Amsterdam slechtst bereikbaar Economie pta: KPN moet meewerken ran delen van gsm-masten erkoop zaktelefoon er boven verwachting Bloemen met zeppelin binnen drie uur in Londen Verlaging Europese rente iets groter dan verwacht Hoogovens overweegt afstoten Lange Producten AH neemt wijn met schimmelgif niet terug Eigen landingsplaats voor heli (pAG 9 APRIL 1999 958 Ook Utrecht, Rotterdam en Den Haag weinig toegankelijk voor vrachtwagens Vracht afleveren in Amsterdam is voor vrachtwagens een bezoeking. Verladers en vrachtvervoerders vinden het Amsterdamse centrum het slechtst bereikbaar van alle Nederlandse binnensteden. Dat blijkt uit onderzoeken van het NIPO en de verladersorganisatie EVO die giste ren onafhankelijk van elkaar zijn gepresenteerd. Het NIPO concentreerde zich op de vier grote steden, waarbij 28 procent van de ondervraag den Amsterdam bovenaan de lijst slecht bereikbaar' plaats ten. Na de hoofdstad volgen Utrecht (achttien procent), Rot terdam en Den Haag (beide dertien procent). Het EVO-onderzoek is ruimer van opzet (42 steden) en uitge breider in vraagstelling. Zo wer den vervoerders gevraagd een cijfer te geven aan de hinder nissen (rotondes, lostijden) waarop ze stuiten en de ver keersmaatregelen (inrijverbo- den, parkeermaatregelen) die steden nemen. De te behalen score kon liggen tussen de min- 50 (zeer slecht bereikbaar) en plus-50 (goed bereikbaar). Amsterdam springt er met min 20,6 het slechtst uit, op de voet gevolgd door Utrecht. Delft, Kampen en Goes com pleteren de negatieve top-vijf, terwijl Den Haag (min 2,4) een goede middenmoter is. Opvallend is dat de EVO Rot terdam tot de best bereikbare steden rekent. De havenstad (score 3,8) deelt met Assen der de plaats. Alleen Meppel en Ede scoren beter. EVO-directeur D. van den Broek Humphreij vindt dat ver voerders en overheden snel iets moeten doen om te voorkomen dat de binnensteden dichtslib ben. .Anders sterft de stad af, en daarmee onze economie.'' Volgens de NIPO-studie kan beter openbaar vervoer al veel opleveren. De personenauto wordt op die manier terugge drongen wat vrachtvervoer meer ruimte oplevert. Ook een betere infrastructuur, verkeers circulatieplannen, kleinere vrachtwagens, flexibelere laad- en lostijden en speciale distri butiesystemen voor de stad zijn goed voor de bereikbaarheid. Het verhuizen van winkels naar de stadsrand lijkt geen op lossing. Zowel dienstverleners (67 pro cent) als consumenten (tachtig procent) voelen daar niets voor, aldus het NIPO. ING wil kantoren buiten grote stad Het financiële concern ING overweegt een deel van het werk dat nu nog in de grote steden wordt uitgevoerd, te verplaatsen naar gemeenten waar de forensen wonen. Vol gens voorzitter M. Hermanns van de centrale onderne mingsraad (COR) zijn in dat verband Almere en Zoeter- meer genoemd. Alleen al in Amsterdam heeft ING 10.000 mensen wer ken. Uit onderzoek blijkt dat de meesten niet in de hoofd stad wonen, maar dagelijks in de file staan op weg naar hun werk. Besluiten over het ver plaatsen van de werkgelegen heid zijn nog niet genomen. De COR-voorzitter gelooft niet dat alle 10.000 arbeidsplaat sen uit de hoofdstad verdwij nen, maar denkt wel dat er werkplekken buiten de stad komen. Ook over thuiswerken en flexibele werkplekken wordt nagedacht. Ais voorbeeld noemt hij het centrale centrum voor infor matietechnologie in Amster dam Zuidoost. „Van de men sen die daar werken, woont zeventig procent boven het IJ. In Zaandam is onlangs een kantoor leeg komen te staan. Als een deel daar kan werken, bespaar je de mensen een hoop ellende", zo vat Her manns de gedachte samen. 'Vooruitgang' in WTO-overleg met premier China President Clinton zei gisteren na besprekingen met de Chine se premier Zhu Rongji dat er 'beduidende vooruitgang' is ge boekt ten aanzien van China's wens om lid te mogen worden van de Wereld Handels Organi satie (WHO). De twee landen zullen proberen de resterende problemen op te lossen voordat eind november een nieuwe ronde in het wereldhandels- overleg begint. Sommigen ver wachtten dat gisteren al een ak koord zou worden gesloten. Dat bleek een brug te ver voor de VS. De Amerikaanse presi dent kreeg wel voor elkaar dat China met onmiddellijke in gang de belemmeringen op de verkoop van Amerikaans rund vlees, tarwe en citrusvruchten zal opheffen. Het uitblijven van een volledig akkoord is een te leurstelling voor China, dat al dertien jaar probeert het lid maatschap te verwerven. Telecom is opnieuw te- gewezen door de Opta. eer omdat de vroegere mo- >list het 'delen' van gsm- masten met zijn concur- •n zou tegenwerken. Vol- economisch directeur E. jen van Dutchtone kan zijn ijfzich nu de bouw van 120 ten 'in landelijk gebied' be en. KPN vindt de uitspraak onderdelen onredelijk en t bezwaar aangetekend. N en Libertel zijn wettelijk licht hun masten te verhu- tan hun concurrenten. Vol- Dutchtone houden beide n c-r de boot af. Het beschul- :,I e KPN van 'vertragingstac- ka n' en diende daar een it over in bij de Opta. n de 200 aanvragen van htone om Dutchtone-an- es aan KPN-masten te han- heeft KPN er in de afgelo- zes maanden maar twintig andeld'. Dat heeft volgens gen tot nu toe geresulteerd wee overeenkomsten. „We delen twee masten met KPN." De. Opta heeft KPN nu een hoger tempo gedicteerd, van minimaal vier aanvragen per week per aanvrager. Huygen denkt daardoor snel tussen de 120 en 130 KPN-masten 'in lan delijk gebied' te kunnen betrek ken, die zijn bedrijf dan niet zelf hoeft te bouwen. Voor een landelijk gsm-1800 netwerk moeten op ongeveer 2.000 plaatsen antennes wor den neergezet. In dorpen en steden is dat doorgaans een kwestie van een huurcontract met de eigenaars van kerkto rens en flatgebouwen. In de polders en langs de snelwegen komt het aan op het bouwen van een twintig tot dertig meter hoge stalen mast, waaraan de ongeveer twee me ter lange, paneelvormige anten nes worden geschroefd. Bou wen kost volgens Dutchtone 150.000 gulden per stuk. Huren van KPN komt op 10.000 gul den per jaar. Dutchtone heeft tegen Liber tel geen klacht ingediend. Huy gen zegt nu 'met deze uitspraak van Opta in de hand' ook met het Limburgse bedrijf te gaan onderhandelen. KPN heeft bezwaar aangete kend tegen de beslissing van de Opta, omdat die volgens woordvoerder M. Potman 'op enkele punten te ver gaat'. Zo wordt KPN verplicht ruimte aan zijn masten te verhuren wan neer die vier maanden niet is gebruikt. Potman: „We voelen er niet voor om voor een ander te bouwen en de vergunningen te regelen. Bovendien is het ar gument dat wij toch ook van de concurrenten kunnen huren een wassen neus. Telfort, Ben en Dutchtone hebben bijna geen masten gebouwd. Wij hebben er 750, die drie samen minder dan honderd. Daar hebben wij dus niet veel aan." Volgens Potman wordt een verkeerd beeld geschetst. „KPN heeft 350 verzoeken voor 'site sharing' van Libertel, Telfort, Ben en Dutchtone gehonoreerd en daarvan zijn er inmiddels 200 gerealiseerd." erkoop van zaktelefoons is joven verwachting. De vijf iele netwerken schreven in rt 350.000 nieuwe gsm-bel- in, waarmee het totaal op miljoen is gebracht. De al hooggestemde verwach- n van de branche zijn verre overtroffen, heksenketel en een onge- jke drukte", zeggen dvoerders van verschillen- lecombedrijven. markt voor mobiele tele- lijkt geëxplodeerd na de de van Telfort in septem- jaar en Dutchtone en als vierde en vijfde netwerk begin februari. Drie jaar gele den rekende de sector er nog op dat het aantal van 4 miljoen mobiele bellers ergens in het jaar 2000 zou worden gehaald. Nu lijkt de prognose van twee maanden geleden - 5 miljoen eind 1999 - al oudbakken en zal het aantal op 31 december bo ven de 7 miljoen uitkomen als de huidige lijn wordt doorge trokken. Van de 350.000 nieuwe klan ten ging 42 procent naar KPN (146.000) en 33 procent naar Li bertel (114.000). Telfort, Dutch tone en Ben verdeelden de res terende 90.000. De nieuwko mers willen dat cijfer niet preci seren. )pen overleg' over reorganisatie CBS De verlaging van de Europese rente met een half procent is groter dan menigeen had ver wacht. De meeste financiële specialisten gingen er van uit dat de Europese Centrale Bank (ECB) niet verder zou gaan dan 0,25 procentpunt. Het tarief in de elf landen van de Europese Unie die de euro hanteren, gaat van 3 naar 2,5 procent. Het is de eerste maal dat de ECB de rente naar beneden haalt, sinds zij op 1 januari van start is gegaan. Met lagere rente kan de groei worden gestimuleerd. Geld wordt dan immers goedkoper. Aan de andere kant betekent een renteverlaging dat de koers van de euro als Europese munt eenheid onder druk kan komen te staan. Die staat immers al op een betrekkelijk laag peil. De renteverlaging betreft het belangrijkste tarief van de ECB, de zogenoemde beleningsrente. Bankpresident W. Duisenberg zei gisteren dat de verlaging de weg baant voor meer economi sche groei in de eurolanden. Hij noemde de kleinere banengroei in het laatste kwartaal van vorig jaar als een van de redenen voor het rentebesluit. Van een recessie is overigens geen spra ke, aldus de bankpresident. Overigens heeft Groot-Brit- tannië als niet-euroland giste ren zijn rente verlaagd van 5,50 tot 5,25 procent. Het land doet nog niet mee met de euro. maar wil niet dat zijn rente te veel uit de pas loopt met die in de euro landen. Bestuur waagt zich niet aan winstprognose het bij het mislukte Boël-avon- tuur zou gaan om een foute in vesteringsbeslissing. Het deba cle in La Louvière weet hij be halve aan de Azië-crisis vooral aan gebrek aan vertrouwen in Hoogovens van de regionale overheid, de vakbonden en het personeel in Wallonië. De bestuursvoorzitter erken de voor het eerst dat het ver overen van marktaandeel de voornaamste drijfveer is ge weest om in 1997 in Boël te stappen. „Dat behoort nog steeds tot de mogelijkheden", zei hij, wijzend op de florerende Boël-vestiging in het Franse Maubeuge, die deel blijft uit maken van de Hoogovens-boe- velsen-noord ronald frisart Als het niet lukt een partner te vinden voor Hoogovens Staal Lange Producten (HSLP) zal dit onderdeel van het staalconcern worden afgestoten. Bestuurs voorzitter J. van Duyne zei dat gisteren tijdens de aandeelhou dersvergadering in Velsen- Noord. Bij HSLP werken ruim 700 mensen. Vorig najaar maakte Hoog ovens bekend dat gezocht zou worden naar een partner voor HSLP, waar onder meer smeed- staal en betonijzer worden ge maakt. Die partner acht de con cernleiding noodzakelijk voor de investering in een nieuwe elektro-oven. Zonder deze oven krijgt HSLP vanaf volgend jaar te maken met een toenemend gebrek aan grondstoffen, wat het voortbestaan van Lange Producten in gevaar brengt. Diverse aandeelhouders vroegen naar de gang van zaken rond het staalbedrijf Boël in het Waalse La Louvière. Hoogovens maakte vorige maand bekend zich daaruit terug te trekken. Voor de afwikkeling is ongeveer 170 miljoen gulden ten laste ge bracht van de jaarrekening 1998. Van Duyne bestreed dat del. Een winstverwachting voor dit jaar durft de raad van be stuur niet uit te spreken. De in ternationale staalmarkt is vorig jaar fors ingezakt. Van Duyne noemde het gisteren 'een licht puntje' dat sindsdien 'een zeke re stabilisering' is ingetreden. De vraag naar staal en de prij zen lopen niet verder terug. „Hier en daar is zelfs enig her stel te zien, maar de tekenen zijn nog te zwak om daarop een resultaatprognose voor 1999 te baseren", aldus Van Duyne. lelystad richard mooyman vervolg voorpagina In eerste instantie hoopt het consortium uit Lelystad vooral zeppelins te leveren voor crui ses en ferrydiensten. Maar ook vrachttransport is mogelijk. Zo zouden bloemen vanaf de vei ling in Aalsmeer in 2,5 uur naar Londen kunnen worden ge bracht. De initiatiefnemers ver wachten overigens niet dat zij het vliegtuig serieuze concur rentie zullen aandoen. „Het is meer een alternatief, milieu vriendelijk vervoermiddel', al dus L. Deuzeman van het con sortium. Hij mikt met name op de markt van luxe-cruises. De luchtschepen kunnen worden uitgerust met eetzalen en slaap verblijven. De ramen zouden zelfs open kunnen zodat passa giers de ijle lucht kunnen snui ven. Nog nooit is iemancf lucht- ziek geworden in de rustig zwe vende zeppelin, zo beklem toont het bedrijf. De ontwerpers borduren voort op de zeppelins van het begin van deze eeuw. Tot de ja ren dertig waren in Europa vele luchtschepen in gebruik, onder meer voor transatlantische vluchten. De ramp in 1937 met impression van een zeppelin en een luchthaven bij Lelystad. Ter plaatse wordt een r de luchtschepen worden ondergebracht. foto anp Een zogenoemde arti hangar gebouwd, wa de Duitse zeppelin Hindenburg betekende het einde van dit roemruchte tijdperk. Het met zeer brandbaar waterstofgas ge vulde gevaarte ontplofte, waar bij veel doden vielen. Veiligheid staat voorop, zo beklemtoonde de Schotse initi atiefnemer en ontwerper I. Alexander gistermiddag bij de presentatie in Lelystad.„We zijn van plan om het veiligste lucht vaartuig van de wereld te bou wen." Het gevaarte met een aluminium skelet zal volgens Alexander gevuld worden met onbrandbaar heliumgas, ver deeld over gescheiden compar timenten. De kleinste details worden doorgenomen met de Rijksluchtvaartdienst, die het ontwerp nog moet goedkeuren. Pas daarna kan het luchtschip in productie worden genomen. Er zouden al enkele serieuze gegadigden zijn. Het project kent nog grote onzekerheden, zo erkent Deuzeman. Behalve onduide lijkheid over de exacte veilig heidseisen speelt daarbij ook geld een rol. Voor het ontwerp en de bouw van een eerste luchtschip is 120 miljoen gul den nodig. Daarvan moet nog tweederde worden binnenge haald uit allerlei subsidierege lingen en bij marktpartijen. Hoewel serieproductie nog ver weg lijkt, buigt Rigid Airship zich nu al over de opleiding van piloten. Er zijn plannen om een eigen vliegschool voor lucht schepen te beginnen aangezien die nog nergens bestaat. Proef vaarten zullen grotendeels bo ven het IJsselmeer worden uit gevoerd. Een Britse ex-officier van een nucleaire onderzeeër is inmiddels al bezig met zijn om scholing. foto anp Honderden CBS'ers uit het Limburgse Heerlen de- 30 nstreerden gisteren in Den Haag tegen de plannen van mi- jer Jorritsma om de activiteiten van de instelling te concen- i en in Voorburg. Jorritsma zei in een overleg met CBS'ers en ;ede Kamerleden 'open overleg' toe over haar reorganisatie- wen. Zij verbond er echter wel de voorwaarde aan dat Voor- g de hoofdmoot zal vormen van haar toekomstige efficiente- n effectievere 'cijferfabriek'. verleg touringcars-CAO afgebroken [haag Werkgevers en vakbonden in het touringcarbedrijf ben afgelopen nacht geen overeenstemming bereikt over tweejarige CAO.Als beide achterbannen akkoord gaan is AO rond", zei woordvoerder J. Stokman namens de werk ers. FNV-bestuurder C. van der Berg benadrukte daarente- dat er 'absoluut geen sprake is van een akkoord'. Volgens der Berg is het bereikte onderhandelingsresultaat te mager aan de leden voor te leggen. „We zijn gestopt. Het was zin- om verder te onderhandelen. Het onderhandelingsresul- zullen wij nu voorleggen aan de kaderleden". De uitkomst de onderhandelingen voorziet voor de touringcarchauf- rs in een loonsverhoging van 3,25 procent per 1 april 1999. 1 april 2000 gaat hun loon met nog eens 2,75 procent om- >g. De bonden willen 3,5 procent structureel. ïilip Morris grijpt in bij bierdochter [york Het Amerikaanse concern Philip Morris heeft hard 'grepen bij het kwakkelende dochterbedrijf Miller Brewing npany, de op twee na grootste bierproducent ter wereld, iman J. MacDonough is de laan uitgestuurd, samen met de !-presidenten die verantwoordelijk waren voor marketing en coop. Miller verliest in de VS steeds meer terrein aan concur - t Anheuser-Busch, met het merk Budweiser. De verkoop ver- ïderde vorig jaar met twee procent van 50 miljoen hectoliter 49 miljoen hectoliter. Heineken, nummer twee op de we- ranglijst, raakte verder uit het zicht met een groei van zeven cent tot 79 miljoen hectoliter. Anheuser bleef onbedreigd ite met 117 miljoen hectoliter. PN sluit twee CAO's af KPN heeft met de bonden twee CAO's afgesloten. bieden het telecombedrijf de mogelijkheid een eigen call ter bedrijf te beginnen. De 4.200 mensen van het hoger per- eel mogen langer gaan werken dan de huidige 37 uur. De n 30.000 KPN'ers kunnen, volgens gisteren gemaakte afspra- vijf jaar lang maximaal 13 vrije dagen opsparen om die in keer op te nemen als het hun beter uitkomt. Zij krijgen maast een loonsverhoging van drie procent. De werknemers nen vrije dagen sparen of kopen om die later voor studie- of 5 gverlof in te zetten of voor een jaar er tussenuit te gaan. 51 iell rond met bonden over meer loon ivuK» De directie van Shell Pernis/Moerdijk en de bonden I en CNV hebben afgelopen nacht een onderhandelingsre- aat bereikt over een nieuwe tweejarige CAO. De bonden zul- het resultaat aan hun leden voorleggen. Het akkoord behelst structurele loonsverhoging van 2,5 procent per 1 april 1999, procent per 1 oktober 1999 en 2,5 procent per 1 april 2000. Ier is er overeenstemming over een eenmalige uitkering van procent per 1 oktober 2000. Albert Heijn is niet van plan de drie rode huiswijnen uit de schappen te halen, die worden genoemd in recent onderzoek van de Consumentenbond. De wijnen bevatten het schimmelgif ochratoxine A (OTA). Dit gif is kankerverwekkend bij ratten en mo gelijk ook bij mensen. In Zaandam wordt koeltjes op de onder zoeksresultaten gereageerd. „Schimmel komt voor zolang er wijn bestaat", zegt AH- woordvoerder E. Muller. „Alleen nu kan men het aantonen ook. De Consumentenbond onderzocht twin tig 'slobberwijnen', rode wijn in de goedko pe categorie. In dertien daarvan, meest Ita liaanse, werd OTA aangetroffen in hoeveel heden die varieerden van 3,1 microgram (miljoenste gram) tot 0,2 microgram per li ter. De uitschieter met 3,1 microgram be trof een fles Francesco Di Assisi Del Um- bria 1996. Deze was aangeschaft bij Little Italy in Rotterdam. Dit bedrijfheeft de wijn inmiddels uit de schappen gehaald. Zoals eerder gemeld heeft het weten schappelijk comité voor voedselkwesties van de Europese Commissie vorig jaar een norm aanbevolen. Een volwassene van zes tig kilo zou dagelijks niet meer dan 0,3 mi crogram OTA binnen moeten krijgen. Hoofdbronnen voor de schimmel zijn graanproducten (zoals brood, maar ook je never), rode wijn, koffie en bier. Met één glas van de genoemde Italiaanse wijn is de voorgestelde norm al gehaald. Uit het onderzoek blijkt dat het OTA-ge- halte van de andere verdachte wijnen aan zienlijk lager ligt dan die van Little Italy. De drie Albert Heijnwijnen bijvoorbeeld - on der eigen naam een Rosso Del Salento, een Cotes du Roussillion en een Rineau 1997 - scoren respectievelijk 1,1, 0,4 en 0,2 micro gram. Na de wijn van Little Italy komt een huiswijn van Super de Boer op de tweede plaats qua OTA-gehalte: Super 1997 (Salice Salentino) bevat 1,5 microgram per liter. Ook in de huiswijn van C1000, een naar de eigen keten genoemde wijn uit L'Aude, werd OTA gevonden, 0,3 microgram. Een bekende naam op het lijstje van de Consumentenbond is J.P. Chenet. De D'Oc uit 1998 van Chenet komt eveneens op 0,3 microgram. De onderzochte Spaanse wij nen blijken OTA-vrij. Muller van Albert Heijn betreurt het dat er nog geen officiële norm voor OTA-gehal- tes is vastgesteld. De Consumentenbond dringt ook op wettelijke regelgeving aan, voor alle voeding en dranken. Het terugnemen van de drie gewraakte huiswijnen is volgens AH-woordvoerder Muller zinloos. „Er zijn honderden, dui zenden wijnsoorten. Morgen onderzoekt iemand er weer twintig en dan wordt er vast ook wel wat gevonden." oudvossemeer» Ondernemer T. Prince uit het Zeeuwse Oud-Vossemeer gaat een veld besproeien met een bestrijdingsmiddel. Hij is zojuist met zijn vrachtwagen aangekomen en heeft de motor van zijn helicopter gestart. Prince hoeft niet te landen op een vliegveld omdat hij zijn ei gen landingsplatform heeft laten monteren op zijn vrachtwagen. Ook heeft hij extra brandstof bij zich zodat hij zonodig kan bijtanken, wan neer het sproeien langer duurt dan verwacht. foto anp wim van vossen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9