Nieuwe Kever toch iets meer 'volkswagen' leer kracht Honda CR-V Weg en wiel ferkpaard Galloper oor zware klussen [elft Amerikaanse auto's gekocht door vrouwen New Beetle veel meer een Golf dan een Kever -rontera op grijs kenteken Stuurpen in de schijnwerper Rallyveteraan Erik Carlsson is 70 jaar geworden. In de jaren vijftig en zestig heeft hij Saab wereld wijd grote faam bezorgd, onder meer door twee overwinningen in de tot de verbeelding spreken de Rally van Monte Carlo. Na zijn sportieve carrière heeft Carlsson zich vol overgave ge stort op zijn taak als ambassa deur van Saab. Nog steeds reist hij de hele wereld af om het Zweedse merk te promoten. Ter gelegenheid van zijn 70ste ver jaardag is er een boek over Carlsson verschenen onder de ti tel 'Mr. Saab'. Tevens heeft de jarige een volledig gerestaureer de Saab 93 gekregen, bouwjaar 1957, een natuurgetrouwe kopie van de auto waarmee Carlsson de Finse Duizend Meren Rally in augustus van dat jaar won. Met dit verjaarscadeau (foto) zal 'Mr. Saab' deelnemen aan diverse historische rally's. foto saab automobile ab AG 9 APRIL 1999 i heeft Honda een [aanpassingen doorge- ean de CR-V. Om te be- iis de motor van deze ^aangedreven vrijetijds- Wi stuk sterker geworden, (ts van 125 pk levert de rbenzine-krachtbron nu Ook de trekkracht nam [Honda zegt dat de ma- ok soepeler is gewor- lïede daardoor claimt i een lager gemiddeld tik van een liter op 10,3 eter. psnelheid is gestegen naar 177 kilometer per uur en de ac celeratie van 0 tot 100 verloopt nu in 10,7 seconden. Naast een verbeterde motor kreeg de CR-V tal van detailwij zigingen. Zoals bijvoorbeeld een nieuwe voorbumper, ande re bekledingsstoffen, verlichte schakelaars voor de ruitbedie- ning en een nieuw mechanisme voor de stoelhoogteverstelling. De prijs van de vernieuwde Honda CR-V bedraagt 54.990 gulden, 2.000 gulden meer dan het vorige model. Vanaf medio april staat hij bij de dealers. Door Hyundai gebouwde Mitsubishi du zomaar kunnen dat u grensstreek met België ixact dezelfde auto's ziet met een heel verschillen- irknaam erop. Het gaat m een forse terreinauto aanduiding Galloper, België Hyundai heet. Om emaal wat makkelijker te n is de auto ooit bedacht tworpen door het Japanse Mitsubishi. son, verkoopdirecteur VÉ itsubishi Nederland, dat lloper naar Nederland heeft een klein kwartiertje om uit te leggen hoe de redes in de steel zit met nieuwe' terreinauto. In brt komt het erop neer dat lloper een in licentie ge teerde Mitsubishi Pajero de vorige generatie. De vordt gebouwd door Hy- Precision, dat wel onder- ivan het grote Hyundai- m, maar niets met de au- lucerende tak te maken Hyundai Precision maakt 50.000 auto's per jaar en voornamelijk treinen, iners en ander zwaar ma- I. I dai Motor Company heeft zeggenschap over het op irkt brengen van de Gallo- Europa. Daarover beslist Mitsubishi Motors in Ja- En die heeft besloten dat to in Europa verkocht "orden, maar niet onder am Mitsubishi. Wel wordt to door de Mitsubishi-im- van elk Europees land ►orteerd. In Nederland is itsubishi Motor Sales Ne- Jd, dat daarvoor een apar- sie heeft opgericht: Gallo- les Nederland, iië behoren de importbe- nvan Mitsubishi en Hy- tot dezelfde firma en m heeft die importeur be- Tde auto onder de merk- Hyundai te gaan voeren, em in Nederland wil be- kan terecht bij Mitsubi- jchnische basis van de Gal- pordt gevormd door de bishi Pajero die van 1982 £met 1990 door het Japan- ?rk zelf werd geprodu- Mn januari 1991 kwam «ishi met een nieuw mo- Pde markt en in dat jaar startte Hyundai Precision met de productie van de Galloper. In de loop der jaren zijn er veel componenten aan de auto ver nieuwd, volgens Mitsubishi is zelfs 95 procent van de auto nu anders. Maar in wezen zijn het chassis en de motor nog het zelfde. De in de Galloper ge monteerde 2.5 liter 4-cilinder turbodieselmotor wordt door Mitsubishi in de huidige Pajero zelfs nog gebruikt. De machine levert in de Galloper standaard 88 pk. Wie iets meer vermogen wenst kan terecht bij de versie met interkoeler, die 100 pk Ie-' vert. Dat zijn redelijke vermogens, maar met de gewichten die de Galloper (leeg vanaf 1.625 kilo gram) op de schaal brengt is de auto toch niet echt snel. De ac celeratie van 0 tot 100 kilometer per uur duurt met de sterkste motor al 19 seconden, de wat minder krachtige versie heeft er 23 seconden voor nodig. Dan praten we nog over de 3-deurs uitvoering met korte wielbasis. De grotere 5-deurs uitvoering is nog trager. De kwaliteiten van de Galloper liggen duidelijk niet op het ge bied van het normale autorij den. De auto is vrij lomp en zwaar en je stuurt hem niet be hendig over een bochtig wegge tje. Daar staat tegenover dat de Galloper een oersterk werk paard is, dat niet terug zal schrikken voor het zware werk. In het terrein komt de auto een heel eind, mits je op tijd de in- schakelbare vierwielaandrijving benut. En de Galloper leent zich uitstekend als trekpaard voor zware aanhangers. Het is dan ook niet verwonder lijk dat de importeur voor de Galloper een mooie carrière ziet in de bouw, de hippische wereld en de ambulante han del. Dat houdt in dat de meeste Gallopers waarschijnlijk op grijs kenteken (bestelauto) zullen worden gezet. Dit jaar verwacht men zo'n 250 Gallopers te ver kopen, waarvan echter maar tien procent als personenauto. Het prijslijstje van de Galloper, die gemiddeld zo'n tien procent goedkoper is dan de Mitsubishi Pajero, begint voor de perso nenauto-versies bij 55 mille. Als bestelauto is de Galloper er vanaf een kleine 46 mille. Poolse vrachtrijder over zijn theewater Duitsers komen met brandstofcel De ANWB geeft regelmatig een overzichtje van opmerkelijke fi les en vooral de veroorzakers daarvan. Zo was er aan het be gin van dit jaar een kleine op stopping door een Poolse FIETSSTROOK vrachtwagen met aanhanger die met een slakkengangetje over de snelweg A15 reed. De politie dacht aan overbelading. Bij aanhouding bleek de 25-ja- rige chauffeur echter een gas stelletje op zijn schoot te heb ben waarmee hij water zat te koken, want hij had trek in een kopje thee gekregen. Als dank voor deze circusact mocht de Pool 240 gulden afrekenen. redactie: Theo van der Kaaij Mercedes-Benz claimt de eerste autofabrikant te zijn, die een door een brandstofcel aange dreven auto gebruiksklaar heeft. In een aangepaste Mer cedes A-klasse, genaamd Necar 4, is de techniek van de brand stofcel zodanig ingebouwd dat geen afbreuk wordt gedaan aan de binnenruimte. De Necar 4 (Necar staat voor New Electric Car) wordt door een elektromotor aangedreven op de voorwielen. Deze motor krijgt zijn stroom van een brandstofcel die in de dubbele bodem is ondergebracht. In de- BLIK IN HET VERLEDEN ze vorm heeft de auto een actie radius van 450 kilometer en is een topsnelheid mogelijk van 145 kilometer per uur. Als brandstof wordt vloeibare wa terstof gebruikt. In de cel gaat waterstof een chemische reac tie aan met de zuurstof uit de lucht, waarbij elektriciteit vrij komt. Het afvalproduct is slechts waterdamp en geen schadelijke gassen. Het enige probleem is nog het extra gewicht van 450 kilo. Dat wil Mercedes-Benz in de ko mende ontwikkelingsperiode terugbrengen en bovendien wil men het systeem geschikt ma ken voor het gebruik van me thanol. Mercedes verwacht in het jaar 2004 auto's met brand stofcellen als aandrijving in productie te kunnen nemen. Ook concurrent BMW is druk doende met de brandstofcel. Die fabrikant zegt begin vol gend jaar al een kleine serie au to's in productie te nemen, die voorzien zijn van een compacte brandstofcel batterij in plaats van de traditionele loodaccu. Een pakket cellen levert zoveel energie, dat alle conventionele stroomverbruikers er pro bleemloos op kunnen worden aangesloten. Zo wordt de mo tor verder ontlast en kan zuini ger lopen. [evert de luxe terreinwa- tontera sinds kort ook in festelauto-uitvoering op Igenoemd grijs kenteken, lat alleen om de Wagon met een lange wielbasis, ingepaste vorm is voor- n een verhoogd dak, ■zijruiten en een com- ■lakke laadvloer. Door de lpassing heeft de Frontera fedruimte van 2.000 liter, tntera op grijs kenteken is ir met een 2.2 liter 4-ci- jbenzinemotor (136 pk), b liter V6 (205 pk) of een 2.2 liter direct ingespoten tur bodiesel (115 pk). Standaard hebben alle motoren een hand- geschakelde 5-versnellingsbak, maar een viertraps automaat is ook leverbaar op de diesel en de V6. De bedrijfswagenversies van de Frontera mogen net als hun op personenvervoer ge richte broertjes flinke aanhang wagens trekken. Variërend van 2.600 (2.2 benzine) tot 2.800 ki lo (diesel en V6). De prijzen van de Frontera op grijs kenteken beginnen bij 48.375 gulden ex clusief BTW. [a rington anp uwen kopen bijna de tvan alle personenauto's eVS en een derde van de iti te trucks. Zij besteden zo jaar voor 80 miljard dol- Om die reden heeft de s'' o-industrie haar verkoop- inieken radicaal omge- j id en geeft nu veel aan- ht aan vrouwenzaken, d en BMW geven bijvoor- li ld financiële steun aan stkankeronderzoek c le jaren vijftig en zestig Tien de mannen de beslis- welke auto het werd. De ame was toen gericht op huisvrouw': Pak de pijp i van je mannetje en them deze auto zien. uwen letten toen vooral kleur en stijl en hoe de o voelde. Vrouwen waren immers huiselijk en g en wilden letterlijk een goed voelende auto. De reclame boodschappen brachten dat in beeld met verrukte vrou wen die hun favoriete auto streelden. Dodge had zelfs een speciale vrouwenauto: de 'Dodge Femme' die in ro ze werd geleverd. Daar hoor den een roze tas, schoenen en paraplu bij. Tegenwoordig nemen veel meer vrouwen de beslissing welke auto het gezin koopt. Dat zegt Donna Kane, PR- deskundige van Hyundai. Vrouwen zijn veel prakti scher ingesteld dan mannen. Voor hen is veiligheid nu de doorslaggevende factor bij het kopen van een auto. Niet vrouwen, maar mannen let ten vandaag de dag op stijl, zegt Kane. Waarom is het nieuwe Kevertje nou zo'n leuk ding? Dat komt door zijn ge raffineerde uiterlijk. De New Beetle is namelijk zó knap vormgegeven, dat je onmiddellijk de oude Kever er in her kent, terwijl hij er eigenlijk helemaal niet op lijkt. Zet ze maar eens naast el kaar, dan zijn de verschillen duidelijk. De Beetle heeft slechts de grove hoofdlijnen gemeen: het bolle uiter lijk, de ronde koplampen en de ronde, uitstekende spatborden. Verder niets. Blijkbaar zijn het die punten die het totale aanzien bepalen en daarom lij ken beide auto's voor het gevoel op elkaar. Afgezien van het afwijkende uiterlijk is de Beetle ook anders opgebouwd dan de oude Kever. Het is gewoon een moderne auto met de (watergekoelde) motor voorin en voorwielaandrijving, in feite een Golf met een ander jasje, compleet met alle actuele veiligheids voorzieningen. De Beeüe heeft geen bagageruimte voorin en ook geen kat- tenbakje achter de achterbank. Men zit in de New Beetle ook niet bepaald met de neus op de (platte) voorruit, zoals vroeger. Tussen de voorruit en de bestuurder zit maar liefst zestig centimeter ruimte, en daarachter zit dan nog de neus van de auto. Slechts details als de ronde kilometerteller en het bloemenvaasje op het dashboard doen heel slim nog aan de oude Kever denken. Had de oude Kever nog het bekende luchtgekoelde boxermotorgeluid dat twee straten verder al hoorbaar was, de New Beetle is stil, rijdt daarbij zeer comfortabel en is voorzien van allerlei elektronische bedieningen, zoals een hifi stereo, cruisecontrol en aircondi tioning. De 2.0 liter motor is redelijk pittig (al zou men er meer van ver wachten) en brengt het karretje aan een top van rond 200 kilometer per uur. De Beetle verschilt dus eigenlijk hemelsbreed van de oude Kever. En toch hebben ze, afgezien van de naam, ook nog een overeenkomst. De VW-fabriek in Puebla, Mexico, is namelijk de enige fabriek ter we reld waar zowel het oude (nog steeds) als het nieuwe Kevermodel wordt gemaakt. De New Beetle wekt net als zijn legendarische voorvader alom bekoring. Het is echter geen nieuwe editie van het origineel, maar een volledig nieuwe, moderne auto voor de 21ste eeuw, die in feite weinig van de Kever weg heeft. Veel oude Kever-liefhebbers vinden het maar niks: Te veel nep en te weinig uitstraling', foto peter lodewijks Het ziet er toch naar uit dat er goedkopere versies van de nieuwe Kever, de New Beeüe, op de markt gaan komen. Hoewel Volkswagen zegt niet onte vreden te zijn over de ver koopcijfers van de retro- Kever in Europa, wordt het langzamerhand duidelijk dat de belangstelling wat tegenvalt. heemstede Concemdirecteur Ferdinand Piëch zei vorige week in een Duitse krant dat VW de Beetle goedkoper wil gaan aanbieden om de tegenvallende vraag op te krikken. 'Een 2.0 liter 115 pk als basismotor is gewoon te veel van het goede. Wij hebben ons laten leiden door het en thousiasme in de VS. Dat was een fout. De Amerikaanse situ atie is niet zomaar over te plaatsen op de Europese', liet Piëch weten. In de Verenigde Staten liep het direct storm na de introductie in het voorjaar van 1998. Bin nen een paar maanden was de gehele jaarproductie van 130.000 stuks uitverkocht en stond men in feite in de rij om er een te kunnen bemachtigen. Ook in Europa is de belangstel ling voor de New Beetle zeer groot, maar het aantal mensen dat daadwerkelijk tot aanschaf overgaat, is beduidend minder dan verwacht. Sommige auto dealers in Duitsland bieden de cultwagen al aan zonder wacht tijden en met een flinke korting. In Nederland verloopt de ver koop volgens plan, zegt impor teur Pon in Leusden. Van de 2.000 exemplaren die er voor dit jaar voor de Nederlandse sen een Kevertje kunnen aan schaffen, aan de andere kant verliest het wagentje een beetje zijn exclusiviteit als er te veel van gaan rondrijden en gaat de lol er misschien vanaf. Op het moment is de Beetle in ieder geval nog een absolute bezienswaardigheid. Het lijkt op straat wel een buitenaardse verschijning. En zo wordt er ook op gereageerd. Iedereen kijkt ernaar, wijst hem na en wil hem nader onderzoeken. Auto mobilisten staan op de rem, kij ken langdurig in hun achteruit kijkspiegel of draaien zich een whiplash om het bijzondere au tootje te kunnen bekijken. Fiet sers rijden bijna tegen de stoep als de New Beetle voorbijkomt en voetgangers vergeten van verbazing dat ze aan het lopen zijn. De New Beetle-rijder staat in het middelpunt van de be langstelling. Veel mensen be ginnen spontaan een praatje, steeds met dezelfde binnenko mer: 'Is dat de nieuwe Kever? Goh, wat een leuke auto'. Je zou er haast verlegen van worden. Het kan raar lopen met zo'n au to. Begonnen als experiment, een gewaagd studiemodel op de autotentoonstelling van De troit, begin jaren negentig. Meer bedoeld als grap, een van de vele 'nooit gebouwde pro jecten'. Maar het wagentje bleek een schot in de roos, de respons was zo overweldigend dat vrijwel direct besloten werd om de Concept 1, zoals de nieuwe Kever toen nog heette, op de markt te brengen. Of de Beeüe het producüerecord van de Kever (22 miljoen in pakweg een halve eeuw) zal verbreken, mag intussen worden betwij feld. Maar de slimme VW-baas Piëch weet één ding zeker: 'Mochten we dat aantal wél ha len, dan zal hij daar zeker korter over doen dan de oude Kever'. markt beschikbaar zijn, is onge veer de helft aan de man ge bracht. En dat terwijl vorig jaar met het oog op de verwachte toeloop een optie op de auto genomen moest worden om een kans te maken er een te be machtigen. Kort geleden ontkende Volks wagen nog een goedkopere ver sie op de markt te willen bren gen en zei zelfs juist te overwe gen de wagen 'in een hoger marktsegment te positioneren', waardoor hij alleen maar duur der zou worden. Duurder is in ieder geval een versie, voorzien van een 2.3 liter V5-motor, die 150 pk levert. Deze 5-cilinder Beeüe werd op de autosalon van Genève gepresenteerd en wordt leverbaar na de zomer. Maar nu wil VW dus ook het Beetie-gamma 'aan de onder kant' gaan uitbreiden. Welke versies er bij gaan komen is nog onduidelijk, maar de nieuwe Kever moet in elk geval een stuk goedkoper worden. De huidige hoge aanschafprijs (in ons land vanaf 50.000 gulden) wordt in Europa als een van de grootste nadelen van de New Beeüe ge zien. Veel mensen vinden dat een auto in die prijsklasse wel wat meer interieurruimte mag hebben en ook wat zuiniger met benzine mag omspringen, hoe leuk de Kever er op zich ook uitziet. De in Mexico geproduceerde New Beeüe zal straks dus in meerdere versies te koop zijn, met keuze uit zowel sterkere als zwakkere motoren, zodat een groter deel van de markt bereikt wordt. Aan de ene kant een goede zaak, omdat meer men- Het grote publiek ziet de New Beetle onmiddellijk als de wederopstanding van de Kever. Dierbare herinneringen aan de Volkswagen van weleer spelen de Beetle daarbij onmiskenbaar in de kaart. foto peter lodewijks j derdeel als de stuurpen van de fiets krijgt bijzondere aandacht van fabrikan ten. De pen steekt aan de onderzijde in het fra me en houdt aan de bo venzijde het stuur klem- vast. Niet iedereen heeft de behoefte onderweg zijn stuur te verstellen, maar bij lange ritten is het soms prettig om een rechte en een gebogen rug af te wisselen. On derweg verstellen van het stuur in hoogte en stand van de handen is vrij onhandig, omdat daar steek- en inbus- sleutels voor nodig zijn. Dat kan veel simpeler wanneer de stuurpen met de hand verstelbaar is. Union rust de nieuwe stadsfiets Flamingo Pro uit met de 'Secu Stem- light', een slimme com binatie van verstelbare stuurpen en koplamp. Stuur en halogeen kop lamp zijn apart van'elkaar in hoogte verstelbaar. Deze fiets kreeg een eervolle vermelding bij de onlangs gehouden ver kiezing van de Fiets van het Jaar. Gazelle monteert sinds twee jaar op diverse modellen de Switch stuurpen, een zonder gereedschap en traploos te ver stellen onderdeel om het stuur 'Secu Stemlight' is de naam van deze slimme combinatie van stuurpen en koplamp. Apart van elkaar zijn stuur en halogeen koplamp in hoogte verstelbaar. foto union hoger en lager te zetten. Vol gens Gazelle handig bij tegen wind en nuttig om drukplekken in de handen en op het zitvlak te voorkomen. Ride Right Comfort is een trap loos verstelbare stuurpen die zelfs is voorzien van vering. Volgens fabrikant Bejah dempt de vering oneffenheden in het wegdek, waardoor polsen, ar men en nek minder worden belast. Onder dezelfde naam is een ve rende zadelpen te koop. Spanje streng De Spaanse regering is van plan streng op te treden tegen fietsers. Er zijn veranderingen in de verkeerswet aangekon digd om de veiligheid van fietsers te verbete ren. Onder Spaanse fiet sers bestaat echter de vrees dat het fietsen hierdoor onmogelijk wordt gemaakt. Nieuw in de wetgeving is dat alle fietsers een helm en reflecterende kleding moeten dragen, een kind op de bagagedra ger mag niet meer en bepaalde wegen zijn voortaan voor fietsers taboe. Tegenstanders van deze maatregelen vinden dat de fietser zelf straks veel te veel aan bescherming moet doen, terwijl de auto mobilist vrijuit gaat en niet gedwongen wordt op fiet sers te letten in het verkeer. Voorspeld wordt dat de over heid het fietsen in Spanje zo lastig maakt, dat de lol ervan af gaat en dat de fiets voortaan thuis blijft. De European Cy clists Federation steunt de Spaanse fietsers en probeert de regering op andere gedachten te brengen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27