r Paus stijgt in top 100 ondanks slechte verkoop Abba Pi 'Twijfel en aanvechting verdiepen het geloof' Kjerk Samenleving redactie aad riet VANDAAG 9 APRIL Op 9 april 688 na Christus overleed in Frank rijk de heilige Waltrudis. Twaalf jaar na haar dood werd ze al heiligverklaard. Ze komt trou wens uit een echte heilige familie want haar vader (Walbertus), zuster Aldegondis, echtgenoot Madel- gaar en haar vier kinderen zijn ook allemaal heiligen. Wal trudis verkreeg haar status door een groot deel van haar bezittingen aan de armen en verschopten te schenken. Ze overreedde haar man Madelgaar om monnik te worden en stichtte zelf een zeer streng klooster op een plek waar later de stad Mons zou komen. Daarnaast verrichtte Waltrudis naar verluidt diverse wonderen, waaronder het genezen van zieke kinderen, door het maken van een kruisteken. 'Majoor' Bosshardt op de kansel voorhout 'Majoor' Alida Bosshardt (85) staat zondag op de kansel van de herv ormde-gereformeerde kerk in Voorhout. Maar omdat de federatieraad van de kerk denkt dat het eigen godshuis de belangstellenden niet zal kunnen bergen wordt de dienst gehouden in de aula van de KTS in Voorhout. Bosshardt. inmiddels kolonel in het Leger des Heils maar nog altijd bekend als majoor, spreekt nog regelmatig in het openbaar over haar werk. het Leger en. het geloof. Zo was zij nog onlangs te gast in het Voorhoutse Pastoraal Café. Datzelfde café houdt eind mei een excursie naar het Goodwill Centrum in Amsterdam waar de majoor werkte. De dienst in de aula van de KTS begint zondag om tien uur en het thema is''Opgewekt en opstandig'. De kerk zorgt voor vervoer van mensen die moeilijk ter been zijn. Zij kunnen contact opnemen met J. Pardon (0252-231091). Jongeren en geloof voorhout Wat beweegt jonge mensen om naar de kerk te gaan. naar Wereldjongerendagen, te mediteren of in een ver land aan zendings- en ontwikkelingswerk te gaan doen? Die vragen worden morgen beantwoord in de locatie KTS van het Teylingen College aan de Leidsevaart 4 in Voorhout. De Knoop punten voor Jongerenpastoraat Bollenstreek en Leiden houden daar onder de titel 'Taste the Spirit' een open dag over jongeren en geloof. Want de kerk mag een vergrijsd instituut lijken, aldus het Jongerenpastoraat, ,,in werkelijkheid zijn nog ontelbare jon geren met geloof bezig." De open dag begint morgen om tien uur en duurt tot vier uur. Als een lamp voor je voeten oegstgeest Mensen die meer willen weten over inhoud en ach tergronden van de bijbel kunnen vanaf 12 april deelnemen aan een cursus in de pastorie van de Willibrordparochie aan de Rhijngeesterstraatweg 35 in Oegstgeest. 'Als een lamp voor je voeten' is de titel van de bijbelcursus. Zowel aan het Oude als aan het Nieuwe Testament worden vier avonden besteed. Be langstellenden kunnen zich opgeven bij pastor André van Aarle (517.53.04). De prijs bedraagt tien gulden. Koning Abdullah kust steen mekka Koning Abdullah van Jordanië 'kust' in de kaaba in Mekka, de heilige zwarte steen die volgens moslims uit de he mel is gevallen. De nieuwe koning van Jordanië is drie dagen op staatsbezoek in Saoedi-Arabië, waar hij ook spreekt met koning Fahd en Saoedische ministers. foto ap BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Maurik: H. van Meerveld te Heemse. Aangenomen: naar Klooster-Ter Apel (Buitengewone Wijkge- meente 'De Kapel'): mw. H.M.E Kauffmann-Schaapte Klaziena- veen. Bedankt: voor Zaandam (toez.), M.C. van der Meer te Nieuwer- kerk aan den IJssel (herv. gem. De Bron). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Hilversum als gees telijk verzorger van het Zieken huis 'Hilversum', mw. A. van Set- ten-Ruhrwiem te Warffum (Gr.), die dit beroep heeft aangeno men. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Sliedrecht: G. Vroo- land te Doetinchem/Velp; te Wor men J.J. van Es te Urk; te Zoeter- meer: J. Kierste Den Helder. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Elspeet: C.A. van Dieren te Stolwijk. RUSWUK ANP De cd Abba Pater van paus Johannes Paulus II is ondanks de geringe ver koop gestegen in de Nederlandse hit parade. Het schijfje staat deze week op nummer 34 van de Mega Album Top 100 nadat het vorige week was binnen gekomen op 59. In de Rabo Top 100 steeg de cd van 82 naar 33. Over de verkoopcijfers konden woordvoerders geen mededelingen doen. Volgens platenzaken gaat de pauselijke cd maar mondjesmaat over de toonbank. „Niemand wil dat ding hebben. Maar dat verbaast me niets", zei een medewerker van de Virgin Me- gastore in Amsterdam gisteren. De winkel heeft na bijna twee weken nog 111 van de 125 ingekochte exemplaren op de schappen staan. De meeste mensen kopen de cd 'als geintje', al dus de verkoper. Zijn collega in Den Haag heeft intus sen vier van de vijftig exemplaren van de cd verkocht. „Het gaat niet echt denderend." De Free Record Shop raakte in het hele land 500 van de 1000 ingekochte cd's kwijt. „Dat valt nog mee", zei een woordvoerder. De cd past volgens hem niet helemaal bij de doelgroep van de keten van cd-win- kels. De Virgin Megastore in Maastricht verkocht de eerste week vijftig exem plaren van de pauselijke cd. Maar de verkoop is daarna teruggelopen tot zo'n vijftien per week. De medewerker mag niet zeggen hoeveel exemplaren er zijn ingekocht. Het is hem overigens opgevallen dat vooral 'oudere jonge ren' van tussen de dertig en veertig jaar de cd kopen. De meesten be schouwen dit volgens hem als een 'leuk geintje'. In Italië bereikte het schijfje de top 20. Ook in het zeer rooms-katholieke Ierland en Polen, het geboorteland van de paus, is de belangstelling voor de cd groot. Abba Pater bevat archiefop namen van Radio Vaticaan, waarop de kerkleider in elf nummers in zang en gebed te horen is. Hij zingt onder meer het Onze Vader in het Latijn. Het Vaticaan wil met het schijfje en de bij behorende videoclip de aandacht ves tigen op het komende Jubi Een woordvoerder vanf zei 'heel tevreden' te zijnL koop van Abba Pater, zijn 13.000 exemplarer Maar de zegsman wilde g. cijfers noemen. Sony baseert zijn posit? op het aantal nabestellii^ registreerde verkoop, dient voor de Mega Albu het zuiden van het land is ke cd meer in trek dan inli Amsterdam, aldus de wo< Dominee A. Vuijst werd pas op 57-jarige leeftijd predikant in de hervormde kerk. Hij spreekt niet over een 'late', maar over een 'lange' roeping. „Ik heb er door omstandigheden lang over gedaan, maar daar staat tegenover dat ik wel kan zeggen ik alles intensief doorleefd heb. Een ander gaat misschien sneller naar z'n doel en krijgt daardoor niet de kans een studie op alle punten echt te doorvoelen", zegt de nu 62-jarige Vuijst. Hij werkt inmiddels vijf jaar bij de IIIIV dienst geestelijke verzor- II IJL ging in verpleeghuizen voor veelal dementerende bejaarden: Mariënhaven in Warmond, Van Wijcker- slooth in Oegstgeest, het Sint Elisabethgasthuishof in Leiden en De Wilbert in Katwijk. Vuijst is verguld met z'n werk bij de bejaarden, dat anderen misschien extra moeilijk zouden vinden. De kracht om z'n op dracht te vervullen haalt hij uit de over tuiging letterlijk de geest van Christus te mogen ontvangen. door ONNO VAN 'T KLOOSTER Ik heb een evangelische tik Daarmee wil ik, op een misschien eigenaardige manier, zeggen dat ik in mijn geloofs- beleving zwaar het accent leg op het geleid worden door Christus. Daar haal ik de kracht uit om mijn werk te kunnen doen. In de eerste eeuwen na Christus had je veel mensen die vluchtten voor het ambt - en pas later ontdekten dat je door de omgang met Jezus kracht en wijsheid ontvangt voor het werk waartoe je bent geroepen. Augustinus was zo iemand. Net als hij had ik in de eerste fase van mijn leven soms moeite om bij het geloof te blij ven. Uiteindelijk verdiep je door die twijfels en aanvechtingen je geloof. Ik ben opgegroeid in Naarden in een gezin met 7 kinderen. Wij behoorden tot de Christelijke Gere formeerde Kerken. Een strenge kerk waarin de bevindelijkheid, en lijdelijke vroomheid belang rijke zijn. Mijn grootvader, die honderd jaar is ge worden, wist veel van geloofszaken. Naar hem wendde ik mij met allerlei vragen over het geloof, over de triniteit, de uitverkiezingsleer en dergelij ke. Hij was in het dagelijks leven hovenier in Bus- sum en ouderling in de kerk. Ik heb veel van hem geleerd. Tijdens de militaire dienst had ik moeite om bij het geloof te blijven. Er waren veel jongens die het, eenmaal los van huis, niet zo nauw meer na men. Enerzijds sprak mij dat wel aan. Maar ik sloot mij toch aan bij een groep evangelischen. Ik herinner mij een nacht in die periode waarin ik zo in vervoering raakte dat ik 'in tongen' kon spreken. Een hele intense ervaring waarin je gaat praten in ook voor jezelf vreemde talen. Ik was op dat moment nog wachtmeester. Mijn luite nant vond dat ik niet hard genoeg was om leiding te geven in het leger en verplaatste mij naar de administratie. Na mijn diensttijd heb ik nog even bij het Bijbel genootschap gewerkt, bij de bijbelverspreiding. We spreken nu over beginjaren zestig. In 1963 haalde ik mijn propaedeuse in Utrecht, waarna ik vier jaar theologie ben gaan studeren, tot 1966, in Apeldoorn. De Christelijke Gereformeerde Ker ken hebben daar een eigen predikantenoplei ding. Ik heb de studie niet afgemaakt. Vooral de sfeer onder studenten onderling stond mij niet aan. Ik voelde geen kracht, geen geest daar. Daarna heb ik nog een jaartje gewerkt op de EEG-afdeling van het Academisch Ziekenhuis in Leiden, en vervolgens op het ministerie van financiën in Den Haag. Toen solliciteerde ik als documenta list bij de Nederlands Hervormde Kerk van waar uit ik terechtkwam bij het secretariaat van de Hervormde Synode. Vijfentwintig jaar was ik er hoofd van de post- en archiefzaken. De Synode komt drie keer per jaar bijeen om allerlei vraag stukken te bespreken over het geloof, kerk en sa menleving. In 1967, nadat ik in Apeldoorn was gestopt, trouwde ik. Maar pas toen mijn vier kinderen (twee eigen jongens en twee uit Korea geadop teerde dochters) groter werden, zo rond 1985, heb ik de studie theologie weer opgepakt. Vooral op aanraden van mijn vrouw, Adri, die een enor me stimulans is geweest. Mijn kinderen haalden in die periode allemaal hun diploma's en Adri zei: nu moet jij ook eens 'je papiertje' gaan halen. Deze keer studeerde ik in de avonduren aan de Universiteit Utrecht. En ik moest dus alles weer overdoen, want de Apeldoomse opleiding werd in Utrecht 'niet gewaardeerd'. Ik ben onder meer hervormd geworden door te luisteren naar de prediking van dominee Poort. Dat was een legerpredikant die wel eens in Ka- merik bij Woerden preekte. Mijn vrouw is daar directrice van een bejaardencentrum. Vandaar dat ik met hem in aanraking kwam. Door zijn prediking realiseerde ik mij dat ik niet bij de Christelijke Gereformeerde Kerken kon blijven. Ik kon er niets mee. Bij de hervormde kerk voelde ik mij thuis. Binnen deze kerk is plaats voor iedereen. Dat spreekt mij aan. Ik sympathiseer ook met het 'evangelisch werkverband', een nieuwe modali teit die je zou kunnen kenschetsen als confessio neel, een tikkeltje Bond (zoals 'Bonders') en cha rismatisch. De nadruk ligt op het 'navolgen, of nadoen van Jezus Christus'. Er zijn veel overeen komsten tussen de wijze waarop ik en de, zeg maar 'zware kerken', zoals de Bonders, het geloof beleven. Maar ik moet niets hebben van bijvoor beeld hun standpunt dat vrouwen geen kerkelijk ambt mogen bekleden, of dat gezangen niet ge zongen mogen worden.Nadat ik in Utrecht ein- Dra delijk 'mijn papiertje' had gehaald, vraagd in Mariënhave te komen werk Dm nu zo'n vijf jaar geleden. In 2002 houdt het al weer op. Dan ga sioen. We houden hier in Mariënhavi IS dag diensten voor de bewoners. Daai >te( tuurlijk het individuele pastorale weii lats altijd makkelijk om met dementeren! ega te werken, maar wel erg dankbaar. Er ïro bewoners die maar af en toe heldere i hebben. En ze vergeten doorgaans sn SU Opmerkelijk is dat degenen met een; achtergrond, ondanks alles wat ze vei zich nog wel veel bijbelteksten, psalu rati ren woordelijk kunnen herinneren. Je >or met de mensen spreekt, heel beelden vertellen. Dat gaat vaak met veel geb; gen voordoen. En als je er over naden 'voordoen' heel dicht bij mijn evan gelische overtuiging dat je om de kracht en geest van Christus te mo gen ontvangen, moet 'nadoen' wat Hij ons heeft voorgedaan. e't( .Gel WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Veel bewolking en veel regen. Morgen buien en ook wat zon. Veel wind. Middagtemperatuur van 2 graden in het uiterste noor den tot 11 in het zuiden. Van daag in het zuiden nog zachter. Zweden: In het zuiden meest droog en soms wat zon. Naar het noorden toe meer wolken, regen en veel wind. Middagtemperatuur 1 gra den in het noorden en 17 in het zuiden. Denemarken: Perioden met zon en meest droog. Morgen geleidelijk toene- nemde kans op neerslag. Mid dagtemperatuur rond 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuiden tamelijk veel zon en droog. In Schotland en Ierland wolkenvelden en af en toe regen. Morgen overal meer wolken en ook in Engeland toenemende kans op neerslag. Maxima van 11 graden in het noorden tot maxi maal 20 graden in de buurt van London. België en Luxemburg: Geregeld zon en meest droog. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima oplopend tot 20 graden. Portugal: Veel zon en droog. Maxima van 21 tot 28 graden," morgen iets la ger. Madeira: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur ongeveer 22 graden. Spanje: In het noorden wolkenvelden, naar het zuiden toe veel zon. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 14 graden in het noor den tot 27 in het uiterste zuiden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Maxima tus sen de 25 en 28 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 23 in Tanger tot 30 in Agadir. Tunesië: In het noorden wolkenvelden en enkele stevige regen- of onweers buien. In het zuiden meer zon en droger. Middagtemperatuur da lend tot ongeveer 18 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend veel zon en droog. Alleen tegen de F'yreneen meer wolken. In het Rhonedal een ste vige Mistral. Maxima oplopend tot ongeveer 17 graden. Mallorca en Ibiza: Meest droog en geleidelijk meer zon. Vooral vandaag een stevige noordelijke wind. Maxima onge veer 17 graden. Italië: Vrij veel wolken en tamelijk veel regen, mogelijk ook onweer. Mor gen in het noorden droger en ook wat zon. Maxima rond 16 graden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en enkele re genbuien. Soms een harde wind. Morgen iets droger en wat meer zon. Middagtemperatuur onge veer 16 graden. Malta: Wisselend bewolkt en enkele bui en, soms met onweer. Middag temperatuur rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Toenemende bewolking en vooral morgen enkele regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur ZATERDAG 10 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.56 Zon onder 20.26 Maan op 04.20 Maan onderl3.21 Waterstand IJmuiden Katwijk 11.36-23.55 11.09 - 23.28 Laag 06.35 19.15 06.16 18.56 Weerrapporten 09 april 08 uur: Istanbul onbew. Klagenfurt zwaar bew Kopenhagen motregen Las Palmas bewolkt onweer warmtefront «SI regen sneeuw V koufront opklaringen llfca hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1°00— hecto pascal Bangkok licht bew. Buenos Aires onbew. Casablanca mist Johannesburg onbew 15 4 0 0 Los Angeles regen 13 4 0.0 New Orleans zwaar bew 20 13 0.0 New York onbew. 16 9 0.1 TelAviv hall bew 11 7 0.1 Tokyo licht bew. 13 7 0.0 Toronto licht bew. 5 0 0.0 Tunis hall bew. 8 5 3.0 Vancouver licht bew. 12 rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en droog. Morgen van het westen uit meer wolken en op de Dardellen mogelijk al een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur tussen 17 en 24 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden en meest droog. Plaatselijk kans op mist. Maxima oplopend naar on geveer 16 graden. Zwitserland: Wolkenvelden, met name in het zuiden ook zon. Droog. Middag temperatuur rond 15 graden in het noorden, maar 19 in aan de zuidzijde van de Alpen. Oostenrijk: Wisselend bewolkt en vooral in het zuiden nog enkele buien. Morgen overal droger en wat meer zon. Maxima ongeveer 16 graden. Polen: Zonnige perioden en meest droog. Vandaag kans op mist. Morgen in het noorden meer wol ken. Maxima oplopend naar on geveer 16 graden. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 14 7 o.o o.o 33 25 0.1 21 11 0.0 23 13 0.0 29 13 0.0 17 11 0.0 24 20 0.0 26 11 0.0 20 13 0.9 13 5 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323^ Familieberichten: 023- 5320216 Redactie 071-5321 921]. Hoofdredactie: 071-531J ADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag v; 071- 5356 230 RUBRIEKSADVER' Maandag t/m vrijdag vi 071- 5143 545 ABONNEMEN1 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigi|v W het automatisch afschrijven va abonnements- geld, ontvang^ en betaling. VERZENDING PB [Ne Voor abonnementen die per po knvo worden verzonden geldt een to lenn aan portokosten per verschijnd md( LEIDSCH DAGBLAD OP O e" Voor mensen die moeilijk hebben of blind zijn (of een! leeshandicap hebben), is eenj van het regionale Dagblad op geluidscassette! informatie 0486 (Centrum voor Gesproken lob Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en meest droog. Morgen in het zuiden meer wolken en mogelijk wat re gen. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. Hongarije: Tamelijk veel bewolking en met name morgen perioden met re gen. Temperatuur ongeveer 17 graden. K N H U I Z( ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezor feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst L INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14