev (6-2 6-1). Richard icek, in Tokio als eerste geplaatst, kwam nog niet in actie. Becker zegde af voor het toernooi in Japan. in Kesteren ontkent uitlatingen Reservekeeper Ronald van Kesteren van Katwijk ont- idat hij zaterdag in de derby tegen Quick Boys grove scheld- rden heeft gebruikt tegen de grensrechter. Van Kesteren in beroep tegen de rode kaart die hij kreeg. Volgens de as- nt-scheidsrechter schold de Katwijk-keeper hem uit voor te vuile teringasbak'. Van Kesteren zegt dat hij in het vuur de strijd tegen zijn teamgenoten pp de bank niet meer zei "Wat een asbak'. door de Nederlander Grift getrainde draver Ingel zijn cocaïneresten in irinemonster aangetroffen. >t gebeurde na een koers maan in Harpburg. Heil werd derde en moest n verplicht naar de do- ontrole. uitslag kwam pas eind vo- week binnen, waarna de e Draforganisatie Grift on- iUijk voor een week schorste. De zaak dient binnen kort voor de tuchtcommissie. De drug, al jaren op de lijst van verboden middelen, kan in combinatie met andere stoffen prestatieverhogend werken. Grift is zich van geen kwaad bewust. „Het is absoluut uitge sloten dat Heil Angel in mijn stal een verboden middel toe gediend heeft gekregen. En al helemaal geen cocaïne. Het is gewoon een poging om mij in diskrediet te brengen", aldus Grift. CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 LEIDEN GERARD BAAS Assistent-trainer Timo Gerlof breekt neus tegen Alpheuse Boys De hoge nood van tweedeklas ser SJC is er na de wedstrijd van zondag tegen Alphense Boys niet minder op geworden. De formatie van Fer Nijhuis verloor niet alleen met 2l0, twee SJC'ers kregen ook nog eens de rode kaart en tot over maat van ramp moesten drie spelers met hoofdwonden het veld verlaten. De Noordwijkers staan met nog vier duels te gaan één-na-laatste. Een van die drie voetballers met een verwonding aan zijn hoofd was assistent-trainer Ti mo Gerlof, die bij een kopduel met zijn neus tegen het achter hoofd van een Alphense Boys speler knalde. Gisteren is zijn neus rechtgezet in het zieken huis. .Afgezien van een bult boven mijn wenkbrauw, een beetje hoofdpijn en een hoofd dat helemaal dichtzit, gaat het wel weer", vertelt de 38-jarige basisschoolonderwijzer. „We misten nogal wat ervaren jon gens en toen ben ik maar op de bank gaan zitten. Het was ei genlijk de bedoeling dat ik er eventueel de laatste vijf minu ten in zou komen, maar omdat Renzo Hoogeveen na vijftien minuten met een lichte her senschudding eruit moest, had Fer alleen de keuze uit de 17- jarige Jan de Ridder en Moha- med Ait Al-Housi, die net van een langdurige blessure was hersteld en niet langer dan een half uur kon spelen. Het lag dus voor de hand dat ik zou in vallen." Gerlof beëindigde zijn actie ve voetballoopbaan vijf jaar ge leden bij Noordwijk en is sindsdien als trainer werkzaam bij SJC. Hij begon als trainer van de B-jeugd en nam dit sei zoen het tweede elftal onder zijn hoede. In SJC-2 had hij al tweemaal gespeeld als invaller. Zijn eerste optreden in het eer ste begon redelijk, maar na tien minuten vond het ongelukkige kopduel plaats. „Ineens lag ik gestrekt, met- bloed stromend over mijn gezicht. We zijn ge lijk naar het Elisabeth-zieken- huis in Leiderdorp gegaan, maar daar konden ze vanwege de zwellingen niets doen. Toen ben ik maar teruggegaan naar Alphen. Daar hoorde ik dat we met 2-0 verloren hadden en dat Martin Steenvoorden met een gescheurde wenkbrauw was uitgevallen." „Veel mensen keken me schamper aan als ik vertelde dat het SJC niet meezit dit sei zoen. Heb je hem weer met zijn verhaal over pech, zag je ze dan denken. Nu kan niemand er meer onderuit, SJC maakt een rampseizoen door. Geluk kig hebben we de allerlaatste strohalm in eigen hand. We spelen onder andere tegen VIOS, de nummer laatst, en te gen Olympia, dat net boven ons staat. Die wedstrijden moeten we met knokken, knokken, knokken tot een goed einde brengen. In dat geval hoeven we onszelf niets te ver wijten, mocht het net niet luk ken." Sparta mag zichzelf gebrek aan slagvaardigheid verwijten Gaat Sparta nog iets ondernemen of laat het bestuur de dreigende degradatie gelaten op zich afkomen? Want de vrees, dat Sparta het nieuwe millennium ingaat als eer- ste-divisieclub, is niet ongegrond. Dat er maatregelen genomen moeten worden, laat zich raden. Maar welke? ROTTERDAM PIET OCKS GPD-VERSLAGGEVER Er is in het weekeinde overleg geweest tussen bestuur en technische staf. „Maar een ver gadering is een groot woord", zegt technisch directeur Leo Steegman. „We praten vaak met elkaar, er is voortdurend overleg, zeker in deze fase. Er is ook zeker geen gelatenheid." Moet de trainer, jan Everse, die vrijdagavond het doelwit vormde van de aangeslagen supporters, het ontgelden? Is hij schuldig aan Sparta's crisis situatie, die is ontstaan na de twintigste nederlaag? Acht ne derlagen leed Sparta onder de in januari aangestelde Everse, die tot dusver tot slechts één overwinning (1-0 tegen NEC) kwam en zich nog steeds af vraagt hoe hij de zaak op de rails moet krijgen. Genoegzaam bekend is dat de spelersgroep zich steeds te gen het ontslag van Hans van der Zee heeft gekeerd. De Am sterdammer lag goed in de groep, hij was gezien bij de sponsors en supporters, maar presteerde in de ogen van het bestuur te weinig om het ver trouwen In hem te blijven uit spreken. De binding die Van der Zee had met de spelersgroep, heeft Everse minder. Dat kan als een nadeel, maar ook als voordeel worden uitgelegd. De nieuwe trainer stelt zich harder op, is directer, zegt waar het op staat, maar mijdt individuele ge sprekken, met als gevolg dat sommige spelers hem minder waarderen dan zijn voorganger. Het zijn veelal de spelers op de bank die ageren, die hun on tevredenheid uitspreken over het gevoerde beleid van de trai ner, terwijl juist zij de hand in eigen boezem zouden moeten steken. Maar eerst en vooral ont breekt het aan voetbalvisie op het Kasteel, waar de laatste ja ren slechts is verkocht. Er zijn te weinig waardevolle spelers voor teruggehaald. Het falende beleid ligt grotendeels ten grondslag aan de benarde posi tie, waarin Sparta thans is be land. Het bestuur wordt afgere kend op de tussentijdse aanko pen, waarbij met name Darren Ferguson wordt beschouwd als een ongelukkige noodgreep. „Hij is een zaalvoetballer", vindt Ray Clarke, de in Neder land werkzame scout voor Co ventry City, die technisch direc teur Leo Steegman in de win terstop nog een stoere, lange en snelle voorstopper van Sou thampton aanbood. „Hij hoef de zelfs niets te kosten", zegt de voormalige spits van Sparta en Ajax, „maar er was kennelijk geen behoefte aan, want ik heb er niets meer van vernomen." Het moet gezegd dat voor de aankopen Romeo Wouden, An- LEIDEN ANTON DIEDRICH Dennis Krijgsman brengt de algehele malaise van Sparta in beeld. De Alphenaar moet na zes seizoenen ver trekken bij de Rotterdamse club. foto anp ders Nielsen en Erik Tammer ook de toenmalige trainer Hans van der Zee verantwoordelijk was. Mede met zijn goedkeu ring zijn de drie, van wie Tam mer transfervrij was - voor Wouden en Nielsen moest on geveer een miljoen gulden wor den neergeteld - naar het Kas teel gekomen. Hun komst woog echter niet op tegen het vertrek van de ge broeders De Nooijer en Alfons Groenendijk. Toegegeven: dat heeft niemand kunnen voor zien voor de aanvang van de competitie. Maar beter ten hal ve gekeerd dan ten hele ge dwaald. Want in de winterstop had Sparta slagvaardiger te werk moeten gaan. Michel Lan ge rak en Peter van den Berg (beiden AZ) waren genegen naar Spangen te komen. Daar tegenover zou het vertrek van Marilia staan. Om financiële re denen ging die deal niet door, maar het verlies dat dan was geleden, had niet opgewogen tegen de strop die Sparta te wachten staat bij de nu wel akelig dichtbij gekomen degra datie. Sparta zal het contract met Dennis Krijgsman niet ver lengen. De 26-jarige Alphe naar mag na zes seizoenen Sparta op zoek gaan naar een nieuwe werkgever. Officieel heeft de 26-jarige aanvaller nog niets gehoord van de Kasteelclub. „Tot 1 april hadden zij de mogelijk heid om me nog een jaar aan Sparta te binden", vertelt Krijgsman, „maar dat heb ben ze niet gedaan. In prin cipe ben ik transfervrij. Het is eigenlijk niet Spartaans, zoals het gegaan is", vindt hij. „Het minste wat het be stuur had kunnen doen is even met me praten, maar blijkbaar kon dat er niet af." Sinds het vertrek van Hans van der Zee ziet de spits meer van de bank dan van het veld. Onder de nieuwe trainer Jan Everse komt hij nauwelijks aan spelen toe. „Ik weet niet precies waar om, maar al vanaf het begin was het duidelijk dat hij aan anderen de voorkeur gaf', aldus Krijgsman. „Het is na zo'n periode bij een club jammer dat je weg moet, maar aan de andere kant is het begrijpelijk dat ze moei lijk spelers aan zich kunnen binden, nu Sparta verre van zeker is van lijfsbehoud." Pensioenfonds op de tocht na weigering Vierklau AMSTERDAM ANP Onder de Nederlandse profvoetballers is grote onrust ontstaan door een actie van Ferdi Vierklau. De verdediger, die onlangs een vijfjarig contract tekende bij Ajax, voelt er niets voor 50 procent van zijn salaris af te staan aan het contractspelersfonds CFK. „Deze actie getuigt niet van solidariteit en respect", foetert John Lammers, spits van RBC en lid/woordvoerder van de Centrale Spelers Raad (CSR). De KNVB liet Vierklau's advocaat mr. Er ic Vilé gistermiddag na overleg met de CSR weten dat de verdediger geen vrijstelling krijgt voor de pensioenregeling. Elke speler is volgens de bond en het ministerie van Fi nanciën verplicht daaraan mee te doen, anders staat het CFK-fonds op de tocht. Dat zou rampzalig zijn voor veel voetbal lers, weet Lammers. „Veel jongens komen in de problemen zonder het CFK. De top pers hebben later geen zorgen meer, die zijn financieel onafhankelijk. Maar de mo dale prof heeft het CFK nodig." Volgens de KNVB-reglementen zijn clubs verplicht een percentage van het loon in te houden en af te dragen aan het fonds. Voor spelers die boven de 120.000 gulden verdie nen is dat 50 procent, daaronder is het per centage afhankelijk van het salaris. Na hun actieve loopbaan krijgen de spelers over een periode van tien tot twintig jaar een pensioenuitkering. Vilé legt zich niet bij de uitspraak van de KNVB neer en dreigt met een rechtszaak. „Maar eerst wil ik zo snel mogelijk met de bond overleggen of er wellicht andere mo gelijkheden zijn dan algehele vrijstelling van het CFK-fonds. Verder vind ik dat deze zaak in de Algemene Vergadering Betaald Voetbal aan de orde moet komen. Het gaat er niet om dat het CFK moet worden opge blazen, maar dat spelers zelf kunnen kiezen wat ze met hun geld willen doen." Een groep van zo'n veertig (top)spelers wil volgens Vilé ook af van de verplichte CFK-deelname. Daarbij gaat het om spelers wiens zaken worden behartigd door de gro te makelaars: Rob Jansen, Kees Ploegsma, Sigi Lens en Bob Maaskant/Ton van Dalen van World Soccer Consult, dat Vierklau's zaken doet. Deze makelaars begeleiden bij na alle spelers van de Oranje-selectie en een groot aantal spelers van Ajax, Feye- noord, PSV en Vitesse. Lammers: „Ik denk dat deze actie niet van Vierklau zelf afkomt, maar dat er op hem ingepraat is door zijn makelaars. De grote makelaars hebben pas een nieuwe vakbond opgericht, Unie-Pro Prof, en zij doen er alles aan de spelersvakbond WCS onderuit te halen. Deze actie past daarbij. Daar worden honderden spelers misschien de dupe van. Als niet alle profs meedoen aan het CFK, is dat voor de overheid een mooie gelegenheid de regeling af te schaf fen. Daarom weet ik dat veel spelers Vier klau dit kwalijk nemen." Het geld in het CFK-fonds, 600 miljoen gulden, zit in een beleggingsfonds dat wordt beheerd door Nationale Nederlan den. Het rendement van dat fonds was vo rig jaar slechts 9 procent, 10 procent onder het gemiddelde rendement van een beleg gingsfonds. Dat zit de voetbalmiljonairs enorm dwars. nllit en Haan ar afscheid n Klinsmann SART'SIP Gullit en Arie Haan zijn nodigd voor de afscheid- ijd van de Duitse top- en veelvoudig interna- 'lürgen Klinsmann op 24 aStuttgart. maakt deel uit van Jür- Dream Team, dat Berti en de voormalige Argen- vedette Osvaldo Ardiles Caches op de bank heeft, selectie bestaat verder uit anderen Walter Zenga, ePPe Bergomi, Emanuel Youri Djorkaeff, Teddy ngham en de Engelse |scoach Kevin Keegan. Haan is samen met Hel- fenthaus coach van tegen- ,er VFB Stuttgart All-Stars, ederlander was enkele ja- fainer bij Stuttgart. 1 kan kiezen uit spelers mlang voor de club heb- fcspeeld, onder wie Eike Karl Allgöwer, de broers "einz en Bernd Förster, «alter en Asgeir Sigur- Geplaagd FC Groningen klopt Heracles GRONINGEN ANP/GPD Klinsmann, nadat hij voor Tottenham Hotspur een kans miste in een wedstrijd tegen Manchester United. foto reuters Grote afwezigen tijdens de benefiet van Klinsmann zijn de spelers van het Duitse elftal. De blonde 'Torjager' besloot geen internationals uit te nodigen, nadat de voetbalbond DFB zijn medewerking aan de wedstrijd had geweigerd. De gemeente Groningen weigert FC Groningen nog meer geld toe te stoppen. Na de drie miljoen die vorig jaar is toegezegd om de eerste-divisie- club voor de wisse ondergang te behoeden, draait de gemeente de geldkraan dicht. De ge meente wil nog slechts bijdragen in de realisatie van een nieuw stadion. FC Groningen moet volgend seizoen nog eens 2,9 miljoen gulden bezuinigen om de begroting rond te krijgen. Die bezuiniging is nodig om de licentie betaald voetbal van de KNVB te behou den. De gemeente is niet van plan om FC Gro ningen financieel te ondersteunen. Vorig jaar ging de gemeenteraad schoorvoe tend akkoord met de reddingsactie. Van de drie miljoen gulden die toen beschikbaar werden ge steld, heeft FC Groningen nog één miljoen te goed. De club heeft nog niet om dat resterende bedrag gewaagd, maar de gemeente Groningen verwacht dat de club dat spoedig zal doen. Voorzitter Wim Entzinger en algemeen direc teur Hans Nijland zijn druk bezig de financiële eindjes aan elkaar te knopen. Bij schuldeisers zijn verzoeken binnen gekomen om lopende schulden op de lange baan te schuiven. Zo hoopt FC Groningen dat twintig particulie ren een vordering van 700.000 gulden kwijtschel den. Met hoofdsponsor ANOZ wordt gepraat over een bedrag van 750.000 gulden dat nog open staat. „Ik heb er alle vertrouwen in dat de groep van twintig particulieren en de hoofdsponsor ons willen helpen", zegt Entzinger. „Verder willen we bezuinigen in onze organisatie. Dit seizoen zijn we begonnen met een begroting van ruim 10 miljoen gulden. In de eerste divisie is minder te verdienen en dus moeten we wanneer we niet promoveren volgend seizoen terug naar een be groting van 8,4 miljoen gulden." Entzinger bezuinigt op de salarissen van spe lers. „Magno is al weg en de contracten van Atte- veld, Peeper, Feijer, Ommel em Wattimury wor den niet verlengd. Verder zullen we in het mana gement gaan snoeien. Onze organisatie is nog steeds afgestemd op de eredivisie. Enkele mana gers hebben we al laten weten dat er voor hen geen plaats meer is." De geplaagde club won gisteravond de thuis wedstrijd tegen Heracles met 2-1. Dankzij de ze ge blijft Groningen tweede op de ranglijst, met zes punten minder dan koploper FC Den Bosch. Daarnaast deed de ploeg goede zaken in de strijd om de vierde periodetitel. Van Dinteren bracht FC Groningen na veertien minuten op voor sprong. Leferink liet na een half uur de gelijkma ker noteren. Van Gessel maakte in de 61ste mi nuut de winnende treffer voor de thuisploeg. Twee tientjes Soms moet je als journalist je verantwoordelijkheid ne men, moetje maatschappelij ke ontwikkelingen niet be schrijven, nee, je moet ze stu ren. Zo moeten wij vandaag in de?e rubriek 'Achterlijn' een onderdeel van het Leidse voetbal redden. Aan sommige dingen kunnen wij niets doen. Neem nu de kwestie 'Marcel van der Burg'. Vorige week konden we in een huis-aan-huisblad lezen dat zijn club Roodenburg een be drag van honderd gulden uit keert bij een overwinning. Prachtige premie voor een vierdeklasser, die zich ook op dit gebied grote inspanningen getroost er weer bovenop te komen. Maar in de ogen van Van der Burg is het niet genoeg. Het 'puntengeld' moet omhoog, naar 300 gulden, want dat be talen 'ze' in Den Haag ook. Zeg kwajongen, ga jij bij Spoorwijk spelen, daar in dat florerende Haagse amateur voetbal (nu jok ik een beetje). Heb je enig benul voor wat voor problemen jouw kluppie staat, waar geld voor nodig is, hoe moeilijk het is om een goed gevuld spelerspotje te creëren? Ga snel even je excu ses maken bij voorzitter Ron van Poelgeest en zeg hem dat je volgend seizoen voor niets een jeugdteam wil trainen. De ambities om spelers 'facili teiten' te verschaffen liggen bij Lugdunum op een heel ander niveau. Een keer per maand op donderdagavond, na de training, krijgen de spelers een bordje patat met een halve kip en ze hoeven daar niets voor te betalen. Voor het overige huldigt voorzitter Phil Ver- straaten het standpunt dat het voor de clubkas het beste is als de spelers hun portemon nee in de kantine legen in plaats van dat de club de por temonnee van de jongens vult. Nu vinden de spelers dit standpunt ouderwets (Phil vindt het het juist heel mo dern). Henk de Cler wil graag een avondje stappen op kos ten van de club, want 'dan hebben wij het naar ons zin', konden we gisteren in deze krant lezen. Kees van Tonge ren herinnert zich dat Lugdu num I een paar weken gele den uit eten ging en dat de spelers toen zelf twee tientjes moesten lappen. 'Onzin', noemde Kees dit voor voetbal lers die op het op een na hoogste niveau van Nederland spelen. Kees van Tongeren (prima baan bij Sikkens in Sassen- heim) moet bij de Chinees zn portemonnee trekken en haalt daar twee tientjes uit (onge veer het bedrag dat hij bij Bax verdient met twee minuten zaalvoetballen). Ik krijg tranen in mijn ogen. Hier moeten wij als Leidsch Dagblad iets aan doen. Wij willen dat Lugdu num volgend jaar gewoon weer met een sterk elftal in de tweede klasse staat, met Kees van Tongeren, met Henk de Cler, met Menno Ooijendijk, met Ton de Rooy. En als de wiedeweerga terugkeert naar de eerste klasse. Voor iedere speler van Lugdunum 1 die bij z'n kluppie blijft, stel ik daar om die twee tientjes beschik baar. Nu zullen ze toch wel blijven? WILLEM SPIERDIJK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21