dkkel voor lurzaam juwen Kanariepokken tegen kankercellen Leiden Leiden Regio Naar school ct/yw Rustige ontruiming van pand Koppenhinksteeg 1ERZOEK d:aNO AC 7 APRIL 1999 stelt strengere eisen toekomst in Leiden wil gaan bouwen, moet er mee houden dat de gemeente strenge eisen en aan duurzaam bouwen. Bovenop de regelin- Lr de rijksoverheid aan werkt, wil de gemeente rwaarden stellen waaraan bouwers moeten vol- rnn bouwers aan de andere kant te stimuleren, iden met een 'prikkelpremie duurzaam bou- aam bouwen wordt ;egaan dat een ge bouw, gebruik en veinig mogelijk scha- cten mag hebben op lilieu. Van rijkswege teld ^oor hod rhoogt de gemeente nt v )t 3000 gulden. r de gemeente voor bouwen, dan at nog weer wat ho rigen gebouwen voorbeeldproject rzaam bouwen die- andere bouwers van in kantoorgebouwen den ipraken worden jall ?r de manier waarop worden gedaan dan ijk verplicht is. iken als het onder woningen en het aan- zulle leggen van wegen zijn nog geen landelijke richtlijnen vastge steld. Maar nu al kondigt Lei den aan dat zij als het even kan eens stapje verder wil gaan dan Den Haag op deze gebieden verplicht zal stellen. 'De reden voor deze ambitie is simpel: duurzaam bouwen moet', schrijft de dienst Bouwen en Wonen in de notitie 'Duur zaam bou wen' die mor gen in de ruimtelijke ordening wordt besproken. Naast het uitvaardigen van aangescherpte richtlijnen, zet de gemeente nog een tweede middel in om bouwers zo ver te krijgen dat zij zo veel mogelijk rekening houden met het mi lieu. De komende jaren heeft Bouwen en Wonen 100.000 gul den beschikbaar voor premies aan opvallende projecten. Ove rigens komen alle bouwprojec ten voor deze premie in aan merking. dus ook de eigen bouwplannen van de gemeen- Premie voor opvallende projecten leiden In een feestelijke optocht liepen de kleuters van de Vrije School aan de Veste- straat gisterochtend naar hun nieuwe onder komen aan de Maresingel. De stoet werd halverwege tegemoet gelopen door enige muzikanten. De kleuters die les krijgen vol gens de ideeën van de Vrije School verhuizen naar een aanbouw bij de Vrije School Mare- land. Deze is vormgegeven door natuurlijke materialen en zachte kleuren. De nieuwe be huizing is onderdeel van een bouwplan dat kleuters en oudere leerlingen onder één dak moet brengen. Het plan kost 750 duizend gulden, grotendeels door de school zelf gefi nancierd. FOTO HIELCO KUIPERS wi NJBERICHTEN v egt. vlogen dit wekeinde ottefrderhout man/Kramer 7; P. Rotteveel 8; endenclub L. Polane 9: A.J. Link 10. ljuwendijk Zn 1, 4: R. PV Leiderdorp ivendijk 2; Comb. Van M. Reijerse 1,2,9; J. Koolmoes racht 3, 5; A.W.P. 3; Comb. J. Hartevelt 4, 5, 6, 7; 6; Comb. Diers- A. Petit 8; A. de Meij 10. Nik >erv hij front der wetenschap, dat is het streven van de Leidse spe ersiteit. En met succes. Niet zelden brengen Leidse i ikers opmerkelijke resultaten onder de aandacht. Maar I nderzoeken die minder opvallen dragen bij aan een an ichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt een orsnede van de Leidse wetenschap tegen het licht. Elke ertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Cees Melief. 5315 - 1EN?k si Het pand aan de Koppenhink steeg dat vorige week donder dag voor de tweede keer werd gekraakt, is vanmorgen op nieuw door de politie ont ruimd. Bij de ontruiming deden zich geen ongeregeldheden voor. Van het verzet tegen ont ruiming dat de krakers bij het begin van de actie aankondig den, was vanmorgen niets te merken. De man en de vrouw die op het moment van de ontruiming in het pand aanwezig waren, zijn aangehouden op verden king van diefstal. Bouwmateria len die door de loodgieter die de ruimte van de gemeente Prof. dr. Cees Melief immunohematologie en bloedbank) r r eigenlijk tegen om behandelen als een nfectieziekte? Zaak is n vaccin te ontwikke- e slechte eigenschap- 3235 morcellen krachtdadig 3- 531 it, zodat het lichaam lerstelt. Onderzoekers •ids Universitair Me- tJTiffttrum (LUMC) probe- j|te tonen dat het kan. lis Pasteur honderd f o7] len lukte met een vac- n de hondsdolheid, bruikbaar zijn tegen gevreesde ziekte van )rof. dr. Cees Melief (eremd optimisme re soluut de kop in. Het onder zoek naar de bestrijding van kanker heeft nog een lange en moeizame weg te gaan. Melief, hoofd van de afdeling Immuno hematologie en Bloedbank, staat aan de basis van onder zoek om dikke darmkanker te behandelen door middel van het menselijk afweersysteem. Met behulp van kanariepokken. Vijftien patiënten krijgen in het LUMC een vaccin dat sa men met de Franse pharmacie- gigant Pasteur Mérieux is ont wikkeld. ,,We verwachten niet dat het helpt", laat Melief doodleuk weten. ,,Deze patiën ten zijn ernstig ziek. We denken dat je bij een uitgezaaide kan ker te laat bent om met een im- Kom naar de open dag van de glastuinbouw. Kom kijken, ruiken en proeven in de kassen. Kom naar: Rijnsburg en Woubrugge op zaterdag 10 april. Volg de routeborden. Informatie over andere regio's? Bel gratis 0800 - 0231303 of kijk op Internet www.komindekas.nl muunbehandeling te beginnen. Maar als we zien dat het vaccin het immuunsysteem activeert en er geen bijwerkingen zijn, dan kunnen we het op patiën ten uitproberen die net zijn ge opereerd." Want dat is waar de proef werkelijk om draait. „We hopen dat het in combinatie met de traditionele behandeling, dus chirurgie en bestraling, wel werkt. Vaak heb je na een ope ratie micro-uitzaaiingen waar je met het chirurgisch lancet geen grip op hebt. Via het bloed wor den die versleept tot in de ver ste uithoeken van het lichaam, als sluipmoordenaars. Met een vaccin dat tegen afwijkende ei genschappen is gericht kunnen we misschien direct na een operatie of bestraling die stie kem uitgezaaide cellen bestrij den." Het inbrengen van een ver zwakt ziektevirus als vaccin is al honderd jaar geleden ontwik keld door Louis Pasteur. De moderne biomedische weten schap voegt daar een kleine aanpassing van het DNA aan toe. „Oude wijn in nieuwe zak ken", aldus Melief. Een on schuldig virus wordt gebruikt als vervoermiddel om een af weerreactie op te roepen. In het onderzoek dat de afdeling heel kunde van het LUMC op initia tief van Melief uitvoert wordt het kanariepokkenvirus ge bruikt. Vogels gaan onverbidde lijk voor de bijl, maar voor mensen zijn de kanariepokken volstrekt ongevaarlijk. Wel heeft het virus een sterke ontste kingsreactie en daarom is het een goede verpakking voor het vaccin, dat is gericht tegen het eiwit P53. Dit eiwit komt in vrij wel alle menselijke cellen voor, maar in tumorcellen is het pro minent aanwezig. Bedoeling is dat het afweersysteem die ei witrijke kankercellen onschade lijk maakt. Het vaccin is eerst getest, op muizen en chimpansees. „Daar hebben we gezien dat een tu mor opgeruimd kan worden zonder dat de gewone cellen worden aangetast. Maar we moeten er geen wonderen van Professor Cees Melief. verwachten. Je moet dit zien als het gevecht van een klein leger gespecialiceerde mariniers te gen hordes goed bewapende le gers, in dit geval een enorme overmacht aan kankercellen. Vandaar dat we vooral hoop hebben op resultaat in'combi natie met een operatie of be straling." Nog niet eerder is een thera pie ontwikkeld die zich richt op het eiwit P53. „Elders in de we reld is al wel veel onderzoek ge daan naar de bestrijding van kwaadaardige huidcellen, met frappante genezingen. Over de hele wereld zie je een opleving FOTO HIELCO KUIPERS van biomedisch onderzoek. Stap voor stap komen we tot betere vaccins, omdat we steeds beter het immuunsys teem begrijpen. En meer in zicht krijgen in de tactieken van kwaadaardige cellen om dat systeem te omzeilen. Maar we kennen nog lang niet alle stra tegieën, er zijn nog steeds cel len die hun kenmerken zodanig verborgen weten te houden dat ze als stealthbommenwerpers verborgen blijven voor de radar die het immuunsysteem is." Dat het onderzoek is gericht op dikke darmkanker ligt voor de hand. „Het komt veel voor chef wim wegman. 071-5356414. plv -chef herman joustra, 071-53 huurt waren opgeslagen, ble ken niet aanwezig. Het ontruimde gebouw ligt tussen de kraakpanden van de Weggeefwinkel en vegetarisch eetcafé Las Vegas. De krakers bleken dit keer de ruimte via deze kraakpanden te hebben betreden. Daarbij waren vol gens de politie zelfs muren ge sloopt. Na de vorige kraakactie heeft de huurder de ingang aan de Koppenhinksteeg dusdanig gebarricadeerd, dat het onmo gelijk was om via deze weg het pand binnen te komen. Nadat het pand vorige week voor de tweede keer was ge kraakt, kondigde wethouder T. van Rij meteen al aan dat de ge meente de actie niet zou tolere- WIJKLADJ)ER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl MEERBURG In buurthuis Matillo is vrijdag een inloop voor de jeugd van 12 tot 17 jaar met disco of spelletjes, zoals tafelvoetbal, darten, maar ook het biljart of de pooltafel kunnen worden ge bruikt. De toegang is gratis. De disco begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Het buurthuis staat aan de Zaanstraat 126. BURGEMEESTERWIJK In een serie van drie lezingen gaat Gerard Maas na hoe kleurbeleving en kleurtoepassing samenhangt met het bewustzijn van de mens vroeger en nu. De lezingen zijn op 8, 15 en 22 april en beginnen om 20.15 uur in cursus en opleidings centrum de Zonneboom, De Laat de Kanterstraat 5 (5123137). De kosten bedragen 37,50 gulden. MERENWUK Lieneke Schotanus van 'De Mirtetak' geeft vanavond uitleg over Muziek op Schoot. Aanvang: 20.00 uur. Donderdagoch tend is er van 10.00 tot 11.30 uur een open les voor ouders en hun kinderen van 4 maanden tot 4 jaar. Beide activiteiten kunnen los van elkaar worden bezocht en worden gehouden in Bibliotheek Merenwijk, Rosmolen 4. Per activiteit zijn de kosten 5 gulden. De cursus gaat uit van het ontwikkelingsniveau van het kind. Informa tie en opgave: telefoon 5211666. MERENWIJK De Doewinkel en het Maatschappelijk Werk begin nen maandag weer met oriëntatieochtenden voor buurtbewoners in Leiden-Noord, die graag iets meer buiten de deur willen doen. Er wordt kennis gemaakt met de mogelijkheden van vrijwilligers werk, cursussen en andere activiteiten van de buurt. Er zijn acht bijeenkomsten, steeds op maandag van 9.30 tot 11.30 uur in buurthuis 'Op Eigen Wieken', Valkenpad 5. Voor opgave of nadere inlichtingen kan gebeld worden met Barbara Glazemaker, telefoon 5223756. BINNENSTAD Voor de boekenmarkt van Amnesty International- Leiden op zaterdag 29 mei zijn nog boeken nodig. Deze kunnen van 10 tot 22 mei worden ingeleverd bij de Openbare Bibliotheek, de Bakkerij, Oude Rijn 44 b/c en in de meeste Leidse kerken. Infor matietelefoon 512202 of 5133939. PANCRAS De hobbycomputerclub houdt vandaag 19.00 tot 21.00 uur een clubavond in Buurthuis de Pancrat. De kosten zijn vier gulden. Het buurthuis staat aan de Middelstegracht 85 (5126243). LEEUWENHOEK De eerste van drie lesavonden over onder meer het landschap en de geschiedenis ervan is vandaag aan de Einstein- weg 2. Er volgen nog twee lessen op 21 en 28 april en drie excur sies op zaterdagochtenden langs bomen van parken, landgoede ren, lanen en particuliere tuinen. De kosten bedragen 50 gulden. Inlichtingen: 5174175 of 5173924. en daardoor zijn er ook veel sterfgevallen." Volgens Melief zou de overheid om die reden meer moeten investeren in on derzoek. „Je kunt dat niet alleen aan de farmaceutische bedrij ven overlaten." Dat neemt niet weg dat Melief blij is met Pas teur Mérieux. „Natuurlijk doet dit bedrijf mee omdat het denkt er straks aan te kunnen verdie nen. Maar het heeft wel een enorme ervaring op het gebied van geconstrueerde virussen." En die is van belang, omdat Melief nog een andere vorm van kanker op de korrel heeft. Baarmoederhalskanker wordt immers door een virus veroor zaakt en moet volgens de wet ten der logica dus via activering van het immuunsysteem te voorkomen zijn. Over de hele wereld sterft jaarlijks een half miljoen vrouwen aan deze ziek te, het merendeel in de Derde Wereld. Een vaccin zou het uit- strijkje overbodig maken. „Het uitstrijkje is heel effectief. Zo herkennen we meestal tijdig een besmetting. Sommige vrouwen genezen dankzij het immuunsysteem, andere wor den tijdig behandeld. Omdat je niet kunt voorspellen wie kan ker zal krijgen en wie niet is het maken van uitstrijkjes voorlo pig nog nodig." „Toch sterven jaarlijks in Ne derland nog driehonderd vrou wen aan baarmoederhalskan ker. En in ontwikkelingslanden is het een ramp, daar is het een van de belangrijkste doodsoor zaken onder jonge vrouwen. Een systeem van uitstrijkjes op zetten is daar ondoenlijk. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) erkent het probleem en zal daarom binnenkort de haal baarheid van preventie voor baarmoederhalskanker door middel van vaccinatie gaan uit testen. De discussie gaat vervol gens over het moment waarop je moet vaccineren: doe je dat al bij kleuters of vlak voor de eerste seksuele contacten zul len plaats hebben. Ik ben voor het laatste: het is eigenlijk ge woon een seksueel overdraag bare aandoening." t de Leidsch Dagblad HtCH I li V ANNO 1899 Vrijdag 7 April WARMOND - Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Se minarie Warmond worden door de Eerw. heeren geestelijken, die al daar hun theologische studiën hebben volbracht, aan de kapel der Stichting vier altaren geschonken, bestemd voor de kapellen rond het priesterkoor. Ze zullen toegewijd zijn aan de H.H. Martelaren van Gor- kum, de H. Liduina, St.-Jeroen en St.-Adelbert. ANNO 1974 LEIDEN - Het geurende bewijs van de lente: de poffertjeskraam. Dit jaar niet op de Beestenmarkt, waar tegen de middenstand van de Steenstraat bezwaren had, maar op de Lammermarkt. De kraam heeft al eerder in de buurt van de molen De Valk gestaan. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Maandag 8 april LISSE - Het fraaie weer heeft het afgelopen weekeinde voor een ware stormloop op de bollen- en kuststreek gezorgd. De grote trekpleister was Keukenhof, waar niet minder dan 45.000 toegangskaartjes wer den verkocht. Zaterdag waren het er 13.000, zondag 32.000. Het to tale aantal bezoekers steeg daardoor na anderhalve week tot 92.000. De grote parkeerterreinen waren vol. Daarnaast stopte de trein dit weekeinde voor de eerste maal in Lisse. Keukenhof-directeur W. van der Lee: „Het gaat fijn zo. In anderhalve week bijna 100.00 bezoe kers. Niet te geloven, al hebben we het weer natuurlijk wel erg mee. Wanneer het met Pasen ook zulk weer is, verwacht ik hier een heksen ketel". Ook de boottochten, die dit jaar voor de eerste keer worden ge houden vanuit Sassenheim naar de Kagerplassen stonden in de be langstelling. KatwijkerTon Diepenhorst, die zijn rondvaartbedrijf „Triton" tijdens het bloembollenseizoen verplaatste heeft geen spijt van dit experiment. „Het afgelopen weekeinde hebben we met vier boten, die elk honderd man kunnen bevatten, gevaren. Elke tocht van ruim een uur was bijna helemaal bezet. We hebben zaterdag en zon dag ongeveer 6000 passagiers gehad. Volgende week komt er nog een van de Avifauna-boten bij met 140 zitplaatsen." BARCELONA - CF Barcelona is al voetbalkampioen van Spanje gewor den. De Catalanen wonnen met 4-2 van Real Gijon en hebben nu met nog vijf wedstrijden te spelen elf punten voorsprong op Atletico Ma drid. Ook in de kampioenswedstrijd van zijn club heeft Jan Cruijff een grote rol gespeeld. De Nederlander bereidde drie van de vier doelpun ten voor en was telkens een groot gevaar voor de fors ingrijpende ver dediging van Real Gijon. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter u-aarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a-v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15