Het slotakkoord van een gentleman Ben in Leiden Sport iP5f Basketbalcoach lo% 'deksel op zijn neus'* Hartogs leidt Orai naar finalepoule WOENSDAG 7 APRIL 1999 983 Bobby Robson ziet afscheid van het voetbal met angst en beven tegemoet PSV-Ajax was zijn laatste grote wedstrijd op de Ne derlandse velden. Bobby Robson realiseert zich dat. „Al komt er misschien nog een bekerfinale." Ook een gentleman die voetbal ademt, zal er aan moeten geloven. „Ik ben als een vaatdoek: ik absorbeer voetbal." Robert William Robson over tabloids, Frits Philips, PSV, Frank Sinatra en de toekomst. „Ik zie de dag dat ik afscheid neem van het voetbal met angst en beven tegemoet. eindhoven gpd Bobby Robson, de aimabele, heeft een onvermoede donkere kant. En als die aan de opper vlakte komt, kun je beter dek king zoeken. Gebogen over de 'The Daily Express' begint z'n onderlip te trillen. Links de kop 'Give me Kev's job', rechts het antwoord van een dag later. 'Keegan is bust up with Rob son'. Hij heeft twee 'afgrijselijke' dagen achter de rug, en dat op zijn leeftijd. Robert William Robson is 66 en laat zijn woede en verdriet nog maar eens de vrije loop. Hij tiert, vloekt en kan zich ternauwernood be dwingen de krant aan flarden te scheuren. „Ik heb die kerel al leen even over Ronaldo gespro ken. Heb 'm met Emie (Brandts,red.) zelfs nog een lift aangeboden naar Sparta-Vites- se. Ik help hem, maar hij ver moordt me." „Het is schandalig en 'out of order'. Op de dag dat Kevin Keegan begint met zijn werk als manager van Engeland schrijft een blaadje dat ik zijn baan wil. Dat is een grove belediging voor mij, voor Kevin Keegan en het voetbal in het bijzonder. Ik zou borg staan voor een nieuwe Engelse dynastie. Ik weet niet eens wat dat is... Ia, een 'United Kingdom'. Maar het waren niet mijn woorden. Meteen na dat eerste stuk heb ik Kevin gebeld. Een kwartier lang heb ik uitge legd wat er was gebeurd. Staat er de volgende dag in datzelfde krantje dat Keegan zijn buik vol heeft van Bobby Robson. Dat is nasty. Die kerel zal ik niet snel uitnodigen voor een picknick op een mooie zondagmiddag." Dat juist hij - bij PSV bezig aan zijn 49ste seizoen in het profmétier - in de valkuil liep, bevreemdt. Als de woede enigs zins is weggeëbd, beaamt Rob son dat hij - ooit door de Engel se roddelpers weggehoond als bondscoach van Engeland - be ter had moeten weten. „Ik ben naïef geweest, heel naïef." Inzet van affaire Inzet van de affaire was, uiter aard. de semi-vacante positie van 'Boss of Engeland'. Kevin Keegan stapte voor vier wed strijden in na het congé van Glenn Hoddle. Maar de naam van Robson zoemde en zoemt nog steeds rond, vooral omdat hij na de klus in Eindhoven te v -I/** - - Bobby Robson: ,Mijn motivatie? Als je Tiger Woods, Pete Sampras, Michael Jordan of Michael Schumacher hoort praten, gaat het om winnen, om reputatie. Geld is geen drijfveer. Als je Tiger Woods geen dollar zou betalen, zou hij toch blijven golfen. Dacht je nu écht dat ik denk aan mijn salaris van april." foto gpd rugkeert naar huis. „Laat ik het dan nog één keer vertellen. Ik heb gezegd, en zo luidt mijn script: als - let op wat ik zeg - als de Football Association ko mende zomer een probleem heeft en met mij wil praten, dan zal ik mijn land niet de rug toe keren. Ik ben een patriot, houd van Engeland. Zo n verzoek kan en zal ik nooit naast me neer leggen." De tirade heeft kracht gekost. Hij moet even uitblazen. Hoofdschuddend staat Robson op en wandelt naar het raam. Het trainingscomplex De Herd- gang ligt er verlaten bij. In de verte rijdt een brommer. Even moet hem, starend over het gras, een gevoel van weemoed overvallen. Niemand, zelfs hij niet, weet nog of het gras ook in de nabije toekomst zijn domein is. „Ik wil er ook nog niet aan denken. PSV vraagt al mijn aan dacht. Ik kan het niet verkopen nu met mijn gedachten elders te zijn. Het enige wat ik weet, is dat ik naar huis ga. En als ik te rug ben in Engeland, zie ik wel hoe de bal stuitert." De woedende, onherkenbare man van kort daarvoor is zien derogen gesmolten tot de gen tleman die geliefd is bij vriend en vijand. Slurpend aan een kopje thee opent hij deel twee. „Zullen we het maar over voet bal hebben?" Dat is tenslotte zijn leven. Zelf noemt Robson het een verslaving. „Het is pre cies hetzelfde als met roken. Je kunt er maar niet afkomen. Ik ben als een vaatdoek: ik absor beer voetbal. En het stadion is mijn theater, altijd geweest." Vijf decennia Met PSV sluit hij vrijwel zeker vijf decennia profv oetbal af. Nu is Robson 'still going strong'. Niets wijst op een spoortje sleet. „Mijn motivatie? Als je Ti ger Woods, Pete Sampras, Mi chael Jordan of Michael Schu macher hoort praten, gaat het om winnen, om reputatie. Geld is geen drijfveer. Als je Tiger Woods geen dollar zou betalen, zou hij toch blijven golfen. Dacht je nu écht dat ik denk aan mijn salaris van april. Tuur- lijk besef ik dat ik in de gelukki ge omstandigheid verkeer, dat ik me geen financiële zorgen hoef te maken en dat anderen wel wachten op hun salaris. Dat begrijp ik als geen ander. Ik ben vertegenwoordiger geweest in staal, voor een paar dubbeltjes per dag. Maar geld is nooit mijn motivatie geweest. Op maan dagavond bij het tweede Björn van der Doelen zien scoren, daar leef ik voor." Met zijn nimmer aflatende geestdrift heeft hij het gekap seisde Eindhovense miljoenen schip weer vlot getrokken. Spijt van zijn keuze om PSV voor één jaar uit de brand te helpen heeft hij niet, maar de lange stilte verraadt enige twijfel. „Ik wist waaraan ik begon. Maar de eerste maanden zijn een beetje tegengevallen, dat kan ik niet ontkennen. Het was ook een 'job' die niemand zou hebben aangenomen. Ook voor spelers is het ondankbaar. Ze weten dat de coach maar een jaar blijft en dan weer vertrekt. Hoe moeilijk het ook is, ik houd ze voor dat we spelen voor het vol gende seizoen. Ik ben verplicht ze de Champions League in te loodsen en voor Eric Gerets een aanvaardbaar team achter te la ten." „Nee, spectaculair is het nog steeds niet. Maar ik zie verbete ringen. Ik moet iedereen bij PSV nageven dat ze nooit heb ben opgegeven, ook niet toen we tiende, elfde of twaalfde stonden. Wie had in november gedacht dat we in maart nog zouden strijden om de tweede plaats. Niemand toch?" Pappen en nat houden Lang was het pappen en nat houden, bevestigt Robson. Vooral omdat PSV defensief geen steekjes maar gapende ga ten liet vallen. „Daarom moest ik het systeem omgooien. Om onze defensieve zwakte te com penseren, heb ik aanvallend moeten inleveren. Toen ik nog bondscoach was van Engeland speelde ik altijd met twee vleu gelspitsen. Chris Waddie op rechts en John Barnes op links. Dat was ook mijn plan bij PSV. Maar PSV is Manchester United niet. Ryan Giggs en David Beck ham zijn de wingers' alleen omdat United in de verdediging Neville, Stam, Johnson en Irwin heeft lopen. PSV had Marcos, dat was het verschil. Als iemand me heeft teleurgesteld, was het Marcos wel." Plots wordt Robson wegge roepen voor hoog bezoek. Frits Philips, één van de grondleg gers van de Brabantse multina tional, meldt zich met zijn chauffeur op De Herdgang. Bij Robson vechten verbazing en verrassing om voorrang bij de onverwachte visite. „Mister Philips, hoe gaat 't ermee?" Me neer Philips, 93 alweer, wil even bijkletsen en - uiteraard - is PSV het gespreksonderwerp. In per fect Engels opent de oude baas het onderonsje. „Mister Rob son, kunt u me eens uitleggen waarom Joonas Kolkka niet speelt?" Er volgt een hilarische tweeakter, waarin twee heren op lèeftijd bierviltjes gebruiken om hun afwijkende tactische ideeën kracht bij te zetten. „Je hebt 't gehoord", zegt Robson een tiental minuten later. „Na tuurlijk doet me het als liefheb ber pijn dat ik Kolkka niet kan opstellen. Maar wat moest ik anders? Door de nadruk op de defensie te leggen, hebben we CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN C alkmaar gpd Lucien van Kersschaever mag niet verder als bondscoach van de Nederlandse basket ballers. De aimabele Belg is alsnog afgerekend op de laat ste nederlagen van Oranje te gen Estland (80-104) en Kroa tië (73-103). Daardoor is Oranje gedegradeerd en moet de ploeg zich via een kwalifi catietoernooi in Noorwegen terugvechten naar het huidige niveau. „Ik heb de deksel op de neus gekregen en dat is niet plezant", aldus Van Kers schaever. Hij werd twee jaar geleden door de Nederlandse Basket bal Top gepresenteerd als nieuwe roerganger van een lichting internationals die Ne derland op korte termijn weer aanzien in Europa moest ge ven. Kwalificatie voor de EK van dit jaar was het eerste doel, deelname aan de Olym pische Spelen in Sydney wel licht het tweede. De NBT keek daarbij met een schuin oog naar de succesvolle weg die de volleyballers aflegden en die uiteindelijk tot olympisch goud in Atlanta leidde. Van Kersschaever heeft van meet af aan geprobeerd het optimisme te temperen. Mee doen aan het EK was in zijn ogen haalbaar, maar hij noemde dat op voorhand al een behoorlijke prestatie. Hij heeft ook steeds om tijd gevraagd om te bouwen, maar die tijd is hem door de NBT niet gegund. „Hij heeft het Nederlandse basketbal nieu we positieve impulsen gege ven. Alle internationals heb ben aangetoond weer 01la( waardelijk voor Oranje len spelen. Maar omdat sultaten achterwegen waren we genoopt dej slissing te nemen", NBT-woordvoerder Jai mans. Uit respect voor zijn heeft Van Kersschaever i ten zijn tot 31 juli lo contract uit te dienen. H als bondscoach mee Noorwegen, waar Oranj Luxemburg en Letland moet vechten. Ook bij i feninterlands tegen Den ir96 ken en een toernooi sterdam, waar Nigeria,, en Rusland de tegenst;3d zijn, zit hij op de banl vr Kersschaever begint zei P' aan het zomerprogramn P'1 De bond hoopt binni:tie kele maanden de j or~ coach te presenteren, Vandenbosch, ook een en thans coach van Hi®1 len, wordt genoemd als daat, maar volgens Van5; schaever vooral omdat'P„ denbosch dat zelf hee zegd. „Mijn opvolger mi louterd zijn, uit het komen en intemation. ring hebben. Een opbou ']r ker heeft Nederland Over zijn eigen toe heeft Van Kersschaeve niet nagedacht. „Ik hë aP' scheidene aanbiedingei clubs afgeslagen ome ien' dacht verder te kunnen *°9< derland. Ik denk niet bondscoach van Belgi worden. Want daar is hi moeilijker werken dan i derland." ons wel uit de nesten gewerkt." Zijn laatste karwei kostte on verwacht veel energie. .„Maar ik ben er niet voor weggelopen." Dat kan binnenkort, wanneer Robson vermoedelijk golfend de volgende eeuw binnenloopt. De heer van stand staat aan de vooravond van het slotakkoord op het continent en zal de ge schiedenis ingaan als de be leefdheid zelve. „Mijn vader leerde me vroeger een belang rijke regel: Als je niet iets aar digs over iemand kunt zeggen, zeg dan alsjeblieft niets verve lends. Die opmerking heb ik al tijd goed in m'n oren geknoopt. Uit liefde voor het voetbal." „Langzaam komt het einde in zicht. De laatste tijd doemt steeds dat regeltje op uit Frank Sinatra's prachtige lied My Way. 'And now, the end is near...'." Zachtjes begint hij te neuriën. „Die muziek heb ik al tijd geadoreerd, maakt emotie in me los. Zeker nu ik me reali seer dat PSV-Ajax wel eens mijn laatste grote wedstrijd kan zijn geweest, zeker in Nederland. Dan besef je dat je afscheid na dert. De dag dat ik stop, zie ik nu al met angst en beven tege moet. Ik ben nu 66 en hoop dat ik niet lijk op iemand van 66. Maar ik hoop vooral dat ik niet 'act' als iemand van 66. Toch voel ik dat mijn tijd als coach naar het einde sluipt. Ik moet leren dat te accepteren." Nederland heeft gisteravond dankzij een eenvoudige 7-1 overwinning op Kroatië de fina lepoule van het wereldkampi oenschap voor C-landen in ei gen land bereikt. Oranje, dat maandag Bulgarije al met 13-0 terugwees, strijdt morgen met het eveneens ongeslagen China om de eindzege in poule A. De winnaar van het duel neemt twee punten mee naar de eind strijd die voor komend week einde op het programma staat. Zowel Nederland als China poule B op het ijs. Alleen de winnaar van de finalepoule mag volgend seizoen op het WK voor B-landen uitkomen. De rest verblijft weer een jaartje op de derde trede van de mondiale ladder, een schrikbeeld voor ie dere zichzelf respecterende ijs- hockeynatie. Kroatië, dat maandag al met 5-3 van China verloor, vocht te gen Nederland voor zijn laatste kans. Alleen een zege op Oranje bood nog uitzicht op deelname aan de finalepoule. De ploeg startte agressief en kwam via Grojic na een kleine twq ten op voorsprong. Het was Tom Hartogs j derland nog in de eersta de langs Kroatië loodste] r jarige Eindhovenaar \j zijn dik belegde boterhj als bondscoach Doug I en international Leo vf Thillart bij het Duitse I Op het ijs van zijn gebo* liet hij zien waarom lijks in de beste clubcoi Si van Europa presteert. I\ [S treffers besliste Hartogs eerste bedrijf de wedstrij Nederland speelde i \|C( maandag tegen Bulgarije Fustu: hoog tempo. Kroatië 1 w de tweede periode aderaK3N en besloot Nederland i net zi provoceren. Vooral Di rat 2^ vingston, nooit vies v lesje, robbertje vechten, Mi makkelijk slachtoffer \pinS fers van Speel, Livings lelly', Berteling vergrootte Or r~r marge in de tweede peri UD1 vijf treffers: 6-1. Ook inl lelly', de bedrijf had Kroatië u vertellen. Oranje scoor '3|*C een keer, speelde de w mgezt vervolgens rustig uit en - met de gedachten bij DGS! gende tegenstander Chin jevuld Bij Ben kun je tijdelijk f 50,- besparen op de 2 pakketten die hiernaast zijn afgebeeld. Ga dus snel naar een van onderstaande winkels. Het voordeel geldt tot en met 17 april Ben abonnee is het abonnement zonder vaste kosten. Je betaalt alleen wat je belt. Kies zelf wat voor jou het voordeligst is: Aantal belminuten per maand 0 30 120 Je betaalt daarvoor per maand f 0,- f 15,- f 30,- Extra belminuten (vast tarief) f 1,- f 0,50 f 0,25 Nog een voordeel van Ben niet gebruikte belminuten mag je meenemen naar de volgende maanden. Ben in Leiden en omgeving te verkrijgen bij: Alphen a/d Rijn: Rijsbergen Baak Autocenter Cellular Card Systems Electric Auto Gabo Car B.V. Zevenhoven foto/cd Menke Car Vision B.V. Paul Bussink. Katwijk: Fototliscounts Olink Telecom BV Rijsbergen Schaart Communications Katwijk aan Zee: Familie Foto. Leiden: Automaterialen Ton Rijsbergen BV Barts autoinbouwstation Dasap Telecom B.V. Dickhoff B.V. Foto Cine v.d. Horst Foto Video Fotiek De Jong Zn B.V Nico van der Horst SB Telecom Studio van der Horst De Telefoonspecialist CV. Leiderdorp: Combi Ton Janssen Proxafe Techno Team ASD Leiderdorp. Lisse: De Radiobeurs Lisse. Noordwijk: B.B.T. Bunschoten Beveiliging Hoogeveen. Oegstgeest: Foto Th. Dickhoff G.W. Roest B.V.. Rijnsburg: G.W. Roest B.V..

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 26