Compacte Jag nog steeds een flinke auto S2000 leukste cabrio i Speciale rappe Subaru's Suzuki Alto nog goedkoper 'Snellere' Hyundai Coupé F2 Actiemodellen bij Nissan Weg en wiel Nissan doorbreekt stilte met compacte ruimtewagen Tino Open Volvo komt voor de zomer Mazda maakt 323 veiliger Testrijders prijzen leren zadel 1IJDAG 2 APRIL 1999 De Honda S2000 is uitgeroe- Jpen tot Cabrio van het Jaar 1999. Een jury van zeventien autojoumalisten üit tien Eu- ropese landen koos de Hon- ■J da vóór de Audi TT Roadster. 95(Criteria voor de verkiezing gjaijn dat de auto gepresen- g5|eerd moet worden op de gjAutosalon van Genève en g5 jereikbaar moet zijn voor epen relatief groot publiek. De Honda S2000 is een ach- terwielaangedreven roadster met een 2.0 liter motor die 240 pk levert. De auto heeft een handgeschakelde 6-ver- snellingsbak. Het cabriodak is elektrisch bedienbaar en in zes seconden te openen en te sluiten. In de zomer wordt de auto in Nederland geïntroduceerd. heeft een serie van 25 ■j~~»ciale Impreza's gemaakt om 125-jarig jubileum van het irk in ons land te vieren. Het lt om de Impreza GT Turbo ID in 'Stars 25'-uitvoering. ze auto heeft de 218 pk ster- boxermotor met turbo onder motorkap die alle vier de •len aandrijft (topsnelheid: 231 km/u, 0-100 km/u: 6,3 se conden). De auto's zijn uitge voerd in zwart of staalblauw en hebben een extra fraai interieur met bekleding die bestaat uit een combinatie van zwart stof en blauw alcantara, metal-look voor de middenconsole en por tiervergrendeling met afstands bediening. ersoneel bespaart Audi miljoenen rig jaar deden werknemers Volkswagen-dochter Audi i recordaantal voorstellen »r verbeteringen in het pro- rtieproces: 48.298. Bijna de ft van de gedane suggesties rd in praktijk gebracht. Hier- e wist Audi een besparing 126 miljoen gulden te berei- i. Aan bonussen voor de be kken medewerkers werd ze- i miljoen gulden uitgekeerd, gens de fabrikant kan Audi t overleven met alleen pro- rtinnovaties. 'We moeten be- t ook streven naar constante beteringen van onze dage- je methoden en processen.' De betrokkenheid en creativi teit van de Audi-medewerkers leidt tot effectievere processen en betere producten en uitein delijk tot behoud van werkgele genheid. Een klein voorbeeld van een ge slaagde verbetering is het terug brengen van een orderformu lier van vijf naar vier pagina's. Het eerste jaar dat deze maatre gel in praktijk werd gebracht scheelde dit 160.000 vel papier. Behalve een vermindering van belasting voor het milieu lever de dit tevens een besparing op van 1.900 gulden. uki heeft de prijs van de Alto, één van de goedkoopste auto's Nederland, tijdelijk met 500 gulden verlaagd. Tot 1 juni is de GA verkrijgbaar vanaf 14.995 gulden. De auto blijft technisch •ewijzigd, wat betekent dat er onder de motorkap nog steeds 1.0 liter 4-cilinder motor met 54 pk staat. De basisprijs geldt r de driedeurs GA. De 5-deurs versie kost 700 gulden extra. te vieren dat Hyundai deel- mt aan het internationale ^kampioenschap is er een ciale versie uitgebracht van ^oupé. De auto draagt de toeging F2 en is uitgerust een 2.0 liter benzinemotor 138 pk. De F2 verschilt van [ewone 2.0 liter versie door lankleding. Zo heeft het mo ten sportieve honingraat e, dorpelbeschermers, ve- ian heeft van enkele model speciale actieversies gepre- :eerd. Het gaat om de Micra ipra-uitvoering, de Almera ulsar-specificatie en de Pri- a als Trend. vlicra Lima is een frivool lel in felle lakkleuren, waar- iok de spiegels in de kleur de carrosserie zijn uitge- ;d. Ook heeft de auto speci- jekleding en het zomerse kter wordt nog eens bena- ct door het handbediende iif/kanteldak. De Micra Li- 5 er met 1.0 of 1.3 liter ben- yraatmotor. De Micra Lima is er Ifderói 23.745 gulden. 72^ssan Almera Pulsar is er in typen, de Sport en de ïfort. Beide versies hebben I Initiale velours bekleding, tstoelen, spiegels in carros- it in de ieverg 23 standaard ABS, airbags voor bestuurder en passagier en zij- ags. Het basismodel van de 323 sedan of Fastbreak krijgt voort- de typeaanduiding LS, dan volgt de iets luxueuzere GLS en het is de GTS. De GLS heeft ten opzichte van de LS onder r verwarmbare buitenspiegels en de typen met een 1.5 of 1.8 motor hebben ook tractiecontrole. Het GTS-model heeft stan- inden d onder meer een radio/cassettespeler. De prijzen van de ver- Jstraatwde serie beginnen bij 33.895 gulden. natie verkr HOME SUPPORT CENTRE Zandloper 10, Winkel. 0224 - 54 19 23 TEFLON® LAKPANTSER De lak van uw auto maximaal beschermd tegen inwerkingen van zure regen, milieu, vuifen wasstraatsporen! Dichtsbijzijnde dealer bij u in de buurt: i Autopoetscentrum Platina Zoetermeer 079 - 361 53 13 I I Door de explosieve groei van onze organisatie zijn wij in I deze regio op zoek naar enkele dealer- poetsbedrijven. REDACTIE PETER LODEWIJKS Al heel lang lonkt Jaguar naar de klasse van de com pacte limo's, want daar valt meer geld te verdie nen. Aanzienlijk meer dan aan het kleine segment van toplimousines, waar Ja guar het met een fors marktaandeel overigens goed doet. Sinds Ford het bij het edele Britse merk voor het zeggen heeft, kon den de plannen voor een kleine(re) Jaguar worden uitgevoerd. Het resultaat is de S-type. HOUTEN GPD Dat Jaguar van Ford is, bete kent niet dat de Britse ontwer pers over ongelimiteerde geld bedragen konden beschikken voor de ontwikkeling van de S- type. Om geld te besparen werd zelfs gekozen voor een geza menlijke ontwikkeling van een nieuw model voor Fords Ameri kaanse luxemerk Lincoln (de LS-serie) en Jaguar. Beide au to's delen de bodemplaat, de wielophanging en de motoren. De S-type is voor Jaguar-be grippen een compact model, maar met zijn lengte van 4,86 meter is het toch een flinke au to. Hij is groter dan de belang rijkste concurrenten van BMW en Mercedes, respectievelijk de 5-serie en de E-klasse. Maar van die extra lengte vind je in het interieur niets terug. Het gaat er eerder wat krapper aan toe in de 'Jag' dan in een '5' of een 'E'. Dat merkje met name achterin, waar been- en hoofd ruimte niet echt royaal zijn be meten. Ook de kofferbak is met 370 li ter niet echt fors van inhoud. Dat is te wijten aan de sterk af lopende achtersteven, die de auto overigens wel een typisch Britse vorm geeft. Van achteren seriekleur, hoofdsteunen achter en vier luidsprekers. De com- fortversie heeft elektrisch be- dienbare ramen vóór, centrale portiervergrendeling met af standsbediening en speciale wieldoppen. De Sport is uitge voerd met een dakspoiler en lichtmetalen wielen. De Almera Pulsar is er vanaf 33.195 gulden. De Primera Trend ten slotte heeft als extra's speciale velours bekleding, een 'met leer bekleed stuurwiel, elektrisch bedienba- re ramen vóór, centrale portier- vergrendeling met afstandsbe diening en spiegels in de car- rosseriekleur. De auto is er als sedan, hatchback of estate met benzinemotoren van 1.6 en 2.0 liter en een 2.0 liter diesel. De prijslijst van de Primera Trend begint bij 40.995 gulden. Jaguar verwacht de rest van dit jaar in Nederland nog 700 exemplaren van de nieuweling te verkopen. Dat lijkt aan de voorzichtige kant, te meer daar de helft van de orders al binnen is. Maar we hebben het na tuurlijk wel over een auto van boven de ton. Vanaf 16 april staat de S-type in de showroom van de Neder landse Jaguar-dealer. Overigens is de nieuwe 'kleine' Jaguar nog maar het begin van een reeks ambitieuze plannen. Onder de S-type komt bijvoor beeld een nog iets compac ter model, dat in het vaar water van de BMW 3-serie zal komen. Ook wordt ge dacht aan een stationwa gon-versie van de S-type. is de S-type duidelijk herken baar als een Jaguar, maar aan de voorkant probeerde men een heel nieuwe stijl uit. Geba seerd op de beroemde Mark II tekenden de ontwerpers een front met dubbele koplampen, een kleine grille en vele rondin gen in het plaatwerk. Het ziet er heel apart uit, maar is voor ve len vast even wennen. Ook het interieur is, met name voor de Jaguar-rijder, even wennen. Het vertrouwde wor telnotenhout ontbreekt niet. maar het instrumentarium maakt een 'opgeruimde' in druk. De afwerking is uitste kend. Er zijn hoogwaardige ma terialen gebruikt, zoals hout voor het dashboard en leer voor het stuurwiel, de versnelling spookknop en de stoelen. Al leen in de basisversie is de be kleding uitgevoerd in velours. Veel luxe is in de basisversie overigens al standaard. Zoals elektrische verstelling van de voorstoelen, de boordcompu ter, de geluidsinstallatie en de elektrische bedienbaarheid van ruiten en buitenspiegels. Ook op het gebied van veiligheid is de Jaguar S-type helemaal op het niveau van zijn klassegeno ten. ABS is vanzelfsprekend standaard en airbags voor de bestuurder en de passagier en zij-airbags zijn ook in het basis pakket opgenomen. Jaguar biedt voor de S-type keuze uit twee motoren. De ba sismotor is een 3.0 liter V6. Van oorsprong een Amerikaanse krachtbron, maar de Jaguar technici hebben hem goed on der handen genomen. Hij levert daardoor 243 pk en maakt van de S-type een zeer levendige auto, ondanks het vrij hoge wa gengewicht van 1.637 kilo. De S-type laat met deze machine een topsnelheid van 234 kilo meter per uur noteren en sprint in slechts zeven seconden van 0 naar 100 km/uur. Een nog wat sterker alternatief is de 4.0 liter V8-motor. Die komt uit de Jaguar XJ-serie. Hij levert 285 pk, maar kan dit extra vermogen door het bijna 100 ki lo hogere wagengewicht en de standaard automaat nauwelijks in betere prestaties omzetten. De S-type haalt met deze motor een top van 240 km/uur en sprint ook in zeven seconden van 0 naar 100 km /uur. Als optie is op de 3.0 liter motor wel een automaat leverbaar en die past eigenlijk ook wel wat beter bij het karakter van de Ja guar. Want hoewel de auto er sportief uitziet en best behen dig de bocht om gaat, is het ka rakter van de auto toch vooral op comfort afgestemd. De ve ring van de S-type spreekt net als die van zijn grotere broer XJ heel fijngevoelig aan op kleine oneffenheden. De auto lijkt er over heen te zweven. Ook gro tere hobbels worden trouwens goed genomen. Het comfort en de Britse uit straling van de auto zijn de sterke kanten van de S-type. En daarmee is de auto een serieus alternatief voor de marktleiders in deze klasse, de BMW 5-serie, de Mercedes E-klasse en, in iets mindere mate, de Audi A6. Wat prijs betreft valt de kleine Jag met een vanaf-prijs van net bo ven de ton (103.000 gulden) in dit gezelschap zeker niet uit de toon. Renault biedt Japanse fabrikant de helpende hand lours matten en een aluminium versnellingspook. En de stan daarduitrusting omvat onder meer airbags voor de bestuur der en de passagier, ABS, air conditioning, sportstoelen, elektrisch bedienbare ramen en spiegels en lichtmetalen wielen. De Coupe F2 wordt zonder meerprijs in mica of metallic lak geleverd en kost 44.950 gul den. Eindelijk lijkt er duidelijkheid te zijn over de toekomst van de nummer twee van de Japanse autoindustrie, Nissan. De red dende engel heet Renault, dat ruim een derde van de aande len overneemt en het daarmee als grootste aandeelhouder in feite voor het zeggen krijgt bij de Japanse autofabrikant. Met de hulp van de Fransen hoopt Nissan uit de schulden te komen. Het merk lijdt onder te ruglopende verkopen, met na me in eigen land en in Noord- -Amerika. De transactie maakt van Renault de vierde autofa brikant van de wereld achter General Motors, Ford en Toyo ta. Het aandeel in de wereld markt voor Renault-Nissan is 9,1 procent. De Fransen nemen overigens ook 22,5 procent van de vrachtwagenproducent Nis san Diesel over, een dochter van Nissan Motors. Na een lange stilte stond Nissan kort geleden weer eens in de schijnwerpers. Op de autoten toonstelling van Genève debu teerde een modieus nieuw mo del, dat binnen afzienbare tijd vrijwel ongewijzigd in de show room staat. De auto heet Alme ra Tino en is een zogenaamde midi-MPV, een compacte versie mera-reeks begin volgend jaar van een ruimtewagen. De auto voor de deur staat. De Tino, die loopt vooruit op de modelver- in augustus 2000 volgt, brengt nieuwing die voor de hele Al- het aantal Almera-varianten op vier. De huidige Almera is sinds 1995 op de markt. De 'kleine(re)ruimtewagen heeft de toekomst. De nieuwe Nissan-partner Renault zette met de Mégane Scénic een trend in gang, die meer en meer navolging begint te krijgen. Tot voor kort kon de Scénic rustig zijn gang gaan in het nieuwe marktsegment van de zogehe ten midi-MPV's, maar de con currentie wordt heviger. Eerst kwamen de Mitsubishi Space Star en de vernieuwende Fiat Multipla. Mazda kondigde de Premacy aan en Citroen de Xsa- ra Picasso en binnenkort komt de Opel Zafira. Nissan gaat het volgend jaar dus proberen met de ruimte-Almera Tino. Als sterke punten van de nieu we 4,27 meter lange midi-MPV noemt Nissan de meer dan twintig opbergvakken en de grote kofferruimte. Daarbij is de achterbank neerklapbaar en verschuifbaar. Ook is de mid delste zitplaats achterin te ver wijderen, waarna de twee overi ge naar elkaar toe kunnen wor den geschoven. De Tino is gebouwd op de eer ste van een nieuwe 'familie' platformen voor de 21ste eeuw. De auto zal worden vervaardigd in de Nissan-fabriek te Barcelo na. De Japanse versie, die slechts in lichte mate afwijkt van de Europese, is reeds in To kyo voorgesteld. Hij werd al lang geleden aan gekondigd, maar de levering liet erg lang op zich wachten. Nu ziet het er echter naar uit dat de Volvo C70 Convertible nog voor de zomer naar ons land komt. In Amerika is de verkoop inmiddels al begon nen. De C70 Convertible is de open versie van de C70 Coupé en de eerste open Volvo sinds veertig jaar. De cabrio heeft diepgaande aanpassingen ondergaan om de veiligheid van de auto op het vertrouwde Volvo-niveau te brengen. Speciale aan dacht ging uit naar de be scherming van de inzitten den bij het over de kop slaan van de auto. De voorste raamstijlen zijn met staal versterkt en bij een koprol komen achter de achterstoe- len twee rolbeugels omhoog. Verder zijn alle zitplaatsen voorzien van rolgordels met gordelspanners. De Conver tible krijgt een zeer luxueuze uitrusting met standaard een elektrisch bedienbare ca brioletkap. De prijs is door Volvo Nederland vastgesteld op 119.750 gulden. da heeft besloten het veiligheidsniveau van de 323-serie te ver ren. Voortaan hebben alle sedan en Fastbreak-modellen van FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN JAGUAR men er goed uit bij een uitgebreide test in het on langs verschenen jaarlijkse ANWB-magazine Fietsen '99. Moderne zadels van kunststof, zelfs exemplaren die met gel zijn gevuld, kunnen niet tippen aan het comfort van leren za dels. Het blad liet twintig ver schillende soorten zadels testen over een langere periode. 'Za delpijn' is nog altijd een be langrijke klacht van mensen die graag op de fiets zitten. Het probleem is dat de koper van een nieuwe fiets het zadel meestal niet zelf kan uitzoeken. Het testteam nam plaats op le deren zadels van Lepper (Ne derlands) en Brooks (Brits). Het zitcomfort op deze zadels blijkt groot. De fietser moet daarbij wel beseffen dat de eerste hon derd kilometers op een nieuw leren zadel de moeilijkste zijn. Het leder gaat zich pas na die afstand vormen naar het ach terwerk van de berijder en is daarom zo comfortabel. In combinatie met twee of drie schroefveren onder het zadel zit de fietser volgens de testrij ders 'als een koning op een troon'. Nadeel van leer is dat het niet door en door nat mag Hoe goed het zadel ook is, een ver keerde zitpositie kan altijd 'zadelpijn' veroorzaken. archieffoto worden, anders vervormt het. De fiets kan niet zonder zadel dek buiten in de regen blijven staan. Ander nadeel is dat deze zadels vrij duur zijn. Zadels van kunststof, al of niet met vulling van gel, hoeven niet te worden ingereden. Getest werden meerdere zadels van Selle Royal en Vetta (Italiaans). Vanaf het eerste ogenblik zal de berijder duidelijk zijn of zo'n zadel prettig zit of niet. De test rijders vonden het zitcomfort stukken minder in vergelijking met zadels van leer. Alleen het type 4-A11 Gel van Selle Royal scoorde hoog in comfort. Het viel de testrijders op dat de ve ring van elastomeer, een soort rubber, weinig effect heèft, ter wijl gel wel steun geeft bij het zitten. De kwaliteit van het gel verschilt nogal eens en daarmee het zit comfort. In de test zijn ook gezondheids- dames- en een oppompbaar zadel betrokken. De fietser moet overigens bedenken dat 'zadelpijn' ook oorzaak kan hebben in een verkeerde zitpo sitie. Het frame moet passend zijn en voor de stand van stuur en zadel gelden algemene re gels. Ook daar heeft het artikel aandacht voor. Het magazine Fietsen '99 bevat verder testverslagen van 24 alle daagse en hybride fietsen, arti kelen over ligfietsen, fietsban den en fietsroutes in eigen land. Voor 12,50 gulden is het te koop bij ANVVB-kantoren en in de kiosk. Frankrijk is dit jaar partnerland van de klassiekerbeurs Techno Classica in het Duitse Essen (8 t/m 11 april). Dus naast het gebruike lijke stevige aanbod aan wagens van Duitse afkomst la ten dit jaar ook de Franse autofabri kanten en -clubs nadrukkelijk van zich horen. De Franse inbreng om vat onder meer een aantal pronkstuk ken uit de autoge schiedenis, zoals deze speciale Peu geot 402 uit 1937. Peugeot-dealer Emile Darl'Mat, in de jaren dertig een perfectionistisch in gestelde autotuner, liet de firma Pour- tout in Ruell Mal- maison de wagen volgens zijn richtlij nen ombouwen, waarna hij een ge duchte circuitracer werd. Darl'Mat ac teerde er zelfs met succes mee in de 24-uursrace van Le Mans. De Peugeot 402 DS Darl'Mat Pourtout, zoals hij voluit heette, had een 1.991 cc 4-cilinder motor, die goed was voor 70 paardenkrachten en een top van 140 kilometer per uur. In de periode voor de Tweede Wereldoorlog kon men daar heel aardig mee voor de dag komen. foto techno classica

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27