i 'Bestrijdingsmiddelen niet ongezond' vembof/eninïtrik Binnenland )ge Raad: afspraak over fvermindering mag niet 'We hebben het idee dat we Holland zelf hebben gemaakt' Woede en begrip over aanval banken op plan rekeningrijden Planbureau tempert optimisme asielbeleid Acties tegen rekeningrijden uitgebreid tot Internet insdag 7 april 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dier nen gaan naar een veiliger plek (erdam In verband met de herinrichting van het Museum- I in Amsterdam worden veel bomen naar een veiliger plek acht. De 92 bomen van het Lindelaantje werden al eerder laatst. Gisteren was dit grillige exemplaar aan de beurt voor Speciaal transport. Een man met een rode vlag liep voorop poor de boom voorrang te verkrijgen in het Amsterdamse eer. Het werk aan het Museumplein is bijna klaar. FOTO ANP RAYMOND RUTTING poorsaboteur moet naar inrichting' k; Een 31-jarige man uit Tilburg, die de afgelopen vier jaar *tage en vernielingen heeft gepleegd aan het spoor, moet ins de officier van justitie naar een psychiatrisch zieken- De man. die gisteren terecht stond voor de rechtbank in i. is volledig ontoerekeningsvatbaar menen psychiatrische fcindigen. De Tilburger vernielde langs spoorlijnen seinpa- knipte hoogspanningskabels door en legde ijzeren palen op kils. De sabotage veroorzaakte geen ernstige ongevallen, treinverkeer onderv ond wel veel hinder. De schade loopt in liljoenen guldens. De verdachte werd in oktober vorig jaar jehouden bij het spoor tussen Breda en Tilburg. recteur waterbedrijf bedreigd ba Directeur P. Jonker van het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol- KDZH) is anoniem met de dood bedreigd. Onbekenden pen benzine door de brievenbus van zijn woning en stuur riem een dreigbrief. Dat blijkt uit een intern memo dat Ion ian alle medewerkers van DZH heeft verstuurd. De bedrei- [heeft vermoedelijk te maken met de reorganisatie bij het pleidingbedrijf en met angst voor banenverlies, valt verder k brief op te maken. De helft van de zeshonderd medewer- [krijgt ander werk. Volgens een woordvoerder van de amb- jrenbond Abvakabo is er al enige tijd sprake van hoog oplo- le spanningen binnen het DZH. erde kopstuk Delta-zaak vrij Lm» Justitie staakt de pogingen om de vierde hoofdver- Jte in de Delta-zaak voor de rechter te brengen en heeft een keringsverzoek aan Spanje ingetrokken. De man. een Schot, middels vrijgelaten. Zijn raadsman A. Moszkowicz gaat een ie' schadevergoeding eisen van het OM. De Schot speelde ens justitie een belangrijke rol in de drugsorganisatie van 1 i. Het gerechtshof in Amsterdam sprak eind vorige maand en vier medeverdachten vrij. Volgens het hof was er onvol- Ide bewijs. (e mag geen strafvermin-. g of het niet ten uitvoer k jen van opgelegde straffen ^ken met zogenoemde wetuigen. Dat heeft de jRaad gisteren bepaald in psatieberoep in de zaak J 'drugsbaron' De Hakke- t kroongetuige is een ge- pie in ruil voor belastende jingen gunsten van het laar ministerie bedingt. Is de griffier van de Hoge |mr. C. van Nispen tot jser is dit voor het eerst |l hoogste rechtscollege in lland zich op deze speci- ,|manier uitlaat over het gen van strafverminde- f van het niet ten uitvoer £n van straffen, i heeft de Hoge Raad het pk van de advocaten van keiaar om de veroorde- f man in januari 1998 tot leen half jaar gevangenis- feroordeeld plus een mil joen gulden boete wegens grootschalige hasjsmokkel en het leiden van een criminele or ganisatie. Belangrijkste vraag stuk was of Justitie in dit proces terecht gebruik heeft gemaakt van de twee zogenoemde kroongetuigen. Die legden te gen de Hakkelaar en een com- paan van hem belastende ver klaringen af in ruil voor een aantal toezeggingen. De ene getuige zou niet in de cel hoeven, ook al zou hij in zijn eigen zaak worden veroordeeld, de andere kon zijn strafvervol ging afkopen met 1,8 miljoen gulden. De Hoge Raad houdt het arrest van het gerechtshof echter toch in stand omdat het hof deze onrechtmatigheid heeft verrekend in de straffen. De Hakkelaar komt nu waar schijnlijk in september vrij. De Verenigde Staten hebben het uitleveringsverzoek tegen hem ingetrokken. De advocaten M. Moszkowicz sr. en A. Mosck- owicz, stappen naar het Euro pese Hof om het arrest van de Hoge Raad aan te vechten. .'Udt wcfdi*'©*i nfarCASSen boshy&cnljes 'j>ver u. ku*it kyke*, WÏAt tifyt&n. vit, lorjMfS!rtoeAvet,Of p&ir UMr rj)d&n k Enyd/Ani. Nomrir FrAttkryp le-t T&nt, Cirivin £A/*pe<v. Vouwuiser, 'ff*) o(t. Sti-Cirivin ontcteAct u. "«•C l'tmrjOir Of z'n- 'tramist- ta R AI afdeling Dpeerniagazine '99 is uit, vol informatie, tips, adressen. Vraag het ftis aan. Telefoon 020 - 607 11 42 (werkdagen 10 tot 16 00 uur), "1 fax 020 - 685 61 99, e-mail kampeermagazine(5>rai.nl - - Conclusie van Stichting Heidelberg Appeal Nederland na wetenschappelijk onderzoek: Bestrijdingsmiddelen in de landbouw lijken een ver waarloosbare invloed te hebben op de volksgezondheid. Indirect leveren zij juist een positieve bijdrage door de kostprijs van groente en fruit laag te houden. groente en fruit tot een ver hoogd risico op kanker leiden. den haag anp Volgens de stichting Heidelberg Het effect op natuur en milieu Appeal Nederland is er geen is vooralsnog gering. De stich- wetenschappelijke bewijs dat ting Heidelberg Appeal Neder- resten bestrijdingsmiddelen op land schrijft dat in een rapport over risico's van gewasbescher ming met bestrijdingsmiddelen dat gisteren werd gepresen teerd. De Land- en Tuinbouw organisatie LTO-Nederland had de wetenschappers gevraagd een kritische analyse te maken. LTO-voorzitter G. Doornbos zei in een reactie verheugd te zijn met deze 'andere en frisse kleurstelling' in de discussie over gewasbescherming. In de landbouwwereld heeft staatsse cretaris Faber (Landbouw) het startsein gegeven voor een dis cussie over een andere omgang met bestrijdingsmiddelen. Zij wil dat boeren geen chemische middelen gebruiken, tenzij het echt niet anders kan. Milieuorganisaties ageren fel tegen het gebruik van bestrij dingsmiddelen. Zij zouden on der meer tot kanker aan de ge- Leidenaar Thimo de Nijs werkt aan monsterproject over de historie leiden-den haag «annet van aarsen vervolg van voorpagina ,,Het beeld dat buitenlanders van Nederlanders hebben, het beeld dat we exporteren, is niet Nederlands, maar typisch Hol lands. Molens, tulpen en Frau Antje. Ik geloof niet dat een Limburger daar veel mee heeft. En wat te denken van het be roemde poldermodel? Polders zijn er vooral in Holland. Voor de polderbazen was het van oudsher van groot belang om samen te werken, te overleg gen." De Leidenaar Thimo de Nijs is al driekwart jaar met een colle ga bezig aan de voorbereidin gen voor het monsterproject, een overzichtswerk van de ge schiedenis van Holland. Het idee is afkomstig van de Zuid- Hollandse gedeputeerde Van der Goot. Zowel Zuid-als Noord-Holland maakte geld vrij voor het project. „We willen de geschiedenis be schrijven vanaf het moment dat er geschreven bronnen zijn tot het heden. Het boek valt uiteen in drie delen. Het eerste deel gaat over de Romeinse tijd tot en met de negende eeuw. Daar na volgt de geschiedenis van het Graafschap Holland (van 956 tot 1571) en aansluitend de periode van de Republiek. Dat loopt tot de Franse bezetting in 1795, toen Holland ophield te bestaan als zelfstandig gewest. Het derde gedeelte gaat over de recente geschiedenis van Hol land dat in 1840 werd gesplitst in twee afzonderlijke provin cies". zegt De Nijs. Spannend aan het project vindt hij vooral om mythes te ont maskeren. „We hebben het idee dat we Holland zelf hebben ge maakt, dat we verdraagzaam zijn en tolerant en dat we goede sociale zorg altijd belangrijk hebben gevonden. Al met al is het zelfbeelcfvan de Hollander tamelijk positief. Maar dat po pulaire beeld van dijken bou wen en het scheppen van land is eenzijdig. Op het moment dat Hollanders landbouw gin gen bedrijven, zakte de bodem en moesten ze wel." „Hollanders beroepen zich ook vaak op hun gastvrijheid. Het klopt dat we hier in de loop der tijden grote groepen mensen hebben verwelkomd. Vaak met goede bedoelingen, maar ei genbelang speelde ook een rol. De rijke Vlaamse kooplieden, die in Leiden de textielnijver heid hebben opgezet, werden gastvrij onthaald, de protes tantse Hugenoten eveneens. Maar groepèn Duitsers die zich in Holland wilden vestigen wa ren toch minder welkom. Dat waren arme sloebers." De Nijs hoopt dat het project ertoe bijdraagt dat de Noord- Thimo de Nijs en Zuidhollanders zich meer voor hun eigen geschiedenis gaan interesseren. „Misschien is dit de juiste tijd. Nu de we reld steeds 'kleiner' wordt en je makkelijker van hot naar her reist, spreekt het eigen verleden meer aan. Kijken naar je verle den geeft vaste grond onder de voeten." De Stichting Geschiedschrijving van Holland heeft inmiddels 33 wetenschappers (van onder meer de Universiteit Leiden, de Universiteit van Amsterdam, de Landbouwuniversiteit Wage- ningen en enkele onafhankelij ke historici) opdracht gegeven om ieder een deel van het boek voor hun rekening te nemen. „Er wordt weinig nieuw onder zoek gedaan voor dit project. FOTO MARK LAMERS De auteurs moeten hun bijdra ge schrijven op basis van litera tuuronderzoek", zegt De Nijs. „Er is een uitzondering ge maakt voor een hoofdstuk over de bestuurlijke geschiedenis van de provincies in de negen tiende en twintigste eeuw. Daar is praktisch nooit onderzoek naar gedaan. Dat mag ik nu doen." Landbouwgif in Lek levert geen gevaar op haarlem theo van der kaaij Het stoppen van de inname van water uit de Lek vanwege een te hoge dosis landbouwgif heeft nog geen consequenties voor de drinkwaterleidingbedrijven in Zuid-Kennemerland. De Wa- tertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland (WRK) in Nieu- wegein is gisteren gestopt met de inname van Lekwater na constatering van onaanvaard baar hoge hoeveelheden van het landbouwgif Isoproturon. Het water mag in zo'n geval niet in de duinen van Zuid- Kennemerland worden opge slagen om grondvervuiling te voorkomen. Ook in november vorig jaar stopte de WRK om dezelfde reden de invoer van Lekwater dat wordt aangevoerd door de Rijn. De herkomst van het landbouwgif is nog onbe kend. Het Noord-Hollandse waterleidingbedrijf PWN maakt uitsluitend gebruik van IJssel- meerwater en heeft geen hinder van de vervuiling. 'Bedrijfsleven moet zich buiten politieke discussie houden' den haag gpd 'Chantage', 'absurd' en 'zeer te recht'. Met deze opmerkingen reageren de Tweede Kamerfrac ties op dreigementen vanuit het bedrijfsleven om niet meer mee te betalen aan de aanleg van wegen in de Randstad als het kabinet vasthoudt aan de in voering van rekeningrijden. Aanleiding voor de commotie vormen uitspraken van woord voerder Baks van ABN-AMRO van deze strekking. Ook VNO/NCW en de ING, de bank verzekeraar die het meest is be trokken bij publièk-privaat gefi nancierde projecten, hebben zich in dergelijke dreigende be woordingen uitgelaten. Volgens PvdA-woordvoerder Van Heemst lijkt het dreige ment van het bedrijfsleven op chantage. „Particuliere finan ciering voor de aanleg van we gen en rails is welkom, dat heb ben we altijd gezegd. Maar me dewerking vanuit het bedrijfsle ven is alleen mogelijk binnen de voorwaarden die de politiek stelt." Een motie van Van Heemst eind vorig jaar zorgde ervoor dat de A4 tussen Delft en Rot terdam van de politieke agenda werd geschrapt. Netelenbos gaf bedrijven toestemming zelf de weg aan te leggen. Plannen hiervoor liggen al bij de minis ter. „Duidelijk is dat de politiek niet té afhankelijk mag worden van bedrijven." D66 vindt dat het bedrijfsle ven zich met deze dreigemen ten niet echt inzet om de file problemen op te lossen. Groen links vindt de houding van de bankverzekeraar 'absurd' en verwacht dat de minister niet zwicht voor zo'n dreigement. „Als de bedrijven dan geen we gen meer willen aanleggen, dan moet dat maar", aldus Groen links. Bijval krijgt het bedrijfsleven in zijn campagne tegen het re keningrijden daarentegen uit de hoek van de regeringspartij WD en VAn het CDA. Maar slachtsorganen leiden en de kwaliteit van sperma verminde ren. Volgens HAN is echter 'vrijwel uitgesloten' dat bestrij dingsmiddelen enig effect heb ben op de voortplanting van mensen. Hun invloed is min stens 40 miljoen keer kleiner dan die van natuurlijke hor- moonverstorende stoffen. Ver der belasten natuurlijke bestrij dingsmiddelen mensen min stens 10.000 keer zo veel als synthetische. In dierenexperi- menten met 64 natuurlijke middelen bleken er 35 kanker te veroorzaken. Uit een onderzoek van de Landbouw Universiteit Wage- ningen bleek vorig jaar al dat het eten van groente en fruit juist goed is tegen kanker en hart- en vaatziekten. den haag anp Het Centraal Planbureau (CPB) betwijfelt of de aanscherping van het asielbeleid daadwerke lijk snel zal leiden tot minder asielzoekers die naar Nederland komen. Europese afspraken kunnen deze effecten blokke ren. Het CPB ziet vooral een obstakel in het verdrag van Dublin. Volgens deze Europese afspraak moeten asielzoekers die via een ander Europees land naar Nederland komen, in dat andere land asiel aanvragen. „Van het terugsturen van deze Dublinclaimanten komt weinig terecht", concludeert het CPB. Het Planbureau wijst erop dat vorig jaar 90 procent van de asielzoekers, wat neerkomt op 40.000 asielaanvragen, via de aanmeldcentra in Rijsbergen en Zevenaar Nederland binnen kwam. Het overgrote deel van hen is dus via een ander Euro pees land binnengekomen. Van deze 40.000 'potentiële claims', slaagt Nederland er slechts in 5000 gevallen in de asielzoeker ook daadwerkelijk naar dat eer ste land van opvang terug te krijgen. Een recente maatregel van staatssecretaris Cohen van justitie om aan deze Dublinclai manten geen opvang meer te bieden, mist ook effect omdat slechts een kwart van de asiel zoekers echt 'over de grens' wordt gezet. Het CPB verwacht veel van het wetsvoorstel ongedocu- menteerden dat stelt dat asiel zoekers die zonder paspoort, andere identiteitspapieren en reisdocumenten Nederland binnenkomen, 'aannemelijk' moeten maken dat zij die docu menten niet moedwillig zijn kwijtgeraakt. Slagen zij daar niet in, dan laat Nederland hen niet tot de asielprocedure toe en moeten zij het land uit. Ook de aanscherpingen van het beleid om bijvoorbeeld de tijdelijke vergunningen van asielzoekers uit Irak. Iran, Noord-Soedan en delen van So malië in te trekken en hen geen opvang meer te geven, kunnen effect hebben. Het CPB rekent voor dat het asielbeleid Neder land dit jaar 1,9 miljard gulden gaat kosten. Forse eisen voor meisjeshandel zutphen gpd De hoofdverdachte in een om vangrijke handel met minderja rige asielzoeksters, heeft giste ren voor de rechtbank in Zut- phen tien jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen. Na aan komst in ons land werden de meisjes uit met name Nigeria gedwongen tot prostitutie in Amsterdam, Antwerpen en Ita lië. „U hebt zich schuldig ge maakt aan een moderne vorm van slavernij. De slachtoffers waren louter handelswaar waaraan je flink kon verdienen. We nemen dit heel hoog op", beet officier van justitie mr. J. de Bie de 31-jarige, in Soedan geboren en getogen verdachte toe. Hem was mensenhandel, deelname aan een criminele or ganisatie en het vervalsen van reisdocumenten ten laste ge- legd. Tegen twee lagere 'bendele den', een 32-jarige vrouw uit Benin en een 36-jarige Liberi aan. werd zes jaar cel geëist. Zware straffen zijn volgens de openbare aanklager op z'n plaats als afschrikwekkend voorbeeld. Van de straf moet naar zijn mening een preventie ve werking uitgaan. Hij bena drukte dat de verdachten mis bruik maakten van het humane beleid voor minderjarige asiel zoekers. De zaak kwam aan het rollen nadat in opvangcentrum Valen- tijn in Nunspeet meisjes door een paar mannen waren lastig gevallen. Later verdwenen die asielzoeksters in de anonimi teit. Uiteindelijk wees het spoor naar de in Tilburg woonachtige Soedanees, die volgens de offi cier in Europa aan de touwtjes trok. Hij bleek aan het hoofd te staan van een omvangrijke or ganisatie. Zestien verdachten werden aangehouden. Vandaag staat een vierde bendelid te recht. De overigen verschijnen later dit jaar voor de rechtbank. WD-woordvoerder Hofstra be nadrukt dat bedrijven zich niet moeten mengen in de besluit vorming over rekeningrijden. „De politiek moet hierover be sluiten en niet het bedrijfsle ven." Minister Netelebos (ver keer) moet volgens hem ook niet buigen voor de dreigemen ten. Wel vindt hij dat ze zeer snel met een nota moet komen over hoe om te gaan met aller lei vormen van tolheffing, be- taalstroken en rekeningrijden. CDA-Kamerlid Leers noemt de kritiek van de bedrijven 'zeer terecht'. „De overheid wil op twee manieren geld vangen. Ten eerste wordt er met reke ningrijden geld weggehaald bij de automobilist. Daarnaast wil het rijk niet te veel geld uitge ven aan de aanleg van wegen. Bedrijven krijgen nu het groene licht zelf wegen aan te leggen, zoals de A4 door Midden Del fland. Zij willen de investerin gen natuurlijk ook terug zien." den haag hans jacobs haags redacteur De aanval op het voornemen van het kabinet om op de auto wegen in de Randstad tijdens de spitsuren rekeningrijden in te voeren, is sinds kort uitge breid tot het Internet. De ANWB, die samen met dagblad De Telegraaf, de acties tegen met name minister Nete lenbos (verkeer) leidt, had op haar webpagina's al veel ruimte ingeruimd om haar bezwaren toe te lichten. Op de pagina's van het ministerie wordt juist een warm pleidooi gehouden voor deze wijze van filebestrij- ding. Twee jonge communica tie-adviseurs uit Capelle aan den IJssel hebben er nu een 're ferendum' aan toegevoegd. Op hun website (www.nee.nl) staan 'voorgedrukte' e-mails die met een kleine omweg naar minister Netelenbos worden doorgestuurd. De naam van de website geeft meteen aan in welke hoek de twee adviseurs moeten worden geplaatst. Prominent bovenaan de pagina's staat 'zeg nee tegen rekeningrijden'. Er zijn vier e- mails tegen het voornemen van de minister en slechts twee vóór, die bovendien op een minder opvallende plek op de pagina zijn geplaatst. Bezoekers mogen ook een eigen tekst kie zen, maar die wordt vooraf ge screend om te voorkomen dat Netelenbos haatpost krijgt. De website is volgens initiatiefne mer Oldenhuis onafhankelijk, maar de discussie wordt ge steund door Pro Auto. Ondernemers tegen tunnelbak Rotterdam anp jarenprogramma infrastructuur van het ministerie na een motie in de Tweede Kamer. Vrijwel onmiddellijk maakten de Ka mers van Koophandel van Rot terdam en Den Haag bekend dat 'de markt' dan zelf wel met plannen zou komen, oftewel een voorstel voor publiek-pri- vate investering. In Vlaardingen en Schiedam zou de snelweg wel in een tunnelbak komen te liggen. Daarboven kunnen dan woningen, kantoren en winkels verrijzen, waarmee geld te ver dienen valt. De weg gaat tussen de 450 en 550 miljoen gulden kosten. Dat geld willen de pro jectontwikkelaars terugverdie nen met onder meer tolheffing of betaalstroken. De projectontwikkelaars die de handen ineen hebben geslagen om de autosnelweg A4 tussen Delft en Schiedam alsnog aan te leggen, willen daarvoor in Midden-Delftland geen tunnel bak aanleggen. Ze vinden dat te duur. Juist dit gedeelte van de weg is echter zeer omstreden omdat het dwars door het schaarse stukje natuur zou gaan dat tussen Delft en Rotter dam nog resteert. Nog voor half april krijgt minis ter Netelenbos van verkeer en waterstaat een voorstel, zo heeft directeur J. Brink van de Kamer van Koophandel van Rotterdam bekendgemaakt. De snelweg verdween uit het meer-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5