Emmaus stoot deel terrein af 'De Klinkenbergerpias moet allure krijgen Regio Haaswijkloop weer succes 973 CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 uv de Kom naar de open dag van de glastuinbouw. Kom kijken, ruiken en proeven in de kassen. Kom naar: Rijnsburg en Woubrugge op zaterdag 10 april. Volg de routeborden. Informatie over andere regio's? Bel gratis 0800 0231303 of kijk op Internet www.komindekas.nl connie van uffelen „Deze plas vind ik wel érg iden titeitsloos. Hij heeft geen vorm en is niet met een bepaald idee aangelegd." Tuinontwerper Diana Hoogeveen is niet erg ge charmeerd van de Klinkenber gerpias in Oegstgeest. Het ver waarloosde recreatiegebied, dat vorige week in handen kwam van de provincie Zuid-Holland, wordt nog voor de zomer opge knapt. Hoe het gebied er dan precies komt uit te zien is nog niet bekend. Op verzoek ver kennen Hoogeveen en land schapsarchitect Pauline Hart man de omgeving en doen al vast een paar suggesties voor een beter uiterlijk. Zo vinden ze het dijkje tussen de kleine en de grote plas erg mooi. Er zou alleen wel een doorsteek moeten komen. „Een spannend doorkijkje", zegt Hartman. „Een hangbrug waar op kinderen mogen spelen." Hoogeveen heeft grootse plan nen met het dijkje. „Een amfi theater met uitzicht op de grote plas. Dan krijgt het allure. En aan de achterkant van de dijk kleine trapjes." „Nee, juist niet! vindt Hartman. „Ik zie aan die kant liever van die kleine, vierkante betonbalkjes. Die le veren contrast als je de rest van de kleine plas wat meer be plant." Contrast is er sowieso al vol op. De grote plas met zijn aan gelegde strand vinden de vrou wen te functioneel. De kleine plas is juist intiemer en onge rept. „Daar kun je een eilandje in maken met een paadje er naar toe. Nu is het alleen 'een rondje lopen en klaar!' schampert Hoogeveen. „Maar dan wel een paadje van houten palen. Met strakke vlonders van natuurlijk materiaal zoals hout. Heel simpel", zegt Hartman. Al wandelend besluiten ze dat de plas wel wat kunst kan gebruiken. „Een glaswerk van Jan Wolkers bijvoorbeeld. Maar dan wel midden in het water, zodat vandalen er niet bij kun nen. Je moet iets met de weer spiegeling van het water doen", filosofeert Hoogeveen. „Maar je zou ook een kunstwerk kunnen maken waar je doorheen kan lopen." Hartman is het er over eens dat een kunstwerk recreatief mag zijn. „Je zou een moderne vorm van de bedriegertjes kun nen maken. De grap daarvan was dat je nooit wist uit welk sprinkeltje water ging spuiten. Er liepen dan van die chique dames overheen die opeens hun rok moesten optillen, zo dat hun benen waren te zien. Je Tuinontwerper Diana Hoogeveen (links) en landschapsarchitect Pauline Hartman langs de Klinkenberger pias, die ze nu nog erg 'desolaat' vinden. foto hielco kuipers moet iets verticaals maken. Nu heb je hier alleen horizontale lijnen. Alleen aan de randen van de plas heb je wat bomen en gebouwen." En: kunst! De rode, drie meter hoge paaltjes aan het strand vallen echter in het niet. Ze moeten dikker, ste viger en hoger, vinden de twee vrouwen. Het rood vinden ze mooi. „Dat contrasteert met het groen", merkt Hoogeveen op. Even verderop, bij de spoor dijk, wroet een graafmachine aan de voet van een berg aarde. „Kijk, dat heuvelige moet je uit buiten. Met strak, biljartachtig gras. Dan knal je niet zo tegen die dijk op", zegt Hoogeveen, terwijl een trein voorbijraast. „Dat geel van die trein contras teert trouwens ook mooi met het rood van die kunstpaaltjes. En het rood van de straatnaam bordjes van Oegstgeest." Dat Oegstgeestse moet meer tot uiting komen, de plas had overal kunnen liggen. „Oegst geest heeft stijl. Is een beetje chic, klassiek. Dat komt hier niet tot uitdrukking. Het is hier desolaat", vindt Hoogeveen. Hartman: „Oegstgeest is ruim, oud en groots. Heeft allure. Dat zou je in de grote plas moeten vertalen. Delft bijvoorbeeld heeft intieme steegjes. Oegst geest heeft grote lanen. De wandelpaadjes zouden grote la nen kunnen worden. Dat hoeft niet per se met bomen. Riet ba kent ook strak af." Verscholen tussen wat strui ken doemt opeens een visstei- gertje op. „IGjk, zulke plekjes moet je hier meer hebben. Dan ervaar je het water", zegt Hoo geveen. „Hier kun je het aanra ken en horen. En in de zomer bij wijze van spreken ruiken", zegt Hartman. „Doordat die pa den zo ver van het water liggen, kijk je er alleen maar naar", vult Hoogeveen aan. De betonnen bankjes langs het standje vinden ze wel mooi. „Maar ze staan zo dat je altijd met je gezicht naar de plas of het pad toe zit. Moet je hier wel een pad hebben?", vraagt Hart man zich hardop af. „Je hebt nu gras, pad, zand. Dat is wel erg functioneel." Het pad moet weg. Strand tot aan de dijk. Zo dat de Klinkenbergerpias een plek wordt om te verblijven. Zo zien de twee het 't liefst. De Stichting Zorgnet Groenwoude overweegt de 58 wo ningen bij het verzorgingshuis Huize Emmaus aan de Bennebroekweg in Zoeterwoude te verkopen. De stich ting is in gesprek met woningbouwvereniging Willibrord, maar sluit een overeenkomst met een landelijke corpo ratie die is gespecialiseerd in woningbouw voor ouderen niet uit. Vóór de zomer moet er duidelijkheid zijn over de toekomst van het verzorgingshuis. Een deel van de woningen is zwaar verouderd en aan ver nieuwing toe. De stichting, die vorig jaar mei tot stand kwam na een fusie tussen de verzor gingshuizen Rhijndael in Kou dekerk, Driehof in Hazerswou- de en Emmaus. heeft daar ech ter geen geld voor. „Daarom wordt er aan gedacht om een deel of alle woningen te verko pen. Concrete stappen hebben we echter nog niet gezet", aldus directeur M. de Jong van Groenwoude. Bij de onderhan delingen wordt ook een gedeel te van het terrein betrokken dat nu nog niet is bebouwd. „Daar zouden woningen kunnen wor den neergezet voor zelfstandig wonende ouderen die zelf vol doende financiële middelen hebben en voor de betere ver standelijk gehandicapten van Swetterhage", aldus directeur M. de Vogel van Groenwoude. De Vogel haakt daarmee in op plannen van de stichting Gemi- va SVG om een aantal bewo ners van de woon- en leefge meenschap Swetterhage in Zoeterwoude meer zelfstandig heid te geven. Huize Emmaus bestaat op dit moment nog uit een verzor gingshuis met 55 personen en drie complexen met in totaal 58 huurhuizen waarin bejaarden zelfstandig wonen en gebruik kunnen maken van de facilitei ten van Emmaus: een flat met twintig woningen, die 35 jaar oud is, een rijtje laagbouw met veertien woningen en een hofje met 24 huizen, die in het begin van de jaren tachtig zijn neer gezet. „Vooral de flat met drie woonlagen is zwaar verouderd. Er is een kleine lift, de wonin gen zijn niet rolstoeltoeganke lijk en als er een ziekenwagen komt, moet de brancard over de balkons worden getild", zo wijst bestuurslid E. Vaessen van Groenwoude op de noodzaak om tot nieuwbouw over te gaan. Groenwoude wil vóór de zomer duidelijkheid hebben over renovatie en nieuwbouw en over de mogelijkheden om tot verkoop over te gaan. „We weten ook nog niet of we daar na de exploitatie in eigen hand zullen houden. In elk geval wil len we grip houden op de in vulling van de woningen. Het moeten huizen blijven voor mensen die zorg nodig heb ben", aldus Vaessen. De stich ting heeft inmiddels een make laar in de arm genomen om de panden te laten "taxeren. „We verwachten overigens niet dat we na verkoop een hoop geld over zullen houden. We hebben hier te maken met klimhypo- theken en met het feit dat de boekwaarde momenteel hoger is dan de werkelijke waarde. Volgens voorzitter F. de Graaff van woningbouwvereni ging Willibrord is 'Willibrord in voor beheer, onderhoud en/of koop van de woningen'. „Groenwoude moet eerst zelf weten wat zij wil." 'Als ik me liet tegenhouden door het weer, kwam ik nooit' BOLLENSTREEK PETER VAN EGMOND VERVOLG VAN VOORPAGINA Warm en zonnig zouden de paasdagen worden en dus zette de toeristische sector zich schrap om een geweldige stroom toeristen op te vangen. In werkelijkheid pakten de paasdagen anders uit: kil, nat en grauw. Al betekende dat niet dat de toeristen massaal weg bleven. Dat was te merken bij de Keukenhof in Lisse. Niet alleen de Duitse touringcars - die im mers hun reizen al hadden ge pland - maakten getrouw hun opwachting aan de poorten van de bolbloemententoonstelling. Ook rijen campers van dagjes mensen uit Duitsland en België stonden dit weekeinde 'in de wei' in Lisse, om de vijftigste editie van Keukenhof te bewon deren. „Ik ben Vlaming. Als ik me zou laten tegenhouden door het weer, zou ik nooit niks doen hè", verklaart Ilse van Dijk droogjes. Het dagje Hol land is gepland, dus wórdt het een dagje Holland. Hoe druk het nog mag zijn geworden; bij de Keukenhof was men eigenlijk ingesteld op nog meer drukte. Extra hulp krachten draafden zaterdag op voor de infostand, maar op die druilerigste dag van het paas weekeinde mochten ze na de middag alweer naar huis. Het dreigend grauwe uit spansel boven Nederland heeft de toeristen vooral weggehou den bij de kust. Strandtenthou ders constateerden hoe hun buitenterrassen leegbleven. „Dat kun je voornamelijk toe schrijven aan het weer", trapt Rico Parlevliet van het gelijkna mige strandpaviljoen een open deur in. Binnen zat het wel vol. „Maar je merkt dat het minder hectisch is dan gedacht", aldus Jannie van Beelen van het Kat- wijkse etablissement Het Strand. De nieuwe fractievoorzitter van Leefbaar Oegstgeest is een raar type. Of juist niet? De eigentijdse visie die de Wassenaarse wethouder Hans Klooster heeft op het inrichten van schoolterreinen klinkt ook een beetje vreemd in de oren. rkeerfout: acht auto's beschadigd Huggies Jumbo unisex luiers Kies uic Mini, Maxi, Maxi+ ofjunior. Voor jongens en meisjes. juujt cijl c[ju/^ o KQnMar oegstgeest Ondanks het wat sombere weer deden gisteren ruim 360 hardlopers mee aan de traditionele Haaswijkloop in Oegstgeest. De organisato ren van Buurtgroep Haaswijk zijn tevreden over het verloop van het jaarlijkse sportevene ment. „Ér deden net zoveel mensen als vorig jaar mee", aldus A. van Velzen. „Dit keer hoofdzakelijk Oegstgeestena- ren, omdat er ook wat lopen in de omgeving werden georga niseerd. De mooiweer-lopers waren alleen wat meer thuis gebleven." Na de start bij 't Groot Proffijt konden volwas senen zich van hun snelste kant laten zien op de vijf, tien en vijftien kilometer. De route voerde net als de voorgaande jaren naar de Klinkenberger pias, waar de echte doorzetters maximaal drie rondjes liepen. De kleinste deelnemers liepen een rondje van twee kilometer door Haaswijk, zij kregen een chocoladepaashaas voor hun prestatie. Voor vijfentwintig deelnemers lag na de finish nog een extra verrassing te wachten: zij waren in de prij zen gevallen in de loterij. foto loek zuyderduin krHOTENEen 21-jarige automobiliste uit Utrecht heeft za- tgmiddag acht auto's beschadigd toen zij haar auto wilde Uen aan de Voorschotense Rembrandtlaan. Zij zette de fel van de automatische transmissie per ongeluk in de D- H in plaats van in de P-stand. De auto reed hierop naar vo- Laarna de automobiliste ook nog eens per ongeluk gas gaf. Hoor schoot de auto naar voren en raakte vijf geparkeerde Is die op hun beurt weer op drie geparkeerde auto's bots ter ontstond alleen flinke materiële schade. imputer gestolen fepoRPEen bewoner van de Leiderdorpse Kamperfoelie- te ontdekte op tweede paasdag dat de deur van zijn buur- [openstond. De deur was vermoedelijk met grof geweld kgebroken. Nadat de politie de deur weer had afgesloten, fde de buurman zich. Hij miste zijn computer en consta ble dat enkele vertrekken zijn doorzocht. Wanneer dit is ge ld, is echter niet bekend. Waarschijnlijk ergens tussen zater- Ln maandag. Omwonenden meldden in het weekeinde wel leer de bel gehoord te hebben. De politie onderzoekt de [nog- juwplannen Wittelaan Wassenaar War Op twee plaatsen aan de Wittelaan in Wassenaar ten extra woningen. Aan de nu nog onbebouwde zuidzijde Izen vier eengezinswoningen en op het terrein van trans- pedrijf Reijerse komt een drie verdiepingen tellend apparte- jtengebouw. Dit pand biedt plaats aan achttien woningen, jen derde plek aan de Wittelaan, op het terrein van Sport- jiiging Wassenaar (SVW), komen wellicht ook nieuwe wo- W De gemeente voert sinds enige tijd gesprekken met het pur van de club over bebouwing van enkele sportvelden. In jlaarvoor is de gemeente bereid twee zogeheten wetra-vel- aan te leggen op bestaande velden van SVW. Dit zijn speci- jangelegde grasvelden waarop intensief gesport kan wor- Stwijkse reddingboot helpt jacht pjK» De Katwijkse reddingboot 'Antje' van de Koninklijke landse Reddingmaatschappij (KNRM) is zaterdagavond actie gekomen om de opvarenden van een Duits jacht in eid te brengen. De vier bemanningsleden van het jacht ongedeerd. Door een stroomstoring was de Duitse boot ruurbaar geraakt. Het jacht dreef richting strand, maar de •er wist niet waar hij zich bevond. Reddingboten uit Sche- ;en en Ter Heijde zochten eerst tevergeefs de zee af. Rond over tien werd de Antje vanaf het Katwijkse strand gelan- Na ongeveer twintig minuten slaagden de reddingwer- in de boot in dichte mist te vinden. De Katwijkse red- )ot heeft de onfortuinlijke Duitsers op sleeptouw geno- n richting Scheveningen gebracht. Vreemde club, dat Leefbaar Oegstgeest. Gaat fractievoorzitter Louise van Haeften weg, is er in eerste in stantie niemand die haar wil op volgen. Niet als fractievoorzitter én niet als raadslid. Maar liefst zes kandidaten op de lijst bedankten enkele weken geleden voor de eer. Een paar van hen wilden nog wel, maar werden door het partijbe stuur vriendelijk doch beslist ver zocht 'nee' te zeggen. Nummer dertien van de lijst wilde het par tijbestuur wel en die ging uitein delijk morrend overstag. Gerrit Eegdeman zei na lang aandringen 'ja'. Hij wordt als nieuw raadslid ook meteen fractievoorzitter. Maar nog voor hij is geïnstalleerd in de gemeenteraad - dat gebeurt op 27 april - is het al mis. Want in een eerste reactie op zijn benoe ming zegt hij geen 'politiek dier' te zijn. Het klinkt als een veront schuldiging voor nog niet ge maakte, maar onvermijdelijke fouten. De verbazing is vervolgens groot als direct daarna in het partij- blaadje van LO een groot, kritisch stuk van Eegdeman staat. Leef baar Oegstgeest zou zijn principes verloochenen. Wethouder Heieen Steens krijgt van haar fractieleden te weinig steun. Het artikel eindigt met de zin: 'Zoals het nu gaat her ken ik (mijn) LO niet meer'. Desgevraagd wil hij niet nader in gaan op de uitspraken, die toch wel opmerkelijk zijn voor iemand die net heeft besloten de banden met zijn partij nader aan te halen. Een huwelijk dat gesloten wordt op het moment dat de liefde over is, zo lijkt het. 'Ik heb het geschre ven een maand voordat ik werd gevraagd', luidt zijn verdediging. Alleen naar school lopen is de jaren negentig kids niet meer gegund. 'Als toeschouwer'. Deze week was Eegdeman ook nog een beetje toeschouwer, maar toch al duidelijk een stukje opgeschoven richting fractie. Vanaf de publieke tribune in het gemeentehuis liet hij weten dat er enkele goede redenen zijn waar om de fractie van Leefbaar Oegst geest zich niet houdt aan haar verkiezingsstandpunt dat er in Poelgeest een gemengde school moet komen. En dat de fractie van LO daarom van dat principe afwijkt. Dat LO haar verkiezings standpunt op dit terrein verloo chent, vindt Eegdeman een goede zaak. Het kan snel en raar gaan in de politiek. Kids school Er is een tijd geweest dat kinderen zelf naar school liepen. Toen'er nog niet zo veel auto's waren, de lagere school vlak in de buurt was en ouders nog niet zo hyper met hun kroost omgingen. Toen er nog quality time genoeg was voor een partijtje voetbal of een mid dagje bioscoop met zoon- of dochterlief. Kortom: toen het be grip onthaasting nog niet uitge vonden hoefde te worden. Maar de tijden veranderen. De ja ren negentig kids is het niet meer gegund om nog zelf ergens alleen naar toe te gaan. Samen met je buurmeisje oplopen naar school is er niet meer bij. De ouders van tegenwoordig durven dat blijk baar niet aan. Moderne kinderen gaan overal per auto naartoe. Naar het voetbalveld, het zwem bad. de manege en de kinderpar- ties. En natuurlijk naar school. Dat heeft vervelende consequen ties. Rondom schoolgebouwen zie je 's morgens en 's middags lange files staan. Vaders en moe ders parkeren even voor half ne gen naast het schoolplein, drop pen hun nageslacht en rijden snel verder naar kantoor, 's Middags herhaalt zich hetzelfde ritueel in tegenovergestelde richting. De hele karavaan trekt huiswaarts. Logisch dat omwonenden van grote scholen de gang van zaken met lede ogen aanzien. Neem bij voorbeeld de bewoners van de Wittenburgerweg en de Brem- horstlaan in Wassenaar. Die krij- archieffoto united photos de boer gen over een jaar een school met twaalf klassen in hun omgeving, aan de Bloemcamplaan. Nou, re ken maar uit hoe lang de dagelijk se files zullen zijn. Gelukkig voelt verkeerswethouder Hans Klooster mee met de bewo ners van de lommerrijke villawijk. Hij weet precies waar ze het over hebben. En hij heeft daar zijn ei gen, so ninetinies, antwoord op. Al begreep vorige week niet ieder een in de gemeenteraad meteen, wat hij bedoelde. In Wassenaar, met zijn vele ambassadeurs, zijn ze wel wat gewend qua Engels, maar na deze uitspraak bleef het toch even stil. De term die Kloos ter gebruikte deed vermoeden dat er bij de Bloeincampschool straks een 'afwerkplaats' wordt inge richt. Zo eentje waar schaarsge- klede vrouwen hun klanten een behandeling geven. Een kiss ride-zone. Maar dat is dus een aparte rij strook voor brengende en halen de ouders. Heel handig om files te voorkomen, zegt de wethouder. Weer wat geleerd. erna straatsma

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13