'Theater is een kwestie van gevoe Sterren blijven weg bij benefiet voor Kosovo Jimmyhat's jaar kan niet meer stuk: op naar de finale van de Grote Prijs Cultuur Kunst Tarkan preekt in Ahoy' voor eigen parochie DINSDAG 13 APRIL 1999 chef jan rijsdam. 071-5356444. plv. chef annet van aarsenb Tarkan in Ahoy: 'Het Turkse antwoord op Michael Jackson'. foto wfa/cees spruijt recensie louis ou mouun Concert: Tarkan met tienkoppige band Gezien: 12/4. Ahoy. Rotterdam Tarkan kan Ahoy' op z'n erelijst als entertainer bijschrijven. Wat hem gezien z'n verregaande ambities in het internationale popcircuit beslist deugd zal doen. omdat een eigen avondje in de Rotterdamse amuse mentstempel nu eenmaal aan tikt op de prestigeladder. De vrouwvriendelijke zanger uit Is tanbul zal echter minder tevre den zijn geweest over de op komst gisteravond bij zijn eer ste concert sinds z'n door- braakhit 'Simarik'. Niet alleen bleef de tweede ring leeg. de verzamelde achterban was bij na uitsluitend afkomstig uit de eigen Turkse gemeenschap. Zo dat moet worden geconclu deerd dat hij er vooralsnog slechts als platenartiest in is ge slaagd om in Nederland snel de taalgrens te slechten. Een deel van de Turks natio nalistische aanhang van de zanger zou zijn weggebleven bij het concert vanwege de span ningen tussen Koerden en Tur ken. Onder het aanwezige jeug dige publiek waren gisteravond ook veel tekenen van nationa lisme. zoals het schreeuwen van pro-Turkse leuzen en het zwaaien met de Turkse vlag. De sinds kort als 'voornaam ste ambassadeur van de Turk pop' geafficheerde Tarkan hield in z'n presentatie wel volop re kening met hen die z'n lands taal niet machtig zijn door gere geld over te schakelen op En gelse aan- en afkondigingen. Sympathiek natuurlijk, maar kreten als 'Let's go crazy' deden eigenlijk afbreuk aan de sfeer die de 26-jarige zanger (achter naam Tevetgotlu) met z'n mu ziek opriep. Ook omdat het gros van de pakweg 6000 liefhebbers (onder wie meer jongemannen dan Tarkans imago doet ver moeden) dergelijke aanmoedi gingen in het geheel niet nodig hadden. Z'n persoonlijke mix van ori ëntaalse folklore met westerse mainstream pop. in eigen land aanvankelijk verketterd maar intussen goed voor mega-ver- kopen, werd aldoor uitbundig meegezongen. En wanneer Tar kan even 'terugschakelde' (door bijvoorbeeld terug te grijpen op een rits klassiekers uit de Turk se volksmuziek), dan volgden de fans zonder te haperen, om zich vervolgens te ontladen met het scanderen van z'n naam na afloop. Dat de algehele hysterie toch best meeviel was deels te dan- ken aan het kordate optreden van de ordedienst, die zelfs wil de ingrijpen toen het idool even te lang met een op het podium gesprongen meisje bleef dan sen. Over z'n lichaamstaal ge sproken, die mocht er zijn. Bij na tweeënhalf uur lang demon streerde Tarkan 'van top tot teen' waarom hij ook wel 'het Turkse antwoord op Michael Jackson' wordt genoemd. Daar naast bleek de blauwogige charmeur vocaal heel wat in z'n mars te hebben plus omringd door een zeer degelijke tien koppige band. De 'terugwer kende kracht' van Ahoy' zelf was helaas door z'n technische ploeg zwaar onderschat: het zaalgeluid was veel minder uit gebalanceerd dan doorgaans het geval is. Russen centraal op Muziekfestival Het derde Delft Chamber Music Festival is voor een groot deel gewijd aan Russische muziek. Maar dan wel Russisch in een brede betekenis. „Gevoelsmatig horen voor mij de vroegere Sovjet-staten daar ook bij", zegt Isabelle van Keulen, artistiek leider van het succesvolle festi val, dat dit jaar van 30 juni tot en met 8 augustus in het Delft- se Museum Het Prinsenhof wordt gehouden. Er wordt een aantal grote ro mantische kamermuziekwer ken uitgevoerd, zoals het Pia notrio van Tsjaikovski, het 'Trio Elégiaque' van Rachmaninov en de Cellosonate van Mjas- kovski. Ook staan er werken van Vainberg, Prokofjev en Sjostakovistj op het program ma. Onder de pianisten zijn er een paar die voor het eerst naar Delft komen, namelijk Boris Berezovski en Kathryn Stott, naast Bella Davidovitsj, die vo rig jaar al optrad. Onder de vio listen treffen we het opmerkelij ke jonge Duitse talent Isabelle Faust aan. Opvallend is ook het optreden van de Franse celliste Anne Gastinel. Bert Klunder zaterdag in Leidse Schouwburg De Alkmaarse cabaretier Bert Klunder komt uit een on derwijzersgezin. Ook hij leek een onderwijzend leven te gaan leiden, maar nu staat hij in de theaters met een voorstelling waarin hij genadeloos met die wereld afre kent. Komende zaterdag bespeelt hij de Leidse Schouw burg. maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan: eens per week geeft hij les aan jonge cabaretiers. „Waarom koos ik niet voor het onderwijs? En waarom wel voor het theater? Dat doe je omdat er iets met je mis is. Theater is een vergaarbak voor overgevoe lige gelden. Waar zouden Her man Finkers en Hans Dorres- tijn zijn zonder podium?" „Het gaat niet om het bekend worden. Zelf hoef ik met mijn theaterprogramma dan ook niet op televisie. Want hoed je voor het moment dat je in de grotere zalen kunt spelen. Het risico dat er mensen zitten die louter op je naam afkomen, maar niet begrijpen wat je zegt, is mij te groot. Laat mij maar gewoon de bekendste onbeken de Nederlander worden." „De periode dat ik met Brigit te Kaandorp in Amsterdam- Noord 'Miss Kaandorp, Brigitte de musical' speelde, was een heel gelukkige tijd. Brigitte ken ik al vijftien jaar. We doen af en toe iets samen, voor de lol. We zitten dan in het café en verzin nen wat. Vaak pakt dat goed uit. Want je weet hoe het werkt: een goed liedje schrijf je in zes mi nuten. Als je twee uur moet zwoegen wordt het niks. 'Miss Kaandorp' is dan ook tussen de bedrijven door gemaakt, zonder echt repeteren, want daar hou den wij niet van. De vierde in- speelvoorstelling liep als een speer. We hadden een hit. Zel den ben ik zo blij geweest. Na afloop zijn Brigitte en ik in een louche café in Halfweg terecht gekomen. Om het te vieren zijn we daar heel erg dronken ge worden." „Ik was vroeger een makkelijk kind, maar mijn omgeving was erg raar. Pas op de ulo ont moette ik een leraar die mij be greep: Otto Jacquet. Hij gaf Frans en was mijn held. Daar om komt hij even in mijn pro gramma voor. Hij liet ons luis teren naar platen van Georges Brassens en Jaques Brei en ging met ons naar Parijs. Bij hem mocht ik mezelf zijn. Eigenlijk is dat altijd de kern van mijn strijd tegen de wereld geweest. De kem ook van 'De doorwer kers'. De man die ik daarin speel, De Windt, is een strenge leraar die zonder reden toch al tijd gelijk denkt te hebben en namens jou wel even uitmaakt wat wel en niet mag. Veel lera ren hebben daar een handje van. Ze willen de wereld ord enen: wie zijn huiswerk niet maakt is lui, een andere moge lijkheid is er niet. Zo'n man kan zich niet voorstellen dat je in plaats van huiswerk te maken ook iets moois tot stand kan hebben gebracht." „Al mijn programma's gaan over mensen die door hun per soonlijke gelijk te scheppen, in hun eigen val lopen. Terwijl het de bedoeling is dat je van je fouten iets leert, dat je bij de dood, wat wijzer bent gewor den. Want met gelijk willen hebben doe je niemand een plezier. Daarom was voor mij ook de theaterschool zo'n kwel ling. Daar gaven mensen les die nen schrijven als we andere zelf niets konden. De leraar stukken maar goed zouden dramaturgie zei dat ook wij een analyseren. Tot hij Peter van goed toneelstuk zouden kun- Straaten een gastcollege liet ge- gen op de ander oij vindt dat ze mooi aai Zo is het ook met theaii een kwestie van gevoel God gegeven talent. ju zei het al: alles van w weerloos." „Ik geef nu zelf in Ho eens per week les aani jan die 'iets met cabaret w «n doe dat in het besef hiü' eigen beperkingen. in c wat ze doen is zondi l^0 goed. Kunstonderwijs s f1 ook nergens op. Ik gen soort werkplaats waar hun brommer kunnen len. Waar ze kunnen on of hun droom leveni |0U' Bert Klunder: „Laat mij maar gewoon de bekendste onbekende Nederlander worden." foto jaap van der klomp ven. Die analyseerde nooit en begreep echt niet waarom hij zijn verhalen schrijft zoals hij ze schrijft. Hij laat de ene zin vol- „We leven nu in dejj gentig, mensen denken wereld maakbaar is. Vt £n. heb je een trainer, maj langrijke dingen van heb je niet onder contro jent hebben mensen meer dan talent. Maar hetu om de goede combiii die twee. The gitaarspelen gewoon Cruijff vond voetballa een leuk spelletje. Gera 'Ier zegt het zo mooi: 'In d digheid doen wij ons dit P'°: „Succes krijg je niei het moet. Want dan mis. Eigenlijk gaat alle doe over God, niet in di 1V0 lijke betekenis, maar IeP het onzegbare. Want dit uit deze wereld verdwa liefde is weg. Daarom en nu tegen het platter het mateloze. Met versu |P( de concentratiekamp dacht. Het gaat in dit Ie 2^ de onlogica, om de liefd 5'P' nooit mag ontkennen." Theaterprogramma Doorwerkers', zaterda net Leidse Schouwburg. Leidse mui minder in t ns leiden pablo cabenda out Het Nationaal Ml ook weekeinde heeft in I ur. iets meer dan 20.000 b B stellenden getrokken, nt leken met de cijfers va ieh jaar betekent dal een stm van ongeveer 5.000 I me kers. Een terugloop v ige cijfers is voor een deell lent klaren door de verlaagd lee bliekelijke interesse ra pen Nationaal Natuurhist hoi Museum Naturalis. Isd jaar trok het grootste esc um van Nederland in dez dagen 10.000 gasten. D moest de nationale sd mer van natuurlijke hi zich tevreden steller. 7100 bezoekers (in tegl H ling tot het aantal vat a dat gisteren in de «I stond vermeld). 1 Voorlichter Frits del van Naturalis is in het niet ontevreden over w fers. „Je moet in wit schouw nemen dat t jaar doelbewust geen eva me hebben gemaakt en het museum. Vorig jai ielz schenen we twaalf b e c twee weken op televia vijs dat heeft wezenlijk bij iers gen aan die 10.000I ent kers. Een prachtig gets er niet van, maar de c en i dreigde ons wel eveni Dire het hoofd te groeier, et C blijkt dat zonder reclaJ zo< mensen de weg naar N sv lis kunnen vinden en ze een prima zaak." Hij Ook het Rijksmusea epe Oudheden had te I met een terugval. Ong t\i 500 bezoekers minde! Bja; vorig jaar vonden dt otei naar het museum a£ ion Rapenburg. Dat kwafl oo gens voorlichtster I eru van Boxtel ook doorh erk dat dit jaar de enorni i zi bliekstrekkers zoals 'J ndie mies onder het mes' f! Nee Sensaos ('98) ontbraken ibbe Landelijk gezien is t nun sprake van een recordi i l bezoekers. De 850.00J nek langstellenden van het n I seumweekeinde in ièn ruimschoots overt! ar door de 900.000 mitsen Ne zoekers van dit jaar, mei duizend meer dan vorig Het meest in trek wat musea die iets speciaal den georganiseerd of de toegang gratis was, een woordvoerder van |Q nisator Stichting Ml* jaarkaart. Veel musea fl ten zich verheugen ia verdubbelde belang'" ten opzichte van 'nor 23. weekeinden. Maar er» ook uitschieters, zoals ;er het Marine Museumini vq nestad Den Helder dü x0 tienhonderd bezoekers in plaats van de gebniil tweehonderd. lang amsterdam franchise ledeboer vervolg van voorpagina Bezoekers van de uitverkochte benefiet 'voor de kinderen van Kosovo' in Theater Carré zorg den vannacht voor een op brengst van 143.000 gulden. Presentator Freek de Jonge mocht daar halverwege de nacht een ton bij optellen voor de televisieregistratie van van avond en bijdragen van spon sors die de teller op 250.000 gulden brachten. Marco Borsa- to maakte op het toneel van Carré bekend dat zijn cd 'De Speeltuin' al 30.000 gulden heeft opgebracht en dat de rest van de opbrengst ook naar War Child gaat. De benefietvoorstelling voor de internationale hulporganisa tie 'War Child' was een initiatief van Herman van Veen en Freek de Jonge, die in een week de belangeloze medewerking van een aantal bekende musici en artiesten regelden. Carré stelde de zaal en de techniek gratis ter beschikking en ook het perso neel van het theater was van nacht belangeloos in touw. Als extra steun in de rug verleende het ministerie van financiën bovendien vrijstelling van BTW en zagen de voorverkoopadres sen af van verkoopprovisie. Zijn speciale Carré-voorstel- Jaap van Zweden steekt Freekt de Jonge een oog uit tijdens het benefietconcert voor Kosovo. lingen vaak het domein van be kende Nederlanders die zich door een haag van visuele me dia naar hun plaats begeven, vannacht lag dat anders. De dichte drommen die zich rond half twaalf voor het theater aan de Amstel verzamelden, oog den als een dwarsdoorsnede van de bevolking. Eén bezoek ster meende zeker Bas Wester weel te ontwaren, maar de 'sterren' waren in elk geval massaal thuis gebleven. De 2000 bezoekers bleken een voorbeeldig publiek, dat foto anp/juan vrijdag zelfs muisstil luisterde naar het bepaald niet lichtvoetige derde deel van de vijfde symfonie van Sjostakovitsj door het Orkest van het Oosten onder leiding van Jaap van Zweden. Ook lie deren van Brecht in een uitvoe ring van Jasperina de Jong en Richard Strauss-liederen door Charlotte Margiono konden re kenen op een aandachtig ge hoor. War Child-ambassadeur Marco Boriato begon met een roerend pleidooi 'voor de hulp organisatie ('Ik ben ook vader') en zong een mooie uitvoering van zijn single. Een verdwaalde fan op de voorste rij beloonde hem daarna met het toewerpen van een sjaal. De sterkste num mers zongen Boudewijn de Groot en Mathilde Santing, die allebei een ovationeel applaus kregen. Van Veen en De Jonge eindigden de avond met het duet Staakt makkers, staakt het vuren, helpt de kinderen en de buren'. Het enige minpunt van de benefiet was de presentatie van Freek de Jonge. Hij vond het onder meer nodig het Amster damse accent van Jaap van Zweden te imiteren en meende dat de koningin niet naar China had moeten gaan ('Is er ook eens een koningin in eigen land als we in oorlog zijn.Maar zijn boodschap We willen een ander geluid laten horeh dan dat voor geweld') werd op deze benefiet, hoe kon het ook an ders, ontvangen met een ova tioneel applaus en enthousiast gefluit. De tv-uitzending op Ne derland 3 van 'Staakt het vuren' begint vanavond om 20.30 uur. competitie, waar we er ook al met de hoofdprijs vandoor gin gen. Dit jaar kan al niet meer kapot voor ons, ook al winnen we de Grote Prijs niet. Worden we daar geen eerste, dan zou dat zelfs wel eens beter kunnen zijn. Want op alle winnaars rust tot dusverre een vloek, ze raken in de vergetelheid of vallen uit elkaar. Het zijn juist de num mers twee en drie die doorbre ken. Kijk naar Urban Dance, Lois Lane, Trockener Kecks, De Dijk." Nieuw De winnende set van Jimmyhat in Rotterdam bestond uit de vier stukken Demon disco, Sha dow boxing, Speed is wonderful en Star overdose. Relatief nieu we stukken waarvan de thema's respectievelijk escapisme, machteloosheid en de jachtige samenleving zijn. „Waar Star overdose over handelt, weet Ik zelf eigenlijk nog altijd niet zo goed maar dat ook dat geen vrolijk nummer is, staat wel vast, ja", aldus ene dolgelukkige Holswilder. Eigenlijk gaat het Jimmyhat al sinds 12 juli vorig jaar bijzonder voor de wind. De groep beet op die dag het spits af van het Leidse Werfpop en verbaasde vriend en vijand met een ver bluffend sterk optreden. Tot dat concert was Jimmyhat het best bewaarde popgehcim van Lei den, dat na de inmiddels tot op de draad versleten successen van Catapult, Rubberen Rob bie, The Shoes en The Shorts hard toe was aan een door braak van een popgroep. Jimmyhat zorgt daar nu voor met een muziekstijl die zeker sinds de zelfmoord van Nir vana's Kurt Cobain door de pers al ettelijke keren is dood verklaard en begraven: grunge. Niet dat er geen grunge meer wordt gemaakt. Stonerock Stonerrock is dan ook een soort schuilnaam waarmee vooroor delen van de dames en heren critici moet worden voorko men. Holswilder: „Zelf vinden we trouwens niet dat we uitge sproken stonerrock maken maar ik begrijp dat je hoe dan ook een etiket krijgt opgeplakt." Opvallend aan de muziek van Jimmyhat is dat ze zo glashel der, bondig en toegankelijk is. De groep speelt geen verstop pertje achter vette lagen gitaar - noise, zoals Soundgarden, Pearl Jam en Nirvana op de bühne en soms ook op de plaat pleegden te doen. En in de persoon van Holswilder heeft de groep een ideale voorman. Zijn stem is nog imposanter dan zijn ver schijning. Potentie De jury was het er in Rotterdam unaniem over eens dat Jimmy hat slang voor condoom) de winnaar moest zijn en meent dat de band commerciële po tentie heeft. Dat komt mooi uit, stelt Holswilder want de band wil in juli de studio in voor de eerste cd en heeft liever dat een platenmaatschappij de plaat uitbrengt dan dat in eigen be heer gebeurt. Behalve plaatsing voor de Grote Prijs houdt Jimmyhat ook 1500 gulden aan het winnen van de Popjacht over, alsmede twee dagen studiotiid en een Intcrnctpage. Holswilder: „Het lijkt allemaal niet op te kunnen. De sfeer in de band is uitste kend. We ruiken succes." Eindelijk weer een Leidse band die een deuk in een pak boter kan schoppen. Zanger Dennis Holswilder van de Leidse sto- nerrockformatie Jimmyhat kan zich volledig vinden in deze ka rakterisering van de stand van zaken. Hij en zijn drie broeders in het kwaad wonnen afgelopen weekeinde in het Rotterdamse Nighttown de finale van de Popjacht. Jimmyhat mag zich nu de beste band van Zuid- Holland noemen. Bovendien heeft het Leidse gezelschap zich hiermee geplaatst voor de Gro te Prijs van Nederland, de be langrijkste popprijs, waarvoor op 27 november wordt gestre den. Melkweg Holswilder kan zijn geluk niet op. „We zijn heel erg blii, ik ga al een paar dagen uit m'n dak. De Grote Prijs wordt In de Melkweg gehouden. Daar spe len of in Paradiso, dat is m'n droom. Beide komen in een jaar tijd uit, want we hebben eerder dit jaar al in Paradiso ge speeld, ook weer tijdens een

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18