gp Microchip stelt in supersnelle tijd ziektediagnose In Natura Golfenergie benut Onderzoek naar groeibevorderaars Aardbei geanalyseerd WOENSDAG 7 APRIL 1999 160 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA BEN APELDOORN Onderzoekers van de Queen- universiteit in het Ierse Belfast hebben in de branding voor de kust van het Schotse eilandje Islay apparatuur geïnstalleerd voor het onttrekken van energie aan de golfslag. Met name in de jaren zestig en zeventig zijn al eens eerder dergelijke plannen gepresenteerd, maar die wer den nooit uitgewerkt. Enerzijds omdat energie-opwekking door middel van kernsplijting (in kerncentrales) toen een nog heel zonnige toekomst tege moet leek te gaan, en ander zijds omdat het ook niet zo aanlokkelijk leek het kustgebied vol te zetten met golfgenerato- ren. Waar de onderzoekers nu hun generatoren hebben neergezet is echter nauwelijks een zon- aanbidder te bespeuren. „Want op Islay waait het doorgaans niet alleen flink." zegt professor Trevor Whittaker, „de stranden zijn er bovendien grotendeels rotsachtig met veel scherpe ste nen." Volgens Whittaker is het voor het eerst dat apparatuur voor energie-opwekking met behulp van bewegend oceaan water commercieel in gebruik wordt genomen. ,,Een aantal dorpen en geïso leerd staande woningen in het westen van Schotland en wo ningen op de zogeheten bin- neneilanden van de Hebriden moeten er geheel of gedeeltelijk mee van elektriciteit kunnen worden voorzien", aldus Whit taker. „De hele westkust van Schoüand is supergeschikt voor energie-opwekking uit het be wegende oceaanwater", legt Whittaker uit. „De golven die onafgebroken op de kust beu ken worden opgewekt door sterke luchtbewegingen die dwars over de oceaan staan. Het houdt tevens in dat ook de Ierse westkust en de westkusten van Spanje en Portugal en de eilandengroep Azoren geschik te locaties zijn voor het genere ren van energie uit de oceaan golven." „In feite gaat het om de vertica le waterbewegingen in golfge- bieden. In een denkbeeldige waterkolom in zo'n golf be weegt het water op en neer als een klep in een motorblok. We zetten die beweging vervolgens om in een roterende beweging door lucht aan te zuigen en met die rotatie-energie brengen we een turbine in beweging. Die genereert uiteindelijk de elektri citeit." De installaties op Islay werken nu, door de kleine schaal waar op men opereert, duurder dan een centrale van vergelijkbare grootte. Maar wanneer het toe passingsgebied wordt uitge breid zullen, zo verwacht Whit taker, de kosten sterk dalen. PETER DE JAEGER Aardbeien kunnen nog smaak voller worden dankzij de vondst van de genen die zowel de geur, de smaak als de rode kleur be palen. Dit staat in het weten schapsblad New Scientist. De genen voor de mate van zoet. bitter en geur zijn géïidentifi- ceerd door Ken Manning van het internationale onderzoeks instituut voor de tuinbouw in het Engelse Wellesbourne. „Smaak is een balans tussen zoetheid en wrangheid van de vrucht", zegt Manning, die er aan toevoegt dat geur ook bij draagt aan de smaak. Manning en zijn team ontdek ten het gen dat codeert voor een eiwit dat suiker in de vruchtcellen afleven vanuit het floëem, het weefsel dat voe dingsstoffen over alle planten delen verdeelt. Het transportei- wit leven sucrose af in vacuolen of grote holten binnen planten- cellen. Het eiwit zit aan weers zijden van het celmembraan en geeft meer suikers door naar mate de vrucht rijper is. „Via overexpressie van het gen voor dit transporteiwit is de suikeraf- gifte in de vrucht te verhogen en dat geeft een zoetere aard bei", aldus Manning. Manning ontdekte ook zes ge nen die een rol spelen bij de overgang van de scherpe smaak van onrijpe aardbeien naar zoet en die tegelijk de vrucht rood kleuren. De genen produceren enzymen die scherp smakende polyfenolen omzetten in antho- cyaniden, die de rijpe aardbei zijn rode kleur geeft. Volgens Manning maken aardbeien fe nol-componenten om te voor komen dat de vrucht al wordt gegeten voordat die zaad heeft gevormd. „De wrange smaak is een afschriksignaal". zegt Man ning. Het team vond tevens de genen die betrokken zijn bij de aan maak van vluchtige verbindin gen die de aardbei haar rijke geur geeft. Volgens Manning zijn er 280 verschillende geur- componenten betrokken bij het aroma, dat een bepalende in vloed heeft op de totale smaak - beleving. Een van de genen maakt het enzym acyltransfera- se, dat zoetsmakende esters vormt door alcoholen met zu ren te combineren. Gewapend met deze ontdekkin gen hopen de Britse onderzoe kers een superieur aardbeienras te ontwikkelen, dat zoeter en rijker van smaak is en waarvan de geur alleen al het water in de mond doet lopen. Vanwege de ophef over genetisch verander de landbouwproducten willen ze dat bereiken via klassieke kruising. Genetische merkers moeten hen helpen de (wilde) variëteiten te vinden die zijn uitgerust met de gewenste sleu telgenen. Overdadig gebruik van antibiotica in landbouw en veehouderij kan leiden tot resistente bacteriën. Deze resistentie is mogelijk overdraagbaar van dier op mens. foto archief cpd PETER DE JAEGER De meeste antibiotica zijn in Europa per 1 april verboden als groeibevorderaar. Van de tien blijven er nog maar twee over. „Door een verbod op antibiotica wordt de veehouderij schoner. Daar is de Neder landse boer alleen maar bij gebaat", meent Martin Verstegen, hoogleraar Veevoeding aan de Landbouwuniversiteit YVageningen. In augustus vorig jaar verscheen een rap port van de Nederlandse Gezondheidsraad, waarin stond dat overdadig gebruik van an tibiotica in de landbouw kan leiden tot re sistente bacteriën, die niet te bestrijden zijn. Deze resistentie is mogelijk overdraag baar van dier op mens. De raad gaf daarom het advies om het gebruik van anti-micro- biële middelen als groeibevorderaars in de dierhouderij binnen drie jaar te verbieden. De Europese Unie wilde niet zo lang wach ten, en verbood per 1 januari dit jaar al zes antibiotica en per 1 april nog eens twee. „Het is niet zo dat de groeibevorderaars zelf leiden tot resistenties. Dat is nog nooit wetenschappelijk bewezen. Maar het gaat vooral om de groeibevorderaars met een nauwe verwantschap met antibiotica die als medicijn worden gebruikt. Die midde len willen we zo snel mogelijk kwijt", aldus Verstegen, die lid was van de adviescom missie van de Gezondheidsraad. Per jaar worden er 250 ton antibiotica gebruikt als groeibevorderaar, tegen 300 ton als dierge neesmiddel. Verstegen deelt overigens niet de angst van veel consumenten dat de groeibevorde raars uiteindelijk in het menselijk lichaam belanden. „De middelen werken zeer lang zaam. zijn alleen in de darm actief en ko men niet in het eindproduct terecht. Daar om zijn ze absoluut veilig voor de mens Dat ligt anders voor antibiotica die de die renarts voorschrijft." Hoe antibiotica de groei precies stimuleert is niet bekend. Wel blijkt overduidelijk het effect uit dierproeven. Als je bij kuikens de vorming van urease onderdrukt, krijg je tien procent meer groei. Urease verandert namelijk in de darm in ammoniak. Het kost het lichaam erg veel energie om deze stof onschadelijk te maken. Die energie kan het kuiken niet gebruiken voor groei. Drie jaar vindt Verstegen aan de korte kant om alternatieven te vinden. Maar zelfs die tijd wordt de onderzoekers niet gegund door de Europese Commissie. Om een soe peler overgang mogelijk te maken stelt Ver stegen voor om eerst antibiotica te verbie den in de afmestfase. „Dat scheelt al meer dan de helft in het gebruik, omdat oudere dieren veel meer vreten. Bovendien hebben jonge dieren meer baat bij antibiotica als groeibevorderaars. Het laatste zou je de kippen moeten aanpakken, want die nutti gen een minimale hoeveelheid." De Landbouwuniversiteit Wageningen, de Veterinaire Faculteit Utrecht en het Insti tuut voor Diergeneeskundig Onderzoek in Lelystad zoeken volop naar alternatieven. Onderzoekers veronderstellen dat antibio tica in de dunne darm verhinderen dat an ti-microben voedsel opnemen die bestemd is voor de gastheer. Hierdoor blijven dus meer voedingstoffen beschikbaar voor de groei. Datzelfde is deels te bereiken door toediening van probiotica of melkzuurbac teriën. Die vestigen zich op plaatsen in de darm waar anders gevaarlijke bacteriën gaan zitten. Verstegen heeft nog meer ver trouwen in prebiotica. Dat zijn stoffen die goede bacteriën verderop in de darm sti muleren om hun werk te doen. „Sommigen zweren bij een mengvorm van pro- en pre biotica zoals in gezondheidsyoghurts als Yakult." Consumptie van natte bijproducten uit de voedingsindustrie, zoals aardappelschillen, is eveneens goed voor het verteringsproces. Door fermentatie ontstaan producten die in de dikke darm lange eiwitketens alsnog afbreken en resulteren in vastere mest. „Fermentatie werkt dus als prebioticum. En het varken krijgt zijn nuttige functie van afvalverwerker weer terug", zegt Verstegen. Verder wordt geëxperimenteerd met toe voeging aan het veevoer van enzymen en organische zuren, die de darmflora verbe teren. „Door het verbod op antibiotica wordt het plotseling waardevol om de darmgezondheid te garanderen. Een ge zonde darmflora was voordien hooguit een bij-effect van toegediende antibiotica. Dat is een goede ontwikkeling die strookt met de eis die de maatschappij stelt aan de dierhouderij. Gefermenteerde bijproducten zorgen niet alleen voor een gezondere darm, maar leveren ook betere mest die minder stikstof bevat. Dat is goed voor de bodem en voor het milieu en werkt uitein delijk in het voordeel van de hele veesec- BEN APELDOORN In Engeland is een micropro cessor, een 'chip', ontwikkeld die in enkele minuten de aan wezigheid van ziektekiemen kan aantonen. Daarmee is de tijd die doorgaans gemoeid is met het stellen van een diagno se. met meer dan een factor 1000 teruggebracht. De chip bestaat uit een groot aantal micro-elektroden die elk meer dan 100 maal zo dun zijn als een mensenhaar. De super dunne elektroden zijn met be hulp van lasers vervaardigd. Door heel geringe spanningen tussen deze elektroden te creë ren kan men micro-organismen identificeren. Dit is mogelijk omdat elk soort micro-organis me weer iets anders op een elektrische lading van een zeke re sterkte reageert. Door het grote aantal micro-elektroden in de chip kan dat gedrag tot in de finesses in kaart worden ge bracht. En uit dat gedragspa troon kan worden afgeleid met wat voor soort micro-organis men men te maken heeft. „Deze detectiemethode", legt professor Ron Pethig, laserdes- kundige en hoofd van de afde ling Bio-elektronica en -com putersystemen van de Wales- universiteit in Bangor uit, „is min of meer afgeleid van de zo geheten elektroforese. die al ja ren wordt toegepast. Daarmee vinden kwantitatieve eiwitana lyses met behulp van elektri sche velden plaats. Elektrofore se levert onder meer een eiwit spectrum op waarmee de on derlinge verhouding van eiwit ten in bloedserum kan worden bepaald. Bepaalde eiwitten ne men namelijk in concentratie toe wanneer ergens in een or ganisme sprake is van een ont steking. Het eiwitspectrum van een patiënt levert dus veel in formatie voor de uiteindelijke diagnose." „De chip met het elektroden- raster zorgt voor labeling van de te onderzoeken micro-orga nismen," zegt Pethig. „Je stuurt die organismen door dat raster heen en registreert hun gedra gingen. Dat betekent dat er dus als het ware nat gewerkt wordt; een klein druppeltje op de chip is al voldoende, maar het is ook mogelijk om de chip te plaatsen in een detectievat dat met de te onderzoeken vloeistof wordt gevuld." Om uit te zoeken welke soorten micro-organismen er in een vloeistofmonster zitten is nu een kwestie van twee tot vier minuten, aldus Pethig. Voor het stellen van een diagnose aan de hand van een bloedmonster heeft men nu toch al gauw een aantal dagen nodig. Pethig; „Er moeten vaak kweken op voe dingsbodems in schalen wor den gemaakt om te zien wat voor gemene micro-organis men er in het bloed van een pa tiënt of in het water van een willekeurige sloot schuilen. Daar heb je laboranten, analis ten, artsen, microscopen, broedstoven en tal van andere apparaten en artikelen voor no dig. En vooral veel tijd." „Nu kan dat in een minstens duizend maal kortere tijd tegen een zeker tienduizend maal la gere prijs. De onderzoeksdia- gnose kan zelfs door een com puter worden getrokken. Om nog maar te zwijgen van de be sparingen aan ziektekosten en epidemiebestrijding die snelle re diagnoses met zich mee brengen." De afdeling van Pethig werd een klein jaar geleden in ge bruik genomen en is sindsdien in recordtempo uitgegroeid tot hèt ontwikkelingscentrum in Engeland van het grensgebied tussen micro-elektronica en microbiologie. De onderzoe kers hebben de chip, mede dank zij in totaal bijna vijf mil joen gulden steun van het En gelse ministerie van Handel en Industrie en van de Weten schappelijke Raad voor Bio technologie en Biowetenschap- pen, ontwikkeld in nauwe sa menwerking met een zestal grote Britse bedrijven uit de ge zondheids- en de voedingssec tor. Pethig weet echter nog niet wanneer de biochip in produc tie zal worden genomen. Hij denkt zelf dat dat pas kan wan neer er meer duidelijkheid is over de consequenties ervan. Want het is niet ondenkbaar dat duizenden artsen, analisten en laboranten door deze chip straks overbodig zullen worden. En niet alleen in Engeland... HORIZONTAALS. Kritische opmerking van een Duitse schrijver (8); 5. Echtedag om erop te komen (8); 6. Eender ontbreekt er een dier (4);8. In de regel gewoon zonder vis (4); 10. Letters van één kleur(5); 12. Serieuze jongen (5). VERTICAALS. Met grote snelheid een web maken (6); 2. Knoei om zo'n figuur te slaan! (6j; 3. De geplooide kant van een luchter zonder verlichting(5); 4. Het te genovergestelde van incasseren? (5); 7. Kortom, het is ook nog een Europeaan (5); 9. Ook drinkbaar (4); 11. Juist voor de vangst (3). Oplossing van dinsdag: 1laag-egaal-Gemaal 2. gier-groei-Roerig 3. kano-kanon-Ondank 4. veen-ze- ven-Evenzo 5. neer-meren-Noemer 6. nest-steen-Testen 7. pret-peter-Expert 8. moet-motel-Melote 9. tent-tante-Attent 10. pens-snoep-Nopens Gevraagd woord: GROENTEMAN Professor Ron Pethig met zijn microchip. HEINZ Schoner wassen dankzij een aan de Universiteit Twente ontwikkelde sensor binnen afzienbare tijd schoner worden gewassen met mind Ntroomgebruik. Een plaatje van een paar vierkante millimei kan nauwkeurig bepalen hoeveel wasmiddel nodig is en he vasproces stoppen als de was schoon is. De door ir. G. Laq eis ontwikkelde multisensor test tijdens het wassen versch ne malen het waswater. De sensor is in staat temperatuur, ri bleekactiviteit, geleidbaarheid en beweging van het waswaï meten. Ook geeft de sensor informatie over de vuildeeltjesi in het water zweven. Ondanks vele verbeteringen zijn wasmachines nog steeds v ter- en energievreters. Dank zij slimme elektronica draaien een complex programma af van chemische en mechanisch processen. Volgens Langereis kon het echter nog beter. Hei leem is nog in ontwikkeling, maar de industrie heeft grote I langstelling voor de sensor, die eenvoudig en compact in d r wastrommei te installeren is. Voor de aansluiting bijvoorbe 'n' zijn slechts vier draadjes nodig. Afbreekbare verpakking Komkommers en paprika's kunnen worden verpakt in eei eic logisch afbreekbaar jasje van plastic, gemaakt uit een rest; zi van verwerkte oliezaden. Het spul is ontwikkeld door hetj it rikaanse instituut voor landbouwkundig onderzoek in Bel tic Maryland. Bij de productie van plantaardige olie uit zadet i veel afval over, waarvan het meeste naar de diervoederfab te gaat. I let afval bevat veel glyceriden en fosfolipiden. Deze olj standdelen maken het biologisch afbreekbaar, kneedbaar :ht oplosbaar in water. Voor de plasticproductie moeten het v isti en hexaan er weer uit worden gehaald door het te vriesdrt lat bij min veertig graden Celsius en vervolgens fijn te malen sti de overgebleven pasta wordt uitgespreid over glasplaten id zich een dunne, flexibele film. Deze plastic laag kan bijvoi aki beeld worden gebruikt om verse waar te verpakken, zoals bij» ka's en komkommers. Een andere toepassing is het inkap i g van pesticiden en andere chemicaliën die langzaam moet sti werken. Fabrikanten van geneesmiddelen die langzaam ii ree lichaam moeten vrijkomen hebben al belangstelling getot rh» Ook wordt er gewerkt aan een gel om het haar te verstevij ïtii te kleuren. hi rik De meeste wetenschappers zijn ervan overtuigd dat alcoh »n me niet alleen door socio-economische, culturele of samt itr vingsfactoren wordt beïnvloed, maar dat ook erfelijkheidi rol speelt. Het zoeken naar het daarvoor verantwoordelijk t; blijkt echter verre van eenvoudig. Men vermoedt dat verst »n dene op elkaar inwerkende genen de drang tot alcohol be »n In hun zoektocht naar de erfelijkheid van alcoholisme ziji tenschappers aangewezen op experimenten met dieren Zo ontdekten Amerikaanse wetenschappers van de univet d van Washington in Seattle bij muizen een duidelijk verbat de] tussen een bepaald gen en alcoholverslaving. Of hun bevi n gen ook op mensen van toepassing zijn, moet nog wordei t derzocht. De wetenschappers hebben vastgesteld dat rattt dat wie men een voorliefde voor alcohol had aangekweekt, ee t tere hoeveelheid van de neurotransmitter proteïne Y in tx i de delen van de hersenen bezaten. Een neurotransmitter chemische stof die zorgt voor de overdracht van signalen priklcels tussen zenuwcellen onderling of tussen zenuwce spieren. Daarbij spelen de neuropeptiden, dat zijn eiwitte )en aan het uiteinde van de zenuwcellen worden aangemaakt een rol. Drankzuchtige muizen bij» UMl ,aJi val eid val Drankzuchtige muizen 2 De onderzoekers kweekten via genetische manipulatie twi:on soorten muizen. Bij de ene groep werd de neuropeptide Y :Cï wijderd. Bij de andere groep stimuleerden zij in bepaalde di van de hersenen een zeer sterke productie van deze prote n(j De muizen zonder Y-peptide bleken dubbel zoveel aJcoho ven water te verkiezen, zonder echter onder invloed van dr"3 cohol te faken. De muizen die een hoge hoeveelheid van trad neuropeptide produceerden, kozen daarentegen zeer zeld ev< voor de alcoholische dorstlesser, maar reageerden wel on jS{, meen heftig erop. Volgens de wetenschappers veroorzaal neuropeptide Y bij muizen duidelijk een overgevoeligheit alcohol. De vraag blijft echter of de muizen van de tweede groep arjde met alcohol proberen te overwinnen. Tijdens de experime bleek immers dat alcohol bij de muizen met peptide Y et angst- en stressverminderende werking had. De muizen j_ de peptide grepen bij onlustgevoelens niet automatisch n; fles en leken de kalmerende werking van alcohol eerder al prettig, maar niet noodzakelijk nevenverschijnsel te ervan schoon het nog veel te vroeg is om van een oplossing voot erfelijk alcoholisme te spreken, betekent het experiment ti een doorbraak. De neuropeptide Y heeft een zeer breed w kingsveld en is onder meer een van de belangrijkste eetlus mulerende basisstoffen in het menselijk lichaam. Bij vei dt derzoek moet worden bekeken of deze eetlustprikkelende ook bij mensen de drang naar alcohol stimuleert. ^et she iatl( hide, yis den k< I /fé/a/z- /s K A r\/<C zn! A i j _L_ 75 Ret

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22