Massagraven op luchtfoto's Kosovo Straatarm Niger sleept zich van crisis naar crisis Buitenland Journalist in Belgrado doodgeschoten was vooral een kwestie van mazzel' Opnieuw mensen gedood bij incidenten Oost-Timor Serviërs nemen dorpen in Albanië onder vuur _fe lijft I onvI ,G 12 APRIL 1999 ."Jnse Muur in de aanbieding et /ö|De Berlijnse Muur is in de aanbieding. Te koop zijn de at Mi waardevolle delen die het eerst zijn verwijderd. De ei- j kt Ivan de vier betonnen segmenten hopen dat het stuk k monument terugkeert op de Potsdamer Platz. Op dit ïarilgon in de nacht van 11 op 12 november 1989 de sloop >ok pensafscheiding die Berlijn sinds 1961 splitste. De ver- orcnvee jonge Berlijners, verwierven de stukken muur in e lijn eerste poging in 1984 om het 'stenen symbool van de ootflorlog' te verkopen liep op niets uit. Het grootste be- jn belangstellenden is de afbeelding van een hakenkruis jan de muursegmenten. -jtest middenlange-afstandsraket j: Indin heeft gisteren naar eigen zeggen met succes Oljdenlange-afstandsraket Agni getest. Kort na de lance- Jdde buurland Pakistan dat het een 'passend antwoord' In een eerste reactie zei de Amerikaanse regering de ketreuren'. India had, onder grote internationale druk, a ar [raket al vijfjaar niet meer getest. Maar de nieuwe natio- jhe Hindoe-regering toonde duidelijk haar intentie door met ontwikkeling van de raket. Kort na haar aantreden lT t schokte de Indiase regering de wereld met de eerste NKflcernproeven in bijna 25 jaar. ser in Iran op borgtocht vrij I Iran heeft zaterdagavond de vorig jaar ter dood ver- He Duitse zakenman Helmut Hofer (57) op borgtocht M ten. Voorlopig mag de Duitser, in afwachting van een [jke uitspraak, het land niet uit. Hofer werd in septem- f opgepakt omdat hij als niet-moslim seksueel contact jben gehad met een moslimvrouw. In februari had het jggkooggerechtshof het doodvonnis tegen de Duitser ver- Het hof stuurde het dossier over de zaak naar een ande- bank voor een nieuwe beoordeling. Hofer heeft altijd I dat hij een seksuele relatie had met de dertig jaar jon- knse. De vrouw werd tot 100 zweepslagen veroordeeld. r sluit bases in Noord-Ierland' aiv.De Britse premier Blair wil een aantal militaire bases in 5 Jerland sluiten en het aantal Britse militairen aldaar ver- In. Bovendien moeten er minder legale wapens in om- len. Deze voorstellen zal Blair volgens de Britse krant "imes deze week bekendmaken. Het is een nieuwe po- de impasse in de vredesonderhandelingen in Noord- 'e doorbreken. Sinn Fein, de politieke vleugel van het mblikeinse Leger (IRA), verwierp afgelopen donderdag irits-Ierse voorstellen die moeten leiden tot de vorming toljNoord-Ierse regering. Het grootste geschilpunt blijft de tning van de IRA. "nule onzichtbare inkt blijft geheim j De CIA, de Amerikaanse geheime dienst, weigert haar formule voor onzichtbare inkt prijs te geven. Volgens kan het publiceren van de formule lopende operaties brengen. Een Amerikaanse groepering die strijdt tegen even geheimhouding' binnen de Amerikaanse over- ïnsten, had de CIA gevraagd documenten over de inkt cgeven. De rechter meende dat de actiegroep een terecht Meed op de vrijheid van informatie. Hij zwichtte uitein- :h voor het argument van de CIA dat de geheim agen- zullen lopen als de formule uitlekt. in bij bombardementen in Irak Bij bombardementen door Westerse vliegtuigen in het lan Irak zijn gisteren twee mensen om het leven geko- Igen anderen raakten gewond. Dit heeft een legerwoor- jin Bagdad gezegd. Volgens de woordvoerder was de Jij het dorp al-Saniya. De plaats ligt in de zuidelijke 'no- s"Twaar geallieerdè vliegtuigen patrouilleren. Een Ameri- inilitaire woordvoerder in Washington bevestigde dat perikaanse F-18's raketinstallaties hadden bestookt. De ïreting was een reactie op het afvuren van een Iraakse raket rdag en verdere provocaties gisteren, aldus een woord- en bij bomaanslag in Turkije Drie soldaten en een burger zijn gisteren om het leven i bij een bomaanslag in Osmaniye in het zuiden van s'Müit heeft het persbureau Anatolië gisteren bekendge- ne bom werd van afstand tot ontploffing gebracht toen il voorbij liep. Volgens Anatolië gaat het om aan aan- 'de terroristische organisatie', waarmee gedoeld wordt heijperdische Arbeiderspartij PKK, van de gevangen leider öcalan. ■ken is levensgevaarlijk Werken is niet bevorderlijk voor de gezondheid. Vol- ILO, de Internationale Arbeidsorganisatie, verliezen een 1,1 miljoen mensen op hun werkplek het leven >eidsongevallen, of 'beroepsmatige blootstelling aan ge- stoffen'. Verkeersongelukken kosten jaarlijks maar slachtoffers, gevolgd door al dan niet zinloos geweld Gl 000 doden. Vergeleken daarbij zijn oorlogen betrekke- ig', want daarbij komen 502.000 mensen per jaar om. In elingslanden komen twee maal zo veel mensen om op J cals in de industrielanden. Ook kinderen verongelukken rerk. Jaarlijks sterven 12.000 werkende kinderen. J htelingen mijden voedselpakketten luchtelingen uit Kosovo gooien en masse Amerikaanse )akketten weg. De rantsoenen zouden oneetbaar zijn en ziek maken. De onaangeroerde Amerikaanse vegetari- ïdselpakketten van elk zo'n 2200 calorieën zorgen nu M i flinke rotzooi in vluchtelingenkampen. Hoewel er eerst vochten om een pakket, klagen veel vluchtelingen nu belabberde kwaliteit van de 'gestoofde peulvruchten' en ïtarische goulash'. De kinderen zouden ervan moeten en. Volgens medische experts ter plaatse zijn veel vluch- 1 gewend aan lichte maaltijden met aardappelen, rijst en Ook bij een eerdere Amerikaanse humanitaire missie in j bleken de voedselpakketten 'te rijk' aan ingrediënten. Ruim tweehonderd dorpen vernietigd, zegt NAVO De NAVO beschikt over luchtfoto's die duiden op massagraven in Kosovo. Het bondgenootschap beschuldigt Servische militaire eenheden er al langer van op grote schaal Kosovaren - vooral mannen - systematisch te executeren. brussel-den haag gpd haar luchtvloot boven Joegosla vië sterk op. De VS leveren op verzoek van NAVO-opperbevel- hebber Clark 82 extra gevechts vliegtuigen, waaronder 24 F- 16's. Groot Brittannië stuurt het vliegdekschip HMS Invincible naar het oorlogsgebied. Het bondgenootschap kan hierdoor 24 uur per dag bombardemen ten uitvoeren en kan profiteren van iedere kleine weersverbete- ring. In totaal zijn er straks circa 600 Westerse gevechtsvliegtui gen inzetbaar. De NAVO verklaarde gisteren in achttien aanvalsdagen zo'n 150 grote doelen geraakt te hebben. Als gevolg daarvan zou Milosevic' leger steeds minder mobiel zijn. Zo zou de helft van de brandstofvoorraad op Joego- slavisch grondgebied in vlam men zijn opgegaan. Ook zijn cruciale commandocentra en verschillende hoofdkwartieren vernietigd. Vl Jfhrk n?|WÏGRAVË^RF!SENTL ■$VL" u' K f NEW GRAVES IN PUSTO SELO" KOSOVÖ1. De luchtopnames van Pusto Selo (ten zuid-westen van Pris- tina) tonen dat de grond is om gewoeld. NAVO-woordvoerder Shea zei gisteren dat de beelden sterk overeenkomen met die van massagraven die destijds in Bosnië-Herzegovina werden ontdekt. Over sluitende bewij zen beschikt de NAVO nog niet, maar de beschikbare beelden en de verhalen van de duizen den vluchtelingen wijzen op moord, verkrachting en depor tatie. Het eenzijdige, door de Servi sche leider Milosevic aange kondigde staakt-het-vuren tij dens de orthodoxe paasdagen heeft volgens het bondgenoot schap niet plaatsgevonden. „De etnische zuivering van Kosovo door de Serviërs is routine ge worden", aldus NAVO-woord voerder Shea. Volgens de Alliantie hebben het Joegoslavische leger en de Servische politie ruim tweehon derd Kosovaarse dorpen gro tendeels vernietigd. Het bondgenootschap voert inmiddels de slagkracht van Deze foto's bewijzen volgens de NAVO het bestaan van nieuwe massagraven in Kosovo. Op de rechterfoto is binnen de witte om lijning te zien dat de aarde recen telijk is omgewoeld, foto epa navo Medewerkers care beschuldigd van spionage Neerhalen van Stealth bommenwerper BELGRADO AFP-DPA-Rtr De vooraanstaande onafhanke lijke journalist Slavko Curuvija, eigenaar van het dagblad Dnev- tii Telegraf is gisteren in Bel grado vermoord. Dit hebben collega's gemeld. Volgens ooggetuigen werden er verscheidene schoten op hem afgevuurd met een auto matisch pistool toen hij een ge bouw verliet in het centrum van de stad. De Servische politie bevestig de later dat Curuvija om het le ven is gebracht door 'onbeken de aanvallers'. Curujiva, die be schouwd wordt als een tegen stander van het regime van Milosevic, en twee medejour nalisten van de Dnevni Telegraf werden vorige maand veroor deeld tot vijf maanden gevan genisstraf omdat zij hadden la ten doorschemeren dat een Servische regeringsfunctionaris betrokken was bij een moord. Hoofdredacteur Novakovic werd vrijgesproken. In Padesh, aan de grens tus sen Joegoslavië en Albania is gisteravond een Europese jour nalist zwaar gewond geraakt toen hij probeerde met het Kos ovo Bevrijdingsleger (UQK) Kosovo binnen te trekken. De naam en nationaliteit van de verslaggever zijn niet bekend. Eén van de twee verdwenen Australische medewerkers van de hulporganisatie CARE blijkt te zijn gearresteerd en wordt beschuldigd van spionage. De Australische minister van bui tenlandse zaken, Alexander Downer, heeft vandaag van Joe goslavië geëist dat zijn diplo maten onmiddellijk toegang krijgen tot de twee. Pratt en Wallace verdwenen eind maart toen zij samen het land wilden verlaten. Het laat ste dat van beiden werd ge hoord, was toen zij bij de grens stonden tussen Joegoslavië en Kroatië, ni new york anp Het neerhalen van een Stealth Fin-bommen werper door het Joegoslavische leger op 27 maart was eigenlijk vooral een kwestie van geluk. Dat staat in een nog geheim onderzoeksrapport van de Amerikaanse luchtmacht waarop de New York Times de hand heeft gelegd. De F117 was het eer ste vliegtuig dat de NAVO verloor boven Joego slavië. De rapportage bevestigt overigens impliciet dat de Stealth inderdaad is neergeschoten. Officiële berichten lieten dat steeds in het midden. De zwartgekleurde Stealth staat vooral bekend om zijn driehoekige en platte vorm, bedoeld om uit het zicht te blijven van vijandelijke radarinstalla- ties. Volgens de New York Times is het leger nu tot de conclusie gekomen dat het toestel dqor een SA3-grondluchtraket is getroffen. Het projectiel zou echter niet zijn geleid door zijn 'eigen' radar station, maar vooral met hulp van andere stati ons in Servië, Montenegro en waarschijnlijk ook Bosnië zijn aangestuurd. De luchtmacht spreekt dan ook van een nogal gelukkige combinatie van techniek en improvisa tie. „Degene die succesvol was. heeft die avond de lotto gewonnen", aldus een hoge Amerikaan se officier in de krant. De Amerikanen vermoeden overigens dat Ser vische 'spotters' op de NAVO-bases in Italië nauwgezet volgen welke vliegtuigen opstijgen en landen om zo een eerste beeld te krijgen van mo gelijke routes op basis van de tijd dat de kisten in de lucht waren. Servisch personeel van radarin stallaties kan met die wetenschap zelf beter be palen wanneer en waar te kijken naar vage teke nen van een Stealth op hun radarschermen. jakarta theo haerkens correspondent Op Oost-Timor zijn afgelopen weekeinde bij verschillende in cidenten opnieuw mensen om gekomen. Gisteren zouden der tien inzittenden van een busje zijn doodgeschoten dcfor het Indonesische leger. Dit heeft het Oost-Timorees verzet be kend gemaakt. Zaterdag werd een man doodgeschoten in Er- mera, even ten westen van de hoofdstad Dili. Het is nog on duidelijk wie voor deze moord verantwoordelijk is. De katholieke bisschop Belo heeft zijn bemiddelingpogingen gestaakt. Hij wil pas verder pra ten als de rust is weergekeerd en riep de bevolking op de kalmte te bewaren. De bis schop, ontvanger van de Nobel prijs voor de vrede, heeft zich steeds onafhankelijk opgesteld. Gisteren echter werd het kon vooi waarin hij reed aangeval len. Dit kan erop duiden dat zijn neutraliteit in twijfel wordt getrokken. Het konvooi, dat onder meer bestond uit wagens met journa listen en hulpverleners werd aangevallen door dertig tegen standers van de onafhankelijk heid. Met stokken, stenen, spe ren en zwaarden gingen zij de auto's te lijf. Verscheidene rui ten sneuvelden en de chauffeur TIRANA Rtr-AFP Leden van een pro-Indonesische militie rennen gewapend met stokken door de straten van Dili, Oost-Timor. De voormalige Portugese kolonie wordt geteisterd door rellen in de aanloop naar een referendum over de toekomst van Oost-Timor. foto ap charles dharapak van een taxi moest met een hoofdwond naar het zieken huis. Een gewapend politie-es- corte greep niet in. De bisschop had juist een mis opgedragen in Liquica, waar vorige week minstens 25 mensen zijn omgebracht. Belo heeft het Indonesische leger daarvoor verantwoordelijk ge steld, hoewel de slachtpartij is uitgevoerd door pro-Indonesi sche milities. De Verenigde Naties menen dat het referendum waarmee de bevolking kan kiezen voor onafhankelijkheid of aanslui ting bij Indonesië in gevaar komt als er geen einde komt aan het geweld. eiL kii presidentiële nieuwe r in Niger info pp.Rtr t- in Niger heeft de lei- ,eve le presidentiële garde, ^)aude Malem Mwanke, >enoemd tot voorzitter Raad voor Nationale die het land de ko- legen maanden gaat van de presidentiële aren verantwoordelijk oup die de voormalige Ibrahim Bare Main- fgelopen vrijdag het le- e. In diplomatieke de regio is vernomen iandant Mwanke zelf len zou hebben aan ie van Mainassara. esident Mainassara teren in zijn geboorte- "imega, 300 kilometer !n van de hoofdstad :graven. nairobi frans van den houdt correspondent De huidige politieke crisis in Niger is niet de eerste-die het land teistert. Het straatarme West-Afrikaanse land ver keert al jaren in een schier hopeloze si tuatie, die met de moord op president Ibrahim Bare Mainassara, afgelopen vrijdag, alleen maar is verslechterd. Pas als het nieuwe staatshoofd, generaal Daude Malem Mwanke, hoofd van de presidentiële garde die Mainassara dood schoot, ook burgerpolitici in zijn rege ring van nationale verzoening opneemt en niet langer dan de aangekondigde negen maanden zal aanblijven, kan Ni ger met enig vertrouwen de toekomst te gemoet zien. Parlementariërs uitten afgelopen week einde op grote schaal hun ongenoegen over het besluit van de nieuwe leider om het parlement te ontbinden, de grond wet op te schorten en een regering van nationale eenheid aan te kondigen. Met een kopie van de grondwet in de hand schreeuwden ze zich met hand en tand te zullen verzetten tegen hun ontslag. Ze wezen erop dat bij de dood van de pre sident de parlementsvoorzitter tijdelijk staatshoofd wordt en vervolgens vrije verkiezingen uitschrijft. Maar in Niger hebben burgerpolitici weinig in de melk te brokken. De macht ligt hier nog altijd bij de militairen. Toen Mainassara in 1996 de macht greep in Niger, verkondigde hij een eind te willen maken aan de politieke chaos die onder burgerpresident Mahamane Ousmane was ontstaan. Ousmane sloot in 1993 met zijn verkiezing een periode af van 20 jaar militaire dictatuur in Ni ger, maar slaagde er niet in zijn land in de richting van een open en econo misch voortvarende democratie te stu ren. Maar militaire leiders zijn meestal niet gecharmeerd van democratische beginselen, wat ook gold voor Mainas sara. Demonstraties van de oppositie werden al snel met harde hand de kop ingedrukt en oppositieleiders werden opgepakt en in de gevangenis gegooid. De politieke en sociale onrust werd er echter niet minder om. Stakingen en et nisch-religieuze schermutselingen volg den elkaar snel op. Ook het leger werd regelmatig getroffen door muiterijen, voornamelijk vanwege achterstallige sol dij. Mainassara's regime deed nauwe lijks iets om de situatie ten goede te ke ren. Integendeel, de reacties op de on lusten waren bruut en onverzoenlijk. Zo was er plotseling een 'samenzwering' om de regering ten val te brengen en de president te vermoorden. Dat bood een mooie gelegenheid voor het regime om opponenten uit te schakelen, zoals ex- premier Hama Amadou, die werd gear resteerd op beschuldiging van mede plichtigheid. Onafhankelijke kranten werden gesloten omdat ze, zoals de offi ciële reden luidde, hun belasting niet op tijd hadden getaald. Mainassara stemde uiteindelijk in met lokale en regionale verkiezingen, maar toen bleek dat deze afgelopen februari gehouden stembusgang werd gewonnen door de oppositie, annuleerde hij deels de uitslag onder het mom van onregel matigheden en zorgde zo opnieuw voor een crisis. Of dit besluit uiteindelijk heeft geleid tot zijn dood, is niet duidelijk, maar voor velen was de maat echt vol. Politici eis ten dat de zeer impopulaire Mainassara zou aftreden en kondigden grootschali ge demonstraties en proteststakingen aan. Ook een aantal legerofficieren zou Mainassara hebben aangeraden terug te treden. Ondanks de onverkwikkelijke gebeurte nissen van de afgelopen dagen zien op positieleden en democratiseringsactivis- ten toch een lichtpuntje. Ze hopen dat het leger deze kans zal aangrijpen om nu eindelijk eerlijke verkiezingen te houden. Ze hopen dat de machtige zui derbuur Nigeria wat dat betreft zal die nen als lichtend voorbeeld en de nieuwe president slechts tijdelijk zal aanblijven met een overgangsprogramma. Hoewel er ook in Nigers leger voorstan ders van een dergelijke ontwikkeling te vinden zijn. bestaat er nog altijd een harde kern die tot elke prijs de macht in handen wil houden. De groep die uit eindelijk wint, bepaalt of Niger eindelijk de democratische kant van andere voor malige West-Afrikaanse dictaturen zal opgaan, of verder zal verpieteren in de schaduw van een duister militair verle den. Servische eenheden hebben gisteren tijdens gevechten met verzetsstrijders van het Kosovo Bevrijdingsleger (U£K) ook doelen in Albanië bestookt. De Serviërs vuurden mortiergrana ten af op een viertal dorpen in Albanië, aldus de Albanese po litie. De Albanese regering heeft de NAVO gevraagd de Servische artilleriestellingen aan te vallen. Minister van binnenlandse za ken Petro Koci zei dat de NAVO 'tussenbeide moet komen om de Servische artillerie bij de Al banese grens te neutraliseren omdat het de afgelopen dagen Albanië heeft bestookt'. Koci bevestigde dat bij de aanvallen twee mensen waren omgeko men en twaalf mensen gewond zijn geraakt, van wie vier grens wachten. Djukanovic waarschuwt voor burgeroorlog LONDEN-PODGORICA Elke poging van Belgrado om de pro-Westerse regering van Montenegro omver te werpen, zou tot een burgeroorlog lei den. Dit zegt de Montenegrijn- se president Milo Djukanovic vandaag in een interview met de Britse krant Daily Telegraph. Djukanovic beschikt over 10.000 agenten, terwijl het Joe goslavische leger 20.000 solda ten in de deelrepubliek heeft gelegerd. Volgens hem zou een poging tot staatsgreep neerko men op meer dan een confron tatie tussen de Montenegrijnse politie en het door Serviërs ge domineerde Joegoslavische le ger: „Het zou een confrontatie zijn tussen de burgers van Montenegro, een tegen de an der, met al de passies en emo ties waartoe de mensen in dit gebied in staat zijn." De politieke partij van Djuka novic. de Democratische Partij der Socialisten (DPS) boycot de zitting van het Joegoslavische parlement over de voorgeno men unie met Rusland en Wit- Rusland. De DPS wil niet bij dragen aan 'beslissingen met een apocalyptische bood schap'. Albanië zei eerder op de dag bereid te zijn extra NAVO-troe- pen op zijn grondgebied te aan vaarden. naast de duizenden militairen die binnenkort ko men om te helpen bij de hulp verlening. „Wij hebben beslo ten de NAVO de controle te ge ven over ons luchtruim, de ha vens en alle andere militaire in frastructuur in Albanië", aldus minister van buitenlandse za ken Milo. De gevechten in de streek rond Tropoje tussen Servische troepen en U£K-strijders be gonnen vrijdag en duurden za terdag en gisteren voort. Beide partijen bestookten elkaar daar bij onder meer met zware ma chinegeweren. Het is voor het_ eerst dat er burgers omkomen in Albanië door beschietingen vanuit Joegoslavië. - huggies luiers alle maten 3 pakken Q vanl2&9T ÜJ* 3 HALEN z betalen UVV00R0EE' 42.99 J\ ardenner boter hamworst. schouderham of leverkaas pakje 125 gram 3 pakjes V. van59T J* 3 HALEN 2 BETALEN VOORDEEL 199 CO» wasmiddel compact ultra of color zak 1500 gram 3 zakken 1A30 van 28r95 Vfl 3 HALEN 2 BETALEN UWVOOROEEl 965 5 (gj ELKE DAG GOED NIEUWS Geldig van ma. 12 t/m za. 17 april 1999. A&P Services B.V. tel. 035-54833 33

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5