Economie Beurs Aegon en ING lieveling van buitenlandse belegger Wapenstilstand Philips-VLSI Europese beurzen starten hoger VRIJDAG 9 APRIL 1999 Flink meer winst Effectenbank Stroeve Amsterdam Effectenbank Stroeve heeft het afgelopen jaar uit stekende zaken gedaan. De nettowinst van de Amsterdamse bank steeg van 5.2 miljoen naar ruim 7.8 miljoen, een toename van 51 procent. Het door de bank bediend vermogen steeg met veertig procent tot 1.7 miljard. De directie ziet 1998 als een jaar van uitersten, omdat na een eerste halfjaar vol records op de ef fectenbeurs in de laatste zes maanden een flinke correctie volg de. Stroeve, dat zich richt op beleggingsadvisering en vermo gensbeheer voor vermogende particulieren, ziet dit jaar ook weer met vertrouwen tegemoet. Uni-Invest koopt voor 190 miljoen Amsterdam Beleggingsfonds Uni-Invest heeft voor 190 miljoen onroerend goed aangekocht. Voor de financiering heeft het fonds onderhands voor 52,35 miljoen aandelen geplaatst. In Rotterdam kocht Uni-Invest het kantoorgebouw Rivium Busi ness Center en in Amsterdam de bedrijfsruimte Westpoint Dis tributiecenter. Verder is een kantoorpand in Roosendaal ge kocht. In het eerste kwartaal heeft het fonds kantoorobjecten verkocht in Brabant en kleine winkelpanden in het oosten van het land. Ten opzichte van eind vorig jaar is de beleggingsporte feuille met 393 miljoen gegroeid naar 3.16 miljard. Onderzoek naar informeren aandeelhouders den haag gpd Aegon en ING Groep zijn in Ne derland de lieveling van grote buitenlandse beleggers. De ver strekking van tijdige en com plete informatie door deze on dernemingen over hun activi teiten wordt zeer gewaardeerd. Nederlandse bedrijven scoren op dit punt. na de Amerikaanse en Britse collega's, het best. Dit blijkt uit een enquete van het Amsterdamse bureau Re- match onder 53 vermogensbe heerders en 63 analisten, in dienst bij buitenlandse institu ten met gezamenlijk 2.900 mil jard dollar (ruim 5,8 biljoen gul den) onder beheer. De rapport cijfers werden toegekend voor hoe de bedrijven hun aandeel houders op de hoogte houden; hoe compleet is de informatie, wordt die begrijpelijk en tijdig gepresenteerd en maakt het be drijf zijn beloften waar. Rematch stelt vast dat er zich in de praktijk 'aanzienlijke ver schillen voordoen in 'investor relations' in uiteenlopende lan den'. ..In sommige landen staat het nog in de kinderschoenen." De ondervraagde beleggers en analisten kwamen met het hoogste rapportcijfer voor de Verenigde Staten (8,5). Groot- Brittannië scoorde een 7.7 en het Nederlandse bedrijfsleven een 7,5. Belgische, Duitse en Franse ondernemingen hebben nog een lange weg te gaan, ter wijl de Zwitsers en Zweden zit ten daar maar net boven zitten. Bedrijven uit Luxemburg. Oos tenrijk, Portugal en Italië kregen uitsluitend drieën, vieren en vij ven De best scorende financiële Nederlandse ondernemingen zijn Aegon (8) en ING (7,5). ge volgd door ABN AMRO (6,8) en Fortis (6,7). In de chemie staat DSM samen met de Duitse con current Hoechst op de eerste plaats, Akzo Nobel 'haalde ter nauwernood een voldoende'. In de uitzendsector onder scheidt Randstad zich in posi tieve zin, hoewel het algehele rapportcijfer op een 6,6 bleef steken. Vedior noteerde een on voldoende (5,9). KLM net een voldoende (6). Als het aan de analisten en vermogensbeheerders ligt zijn de topmannen van de onderne mingen, waar ze informatie van willen hebben, voortaan de he le dag bezig om aan hen tekst en uitleg te geven. ..Persoonlij ke contacten lijken meest ge prefereerde communicatie-in strumenten. vooral voor infor matie over management, doe len, strategie en financiële ver wachtingen." Concern mag boeken chipsfabrikant inzien amsterdam anp Philips en de Amerikaanse chipfabrikant VLSI hebben een wapenstilstand gesloten in hun zes weken durende overname- gevecht. Beide partijen sloten gisteren een 'geheimhoudings- en bevriezingsovereenkomst'. De overeenkomst geldt tot 10 mei. Tijdens die periode mag Philips de boeken van VLSI in zien. Als tegenprestatie zal Phi lips geen VLSI-aandelen ver werven zonder de toestemming van VLSI. De Califomische chipfabrikant heeft daardoor wat meer respijt bij het zoeken naar een partner die meer geld overheeft voor het bedrijf. Philips biedt 17 dollar per VLSI-aandeel, wat neerkomt op een totaalbedrag van 1,8 mil jard. VLSI vindt dat te weinig. De directie van het Amerikaan se bedrijf heeft de aandeelhou ders aangeraden niet in te gaan op het Philips-bod. Volgens een woordvoerder van Philips is de overeenkomst van belang omdat het de Ne derlandse multinational de kans biedt boekenonderzoek te doen bij VLSI. Philips heeft zijn bod gebaseerd op openbare in formatie over VLSI. Tot dusver heeft de chipfabrikant Philips geen inzage gegeven in de niet- openbare stukken. Gedurende de looptijd van het akkoord zal Philips geen initiatieven ondernemen om de directie van VLSI te vervangen. De jaarvergadering van VLSI vindt plaats op 8 juni. Philips kan op de aandeelhoudersver gadering aansturen op een di rectiewisseling. Of een dergelij ke couppoging slaagt, hangt af van de vraag of de aandeelhou ders het bod van Philips vol doende achten. De directie van VLSI gaat de komende weken naarstig op zoek naar andere partners voor een strategische alliantie of een volledige overname. De onder handelingen met een of meer derde partijen worden voortge zet, zo stelt VLSI donderdag in een persbericht. VAN DE BEURSVLOER De Europese effectenbeurzen zijn vandaag zonder uitzonde ring hoger van start gegaan. Be leggers reageerden opgetogen nadat de Europese Centrale Bank (ECB) gisteren de rente verlaagde met 0,5 procent. Be drijven kunnen met een lagere rente gemakkelijker geld lenen om te investeren. Dat luidt tot groei en dat kan de winsten op vijzelen. Amsterdam was kort na aan vang van de handel ongeveer 1,7 procent hoger, al was die winst tegen elf uur wat minder geworden. Toen stond de AEX op 543,97, een plus van 6,3 (1,2 procent). In Parijs scoorde de CAC-40-index bijna 1,5 procent beter. Het hardst uit de start blokken ging de beurs van Frankfurt, waar de DAX-index al snel op een winst van 1,9 procent zat. In Londen ging het er wat rustiger aan toe. Daar opende de FT-100-index bijna 0,5 procent hoger. De Europese renteverlaging deed de beleggers ook goed omdat die is bedoeld om de economie in de Europese Unie, waarvan de groei de laatste tijd te wensen overlaat, een zetje in de rug te geven. De beurzen trokken zich tevens op aan Wall Street, waar de Dow Jones-in- dex gisteren na een stevige stij ging weer een record kon laten aantekenen (+133 naar 10.199). De effectenbeurs van Tokyo sloot vandaag een fractie hoger. De Nikkei-index steeg met 8,94 punten tot 16.855,63. Daarmee eindigde de beurs enigszins te leurstellend, want halverwege de handel zat de index ruim bo ven de 17.000-grens om het hoogste punt sinds maart vorig jaar te bereiken. De beurs van Zuid-Korea was aan het eind van de handel 1 procent beter. Hong Kong was rond het middaguur bijna 0,8 procent hoger en Australië deed het halverwege de handel ruim 0,5 procent beter. amsterdam/tokyo anp-krf

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8