Smitsloo woedend over verwijt 'machtsmisbruik' tseling vertrek jneentesecretaris lokt fractie BBL Nooit spijt dat we halsoverkop Nieuwe actiegroep wil snel modernisering Lange Voort Raad van State berispt Leiderdorp in piramidekwestie Nachtegalen, roepende reeën en knorrende kikkers op cd iordwijk schaft ik naaktstrand af BIJZONDER Regio SDAG 7 APRIL 1999 r lerdorp: 25.000ste inwoner lscpRP« Het is een jongen en hij heet Jelle: de 25.000ste in- Jvan Leiderdorp. Jelle Corstens is op 4 april, eerste paas- [boren. De gemeente krijgt geen extra geld uit het ge lfonds vanwege het bereiken van deze mijlpaal. Jelle andaag bezoek van burgemeester M. Zonnevylle en wet- j p. Kolman, die een spaarbankboekje met 25.000 euro- igeveer 130 gulden) voor hem meebrengen. ken Heinsiuslaan rijden weer irp» Alle bussen kunnen weer over de Heinsiuslaan in lorp. De bouwwerkzaamheden in de parkeergarage van celhof zijn sneller klaar dan gepland, en dat is weer het an langer doorwerken van de bouwers: tot tien uur 's e k. De Heinsiuslaan, langs de Winkelhof, was tijdelijk in Haatliting afgesloten, ook voor het busverkeer, omdat de ene Jft werd gebruikt voor een aantal vervangende parkeer- ln. Een groep omwonenden, met name oudere bewoners Van Alphenplein, was het niet eens met de maatregel, 66,lekende dat ze verder moesten lopen naar de bus. Mangen Leiderdorp 'geschokt' door het ije sJtselinge vertrek van ge- ecretaris G. van Hofwe- partij vindt dat Van n 'niet zo maar vrijwel jllijk al het werk uit kan laten vallen' en igen gesteld aan burge en wethouders, luder A. Roest veroor- vragen van BBL'er A. in harde bewoordin- iutj)it is tendentieus. Van eert een sfeer die in fei- irsoon van Van Hofwe- Ext|chadigt. Dat is uiterma- gvuldig." week werd bekend, k Hofwegen per 1 juni actie neerlegt om voor [te beginnen. Normaal ien geldt een opzegter- jn drie maanden. Maar Dariste ambtenaar van Lei- 't>esT werkt sinds gisteren br één dag per week. De dagen houdt hij zich et zijn eerste opdracht, rijf' nstructie duurt drie we- g. 1i ima neemt Van Hofwe gen vakantie op. „Uit deze af spraak blijkt een goede ver standhouding tussen hem en het college", stelt wethouder Roest, die over het gemeente- personeel gaat. BBL'er Van Dijk spreekt zijn vrees uit. dat de gemeente schade zal ondervinden van het plotselinge vertrek van haar se cretaris, en noemt het bericht een 'schokkende tijding'. „Hoe kan het college hier nu mee in stemmen", schrijft Van Dijk aan burgemeester en wethou ders. „Het spreekt vanzelf dat wij het besluit van Van Hofwe gen om te vertrekken respecte ren. Maar iedere werknemer is gebonden aan een redelijke op zegtermijn." Roest stelt dat de hoogste ambtenaar in goed overleg met burgemeester en wethouders zijn eerste opdracht als interim manager heeft aangenomen. „De gemeente wordt niet bena deeld. Van Hofwegen heeft toe gezegd zich ook 's avonds en in de weekeinden met de lopende zakefi bezig te houden, zoals met de plannen voor de as Santhorst Winkelhof. I IERWi itrand tussen Duindam- en Langevelderslag in ijk is na 5 mei geen creatie meer toegestaan, turisten blijft een flinke 8 D en noorden van Lange- ig en een kleintje tus- Koningin Wilhelmina- ird en Duindamseslag 3aar. Noordwijk schrapt ktstrand, omdat er vol- gemeente geen behoef- Joordwijkse college had aantreden al aangekon digd de ruimte voor naaktrecre- atie te gaan beperken. Volgens wethouder H. van Nes zijn de twee stukken naaktstrand die straks overblijven genoeg om aan de behoefte te voldoen. Ook VW-directeur A. Gerards kan zich voorstellen dat de twee stukken strand waar mensen straks nog uit de kleren mogen, voldoende zijn. „Wij zijn een groot voorstander van het feit dat we een naaktstrand heb ben, en dat het ook goed in het strandreglement staat. Net als de mogelijkheden om met hon den en paarden het strand op te gaan." Ien elkaar pas vijf maan- besloten toen halsover- trouwen. „De buurt |het wel een beetje maar wij vonden het naai. Het is toch goed :t? Ik heb er nooit spijt ad", kijkt Voorschote- èrrit Noorhoff (86) zestig Ier terug op zijn huwelijk jrtrud Derz (89). Ze hiel- in ook al 'verschrikkelijk' ikocp elkaar, benadrukt hij. snel 'moest' worden 'd, had te maken met de Zij was geboren in Al- Hamburg en werkte als zaheisje in Nederland. Qp a van de Tweede Wereld- 1cl verordonneerde Hitier dienstmeisjes moesten imen. „Dat wilden we ijk allebei niet. Van- 3ULun in 1938 bij elkaar ge- [door de vader van Gerrit |ff, die als kolenboer on- ■^■deren bij de dame kwam jfl Gertrud Derz in Den 'erkte. Hij vond Gertrud dig en nodigde haar uit is koffie te komen drin- Viphen aan den Rijn, zo- sijn zoon eens zou kun- ■moeten. deni en Gertrud kwamen er fchter dat zij de nodige uuftkomsten hadden. Een 17rl|belangrijkste was, dat ze i jarenlang in een wees- rijAdden gezeten. Gerrit zat aladl Marthastichting in Al- nofpmdat zijn moeder al jfyas overleden en zijn va- 1 zeven kinderen achter- e vader van Gertrud was dog gesneuveld en haar Burgemeester Cannegieter in gesprek met het echtpaar Noorhoff. moeder was op jonge leeftijd verongelukt. Omdat zij in het weeshuis slecht werd behandeld, was ze al lang blij dat ze op een gege ven moment in het buitenland kon gaan werken en Gerrit Noorhoff ontmoette. Die had intussen volop contact met z'n vader gehouden en alle gele genheid gekregen om van zijn hobby zijn beroep te maken: tuin- en bosbouw. Jarenlang werkte hij op enkele 'buitens' in Voorschoten, waar hij sinds zijn twintigste woont. De laatste vijf jaar zat hij bij de plantsoenendienst. ..Als voorman zeker", vroeg burge meester P. Cannegieter hem gisteren toen hij het bruidspaar kwam feliciteren. „Nee hoor. Als piccolo, als jongste bedien de. Maar dat geeft niet. Ik heb altijd genoten van mijn werk. Ik ken alle planten, ook de Latijn se namen. Ik l\ad daar 180 boe ken over. Ik wilde niet alleen maar geld verdienen, ik wilde ook alles weten." Van de natuur geniet hij nog altijd, net als zijn vrouw die ook graag borduurt en kookt. Aan dat laatste komt zij in Huize Adegeest echter niet meer toe. „We hebben hier een mooie 'Winkelcentrum hopeloos ouderwets en ongezellig' Oegstgeest krijgt er een nieuwe actiegroep bij, die zich inspant voor een snelle modernisering van het winkelcentrum Lange Voort. 'Oegstgeest Ge zellig' is een actiegroep voor Oegstgeestenaren die het wachten beu is, aldus de initiatiefnemers. De actiegroep verwijt de gemeente besluite loosheid die 'wordt veroorzaakt door een kleine groep verontruste burgers die tegen elk plan lijkt te ageren'. „Het huidige winkelcentrum is hope loos ouderwets en ongezellig stelt een van de initiatiefnemers, Petra Pels Rijcken-Oudshoorn. Zij zegt te spreken namens 'de grote meerderheid van Oegstgeest die gezellig wil winkelen'. Het is volgens haar niet voor niets, dat het centrum van Sasssenheim 'flink profiteert' van de Oegstgeest - se besluiteloosheid rond de renovatie. Volgens Pels Rijcken-Oudshoorn hoeft niets de renovatie nog in de weg staan. Zeker niet nu in het nieuwste ontwerp - dat 1 april werd gepre senteerd - de meeste knelpunten zijn weggeno men. „Bovendien wordt de verkeerssituatie op de Lange Voort aangepakt en krijgt de Montesso rischool een prima nieuwe plek." Volgens de Oegstgeestse is al veel te lang ge wacht met de modernisering van het winkelcen trum. De plannen die in november werden ge presenteerd vond zij ook niet slecht. De wijze waarop een kleine groep hierop reageerde, noemt Pels Rijcken-Oudshoorn 'buiten propor ties'. „Natuurlijk konden er verbeteringen wor den aangebracht, maar het concept was goed." De actiegroep verwijst naar de modernisering van het winkelcentrum in de gemeente Wester voort. Ook daar zou lang zijn gediscussieerd over de herinrichting van het winkelgebied. Hoewel het daar niet mogelijk was 'aan alle belangen recht te doen', was er volgens de actiegroep na de renovatie 'tevredenheid alom'. FOTO HIELCO KUIPERS huiskamer, een mooie slaapka mer, maar de keuken zou wat groter moeten zijn. Ik heb niet genoeg ruimte om te koken." Haar man zit met een ander probleem: „Als tuinier was ik altijd gewend vroeg op te staan. Daarom word ik vaak nog om vijf uur wakker. Dan zou ik best buiten willen wandelen, maar dat kan niet. Alle deuren zitten dan nog op slot." Dolce Gabbana demonstreert op 8, 9 en 10 april twee nieuwe geuren bij de Bijenkorf. Masculine, een frisse mannengeur op hout/citrus basis (50 ml 78,-/100 ml 110,-) en Feminine, een bloemige muskgeur voor vrouwen (50 ml 85,-/100 ml 115,-i De demonstraties vinden plaats op de parterre van alle zeven Bijenkorf filialen De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf (0 J De hamvraag kwam gisteren bij de zitting van de Raad van State over de Leiderdorpse 'hangpiramide' voor jongeren niet aan de orde. Is het roze gevaarte een 'gebouw', met als gevolg dat het ding niet op de parkeerplaats aan de Van Diepeningenlaan mag komen? Of is dat juridische haarkloverij? De twee partijen in het conflict - bewoner M. van de Leur en de gemeente Leiderdorp - besteedden nauwelijks aandacht aan de vraag. De definitiekwestie is al eerdere uitgekauwd. De Leiderdorpse commissie voor beroep- en bezwaarschriften én de rechtbank oordeelden, dat de piramide een gebouw is. Hij heeft een dak en wanden en is toegankelijk voor mensen. De rechter trok een streep door de bouwvergunning: op de parkeerplaats mogen geen gebouwen staan. Niemand wilde nog veel woorden aan de kwestie vuilmaken. Ook staatsraad Van Dijk niet. Er werd wel kort ingegaan op de totstandkoming van het besluit van burgemeester en wethou ders. Daarbij was volgens Van de Leur sprake van belangenver strengeling. De secretaris van de bezwarencommissie, die een negatief advies gaf over de hangplek, was later als ambtenaar betrokken bij het besluit om dat advies niet over te nemen. „Niet erg ver standig". vond Van Dijk. „De secretaris kon een belangrijke in formant zijn bij het totstandkomen van het besluit van B en W." De staatsraad had meer kritiek. Het 'verbaasde' hem dat B en W de bezwarencommissie geen volledig advies over de kwestie vroeg. De commissie sprak zich alleen uit over de bouwkundige kwalificatie, en niet over andere bezwaren van Van de Leur. Dat betekent dat als de Raad het besluit van de rechtbank vernietigt, de procedure opnieuw begint. 'Ik ben hier als voorzitter heel pissig over' De weigering van burgemeester en wethouders om de Oegstgeestse kweker E. Segaar een nieuw huis bij zijn bedrijf aan de Valkenburgerweg bij Rijnfront te laten bouwen, leidde gisteravond tot een aanvaring tussen Leefbaar Oegstgeest (LO) en wethouder M. Smitsloo. De gemeente gebruikt haar machtspositie om ondernemers 'de nek om te draaien', zie raadslid C. Oudendijk (LO). Ook het CDA uitte kritiek. Dat was tegen het zere been van Smitsloo, die vindt dat het college juist 'zeer zorg vuldig' met Segaar omgaat. keningen bij het gebruik van het wettelijk voorkeursrecht van de gemeente op aankoop van het terrein van Segaar. Oegstgeest wil de grond graag kopen, maar heeft volgens de kweker een te laag bod gedaan. Inmiddels ziet Segaar af van verkoop en wil hij zijn bedrijf uitbreiden. Maar daar geeft de gemeente geen toestemming voor. Oudendijk (LO): „Ik vind het niet van zorgvuldig bestuur ge tuigen als de gemeente haar CONNY VAN UFFELEN Na een felle woordenwisseling werd een besluit over het ver zoek van Segaar om een wo ning bij zijn bedrijf te mogen bouwen voorlopig uitgesteld. De kwestie wordt opnieuw be keken als er meer duidelijkheid is over de inrichting van Rijn front. De gemeente wil hier on der meer een bedrijventerrein inrichten. LO en het CDA zetten kantte- macht op deze manier benut. Er is hier sprake van een Cali- mero-effect: de gemeente brengt kleine ondernemers aan de rand van een faillissement". Smitsloo reageerde furieus op de uitlatingen van Oudendijk:. „Ik ben hier als voorzitter heel pissig over! Ik zit hier niet om iets door te drukken! Het ge bruik van termen als 'de nek omdraaien', 'rand van faillisse ment' en 'onbehoorlijk be stuur', vind ik geen wijze van met elkaar omgaan. U moet u eens bezinnen om u zo te uiten! Als iemand een hoger bod zou doen dan de gemeente, dan kan die ook Segaars grond ver werven." Oudendijk ontkende het woord 'onbehoorlijk' te hebben gebruikt, waarop Smitsloo voorstelde de geluidsband dan maar eens een keer na te luiste ren. E. van den Bosch van het CDA bekritiseerde de handel wijze van Smitsloo en sprak ook van 'een verkeerd gebruik van macht'. Ze vindt dat de ge meente Segaar voor vijf jaar een noodwoning moet toestaan, omdat de plannen voor Rijn front in fasen worden uitge voerd. „Daarna zien we dan wel weer verder." WD en D66 voel den echter niets voor een tijde lijke woning. De kwestie rondom de kas- senuitbreiding speelt al tien jaar. In eerste instantie wilde Segaar naar Denemarken emi greren en zijn bedrijf verkopen aan een projectontwikkelaar. Het plan voor die verkoop moest hij in 1996 echter laten varen, omdat Oegstgeest zelf al plannen had voor woningbouw in Rijnfront. Segaar zou eind 1997 meer horen over deze plannen. Kort daarop deed Oegstgeest een beroep op haar voorkeursrecht. Maar het bod was Segaar te laag, en hij zag af van emigratie. Wil Heemskerk met wadjang op zoek naar geluiden NOORDWUK MARIJKE DEN HOLLANDER Een cd met louter natuurgelui den. Dat is het resultaat van zes jaar speuren naar vogels en wild in de Amsterdamse Water leidingduinen (AWD), het ge bied dat zich uitstrekt tussen Noordwijk en Zandvoort. Noordwijker Wil Heemskerk maakte in totaal vijfentwintig uur aan geluidsopnames. Na veel screenen en schiften bleef daarvan een uur aan uniek ma teriaal over. Dat zijn de opna mes die Heemskerk uiteindelijk op een schijfje heeft vastgelegd. „Ik heb het vooral gedaan om een breed publiek te kunnen la ten meegenieten van al het moois dat je in de Waterlei dingduinen kunt tegenkomen", vertelt hij. Vijfentwintig jaar ge leden troonde een van zijn bu ren hem voor het eerst mee naar het duingebied. Vogel- en natuurliefhebber Heemskerk was meteen verkocht. Aanvan kelijk trok hij er vooral op uit om dia's te maken van vogels, planten en wild. Op een gege ven moment wilde hij eens wat anders. Hij ging zich toeleggen op het opnemen van geluiden uit de natuur. Heemskerk werkte niet vol gens schema's of draaiboeken. „Dat is onmogelijk", legt hij uit. „De natuur laat zich niet dwin gen. Je laat je leiden door de seizoenen en wat zich dan voordoet. Als je geluid opneemt moet je het ook treffen met de omstandigheden. Er zijn veel storende factoren: vliegtuigla waai, wind of gepraat van wan delaars. En ook als het net had gestormd, wist ik dat ik het niet hoefde te proberen, want dan is het geruis van de zee nog lange tijd te sterk op de achtergrond aanwezig. Waren de omstan digheden gunstig, dan trok ik er zo vroeg mogelijk op uit, zodat ik er was zodra het licht werd. Dan is het nog stil, waardoor je meer kans hebt op goede opna mes." Om tot goede resultaten te komen, had hij niet alleen op- name-apparatuur en een mi crofoon nodig. Heemskerk kwam er achter dat het geluid ook op een of andere manier moest worden versterkt. De Noordwijker toont lachend zijn eerste versterker. De deksel van een wadjang met een micro foontje erin. Maar toen het plan om een cd te maken serieuze vorm begon aan te nemen, FOTO DICK HOCEWONINC moest er professioneler worden gewerkt. „Daar heb ik behoor lijk in moeten investeren", ver telt hij. Er moest bijvoorbeeld een grotere schotel van kunst stof komen en telkens weer be tere richtmicrofoons. Heemskerk: „Het is natuurlijk je eigen keuze hoever je wilt gaan met de aanschaf van dure spullen. Laat je je te veel mee slepen, dan kan het een gevaar betekenen voor je portemon nee. Maar als het allemaal lukt, heb je het er graag voor over. Het is de eerste keer dat dit in de waterleidingduinen is ge daan. Het eindresultaat is mijn grootste voldoening. Als je het plaatje opzet, krijg je een heel relaxed gevoel. Als het een re genachtige of gure dag is, echt zo'n dag om binnen te blijven dus, dan hoef je het plaatje maar op te zetten en je waant je echt midden in het duinge bied". Aan de hand van de num- merweergave is goed te volgen welke dieren zijn te horen. In de omgeving van het Panne- land zijn het de spechten die hun rauwe schreeuwen en hun geroffel laten horen. Ook klinkt het geknor van de bruinkikker en zijn de koekoek, houtduif en tjif-tjaf te horen. Ook de nach tegaal met zijn lange uithalen en trillers zingt zijn lied op Heemskerks cd. De Noordwij ker verschalkte met zijn micro foon voorts druk brabbelende koperwieken, tsjirpende sprink haanzangers en legde zelfs het aparte geluid vast van twee naar elkaar roepende reeën. De cd van Heemskerk kost 29,50 gulden en is onder meer te koop op de volgende adres sen: de boekhandels Moby Dick en Van der Meer in Noordwijk, de museumboe- kandel van Naturalis in Leiden en Panorama Tulip Land in Voorhout.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17