Terugval economie blijft beperkt Economie Veerboot op transport pdrukte bij banken na rhoging hypotheekrente Reed Elsevier blijft nog langer zonder topman Merkgebonden' autoverzekering kan duur uitpakken itillenvluchten Martinair volgeboekt jOL» Martinair is gisteren begonnen met vluchten naar de irlandse Antillen en Aruba. Het ziet er nu al naar uit dat de tschappij aan een grote vraag tegemoet komt, want de eer- luchten van deze maand en die in juli en augustus zitten al maal vol. Er zijn twee vluchten per week. 7 tchtone schrapt 'gekkenhuis'-spotje jaag Dutchtone trekt de tv-commercial waarin een psy- jische inrichting wordt nagebootst terug. De aanbieder van iele telefonie reageert daarmee op de uitspraak van de Re- ie Code Commissie, die de spot nodeloos kwetsend had ge- nd. Dutchtone heeft dinsdag besloten die uitspraak te res- eren en niet in beroep te gaan. In de spot toonde de acteur e Nielsen twee 'psychiatrische patiënten' die gek zouden jeworden van het ingewikkelde aanbod van mobiele telefo- >ij andere bedrijven. Dutchtone daarentegen zou mobiel n zo eenvoudig maken dat 'iedere gek het kan begrijpen'. verder in zonne-energie ;n Olieconcern BP Amoco versterkt zijn positie op het ge- van zonne-energiesystemen door de overneming van het rikaanse bedrijf Solarex. De aankoop geeft BP een leidende ;ie op de wereldmarkt met een aandeel van twintig procent, rex was al voor vijftig procent eigendom van Amoco, dat n dit jaar werd overgenomen door BP. De andere aandeel- Ier, het Amerikaanse energiebedrijf Enron, verkoopt zijn van nu voor 92 miljoen gulden. idschroef kan vraag niet aan ind» Minder winst maken omdat de vraag te groot is: dat cwam Nedschroef, fabrikant van bouten, moeren en leven, vorig jaar. Het bedrijf levert meer dan driekwart van jevestigingsmiddelen rechtstreeks aan automobielfabrie- Door de extreme vraag heeft Nedschroef veel kosten moe- naken om klanten te behouden. Inmiddels kan het bedrijf op pieken inspelen. Het afgelopen jaar daalde de netto- uiteindelijk van 15,4 tot 11,6 miljoen gulden. De omzet juist met een kwart tot 506 miljoen gulden. lanta drukste luchthaven ter wereld ve» Chicago is vorig jaar zijn positie als drukste luchthaven 55 ereld kwijtgeraakt aan Atlanta. Het aantal passagiers op ago's luchthaven O'Hare steeg met 3 procent tot 72,4 mil- Atlanta boekte een veel sterkere groei van 7,7 procent tot miljoen, zo blijkt uit cijfers van Airport Council Internatio- Los Angeles staat op ruime afstand op de derde plaats met miljoen passagiers. Daarna volgen Londen Heathrow (60,7 ien), Dallas-Fort Worth (60,5 miljoen), Tokio (51,2 miljoen), kfurt (42,7 miljoen), San Francisco (40,1 miljoen), Parijs les de Gaulle (38,6 miljoen) en Denver (36,8 miljoen), jhol verwerkte vorig jaar 34,4 miljoen reizigers. koord over zuivel-CAO 5FOQRTDe 12.000 werknemers in de zuivelindustrie krij- 50 len loonsverhoging van drie procent. Ook wordt er 0,4 pro- gereserveerd voor scholing. De CAO geldt voor één jaar. Dver zijn werkgevers en vakbonden het dinsdag eens ge en. Vorige week liepen de onderhandelingen vast. De gevers, verenigd in de Nederlandse Zuivel Organisatie wil de lonen met 2,75 procent structureel verhogen en daar bo- p een eenmalige uitkering van 0,75 procent geven. De bon- :isten 3,5 procent structureel. ties bij CBS in Heerlen De 1100 medewerkers van het Centraal Bureau voor de itiek (CBS) in Heerlen gaan actie voeren tegen het kabi- jesluit om het overgrote deel van deze overheidsdienst Voorburg te verhuizen. Een vergadering van de onderne- sraad liep gisteren uit op een spontane werkonderbreking 1 bezetting van een kruispunt nabij het CBS-kantoor. De inde tijd volgen dagelijks acties. >endijks barometer terug ■Rdam Mede dankzij de komst van nieuwe zenders als SBS Net 5 komt de politieke barometer van bureau Lagendijk terug in het Nederlandse medialandschap. Zo'n tien jaar en stopte Lagendijk met dit opinie-onderzoek waar onder re de Avro gebruik van maakte. Gisteren werd bekend dat ndijk is overgenomen door marktonderzoeksbureau iv. Dit bureau is van plan de barometer te herintroduceren revitaliseren, omdat er door de komst van nieuwe zenders jrotere markt voor zou zijn. eist overwinning bananengeschil INGTONDe Wereldhandelsorganisatie WTO heeft ten gun- an de Verenigde Staten beschikt in het geschil over bana- net de Europese Unie. Dat heeft de Amerikaanse regering ren bekendgemaakt. De uitspraak van de WTO betekent e VS een tarief van 100 procent kan leggen op importen ter le van bijna 200 miljoen dollar (ruim 400 miljoen gulden) Europese Unie. Dat is aanzienlijk minder dan de VS had- eëist. Volgens de regering in Washington is dat de schade merikaanse bedrijven als Dole en Chiquita jaarlijks lijden bet beleid van de Unie, dat de invoer van bananen uit ;ere Europese koloniën bevoordeelt. 1 verhoging van de hypo- ïnte begin deze maand i de verstrekkers zich in ïn vingers gesneden. Ze zich zoveel werk op de ihaald dat ze het ternau- )d kunnen bolwerken, consumenten met een >3jj edenktijd leggen de rente ;?ajst. Aan de andere kant mensen nog snel profite- 9-0 [i de lagere rente van een ;g Ie offerte. jésjwerkdruk heeft in ieder al twee hypotheekver- •ts aangezet tot maatre- Amev neemt voor nieu- nvragen de telefoon al- 9.tussen half drie en half de middag. De wachttij- unnen oplopen tot drie De verzekeraar ver- it het over enkele we- ,05e achterstand in loopt, 'e week is het bedrijf woordvoerder Ron El- t al weer wat langer be- *1 it: van half een tot half 3 vfonds Hypotheken de tussenpersonen per evraagd vooral geen fou- naken met het aanvraag- ier voor nieuwe hypo- teneinde de 'telefoni- avraag' te verminderen. >uwfonds geeft goed in- e formulieren bovendien 1 ng Bij ABN Amro werkt het personeel volgens woord voerder Nanda van Nuenen over en er is extra personeel, in gezet. Volgens woordvoerder Tom Selij van de Hypotheker Associ atie, bekend van De Hypothe ker met 107 vestigingen, heb ben alle aanbieders problemen. Zijn organisatie ziet niet dat een van de aanbieders het momen teel slechter doet dan de rest. De problemen uitten zich voor al volgens Selij vooral in de tijd tussen de aanvraag en de ac ceptatie van de hypotheek. „Daar zit nu twee tot zelfs drie weken tussen. Vroeger was dit vaak maar een week. Bij elek tronische verwerking via het Hypotheken Data Netwerk vaak maar twee dagen." De traagheid heeft volgens Selij geen nadelig effect voor de kopers. „Mensen moeten vaak wel binnen een paar uur een koopbeslissing nemen, maar over de hypotheek kunnen ze langer doen. Mensen weten vaak ook wel wat ze kunnen be steden." Volgens Selij staat de rente ook na de verhoging historisch laag. Bovendien duurt de top drukte in feite al jaren, doordat steeds meer mensen een hypo theek nemen om een huis te kopen. „De stijgende lijn is sinds de rentestijging alleen maar toegenomen." Voorspelling van Centraal Planbureau: den haag gpd De terugval van de Nederlandse economie blijft dit jaar en in 2000 beperkt, mits de wereldhandel snel aantrekt. Voor beide jaren voorspelt het Centraal Planbureau (CPB) een economische groei van twee procent. Blijft de opleving van de wereldhandel dit jaar echter uit, dan wordt vooral 2000 een mager jaar met een groei van 1,25 procent. De teruglopende economi sche groei leidt volgend jaar voor het eerst sinds jaren weer tot een stijging van de werk loosheid. Dit jaar daalt deze nog van 349.000 tot 330.000, maar volgend jaar verwacht het CPB 355.000 werklozen. Tegelij kertijd verslechtert de winstge vendheid van het bedrijfsleven 'aanzienlijk' na jaren van forse winstgroei. De investeringen van het bedrijfsleven stagneren in 1999 en lopen in 2000 zelfs terug. Het bedrijfsleven komt in een steeds zwaardere internationale concurrentieslag terecht. Het ziet zich geconfronteerd met hogere kosten door loonstijgin gen. Die kosten kunnen de be drijven niet aan de klant door berekenen, wat ten koste gaat van de winsten. Het CPB waar schuwt dat nog af te sluiten CAO's niet te duur moeten uit vallen. Het CPB becijfert dat ook de Het CPB presenteert vandaag een met veel onzekerheden omgeven Centraal Economisch Plan met ramingen voor dit en volgend jaar. Op basis hiervan stelt het kabinet zijn begro tingsbeleid bij. Dat leidt dit jaar tot anderhalf miljard bezuini gingen, volgend jaar moet er voor 3,5 miljard worden be spaard. De CPB-cijfers geven geen en kele aanwijzing dat de conjunc tuur weer snel zal aantrekken. De teruggang van de economie is echter minder scherp dan tij dens de vorige laagconjunctuur begin jaren '90. Dat komt dit jaar vooral omdat de particulie re bestedingen hoog blijven. Volgend jaar krijgt de economie weer een impuls door een ho gere uitvoer, maar de mate waarin dit gebeurt is sterk af hankelijk van de ontwikkeling van de wereldhandel. overheid flink nadeel onder vindt van te hoge loonstijgin gen. In de collectieve uitgaven dreigt volgend jaar een tegen valler van drie miljard als ge volg van het feit dat ambtena rensalarissen en gekoppelde uitkeringen harder stijgen dan was geraamd in het regeerak koord. Zonder bezuinigingen zal het financieringstekort van het Rijk mede hierdoor stijgen, maar het Nederlandse tekort blijft in 1999 en 2000 ruim on der de maximumnorm die in het kader van de Economische en Monetaire Unie is afgespro ken. Als de economische groei volgend jaar inderdaad uitkomt op twee procent, dan blijft er voor de burgers nog een kleine lastenverlichting over. In het sombere scenario van verder tegenvallende economische groei kan 2000 net als 1999 een jaar van lastenverzwaring wor den. Het CPB gaat echter voor alsnog voor beide jaren uit van een bescheiden koopkrachtver betering voor alle categorieën huishoudens. Voorspellingen snel achterhaald den haag gpd Net heeft het Centraal Planbureau (CPB) zijn Economisch Plan (CEP), een belangrijk econo misch rapport voor de politieke wereld, afgele verd of de echte wereld heeft al heel wat voor spellingen ingehaald. Het CPB rekent met een dollarkoers van 1,90 gulden en een olieprijs van 11.50 dollar per vat van 159 liter terwijl de reële prijzen respectievelijk 2,05 en 14,25 zijn. Dat maakt de kans dat de voorspellingen uitkomen niet zo groot. Het tamelijk somber getoonzette CPB-rap- port laat het ook wel zien: berekeningen met een dollar van bijna twee gulden heeft op een aantal fronten zowel negatieve als positieve ef fecten. Gelukkig maakt het op de langere ter mijn uiteindelijk weinig verschil. Van de hogere olieprijs - waaraan de aardolieprijs is gekoppeld - zou de Nederlandse economie bij de huidige lage inflatie een oppepper kunnen krijgen, vooral dankzij de aardgasinkomsten van de staat. Het Planbureau besteedt in het CEP ook aan dacht aan onnauwkeurigheden van prognoses. Het bureau spaart zichzelf niet: zijn groeivoor- spellingen zitten er gemiddeld zo veel naast dat het CPB zelf stelt 'dat de prognoses gemiddeld slechter zijn dan de naïeve raming'. Naïef wil zeggen: gewoon ervan uitgaan dat de economi sche groei hetzelfde wordt als het afgelopen jaar. Met dit opmerkelijke staaltje zelfkritiek ge tuigt het CPB ervan dat zijn belangrijke CEP, zoals sommige critici al jaren stellen, is gewor den tot een soort grabbelton voor politici, die eruit halen wat ze nodig hebben om hun plan netjes, beleid en uitgaven te verantwoorden. Amsterdam Via het Noordzeekanaal zijn gisteren de snelle veerboten in Nederland aangekomen waarmee vanaf de zomer een nieuwe verbinding tussen Lelystad, Almere en Amster dam zal worden onderhouden. De boten, catamarans, zijn ongeveer dertig meter lang en afkomstig uit Japan. De boten worden de komende tijd aangepast voor het gebruik door ex ploitant Flevo Ferries. Ze worden onder andere in de huisstijl van het bedrijf gespoten. I Amro zet extra personeel in Commissarissen stappen op uit onvrede amsterdam anp Uitgeversconcern Reed Elsevier blijft nog langer zonder nieuwe topman. Gesprekken met een beoogde kandidaat voor de post van "'chief executive offi cer' (CEO) konden „niet suc cesvol worden afgerond", meldde het concern gister avond. Het bedrijf zoekt sinds augustus vorig jaar een nieuwe topman. De commissarissen P.J. Vinken en L. van Vollenho ven leggen uit onvrede met de gang van zaken hun functie neer. De twee Nederlandse com missarissen vinden dat de Brit se commissaris D. Webster, die de zoektocht naar de nieuwe topman leidde, zijn consequen ties uit het mislukken had moe ten trekken. „Ondanks ons aan dringen, was hij daar niet toe bereid, waarna wij hebben be sloten dat wij de medeverant woordelijkheid voor dit proces niet wilden dragen", aldus Vin ken en Van Vollenhoven in een verklaring. „Er is te weinig overleg met de andere commissarissen ge weest. De aanpak om een CEO te vinden, had in de tussentijd moeten worden aangepast. Dan hadden er meer kandidaten kunnen zijn en hadden we nu naar onze mening ook een CEO kunnen hebben. Het duurt nu al vanaf augustus. Dat is erg lang", zegt Van Vollenhoven in een nadere toelichting. Door de fusie, ruim vijfen- eenhalf jaar geleden, van het Nederlandse Elsevier en het Britse Reed heeft het concern nu nog een ingewikkelde twee hoofdige leiding. Reed Elsevier kondigde vorig jaar augustus aan de structuur te willen ver eenvoudigen en voortaan met een eenhoofdige leiding verder te gaan. De Nederlander H. Bruggirik en de Brit H. Staple- ton kwamen niet voor die func tie in aanmerking en bleven 'co-chief executives'. Zolang er nog geen nieuwe leider is, gaan zij door met dit werk. Van Vol lenhoven benadrukt dat Brug- gink en Stapleton geen blaam treft in de mislukte zoektocht. Vorige maand maakte de uit gever bekend dat de winst voor belasting drie procent was ge daald naar 2,5 miljard gulden. Voor dit jaar verwacht het be- CAO-overleg bij Hoogovens morgen hervat velsen-noord ronald frisart De vakbeweging hervat mor genochtend het vorige week af gebroken CAO-overleg met Hoogovens. Vertegenwoordi gers van de vier betrokken bon den bevestigden vanochtend dat ze ingaan op de uitnodiging van Hoogovens-onderhande laar K. Blokland om het gesprek te heropenen. In zijn brief van gistermiddag aan de bonden doet de Hoog ovens-directeur geen inhoude lijke voorstellen. Wel schrijft Blokland dat naar zijn mening Hoogovens op tal van punten stappen heeft gezet in de rich ting van de vakbondswensen, maar dat de bonden daarop nog niet inhoudelijk zijn inge gaan. Het initiatief van het staal- en aluminiumconcern volgt op ac tiedreiging van de vakbewe ging. FNV Bondgenoten en de Bedrijvenbond CNV stelden Hoogovens vorige week don derdag een ultimatum: vóór 13 april zou de directie met aan zienlijk betere voorstellen moe ten komen, anders zouden de bondsleden zich over acties buigen. Op ledenvergaderingen bleek dat de actiebereidheid groot is. Ook De Unie en VHP Hoogovens drongen aan op hervatting van het overleg. Begin vorige week braken de bonden het CAO-overleg af. Hoogovens-woordvoerder M. van der Vlis zei vanochtend overigens dat daartoe toen ge zamenlijk is besloten. De groot ste conflict punten waren ou derenbeleid, salarisverhoging en werktijdverkorting voor de kantoordienst. FOTO ANP BERT ELZINGA drijf „geen winststijging van be tekenis." Concurrent Wolters Kluwer boekte een winststijging van 18 procent en wist wel snel een nieuwe bestuursvoorzitter te vinden. Vorige week circu leerde in de financiële wereld het gerucht dat Wolters Kluwer 49,5 miljard gulden voor Else vier zou hebben geboden. Reed Elsevier zou het bod serieus overwogen hebben. Reed Else vier wilde niet ingaan op die ge ruchten, maar de aandelen koers dikte toen vier procent aan. Stakingsacties op komst bij gemeenten den haag gpd Gemeente-ambtenaren gaan actievoeren na het stuklopen van de CAO-on- derhandelingen. Ze lieten dat weten nadat het ulti matum aan de werkgevers gisteren is verlopen. De ac ties zullen uiteenlopen van bijeenkomsten tot stakin gen. Onder de gemeente val len onder andere de plant soenendiensten, de ver voersdiensten, de openbare werken en de sociale dien sten. „We hebben taal noch teken van de werkgevers vernomen", liet de christe lijke ambtenarenbond CFO weten. De ambtenarenbon den CFO en Abvakabo be spreken vandaag hun actie plannen. Vanaf volgende week donderdag zal in elke ge meente beurtelings actie worden gevoerd, aldus de CFO. De werkgevers zeggen dat ze het ultimatum heb ben laten lopen omdat ze 'geen mogelijkheden' meer zagen. Vandaag vergadert het College van Arbeidsza ken van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) over de CAO. De onderhandelingen voor een nieuwe CAO voor de gemeenten liepen an derhalve week geleden vast nadat de beide partijen het niet eens konden worden over een loonsverhoging. Voor een CAO van twee jaar boden de gemeentelij ke werkgevers 5 procent terwijl de bonden 6,2 pro cent eisten. Op alle overige punten voor een nieuwe CAO werden wel overeen komsten bereikt. De bonden hanteren nu weer hun oorspronkelijke looneis van 4,5 procent voor één jaar. den haag gpd Een 'merkgebonden' premie voor au toverzekeringen, kan honderden gul dens per jaar extra kosten. Dat blijkt uit enkele berekeningen met een spe ciaal ontwikkeld computerprogramma voor verzekeringstussenpersonen. Ver zekeraars weigeren hun calculaties openbaar te maken. Maar uit een pre mievergelijking bij Amev, dat het mer- kenverschil enkele jaren geleden intro duceerde, blijkt een Honda Civic 473 gulden per jaar meer premie te kosten dan een even dure en even zware Volkswagen Golf. Naast Amev en Nationale-Nederlan- den heeft ook het concern Achmea, marktleider met FBTO, Centraal Be heer en Zilveren Kruis, aangegeven merk en type in de premiehoogte te willen laten meetellen. De verzekeraars willen de bedragen die ze op de verschillende merken plakken niet vrijgeven. Volgens de ver zekeraars spelen andere factoren als leeftijd en regio daarbij ook een rol. Met een programma dat Kooijmans Software heeft geleverd aan honder den verzekeringstussenpersonen, zijn echter berekeningen te maken. Zo valt de vergelijking van de Honda Civic en de VW Golf _beide met een catalogus prijs van 50 mille en met hetzelfde ge wicht van 1150 kilo_ uit in het nadeel van de Japanner. Een standaard geko zen berijder 35-jarige man uit de re gio 'midden van het land' met vijfjaar schadevrije jaren, 15.000 kilometer per jaar alleen privégebruik_ betaalt bij Amev voor de VW Golf 2335 gulden per jaar voor een 'all risk' verzekering. De Honda Civic kost 2808 gulden. Dat de Honda een paar kilo zwaarder is en iets meer motorvermogen heeft, kan volgens Kooijmans het grote premie- verschil niet verklaren. Dezelfde 35-jarige man betaalt bij het zelfde Amev voor een 790 kilo zware Renault Twingo 879 gulden per jaar, terwijl een in prijs en gewicht (805 ki lo) vergelijkbare Daihatsu 1185 gulden moet kosten. Volgens Kooijmans is het onduidelijk waardoor de premiever- schillen bestaan, maar zou dat door 'het merk' moeten worden veroor zaakt. Volgens woordvoerder H. Westing van Nationale-Nederlanden geeft het soft wareprogramma, dat de verzekeraars allemaal kennen wel 'een indicatie', maar houdt met een aantal factoren geen rekening. „In de premiebereke ning speelt ook waardevermindering mee. Daarnaast kunnen de reparatie kosten verschillen. Uit onderzoek van verzekeraars blijkt ook dat topsnel heid, het type bestuurder dat zich tot een bepaalde auto aangetrokken voelt en het gewicht het risico bepalen. Een zware auto vernielt meer dan een lich te en stoere 18-jarige gabbers met wei nig rijervaring voelen zich eerder aan getrokken tot een Golf dan tot een La- da. Volgens woordvoerder R. Visser is het niet zeker dat Achmea ook de verdere differentiatie invoert. „Het is allemaal erg prematuur," zegt hij. „Wij zijn ge confronteerd met dealers en merken die gratis verzekeringen aanbieden, de zogenaamde merkenpolis. In ant woord hierop kijken we zelf in onze database met schadegevallen of er een verband is tussen merk en schadepro- fiel. Dit blijkt zo te zijn." Welke merken duurder zijn voor de verzekeraars en welk soon mens zich aangetrokken voelt tot een bepaalde bolide, wil Visser niet zeggen.Als ik die informatie had zou ik ze op dit moment waarschijnlijk niet geven," al dus Visser. „Over een paar maanden zijn de onderzoeken afgerond en zul len wij een beslissing nemen. Als we de premiedifferentiatie ook daadwer kelijk invoeren geven we meer details over merk en bestuurder." Nationale-Nederlanden en Amev voe ren de merkendifferentiatie al respec tievelijk twee en drie jaar. Volgens woordvoerder Ron Eikerbout van Amev hoort dit bij de vergaande diffe rentiatie die het bedrijf sowieso heeft. .Alle gegevens over auto, mens en re gio tellen bij ons mee. Niet één polis is gelijk."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9