Angst voor sloop in stationsgebied Wijk en Wouden vecht voor behoud van boerenlandschap Nieuwkoop stille droom van nieuwe burgemeester Plan voor recreatiehuisjes valt slecht bij omwonenden Inzenden is eer, laar ook plicht' Rijn Veenstreek Marathon Clinic 'Leidsch Dagblad Hoorn zet abonnementhouders om zeven uur op straat Keukenhof Bejaarde Alphense huilend in rechtbank iG 9 APRIL 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv -chef marieta kroft, 071-5356411 inverkeer stil door kapotte leiding 6 phen Tussen Leiden-Lammenschans en Alphen aan nis vandaag een groot deel van de dag geen treinverkeer jk geweest. De treinen vielen uit nadat vanochtend rond voor negen over een lengte van 100 meter de bovenlei- ras stukgetrokken. De oorzaak kenden de NS vanochtend et. Reizigers zijn met bussen vervoerd. De NS verwacht- lochtend, dat het spoor rond 15.00 uur weer gebruikt kon •gdorff burgemeester Bodegraven le™e aven» Bodegraven heeft een nieuwe burgemeester. A. C jrff treedt met ingang van 1 mei aan als opvolger van S. Theat^jan, die vorig jaar oktober voorzitter werd van de christe- kbond CFO. Borgdorff (44) is burgemeester van Liesveld, ij in 1993 aantrad. Voor die tijd was hij vanaf 1986 raads- ïactieleider van het CDA in Monster. omobilisten betrapt op sluiproute fHAZERSWQUDE/RUPWETERiNGDe politie heeft dertig auto sten bekeurd die het inrijverbod op de Woubrugseweg den. Zij moeten zestig gulden betalen, omdat zij gister- id tussen 7.00 en 9.00 uur de sluiproute tussen Alphen en rugge gebruikten. Een automobilist in Hazerswoude- vas met een boete van 445 gulden duurder uit, omdat hij ometer per uur reed. Bij een controle op de N445 in Rijp- ng was de hoogste boete 350 gulden voor een automobi- w ïofc 110 in plaats van 80 kilometer per uur reed. :e vrouwen gewond bij botsing !tem» aan den run Twee Alphense vrouwen zijn gewond ge- lij een botsing in hun woonplaats. Een 50-jarige automo- lit Alphen aan den Rijn verleende hun personenauto gis- Idag op de kruising van de President Kennedylaan en :oncinburg geen voorrang. De vrouwen, 21 en 48 jaar oud, zijn anden aan benen, rug en nek naar het Rijnlandziekenhuis lerdorp gebracht. Een 39-jarige Alphenaar die op de krui pee in de Prinses Margrietlaan en Stuyvesantlaan geen voor een reeg van een 23-jarige Rotterdammer, moest met letsel melt n gezicht naar het Bleulandziekenhuis in Gouda. foto engel lameijer Jan Kerkvliet: „Het volbouwen van de Grote Polder kost niet één, maar vier polders." Plannen voor herstel band stedeling en boeren Zaterdag 10 april 1999 Gebouw Road Runners Voorschoterweg (bij Bastion Hotel) Leiden rde gezamenlijke training voor de deelnemers van het h Dagblad Marathonteam I0F amma Aanvang clinic, aandacht ditmaal voor loopkleding Begin training: warming.ap, loopscholing, verkenning gele-strepenronde Cronestein Uitdelen trainingschema's, startnummers Singelloop. Einde clinic kk aan onze deelnemers: kom a.u.b. zoveel mogelijk met de '^f gezamenlijk met de auto. "'"'De wereld om je heen. runwoude/zoeterwoude marieta kroft Het Land van Wijk en Wouden, een tienduizend hectare groot, eeuwenoud weidelandschap tussen Leiden, Alphen, Zoeter- meer en Leidschendam, wordt bedreigd. Woningbouw, de ho gesnelheidslijn of een andere bestemming kunnen dramati sche gevolgen hebben voor élle 270 boeren in het gebied. Boe ren, burgers, bestuurders en andere deskundigen uit Wijk en Wouden hebben plannen ge maakt om het gebied te behou den voor de boeren, maar ook voor stedelingen. Zij willen de band tussen stad en platteland herstellen. De zogenoemde gebiedscom- missie Wijk en Wouden presen teert 8 mei de brochure Wel kom in het Land van Wijk en Wouden. In de folder staan al lerlei wetenswaardigheden over het landschap, een activiteiten agenda en informatie over groepsbezoeken op boerderij en. De folder wordt verspreid door de VW's in de steden en ligt in gemeentehuizen en scholen. „Het is ons geboorte kaartje", zegt de Hazerswoudse initiatiefnemer Jan Kerkvliet en thousiast. Er komt ook een fietsroute door het Land van Wijk en Wouden, dat volgens Kerkvliet dezelfde bekendheid moet krij gen als het Land van Maas en Waal. Met kunstenaars uit de 'stedenring' zijn contacten over de plaatsing van kunstwerken door het hele gebied. Het initiatief voor de plannen kwam van de natuurvereniging Wijk en Wouden, een.club boe ren en vrijwilligers die zich in zet voor weidevogels en sloot kantbegroeiing. Voorzitter Kerkvliet is veehouder van be roep. „Wij beslaan met deze vereniging precies het gebied waarover we praten. Wijk en Woudenvalt onder drie ge meenten, drie waterschappen en drie WLTO-afdelingen en is ommuurd door steden. Dan ben je een prachtige prooi voor iedereen." Kerkvliet geeft toe dat het landschap wordt beschermd door het Groene Hartbeleid en dat de provincie zich heeft uit gesproken tegen bouw in de Grote Polder. Bovendien acht hij de kans klein dat de HSL voor een groot deel boven gronds wordt aangelegd. Maar hij blijft op zijn hoede. „Als de club van Elco Brink man (voorzitter van het Alge meen Verbond van Bouwbe drijven) zijn zin krijgt en de Grote Polder wordt bebouwd, dan moet dat worden gecom penseerd met natuur en water. Het volbouwen van deze polder kost daarom niet één, maar vier polders. Boeren in de polders van Zoeterwoude-Rijndijk tot aan Zoetermeer moeten dan vertrekken. Er blijft een ver snipperd boerengebiedje over bij Stompwijk. Die veertig boe ren kunnen dan ook wel weg gaan, want loonwerkers, vee voederfabrieken en melkfabrie ken blijven voor hen niet tegen dezelfde prijzen actief. Een Idas van vier leerlingen blijft ook niet bestaan." De gebiedscommissie, be staande uit de wethouders van Rijnwoude, Zoeterwoude en Leidschendam, de voorzitters van de WLTO-afdelingen, drie burgerleden, de directeur van de Rabobank Rijn en Wouden, de projectleider Groenblauwe Slinger, de dijkgraven en Staats- bosbeer hebben inmiddels ook minister Pronk geschreven. Kerkvliet: „Dit najaar wordt de vijfde nota ruimtelijke ordening vastgesteld. Dan weten we of er de komende decennia in de Grote Polder wordt gebouwd. Dan hebben wij, naast hun plan zonder boeren, een plan mét boeren. Hopelijk scharen stedelingen zich achter ons." kan den run saskia buitelaar rend!lmenten van zwembad De Hoom pen zijn voortaan niet meer tot. iar tot zeven uur 's avonds te ge- Op dat tijdstip moeten alle iers vertrekken, zodat het bad irden schoongemaakt. De maat- tthindert ook oneigenlijk gebruik zwembad door abonnement- is manager zwembaden P. Vri- f "3 van de stichting Sportspectrum kwamen vorig seizoen sommige abon nementshouders om half acht binnen en bleven tot 22.00 uur in het zwembad. Soms namen ze ook deel aan de activi teiten. „Anderen moeten daarvoor beta len, dus dat is niet eerlijk. Maar als be zoekers eenmaal binnen zijn, kunnen we moeilijk controleren wie een abon nement heeft en wie een dagkaart." Het voorkomen van gesjoemel met abonnementen is niet de voornaamste reden voor de maatregel. Vrisekoop: „We moeten de hygiëne-voorschriften in acht nemen. Er komen dagelijks veel mensen naar het zwembad. Om zeven uur 's avonds is het niet fris meer. Over al slingert rommel, van geplette brood jes tot maandverband." Die uitleg kregen ook de abonnement houders in de brief, waarin zij werden uitgenodigd een nieuwe seizoenskaart te kopen. De brief was voor de Socialisti sche Partij aanleiding vragen te stellen aan burgemeester N. Schoof. De partij meent dat de maatregel abonnees die na hun werk willen zwemmen groot onge mak bezorgt. Dat zij voor zwemmen in de avonduren een apart kaartje moeten kopen noemt de SP 'prijsopdrijving' en 'strijdig met afspraken' in de gemeente raad. Vrisekoop doet het commentaar van de SP af als onzin. „Het abonnement kost nog steeds 45 gulden. En het was al niet toegestaan om 's avonds met je abonnement te zwemmen. Door deze maatregel kunnen we die afspraak ook naleven. Je ontkomt er niet aan dat je daarmee andere mensen treft." Mogelijk zeventien huizen tegen de vlakte Bewoners in de omgeving van het station in Alphen aan den Rijn maken zich grote zorgen over de schetsen die de gemeente en de Nederlandse Spoorwegen hebben gemaakt voor herinrichting van het stationsgebied. Tij dens een informatie-avond liepen de gemoederen gister- em hoog op. Na lang aandringen van bewoners legden gemeente-ambtenaren vijf tekeningen op tafel. Eén daarvan behelst de sloop van tenminste zeventien wo ningen aan het Stationsplein, de Stationsstraat en de Korte Conradstraat. Ook een kantoorpand, een praktijk voor fysio-therapie en restaurant De Brasserie zouden moeten wijken. newoud edoeld om bewoners uitleg te geven over de klank bordgroep, waarin zij kunnen meedenken over de plannen. Daarin is al één bewoner verte genwoordigd, maar die vroeg zich af of hij in z'n eentje de he le straat kon vertegenwoordi gen. De wethouder stelde daar op voor om een bijeenkomst te beleggen. „Maar die bewoner was al met de schetsen de boer op gegaan in de buurt. Dan ontstaat er onrust." De eigenaar van restaurant De Brasserie, Hans Hoogeveen, hoorde voor het eerst van de plannen. „Zodra ze worden uit gevoerd, maak ik dat ik weg kom." Hij geeft toe dat het maar voorlopige schetsen zijn, maar wijst erop dat in alle vijf jan westerlaken/saskia buitelaar De gemeente en de NS hebben plannen voor een tunnel in het verlengde van de Stationsstraat, langs hotel Toor en de fietsen stalling onder het station door. Die tunel zou een einde moeten maken aan de gevaarlijke situa tie, dat reizigers nog even onder de dichte spoorbomen door glippen om hun trein te halen. De aanleg zou enkele miljoenen guldens kosten.Volgens wet houder H. Groen in 't Wout is bij de bewoners een verkeerde indruk ontstaan. „Dit zijn al leen nog maar hele grove schet sen. Alles ligt nog open. Er is nog geen besluit genomen." De avond was volgens Groe- het restaurant tegen de vlakte gaat. Hij vreest dat de schetsen een denkrichting aangeven. Groen in 't Wout ontkent dat. „Dit is een aanleiding om ver der te fantaseren, Met de bewo ners, de reizigersorganisatie Rover, het taxivervoer, etc. Maar er moet natuurlijk iets op papier staan, voordat je de be woners aan de hand mee neemt. Je kunt moeilijk met een leeg vel papier gaan zitten." Ook NS Vastgoed is betrok ken bij de klankbordgroep en de al eerder gevormde stuur groep. NS Vastgoed wil graag met de gemeente een plan voor het gebied ontwikkelen, omdat beiden delen van de grond rond het station bezitten. Woordvoerster J. Tevel van de NS benadrukt net als de wet houder dat de bijeenkomst geen formele informatie- of in spraakavond was. Hun toelichtingen over de verdere gang van zaken wijken echter af. Volgens Tevel ligt er al binnen een paar weken een 'masterplan' klaar. Groen in 't Wout reageert verrast op die uitspraak. „Dat zou ik knap vin den, want we moeten eerst met de bewoners, de commissie en de gemeenteraad praten voor dat er een plan gepresenteerd kan worden." nieuwkoop saskia buitelaar Nieuwkoop heeft een nieuwe, jonge burgemeester. Onno van Veldhuizen (36) volgt op 15 april burgemeester De Vrey- Vringer op, die in september de overstap naar Goirle maakte. Van Veldhuizen is afgestudeerd jurist en heeft een gewerkt in de advocatuur. Hij werkt als direc teur-partner bij Omni Finance, een bedrijf dat vorderingen op staten int. Het is voor Van Veld huizen, burgemeesterszoon en D66-stemmer, lange tijd een stille droom geweest om burge meester te worden. „Die droom lag een tijd be graven, totdat ik hem afgelopen zomer weer boven de grond haalde", ligt Van Veldhuizen zijn overstap van het bedrijfsle ven naar het gemeentelijk be stuur toe. „Het burgemeesters ambt laat van alle beroepen die ik ken, het menselijk klavier het best tot zijn recht komen. Je kunt alle toetsen gebruiken, van hoog tot laag." Hij zal in Nieuwkoop flink van zich laten horen, zegt hij. De stilte van het dorp, in vergelijking met de drukte van zijn woonplaats Rot terdam, is volgens hem relatief. Hij noemt zichzelf een 'alles- eter', omdat hij zich verheugt op de verschillende dingen die hij gaat doen. Vooral de typi sche burgemeestersdingen vindt hij prachtig. „De gebeur tenissen rond Koninginnedag, maar ook de eerste raadsverga dering op 29 april. De 60-jarige huwelijken horen daar ook bij. Ik voel me thuis bij veel men sen en ik hoop dat veel mensen zich thuisvoelen bij mij." Gemeentesecretaris P. van Steensel is blij met Van Veld huizen. „We wilden iemand met kwaliteit, dus we hebben niet zo gelet op de achtergrond en politieke kleur van de kandi daten. Als burgemeester ben je een moderne manager en in dat opzicht staat hij zijn man netje. Bovendien is hij een aan sprekende persoonlijkheid." Van Steensel verwacht dat de onervaren burgemeester zijn ambt snel onder de knie heeft. „Leidinggeven is hem niet vreemd. Alleen aan de regeltjes en gebruiken moet hij wennen. Ik heb al gemerkt dat hij aan een paar woorden voldoende heeft." jacobswoude marun kramp Bewoners van de H. L. Breenka- de in Rijnsaterwoude en de Boddens Hosangweg is Wou- brugge willen geen recreatie huisje in de buurt. De bewo ners vinden de appartementen te massaal en te hoog. Ze vre zen dat ze het water straks van af de weg nauwelijks meer kun nen zien. Niet alle aanwezige omwo nenden in de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning Jacobswoude waren gis teravond pertinent tegen de ikenliof bestaat vijftig jaar. Miljoenen Nederland- uitenlandse belangstellenden bezochten in die ja- e Lissese bloementuin, waar ze genoten van de na jaar ook van het werk van de talloze vaste en tijde- !N|®edewerkers. Zo lang de Keukenhof open is, komt «eeldag één van de betrokkenen aan het woord. In de 'Hede aflevering spreekt inzender Andries Blanken. ël een emotionele inzen- fcbij de Keukenhof ben ren. Ik speelde in de lie toen arde ihofleid- Von S.Qilghau- i. Wij onderd •s r 'an het park af. De Keu- was het bos, het kasteel, ïr was in de winter onze Als je er vlakbij hebt ad, heeft die plek een ge- ïnis. Pas in 1949 werd park De Keukenhof opgericht. Ik ben een inzender die de Keu kenhof nog van vroeger kent. Mijn oplei- 0 ding heb ik gehad bij Koninklijke Bloembol lenmaat schappij H. de Graaff Zonen.' Onze directeur stuurde ons naar de Keukenhof om kennis op te doen. Ik heb daar veel geleerd. Nu nog zie je een heleboel vakgenoten door het park lopen, vooral 's morgens vroeg en na sluitingstijd. Sinds 1976 is Blanken Export bv inzender voor de Keukenhof. Daarvoor heb ik een compag non gehad, heette het bedrijf Kooy Blanken. Ook toen zijn we zes of zeven jaar inzender geweest, zo'n dertig jaar bij el kaar. Onder leiding van Henk Koster, artistiek directeur van de Keu kenhof, worden de ontwerpen voor de bloemperken gemaakt. Via de tekenkamer komt in juni het ontwerp bij ons. Met be paalde eisen: welke kleuren, hoe hoog de bloemen moeten zijn, hoe vroeg of laat ze moe ten bloeien. Je mag het vervol gens zelf invullen. We zoeken uit welke bolbloemen ik er mooi in vind passen en welke ik misschien wat wil promoten. September vorig jaar hebben we de bollen geleverd die nu te zien zijn. In keurige, luchtige zakjes. Je moet geen rcfmmel le veren, anders vliegje eruit. De Keukenhof zorgt vervolgens dat ze worden geplant, al was dat vroeger wel anders. De bollen die je levert zijn gra tis. De Keukenhof gebruikt mil joenen bloembollen. Met het geld dat ze zo uitsparen kunnen ze andere activiteiten bekosti gen. Goed, je naam staat er wel bij, maar wie ziet dat nu? We hebben nu al 23 jaar dezelf de plek, zo ongeveer tussen de nieuwe zomertuin en de tradi tionele Keukenhof. Dit jaar kun je er kortstelige, dubbele tulpen zien - Murillo Sports. In de soorten Electra, Peach Blos som, Mr. Van der Hoeff, en Oranje-Nassau. Met blauw- druifjes eromheen en ertussen. Die bloeien tegelijkertijd. En de grote witte tulp Maureen, een laatbloeiende tulp die veel ge bruikt wordt in Italië en de zui delijke landen. Allemaal geen extravagante soorten, maar soorten die je voor de tuin kunt gebruiken. Inzenden - gedeeltelijk is het een eer, gedeeltelijk is het een plicht. Een plicht, omdat de Keukenhof bloembollen als tuinverfraaiing enorm pro moot. Het is een visitekaartje voor de streek, een stimulans voor het bollenvak, maar ook voor het bloemenvak als geheel. Neem de Keizerskroon. Prach tig als 'ie bloeit. Vroeger was die bol absoluut goedkoop. Nu is ze duurder dankzij de promotie door de Keukenhof. Het is daar nu heel mooi. Tot zonsondergang kun je in het park blijven, er de nachtegaal horen zingen. Als de meeste Ja panners, Duitsers en Engelsen weg zijn, is het een genot om er te lopen." peter van egmond bouw van vakantiehuisjes. Be woner De Zeeuw van de H. L. Breenkade deelde de le den mee dat er geen bezwaren zijn tegen een klein vakantie parkje, mits de huisjes niet ho ger worden dan de stacaravans die nu aan de Braassem staan. Dat was de omwonenden vroe ger ook beloofd. Wethouder J. Haasbroek wist niets van deze toezegging. Hij was in die jaren nog geen wethouder. Projectontwikkelaar De Rooij probeerde de bewoners gerust te stellen. Het bedrijf wil goed overleg met de gemeente en be woners. Wijzigingen zijn nog al tijd mogelijk. De commissie had ook haar bedenking bij de vier blokjes van vier woningen. De Rooij wil een openbaar wandelpad langs de oever van de Braassem, waar bewoners ook hun bootjes kunnen aan meren. G. Bartels van Gemeen tebelang denkt dat dit proble men oplevert. Booteigenaren willen volgens hem niet dat ie dereen langs hun vaartuigen kan lopen. Een meerderheid van de commissie vond dat de nota re creatiewoningen af moet zijn voordat toestemming wordt ge geven voor de bouw. Anders, zei CDA'er J. Gravenstein, span je het paard achter de wagen. Over het tweede plan dat werd behandeld, de bouw twee ap- partementenblokken van acht woningen aan de Boodens Hosangweg, waren de leden postiever. Omwonenden van het Van der Vaart-terrein zijn echter ook enthousiast over va kantiehuisjes. Hoewel ze inzien dat er iets anders op de plaats van de loodsen moet komen, hebben ze liever gewone hui zen op de grond aan de Woud wetering. Andries Blanken: „Als je ommel levert vlieg je eruit." foto alphen/den haag persbureau cerberus Een 73-jarige Alphense en haar 72-jarige vriend zijn gisteren door de Haagse politierechter veroordeeld, omdat ze allebei een AOW-uitkering voor al leenstaanden ontvingen terwijl ze samenwoonden. De Alphense draaide tijdens de zitting telkens huilend haar hoofd weg, omdat ze zich zo schaamde. Politierechter C. Kleene-Eijk sprak haar streng toe: „Kijk mij eens even aan." Haar vriend was minder verle gen. Hij liet de rechter weten, dat hij de vervolging maar on zin vond. Zijn vriendin maande hem telkens tot kalmte als hij woe dend verhaalde over de bureau cratie van de sociale verzeke ringsbank die over de WAO gaat. Hij was vroeger ook al eens gepakt voor dezelfde over treding. Hij zei dat hij dit keer niet echt samenwoonde. „Ik sliep vaak in de berging." De uitkerende instantie Jiad geraamd dat ze voor 37.000 gul den was benadeeld. Het stel wordt daarom gekort op zijn uitkering. De Alphense woont inmiddels apart in een aange paste woning. Tegen haar werd drie maanden voorwaardelijke celstraf geëist, tegen de man 70 uur dienstverlening en twee maanden cel. De rechter oor deelde milder. De vrouw kreeg zes weken voorwaardelijke ge vangenisstraf: de man 50 uur dienstverlening en twee maan den voorwaardelijk.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19