eiden Regio 'Gemeente moet ingrijpen bij LWO' Een gewaarschuwd mens telt voor twee N/AVO?" IK MOORD DCSyC &CSTA ijn 30 gaat door Leiden krijgt Meiden Ontmoetings Plaats e Coebel rijden 'Grote-stedenbeleid is te bureaucratisch' i 13 APRIL 1999 ,WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 ammetje kwam van kinderboerderij Oppositie is conflicten bij welzijnsorganisatie beu Het lammetje dat zaterdagochtend dood en hangend n de achterpoten in de brievenbus van kerkelijk centrum De genboog in de Merenwijk werd gevonden, is gestolen uit de len verderop gelegen kinderboerderij. Volgens een medewer- .rvan de boerderij is het de eerste keer dat er een dier uit het jilandje is geplukt. Over wie de diefstal heeft gepleegd en het larom tast het personeel in het duister. Het dier is vermoede- kdoor steekwonden in of rond het hart om het leven ge acht. De zoon van de koster deed zaterdagochtend de lugube- vondst. De politie heeft het kadaver naar het slachthuis ge acht en heeft de zaak in onderzoek. 'eestje voor VSB-fonds Müi ln het berichtje over de feestelijkheden van de Leidse ind van Speeltuinverenigingen is gisteren een vervelende fout slopen. Het feest was zaterdag niet georganiseerd ter gelegen- id van een gift van acht ton van de gemeente Leiden die da- sbiert trouwens al uit 1996 maar om te vieren dat de Leidse eeltuinen onlangs zo'n 80.000 gulden van het VSB-fonds heb- in gekregen. Van dit geld is voor alle 15 bestaande speeltuinen Leiden elk twee speelwerktuigen gekocht. Vervolg van voorpagina C. Vergeer van de SP en M. Schultz van de WD vinden het de hoogste tijd dat de gemeente ingrijpt bij de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO). Dit naar aanleiding van de beschuldigingen over het verzwijgen van asbestrisico's in het Stathuys. LEIDEN HERMAN JOUSTRA WIM KOEVOET De beide fractievoorzitters noe men dit 'het zoveelste conflict' bij de LWO. Vergeer vindt niet dat verantwoordelijk wethou der Kruijt zich 'andermaal afzij dig kan houden'. Hij vindt het de hoogste tijd worden om de relatie tussen de LWO en de ge meente te veranderen. WD'er Schultz stelt dat de LWO 'op het matje moet worden geroe pen'. Milieuwethouder A. Pechtold betreurt het conflict, maar zegt tegelijkertijd zich er niet in te willen mengen. „Ik vind dit vooral een zaak voor collega wethouder Kruijt. Daar komt nog bij dat het hier een pand betreft van de Leidse Welzijns organisatie, waar we alleen een subsidieverhouding mee heb ben. Het is wel zo dat we een tijd terug hebben gezegd dat we zouden kijken naar asbest in gemeentelijke panden en pan den die aan de gemeente geli eerd zijn, zoals van de LWO. Vanuit milieu-oogpunt vind ik het jammer dat bij de eerste in ventarisatie daar niet meteen alle asbest is ontdekt. Maar dat dat niet is gebeurd, vind ik wel begrijpelijk. We maken dat wel vaker mee. Asbest zit verwerkt in verschillende materialen en is niet altijd zichtbaar." Welzijnswethouder H. Kruijt wil geen commentaar geven op het conflict tussen coördinator Eppink en de LWO: „Dat is een zaak die de Leidse Welzijnsor ganisatie aangaat en niet mij. Het is een zaak tussen werkge ver en werknemer. En die werk gever is niet de gemeente Lei den." Directeur A. Flapper vindt het 'onverkwikkelijk' dat een con flict tussen de leiding van de Leidse Welzijnsorganisatie voor de kantonrechter wordt uitge vochten. „En helemaal door gronden doe ik het niet. Ik was in elk geval zeer verrast een brief van de advocaat van Ep pink te krijgen waarin om ont binding van het arbeidscon tract werd gevraagd. Ik heb het idee dat ze toch wel weg wilde en dat er op deze manier nog iets probeert uit te halen." Fractievoorzitter S. ter Harm- sel (GroenLinks) wil geen com mentaar geven op de kwestie. „Ik ben onvoldoende op de hoogte." PvdA-raadslid E. van der Veen beweert dat hij al een jaar op de hoogte was van de aanwezigheid van asbest in 't Stathuys. „Maar ik wist niet be ter dan dat dat alleen maar ge vaarlijk is als je in de plafonds en muren gaat boren. Mij is dan ook nog altijd niet duidelijk waarom het pand eerder dit jaar ineens dicht moest." Bewoners zitten niet te wachten op bussen door hun straten BERT MINKHORST >r de Leidse wijk de Coebel een bus rijden. Burge- ister en wethouders willen oute van lijn 30 (Stevenshof legstgeest) zodanig omleg- dat in de wijk twee haltes inen komen. De verandering et al op 30 mei ingaan, lit een enquête in de wijk- nt blijkt dat de bewoners zitten te wachten op bus door hun straten. Ongeveer helft van 499 huis- ïdens ft gerea- rd en het tuur van wijkver- rine con- leert op is van de lag dat Coebel de bussen liever gs dan door de wijk ziet rij- et is altijd al de bedoeling reest dat een bus de wijk zou doen, schrijft de gemeente ter in een brief aan de be iers van de wijk. Leiden eft naar zoveel mogelijk di- te verbindingen, goede over- imogelijkheden, met name station Leiden Centraal, een jafstand tot een halte van rimaal 400 meter en naar plaatsen van bushaltes bij indere bestemmingen als olen. bejaardentehuizen en ions. het bestemmingsplan is al ening gehouden met een route via de Brandts Buys- en de Glenn Millerstraat. reden dat er niet bij het be- ïwen van de polder meteen een bus is gaan rijden, is lgebrek. Jareiflang kreeg de stad minder geld van het Rijk en om die reden kon ze drin gende verzoeken van bedrijven en inwoners en reizigersorgani saties om beter openbaar ver voer niet inwilligen. Nu is dat anders. „Het Rijk heeft een nieuwe benadering gekozen", schrijft de gemeente aan de Coebel-bewoners. „Hoe meer gebruik van het openbaar ver voer, hoe hoger de rijksbijdra ge, met als gevolg weer meer bussen." De gemeente heeft onder zocht welke buslijn het best kan worden omgeleid. De enige mogelijk heid is lijn 30 (die nu nog via de Boshuizer- kade en ver pleeghuis Zuydtwijck naar de Stevënshof rijdt), con cludeert de afdeling verkeer en vervoer. Er moeten twee haltes komen. De eerste aan de Brandts Buyskade, ter hoogte van de Rembrandt scholenge meenschap. Dat betekent trou wens meteen dat de studenten die in het complex aan de Klik- spaanweg wonen, dichter bij huis kunnen uitstappen. De tweede stop staat gepland in de Glenn Millerstraat, ter hoogte van de T. Dorseykade. Volgens de enquête in de wijkkrant gebruikt 79 procent van de ondervraagden niet of nauwelijks de bus. Bijna twee derde van de inwoners vindt het huidige aanbod genoeg. Ge vraagd of ze de omleiding van lijn 30 een verbetering vinden, antwoordt 68 procent 'nee'. Te gen het voornemen van de ge meente kunnen inwoners be zwaar aantekenen. LEIDEN JANNEKE DE JONGE Pony's borstelen, hoeven uit krabben, zadels invetten en stallen uitmesten: vanaf mor gen kunnen meiden in stads deel West dit iedere middag doen. Midden in hun wijk wordt dan de eerste Meiden Ontmoetings Plaats (MOP) ge opend door wethouder Jan Laurier (wijkbeheer). Jongens hadden skatebanen en ouderen picknickbanken, maar zij had den niks, riepen de meiden al geruime tijd. Daarom richtte Wijkbeheer in overleg met de afdeling Milieueducatie een po nyweide in bij boerderij De Slaagh aan de Lage Morsweg. Daar kunnen meiden van tien tot veertien jaar onder toezicht van André van Tongeren de dieren verzorgen - en natuurlijk berijden. Het idee ontstond bij een stel meiden toen er zo'n anderhalf jaar geleden twee ezels kwamen in de dierenweide. Die ezels oe fenden nogal wat aantrekkings kracht uit op een groepje van zes tot tien meiden uit de buurt. „Zo gauw ze vrij waren stonden ze bij het hek. Ze vroe gen steeds vaker of ze de dieren mochten borstelen en of ze bij de dieren mochten", vertelt Ar- wi Rasser, teamleider van stads deel West, die zijn kantoor heeft in de boerderij naast de dierenweides. „Af en toe lieten we dat toe, maar dat kon niet permanent omdat er bewaking bij moet zijn." Daar bleef het niet bij. „Na verloop van tijd begonnen ze te zeuren of er geen pony's kon den komen, omdat ze dat leu ker vonden. Dat zeuren bedoel ik niet negatief: ze waren ge woon behoorlijk vasthoudend." Rasser en zijn collega's vonden dat van die pony's eigenlijk wel een goed idee. En dus gingen ze, toen de meiden gedurende lange tijd bleven aandringen, Bij boerderij De Slaagh aan de Lage Morsweg kunnen meisjes vanaf morgen terecht op een eigen ontmoetingsplaats. FOTO HENK BOUWMAN op zoek naar een stel pony's. „We hebben niet meteen gerea geerd, want we wilden er zeker van zijn dat het geen bevlieging was." Via-via kwamen ze in contact met twee particulieren die allebei een pony schonken. De ezels werden overgebracht naar een dierenweide in dé Ste venshof, waar vanaf nu ook een toezichthouder aanwezig is. Meiden die mee willen doen aan de verzorging moeten toe stemming hebben van hun ou ders en zich inschrijven bij het wijkkantoor. De ouders dragen de aansprakelijkheid. Ook zijn de meiden verplicht een be schermende rijcap te dragen, waar ze zelf voor moeten zor gen. Assistent-wijkbeheerder Van Tongeren helpt ze bij de verzorging, probeert ongeluk ken te voorkomen én signaleert groepsvorming. Rasser: „Het moet een homogene groep meiden zijn. Als de ene groep de andere gaat pesten, dan is het einde verhaal voor die groep." Er hebben zich inmid dels ruim twintig meiden aan gemeld, en één jongen. „Jon gens weigeren we niet, maar meisjes vormen de doelgroep", aldus Rasser. Fanny van 20 en Josefiene van 9 jaar staan al in het weitje aan de Lage Morsweg. Ruime hokken zijn aanwezig, en bin nenkort komt er ook nog ver lichting en een watervoorzie ning. Dan hebben de beesten aan niets meer gebrek. Aan dacht zullen ze in elk geval niet tekort komen. Toen de weide gistermiddag alvast even open ging, stonden de meiden direct klaar om de zadels in te vetten en de hoeven uit te krabben. Ook werd er driftig gereden op de pony's. Vanaf aanstaande woensdag kan dit iedere mid dag. De precieze tijden staan nog niet vast. Dat moeten de meiden in overleg met toezicht houder Van Tongeren bepalen. Casino sluit na brief van Leidse politie LEIDEN ROBBERT MINKHORST Het casino aan de Prinsesse- kade in Leiden is gesloten. Aanleiding is geweest een brief van de politie, waarin zij de Leidse kaartclub (zoals het officieel heet) 'adviseerde' te stoppen met het spelen van een illegaal kansspel. Ondui delijk is of het casino dai overigens vorige maand al sloot nog weer open gaat. De uitbaters zouden hun ac tiviteiten nu ergens in Den Haag ontplooien. Volgens de beheerder van het pand, Key Beheer uit Leiden, gaat de kaartclub in Leiden dit jaar gewoon weer door. „Dat is de verwachting van iedereen", zegt J. Key. Verdere inlichtin gen wil hij niet geven. Het casino is uit eigen be weging gesloten. De politie had ontdekt dat er in het pand aan de Prinsessekade een illegaal roulettespel werd gespeeld. Om die reden stuurde zij de uitbaters in fe bruari een brief. Als zij het spel niet zouden weghalen, volgden maatregelen, beloof de de politie. Politiewoord voerder T. Stuifbergen ver moedt dat zij daarop 'eieren voor hun geld hebben geko zen'. In de club werd een specia le vorm van roulette ge speeld. De bak waarin het balletje draait, heeft een el lipsvorm. De gebruikers er van zeggen dat geoefende spelers daardoor kunnen na gaan in welk vakje het balletje terechtkomt. Het is volgens hen om die reden geen kans maar een behendigheidsspel. De rechter heeft echter be paald dat het een kansspel is. Daarvoor is een aparte ver gunning nodig en die heeft de Leidse kaartclub niet. Jiteraf, ja achteraf. Dan weet dereen het beter. Dan komen verhalen los rond het bitter- rnituur op verjaardagen. Had w maar zus of zo gedaan. Had tt maar niet gedaan, wél ge urt of anders gedaan. Het is en schrale troost voor de twee lidenaars die vorige week het ichtoffer werden van duistere aktijken van drie medewer- irs van een schoorsteenve en dakdekbedrijf uit 'ankeren, een dorpje aan de 'luwerand in de buurt van leren tussen Arnhem en Zut- Aan de Lammenschansweg isten deze 'heren' een 80-jari- ge man 9550 gulden afhandig te maken. Zogenaamd voor re paraties en andere werkzaam heden aan zijn dak en schoor steen en het vernietigen van boktorren op de vliering van zijn woning. Een 72-jarige be woner van de Hoge Rijndijk moest 18.800 gulden betalen voor werkzaamheden aan de schoorsteen en het rookkanaal van zijn huis. De man ging schriftelijk akkoord het bedrag te zullen betalen. Beide slacht offers kregen argwaan en scha kelden de politie in. Om ervoor te zorgen dat u, als potentieel slachtoffer, in de toekomst nooit de dupe wordt De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad van dergelijke dubieuze praktij ken uitgevoerd door mensen van twijfelachtig allooi vertelt de bewoner van de Lammen schansweg zijn verhaal. „Vorige week woensdag werd er ineens een busje voor de deur geparkeerd. Voor ik het wist stond er al een ladder te gen het huis en werd mij ver teld dat de vogelkappen op de schoorsteen scheef stonden door de harde wind van de laatste tijd. Meneer, die zetten we even recht en dat kost niks. Aan de ene kant voelde ik nat tigheid maar aan de andere kant was ik overdonderd. Het zag er allemaal zo echt uit. De naam van het bedrijf stond op het busje, het waren keurige mannen en één van hen nam uit de auto zelfs een koffertje mee met daarin zo'n kleine computer. We willen niet dat die uit de auto wordt gestolen, zei hij nog. Nee, die drie man nen, één rond de 40 en twee jongere knapen, zagen er ver trouwd uit. Mijn vrouw heeft ze nog koffie en thee gegeven." „Voor ik het wist zaten er twee boven. Meneer, u heeft lekkage op de tweede verdie ping. Meneer, kijk eens, er zit ten boktorren op de vliering. Zo ging het maar door. De dak lijst was niet goed, de dakkapel lekte, noem maar op. Op een gegeven moment zei een van die mannen: meneer, gaat u maar naar beneden want ik ga die boktorren verdelgen met een giftig goedje. Daar kunt u beter niet bij zijn." „Natuurlijk realiseer ik me achteraf dat boktorren niet los- Baaijens bij analyse Leidse prestaties Al een aantal dagen kijkt de heer Van Kordelaar van de gelijknamige winkel aan de Diefsteeg uit op de tekst: NAVO: Ik moord dus ik besta. De leus is in zwarte letters gekalkt op de zijgevel van het filiaal van de ABN/AMRO-bank aan de Breestraat Nog afgezien van het feit of Kordelaar het al dan niet met de tekst eens is, stoort hij zich danig aan het uitzicht vanuit zijn winkel. Hij heeft bankpersoneel gevraagd de tekst te (laten) verwijderen maar dat is tot op heden nog niet gebeurd. Blijkbaar is een hy potheek sneller verstrekt dan een gevel gereinigd. Kordelaar heeft nu zijn hoop gevestigd op de ge meente. Het anti-graffititeam van De Zijl Bedrijven weet volgens hem wél raad met de tekst op de witte muur. FOTO TACO VAN DER EB lopen maar in het hout zitten. Maar op dat moment denk je daar niet aan. Zoals ik al zei was ik overdonderd. Op een gegeven moment werd mij de rekening gepresenteerd van 9550 gulden, inclusief BTW. De boktorren waren verwijderd, de dakkapel van een speciale verf laag voorzien, loodflappen ge legd, enzovoort. Op de reke ning staat de naam van het be drijf, adres, telefoonnummer, het nummer van een bankreke ning en het registratienummer van de Kamer van Koophandel. Er staat zelfs op dat de reke ning het een bewijs is voor brandweer en verzekering." „Ik wist dat ik werd belazerd maar ik was ook bang. Het wa ren namelijk drie gespierde knapen en vergeet niet dat mijn vrouw thuis was. Daarom ben ik naar de bank gegaan en heb het geld gehaald. Weet u, ik vind het verschrikkelijk van het geld maar nog erger vind ik het dat ik in de maling ben ge nomen. Twee dagen heb ik lo pen piekeren en vorige week vrijdag heb ik de politie gebeld. Een agent kwam meteen en heeft proces-verbaal opge maakt. Er schijnen meer klach ten te zijn over dat bedrijf. Af wachten maar." „De mannen zoeken hun slachtoffers zorgvuldig uit. Ze letten volgens mij op bordjes aan de straatkant die een par keerplaats voor gehandicapten aangeven en proberen dan in het huis van die invaliden hun slag te slaan. Wat ik tegen an dere mensen wil zeggen? Geef iemand die u niet kent abso luut niet de kans een ladder op te zetten tegen uw huis en zeg meteen: wegwezen. Mijn huis uit, m'n tuin uit en m'n straat ERIC-JAN BERENDSEN ROBBERT MINKHORST Het grote-stedenbeleid zou wat Leiden betreft minder bureau cratisch mogen zijn, minder ar beidsintensief en op een aantal punten logischer van opzet. Het geld dat Leiden van het Rijk ontvangt, komt bijvoorbeeld uit zeven subsidiepotten. Een is wel genoeg. Maar verder over heerst de tevredenheid. „In zijn algemeenheid is het een ver haal van successen", zegt wet houder H. Baaijens over het grote-stedenbeleid in Leiden. .Alleen zijn projecten soms te lang blijven liggen. Die voldoen nog niet aan de kwaliteitseisen. Andere waren nog te hoog ge grepen." Leiden meldde in het najaar van 1997 51 projecten aan voor het grote-stedenbeleid. Twaalf daarvan zijn uiteindelijkniet doorgegaan. Zo verdween het plan om herintredende vrou wen een kans te geven op een baan in de detailhandel van ta fel. Het was niet haalbaar. Voor het opvangen en begeleiden van jonge asielzoekers met een verblijfsvergunning met als doel dat zij of werk kregen of aan een vervolgopleiding kon den beginnen, gaf het Rijk geen toestemming. Het grote-stedenbeleid is er op gericht om achterstanden op terreinen van economie, welzijn en onderwijs in steden als Leiden weg te werken. Lei den heeft over de afgelopen an derhalf jaar bijna 18 miljoen gulden gekregen. Gisteren pre senteerde de gemeente de zelf analyse "Veelbelovend en veel eisend'. Daarin wordt het grote- stedenbeleid in de stad van de afgelopen anderhalf jaar geëva lueerd. Leiden heeft veel ge leerd in die afgelopen maan den, maakte Baaijens duidelijk. Sommige onderdelen van het grote-stedenbeleid zijn tot dus ver minder geslaagd. Het uit voeren en begeleiden van pro jecten trekt een zware wissel op de ambtenaren. Soms, zei Baaijens gistermiddag, snijdt het mes niet genoeg aan twee kanten. Baaijens wil bijvoor beeld dat door een project, hoewel gericht op het verster ken van de lokale economie, ook de sociale structuur in een wijk verbetert. Verder moet de gemeente wennen aan het ont wikkelen van visies. Volgens Baaijens is Leiden vooral ge neigd om, als het even kan, een probleem meteen maar aan te pakken. De gemeente scoort bijvoorbeeld met het Haagweg- terrein. Dat parkeerterrein, waar vandaan bezoekers met busjes in de binnenstad wor den afgezet, is een particulier initiatief en kreeg subsidie van de gemeente. Het Haagwegter- rein is bijzonder populair ge worden. Een ander succesnummer noemt de gemeente de uitbrei ding van het kringloopbedrijf. Dit jaar werd op industrieter rein De Waard Het Warenhuis geopend. Een winkel die de Lei- denaar in alle gemakken moet voorzien. Eerder dit jaar bleek al dat achterstanden in het on derwijs, werkgelegenheid en in komen vrijwel zijn weggewerkt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13