Uitstel eenrichtingsverkeer Van der Valk Boumanweg REGIO Leiderdorp schrikt van schadeclaims Schilder Kosto wacht al 15 jaar op uitbreiding uizen om Eendenkooi jorzien van dubbel glas Leiderdorp weer in de file Zestig uur dienstverlening voor bedreiging curator Kwekers verbaasd over houding gemeente Oegstgeest leert Voois zoekt materiaal voor video Duin- en Bollenstreek 7 cbxüj iPAO 13 APRIL 1999 )Sovo-actie op Terweeschool jtceest De Oegstgeestse Gevers-Deutz Terweeschool houdt ^Ï6april een spelletjesmiddag om geld in te zamelen rhulp aan Kosovo. Voor 5 gulden kunnen leerlingen mee- naan onder meer een bingo en een loterij. Ook wil de iol koffie en thee verkopen. Ouders kunnen daarvoor nog vrijdag een versnapering doneren in de aula. De opbrengst de middag wordt gestort op giro 555 van de samenwerken- mlpverleningsinstanties. nroepbijdrage Zoeterwoude omhoog [juwouDE Zoeterwoude gaat de lokale omroep Holland «raai jaarlijks 6000 gulden geven. De lokale omroepbijdrage dtmet twee gulden per huishouden verhoogd. Dit geld is een nieuwsprogramma, dat ook over Zoeterwoude gaat. ,rtwee jaar bekijkt de gemeente of de financiële steun wordt ingezet. Raadslid C. Hartlooper (Progressief Zoeterwoude) egisteravond kritiek op de inning van de bijdrage door de nst Omroepbijdrage. De verhoging geldt ook voor mensen geen tv hebben. Dat vond Hartlooper 'niet prettig'. Eerder ie gemeenteraad van Voorschoten akkoord met een ver- mg van de lokale opcenten ten behoeve van Holland Cen- F oemenmozaïeken in de maak in Lisse In Lisse wordt door families, bedrijven en buurtgemeen- appen weer volop gewerkt aan de traditionele bloemenmo- iken. Komende weekeinde moeten de bloemenkunstwerken ar zijn en zijn ze voor iedereen te bezichtigen. Bij de VW aan Jrachtweg 53 zijn routebeschrijvingen te koop die geïnteres- [den langs alle mozaïeken voeren. De routebeschrijvingen ten een gulden. ast vrijgesproken van verkrachting iatf./NOORDWuKEen 25-jarige man uit de Duitse plaats tneris gisteren vrijgesproken van verkrachting van een Ja- ise congresgangster in een Noodwijks hotel. De Haagse «bank achtte niet wettig en overtuigend bewezen dat de iser de vrouw heeft verkracht. Tegen de man was twee we igeleden door officier van justitie J.H. Meulmeester een cel- fvan vijftien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk, geëist, gens de officier had de Duitse hotelgast op 25 juni vorig jaar idanks smeekbeden van de Japanse om dat niet te doen - de uw gedwongen in het openbare gedeelte van het hotel sek- |ehandelingen te ondergaan. De strafzaak werd twee weken eden bij verstek behandeld omdat de Duitser niet op de zit- verscheen. lelkraken in Lisse en Hillegom ■/hillegom In winkels in Lisse (aan de Heereweg) en Hille- i (Floraplein) zijn onbekenden er gisteren met kassaladen doorgegaan. In beide gevallen werden de ruiten ingegooid «een steen. De politie vermoest dat het om dezelfde daders kwoude witold kepinsky Eendenkooi wordt ge- erd, maar de huizen rond Zoeterwoudse multi-func- le centrum. Dit is voor de eente veel goedkopere dan dsisolerende maatregelen le Eendenkooi, kosten van geluidsisolatie De Eendenkooi, die bin- ort wordt verbouwd, zijn schatting 400.000 gulden, osten van dubbel glas bij aantal omliggende wonin- aanzienlijk lager: Dmenteel is er nauwelijks te van overlast. Daar heb van gehoord", zei louder I. Stuijt gisteravond n raadscommissie. Hij ver dat zowel de ruiten van de lenkooi als de ruiten van woonhuizen chef erna straatsma, 071-5356437.plv.-chef judy nihof. 071-5356416 Schildersbedrijf Kosto is het wachten zat. Vijftien jaar gele den kochten de Kosto's een voormalig kleuterschooltje aan het Jachtslotpad in Lei derdorp. „Maar we hebben nog steeds niet wat we ge kocht hebben: een woon/werkplek", aldus H. Kosto gisteravond ten over staan van de gemeenteraad. Niet voor de eerste keer ligt er een aanvraag voor uitbrei ding van het pand. „Die aan vraag heeft een lange histo rie", vertelde Kosto. „In 1984 al zou het bestemmingsplan worden aangepast. Wij heb ben alle begrip gehad voor de gemeente, dat dat tot nu toe niet mogelijk was. Maar nu vragen wij begrip voor ons verzoek deze nieuwe aanvraag zorgvuldig te behandelen." En dat begrip kreeg ze van de gemeenteraad. Een voor stel van A. van Dijk (BBL) om snel vrijstelling van het be stemmingsplan te regelen vond weerklank bij verschil lende andere fracties. Wet houder V. Molkenboer zegde toe dat hij de kwestie-Kosto zo snel mogelijk in de daarvoor bestemde raadscommissie ter sprake zal brengen. De verkeersmaatregelen voor de Van der Valk Bouman weg en het Zijlkwartier worden op zijn vroegst komend najaar uitgevoerd. Dat betekent dat de resultaten van de voorlopig experimentele maatregelen er niet zijn, voor dat het verkeerscirculatieplan (VCP) in december uit komt. D66 noemde in de gemeenteraad dit tijdschema 'een raadsel'. leiderdorp afke van der toolen Gisteravond keurde de raad de verkeersplannen voor "het Zijl kwartier goed. Alleen D66, BBL en AOV/Unie 55+ stemden te gen. De vertraging in de uitvoe ring is het gevolg van een belof te van wethouder V. Molken- boer om eerst de Rietschans aan te pakken. Anders zou het verkeer in die hoek van Leider dorp - de Rietschans is een be langrijke in- en uitgang voor bedrijventerrein de Baanderij - knel komen te zitten. „Uw tijdschema is me nu een raadsel. U kunt de resultaten van de maatregelen niet bij de ontwikkeling van het VCP mee nemen", zei D66-raadslid H. Veldstra. De maatregelen wor den niet eerder dan na een half jaar geëvalueerd, en dat is op zijn vroegst volgend voorjaar. „U probeert nu stof te doen opwaaien", was de reactie van Molkenboer. Hij stelt dat er nog steeds het voordeel is, dat de procedure voor de maatregelen op de Van der Valk Boumanweg en in het Zijlkwartier al rond is. Had hij gewacht tot het VCP, dan had hij die procedure daar na moeten doorlopen. „Nu heb ik een jaar tijdwinst." De wethouder hield staande dat de gevolgde procedure zorgvuldig is geweest, ondanks recente protesten van winke liers op de Splinterlaan. Maar verschillende raadsleden be treuren het, dat de consequen ties van de plannen blijkbaar niet eerder tot de winkeliers zijn doorgedrongen. Met name D66 had moeite met het feit dat Molkenboer geen overeenstemming met Leiden heeft weten te bereiken. „Er moeten in het VCP vrij es sentiële besluiten genomen worden, waarvoor een geode samenwerking met leiden noodzakelijk is", vond fractie voorzitter E. Grootaarts. ifst volgens wethouder niet gevaarlijk dubbel glas krijgen. De Eendenkooi krijgt twaalf keer per jaar vrijstelling om de geluidsnorm te overschrijden voor feesten met muziek. Daar naast) BjKjbYjakMjki zövn dertig bruileftiteeStSnl 11 1 Het multifunctioneel cen trum De Eendenkooi in Zoeter woude wordt voor ongeveer 8,5 ton ingrijpend verbouw. Zo krijgt het gebouw een nieuwe ingang aan de huidige parkeer plaats en ruimten met flexibele wanden. Het aantal parkeer plaatsen gaat van 46 naar 57. Bij de nieuwe ingang is een fiet senstalling gepland. Waar deze precies komt is nog de vraag. Er zit een kleine hoeveelheid absent in het gebouw, die tij dens de verbouwing niet wordt verwijderd. Het gaat om asbest in gevelplaten, die geen gevaar opleveren. leiderdorp Het was vanochtend weer dringen op de Engelendaal en de Persant Snoepweg in Leiderdorp. Door de afsluiting van de provin ciale weg tussen Leiderdorp en Alkemade (N445) rijden Leidse en Lei- derdorpse automobilisten met bestemming Amsterdam sinds gisteren door de bebouwde kom van Leiderdorp. De N445 is nog twee weken afgesloten, omdat er een rotonde wordt aangelegd ter hoogte van de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof. FOTO HIELCO KUIPERS brieven wel degelijk van de Oegstgeestenaar is. Wél gaf de Leidenaar toe dat hij de curator 's nachts en in het weekeinde thuis en op kan toor belde, om vervolgens niets te zeggen als die de telefoon opnam. „Maar daarmee deed ik hetzelfde als hij bij mijn vrouw en mij deed. Met zijn gebel heeft hij mijn vrouw de stuipen op het lijf gejaagd en dat valt voor mij niet te tolereren." Advocate mr. Bos vond dat de Oegstgeestse curator zijn boekje ver te buiten was ge gaan. „Toen ik hem recentelijk eventjes zakelijk belde, brieste hij meteen 'jouw cliënt is een vuile, smerige oplichter'. De cu rator heeft bovendien catego risch geweigerd om de belang rijke post van mijn cliënt door te sturen. Daardoor verschenen bij hem deurwaarders op de stoep." De verdachte meende dat de curator om voor hem onver klaarbare redenen al vijf jaren een hetze tegen hem voert. Daar dachten de officier en de rechter anders over. „Het bo terde niet tussen u beiden en dat is enorm geëscaleerd. Met als triest dieptepunt de dreig brieven met de kogels." den haag/oegstgeest peter blok Curatoren - personen die bij een faillissement belast zijn met het beheer en de vereffening van de boedel - heb je niet voor het uitkiezen. Dat doet de rechtbank. Maar als het met de curator niet klikt, kan het be hoorlijk uit de hand lopen. Tussen een in 1994 failliet verklaarde Leidenaar en zijn Oegstgeestse curator was het vanaf het allereerste contact oorlog. De curator verdenkt de Leidenaar ervan dreigbrieven te schrijven en kogels te sturen. Politierechter Loth gaf gisteren de curator gelijk. Hij veroor deelde de man tot een gevange nisstraf van acht weken. Die straf werd omgezet in zestig uur dienstverlening. Officier van justitie Kattouw had tien weken celstraf geëist, waarvan vijf voorwaardelijk. De verdachte ontkende dat hij ooit dreigbrieven had geschreven. „Dat heeft waarschijnlijk een kennis van mij gedaan, die het getreiter van 'die vent' ook meer dan zat is. Maar verlinken doe ik hem niet. Ik neem alle schuld op me." Volgens de po litierechter blijkt uit onderzoek dat het handschrift in de dreig- oegstgeest connie van uffelen „De boel belazeren en tijd rekken." Zo noemt kweker E. Segaar het besluit van Oegstgeest om het plan voor woningbouw rond zijn kassen aan de Valkenburgerweg pas later uit te werken. „Dit is weer uitstel. Mijn vermoedens dat de gemeente een dubbele agenda heeft worden nu bevestigd. De gemeente zegt tegen mij dat ik niet mag uit breiden, omdat het gebied groen moet blijven. Maar nu wil ze zelf gaan bouwen. Wees dan eer lijk en zeg waar je mee bezig bent." In het plan voor Rijnfront dat onlangs ver scheen staan alleen bedrijventerreinen ten zui den van het bedrijf van Segaar. De Oegstgeestse kweker wil graag uitbreiden, maar krijgt daar voorlopig geen toestemming voor. Vorige week stelde de politiek een besluit over dit plan uit, totdat bekend is hoe het hele Rijnfront-gebied ten westen van de A44 wordt ingericht. Volgens het huidige bestemmingsplan mag Segaar niet uitbreiden, omdat hij dat wil doen op een terrein dat 'groen' moet blijven. Het voorkeursrecht leidde vorige week tot ver warring. Wethouder M. Smitsloo zei dat 'als ie mand een hoger bod dan de gemeente zou doen, die ook Segaars grond kan verwerven'. Hij zei het als reactie op kritiek van Leefbaar Oegstgeest, dat vindt dat de gemeente haar voorkeursrecht mis bruikt. Ondernemers zou de 'nek worden omge draaid', betoogde raadslid C. Oudendijk. Segaars buurman J. Driebergen is verbaasd over de uitspraak van Smitsloo. Ook hij is kweker en verkeert in onzekerheid over de toekomst. „Dat voorkeursrecht houdt toch juist in dat de gemeente als eerste een bod mag doen, dat niet iedereen kan bieden?" Smitsloo wekte volgens Driebergen ten onrechte de indruk, dat de kwe kers hun grond aan iedereen kunnen verkopen. Segaar vond de opmerking ook vreemd: „Ik dacht man, man, man: of je weet niet waarover je praat, of je floept het eruit voordat je er erg in hebt. Ik hou het maar op het laatste." Smitsloo stelt dat er inderdaad sprake is van een misverstand. Hij heeft ten onrechte de in druk gewekt, dat anderen op dit moment een bod kunnen uitbrengen op de grond van Segaar. „We zijn niet van plan het voorkeursrecht op te heffen. Segaar wil woningbouw rond zijn kwekerij niet tegenhouden. Hij vraagt zich wel af of de plan nen overeenstemmen met die van de provincie. „In het Streekplan Zuid-Holland West is de strook langs de Oude Rijn gereserveerd voor groen." Vanavond is er een extra raadscommissie over de Rijnfrontplannen. oude beelden wordt gelachenterwijl de mensen straatarm waren 1*1 aar rob onderwater l Voois ziet de film al heie voor zich. Autenthieke Jen van handmatige visver- in Katwijk in contrast opnames van de hypermo- e fabriek van Ouwehand. Ie mooie, ouderwetse bou- fd van Noordwijk, afgezet de architectuur van van- Of de vergelijking van inteelt van vroeger en he- Geert Voois wil liever van morgen beginnen aan video over de Duin- en Bol- Geert Voois: „De Duin- en Bollenstreek heeft veel overeenkomsten met het Westland." chen, terwijl de mensen straat arm waren. Bij recente opna mes van mensen die zich wen telen in de luxe van prachtige villa's lacht er niemand." Het succes van 'Westland toen en nu' is de belangrijkste drijfveer om nu ook een video over de Duin- en Bollenstreek te maken. „Toen ik de opnames maakte, wist ik al dat ik dit ook in die streek kon maken. Er zijn veel overeenkomsten. Dorpen met veel geschiedenis, die een bruisend verenigingsleven had den en waar hardwerkende mensen woonden die geen cent te makken hadden." Voois (62) heeft zijn roots' liggen in Monster. Hij heeft nu een videobedrijfje in Wasse naar. Daarmee begon hij na een lange loopbaan als camerairian en cutter bij de NTS, de voorlo per van de NOS. Hij 'deed' on der meer Van Gewest tot Ge west en 'Westland toen en nu' is opgezet volgens de methode van dat nog steeds bestaande programma. „Van Gewest tot Gewest was voor mij de inspira tie voor die film over het West land. Bij zoiets kan ik mijn ei FOTO DICK HOGEWONINC kwijt. Voor huwelijksreportages moetje bij mij niet zijn." Dat de video over het West land goed is ontvangen, was voor Voois een meevaller, maar rijk wordt de Wassenaarder er niet van. „Er gaat in zo n film gigantisch veel tijd zitten. Zoals in research. Ik kan het straks niet maken om in de film een viool te verwarren met een gla diool. Daarvoor moet ik men sen zoeken die dat allemaal we ten, want fouten mogen niet worden gemaakt. En als je al die uren bij elkaar gaat optel len, dan verdien je er heel wei nig aan." Een video maken over de Duin- en Bollenstreek is vooral idealisme, al moet het Geert Voois geen geld kosten. „De vi deo over het Westland is ge maakt met de hulp van spon sors. Bedrijven die in de film voorkwamen. Begrijp me niet verkeerd, die bedrijven moch ten niet gratis reclame maken. Maar als ik bijvoorbeeld oude filmbeelden heb van Bakker uit Hillegom, kan ik toch bij Bakker van vandaag filmen om een vergelijking te maken." Hoe de film eruit gaat zien weet Geert Voois niet. Hij kan niet zeggen hoe groot het ge bied is dat hij gaat bestrijken. Hij is afhankelijk van geldschie ters en filmmateriaal. „Mensen die beelden beschikbaar stellen krijgen een gratis videoband. En ik kom de beelden persoon lijk bij de mensen ophalen en brengen, want de PTT is niet te vertrouwen. Op die manier kan ik de kosten laag houden (een video gaat rond 40 gulden kos ten, red). De omroepen lopen even naar Polygoon, betalen 20.000 gulden en klaar is Kees. Als ik dat doe zouden de kosten de pan uitrijzen." Voois popelt om te beginnen. Als er voldoende materiaal bin nen is, stapt hij met zijn camera in een vliegtuig om luchtopna mes te maken. „Daar komt zo veel mogelijk op. De mensen moeten hun eigen straatje kun nen zien." Voois verwacht an derhalf jaar nodig te hebben voor de video (mensen met film kunnen bellen naar: 070- 5110093). afke van der toolen De gemeenteraad is geschrok ken van de ruim honderddui zend gulden, die Leiderdorp aan vijf gezinnen aan de Splin terlaan moet betalen. De bewo ners hebben recht op het geld, omdat hun huis in waarde is gedaald, als gevolg van de bouw van het nieuw wijkje Zijl- gaarde. Wie moet dat betalen? En hoe kunnen we dit in de toekomst voorkomen? Dat waren de vra gen die wethouder V. Molken boer gisteravond op zich afge vuurd kreeg. De wethouder leg de uit, dat dit soort claims - 'planschade' - nog niet zo lang bestaat. „Dit is het tweede ge val. Naar aanleiding van de eer ste zaak, aan het- Kwikstaart plein, hebben burgemeester en wethouders zich gebogen over de vraag: moeten we niet iets gaan doen?" Voortaan pakt Leiderdorp het anders aan. „We vragen vante- voren advies over de eventuele planschade, en leggen die kos ten bij de projectontwikkelaar neer." Dit keer wordt het be drag nog in mindering gebracht op de gemeentelijke exploitatie van het nieuwbouwwijkje Zijl- gaarde. De gemeente komt nu niet uit de kosten, meldde Mol kenboer. LVVVVVVUTc rWUdX-, L&A>l WuddLC Bertolli olijfolie 1 Superieure Italiaanse olijfolie uit Toscane Kies uit Excra Vergine of Classici Fles 500 ml van 8.89/8.49 vi

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17