Leiden Regio jlegale ou vvsels aan .^De Moenpiepers: voor het plezier en het bier Moot Court is succesnummer Alleen de klinknagels komen niet meer terug Jan de Kier overleden gf"— leiden pakt Laatste glas NSDAG 7 APRIL 1 n 2 MM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 LEIDEN ONNO HAVERMANS Petra Tolen ziet er piekfijn uit in haar grijze mantelpakje, het lange blonde haar bijeengehou den in een klem op het achter hoofd. Ze pleit met vuur om te voorkomen dat haar cliënt zal worden uitgeleverd aan Portu gal, dat hem wil berechten we gens misdaden tegen de men selijkheid. Een denkbeeldige cliënt, want Tolen verdedigt de fantasie-generaal Ricochetto, ex-staatshoofd van de verzon nen staat Calagenta, die overi gens verdacht veel lijkt op de Chileense ex-dictator Pinochet. Haar opponent, Florestan van 't Hek, heeft het gemakke lijker. Zijn pleidooi, dat elk land het recht heeft de omstreden generaal te berechten, komt overeen met zijn eigen overtui ging. „Zij moet advocaat van de duivel spelen, maar dat is de sport. Eigenlijk zouden we het nog een keer andersom moeten doen." Dat zit er echter niet in. Ruim driehonderd Leidse stu denten zijn deze week actief in de oefenrechtbank van de rech tenfaculteit, Moot Court. Daar mee zit de organisatie eivol. Moot Court is een succes nummer. De Katholieke Uni versiteit Brabant in Tilburg neemt het Leidse voorbeeld volgend studiejaar over. „Elke jurist moet met kracht van ar gumenten kunnen betogen of weerleggen. Dat verwacht men, ook als je geen advocaat wordt. Hier kun je kijken of je daar goed in bent", zegt coördinatri ce mr. A. Broekers-Knol. „Het eerste jaar van de rechtenstudie is vrij droog, gericht op kennis opdoen. De meeste studenten hebben geen notie van het vak van jurist. Ze hebben een voor stelling van de televisieserie LA Law, maar daar blijft het bij. En kijken in de rechtbank is pas sief. Na hun propedeuse moe ten ze in drie maanden zelf een juridisch probleem uitzoeken." De studenten zijn stuk voor stuk enthousiast. „Goed dat je eens een keer je zegje moet doen, want het is heel belang rijk dat je in het openbaar kunt spreken", vindt Van 't Hek. „Je leert een hoop, al wordt een echte rechtszaak natuurlijk niet in twintig minuten beslist." To len bekent dat ze 'wel heeft ge mopperd' over het vele werk voor weinig studiepunten. „Maar het is erg leuk om te doen. Vandaag blijft toch de grote dag. Iedereen is netjes ge kleed, dat brengt ook extra spanning met zich mee." De Leidse universiteit begon zes jaar geleden met haar oe fenrechtbank voor tweedejaars studenten. „Ze moeten er hard voor werken", aldus Broekers- Knol. „Ze moeten een artikel schrijven en dat later weer om werken tot pleitnota. Ze krijgen vijf keer videotraining, zodat ze zien hoe ze overkomen, want je kunt nog zo'n goed verhaal houden, als de presentatie slecht is komt het niet over. Na afloop krijgen ze positief com mentaar van de rechters. Die rechters zijn meestal pro fessionals. Echte rechters, ad vocaten, burgemeesters en par lementariërs, in totaal liefst 84 stuks, zetelen drie dagen lang onder inderhaast opgehangen portretten van koningin Beatrix in de tot rechtszalen omgeto verde klaslokalen van de facul teit. Ze prikken opeens door een heftig betoog heen met een kennisvraagje of laten de advo- caten-in-spe nog eens uitleggen wat ze eigenlijk willen zeggen. Tolen krijgt van 'haar' rech ters een pluim. „Op het mo ment dat u punten kon scoren, deed u dat, met goede antwoor den. Wij zijn heel tevreden." Van 't Hek moet oppassen voor overacting. ,Als u naar een ant woord zoekt, wordt de acteer prestatie minder, dat is jam mer. En met op tijd komen kunt u ook scoren." Naar nu bekend is geworden, is op eerste paasdag overleden Jan de Kier, voormalig boek handelaar te Leiden. De laatste telg uit een bekende familie van boekverkopers werd 89 jaar. Hij is inmiddels gecremeerd in Be- nidorm. Na zijn pensionering trok hij zich samen met zijn vrouw Sophie terug in die Spaanse badplaats. Hoewel er al sinds 1975 geen De Kier meer in de zaak zit, leeft de naam nog altijd voort in Leiden en omstreken. Sterker nog, door expansie in Leider dorp, Oegstgeest, Katwijk en Voorschoten verbreidde de naam De Kier zich in de jaren '80 alleen maar. Dit, omdat drs. L.H Los bij de overname be sloot de naamsbekendheid van" De Kier te laten prevaleren bo ven een naamswijziging. Hugenoten van oorsprong werkten de de Klers' die rond 1670 naar Leiden kwamen aan vankelijk in de lakenindustrie. Omdat er daarin mindere tijden aanbraken, schoolden zij zich om tot warmoezeniers, groen- tenkwekers. Dat was ook het beroep van Bartholomeus de Kier die in 1876 vanwege een zwakke rug en op aanraden van de dominee 'in de boeken' het begin van een tra ditie, want nadat eerst zoon Jo- han de zaak aan de Groene- steeg overnam en in 1930 ver plaatste naar de Nieuwe Rijn, stapten ook diens zoons, Bart en Jan, in het familiebedrijf. Bart bemande vooral het anti quariaat op nummer 33, Jan hield zich bezig met de verkoop van nieuwe boeken en vooral ook schoolboeken op nummer 45. Na de oorlog breidden de acti viteiten zich uit tot het organi seren en sponsoren van lezin gen, alsmede het uitbrengen van boeken over Leiden. In 1962 trok Bart de Kier zich om gezondheidsredenen terug. Bij zijn afscheid voorspelde hij dat geen van de kinderen echt geïn teresseerd was in het boeken wezen, maar dat er mogelijk een De Kier zou blijven bestaan zonder een De Kier in de zaak. Die voorspelling van zijn broer kwam uit toen Jan de Kier, na bijna een halve eeuw in het boekenvak te hebben gezeten, zich terugtrok uit de zaak. Het eeuwfeest had hij nog net mee gemaakt, maar een opvolger diende zich inderdaad niet aan. Het Leidsch Dagblad meldde daarover op 1 maart 1975: 'Er gebeurt niets rampzaligs. Alleen het vriendelijke gezicht van De Kier gaat weg. Maar er komt een ander vriendelijk gezicht in de plaats.' lid-Holland houdt vast aan slibstort VQI jaag/leiden Het nieuwe college van gedeputeerde staten esjlt vast aan slibstort in de Oostvlietpolder. Dat blijkt uit het twe collegeprogramma dat vanochtend is gepresenteerd. Al- .als er zich duidelijke alternatieven aandienen voor de stort, let college zijn besluit heroverwegen. In de wandelgangen al gesteld dat de gedeputeerden die voorlopig riiet zien. ^(provinciebestuur hoopt Leiden, dat de stort uit het bestem- --|splan schrapte, alsnog te overtuigen dat de voorziening er ibif komen. 0 mmetjes omgekomen bij brand L. Bij een brand in een loods aan de Besjeslaan zijn twee frietjes van drie weken oud omgekomen. In de loods ston- cok machines voor straatwerk, een deel van het machine- m (bleef behouden. Het brandje brak uit rond 17.00. Omdat •lermoeden bestaat dat er asbestdeeltjes zijn vrijgekomen is t difrecte omgeving van de loods afgezet. De gemeente haalt Isbest weg. ËT ilitie pakt mbreker op V Omdat vier mannen zich vanochtend in alle vroegte ver boet ophielden in de omgeving van het Vijf Meiplein riep een lt een paar collega's op. Bij het zien van de politieauto's I het viertal de benen. Eén van hen, een 20-jarige Leidenaar, op de Telderskade worden aangehouden. In zijn auto trof olitie inbrekerswerktuigen aan. Het doel van het viertal [emeente gaat strenger optreden tegen Leidenaars onder vergunning bouwen. In het uiterste geval kan Aetekenen dat de gemeente overgaat tot bestuurs- ag. Het bouwwerk wordt dan op kosten van de eige- afgebroken, mocht deze niet reageren op de oproep ''lelf te doen. Brug tussen Haagweg en Morsweg weg voor renovatie Je kunt van een Leidenaar niet verwachten dat 'ie ineens een maand lang een andere route gaat lo pen, omdat er nou toevallig een brugdek wegge haald wordt. Dat bleek gistermiddag toen het brugdek van de Rijnzichtbrug werd weggetakeld. Een bejaarde man en een vrouw die net inkopen had gedaan liepen tussen de werkzaamheden door alsof het ging om een onschuldige poets beurt. En groepen studenten balanceerden met fiets en al op de smalle richels van de naastgele gen oeververbinding, de evenwijdig aan de Rijn zichtbrug lopende spoorwegbrug. Als de studenten deze route willen vervolgen, gaan ze nog zware tijden tegemoet. De Rijnzicht brug is de komende vier weken afgesloten. De uit 1932 stammende, tussen de Haagweg en Mors weg liggende brug is aan vernieuwing toe. De op knapbeurt is gistermiddag officieel begonnen met het wegtakelen van het brugdek. Het oude stalen dek hing gistermiddag om 14.30 uur in de lucht. Voordat de 'val', zoals het beweegbare gedeelte van het brugdek genoemd wordt, eruit gehaald kon worden, moest eerst de stellage erboven worden weggehaald. Voor het naar achter trekken van deze loodzware con structie, die ervoor is bedoeld om de brug om hoog te liften, was een aparte kraan nodig. In de Rijn lag een ponton te wachten die het dek voor de sloop naar Alphen aan den Rijn moest brengen. Omdat de hefbrug een gemeen telijk monument is, moeten zoveel mogelijk ken merkende eigenschappen van de brug behouden blijven. Dit betekent dat het nieuwe brugdek dat er maandag wordt ingelegd veel lijkt op het oude. Woordvoerder E. Tollenaar van de gemeentelijke dienst bouwen en wonen: .Alleen de klinknagels De officiële omleidingsroute van de gemeente tijdens de renovatie van de Rijnzichtbrug. zullen niet meer terugkomen en hij zal een stukje lichter zijn. Dat scheelt zo'n tien ton." Vaste toeschouwer bij dit soort operaties is Lei denaar N. Bavelaar. Hij heeft vandaag speciaal vrij genomen om bij de werkzaamheden aanwe zig te zijn. „Leiden heeft een heleboel bruggen. De meesten hebben al een onderhoudsbeurt ge had. Ik vind het prachtig om naar te kijken. Het mooiste is altijd het uithijsen. We hebben alle maal zo onze tic. Het is alleen vervelend dat je hiervoor niet een halve dag vrij kunt vragen. Je weet nooit hoe lang het duurt. De ene keer kom je en dan zijn ze al begonnen. De andere keer duurt het een halve dag voordat er ook maar iets gebeurt. Daarbij lopen dit soort dingen altijd uit." ie manier denkt de ge le meer greep te krijgen bouwen in de stad. „Dat we niet om te pesten, we willen laten zien dat ithouden aan bestaande zegt T. de Vries van de .fentelijke dienst bouwen 1 "önen. „Niet alleen aan de lO^e bouwers, maar ook aan ensen die zich wel netjes regels houden." in het verleden sommeer- gemeente de bouwers de )je bouwsels, variërend jakkapellen tot complete en, te verwijderen of daar- alsnog een bouwvergun- aan te vragen. Maar Lei- laagde er niet in om daar jassend vervolg aan te ge leven de eigenaren in ge- dan duurde het vaak ja- ukig voordat de gemeente gelijk kreeg. De bouwers 'uk :en op tal van manieren tar en gingen in beroep. *>,ijls moest de rechter er i^an te pas komen om uit spraak te doen. Door nu be stuursdwang toe te passen, denkt de gemeente problemen met eigenaren sneller in haar voordeel te beslissen. Daarbij maakt het niet uit hoe lang een illegaal bouwsel onopgemerkt is gebleven. Ook eigenaren van bouwwerken die er al jaren staan moeten er aan geloven. Hetgeen niet automa tisch betekent dat de slopersbal van stal wordt gehaald. Uit gangspunt blijft net als voor heen dat de bouwer eerst de kans krijgt een bouwvergun ning aan te vragen. „Het is na tuurlijk niet zo dat we meteen met de bulldozer voor de deur staan", zegt De Vries. Hoeveel illegale bouwsels de stad op dit moment precies telt is niet bekend. Van een wild groei is volgens de gemeente echter geen sprake en gaat het om 'enkele' bouwwerken. De gemeente heeft controleurs in dienst die volgens De Vries uit stekend op de hoogte zijn van alle bouwactiviteiten in de stad en de verleende vergunningen. leiden De laatste ruiten voor het in aanbouw zijnde atrium in hef stadhuis werden gister middag naar binnen getakeld. Als het redelijk weer blijft kunnen de ruiten de komende tijd worden afgekit om het atrium waterdicht te maken. Is dat klaar dan kan de nieuwe vloer erin. De nieuwe glazen overkapping biedt ruimte aan de afdeling Burgerzaken. Ver wacht wordt dat deze gemeentedienst binnen enkele dagen kan gaan beginnen met inrui men van het meubulair. foto mark lamers van de eerste beatbandjes, maar dat was het niet alleen, want je had bijvoorbeeld ook een groep als Nou En. De con current in die jaren. Alleen, die band bestond uit softies. Aardi ge jongens daar niet van, en technisch beter dan wij. Maar watjes. Vandaar dat ze er ook nu in In Casa weer niet bij zijn. Wij waren veel rauwer, wij maakten er altijd een puinhoop van." Volle zalen trokken de Moen piepers, „een onzinnaam, ver zonnen door de een of andere dwaas", in het midden van de jaren zestig, waarin de popmu ziek z'n omslag beleefde onder invloed van Beatles en Stones. Geïnspireerd door Jagger Co kozen de Leidse scholieren voor het rauwere werk, met Gloria (van Van Morrisson en Them) als onverbiddellijke evergreen. „Het was de tijd van de provo's met lange haren en wijde pijpen contra de nozems met de vetkuiven. Je was op zoek naar een eigen identiteit en wij vonden die in muziek met een protesttoontje," aldus de gezichtsbepalende broers Van Seggelen. „Wij liepen niet met de massa mee maar zetten ons af tegen de gevestigde or de." Dat lukte aardig en sprak aan. Althans bij de jeugd. Ouderen keken vreemd op van de wijze waarop de Moenpiepers met hun apparatuur en hun publiek omsprongen. Zo bleven ze bij voorbeeld stoïcijns doorspelen bij een vechtpartij tijdens de eerste grote expositie van de Leidse kunstenaar Sjaak Turk. Voor de ogen van de toenmali ge burgemeester Vis, die de opening had verricht, sloeg een Erik Bernsen, Lex Blansjaar en Nico van Seggelen (vlnr) namens de Moenpiepers in vervlogén dagen. foto pr aantal gasten in de Boerhaave- zalen de schilderijen van Turk op eikaars hoofd aan flarden. Op de beat van de Moenpie pers. Turk vond het allemaal prachtig, Vis niet en de pers sprak er later schande van. „Het liep een beetje uit de hand. maar die hele act was ge regisseerd. Voorbereid in ons stamcafé De Kruik, waar we ons voor elk optreden spiritu eel opwarmden", aldus de broers. Van hen zou, volgens de be richten, niets terechtkomen, maar als vijftigers behoren ze al lang en breed zelf tot de des tijds zo verfoeide gevestigde or de. Evert van Seggelen klom na de ambachtsschool op van loodgieter tot analist en veilig heidsdeskundige, verkocht on langs 'zijn' uitzendbureau en is nu adviseur bij de bedrijf van zijn broer. Nico van Seggelen, die tegenwoordig het arbeids bureau Seggment runt, bracht het met een ULO-opleiding 'van veger' tot directeur in Zuid-Afrika en Brazilië en werd general manager van het jaar 1995 bij Avery Dennison, het vroegere Fasson.Al die jon gens van de band zijn trouwens goed terecht gekomen meld den de broers Van Seggelen die de oude bezetting op één per soon na („Lex Blansjaar, waar zitje?") rond hebben. „We wis ten dat we niet goed genoeg waren om daarmee door te gaan en speelden al vroeg voor het plezier en voor het bier. Doen we nu nog trouwens, want voor dat optreden in In Casa krijgen we niks. Hoeft ook niet want als je geld vraagt, schep je alleen maar hoge ver wachtingen." Die kunnen de Moenpiepers niet inlossen, wel kunnen ze in In Casa die aparte sfeer terug brengen van de jaren zestig. „Voor de laatste keer. Want af gezet tegen ons gemiddelde en de wetten van de natuur, halen we een Volgend optreden niet meer." paul de tombe ondiging van In Casa: vrij- vond optreden van The icofes en De Moenpiepers. De ipiepers? O ja, de Moen- ers. Schoolband uit de ja- -estig, die bij menig vijfri- tog nostalgische gedachten lept. Er zullen maar weinig re Leidse bandjes zijn die trt hebben opgetreden en ng in de herinnering zijn en voortleven als juist deze p. 'Back in the sixties' trok rmatie precies driejaar schoolfeesten en andere jen. Voor veel late veerti en vroege vijftigers in de ':elstad is de naam deson- nog altijd een begrip. Ie kwaliteit van de muziek dat niet gelegen hebben, "rel de leden destijds een van de eerste bands vormden di? beat de zaal instuurden. Door de geregelde revival van die speciale sound komt het vermoedelijk ook niet. Eenvou dig omdat de Moenpiepers die zelf nooit enthousiast meebe leefden. Twee keer eerder pas in de dertig jaar na hun kort stondig bestaan stonden ze op de planken. En de derde podi um-reünie op vrijdagavond 9 april in In Casa zal ook wel de laatste zijn." Maar wat was het dan wel dat de naam zo stevig verankerde in een tijd vol wankelende waarden? „Onze uitstraling", weten de broers Evert (53, des tijds manager) en Nico van Seggelen (51, destijds zanger) zeker. „We waren in Leiden een

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13