Illegaal in Coupépolder geboord f Bewaarder en gevangene veroordeeld voor omkoperij Chinezen wilden me bloed van slang laten drinken' Rijn Veenstreek ïwoners watertoren oeten overlast dulden Lekker hapje Nieuw onderkomen voor jeugd Leimuiden Alkemade wil geen grote waterweg op grondgebied ISDAG 7 APRIL 1 chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv -chef marieta kroft, 071-5356411 fobswoude millenniumbestendig La/oude Burgemeester W. van Beek heeft Jacobswoude jiïnïumbestendig verklaard. De afgelopen paasdagen heeft ajjlenniumwerkgroep onder voorzitterschap van gemeente- grrjtans A. Meester gebruikt om het interne computersysteem 5|ten. Het systeem werd vooruitgezet naar 1 januari 2000 en tièijschrikkeldag 29 februari 2000. Achter alle simulaties die de jopen dagen werden uitgevoerd kon Meester een 'okee' zet- De klok terug zetten lukte ook zonder problemen. De ge- ite heeft tevens een noodstroomvoorziening gereserveerd Ie jaarwisseling. Een langdurige uitschakeling van het [uternetwerk op het gemeentehuis in Rijnsaterwoude is iee te ondervangen. t slecht weer binnen zwemmen jen De abonnementhouders van het Leimuidense bui ld De Kleine Oase kunnen dit seizoen met slecht weer te- fin zwembad De Hoorn in Alphen aan den Rijn. Zij krijgen ,50 gulden korting op het entreekaartje van 5 gulden voor Lejlphense binnenbad. Het bestuur van het zwembad heeft ppraken gemaakt om de Leimuidense zwemmers met weer toch in de gelegenheid te stellen hun baantjes te -fen. Want bij noodweer is het te gevaarlijk om in een bui- ad te zwemmen. De Kleine Oase is op die dagen dan ook ti Vooralsnog is het reductietarief voor abonnementshou- Van de Kleine Oase een proef. Na een seizoen bekijkt het -flur of het een succes is en of het ermee wil doorgaan. Het Euiden gaat 1 mei open. erijdelt winkeldiefstal Personeel van een winkel aan de Alphense e gisteren een dief die met een gordijn onder mos de winkel wilde verlaten. De politie hield de 47-jarige in- van Mijdrecht aan en gaf hem een proces-verbaal. Ook Lei# winkel in de Herenhof wist een oplettende verkoopster liefstal te voorkomen. Zij betrapte een 57-jarige Alphense pnder te betalen de winkel verliet. Ze is voor verhoor mee- ■knen naar het politiebureau. üie gewonden in het verkeer rifiaanden rijn» Drie Alphenaren liepen gisteren verwon- n op bij verkeersongevallen. Een 13-jarige fietser botste op jpsident Kennedylaan tegen een auto omdat hij geen voor- CÏ'erleende. Hij werd op de motorkap enkele meters meege- tjen raakte gewond. Een 56-jarige fietster liep hoofdletsel J 4en zij op het Raoul Wallenbergplein over het hoofd werd ^T) door een evenoude Hoogmadese bestuurder van een mi- Op de Oranje Nassausingel reed een vrouw met haar ^wienauto tegen een lantaarnpaal. De politie onderzoekt of Hink in het spel was. Alledrie de slachtoffers zijn naar het Mnd Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. alphen aan den rijn/den haag persbureau cerberus Een gevangenbewaarder en een gedetineerde die het eerste kwartaal van '98 allebei in de Alphense gevangenis doorbrachten kenden elkaar van vroeger en dus was de afspraak snel gemaakt. De 'omkoperij' begon onschuldig. De bewaarder smokkelde een pakje shag binnen voor zijn oude bekende en mocht in ruil daarvoor het wisselgeld houden. Maar al snel zou het niet bij wat tabak blijven. Volgens de officier van justitie S. Visser in Den Haag die gisteren de twee mannen bij de rechter van omkoperij beschuldigde, werden allerlei ge notsmiddelen, van tabak tot hasj en van alcohol tot cocaïne, de bajes binnengesmokkeld. Hij eiste tegen beide mannen een onvoorwaardelijke cel straf van vier maanden. De omgekochte bewaar der, een 40-jarige man uit Breukelen, kreeg die straf inderdaad opgelegd. Wel mag hij die straf afdoen met een taakstraf, dit tegen de zin van of ficier Visser. De oud-gedetineerde, een 50-jarige man uit Baarn, kwam er beter vanaf. Hij kreeg eveneens een taakstraf, maar dan in plaats van twee maan den cel. De ander twee maanden legde de poli tierechter hem voorwaardelijk op. Die motiveer de zijn uitspraak als volgt: „Ik kan nog enig be grip opbrengen voor een gedetineerde die in de gevangenis alles doet wat hij kan. Maar ik heb geen enkel begrip voor een bewaarder die^daar werkt en aan dit soort praktijken toegeeft. Het begint met tabak en voor je het weet eindigt het met een pistool dat naar binnen wordt gesmok keld." Bewijs Beide verdachten ontkenden de smokkel zoals die door de officier werd geschetst. „Hij heeft voor mij alleen een paar keer een pakje shag meegenomen", verzekerde de ex-gevangene. Zijn partner gaf meer toe. Hij erkende dat hij ook hasj naar binnen had gesmokkeld. De tabak en de hasj en de vergoedingen die daar tegenover ston den, leverden naar het oordeel van officier Visser al genoeg bewijs. De rechter was het met hem eens, maar oor deelde milder in de strafmaat. Officier Visser gaf daarom aan het eind van de zitting te kennen dat hij misschien in hoger beroep ging. Eerder tij dens de zitting zei hij namelijk: „Ik wil deze man nen keihard confronteren met een echte celstraf. Dan mogen ze samen achter de tralies nog een keer nadenken over wat ze gedaan hebben." hoogmadeMeeuwen komen massaal af op de mest die een boer zojuist uitreed over het weiland in Hoogmade. FOTO LOEKZUYDERDUIN llrendsveen marun kramp komstige bewoners van fertoren moeten mogelij- Jidsoverlast in de omge- lan de toren dulden, to meent de commissie lijke ordening van Al- ,e, het kan niet zo zijn dat jbeeld het cultureel cen- de Alkeburcht later aan I wordt gelegd omdat de lewoond is. f-er C. Uit den Boogaard I op dat de toekomstige ers zich vestigen op een I plek in Roelofarends- n dat ze daarvan de lus- de lasten moeten accep- frlij stelde voor om op fermijn een geluidsonder- lit te voeren zodat vast- veel decibelen er nu in I irt worden geproduceerd. Wethouder L. Beelen zegde toe deze suggestie nader te be kijken. Al eerder heeft hij de ge luidsoverlast bij de toekomstige bewoners aangekaart. Zij heb ben daar volgens de wethouder geen problemen mee. Voor de commissie was dit niet afdoen de want daarmee is niet gega randeerd dat de opvolgende bewoners niet gaan klagen. Ze kon overigens wel instem men met de verkoop van de to ren aan de Stichting Watertoren en de twee particulieren J. Wil- lemsen en D. Hoogenboom. De laatstgenoemden willen in het bovenste.gedeelte van de toren gaan wonen. De onderste lagen wil de Stichting Watertoren be nutten voor sociale-, culturele- en maatschappelijke activitei- ewout van der dussen De jongeren van Leimuiden krijgen een nieuw onderkomen. Een meerderheid van de com missie ruimtelijke ordening is gisteravond akkoord gegaan met de bouw van een nieuw pand aan de Kerklaan. De ge meente trekt hiervoor 90.000 gulden uit. „De angel is eruit", reageerde wethouder Daïm- brink van Jacobswoude opge lucht na afloop van een hevige discussie in de raadscommissie welzijn. Voor de vergadering leverden de jongeren de lange lijst met gemeentelijke voorwaarden ge tekend voor akkoord bij de wet houder in. De bestuursleden Richard van Rijn, Ted Mooren en Jos Lodewijk hebben geen probleem dat er een geluidsbe grenzer komt welke door de ge meente wordt afgesteld, dat er contacten moeten worden ge legd met andere jongeren, dat alle horecapapieren in orde moeten zijn en dat ze zich aan een sluitingstijd moeten hou den. Dat tijdstip is nog niet be paald. „Ik denk dat het twee uur wordt en daar heb ik geen moeite mee", aldus Lodewhjk. „We hopen wel op wat speling en ruimere tijd op bepaalde avonden." Verder mag de naam Outsiders of Keet van de wet houder niet meer worden ge bruikt. Deze namen zijn vanwe ge de problemen in het verle den te belastend. Een nieuwe naam hebben ze nog niet. Het was niet alleen de wet houder die voorwaarden stelt aan het nieuwe bestuur, ook de commissieleden stelden nog voorwaarden aan de wethou der. Vooral het CDA wil nog meer geregeld zien. „Het moet buiten het gebouw ook hygië nisch zijn en ze mogen geen al cohol verkopen aan minderjari gen en er mogen ook geen drugs worden verkocht", aldus R. Brunt. Ook wil het CDA dat er een relatie komt met de nog aan te trekken jeugdwerker, die zo spoedig mogelijk moet ko men. Gemeentebelang lag niet zo dwars, maar R. Spaargaren blijft het 'een vracht geld' vin den. Bovendien twijfelt hij of met de komst van het gebouw de problemen op andere plek ken, zoals bij het gebouw van Thuiszorg, worden opgelost. Steun kreeg de wethouder van haar WD. „Wij staan er he lemaal achter", aldus A. van der Pouw Kraan. Fractievoorzitter Van Dam hekelde zelfs de pro testbrief van omwonenden. „Die brief is een jaar te laat en het gebouw is niet voor twaalf maar zeker voor vijftig jonge ren", zo zei. „Er hebben zelfs ouders gete kend van kinderen die vroeger lid waren van de Outsiders", al dus Van Dam die nog wel fi nanciële bedenkingen had. De gemeente verwacht dat de bouw in het derde of vierde kwartaal van dit jaar kan begin nen. Rijnsaterwoudenaar Hans van der Horst weet alles van drukmachines rwoude jan westerlaken sint zijn verhaal met een ïte. Over een werkbezoek Jan. De taal van het land tij niet. Met gebaren pro- |i hij en de Japanners ei ndelijk te maken wat ze len. Een grote mok thee jr op tafel om de kelen te 1 Hans van der Horst Jonk hem tot de laatste leeg. Zonder dat hij im vroeg kreeg hij een Skom en daarna een der- feakenman uit Rijnsater- yjl'plofte' zowat. „Wist ik legt hij nu. „Het is in Ja- I gewoonte, dat je een pee in je kom laat staan n dJet meer wilt. Nu weet ik Bar toen niet. Ja, ik zat I te kijken, dat ze steeds .Sv mijn kom weer vol- )VI|ïn. We hebben er later Jmoeten lachen." Cf van der Horst is uitvin- zoals hijzelf liever zegt, velaar'. „Als ik ergens ibleem zie, probeer ik d3ai oplossing voor te vin- igenlijk speelt dat uit- ich allemaal af rond de hine. Het bijzondere i werk is dat ik het niet bedenk en ontwikkel, !t ook nog eens aan de ?ng. Gemakkelijk is dat :gt hij na een lichte aar spanning van jaren ilangs beloond met een ijke onderscheiding: een Van der Horst kreeg je onderscheiding bij :heid als directeur van ic BV in Alphen aan een bedrijf waar zo'n 'erknemers hun boter- irdienen. De Rijnsater- iaar, die zijn werkzame -steedde aan de onwik- n verkoop van machi- mee verpakkingsmate- plastic en karton kun- 555}rdcn bedrukt, steekt niet oelen of banken dat hij ■p zijn onderscheiding. Hans van der Horst reisde praktidsch de hele wereld rond. Hoewel zijn carrière niet al tijd over rozen ging, heeft die toch veel weg van een succes story. Van der Horst slaagde er steeds weer in nieuwe machi nes en technieken te ontwikke len en ook te verkopen. Hij schat, dat hij in minstens 76 landen zaken deed. „Ik ben naar alle delen van de wereld gevlogen. De vliegtickets kost ten me jaarlijks zeker honderd duizend gulden. Ooit nam ik in Tokyo een taxi om me naar een bedrijf te laten rijden. Maar in Japan hebben de straten geen naam. Zelfs de taxichauffeur wist het op een gegeven mo ment niet meer. Tot we de deur van een cafétje opendeden en we in zo'n twintig 'koppies' van Japanners keken. Daar moesten we zijn." Van der Horst begon zijn loopbaan als stempelmaker. Gewoon bij een baas. Die stem pels werden afgedrukt op sui kerzakjes. Duizenden maakte hij er. Als het werk bij'de baas erop zat, dook hij het schuurtje achter zijn huis in om nieuwe ideeën uit te werken. Zijn grote doorbraak was een apparaat om de inktdikte mee te meten. Dat ontwikkelde hij samen met een vriend. Met een 'kever' trok hij 's avonds, in de weekeinden en op feestdagen door het land om FOTO ENGEL LAMEIJER de eerste producten te verko pen. Twee jaar deed hij dat. Het liep als een trein. Aan het eind van de jaren zestig richtte Van der Horst het bedrijf Anderson Vreeland Inc. op. Later veran derde hij die naam in AV Flexo- logic BV. Die onderneming zit nu op het bedrijfsterrein Mo lenwetering in Alphen. Maar er zijn ook filialen in Duitsland, Frankrijk en Engeland. Een net werk van agenten bestrijkt de GS geven communicatiefout toe De afdeling bodemsanering van de provincie Zuid-Hol land wist niets van de boringen die enkele maanden ge leden in en bij de voormalige vuilstort in de Alphense Coupépolder zijn uitgevoerd. Daardoor heeft de afdeling niet, zoals gebruikelijk, vooraf advies kunnen uitbren gen. Ook de projectgroep Coupépolder is niet geïnfor meerd. Het besluit de boring toe te staan is genomen door een districtskantoor van de provincie. Gedeputeer de staten van Zuid-Holland zijn achteraf op de hoogte gesteld maar hebben op hun beurt verzuimd de betrok kenen te informeren. alphen aan den run/den haag* monica wesseling „De noodzakelijke communica tie heeft dus niet plaatsgehad", schrijven GS in antwoord op schriftelijke vragen van Groen- Links-statenlid C. van Laar. Het zal, verzekeren ze, niet meer ge beuren. Het districtskantoor heeft volgens provinciewoordvoerder M. van der Maas over het hoofd gezien dat de aanvraag voor een boorvergunning over een bodemsaneringslocatie ging. Om dat in de toekomst te voor komen heeft de afdeling bo demsanering onmiddellijk een lijst met alle bij de provincie bekende saneringslocaties bij alle districtbureaus neer laten leggen. De gewraakte boring is er een van een reeks, uitgevoerd door de Gasunie en bedoeld om de aanleg van een glasvezelkabel mogelijk te maken. Nog voor de vergunning was verleend, voer de de Gasunie een paar maan den geleden een boring uit in de provinciale weg bij het Aar kanaal. Dat gebeurde in het weekeinde: de week erop ver strekte het waterschap de ver gunning. GS hadden, zo schrij ven ze nu, mondeling toestem ming verleend. Voor die boringen heeft het waterschap volgens de provin cie terecht vergunning ver leend. Het waterstaatsbelang, het enige belang waar het wa terschap op dient te letten, werd niet geschaad. Bij de bo ringen werden ook het provin ciaal Aarkanaal en de ernaast gelegen weg doorsneden. Daar voor heeft de provincie direct aan de Gasunie mondeling toe stemming gegeven. De be zwaartermijn is niet afgewacht. De boring is vrijwel terstond uitgevoerd: een officiële ver gunning was er dus niet. Het bedrijf had haast en de provin cie wilde wel meewerken. Mocht bij de uiteindelijke ver gunningverlening blijken dat er wel bezwaren zijn, dan zijn GS bereid te kijken hoe de ver meende schade kan worden ge compenseerd. Van Laar is niet tevreden met de beantwoording van de vra gen over het verlenen van een vergunning. „GS en het water schap hebben mondeling toe stemming verleend. Dat kan echt niet. Burgers moeten be zwaar kunnen maken voordat iets gebeurt. Achteraf is altijd veel moeilijker." hele wereld. Van der Horst schat, dat zo'n 85 procent van de hele productie van zijn be drijf naar het buitenland gaat. De sleutel tot zijn succes? „Hard werken", zegt hij zonder te dralen. „Het ontwikkelen van een nieuwe machine bestaat uit vijf procent inspiratie en 95 procent transpiratie. Ik heb al tijd wel geprobeerd om een ze kere behoefte bij mijn klanten te kweken. Kijk, je kunt wel ver nieuwen, maar daarmee alleen red je het niet. Je moet dat, wat je hebt vernieuwd, ook aan de man brengen en duidelijk ma ken welke voordelen hij ermee kan boeken. Ik denk, dat dat al lemaal aardig is gelukt." Van der Horst, die wereldwijd patenten heeft op zijn uitvin dingen, krijgt nu de tijd voor zijn tweede passie: zeilen en reizen. Hij wil nog eens terug naar landen, die hij aandeed om zijn machines te slijten. ,",Op die momenten was je dan alleen maar bezig met je werk en niets anders. Daar had je geen tijd voor. Nu heb ik dat wel en hoop er dan ook werke lijk iets te zien." Wellicht doet hij China nog eens aan. Van dat land herin nert hij zich een etentje in een kamer waarvan de deur op een gegeven moment openging en twee vrouwen met een dikke slang om hun nek binnenkwa men. Eén van hen pakte een mesje en vilde de slang. De an der sneed hem open en ving het bloed op. „En wat gebeurde er? Inderdaad, ik was eregast, dus of ik dat bloed maar even op wilde drinken. Zie je het voor je? Daar ging de potentie van omhoog, zeiden ze. Ik heb er geen slok van genomen. Dat ging me te ver. Maar toen de slang in stukjes was gesneden en gebakken, heb ik er wel wat van gegeten. Het vlees smaakte een beetje naar paling. Dat was wel lekker. Zoals je ziet heb ik er niets aan overgehouden." Zendertje laat kerkklok gelijklopen woubrugge marun kramp De klok in de toren van de Nederlands hervormde kerk in Wou- brugge krijgt een zendertje, dat ervoor zorgt dat het uurwerk voortaan op tijd loopt. Elk uur gaat er een seintje naar de klok en worden de wijzers bijgesteld. Het uurwerk staat nu al maanden stil, omdat de kapotte on derdelen niet voorhanden waren. Om te voorkomen, dat de klok in de toekomst niet de juiste tijd aangeeft is er besloten een zendertje aan te brengen, dat in verbinding staat met een atoomklok en ervoor zorgt dat de juiste tijd wordt aangegeven. De klokkenmaker is hiermee een tijdrovende taak kwijt Hij moest de wijzers, voordat het uurwerk kapot ging, steeds vaker corrigeren. Ook de telefoniste van het gemeentehuis krijgt het mogelijk iets rustiger. Inwoners van Woubrugge belden de ge meente vaak op om de ambtenaren te attenderen op de foute tijdsaanduiding op de drie wijzerplaten. De firma Eijsbouts is bezig met de reparatie van het uurwerk. De tandwielen die de drie wijzerplaten aandreven waren com pleet versleten. Het bedrijf brengt ook het zendertje aan. De kosten bedragen on totaal 4600 gulden. Politiek maakt zich zorgen alkemade marun kramp Politiek Alkemade maakt zich zorgen over de plannen om een zogenoemd tussenboezem aan te leggen in het gebied tussen Leiden. Haarlem en Amster dam. Volgens de provinciale werkgroep en het Samenwer kingsorgaan Leidse Regio is zo n boezem in de toekomst nodig om grote hoeveelheden water op te vangen. De politiek vreest dat de polders in Al- keinade in aanmerking komen voor zo'n waterweg en dat agrarische gronden hiervoor moeten wijken. Zij drong er daarom bij wet houder L. Beelen op aan dat hij het standpunt van de Alkemade kenbaar maakt in het samen werkingsorgaan. Beelen betwij felde of de tijd daarvoor al rijp was. De zogenaamde gebieds- uitwerking voor de driehoek Leiden, Haarlem en Amsterdam geldt als bouwsteen voor plan nen die de komende dertig jaar worden uitgewerkt. De politici meenden echter dat het sein nu al kan worden afgegeven. Zij denkt dat het ge bied tussen de Kaag en de Braassem op termijn in aan merking komt voor een boe zem. De grond, zo voorspelde CDA-fractievoorzitter J. Uit den Boogaard, is dan niet geschikt meer voor akkerbouw of vee teelt en staat een paar keer jaar onder water. Dit water wordt vervolgens niet weg gemaald maar moet zakken en opdro gen. Hierdoor ontstaat een moerasachtig gebied. Uit den Boogaard vindt dit niet wense lijk. Hij gelooft wel dat zo'n tus senboezem nodig is omdat de waterstand door verandering van het klimaat hoger wordt. En, zo meent hij, dat moet er gens geborgen worden. Hij en de rest van de politici willen al leen niet dat dat enkel op Al kemades grondgebied gebeurt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19