Fusie van Het Kompas gaat door Tulpenrallye: even terug naar de eigen 'autotijd' Rijn Veenstreek Ij oude» De jeugd van Rijnwoude moet blijven skaten op het fd ölplein of op het voetpad. Geld voor een skatebaan heeft de lente niet. Dat antwoorden burgemeester en wethouders in inef aan groep 7 van de Rhynenburchschool. Tijdens de vergadering van eind februari smeekten vier leerlingen ie school om een skatebaan. In de brief rekent het ge- la itebestuur voor dat een verharde skatebaan van 900 vier- meter 94.000 gulden kost. Een baan van 600 vierkante kost 62.000 gulden. Voor onderhoud en vervanging van teelplekken heeft Rijnwoude jaarlijks 40.000 gulden be- baar. Helemaal slaat het college de deur nog niet dicht." joude onderzoekt of er op een andere wijze een skatevoor- igkan komen. phense asielzoekers ijgen taalles bij Steva phense met geweld van obiele telefoon beroofd Alphen wil afspraken maken over duurzame stedenbouw Stichting Zorgwijzer voorlopig gesteund Celstraf voor mishandeling )AG 13 APRIL 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv -chef marieta kroft. 071-5356411 storisch centrum: 5000 bezoekers ictering Het echtpaar Van der Wilk uit Oude Wetering ideals vijfduizendste de ingang van het Historisch Cen- jnAlkemade. Het centrum is in oktober 1993 geopend, oorzitter J. Koek van de stichting Oud Alkemade kreeg het aar de boeken 'Het hart op de hoek van de gemeente Al- de' van Joop Kret en 'Sprokkelen rond de Oude Ade' van van der Poel. Ook werden zij verrast met een boeket bloe- Daarnaast kregen zij net als de overige bezoekers een kop met gebak. mnielmarkt Zang en Vriendschap e-dorp Het Hazerswoudse koor Zang en Vriend- n houdt op 17 april een rommelmarkt in de gereformeerde aan de Korenmolenlaan in Hazerswoude-dorp. Bezoekers an 10-15 uur welkom om te komen snuffelen. Er zijn ook hillende activiteiten voor jong en oud. Wie spulletjes kwijt ^contact opnemen met G. den Hertog (0172-588632) of 1(j jtvoet (0172-588314). Spullen langsbrengen kan bij het de cide Dorpsstraat 273 in Hazerswoude-dorp. ring over de graven van Holland imn den rijn De historische vereniging Alphen aan den ioudt op 19 april de tweede van drie lezingen over de gra an Holland. Op deze bijeenkomst besteedt Ad de Kok aan- laan de graven van het Hollandse Huis in de periode 1091- met als dieptepunt de moord op graaf Floris V in 1296 de edelen Gijsbrecht van Amstel, Herman van Woerden en Vi ren. Na de pauze geeft Henk Dinkelaar aan de hand van it een overzicht van de bestuurlijke ontwikkeling in het schap Holland. De lezing is in de trouwzaal van het oude trc ^tehuis aan het Burgemeester Visserpark. Aanvang 20 mvoude exploiteert geen antennes IJoyDLï De gemeente Rijnwoude gaat geen antennemasten IR iteren. Dat hebben B en W besloten. Het PvdA-raadslid M. leek gaf enkele maanden geleden aan wel brood te zien in I ploitatie van de mast. De gemeente zou zo mooi enkele inden guldens per mast per jaar kunnen verdienen. B en W in echter dat de telecommunicatiebedrijven dat zelf moe oen. Overigens wil het gemeentebestuur pas toestemming ivoor maximaal één zendmast per kern, als het weet welke lenzo'n mast heeft op de volksgezondheid. Volgens het in- atiecentrum Milieuvergunningen zijn er geen aanwijzingen inders schadelijke zijn, zeker niet als ze op flatgebouwen en geplaatst op masten van drie tot vijf meter hoog. igd smeekt tevergeefs om skatebaan nstproject basisscholen voortgezet oude» De leerlingen van basisscholen in Rijnwoude wor- wk de komende jaren vertrouwd gemaakt met kunst en ar. De scholen zetten het project Kunstmenu tot 2003 I. B en W stellen de gemeenteraad voor om jaarlijks 10.000 n hiervoor beschikbaar te stellen. De scholen dragen zelf «hulp van sponsors tussen de 8000 en 10.000 gulden bij. itmenu' komt bovenop de gewone lesstof. Leerlingen ko niet cultuur in aanmerking door concerten en tfjeatervoor- ïgen te bezoeken. Adjunct-directeur Jos Goedhart van de lenburchschool vertelt dat er dit jaar op zijn school bijvoor- n stoelenproject plaatshad. Diverse kunstenaars ont- een 'ruziestoel' en stelden die op de school tentoon. [hooi met den Bijbel is de enige school in Rijnwoude die te de afgelopen vier jaar niet meedoet aan het project. Om- eschool een eigen cultuurproject heeft, stellen B en W deze school jaarlijks 375 gulden toe te kennen. iva Taalschool in Alphen en Rijn gaat samen met ielzoekerscentrum, de ge en arbeidsvoorziening wijs geven aan volwassen eis van het Getaneh Tes- mtrum (GTC). Vanaf 17 er plek voor 24 cursisten, n uur les per week krij- lirecteur W. Latupeirissa GTC is blij dat het ein- zover is. „Sommige be- "i werden zo ongeduldig zelf naar de Steva gin- Hij hoopt snel het aantal «pen te kunnen uitbrei- tweehonderd bewoners en ouder in het GTC otentiële kandidaten. „We ons richten op die totale ook al zal een deel daar- eruggaan naar het land fkomst. Een ander deel zich wél in Nederland, «tien leven ze nu allemaal Nederlandse samenleving oben ze taal nodig om te luniceren." Behalve taal den de Alphense zekers maatschappij- en, o later stadium, beroe- iëntatie. andere asielzoekerscen- Nederland verzorgen sa- met een Regionale Oplei- dings Centrum (waarvan Steva deel uitmaakt) taalonderwijs voor hun bewoners. De over heid wil daarvoor wel het mate riaal beschikbaar stellen, maar betaalt geen docenten, omdat het onzeker is of de cursisten in Nederland blijven. Veel taalles sen worden zodoende gegeven door onbetaalde krachten. Dat is straks ook in Alphen het geval. Momenteel is de Ste va nog op zoek naar mensen met ervaring in het onderwijs, zoals herintreders, vrijwilligers, studenten of werkzoekenden die met behoud van een uitke ring voor een periode onbe taald willen lesgeven. Uniek in Alphen is volgens Latupeirissa dat ook de Steva met het les project geholpen is. De taal school hoopt de onbetaalde krachten uiteindelijk als betaal de kracht te behouden. Zij wor den daarom door professionele taaldocenten begeleid en kun nen een diploma Beroepson derwijs en Volwassenen Educa tie halen. Het Alphense asielzoekers centrum betaalt, als opdracht gever aan de Steva, de kosten voor professionele ondersteu ning en het lesmateriaal. Verder verzorgt het centrum een intro ductiecursus voor de docenten over het GTC en de verschillen de culturen die er samenleven. Elanden RUN 23-jarige Alphense is gisteren met geweld van haar mobiele °°n beroofd in winkelcentrum De Atlas in de Alphense wijk Zanen. De vrouw liep te winkelen toen bij een bloe- 'winkel twee knapen haar in de rug duwden waardoor ze Toén ze op de grond lag wist één van hen de telefoon uit 'jaszak te grijpen. De politie zoekt getuigen van de roof. De 15Waren rond de 16 jaar oud en tussen de 1.72 en 1.78 me- alphen aan den run saskia buitelaar Alphen gaat serieus aan de slag met duurzame stedenbouw. Dat betekent dat bij de bouw van woningen, of zelfs hele wijken en bijvoorbeeld het Mas- terplan, beter nagedacht moet worden welk effect de bebouwing heeft op het milieu. Niet alleen nu, maar ook voor generaties in de toekomst. De bedoe ling is dat Alphen er dan beter in slaagt om milieudoelstellingen te halen, zo als minder energie- en waterverbruik, zuiniger gebruik van grondstoffen en hergebruik van bouwmateriaal. In 1998 stelde de gemeenteraad het tweede Gemeentelijk Milieu Beleids plan vast. Daarin neemt de gemeente zich voor om bij elk plan voor stedelij ke ontwikkeling over duurzaamheid na te denken. Burgemeester en wet houders hebben nu een notitie ge maakt, waarin zij voorbeelden geven over hoe dat kan. Een speciale coördi nator moet de komende tijd die ideeën omzetten in harde afspraken. Voor woningbouw kunnen die bij voorbeeld gaan over hoeveel energie- en waterbesparende maatregelen de woningbouwers moeten treffen en welk bouwmateriaal zij moeten ge bruiken, of hergebruiken. Maar ook in hoeverre een woning aan te passen moet zijn op verschillende gebruikers. De schoolwoningen in Kerk en Zanen zijn hiervan een voorbeeld. Die gebou wen doen nu dienst als noodlokalen voor basisonderwijs en kunnen, zodra ze overbodig zijn, eenvoudig tot wo ning worden omgebouwd. Op het gebied van duurzaam wonin gen bouwen is landelijk al veel erva ring opgedaan. De Alphense woonwijk Ecolonia is daarvan een voorbeeld. Daarin is met verschillende methoden geëxperimenteerd om het milieu zo min mogelijk te belasten, zowel tijdens de bouw als gedurende de bewoning. Veel van de daar gebruikte technieken zijn inmiddels verbeterd. Alpien wil met behulp van die kennis een over eenkomst sluiten met de diverse par tijen in de gemeente die betrokken zijn bij de bouw van woningen. Een ander voorbeeld van B en W is om in nieuw aan te leggen woonwij ken een watersysteem te ontwikkelen dat zo min mogelijk vervuild water uit de omliggende rivieren opneemt. „Het water in de Rijn is smeriger dan pol derwater", legt een ambtenaar uit. „Normaal gesproken wordt bij een la ge waterstand in de polder direct wa ter bijgepompt. Door soepeler met dat waterpeil om te gaan, kun je veel ver vuild water buiten de polder houden." Toen de eerste tekeningen voor het Masterplan werden gemaakt, was voor dergelijke stedelijke verbeteringen aan het milieu nog geen aandacht. Bij het ontwerpen van de afzonderlijke ge bouwen is er wel over nagedacht. Zo krijgt het nieuwe stadhuis straks veel ramen, waardoor energie voor verlich ting kan worden bespaard. Bovendien zorgt een speciaal luchtcirculatiesys- teem ervoor dat de natuurlijke warmte door het gebouw wordt verspreid. leimuiden De 275 leerlingen van de Leimuidense basisschool De Kleine Wereld konden gister ochtend uit bed regelrecht naar school. In de tent die het afgelo pen weekeinde was verrezen naast de school stonden brood jes en beschuiten klaar. Niet al leen de kinderen, ook ouders en leerkrachten liepen er in pyjama en badjassen en dat allemaal omdat hun school 25 jaar be staat. Directeur Piet Maros was erg enthousiast over het begin van de feestweek. „Kinderen van alle leeftijden zaten door elkaar. Kinderen van de hoogste groe pen hielpen de jongsten." De hele week door zijn er nog allerlei activiteiten in het kader van het zilveren jubileum. Zo is er vandaag een theatervoorstel ling en komt er vrijdag een clown. Woensdagavond is er een reünie van oud-leerlingen. Het jubileumfeest wordt vrijdag avond afgesloten met een groot feest voor kinderen en ouders. De toenmalig minister van on derwijs, Jos van Kemenade, opende de school in 1974. De Kleine Wereld stond toen nog bekend als een voortrekker op het gebied van 'gedifferentieerd onderwijs': het onderwijs werd aangepast aan het niveau van het kind. FOTO ANNETTE LAM ElJ ER Brand vertraagt nieuwbouw kinderdagverblijf Vervolg van voorpagina De bouw van het kinderdagverblijf Alphacare en de bouw van twee peuterspeelzalen grenzend aan Het Kompas hebben geen brandschade opgelopen. De nieuwbouw die op 1 augustus in gebruik zou worden ge nomen, loopt nu wel vertraging op, liet wethouder J. Bom vanochtend weten. De bouw is stopgezet, in af wachting van wat er nu met Het Kompas gaat gebeuren. Born verzekert dat de fusie tussen Het Kompas in Ter Aar en het openbaar onderwijs in Jacobswoude op 1 mei gewoon doorgaat. „Het gaat om de kinderen, niet om het gebouw." ter aar Het onderbrengen van de leerlingen op andere scholen is geen optie, aldus Beenhakker. „De scholen zitten allemaal al zo vol. Maar we hebben wel heel veel meelevende reacties gehad van andere scholen, ook van onze fusiepartners in Ja cobswoude. Dat is erg fijn." De gevolgen voor het kinder dagverblijf en de Stichting Peu terspeelzalen zijn volgens wet houder Bom nog wel te over zien. Het kinderdagverblijf heeft nu een onderkomen in de voormalige Regenboogschool. Deze school moet in augustus plaats maken voor woning bouw. „Misschien kunnen we die bouw opschuiven." De peu terspeelzalen zouden volgens hem een oplossing op hun hui dige locatie aan de Mijsstraat moeten zoeken. marieta kroft De aangeslagen leerkrachten waren vannacht allemaal aan wezig bij de brand. Drie lokalen en de directiekamer gingen ver loren. Drie andere lokalen en ook de gymzaal liepen flinke roet- en waterschade op. Vandaag werken ze vanuit het gemeentehuis aan een op lossing. Vanuit deraadzaal stel den ze vanochtend de ouders op de hoogte. Volgens adjunct directeur M. Beenhakker wordt alles in het werk gesteld om de kinderen van werkende ouders morgen al weer op te vangen. Ze hoopt nog deze week een vervangende locatie voor ieder een te hebben gevonden. „Mo menteel zijn er vijf, verspreid over het dorp." alphen aan den run ivo pommerel Stichting Zorgwijzer krijgt het gat in haar beurs in elk gevhl tot aan september gedicht. Zorg wijzer becijferde onlangs dat het door het verkeerd inschat ten van kosten en werkdruk dit jaar negen ton tekortkomt. De stichting, die in de Rijnstreek opereert, wordt tot 1 september door een financieel bureau on der de loep genomen. Gisteravond gaven de politiek in Alphen aan den Rijn forse kritiek op de gang van zaken. Vooral het feit dat niemand heeft kunnen bedenken dat de getallen waarop de stichting de begroting baseerde, achter haald waren, oogstte verbazing. Een sterke stijging in het aantal aanvragen voor zorghulp - met dertig procent ten opzichte van vorig jaar - was de grootste on verwachte kostenpost. Commissielid D. Vrij vroeg om een besloten discussie over de problemen bij Zorgwijzer. Zij, en naar later bleek ook an dere leden, wilden vragen stel len over het functioneren van bij naam te noemen personen. Burgemeester en wethouders beloofden een datum hiervoor te vinden. Alle leden stemden echter wel in met de maatregel om Zorgwijzer tot september uit de brand te helpen. Goede zorgverlening gaat altijd vóór, aldus de politiek. Inmiddels heeft Zorgwijzer een nieuwe begroting gemaakt die uitgaat van realistischer ge tallen. Het aantal te behandelen hulpaanvragen per zorgmede- werker is sterk verlaagd. Hier door lopen echter wel de kos ten op. B. Wienbelt, voorzitter van de raad van toezicht bij Zorgwijzer, antwoordde op het verwijt dat de prijzen wel erg de pan uitrijzen, dat de kosten nu pas realistisch zijn en dat ze tot nu toe altijd abnormaal laag zijn gehouden. den haag/alphen aan den run Een 20-jarige Alphenaar moet voor een mishandeling op de Hof- laan in zijn woonplaats twee maanden de cel in. De man liet in ho ger beroep voor het Haagse gerechtshof de laatste kans lopen om in aanmerking te komen voor een werkstraf. Twee weken geleden kwam hij niet opdagen op de strafzitting. Dat is noodzakelijk om dat de verdachte een werkstraf moet aanbieden. De Alphenaar greep ook niet de kans om per brief alsnog een aanbod te doen om zonder betaling te gaan werken voor de gemeenschap. Door de opstelling van de man volgde het gerechtshof het voorstel van pro cureur-generaal mr. R. Duindam om hem twee maanden op te sluiten. Eerder had de politierechter de Alphenaar tot twee maan den cel veroordeeld. Bij de vechtpartij op 9 november 1997 had de man geschopt en geslagen. noordwij k/ter aar job de kruiff „Kijk, toen hadden we dié gar den party met Grace Kelly en Rainier. Dat was in 1956." In een zaaltje van hotel Huis ter Duin kwamen gisteren de gro ten uit de vijftigjarige geschie denis van de International His torie Tulpenrallye bijeen. Voor de start van de 46ste editie, maar vooral om bij vergeelde foto's dito herinneringen op te halen. Aan de eerste rallye die in 1949 naar het voorbeeld van de Monte Carlo Rallye werd ge houden, aan de eigen deelna mes in de jaren vijftig en, veelal, de tweede carrière als jurylid. Eigenlijk had het ook de pre sentatie van het boek ter gele genheid van vijftig jaar tulpen rallye moeten zijn. Dat ligt nu helaas nog bij de binder, maar zaterdag bij de aankomst is het er, belooft de uitgever. Gelukkig is er één losbladig exemplaar aanwezig en dat maakt genoeg los bij de toenmalige coureurs en wedstrijdleiders. Jaartallen die niet sporen met wat het ge heugen ze vertelt, plaatjes van auto's en bestuurders die hen ontvielen en sterke verhalen over de ontberingen waar de rally in zijn beginjaren mee ge paard ging. „Destijds reden we drie da gen en nachten aan een stuk, zonder te slapen. Dat was ei genlijk onverantwoord", vertelt P. van der Wansem. Het was in die tijd nog een sportieve rally, beweert hij. „Bij pech hielp je elkaar. Maar nu is het: hoe meer er langs de kant staan, hoe beter." Manieren om de re glementen te ontduiken waren er toen ook al. „Wij reden hem De technische keuring in Noordwijk. Blikken van bewondering bij de belangstellenden. met drie broers en drie vrien den en we gaven elkaar met walkie-talkies tips door over de route. Dat mocht een jaar later niet meer." In het 06-tijdperk heeft de or ganisatie die strijd opgegeven. In de uren voor de start wisse- regen. De door de organisatie len deelnemers driftig hun mo- uitgedeelde sweaters zijn een biele nummers uit. Ze buigen welkome aanvulling op de zich over de zojuist uitgereikte weer- en stijlgevoelige dracht, routekaarten, gewapend met Gisteren reed de karavaan passer, loep en gele stift. En ze om twaalf uur uit Noordwijk wapenen zich tegen storm en weg om via onder meer Ter Aar FOTO DICK HOGEWONING en de voormalige startplaats Barneveld 's avonds in Münster aan te komen. De 213 teams hopen woensdagmiddag Checkpoint Charly te passeren, de volgende ochtend door de Brandenburger Tor Berlijn te verlaten en zaterdagmiddag om drie uur terug in Noordwijk te zijn. Voor de toerrijders is dat 2372 kilometer, tegenover 2618 voor de sportklasse. Allemaal rijden ze langs voorgeschreven routes, met voorgeschreven en verplicht regelmatige snelheid. Hugo van Zuylen van Nijevelt was in 1953 de eerste Neder landse winnaar van de Tulpen rallye. Hij reed met Frans Es- chauzier in een jowett javelin, en houdt niet op te spreken van een 'hele leuke tijd'. „We wer den 'de jongens' genoemd, want we waren de jongste equi pe. En regelmatigheidsproeven kenden we toen nog niet. We reden gewoon hard." Van Zuylen had naar eigen zeggen in 1952 de vierde editie van de Tulpenrallye ook al bijna gewonnen, maar 'toen ging het op Zandvoort mis'. Ooit reed hij ook de 24-uurs race van Le- Mans. „Dan rijd je alleen, ben je alleen voor jezelf verantwoor delijk en durf je dus toch wat meer." Eén ongeluk bezorgde hem een 'slechte voet', maar de Duinrell-baas denkt met veel plezier terug aan zijn 'autotijd'. Later, in 1957, reed hij nog één keer de Tulpenrallye, maar dat was niet zo serieus. En eigen lijk, vindt hij, moet je het goed doen, of helemaal niet. Tegenwoordig komt hij alleen nog kijken. Zijn kinderen hou den wel van oude auto's, maar daar blijft het bij. In vaders voetsporen meerijden doen ze niet. „Ik zou dat aan de ene kant wel leuk vinden. Maar het is natuurlijk uitermate kostbaar en het wordt steeds commerci ëler."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19