Afkoopsom Thuiszorg van de baan Woubrugse kassen puilen uit Open dag doorbreekt sleur asielzoekers CES# Rijn Veenstreek c/JL cLedJ A af if 1$ Lij Bonzo Silan Lij "Ljf MAANDAG 12 APRIL 1999 chef tim brouwer de koning. 071-5356*117. plv -chef marieta kroft. 071-5356411 Wielrenner klapt op vrachtauto ter aar Bij het wieleronderdeel van een run-bike-run is zater dag een gewonde gevallen. Een 20-jarige Alphenaar reed op het kruispunt van het Landlustpad en de Ringdijk in Ter Aar tegen een vrachtwagen. De chauffeur had een oprij teken van de poli tie gehad, maar maakte niet tijdig genoeg het kruispunt vrij. De fietser is met verwondingen aan zijn arm en schouders overge bracht naar het Rijnland ziekenhuis. Politie in burger betrapt geweldplegers alphen aan den run Een 28-jarige Alphenaar en een 30-jarige man uit Bodegraven zijn zaterdagnacht gearresteerd omdat ze kon daarvoor een 28-jarige Alphense automobilist op de Castel- lumstraat hadden mishandeld. De automobilist reed vanaf de Wilhelminalaan de Castellumstraat op en stopte bij de voetgan gersoversteekplaats om enkele mannen te laten oversteken. Twee van die voetgangers openden het portier en vroegen de Alphenaar uit te stappen. De automobilist kreeg vervolgens trappen in zijn maag en vuistslagen in zijn gezicht. Een politie man in burger was getuige van de mishandeling. Gewonde bij massale vechtpartij alphen aan den run Bij een massale vechtpartij op de Hooft- straat in Alphen is in de nacht van zaterdag op zondag een 19- jarige Alphenaar gewond geraakt aan zijn hoofd. Het slachtoffer was met zijn hoofd door een autoruit geslagen. De politie hield uiteindelijk twee Alphenaren van 18 en 20 jaar aan. De vecht partij ontstond bij een horecagelegenheid tussen twee personen en verplaatste zich naar buiten. Daar escaleerde de boel. Het Anker overweegt hoger beroep Thuiszorg Groot Rijnland hoeft geen afkoopsom te beta len na het vertrek uit multifunctioneel centrum Het An ker in Hazersvvoude-Rijndijk. De instelling had volgens de rechtbank het recht om weg te gaan. De twee andere exploitanten van Het Anker, de gemeente Rijnwoude en de rooms-katholieke parochie, waren naar de rechter ge stapt, omdat zij vreesden voor een hoge kostenpost nu de huurinkomsten van de derde partner wegvielen. runwoude marieta kroft „Ik ben verbaasd", zegt wet houder welzijn G. van der Lecq in een reactie op de uitspraak. ,,We hadden verwacht dat de rechter het met ons eens zou zijn dat je zo'n verbintenis die je voor veertig jaar aangaat niet zomaar kunt ontbinden." De gemeente en parochie beraden zich nog op een hoger beroep. Ook voorzitter R. Maliepaard van het stichtingsbestuur is te leurgesteld. „We missen nu twintig jaar huurinkomsten. De ruimte die de Thuiszorg ge bruikte was speciaal voor hen, die kunnen we ook niet zomaar weer aan een andere instelling verhuren. Dus moeten we ver bouwen en dat geld hebben we niet." De thuiszorg betaalde te gen de tienduizend gulden huur per jaar. De Thuiszorg reageert blij. „De uitspraak is terecht", zegt een woordvoer ster. „We hebben twee jaar ge leden de gebruikersovereen komst opgezegd volgens de re gels in het contract." De kruisvereniging Koude kerk aan den Rijn en Hazers- woude-Rijndijk (later thuiszorg Groot Rijnland) sloot samen met de toenmalige gemeente Hazerswoude en de rooms-ka tholieke parochie in september 1977 een overeenkomst over het gebruik van Het Anker af. Met zijn drieën vormden ze het stichtingsbestuur en waren ze eigenaar van het gebouw. Met ingang van 1 januari 1998 ver trok de Thuiszorg uit het ge bouw. De Thuiszorg stootte in die tijd om financiële motieven meer panden in de regio af. De gemeente en de parochie we zen de rechter tevergeefs op het contract dat in 1977 voor veer tig jaar is aangegaan. Volgens de rechter staat er onvoldoende duidelijk in dat alle partijen ver plicht zijn zich aan de termijn van veertig jaar te houden. Zowel wethouder Van der Lecq als voorzitter Maliepaard is niet bang voor het voortbe staan van het noodlijdende multifuncionele centrum. „Maar we moeten hard zoeken naar nieuwe huurders om nieu we bronnen van inkomsten aan te boren." Vorig jaar kampte het multifunctioneel centrum nog met een begrotingstekort van ruim veertig mille. Ook open agrarische dagen in Rijnwoude trekken veel bekijks Naar schatting vijfduizend mensen uit het hele land heb ben zaterdag in Woubrugge gehoor gegeven aan de oproep van de glastuinbouw "kom in de kas'. Ook de belangstelling voor de agrarische open dagen in Rijnwoude groeit. Naar de kaasboerderij van familie Hoo- geveen in Hazerswoude kwa men zaterdag zo'n vijfhonderd bezoekers. Bij de Hazerswoud- se korenmolen Nieuw Leven was het ongeveer net zo druk. Dankzij berichten op inter net komen er zelfs mensen uit Heerlen en Sittard langs de Woubrugse kassen. Op de Tuindersweg, waar vijf van de negen glastuinbouwbedrijven zijn die hun deuren open heb ben staan en waar twee opst applaatsen zijn van de pendel bussen. staat het verkeer af en toe vast als een potplant. „We hoopten op drie- a vier duizend bezoekers, maar we schatten het op vijfduizend", zegt Henri van der Does na af loop tevreden. „De twee bus chauffeurs die van tien uur tot kwart voor vijf hebben rondge reden - ze zouden tot vier uur rijden - zeggen al drieduizend passagiers te hebben ver voerd." Van der Does erkent dat het moeilijk schatten is omdat de mensen van kas naar kas trok ken en niet iedereen overal is geweest. De twee bussen zijn ingezet omdat voor het eerst ook een bedrijf aan de Bod- dens Hosangweg, aan de ande re kant van de Wetering, zijn kasdeuren opent om de tradi tionele anjer en de bijzondere rhodochiton. een klimplant met donkerpaarse klokjes, te tonen. „Wij zijn één van de eersten die de rhodochiton in Nederland kweekt", vertelt dochter Carolien Noordam de belangstellenden. „Er kwam iemand uit Hillegom speciaal hier kijken omdat hij dat zo'n mooie plant vindt", zegt vader Noordam enthousiast. „Dat doet je tuindershart goed. Ik had mensen in de kas die door een bericht op internet bewust voor Woubrugge hadden geko zen. Het is een geweldige PR voor de glastuinbouw." 'Kom in de kas' wordt jaar lijks gehouden, maar rouleert over verschillende gebieden in het land. Woubrugge is dit jaar voor de derde keer aan de beun. Met de bussen, span doeken en bordjes langs de weg en een boekje voor de be zoekers is het goed georgani seerd. Een nieuwe deelnemer is maatschap Klaas en Lucia de Redelijkheid, die pas anderhalf jaar aan de Tuindersweg een bedrijf heeft. „Wij wisselen on ze planten per seizoen", zegt Klaas de Redelijkheid bij de bakken met vlijtige liesjes. Dan zie ik eens wat anders." Veel bekijks trekken ook de duizenden kleine Parade-pot- rozen bij Nolina. Leo Witte- man („Ik zorg hier dat de ro zen het naar hun zin hebben") kent ook de aantallen die hij moet verwennen. „Er gaan er hier 100.000 per week de deur uit, ruim vijf miljoen per jaar." Een echtpaar uit de aangren zende Vingerhoedstraat is ook de kas ingekomen. „Wij vinden het prachtig en hebben het be drijf in de jaren zien groeien." Het automatisch sorteren en bundelen van de afgeknipte rozen trekt bij Niriko veel be kijks. Bij de berg afgekeurde rozen in een hoek van de loods staat maar één belangstellen de. Een vrouw vindt de rozen goed genoeg om ze voorzichtig in haar tas te stoppen. Een roos blijft tenslotte een roos ook al is de steel wat krom. Op het tien jaar oude bedrijf van familie Hoogeveen in Ha zerswoude staan geen rozen, maar kazen centraal. Petra Hoogeveen legt bezoekers de hele dag uit hoe kazen worden gemaakt. „De mensen hebben vaak geen idee dat wij zeven dagen per week vanaf 's och tends half vijf aan het werk zijn om ons eigen kaasmerk te pro duceren." In de korenmolen Nieuw Le ven aan de Dorpsstraat in Ha zerswoude-Dorp is te zien hoe het graan vermalen wordt tot meel voor brood en pannen koeken. Molenaar Jaap van den Akerboom schat het aantal bezoekers op 475. „Dat is meer dan vorig jaar. Vooral jonge kinderen komen hier graag. Zij vinden het prachtig om naar boven te klimmen." Toch winnen uiteindelijk de dieren het van de kazen en het pannenkoekenmeel. De jonge kalfjes, lammetjes en geitjes - soms nog geen dag oud - ste len de harten van menig be zoeker. „Ik vond het bij de boerderij aan het Spookverlaat in Hazerswoude leuker dan oop de kaasboerderij", zegt een negenjarig meisje. „Je mocht er alle dieren aaien en er was ook een pony alphen aan den run SASKIA BUITELAAR Voor de asielzoekers was de open dag van hun centrum in elk geval een klein feestje. De zaterdag vol activiteiten bood hen een welkome afwisseling op hun saaie verblijf in het Al phense Getaneh Tessema cen trum (GTC) aan de Eikenlaan. De 'doorsnee Alphenaar' liet zich echter niet en masse naar de officiële opening lokken. Een groot deel van de bezoekers be stond uit politici of mensen die via een bedrijf of vereniging bij het centrum betrokken zijn. „In die netwerken investeren we op dit moment vooral", ligt direc teur W. Latupeirissa toe. „Het contact met de bevolking moet nog groeien." De bewoners van het cen trum maakten zich er niet druk om; zij hadden andere zaken aan hun hoofd. De kinderen konden maar moeilijk kiezen tussen de rode ballonen van de ballonnenwedstrijd, het schminklokaal, de limonadekoe en de clowns in de speeltuin. De eetkraampjes gaven de vol wassen asielzoekers de kans om ook eens van de keuken van een ander land of werelddeel te proeven. Mannen en vrouwen uit onder meer Somalië, Ethio pië en Algerije hadden een dag en een nacht staan zwoegen op hun traditionele gerechten, bang dat er te weinig was. Ter wijl verkleumde Nederlanders zich verdrongen voor de warme hapjes, stonden de vrouwen er met blote voeten in slippers bij. Stralend om zo veel belang stelling en complimentjes De Ethiopische hardloper Getaneh Tessema opende zaterdag het Alphense asielzoekerscentrum door, zij aan zij met marathon-bondscoach Gerard Nijboer, voorop te gaan in een trimloop. foto taco van der eb schepten zij het ene bordje couscous na het andere kom metje thee vol. „Vandaag is het lekker druk. maar morgen is weer een saaie dag", verzucht een Algerijnse vrouw. „In ons eigen land waren veel proble men, maar dit is ook niet alles", waarna ze weer een bezoeker opschept en een vriend het woord geeft. Dali (24 jaar) komt uit Libië en ook hij is blij met de aflei ding. „Het niets doen is een routine. Ik heb niet genoeg geld om naar de sportschool te gaan en niet de juiste papieren om te werken. Soms organiseren we op het centrum een sportwed strijd, maar af en toe moet ik er echt uit, snap je. Andere plek ken en andere mensen zien. Dan ga ik naar Leiden, op zoek naar een goedkope supermarkt ofzo." Hij wil echter niet te veel klagen. „Toch ben ik hier blij", haast hij zich te zeggen. „Als ik bedenk wat ik achter me heb gelaten in Libië, heb ik het nu goed." Directeur Latupeirissa reali seert zich dat het zwaar is voor de bewoners. Het centrum, sinds december in gebruik, moest van de grond worden opgebouwd. Latupeirissa is druk bezig om het middelbaar en volwassenenonderwijs op poten te zetten. Ook leren-wer- kenprojecten zijn in voorberei ding. Daarnaast staan de con tacten met bijvoorbeeld sport en muziekverenigingen op de agenda. Voorlopig blijft er dus weinig tijd over om activiteiten voor de bewoners te organise ren. Bovendien is het de bedoe ling dat bewoners dat zelf doen. „Als er vraag is naar een activi teit, willen wij dat coördineren, maar de bewoners moeten het zelf oppakken." Volgens hem zien de bewoners die vémaf het begin in het GTC zitten, dat het centrum langzaam vorm krijgt. „In december waren er alleen nog maar gebouwen. Nu is de basisschool geopend, is er een speeltuin en gaan we binnen kort de gemenschappelijke ruimte inrichten als een soort grand café voor creatieve activi teiten. We motiveren de men sen om daar bij te helpen." Aan het enthousiasme van de bewoners tijdens de open dag te zien, lijkt het hen aan moti vatie niet te ontbreken. Ook kinderen uit het centrum zijn ingeschakeld om te helpen. Sil- vana en Nermina uit Bosnië melken de limonadekoe. Alhoe wel melken heel anders moet dan het knijpen in de rubber speen van de kunststof koe, weet Silvana (10 jaar). Als vol leerd melkmeisje doet ze de trekbeweging in de lucht voor. Maar in deze uiers moet je hard knijpen, anders komt er niets uit, heeft ze ontdekt. „Het doet nu al pijn aan mijn handen", zucht ze met haar tong uit de mond. „Straks ga ik mijn ge zicht kleuren eh schmin ken", zegt ze in een mengel moes van Duits-Nederlandse woorden. Het Alphense asiel zoekerscentrum vindt ze mooi, maar het industriegebied waar het in staat is niet leuk. „In Duitsland waren er allemaal winkels, dat is hier jammerge- noeg niet zo." Silvana zit in groep 8 van ba sisschool de Vlinder op het cen trum. Ze kijkt al uit naar het volgende schooljaar. „Dan ga ik naar de grote Nederlandse school. Dan zie ik ook eens Ne derlandse kinderen." Schoof: geld voor betere opvang ALPHEN AAN DEN RUN Gemeenten hebben meer geld nodig om de kwaliteit van de opvang van vluchte lingen te verbeteren. Daar voor pleitte de Alphense burgemeester N. Schoof bij de opening van het asielzoe kerscentrum zaterdag. De gemeentelijke taak, zorg voor het welzijn van de in woners, geldt ook voor de asielzoekers. „Wij kennen de organisaties, accommodaties en instellingen in Alphen. Wij kunnen ervoor zorgen dat ze hulpverlening, bege leiding, educatie en een zin volle dagbesteding hebben." Over de opening van het asielzoekerscentrum had hij gemengde gevoelens. „Aan de ene kant is het droevig dat we in een wereld leven waar mensen op de vlucht zijn, anderzijds ben ik blij dat we iets kunnen beteke nen voor mensen zonder huis en haard." Om die mensen een kwali tatieve opvang te kunnen bieden is echter niet alleen meer geld nodig. Asielzoe kers moeten de procedures sneller kunnen doorlopen- .„Goed opgeleide asielzoe kers doen jarenlang niets. Tegen de tijd dat ze moeten inburgeren, zijn ze gedemo raliseerd." Schoof bood de bewoners zaterdag enkele banken aan. rou kkek bleek ohol elijk erk Klantenkaart 50% korting Maximaal 12 per artikel per klant. Hero frisdrank Vruchcenfrisdrank met rode sinaasappelsap of roze grapefruitsap. Kies uit Red Orange of Pink Grapefruit Fles 1,5 liter. Met Klantenkaart 2*39" 1 Jj il iSCEf Grand'ltalia Pasta&Sugo Italiaanse kant-en-klare maaltijden Wat water erbij, paar minuten koken en klaar. Kies uic 6 soorten. Zak 200 gram Met Klantenkaart Calgonit Dubbel Action gel Met unieke glansparels die zorgen voor een stralende glans op uw glazen. Flacon 1250 ml. tl Met Klantenkaart 1539 I'll - Ola Kick Off Vanille- en aardbeienijs in de vorm van een voetbalschoen met kauwgombal *^111 In de diepvries. Doos 4 ijsjes. Met; Klantenkaart £99 'ijfl Isostar energiedrank Frisse sportdrank in de smaken Orange, Lemon of Fresh. Flesje 50 cl. Met Klantenkaart 2^9 Jordan's Original Crunchy muesli ICjjjjcH ®e6'n de da8 8oed meI; deze originele krokante muesli. Zak 450 gram. Li Met Klantenkaart.^99 Sportlife E-Boost kauwgom Deze bijzondere kauwgom geeft u een extra stoot energie.Duopack J /7 Met Klantenkaart 2^9" Twentsche Krenten- of Rozijnenwegge Achterhoeks krenten- of rozijnen- IRmISSKS!brood'alvasc voor u m Plak)es gesneden. Pakje 370 gram. J Met Klantenkaaruk?9 axjes Sundance vruchtenlimonadesiroop Kies uit sinaasappel, grenadine, aardbei, cassis of tropical. Van ons huis merk MasterSign. Bus 750 ml van 4.89/4.29 voor aaraoei. Seven-Up of Dr. Pepper jTu3 Handig voor onderweg of thuis. KTi.Jmmn Nutroma halfvol JNUirOma voor een halfvol wolkje ir Gouda's Glorie halfvolle mayonaise Het woord is Frans, de prijs is Hollands. Pot 500 ml van 2.89 voor onanas. Bonzo diner of menubrokken Een gezonde voeding voor u hond! Zak 5/4 kilo van 13.99/11.99 voor Silan wasverzachter Voordelig fris Kies uit o.a. balsam, lentefris of perzikbloesem. Flacon 500 ml van 3.69/3.49 voor Muscle reiniger Schoonmaakmiddelen met spierbundels Ruitenspray, keukenreiniger of badkamer reiniger. Flacon 500 ml V/h van 4.79/4.59 voor 3.99 3 flessen /i/" Croma bak en braad Voor goudbruin bakken en braden. In het koelvak Pakje 200 gram 1.29 3 halen, 2 betalen! tyofu. l Al pro Yofu Verfrissende yoghurt op basis van soja. In de smaken perzik of bosvruchten, het koelvak. Beker 500 gram n 2.95 voor Knoppers Khoooers Knapperige wafeltjes met een nogacrème- vullingen een laagje chocolade. V V/J 3-Pack van 1.69 voor A De aanbiedingen zijn geldig van 12 t/m 18 april 1999. '1T KQOMar Vooral jonge bezoekers zijn onder de indruk van de kazen op de boerderij van familie Hoogeveen. foto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12