ING Bank gaat saneren 'We profiteren van het moeder-en-dochter-effect' Economie op van Aegon pakt DO miljoen met opties ïelname VNU in nieuwe ussische zakenkrant ik öch hoop op handhaving CBS-vestiging Heerlen Autoverkopen schieten opnieuw naar record KLM voor de rechter na vervoer radio-actief pakket I Werkgevers: kerncentrale open houden —taking veerboten van de baan WFItfrdam De staking bij de veerboten van P&O North Sea 1 rries, die voor morgen was gepland, is van de baan. De direc- van de rederij en de vakbonden hebben een oplossing ge ilden voor het salarisconflict, dat hen verdeeld hield. De pro- Irien spitsten zich toe op het systeem van toeslagen voor het man tellende walpersoneel in Europoort. Er bestaan grote rTlchillen in de toeslagen die de diverse personeelsleden ont- ^hgen. Die verschillen worden nu geharmoniseerd. .45 2 rie gegadigden voor Gronings spoor 40 yjiNGEN Drie bedrijven hebben interesse om drie onrenda- *5 spoorlijnen in de provincie Groningen over te nemen van 'gg (ims. Gisteren werden de drie inschrijvers bekendgemaakt. 4° gaat om NoordNed, een bedrijf van de NS en busmaat- 35 lappij Arriva, Verenigd Streekvervoer Nederland, alsmede om 85 Ia Transport SA, eigenaar van Loversrail. Vermoedelijk 25 tdt rond 1 mei bekend wie de treinen zal laten rijden op de '40 lorlijnen Groningen-Delfzijl, Groningen-Roodeschool en 'so taingen-Nieuweschans. De drie spoorlijnen gaan over in 10 mcuhere handen omdat het Rijk er jaarlijks tussen de 16 en oo miljoen gulden op toelegt. !5o r To hold koopt horeca-leverancier ,oo r 00 jjdam Ahold verdubbelt zijn positie in de Nederlandse 'bui- 30 tshuis-markt' met de overname van Gastronoom, een toele- !oo «ncier voor restaurants, café's en hotels. Voor 318 miljoen •80 pen is het Zaanse concern eigenaar geworden van Gastro- '50 pm, dat in handen was van het Duitse Metro en een aantal !io focipatiemaatschappijen. Gastronoom levert zowel verse go jiducten (vlees en groenten) als voorverpakte etenswaren, jo ;o AO ondersteunend bouwpersoneel oo pDEN» Het uitvoerend, technisch en administratief perso- •70 H in de bouw krijgt dit jaar een loonsverhoging van 3,5 pro- 50 4t, waarvan 0,5 eenmalig. De zogenaamde UTA-CAO geldt 20 »r 40.000 mensen. De bonden hebben het akkoord bereikt •92 !t dezelfde werkgevers waarmee zij in de clinch liggen over de ite bouw-CAO (180.000 werknemers). „Het zijn twee verschil de CAO's. Het betekent niet dat we nu een bouw-CAO kun- i afsluiten zegt een woordvoerder van de Bouw- en Hout- Qd FNV. M schrapt vluchten naar Jemen KLM schrapt zijn vluchten op de Jemenitische fdstad Sana'a. Eerder al maakte KLM bekend de drie vluch ter week op Sana'a begin mei terug te brengen tot twee per ek. Inmiddels heeft de KLM-directie besloten Jemen per 16 S helemaal uit het routenetwerk te schrappen. Reden is de fk teruglopende belangstelling voor de vluchten. irijf negeert kritiek Ser leden van de raad van iiur van Aegon hebben vo er gezamenlijk voor tussen 0 en ruim 110 miljoen gul- aan aandelenopties verzil- Dat blijkt uit het gisteren jhenen jaarverslag van de jse verzekeraar. Ongeveer tig procent van deze opties 1 omgezet in aandelen. i Aegon-managers profi- len daarmee van de explo- koersstijging van het aan- Gecorrigeerd voor de Sing stegen de stukken t160 procent in waarde tot -lo gulden op 30 december, kaal ontvingen de vier he lders 400.000 nieuwe op- evenveel als over 1997. Bij 'ige beurskoers zijn de opties op papier ruim 89 [Ujoen gulden waard. (30 kieregelingen voor be- •°j? pers van grote beursgeno- bedrijven stuitten vorig .80 Maatschappelijk gezien op 3Q Kritiek. De Aegon-top voel- 25 fch daardoor niet echt aan gesproken. De opties die zij vo rig jaar .hadden vertegenwoor digden 0,2 procent van het aan delenbezit, destijds goed voor 145 miljoen gulden. „Veel geld, maar niet iets om je voor te schamen", zei bestuursvoorzit ter K. Storm in mei tijdens de aandeelhoudersvergadering. De onverwachts hoge uitkomst van de optieregeling was volgens hem een direct gevolg van de 'buitengewoon verheugende' koersontwikkeling. Overigens profiteerden niet alleen de bestuurders van de genereuze optieregeling. Ook de rest van het Aegon-perso- neel pikte een graantje mee. Zij verzilverden vorig jaar in totaal 6,4 miljoen opties, goed voor een winst van ruim 600 miljoen gulden. Ook in het gewone salaris gingen de leden van de raad van bestuur er vorig jaar op vooruit. Gezamenlijk verdien den zij ongeveer 13,3 miljoen gulden tegen 11,7 miljoen over 1997. gblad verschijnt in augustus ronald frisart .45 pendent Media, voor 35 'io rnt eigendom van het so lemse uitgeversconcern •50 L begint in Rusland een fi- feel dagblad. De nieuwe !o5 t, waarvoor nog geen naam ■55 Btgesteld, zal in augustus '95 Icht zien, zo is gisteren be- .ootjgemaakt. jonnen wordt met een op- an 20.000 exemplaren, al- VNU-woordvoerder M. :er. Het is de bedoeling ntal in drie jaar op te voe dsel?01 30.000. Gerekend wordt loopverliezen gedurende 529flitot vier )aar- Aanvankelijk 32io[e ktant alleen verkrijgbaar 9.wp en rond Moskou en Sint iburg- :63"k>r het project heeft Inde- "9O0i nt Media een joint ven- 4.8C °Pgericht met het Ameri- 3i35fee Dow Jones, uitgever van The Wall Street Journal, en het Britse Pearson, dat The Finan cial Times uitgeeft. Elk van die bedrijven is voor een derde ei genaar van de joint venture. Directeur Derk Sauer van In dependent Media krijgt de za kelijke leiding van de nieuwe krant. Hoofdredacteur wordt de 27-jarige Rus Leonid Bersjidski, die nu nog chef economie is van dagblad The Moscow Ti mes, het vlaggeschip van Inde pendent Media. Vérder publi ceert Independent Media onder meer de Russische edities van Playboy. Marie Claire en Cosmopolitan. De redactie van de zaken krant zal bestaan uit twintig Russen. Hun bijdragen worden aangevuld met in het Russisch vertaalde artikelen uit The Wall Street Journal en The Financial Times. 'dernemingsraad van het |(Centraal Bureau voor de ek) heeft nieuwe hoop openhouden van de ves- J in Heerlen na een onder piet de ambtelijke top van -funisterie van economische ■Het begint er op te lij- at er toch nog mogelijkhe- zijn om Heerlen te be- pien tegen de genade zei OR-lid F. Deumens is onderhoud met plaats- ngend secretaris-generaal Bruinsma. „Hij heeft ons dieren Kroonprins Willem-Alexander beproeft in de rijwielfabriek te Dieren de tienmiljoenste Gazelle-fiets. De prins monteerde gisteren de laatste onderdelen aan de fiets, waarmee de in 1892 opgerichte fabriek een historische mijlpaal bereikte. Het bedrijf, dat bij het honderdjarig bestaan het predikaat 'koninklijk' verwierf, heeft een hechte band met de Oranjes die vrijwel allemaal één of meer Gazelles bezitten. foto anp raymond rutting den haag gpd De autoverkopen zijn in de eer ste drie maanden van dit jaar opnieuw tot recordhoogten op gejaagd. Van januari tot en met maart vonden 205.000 nieuwe personenauto's hun weg naar een koper, 22 procent meer dan in dezelfde periode van het re cordjaar 1998. „Het gaat ge woon erg goed in Nederland", aldus M. Timmer van de ver eniging RAI. Van de voorspelde teruglo pende economie hebben de au todealers niets gemerkt. „Als dit doorgaat worden de prognoses natuurlijk ruim overtroffen", zegt Timmer. Vorig jaar kende de branche al een uitzonderlijk goed jaar met 543.000 nieuw- verkopen. Voor 1999 mikten de RAI en Bovag/Nederlandse Dealer Associatie op '515.000 tot 520.000' als gevolg van de afvlakkende economische groei. Hoewel er een 'na-ijlef- fect' is van bestellingen uit eind '98 -door lange levertijden- lijkt dat getal nu 'wat mager', zegt Timmer. De RAI wil zich nog niet aan nieuwe voorspellingen wagen, maar als de groei met 22 procent tot het eind van het jaar doorzet, zou dat neerko men op tussen de 650.000 en 700.000 nieuwe personenauto's in 1999. In het eerste kwartaal werden ook 30.312 bestelauto's ver kocht, 8,3 procent meer dan vo rig jaar, en 4831 vrachtwagens zwaarder dan 3500 kilo, 15 pro cent meer. Van de personenauto's werd 45,5 procent gekocht op naam van een bedrijf (lease-auto's en 'wagen van de zaak'). Dat aan deel zit de afgelopen jaren in de lift, maar volgens Timmer komt het grootste deel van de groei nu toch van particulieren. „Veel mensen nemen nu het zo goed gaat de gelegenheid te baat hun oude auto in te ruilen voor een nieuwe." De gemiddelde prijs lag net iets onder 40.000 gul den: voor lease-auto's rond de 45 mille, particuliere rond de 35 mille. Duitse en Franse merken wa ren het populairst en waren sa men goed voor 62 procent van de nieuw verkochte auto's. De Japanners verloren opnieuw terrein. Alleen het recentelijk door Ford overgenomen Mazda presteerde beter. Opel deed het erg goed met de vernieuwde Astra, die zijn positie als meest verkochte auto in Nederland vet onderstreepte door de ver kopen met 150 procent over de kop te jagen naar 15.815 stuks (was 6.023). De Renault Mega- ne verloor zijn vorig jaar ver worven nummer-twee positie ondanks een derde hogere afzet (9.204) aan de oude nummer twee, de VW Golf, die zijn ver kopen bijna verdubbelde tot 10.204. Banen van kassiers op de tocht haarlem anp Bij de ING Bank staat een reorganisatie op stapel. Het concern wil het aantal kashandelingen binnen twee jaar halveren, waardoor 400 banen van kassiers bedreigd worden. De bank onderzoekt hoe het verkeer aan de kas, balie en bij de safeloketten efficiënter kan worden. De kasactiviteit is geen kernactiviteit meer, constateert ING in haar Visienota Bankdiensten. amsterdam anp De bank heeft ongeveer 800 kassiers in dienst. Hun werk zaamheden staan al enige jaren onder druk, omdat de pinauto maten en andere geautomati seerde dienstverlening een steeds grotere vlucht nemen. Het bankonderzoek draagt de naam Project Kas en is gericht op een 'snelle en substantiële vermindering van de kasactivi teiten'. Elk district krijgt een projectleider die de situatie per kantoor bestudeert. De bonden zijn bang dat er op termijn 400 banen verdwij nen. Probleem daarbij is dat de meeste kassiers niet al te hoog opgeleid zijn, waardoor her plaatsing binnen het concern niet makkelijk wordt. Hoeveel arbeidsplaatsen concreet ver dwijnen, kan ING Bank nog niet inschatten. Een woord voerder van de Bank tekent aan dat de Visienota slechts een 'discussiestuk' is. „Er is geen besluit genomen. Het plan ver keert nog in een pril stadium." De kassiers vallen onder de afdeling Bankdiensten, waar in totaal 1500 mensen werken. De sfeer bij die divisie is slecht, omdat ING de dienst lange tijd links liet liggen. De Bankdien sten kampen ondertussen met een hoge werkdruk. Het perso neel is ontevreden over zijn po sitie en het beleid, zo blijkt na een inventarisatie. Daardoor loopt het ziekteverzuim op. Het hoge aantal ingehuurde uit zendkrachten zorgt daarnaast voor inefficiëntie. De bank heeft nog een ander project op stapel staan. ING Bank wil 18 verlieslijdende kan toren sluiten op een totaal van 350. Die sanering treft 62 mede werkers. Ongeveer tweederde wordt herplaatst bij andere ves tigingen. ING Groep, eigenaar van de ING Bank, publiceerde vorige week haar jaarcijfers. Het ope rationele nettoresultaat (exclu sief bijzondere baten) daalde met 3,5 procent tot 4,6 miljard gulden. Vooral de bankdivisie draaide slecht door het verlies van twee miljard gulden van de Britse dochter ING Barings. De Nederlandse en Belgische ban ken daarentegen zagen hun brutoresultaat stijgen met 62 procent tot 3,9 miljard gulden. De kwestie waar het om draait betreft het vervoer op 2 mei 1997 van medische appara tuur voor het Kent and Canter bury Hospital in Engeland. Het pakket was afkomstig van het bedrijf Mallinckrodt in Petten. Bij een routinecontrole op de Britse luchthaven Heathrow na het uitladen van de lading bleek een beduidend hogere radioac tieve straling dan op de vracht brief was aangegeven. De Rijksverkeersinspectie, die toezicht houdt op het vervoer van gevaarlijke stoffen, nam de kwestie in onderzoek. De hele affaire kwam overigens pas drie weken na de gebeurtenis in de publiciteit. De zaak veroorzaak te opwinding, omdat passagiers boven het laadruim mogelijk ook blootgesteld zouden zijn aan radioactieve straling. De KLM moet zich voor de rechter verantwoorden voor een affaire uit 1997, toen de luchtvaartmaatschappij een pakket medische apparatuur vervoerde dat een te hoge ra dio-actieve straling had. Dit be vestigt persofficier mr. C. Hem mes-Boender desgevraagd. KLM heeft de afgelopen jaren geweigerd om in te gaan op een schikkingsvoorstel van justitie. KLM had gisteren de dagvaar ding nog niet ontvangen. Een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij zei dat KLM een schikkingsvoorstel uit prin cipiële overwegingen van de hand heeft gewezen. KLM is namelijk van mening geen strafbare feiten te hebben ge- amsterdam gpd De 'vrije markt' in de telecom municatie krijgt de komende maanden definitief gestalte, twee jaar na de formele libera lisering per juli 1997. De zak telefoon wordt zo goedkoop dat de GSM de huistelefoon beconcurreert en iedereen kan zijn oude nummer houden en zonder rompslomp met 'num- merportabiliteit' overstappen naar de concurrent. Half Ne derland loopt al met een zak telefoon en de andere helft zal snel volgen, als we Ben, Dutchtone, Telfort, Libertel en KPN Telecom mogen geloven. Ook lokale kabelexploitanten en 'service providers' vallen aan. Een vloedgolf van activi teit gaat over het land en brengt nieuwe bedrijven, tele- comwinkels, banen, nieuwe klanten en nieuwe omzet. Wie gaan schuil achter het bom bardement van reclamespots en advertenties? In de serie over de markantste telecom- bedrijven vandaag deel 7. De eerste zes afleveringen ston den in de krant van 2,8,17, 23, 27 maart en 1 april. verzekerd dat er - binnen zeke re kaders - ruimte is voor een open dialoog." Gerustgesteld zijn de CBS'ers echter nog lang niet. „We gaan door met het bestrijden van de argumentatie van Jorritsma én met het opstellen van een eigen plan. We zullen op meerdere fronten tegelijk moeten strij den." Zowel in Heerlen als Voorburg zijn actiecomités op gericht. De Voorburgse CBS'ers toonden zich gisteren solidair met hun Heerlense collega's met een korte demonstratie bij het ministerie. Bedrijf: A2000 Levert: Kabel-tv, betaal-tv, Internet, telefonie (Ned- point) Werknemers: 500 Omzet: 101 miljoen gulden, 24 miljoen verlies ('97) Netwerk: 518.000 aanslui tingen in Amsterdam, Zaanstreek, Waterland, Weesp, Diemen, Ouderam- stel, Hilversum Investeringen: 693 miljoen kabelnet, 500 miljoen glas vezel Aandeelhouders: UIH (50%), Media One (50%), UIH is eigendom van UPC, met 3,4 miljoen kabelabon nees in 9 landen. Abonnees: Samen met United Telekabel heeft UPC in NL 1,4 miljoen abon nees. Sinds A2000 eigen telefoon abonnementen is gaan verko pen in Purmerend, is één op de zeven huishoudens daar al overgestapt van KPN naar de kabelmaatschappij. „We profi teren van het moeder-en-doch- ter-effect", zegt directeur P. Reinartz (38). „Dochter is ver huisd naar buiten de stad, maar wil wel graag contact houden met haar ouders die in Amster dam zijn blijven wonen." Voor KPN een duidelijk signaal dat ook op lokale gesprekken de concurrentie aan het uitbot ten is. „De voordeelnummers waar KPN nu mee adverteert, dat is duidelijk een reactie op ons aanbod." A2000 is volgens Reinartz 'de helft' goedkoper dan KPN in lo kale telefoongesprekken. „Wij hoeven geen interconnectie- kosten aan KPN te betalen", zegt hij. Kabelbedrijven zijn de enige die, net als KPN, beschik ken over een fijn vertakt net werk. Dat maakt A2000 met zijn telefonie-dienst Nedpoint tot alternatief voor particulieren en kleine zelfstandigen die veel 'lo kaal' bellen. Voor andere loont de concur rentie op lokale telefoontjes niet. De prijsverlagingen die de Opta heeft opgelegd aan KPN hebben lokaal telefoneren zo goedkoop gemaakt, dat de meeste concurrenten daar geen brood in zien. Kabelbedrijven gaan die concurrentie wel vol aan, en A2000/Nedpoint is het eerste kabelbedrijf met een grootschalig telefoonbedrijf. In Purmerend, waar A2000 in '97 als eerste met telefonie van start ging, blijkt de band met Amsterdam goed voor een gro te belbehoefte. „De kinderen zijn verhuisd naai- 'buiten' in Purmerend, Zaanstad of Alme- re, maar willen het contact met hun ouders op peil houden." A2000/Nedpoint maakt het ex tra aantrekkelijk met tien pro cent extra korting op de vijf nummers die de abonnee het meeste belt. Een bonus die KPN volgens Reinartz nu beant woord met dezelfde soort. Het interlokale verkeer wikkelt Directeur P. Reinartz van A2000: „De voordeelnummers waar KPN nu mee adverteert, dat is duidelijk een re actie op ns aanbod". foto gpd roland de bruijn Nedpoint wel af bij KPN tegen interconnectiekosten en het in ternationale via onder andere MCI-Worldcom. Vooral het uit gaande verkeer heeft veel last van 'verstopping' door KPN. De onzekerheid over verbindingen 'naar buiten' was eind vorig jaar zo groot, dat A2000 zich ge noodzaakt zag enkele klanten 'met medische indicatie' naast het Nedpoint-nummer ook een KPN-nummer te geven om be reikbaarheid te kunnen garan deren. Er is over geklaagd bij de Opta. A2000 zoekt zijn toekomst net als de meeste andere kabelbe drijven als 'leverancier van meerdere diensten.' Speelfilms- op-bestelling leveren de grotere allemaal al enkele jaren via 'Pluspakketten' en sommigen verkopen ook al snelle Internet verbindingen. Met telefonie is A2000 afgete kend het verst. In Nederland, maar zelfs in de wereld, zegt Reinartz. „Een grootschalige toepassing vind je alleen in Au stralië, bij Optus, en dat is ook aangelegd door onze aandeel houder Media One." A2000 is voor vijftig procent van het internationale kabelbedrijf United International Holdings (UIH), dat weer een volle doch ter is van United Pan-Europe Communications (UPC). De P stond voor Philips tot Cor Boonstra het bouwwerk van ex- topman Timmer in 1997 ontta kelde en de kabelnetten aan partner UIH verkocht. UPC gaat het A2000-concept de komende jaren toepassen in zijn andere kabelnetwerken, onder meerin Friesland, Gelderland en Noord-Brabant _samen goed voor 800.000 aansluitingen. Telefonie over de kabel kost ho ge investeringen. Er moeten versterkers worden geïnstal leerd die de elektronische stroom ook in omgekeerde richting op gang brengen en bij elke abonnee die over de kabel wil gaan bellen moet een mon teur een decoder komen plaat sen, draden trekken en aan- sluitpunten op de muur schroeven. A2000/UPC betaalde 693 mil joen in 1995 voor de gemeente lijke kabelnetten in Amsterdam, Zaanstreek en Waterland. Daar naast investeert'het bedrijf in vier jaar tot eind '99 ook nog 500 miljoen in de aanleg van een glasvezelnet als 'ruggen graat' voor de coaxkabels. A2000 heeft inmiddels 20.000 telefoonabonnees en 10.000 In- ternet-abonnees. Winst levert de telefoon nog niet op. „Ons brood met boter is de doorgifte van televisiekanalen", zegt Reinartz, „Maar dat zal sterk veranderen. We zijn pas eind dit jaar klaar met de aanpassing van ons netwerk en dan kun nen we echt gaan werven. Onze kracht ligt in de combinatie vi- deo-Internet-telefonie. Het overgrote merendeel van de mensen zal altijd zijn vaste lijn houden, maar we zitten met de mobiele operators om de tafel over een gecombineerd aan bod." den haag gpd De werkgeversvereniging VNO- NCW denkt niet dat de doelstel lingen voor het gebruik van schone energie haalbaar zijn. Voor een deel is dat te wijten aan de houding van de over heid, vooral gemeenten en pro vincies. Om de reductie van kooldioxide, het broeikasgas, te halen zal het noodzakelijk zijn de kerncentrale van Borssele open te houden, vinden de werkgevers. Kernenergie is volgens VNO- NCW-voorzitter Blankert een schone energiebron. „Borssele is een moderne en veilige cen trale". Door de centrale tien jaar langer open te houden wordt een miljard gulden bespaard op de energiekosten en wordt bo vendien een reductie van kool dioxide bereikt van drie pro cent. Helaas is er in de politiek geen meerderheid te vinden voor deze optie." Blankert heeft forse kritiek op het beleid van de overheid met betrekking tot de invoering van duurzame energie. „Minister Jorritsma riep dat ze bedrijven die zich niet aan de afspraken voor energiebesparing houden hard aanpakt. Het bedrijfsleven heeft zich keurig aan de afspra ken gehouden. Maar de over heid, met name provincies en gemeenten, houdt zich niet aan de afspraken. In 2000 zou er 1000 megawatt aan windener gie moeten staan in Nederland. Dat is nu slechts 350 megawatt. Dat komt vooral omdat ge meenten en provincies de plaatsing van windmolens te genhouden. Zodoende is een kansrijke industrie in Neder land in buitenlandse handen gedreven." Ook de doelstelling van tien procent duurzame energie in 2020 komt niets terecht denkt Blankert. „In geen enkel toe komstscenario wordt die tien procent gehaald. De alternatie ven, zoals biomassa en zonne- energie zijn economisch gezien niet aantrekkelijk. Zelfs met de fiscale bevoordeling van deze energiebronnen rijn ze niet aantrekkelijk. Dat heeft ook te maken met het steeds goedko per worden van de fossiele brandstoffen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9