Simonis, Van Luyn en Hurkmans naar bisschoppensynf Kerk Samenleving =- NAVO lr Pasen va^el Servisch- orthodox niet bed<;'i' Kinderen van één Vader WOENSDAG 7 APRIL 1999 VANDAAG 7 De in 1651 geboren Franse priester Jean Babtiste de la Salie werd in het jaar 1900 heilig verklaard. In de onderwijsgeschiedenis heeft hij bekend heid verworven als oprichter van de katholieke scholen. Een jaar na zijn priesterwijding in 1678 stichtte De Ia Salie zijn eerste 'basisschool' voor arme jongens. Er zou den nog vele scholen volgen, waaronder ook middelbare- en tuchtscholen. Bovendien bedacht hij het systeem van 'klassen' en gaf hij les in de volkstaal, in plaats van het toentertijd gangbare Latijn. Jean Babtiste de la Salie over leed op zeven april 1719, de dag waarop hij nu wordt her dacht. Tulpen als 'oppepper' voor Israël nukerk» Met het uitdelen van tienduizenden tulpenbollen in Is raël hoopt de organisatie Christenen voor Israël het land ook dit jaar een 'krachtige mentale oppepper' te geven. Vrienden van Israël kunnen tot 30 juni tulpenbollen bestellen die, voorzien van naam en adres van de gever, in november aan Israëliërs ca deau worden gedaan. Vorig jaar vonden bij een eerste tulpenac tie ruim 100.000 bollen hun weg naar het land. Ze werden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de staat Israël op meer dan veertig plaatsen uitgedeeld. Doopplechtigheid in de Jordaan israél Een grieks-orthodoxe non waadt met een houten kruis door de rivier de Jordaan in Israël. Tientallen leden van de grieks-orthodoxe en de russisch-orthodoxe kerk doken gisteren tijdens een doopplechtigheid in de rivier. Daarmee vierden zij de verjaardag van de doop van Jezus, in diezelfde Jordaan, door Johannes de Doper. foto reuters Elly en Rikkert in de Marekerk leiden Elly en Rikkert Zuideveld geven komende zaterdag twee concerten in de Marekerk aan de Lange Mare 48 in Leiden, 's Middags om half drie is er een speciaal kinderprogramma, 's Avonds zingt het voormalige hippy-duo, dat zich in 1968 be keerde tot het christelijk geloof, zijn maatschappij-kritische liedjes in een programma voor volwassenen. Het avondconcert 'Maskers af. georganiseerd door het Missionair Overleg Leiden, begint om acht uur. Kaarten voor het kinderprogramma kosten 8,50 gulden en voor het avondconcert vijftien gulden. Ze zijn verkrijgbaar bij banketbakkerij J. Petersen aan de Haarlemmer straat 244 en bij boekhandel De Schatkamer aan de Heren gracht 29. Telefonisch kunnen kaarten besteld worden op de te lefoonnummers 071-541.97.07 en 541.45.84. Paus stormt Italiaanse top 20 binnen londen De Nederlanders lopen er niet warm voor en in de Ver enigde Staten is de verkoop zeer bescheiden, maar elders is de cd Abba Pater van paus Johannes Paulus II een groot succes. In Italië is de cd de top 20 binnengestormd en ook in Ierland en Polen, het geboorteland van de kerkleider, is de belangstelling voor het schijfje groot. Een woordvoerster van Sony Italië zegt zeer tevreden te zijn. ,,De cd doet het erg goed, wij zijn erg blij." Op Abba Pater is de paus in elf nummers in zang en gebed te horen. Hij zingt onder meer het Onze Vader in het Latijn. Het Vaticaan wil met het schijfje en de bijbehorende videoclip de aandacht vestigen op het komende Jubeljaar 2000. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Lopikerkapel. L.P.J van Bruggen te Elm, te Houten, W.J. op 't Hof te Nederhemert. te Rijssen (wijk 5), P.F. Bouterte Oudewater-Hekendorp; te Wier den (wijkgem. Noord). G. Herwig te Noordwi]k (buitengewone wijk gem. Ichthus) Aangenomen: naar Ameide-Tien- hoven. T. Wegman te Benschop; naar Maartensdijk-Hollandsche Rading, B. Remders, kandidaat uit Rijssen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt: voor Bergentheim, S.W. de Boer te Leek. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Groningen, C.G. Vreugdenhil te Lelystad. Sti Werktitel: 'De levende Christus in Zijn kerk als bron van hoop voor Europa utrecht anp Kardinaal Simonis en de bis schoppen Van Luyn en Hurk mans nemen in oktober deel aan de tweede bijzondere bis schoppensynode over Europa. Het officiële thema van de ver gadering. van 1 tot 23 oktober in het Vaticaan. is nog niet be kend. De werktitel van de Euro synode is 'De levende Christus Samenwerking bisdommen op roepingenzondag Met posters, folders en een set van vier freecards besteden de vijf bisdommen in Nederland aandacht aan het naderen van 'roepingenzondag', 25 april. Op die dag staat de katholieke kerk van oudsher stil bij de mensen, die zich willen inzetten voor 'God en de medemens'. Het campagnemateriaal wordt deze week aan alle parochies ver stuurd. Op de poster luidt de tekst 'werk voor mensen in de kerk'. Op de vier freecards zijn karak teristieke situaties voor een ker kelijk ambt of functie uitge beeld. Op de achterzijde staan behalve de tekst van de poster het adres en telefoonnummer van het bisdom. Het is de tweede keer dat de bisdommen Utrecht. Rotter dam. Groningen, Breda en Haarlem gezamenlijk het cam pagnemateriaal ontwikkelen. Dat gebeurde vorig jaar voor het eerst, in de vorm van een affiche en een boekenlegger. Tot dan maakten de bisdom men elk hun eigen materiaal. Roepingenzondag richt zich in de eerste plaats op roepingen voor het priesterschap, het dia kenambt en de functie van pas toraal werker. Maar ook de wer ving van religieuzen, cateche ten en parochie-vrijwilligers krijgt de nodige aandacht. Een ander doel van roepingenzon dag is 'het bevorderen van een klimaat dat uitnodigt en uit daagt tot het aannemen van een roeping'. De doelgroep van roepingen zondag wordt gevormd door middelbare scholieren, paro chie-vrijwilligers en mensen die op latere leeftijd gaan denken over werk in de kerk. Roepingenzondag is niet de enige manier waarop de kerk aandacht besteedt aan roepin gen en werving. De meeste bis dommen zijn daar het hele jaar door mee bezig. Zo bestaan er gebedskringen voor roepingen en worden presentaties ver zorgd tijdens markten voor stu die- en beroepsvoorlichting, bijeenkomsten van de Acht Mei Beweging en Contact Rooms Katholieken en op jongerenda gen. Bovendien organiseren de bisdommen periodiek open da gen. in Zijn kerk als bron van hoop voor Europa'. Simonis, aartsbisschop van Utrecht, zit namens de bis schoppenconferentie in de Raad van Europese Bisschop penconferenties (CCEE). Bis schop Van Luyn van Rotterdam vertegenwoordigt zijn collega's in Comece, de commissie van de bisschoppenconferenties in de Europese Unie. Bisschop Hurkmans van Den Bosch dankt zijn uitverkiezing aan het feit, dat hij sinds kort bisschop is. ..Voor een nieuwe bisschop is het altijd goed om ervaring in synodes op te doen", aldus een woordvoerder. De eerste bisschoppensyno de over Europa, eind 1991. ging over de vraag hoe de kerk moet reageren op de omwentelingen in Midden- en Oost-Europa. De bisschoppen pleitten destijds voor een herevangelisatie in zo wel West-Europa als in de vroe gere communistische landen van Oost-Europa. Voorafgaande aan de synode zullen de Nederlandse bis schoppen een consultatie hou den, waarin zij en andere des kundigen zich op de onderwer pen van de vergadering bezin nen. Paus Johannes Paulus II heeft drie voorzitters van de bij zondere bisschoppensynode benoemd. Het gaat om de Duit se kardinaal Joachim Meisner, aartsbisschop van Keulen, de Poolse kardinaal Franciszek Macharski, aartsbisschop van Krakow, en de Franse curiekar dinaal Paul Poupard. De Italiaan Dionigi Tetta- manzi, aartsbisschop van Ge nua, is benoemd tot voorzitter van de commissie woordelijk is voor h ment van de synode Aan de eerste namen ruim 130 uit Europa deel. vertegenwoordigers Konferentie van Eu ken, waarin protest caanse en orthodox menwerken, wooni gadering bij. pr\ a amsterdam anp Ik beu de enige op de hele school die uit Libië komt. Ik ben moslim omdat Allah ons heeft gemaakt. Hij heeft gezegd: alles wat Hij wil moeten we voor Hem doen. Als je de zee ziet, hoe mooi die is ge maakt, dan moet je Allah wel danken. Wanneer je de Koran leest, dan voel je dat het niet door mensen is bedacht. Die woorden die er staan kunnen men sen niet zelf maken. Ook bij de Bijbel kun je soms voelen dat mensen het niet hebben bedacht. De Bijbel was er eerder dan de Koran. Je vraagt je af: waarom hebben de profeten toen niet meteen de Koran geschreven? Dat is omdat de Bijbel goed was toen hij geschreven werd. Maar de mensen hebben er dingen in veranderd en daarom kwam later de Koran. Toen de Koran kwam zei Allah dar niemand het mocht veranderen, zodat de Koran altijd heel zou blijven. Allah zei: jullie moeten geloven wat Ik heb gezegd. Wie niet in Sohaila (10 jaar, afkomstig uit Leiden) vertelt over haar geloof Mij gelooft en in de profeet - vrede zij met hem - die wordt niet beloond. Moslims krijgen heel veel beloning van Allah. Je gaat naar het paradijs en ie mag daar al les wat je wilt. Je krijgt ook beloning als je in je leven een paar foutjes hebt gemaakt. Maar dan moet je wel een goede moslim zijn. Je hebt altijd rust als je een goed moslim bent. Soms komt daar de setan tussen. Jullie noemen dat de duivel. De setan pro beert je in de war te brengen, zodat je niet meer weet wat goed is. Maar als je een goed moslim bent en voor Allah salciat en smeekbeden doet, overal en altijd, dan heb je Allah in je hart. Wij vinden Jezus en Mohammed - vrede zij met hen - allebei even lief Christenen zeggen dat Jezus - vrede zij met hem - de zoon is van Allah, maar dat kan niet want Allah is geen mens. Dan kan Jezus toch nooit Zijn kind zijn? WEEROVERZICHT BUITENLAND Zijn 'gevoel in het jaar anders, maar d dementen op Servië paasfeest van D. overschaduwen. ,,V door de eeuwen hi gen gevoerd, tegen en de Oostenrijkers noe zijn altijd naar de it|_ gaan", aldus de voo 00 de servisch-orthod chie in Amsterdam. Het hoogtepunt v kelijk jaar valt in de kerken dit jaar op 'ffa week na het westi feest. De enkele l js servisch-orthodoxe in Amsterdam zulli na de dienst de s ?n van de bombarden denken. Verder zal r c Jekic een paasfeest andere. In het afgelopen riep priester D. VI; zijn preek de gelovi| kalm te blijven en v and te bidden. ,,Wi vrede leven, wij oorlog niet", zegt Servisch-Orthodoxe heeft ook in Rotte parochie. Behalve een woedt er volgens de van het kerkbestuu mediaoorlog tegen viërs. „Maar wat k daaraan doen? Nik maar gewone men een vijandige hoi r aanzien van de Servp derland heeft hij nog niets gemerkt. NAVO-lid Grieken de alliantie maandaj om tijdens het orth sen een staakt-het acht te nemen. Dai de NAVO volgens m Buitenlandse Zake frt Papandreou respe &rs voor de gevoelighed kei Servische volk, dat j n<j| bolische waarde aar feest hecht. Het oi orthodoxe Griekenla houdt nauwe bande I eki gul ;pr£ ijk' i) L. NE i in. Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Wisselend bewolkt en in het zui den enige tijd regen. Morgen dro ger en af en toe zon. Maxima van 4 graden in het noorden tot II in het zuiden. Zweden: Vooral in het zuiden enige tijd re gen. In de loop van morgen droger en kans op zon. Middagtempera- tuur 4 graden in het noorden en 10 in het zuiden. Oenemarken: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Vooral vandaag een stevige wind. Morgen droger en meer zon. Middagtemperatuur on geveer 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Vandaag enkele buien, maar ook perioden met zon. Morgen eerst overwegend droog. Later op de dag meer bewolking, meer wind en later ook regen. Maxima blijven 10 tot 16 graden. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en enkele bui en, tussendoor ook zon. Morgen droger en wat vaker de zon. Mid dagtemperatuur 10 tot 14 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag een paar buien afgewis seld met zon. Morgen meest droog en zonnige perioden. Maxima iets lager; 13 tot 17 graden. Portugal: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima van 21 tot 28 graden. Madeira: Flink wat zon en droog. Middag- temperatuur ongeveer 21 graden. Spanje: Vrij zonnig, maar in het noordoos ten nog wolkenvelden en enkele buien. Maxima uiteenlopend van 16 graden bij Barcelona tot 31 in het zuiden. Canarische Eilanden: Zonnig en droog, aan de noordzij de een paar wolken. Maxima tus sen de 21 en 25 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 23 in Tanger tot bijna 30 in Agadir. Tunesië: Eerst zonnig en droog. Vanavond of morgen meer bewolking en en kele regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag meer wolken en enkele buien, mogelijk met onweer. Mor gen vooral in het oosten nog een bui, maar ook zonnige perioden. Middagtemperatuur 15 tot 20 graden In de loop van vandaag steekt de Mistral op die pas vrij dag weer afneemt. Mallorca en Ibiza: Vandaag toenemende bewolking en later op de dag enkele regen- of onweersbuien. Ook morgen bui ig en bovendien soms een stevige noordelijke wind. Maxima dalend naar 17 graden op morgen. Italië: Vandaag in het noorden en westen meer wolken en buien. Ten zui den van Rome nog zonnig. Mor gen overal regen- en onweersbui en met in het noorden meeste kans op zon. Maxima dalend naar waarden rond 17 graden. Corsica en Sardinië: In de loop van vandaag meer be wolking en enkele regen- of on weersbuien. Soms een harde wind. Morgen aanhoudend buiig. Maxima dalend tot ongeveer 16 graden op morgen. Malta: Vandaag zonnig. Morgen wisse lend bewolkt en enkele buien, DONDERDAG 8 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.00 Zon onder 20.23 Maan op 02.50 Maan onder 11.26 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.56 21.13 08.29 20.46 04.35 17.15 04.16 16.56 kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden Weerrapporten 07 april 08 u temp neersl Malta in* 1 13 6 0.0 wl 21 5 0.0 rw 10 9 6 1.0 nnolO 26 18 0.0 n4 23 14 0.0 w.s. 0 22 8 0.0 "4 17 10 01 abonneeservice 4 19 7 0.6 Abonnementen 071-5128030 jno 1 27 9 0.0 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 07' LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) nnw2 25 9 0.0 w.s.0 23 5 0.0 wzw2 21 11 0.0 w 7 12 9 2.0 16 9 2.0 Oslo 11 8 6.0 Rome w7 13 9 2.0 Split directie B.M. Essenberg, W.M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klem Schiphorst (adjunct) 40 Stockholm regen bewolkt onweer V warmtefront regen cCS, sneeuw V koufront opklaringen 2^. hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal 13 9 1.0 War* 18 9 1.0 21 15 0.0 15 5 3.0 18 10 110 23 12 14.0 3 -2 0.5 20 8 0.1. 9 4 0.0 13 8 0.8 W F 21 8 00 21 10 9.0 31 22 48.0 19 10 0.0 23 14 0.0 30 12 0.0 16 12 0.1 29 22 0.0 17 7 0 1 22 18 0.0 14 7 6.0 14 3 3.0 24 11 0.0 redactie F Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 5 Familieberichten: 0 2 3 - 53 1 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071- 5315 "'L ADVERTENT1! Itn Maandag t/m vrijdag van 8 P 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTjCjer Maandag t/m vrijdag vr~0 071- 5143 545 ABONNEMENT* b bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigi' het automatisch afschrijven v. abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER|| Voor abonnementen die per pc worden verzonden geldt e< in portokosten per verschijndi LEIDSCH DAGBLAD OP ca eilijk lezt hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), is eens van het regionale nieuws uil' Dagblad op geluidscassette I informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lf K K soms met onweer. Middagtempe ratuur rond 20graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur oplopend tot rond 20 graden. Stevige wind op Egeische Zee neemt vandaag af. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden, maar vandaag ook nog kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtempera tuur tussen 17 en 24 graden. Duitsland: Wolkenvelden en enkele buien, soms met onweer. In de Duitse Bocht een stevige wind. Morgen droger en zonnige perioden. Tem peratuur dalend tot ongeveer 13 graden. Zwitserland: Vandaag meer bewolking en bui en, vanaf 1500 meter ook sneeuw. Morgen geleidelijk droger en opklaringen. Middagtempera tuur dalend naar 10 tot 15 gra den. Oostenrijk: Vandaag geleidelijk meer bewol king en enkele buien, vanaf 1600 meter sneeuw. Maxima eerst 15 tot 20 graden, morgen dalend tot 14 graden. Polen: Bewolkt en van tijd tot tijd regen of motregen. Middagtemperatuur dalend tot ongeveer 14 graden. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en van tijd tot tijd regen of motregen. Middagtemperatuur 15 tot 20 graden. Hongarije: Toenemende bewolking en vooral morgen enkele buien. Maxima on geveer 20 graden. K N H U I Z ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezoni feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14