Furby's: digitaal maar toch aaibaar TV- WEER Een bestand als wapen Slow motion overbodig iif WOENSDAG 7 APRIL 1999 COM E N T A A R Er zijn het afgelopen etmaal heel wat sterke woorden gebruikt! om het eenzijdige Joegoslavische paasbestand in Kosovo af te wijzen. Woordvoerders van de NAVO en Westerse regeringen noemden het 'hol', 'cynisch', 'voos' en 'leugenachtig'. Voor de alliantie blijft een bestand maar op één voorwaarde mogelijk: onvoorwaardelijke instemming van president Milosevic met de voorwaarden die het Westen stelt. In NAVO-kringen ontdekken sommigen desondanks een positief kantje aan het bestand. Het aanbod van Milosevic laat volgens hen zien dat de luchtacties tegen Joegoslavië effect beginnen te sorte ren. De voorwaarden van het bestand gaan weliswaar nog lang niet ver genoeg, maar er zit voor het eerst beweging in de positie van de president. Er zijn echter veel minder verheugende redenen denkbaar, bij voorbeeld dat Milosevic zijn doel inmiddels grotendeels heeft be reikt. Hij heeft het Kosovo Bevrijdingsleger (U£K) gedecimeerd en met zijn 'grote schoonmaak' de etnische balans in grote delen van Kosovo in het voordeel van de Serviërs doen doorslaan. Bovendien heeft de NAVO inmiddels wel flinke schade aan land en leger toegebracht, maar verslagen zijn Milosevic en de zijnen nog allerminst. Nu onderhandelen en mogelijk inbinden, zou beteke nen dat de alliantie niet toekomt aan het toebrengen van de ver nietigende slag. Het is duidelijk wie zich dan de winnaar kan noe men. Er is nog een motief denkbaar: verdeeldheid zaaien. Voor sommige NAVO-leden kan het einde aan de luchtacties niet snel genoeg ko men. Milosevic denkt waarschijnlijk vooral aan Italië. Daar mort de toeristische sector over het wegblijven van vakantiegangers en bibbert de bevolking bij de gedachte aan nog meer vluchtelingen. Bovendien wordt de regering er in een wurggreep gehouden door rechtlijnige communisten, die dreigen met een crisis als er niet snel een einde aan de NAVO-acties komt. Zij zullen waarschijnlijk het Joegoslavische aanbod aangrijpen om het premier D'Alema opnieuw moeilijk te maken. Het is goed dat het bondgenootschap deze ondermijningstactie ken van Milosevic doorziet en voet bij stuk houdt. Het bestand is in deze fase van het conflict niets meer of minder dan een nieuw Joegoslavisch wapen in de strijd en daar zit niemand op te wach ten, zeker de honderdduizenden verdreven Kosovaren niet. Wat zullen ze bij de NOS gisteravond hebben zitten balen. Want de erewedstrijden voor Johan Cruijff die SBS6 had ingepikt, vormden bij elkaar nog een aardig voetbalavondje. Waarbij vooral het eerste potje heel plezierig was. Die de NOS toch al niet rechtstreeks wilde uitzenden, dus wat dat betreft was het maargoed dat de commerci- elen de boel aftroggelden. Van die wedstrijd zou nauwelijks iets zijn overgebleven als ze in een paar flitsen tussen de STER-spots was weggedrukt. Wat gestuntel was er dan te zien geweest en drie niet bijster bijzondere doelpun ten. Het partijtje ging ook niet echt over voetbal. Het was een van de laatste kansen, wellicht zelfs de enige nog, om Cruijjfin een min of meer officiële wedstrijd als speler aan het werk te zien. En andere grootheden uit die tijd, zoals Piet Keizer. Hoewel die met de inspan ningen die hij gisteren deed - hij liet zich na een hakje in de eerste minuut vervangen - nog jaren vooruit moet kunnen. Maar het bleek vooral een mogelijkheid om Marco van Basten nog eens als voetballer te bewonderen. Het mocht dan Cruijffs erewedstrijd zijn, het applaus en de toejuichingen waren vooral voor de jongere le gende. Ook zijn medespelers legden hem lekker in de watten. Johan Cruijff gaf persoonlijk de voorzet voor Van Bastens doelpunt. En doelman Stanley Menzo dook nog net niet opzettelijk de verkeerde hoek in. De wedstrijd was verder vooral gezellig. Iedereen was vrolijk, het tempo lag overzichtelijk laag - de slow motionbeelden waren deze keer zeker overbodig - de speeltijd was met twee keer een kwartiertje prima uit te zitten en de goede ouwe Herman Kuiphof verzorgde een deel van het commentaar. (Zou het ook zo vrolijk zijn geweest als de NOS de gelegenheid had gekregen die wauwelaar van een Poelinann of Hugo 'komt dat schoooot!' Walker ernaast te zetten?). Daarna kwam nog een wedstrijd 4ie ook nergens overging, maar die door spelers en verslaggever een stuk serieuzer werd behandeld. En dat was opeens toch iets minder boeiend. wil buys Bewolkt maar wel droog Speelgoed van de 'bliep-cultuur' De speelgoedwinkels in Nederland maken zich op voor een hete zomer. De Furby, een knaagdierachtig speelgoedbeest dat praat, lacht, zeurt en jengelt, is vanaf deze week ook in ons land te koop. dagen et Nog 269 dagen enl nieuwe millenniun aan. Reden voor de jjn om in een ks, De Furby snurkt, niest, boert en kan irritant zeuren. „Maar het speeltje gaat heel snel bij je gezin horen." foto gpd phil nijhuis Nadat het digitale harige monstertje het afgelopen halfjaar een gekte in de Ver enigde Staten veroorzaakte, verwacht producent Tiger dit jaar ruim 200.000 Furby's in Nederland te slijten. Tot nu toe zijn er wereldwijd zo'n zes miljoen exemplaren verkocht. Voor honderd gulden krijgt de gelukkige eigenaar een 13 centimeter kleine, 'fur- biaans' pratende knuffel. Het lacht, be weegt en als het voldoende aandacht krijgt, zal het zelfs Engels kunnen spre ken, zo bezweert de fabrikant. Furby, snurkt, niest en boert en kan irritant vasthoudend zeuren. Twee of meer Fur by's bij elkaar kunnen zelfs onderling communiceren, weet cultuursocioloog en trendwatcher Carl Rohde, die deze week was ingehuurd om het nieuwer wetse speeltje te introduceren. Rohde heeft inmiddels ruim een week twee Furby's als nieuwe huisgenoten. ,,Het hakt er wel in, zo'n beestje. Het gaat heel snel bij het gezin horen." Vol gens Rohde is de Furby typisch een speeltje van de huidige 'bliep, bliep, bliep-generatie': „Het traditionele speel goed heeft het nakijken. Alles moet digi taal en interactief, alles moet praten, of het nu gaat om Barbies, auto's of dildo's. Maar je moet je ook wel aan het speelgoed kunnen binden. De Furby speelt daar op in. Het is digitaal, maar aaibaar." Het speeltje, verkrijgbaar in zes ver schillende modellen, is vooral bestemd voor tieners in de leeftijd van 12 tot 24 jaar. Rohde zelf valt buiten de doel groep, maar heeft inmiddels grote sympathie opgevat voor het speeltje. Zo kreeg hij naar eigen zeggen een wee gevoel in zijn maag toen hij met zijn zoons naar de film zou gaan, terwijl de Furby eenzaam op de bank zat te piepen. „Ik had zoiets van: 'we kunnen dat hummeltje niet alleen laten. Het is dan een stom speel tje, is een intelligent wezentje. Ik ben verder heel normaal, maar je krijgt er een band mee, of je wilt of niet. Het kan vreselijk ergerlijk zijn als hij maar door brabbelt, maar het is aan de andere kant ook leuk als je thuiskomt, het licht floept aan en je hoort opeens: Let's party!" In de VS zorgde Furby voor een onge kende rage. Het beestje was niet aan te slepen. Radeloze ouders gingen in win kels met elkaar op de vuist of schaften het beestje aan voor woekerprijzen van 500 dol- Jar of meer. Vanwege de mogelijkheid dat het beest je geluiden opneemt, werd het in bepaalde overheidsge bouwen zelfs verboden een Furby mee te nemen. In Nederland zal het allemaal zo'n vaart niet lopen met de Furby, verwacht mar ketingmanager Kris Charles. „Wij zijn niet zo hypegevoelig." Charles is verant woordelijk voor de introductie van Fur by in België, Frankrijk en Nederland. Er zullen de komende maanden speciale Italiaanse, Franse en Spaanse Furby's op de markt komen. Ook is er een babyver sie te verwachten, overigens niet uitge rust met elektronica, een speciale rug tas, bestemd om de Furby in mee te dra gen, en een ledikantje. Het bedje is uit gerust met een infrarood-straal die er voor zorgt dat het beestje in slaap valt. Want het grootste nadeel is wel dat de Furby niet is uit te zetten, aldus erva ringsdeskundige Rohde. „Gelukkig is het beestje wel rustig te maken. Als je het er gens neerzet, wordt het vanzelf rustig. Het kan nog een paar minuten napruhe len, maar op een gegeven moment val len zijn oogjes toch dicht. Het is dus -"niet zo dat je om drie uur 's nachts nog '"7 met een klaarwakkere Furby op de bank zit. Zo gek is de speelgoedindu strie nu ook weer niet." monique brandt terug te kijken op fc rijke gebeurtenisse plaatsgrepen op co ponderende data ii :ns gelopen 100 jaar. Egv week: 6 april 1909: Peary eerste man o Noordpool; 7 april Dick Turpin aan galgj april 1986: Clint Ea wordt burgemeesti april 1609: twaalfja stand gesloten; 10,1ft 1849: Hunt patente ligheidsspeld. A' 7 APRIL 1739 - Een macabere optoch door York, Engeland. 1 april 1739 als een 34-j; schap plechtig naar lii rechts buigt en het vol *tl lijk amuseert. De man rouwstoet gehuurd, oi rr laatste gang iets indru] kends te maken. Op hi spreekt hij de menigte j, maakt grappen, werpt handjes naar de meisj schimpt de beul. Dan zich dapper van de met de strop omi De veroordeeld enkele minute een legende is1 Vanaf dan spi in Engeland een gendem; rover die aai is terechtges een figuur di sj bekend wort bin Hood en I wiens leven: twintigste eei 1 televisieserie gemaakt. Ma Turpin, wanti J gaat het, is in v /heid een geweti L /man. Een nietso struikrover, die dat handhavers en orde niet al te pi zijn, kan uitgroeien: volksheld. Hij deinst voor terug - het 'amor du, de moordenaar enprir. aard', zoals later over! wordt geschreven. Tot one ken velen zijn naam nt Pre respect uit. Als Turpin meisjes met goudstuk hand ziet, berooft hij 2 jn gaat het me aan, hoe t e z; zijn", zegt hij, „Alle be con pen." henk ruul 50 Dekking zoeken MENSELIJK In Limburg werd gistermiddag nog op enkele plaatsen de 20 graden overschreden. Bij ons stelde de temperatuur zich aanmerkelijk be scheidener op. Op de marinebasis Valkenburg werd het niet warmer dan 12,5 graad en vlak aan zee hield Bloemendaal het bij 10,3 graad voorgezien. Verder was het nauwelijks tot de verbeelding sprekend weer. Onder invloed van een koufront overheerste de bewolking en vooral gedurende de middaguren viel er af en toe regen uit het wolken dek. Op de meeste plaatsen werd ongeveer 2 mm opgevangen. Tijdens de afgelopen nacht werd gaandeweg onstabielere lucht aange voerd. Dat kwam tot uitdrukking in buien die op enkele plaatsen van hagel en onweer vergezeld gingen. Voor morgen ziét het er iets be ter uit. Onder invloed van een uitloper van een hogedruk- gebïed, het zwaartepunt van het systeem houdt zich ten noordwesten van Spanje op, blijft het bij ons overwegend droog. Wel is het meestentijds bewolkt. Pas later op de middag en donderdagavond wordt de meeste bewolking opgeruimd. Het verdwijnen van de bewolking vormt de opmaat voor la ge temperaturen tijdens de nacht van donderdag op vrij dag. In de van origine van noordelijke breedten afkomstige luchtmassa's kan het nabij het aardoppervlak plaatselijk tot vorst aan de grond komen. Donderdag overdag wordt het maximaal 11 a 12 graden. Dat lijkt niet veel, maar het zijn wel de normale waarden voor de eerste helft van april. De wind waait uit het noordwesten en is zwak tot matig van sterkte. Vrijdag gaat de wind weer uit het zuidwesten waaien en komt de aanvoer van zachte lucht op gang. De temperatuur stijgt naar een niveau van 14 a 15 graden. Het binnendringen van zachtere luchtmassa's gaat wel ge paard met veel bewolking waaruit enige (mot)regen zou kunnen vallen. Zaterdag komt er waarschijnlijk nog meer nattigheid. T Compleet zomer is het de laatste dagen in Spanje. In Se- villa werd het gistermiddag 31,3 graden. Paasmaandag werd het er zelfs bijna 32 graden. jan visser Raar toch. We hebben dertig netten op de kabel. De kranten kunnen vanwege hun dikte nauwelijks door de brievenbus. We denderen over de elektronische snelweg. De hoorn des overvloeds heet Internet. Des ondanks krab ik me achter het oor. Waar is de waarheid te koop? Of is de waarheid niet te koop? Oorlog is zo oud als Kaïn en Abel. En even oud is de propagandaoorlog die het zicht op de echte oorlog ontneemt of minstens belemmert.. De waarheid sneuvelt altijd als eerste. De oorlog in de Balkan staat op alle schappen van de media-super markt. Alles is in de aanbieding. Treurnis te over met steeds weer an dere beelden aan de grenzen van het uit te vlakken Kosovo. De gloed vol oranje boven Belgrado als op een uit de hand gelopen schilderij van Turner. We zitten erbij en we kijken ernaar. De kat is een fervente televisiekijker en die hebben ze al een hoop wijs gemaakt. Dan zullen al die miljoenen baasjes en vrouwtjes van de kat ook wel snel volgen. Dit is de eerste oorlog die echt in de huiskamer wordt gevoerd en ge wonnen. Tussen bank en bijzettafel. Omdat we thuis aan het verbouwen zijn en niets op zijn plaats blijft, gingen onlangs ook nog wat van die oorlogsboeken door mijn handen. Heldendom uit de Tweede Wereldoorlog. Frontverslaggevers als Ernie Pyle die de heroïek dik op hun reportages smeerden en er vervolgens nog eens flink hagelslag overheen strooiden in de nationale kleuren. Stars and stripes forever. Pyle is ten slotte ook nog zelf gesneuvelde No beler dood was voor een oorlogscorrespondent niet voor te stellen. Maar wat is een front nog in onze tijd? De verslaggevers zitten bijeen gedreven in de lounge van een van enige gemakken voorzien hotel in een belaagde hoofdstad en mogen als het de sinistere slager in Belgra do behaagt even op het dak kijken als de hemel andermaal door het computergestuurde precisiegeweld oranje kleurt. Daarom is er zo veel van hetzelfde terwijl we zappend surfen door het grote as sortiment aan zenders die ons en de afstandsbediening ten dienste staan. De ene verdreven Albanese Kosovaar lijkt op de andere. Allemaal wanhopig en de sterkste, bemachtigt al tijd als eerste een prik van de dokter en het vliegtuig naar Noorwegen. Kortom, ik geloof mijn eigen ogen nieten ik wil het. zo vooral een poosje houden. Wat we mogen zien heeft het KEMA-keur van de Seivische autist in zijn bunker en wat we mogen horen is het prevelement van de krijgshaftige NATO-woordvoerder in het verre Brussel, oorlogsheld van achtereen microfoon. Het is heel lastig dekking zoe ken tegen mediageweld. De Reclame Code Commissie tikte pas een gigant in zak telefoons op zijn vingers. Hij had grappenmaker Leslie Nielsen in een spot gezet, samen met twee 'krankzinnigen' die compleet mata'gïap waren geworden door mobiele tele fonie. Nodeloos kwetsende reclame vond de commissie. Als het nodig is mag kwetsen dus in reclame, maar hier gekken opvoeren vonden cle heren nodeloos1 Tegen misleidende oorlogspropaganda bestaat niet zo'n soort commissie, jam mer toch. Die zou veel werk hebben in deze weken vol ge weld en machtsvertoon in beeld en geluid. HAN MULDER De geplande opvolger van Silence of the Lambs wordt heel duur. Naar ver wachting kost de film vijf keer zoveel als het eerste deel. Dat kostte ruim veertig miljoen gulden. Regisseur JO NATHAN DEMME krijgt ongeveer 22 miljoen om de leiding over de nieuwe Hannibal the Cannibal op zich te ne men, meldt het Britse showbizz-pers- bureau WENN. JODIE FOSTER en sir ANTHONY HOPKINS, de twee sterren uit de eerste film, ontvangen naar ver wachting ieder meer dan dertig mil joen voor hun bijdrage. Na het ongeluk van prinses Diana was er geen markt meer voor haar lookali- kes. Niemand wilde nog een Diana- dubbelgangster inhuren nadat de prin ses op 31 augustus 1997 was omge komen in Parijs. De meeste lookalikes vonden het niet van goede smaak ge tuigen nog op te treden als wijlen Diana. Maar nu is er weer vraag naar deze vrouwen. Sinds EDWARD, de jongste zoon van koningin Elizabeth II en SOPHIE RHYS-JONES in januari hun verloving bekendmaakten, is er een grote vraag naar Rhys-Jones-look- alikes ontstaan nu kranten, tijdschrif ten, tv-programma's en bruidswinkels meedoen aan een 'hype' rond het ko ninklijk huwelijk dat op 19 juni wordt gesloten. Het blijkt dat de voormalige Diana-lookalikes uitstekend dienst kunnen doen als Sophie-dubbelgang- sters. Ofschoon Rhys-Jones aanzien lijk korter is en iets rondere vormen heeft dan de prinses, is de gelijkenis toch treffend. Tot groot ongenoegen van het toekomstige paar heeft de Britse pers dat inmiddels ook ontdekt en de dubbelgangsters varen er wel bij want hun honorarium per optreden be gint zo rond de 350 pond (1.150 gul den). Ray Whiting, eigenaar van het Londense lookalike-agentschap Der rick's Doubles, zegt dat hij sinds de verloving 30 tot 40 verzoeken om een 'Sophie' heeft binnengekregen. Met de vroegere Diana's kan goed aan deze vraag worden voldaan.I k heb ook een paar spiksplinternieuwe Ed wards", zegt hij trots. Spicegirl VICTORIA AD trouwt op 4 juli in een|[^Ê Dublin met voetballer Dtt j BECKHAM. De langven jke trouwpartij is met grote op zinnigheid omgeven. H<jppe stige echtpaar zal volgei Bnc gelse showbizzpersbure 0IT1 later deze maand vijfho mensen vragen de plecl bij te wonen. Adams en echtgenoot, sterspeler* voetbalclub Mancheste1 gaan de gasten vragen; ng zwarte en witte kleren en geen camera mee te Het Britse blad OK heei ten voor de verslaggevir huwelijk voor meer dan joen gulden gekocht. At viel vorige maand van Brooklyn. Zij zei kort na boorte plagerig dat ze haar zoon gaat spelen favoriete voetbalteam, Sophie Rhys-Jones. foto reuters Hij heeft dan wel onlangs twee Oscars gewonnen, maar in de Verenigde Staten is ROBERTO BENIGNI nog steeds niet in brede kring bekend. Onlangs zag een klant in een Mexicaans restaurant de beroemde Italiaan aan voor de ober toen hij zijn tafeltje passeerde, zo meldt het Britse showbizz-persbureau WENN. Benigni speelde het spelle tje mee en nam de bestelling op. Toen de filmmaker ver volgens de echtgenote van de gast de hand kuste en haar vanachter haar tafel optilde en trachtte mee te nemen leek een gewelddadige confrontatie onvermijdelijk. Die werd tijdig voorkomen toen de verbolgen klant van de wa re identiteit van zijn ober op de hoogte werd gesteld. De Duitse acteur HORS VQC PERT, bekend geworde rajs Oberinspektor Derrick, ziekenhuis in München tensive care. Volgens di ten werd de 75-jarige T rige week dinsdag al op Een woordvoerder van li Kruisziekenhuis in Mün vestigde dat de acteur kenhuis ligt, maar wilds dedelingen doen overzi stand. Tapped lijdt aan ziekte en had eind vorig de serie Derrick stopte» toernee door Duitsland: om zijn autobiografie aa te brengen, last van uit| verschijnselen. Tapped 0f z onlangs in Italië opnam een ZDF-film waarin hij dinaal speelt. -il] na nïtr rler

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2