Acht Mei Beweging begint met regionale bijeenkomste; Zusters vertrekken uit 'klooster' in Appingedaif Boeddhist met uitkeringsschuld zoekt zijn heil in Thais oerwoud Kerk Samenleving Joodse actie voor Kosov DINSDAG 13 APRIL 1999 redactie aad rietveld, 07] VANDAAG 13 APRIL Joods gemeenschappen overal ter wereld her denken vandaag de zes miljoen joden die in de Tweede Wereldoorlog door het nazi-regime om het leven werden gebracht. De herdenkingsdag wordt Jom ha Sjowa, of Yom Ha-Shoah ge noemd. Naast de religie, cultuur en traditie zijn deze eeuw voor de joden ook de holocaust, het ontstaan van Israël en het zionisme bepalend geworden voor de joodse identiteit- Katholieken eren op 13 april de heilige Hermenegild, die op deze dag in 585 na Christus werd gedood door zijn va der Leovigild. de visigotische koning van Spanje. Leovigild was 'ariaan', oftewel een volgeling van de Alexandrijnse priester Arius (336 vC.), die de goddelijkheid ran Jezus in twijfel trok. Hermenegild volgde de leerstellingen van Ro me omtrent Jezus en verzette zich tegen zijn vaders politiek om Rome-getrouwe bisschoppen en priesters te verban nen. Reden voor Leovigild om zijn zoon eerst gevangen te zetten en later te onthoofden. Kerk mag niet met wonder adverteren londen Een Britse Pinksterkerk mag een vermeende wonder baarlijke genezing niet langer gebruiken om reclame voor zich zelf te maken. De kerk heeft geen bewijs kunnen leveren voor de bewering in een advertentie, dat een man met chronische is chias door 'de kracht van Jezus' is genezen, vindt de reclame codecommissie. De Peniel Pentecostal Church in Brentwood, in het zuidoosten van Engeland houdt echter vol dat David Gregg, bedlegerig en afhankelijk van pijnstillers, in 1996 na enkele mi nuten van gebed weer kon lopen. „Sinds die dag heeft hij geen pijnstiller meer geslikt en is hij door Gods kracht volledig gene zen", aldus woordvoerster Anne Brown. „We zien hier heel vaak wonderen gebeuren." Sponsors voor pausreis naar Polen warschau Een autofabrikant, een aanbieder van mobiele tele fonie en een bank hebben zich aangeboden als hoofdsponsors van de komende reis van paus Johannes Paulus II naar zijn va derland Polen. Secretaris Tadeusz Pieronek van de Poolse bis schoppenconferentie heeft dat gisteren bekendgemaakt. De paus bezoekt Polen van 5 tot 17 juni voor de achtste keer. Tij dens het overladen bezoek zal de dan 79-jarige kerkleider het land per helikopter van noord naar zuid doorkruisen en negen tien plaatsen bezoeken. Het hoogtepunt is een toespraak tot de twee kamers van de Poolse volksvertegenwoordiging. De paus sprak nooit eerder een nationaal parlement toe. Eerste vrouwelijke bisschop Tsjechië OLOMOucDe Tsjechische priester Jana Silerora (49) is gekozen tot eerste vrouwelijke bisschop van de Hussietenkerk in het land. De synode in Olomouc koos haar met 57 van de 90 stem men. De Hussietenkerk behoort met ongeveer 185.000 leden tot de minderheidskerken in Tsjechië. De kerk kent sinds 1947 vrouwelijke priesters. De vijf diocesen worden elk geleid door een bisschop. De kerk is voortgekomen uit de Rooms-Katholie- ke Kerk. In 1919 wees het Vaticaan een verzoek van rooms-ka- tholieke priesters uit Tsjechoslowakije af om het Tsjechisch in de mis te mogen gebruiken en om gehuwde priesters toe te la ten. Dit leidde tot de oprichting van de Hussietenkerk in 1920. De kerk beschouwt zich als meer katholiek dan protestants. Zij sluit aan bij de geestelijke beweging waartoe de Tsjechische re formator Jan Hus de aanzet heeft gegeven. Op last van het con cilie van Konstanz werd hij in 1415 op de brandstapel terecht gesteld. Lezing over Henriëtte Roland Holst leiden Elsbeth Etty houdt donderdagavond in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden een lezing over het leven van Henriëtte Roland Holst. Etty schreef een biografie over de poli tiek geëngageerde schrijfster onder de titel 'Liefde ls heel het le ven niet'. In haar lezing gaat zij in het bijzonder in op de religi euze ontwikkeling van Roland Holst. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ede (wijkgemeente 3) en te Oene (toez.). P.H. van Trigt te Wapenveld. Bedanks: voor Springford, Cana da (Reformed Church of Ameri ca): W. Pieterste Genemuiden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Opperdoes, H. Jan sen. kandidaat uit Lelystad, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaargesteld: mw. M. Schepers-van de Poll, De Kievit 25. 7671 ZK Vriezenveen (partti me beschikbaar). CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Woerden, J. Groenleer te Amsterdam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor 's-Gravenhage- Centrum en -Zuid: P. Mulder te Capelle aan den IJssel; voor Nieuw-Beijerland: J.J. Tanis te Middelburg-Centrum; voor Rot terdam-Centrum: G.J. van Aalst te Ridderkerk. utrecht anp De regionale bijeenkomsten van de kerkelijke vernieuwings gezinde Acht Mei Beweging (AMB) die zaterdag 8 mei wor den gehouden staan in het te ken van gerechtigheid. In twaalf steden en dorpen gaan sympa thisanten van de beweging met elkaar in discussie, houden le zingen, eten samen en nemen deel aan vieringen. Veel activiteiten hebben be trekking op het motto 'Sporen van gerechtigheid'. Zo zal een parochie aandacht vragen voor de problemen in de Derde We reld door steun te verlenen aan de campagne Jubilee 2000. De ze internationale actie is gericht op de kwijtschelding van de schuldenlast van de armste lan den in de wereld. Elders zullen bij voorbeeld leden van de be weging vertellen over hun soli dariteit met vereenzaamde mensen, vluchtelingen en boe ren en tuinders. Het is de eerste keer dat de AMB regionale bijeenkomsten houdt. De laatste landelijke ma nifestatie, die eind augustus werd gehouden in Maastricht, trok slechts zesduizend belang stellenden, ondanks de aanwe zigheid van Duitse, Vlaamse en Waalse zusterorganisaties. In de beginjaren trokken de bij eenkomsten van de beweging tussen de twaalf- en vijftiendui zend bezoekers. Zaterdag 27 mei 2000 komt er weer een landelijke manifesta tie, zo kondigt voorzitter Henk Baars aan in de nieuwsbrief van de ABM. Hij noemt de bewe ging een thermometer, waaraan je kunt aflezen hoe in veel paro chies en andere geloofsge meenschappen de vlag erbij staat. De AMB ontstond in 1985 uit protest tegen het feit, dat kriti sche rooms-katholieken wer den geweerd uit het program ma van het bezoek van paus Jo hannes Paulus II aan Neder land. De AMB viert haar veertiende Hl gN verjaardag in Ambt-U Amsterdam, Bergen (Njf Bosch, Drachten, Hs Heeswijk, IJmuiden, Nijn Renkum, Utrecht en Ven! zondag 9 mei houdt 0 l een organisatie van hom iuut lesbiennes, een speciale i gj, in Amsterdam. De diens volgens de organisatie ini ken van 'roze sporen v< Lx rechtigheid'. g[Stt 'In je eentje kun je geen communiteit zijn APPINGEDAM ANP In je eentje kun je geen communiteit zijn, liet zuster Anje van de Debora Communiteit in Appingedam zich ont vallen toen bekend werd, dat zuster Theresia het kloos terleven vaarwel ging zeggen. Die mededeling moest zuster Anje kortgeleden verwerken tijdens de viering, waarin zij zelf haar definitieve belofte zou afleggen. Een dag van vreugde en warmte werd ook een dag van treurnis, aldus de rondzendbrief van de Debora Com muniteit. „Maar nu is de tijd aangebro ken om weer verder te gaan." Zuster Anje zei door het be sluit van Theresia 'diep ge schokt' te zijn. Het had haar ook aan het denken gezet. „Moet ik in deze onstandighe- den mijn definitieve belofte van toewijding en verbintenis afleg gen?" Maar in het gebed was het haar duidelijk geworden, dat God haar tot dit leven van gebed, contemplatie en open staan voor mensen had geroe pen. Tijdens de bijeenkomst, die tien minuten werd onderbro ken om over het besluit van De communiteit ontstond op initiatief van de gereformeerde predikante Anje van der Pers uit Hoogvliet. Aanvankelijk telde de communiteit drie vrouwen. Na een proefperiode van een jaar besloot zuster Corrie in 1996 weer op zichzelf te gaan wonen. Aan het begin van de viering vertelde zuster Theresia, dat „het kloosterleven voor mij toch niet de weg is die God met mij wil gaan." Het verblijf in de Debora Communiteit noemde zij een zegenrijke periode. zuster Theresia te pratea til zuster Anje het advies eer tot rust te komen en der 001 te nemen om alles te ovi Ook werd geopperd dat a nhaa intrek in een andere conu teit zou nemen. Ondanks beloofde zuster Anje data jnidi blijvend aan de Debora muniteit wilde verbinden Van der Pers (68) trad a srral begin van de jaren tack onva de Rooms-Katholieke Keil estr; 1985 tot 1995 was ze gr ceml meerd predikant in Akkn j zijr Hoogvliet. De Debora Co: rijw niteit, die aanvankelijk is m 1 terdam was gevestigd, i aand doeld als een oecumenisc taal 1 monastieke communiteit vrouwen. Bewust werd afgezien woord klooster, ondat protestantse oren afstoten klinken. De communiteii de leefregels van de prote se vrouwencomrai pw Grandchamp in Zwitserlaa 't'" de oecumenische gemeer Taizé in Frankrijk. 'Het is verboden te lezen ofte denken den haag anp rotterdam anp De Rotterdamse boeddhist Joeri Schoute vertrekt voortijdig naar het oerwoud in Thailand om zich spiritueel verder te ont wikkelen. De monnik in opleiding wilde zich de komende drie jaar in Nederland voorbereiden op die zware beproeving, maar de sociale dienst haalde een streep door de rekening. In februari werd zijn uit kering stopgezet. De sociale dienst heeft Schoute ervan be schuldigd, dat hij vorig jaar naast zijn uit kering 11.000 gulden heeft verdiend. De monnik in spe noemt dat een 'misver stand'. Hij heeft het geld van familie ge leend en geïnvesteerd in zijn stichting Ka- loena. De baten van zijn reisorganisatie SETH komen ten goede aan deze stichting. De dienst sociale zaken en werkgelegen heid in Rotterdam, die niet met die uitleg akkoord gaat, wilde niet op de zaak ingaan. Schoute moet 10.000 gulden aan de soci ale dienst terugbetalen, maar hij weigert dit. De boeddhist heeft intussen de organi satie van meditatiereizen naar Thailand overgedragen aan het spirituele reisbureau New Spirit Travel. Er hadden zich te weinig deelnemers aangemeld. Al met al ziet Schoute onvol4oende be staansmogelijkheden in Nederland. „Ik ben bereid mijn huis en land te verlaten", schrijft hij in een brief aan vrienden. De Rotterdammer vertrekt 'niet geheel vrijwillig' op 5 mei naar Thailand, om daar te werken aan een „nieuw bewustzijn, dat de eenentwintigste eeuw waardig is." Het heersende bewustzijn is volgens Schoute begiftigd met 'onwetendheid, zelfbehoud en wantrouwen'. In het Thaise berggebied Khao Yai, op 300 kilometer van de hoofd stad Bangkok, zal de reisorganisator in de leer gaan bij de zogeheten 'forest monni ken'. Schoute hoopt een volwaardig ingewijde boeddhistische monnik te worden. Daar voor hoeft hij niet te studeren. „Het is ver boden te lezen en te denken", weet de monnik in opleiding. Hij moet zijn omge ving observeren en proberen het raadsel van het lijden op te lossen. Een monnik is volwaardig ingewijd als hij gedurende vijf jaar in het oerwoud heeft rondgelopen met een last van zeven kilo op z'n rug. „Als je het er levend vanaf brengt, heb je bevrij ding ontvangen." De hoogste spirituele meesters van het bewustzijn mediteren, vertelt Schoute, twintig uur per dag in het oerwoud. Maar de Rotterdammer weet niet of hij het ooit zover zal schoppen. Weet ook niet of hij het zover wil schoppen. Voorlopig blijft hij be schikbaar voor Nederlanders die hun va kantie in Thailand een spirituele betekenis willen geven. Zijn doel is dat Nederland zijn eigen 'forest monniken' krijgt. Met een gift van 30.000 gulden van het Centraal Joods Overi gisteren een actie onder joods Nederland begonnen vos vluchtelingen uit Kosovo. Rabbijnen zijn opgeroepen is ?aal diensten aandacht aan de nood te besteden en joodse bn öra^ wordt gevraagd financieel bij te dragen aan het werk van di ^er menwerkende hulporganisaties. „Als geen ander weet het joodse volk wat het is om van en haard verdreven te worden", aldus de oproep van hei waarin de drie joodse kerkgenootschappen, het CIDI, de Ft31 ratie Nederlandse Zionisten en het Joods Maatschappelijk!) haPF vertegenwoordigd zijn. „Wij kennen de materiële en psychis gevolgen van die traumatische ervaring op korte en lange mijn." De oproep wordt gedaan met een verwijzing naa tekst van Spreuken 1 vers 14: 'Indien niet nu, wanneer danv De voorzitter van de Duitse joden, Ignatz Bubis, heeft de tiek op de NAVO-bombardementen als zouden die de sta alleen maar hebben verslechterd, van de hand gewezen opmerkingen deden hem denken aan de weigering van dei n'eic rikanen om in 1943 de (spoor) wegen naar Auschwitz te b: barderen. Ook toen werd gezegd, dat daardoor de situatie verslechteren. „Wat kon er erger zijn dan in Auschwitz is gebeurd", Bubis. Hij wilde de etnische zuiveringen op last van Milos ^ui: niet gelijkstellen met de uitroeiingspolitiek van de nazi's. J iar 'r zeker niet met elkaar te vergelijken, maar is het daarom mi aakt erg?" Ook de nazi's begonnen met het verdrijven van dejoi "J01' Het uitmoorden kwam pas later op gang. grol WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Veel wind. In het zuidoosten be wolkt en perioden met regen of sneeuw. Langs de gehele westkust droog en flink wat zon. Middagtem- peratuur in het noorden rond het vriespunt. In het zuiden maxima van 3 graden bij Oslo tot 8 rond Bergen, morgen zachter. Zweden: In het noorden eerst nog droog en wat zon. Elders en morgen ook in het noorden veel bewolking en pe rioden met regen, mogelijk ook sneeuw. Veel wind. Middagtempera- tuur van rond het vriespunt in het noorden tot 10 in het uiterste zui den. Denemarken: Bewolkt en perioden met regen. Soijis veel wind. Middagtempera- tuur ongeveer 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Uiterst wisselvallig met veel buien, vooral in het noorden met hagel en sneeuw. Veel wind, langs de west en noordkusten van Ierland en Schotland kans op storm. In Zuid- Engeland ook nu en dan opklarin gen. Middagtemperatuur van 4 gra den in Noord-Schotland tot 10 in Zuid-Engeland. België en Luxemburg: Zeer wisselvallig met van tijd tot tijd buien. Veel wind en maxima rond 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Tamelijk veel bewolking en geregeld buien. Veel wind. Middagtempera tuur dalend naar ongeveer 10 gra den. Portugal: Zonnig, maar in het noordwesten steeds meer wolkenvelden en mor gen mogelijk wat regen. Vooral langs de westkust tamelijk veel wind. Middagtemperatuur dalend naar 13 graden in het noorden en 22 in de Algarve. Madeira: Zowel zon als wolkenvelden en een stevige noordenwind. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 21 gra den. Spanje: In het noorden geregeld wolkenvel den en vooral langs de Golf van Bis kaje een enkele bui. Naar het zui den toe veel zon. Middagtempera tuur in het noorden 15 graden, in het zuiden maxima tussen 21 en 26 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, maar langs de noordstran- den soms ook wolkenvelden. Droog. Verder een stevige noordelijke wind. Maxima rond 25 graden. Marokko: Westkust: droog en veel zon. Mid dagtemperatuur meest tussen 20 en 27 graden. Tunesië: Overwegend zonnig en droog. Mid dagtemperatuur oplopend tot 21 graden in het noorden en 30 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Vooral in het Rhonedal veel wind. Verder tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd regen of buien. Maxima uiteenlopend van 10 gra den op het Centraal Massief tot 17 bij Perpignan. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Italië: Vandaag zeer buiig, bewolkt en soms veel wind. Morgen iets rusti ger. maar zeker met helemaal droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag erg veel wind en buien, ook kans op onweer. Bij zee mogelijk storm. Morgen droger en wat zon, maar nog wel veel wind. Middag temperatuur tussen 16 en 20 gra den. Malta: WOENSDAG 14 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.47 Zon onder 20.33 Maan op 06.25 Maan onderl8.18 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.15 15.29 02.48 15.02 Laag 11.20 23.54 11.01 23.35 Weerrapporten 13 april 0 Kopenhagen grondmist Las Palmas onbew. Lissabon onbew. Luxemburg regenbui Madrid onbew. Malaga onbew Mallorca licht bew L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Amsterdam regenbui De Bilt regenbui Deelen regenbui Eelde regenbui Eindhoven regenbui Den Helder regenbui Rotterdam bewolkt 7 onweer W warmtefront regen sneeuw koufront Mk opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in hecto pascal Warschau onbew. Wenen, regen ZOrich regenbui Bangkok half bew Buenos Aires mistbanken Casablanca zwaar bew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bew New Orleans half bew. New York onbew. Tel Aviv half bew. Tokyo onbew Toronto onbew. Tunis licht bew 25 18 0.0 20 11 0.0 16 6 11.0 12 5 3.0 10 5 13.0 23 8 0.0 22 13 0.0 19 10 0.0 19 13 0.0 13 7 3.0 9 6 0.1 14 12 0.0 4 -1 7.0 9 7 0.0 r. 1 14 6 1.0 !w5 10 5 7.0 3 34 25 0.1 2 20 14 0.0 1 22 15 0.0 10 2 22 14 0.0 iw2 17 12 0.0 3 29 19 00 iw7 11 3 3.0 w4 23 13 0.0 (9 20 15 0.2 iw4 10 0 0.0 w4 21 9 0.0 wlO 12 7 8.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden !H l TELEFAX Advertenties: 071- 5323 51 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17: 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17, 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vent* het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-W betaling. VERZENDING PER POST (e Voor abonnementen die per post (binnen'r worden verzonden geldt een toeslag vaij 1 HOI aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEN! Voor mensen die moeilijk lezen, slecfë hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvfi 31 VOi van het regionale nieuws uit het Led*-" Dagblad op geluidscassette beschikte' informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, G# Vc Bilge lad ai 'S op he bi Vandaag vrij veel wind en een enke le bui. Verder ook wat zon en mor gen waarschijnlijk droog. Middag temperatuur rond 20 graden. Griekenland en Kreta: Geleidelijk meer wolken en kans op een regen of onweersbui. Middag temperatuur oplopend tot ongeveer 21 graden. Turkije en Cyprus: Eerst tamelijk zonnig, maar vooral morgen van het westen uit opnieuw buien. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Zwitserland: In het zuiden soms zon, maar mor gen ook een bui. In het noorden be wolkt en buien, mogelijk met on weer. Boven de 1300 meter sneeuw. Middagtemperatuur tussen 8 en 13 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met re gen of sneeuw. Sneeuwgrens dalend naar 900 meter. Maxima rond 12 graden. Polen: Bewolkt en van tijd tot tijd regen, in de bergen on het zuiden ook sneeuw. Maxima dalend naar 8 tot 13 graden. Tsjechië en Slowakije: Van het westen uit wolken en regen, in de berggebieden mogelijk ook sneeuw. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 12 graden. Hongarije: Tamelijk veel wolken en perioden met regen, of een bui. Middagtem peratuur dalend naar ongeveer 15 graden. K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14