Schoolstrijd herleeft in Oegstgeest Woekeren met ruimte oor Quinna Blom betekent Polen alles jn wjj^ Valkenburcht Veel ruimte voor 'funshoppen' op de Lange Voort Ondernemers tevreden 2E PAASDAG ZilN Wl GEOPEND VAN 11.00-17 W.j. ZIRKZEE B.V. Regio Poezen wijken voor eendjes -jAG 2 APRIL 1999 rwoudse breit en doet boodschappen voor het goede doel [jn hp^OUDE'JAN PREENEN worden gekozen tot v^isteiger van het jaar zou inniga Blom waarschijnlijk ïns de tijd hebben om de p te halen. Zo druk heeft stierfeterwoudse het in haar 'Er istiren. Ze voelt zich met bij B jaar bepaald niet te oud toe )or bejaarden, het Rode van Pn vooral voor Polen te er a. „Ik ben gezond en met lote ïzondheid moet je wat Nou, als je dan wat nut- iet en je vindt het ook nog is dat toch mooi mee- ^yjan i: O :ieel, zoals ze het zelf uit werkt ze halve dagen als liger. In werkelijkheid ze vaak zoveel overuren m s nauwelijks vrij heeft. 508 bet betaalt ook terug 5317 3c krijg heel veel dankbare !s. Begrijp me goed, daar 53i5 92ret n'et voor' zijn beel ïnties iensen die zo weinig heb- in 8.30 tat het vanzelfsprekend is Iets voor hen doet." «■gjddt zeker voor de Polen, 1 ze de meeste tijd steekt. geleden kwam ze bij met hen in contact. Een l van haar man, verbon- an de stichting De Club Polen in Voorschoten, vof ze eens een truitje kon n van het Voor een van die Oost- jngen itanen j-jat j(on Binnen iPERPosftste keren had Quirina er post (te met vijf vrouwen een ien toeslapep voor Polen opgericht. hijndag. jjn er nu 30 be- )p casse^en baar huis aan de k lezen, £de in Zoeterwoude Dorp eenandein atelier. De anderen een sarih 0p ejgen gelegenheid. maar °°k in 1, Leiden, Voorschoten Lectuuttermeer. Een goede actie jeen grenzen. Ze moeten 3; ™or zor8en djit alles klaar is om naar Polen te 8n. snsdag 14 april is het weer Dan vertrekt vanuit ^^^hoten een colonne naar Z Met Zoeterwoudenaars, wie Quirina Blom. Ze is keer geweest en weet wat en vooral wat niet te s. „Ik heb die ellende ge- te zitten daar overal om sn. Als wij daar op bezoek 1, sloven ze zich uit. Dan ze zich niet laten kennen g je van alles. Maar als wij - dag koffie krijgen, heb- Quirina Blom (r) met leden van de Breigroep voor Polen:„Ze willen niet laten merken dat ze het slecht hebben.' ben ze zelf de volgende dag niets meer. Ze willen niet laten merken dat ze het slecht heb ben." Omdat er 'gebrek is aan alles en nog wat' gaan over twee we ken niet alleen dekens, truien, jasjes, sokken, mutsen, vesten, broekjes en jurkjes richting Po len, maar ook rijst, suiker, kof fie, waspoeder, toiletpapier en vele andere zogenaamd alle daagse artikelen. Wie aanstaan de zaterdag naar de Cl000 in Zoeterwoude gaat, wordt ter plekke door de Breigroep voor Polen uitgenodigd om meteen ook wat boodschappen te doen voor een vrouwenhuis en een klooster in Wroclaw, een man nenhuis in Pepice en een kin dertehuis in Strelin. „Het lijkt commercieel, maar zo is het zeker niet bedoeld. Het is de enige supermarkt hier op het dorp. Ze slaan hier alles op en en de eigenaren gaan zelf ook mee naar Polen. Het is toch een leuke manier om mensen ergens bij te betrekken. En de actie spreekt aan, gelooft u mij maar. Er zijn al mensen bij me geweest die zeiden dat ze nooit naar die supermarkt gaan. Ze hebben me geld gegeven. Ik moet er zelf maar wat voor ko pen, omdat ik wel weet wat ze daar in Polen nodig hebben. Dat is toch fantastisch. Niks commercieel." Boven de schoorsteen hangt een bedankbriefje van kinderen uit een tehuis in Strelin. In het Pools. „Ik vind het leuk, maar ik zou het nog leuker vinden als alle Zoeterwoudenaars eens be dankt zouden worden. Daar is het nog niet van gekomen. Dat komt waarschijnlijk door de taal. In de tehuizen wordt soms een beetje Duits gesproken. Verder werken we met handen en voeten. Daarom hebben we tandarts Kowalski, die hier woont, gevraagd een briefje in het Pools te schrijven. Dat heeft hij gedaan: 'De inwoners van Zoeterwoude zouden het heel leuk vinden om van jullie een briefje te ontvangen, zodat ze weten dat het breiwerk en de levensmiddelen goed zijn aan gekomen'. Dat briefje hebben we een flink aantal keren geko pieerd en delen we daar overal uit." Voor Quirina Blom beteke nen Polen en de Polen 'alles'. Tijd speelt daarbij geen rol. „Natuurlijk niet. Ik denk dat ze daar veertig jaar achterlopen. Als je in die tehuizen komt, word je gewoon gestoord. Twee jaar geleden ben ik in een man nenhuis geweest in Wrocklaw. Tweehonderd mannen op een zaal in stapelbedden. Ik maakte wat foto's. Terug in Nederland FOTO» MARK LAMERS bekeek m'n zoon ze. Mam, zei hij, dat zijn geen stapelbedden, dat zijn steigerpijpen, die ze in de bouw gebruiken. Juist op die momenten weet je waarvoor je het allemaal doet." VALKENBURG ERIC DE JAGER De plannen van Wassenaar, Valkenburg en Katwijk voor nieuwbouw op het marine vliegveld Valkenburg kunnen op steun rekenen van de mees te belanghebbenden, maar er zijn wel vraagtekens bij de praktische uitvoering van "Val kenburcht'. Het is namelijk woekeren met de ruimte. Vooral de tuinders vragen zich af hoe hun toekomst er in dat gebied uitziet. Een groot deel van het gebied wordt ge vuld met water, zo bleek eerder deze week bij de presentatie van het bouwplan. Water voor recreatie, maar ook voor de op vang van zoet drinkwater. „Is er nog wel ruimte voor tuin bouw", vraagt D. van Duijn zich af. De tuinder is lid van de agrarische adviescommissie van de gemeente Katwijk. „In het plan willen de drie gemeen ten de situatie langs de Wasse- naarseweg zo laten als hij is; maar ik zet daar mijn vraagte kens bij. Net als bij het idee om tussen het geplande Mientbos en de duinen nog tuinbouw te plaatsen, om de duinen te be schermen tegen overrecreatie. Dat zijn prachtige plekken voor villabouw. En het geld voor zo'n duur plan moet toch er gens vandaan komen. Meestal uit de dure vrije sectorwonin gen." Statenlid C. Huigen (WD) vraagt zich af waar die behoefte aan tuinbouwgrond 'plotseling' vandaan komt. „We hebben net Lentevreugd teruggegeven aan de natuur." De Leidse wethou der T. van Rij heeft ook al kri tiek op de prominente rol die voor de land- en tuinbouw is weggelegd in de omgeving van Valkenburcht. En het argument van wethouder A. Berkheij uit Katwijk dat de tuinbouw niet alleen uit economische, maar ook uit sociale en maatschap pelijke overwegingen moet blij ven, vindt weinig gehoor bij de tuinders zelf. „Dan zijn we net een openluchtmuseum", zegt Van Duijn. „We willen het liefst op dezelfde plek blijven, maar dan wel met een onbelemmer de bedrijfsvoering. De ruimte voor glastuinbouw in het wes ten van het land wordt toch al steeds minder. De kritiek uit Leiden op het plan behelst ook de dichte be bouwing van de burcht. „Vijftig a zestig woningen per hectare, zoveel haalden wij in de Ste venshof niet eens", zegt Van Rij. „Zulke hoge bouwdichtheid is alleen aantrekkelijk als er ook een hoge dichtheid aan voor zieningen is. Daarom willen mensen in de Leidse binnen stad wonen: je zit wel dicht op elkaar, maar alle voorzieningen zijn op loopafstand. Ik zou in Valkenburcht niet willen wo nen. Als je naar de bibliotheek wil, moetje met de auto." Op een besloten informatie bijeenkomst in het Valkenburg- se dorsphuis De Terp kwamen woensdagavond niet alleen ver tegenwoordigers van de weste lijke land- en tuinbouworgani satie (WLTO) en woningbouw verenigingen af, maar ook Van Duijn van de Rijnsburgse bloe menveiling Flora: „Het ziet er planologisch goed uit, maar het is natuurlijk gebaseerd op drijf zand. Want voorlopig ligt het vliegkamp er nog. Het bouw plan van Wassenaar, Katwijk en Valkenburg is er nu, maar ze kunnen nog geen details invul len. We houden de zaak maar nauwlettend in de gaten. Nauwlettend,niet angstvallig. Want het ziet er mooi uit en we zijn er niet bang voor." Dat hoeft volgens burgemeester A. Hommes van Valkenburg, in wiens gemeente de eventuele bewoners van Valkenburcht zich moeten inschrijven, ook niet: „Dit is een plan waarmee we graag de discussie aangaan met de overheid, bewoners, ge bruikers en belanghebbenden." Het bedrijfsleven in de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio reageert positief op de structuurvisie Valkenburg 2010, inmid dels omgedoopt tot 'Valkenburcht'. Zowel de vereniging Be drijfsleven Duin- en Bollenstreek als de Kamer van Koophandel Rijnland vinden dat er in het plan voldoende ruimte is voor be drijvigheid. Vooral de ontwikkeling van het Duyfrak in Valken burg - goed voor 20 hectare bedrijventerrein - en de mogelijk heid voor kleine ondememeningen om zich aan de rand van de Valkenburcht te vestigen, oogsten waardering bij de onderne mersorganisaties. WONING- EN PROJEKTINRICHTING Tel. 071-5323848 Specialist in grenen en teak, zitcomfort en verlichting LEIDEN - Lammenschansweg 138, Tel. 071 -5766013 - (in het pand van Zirkzee woninginrichters) - Geopend van 9.00-18.00 uur - Donderdag koopavond, maandagochtend gesloten 'Onbehoorlijk bestuur' en 'misleiding van burgers'. De emoties liepen gisteravond hoog op tijdens de raads commissie onderwijs in Oegstgeest. De keuze voor openbaar onderwijs in Poelgeest zorgt voor een kleine schoolstrijd. H. Steens (Leefbaar Oegst geest). De afspraak was dat na de keus voor protestants-chris telijk en openbaar onderwijs in Haaswijk, nu het katholieke on derwijs aan de beurt was. In november 1997 stelde hij zich dan ook kandidaat voor Poel geest. „Maar in maart '98 lees ik OEGSTGEEST CONNIE VAN UFFELEN C. van Beuningen, voorzitter van de Stichting Katholieke Scholen Oegstgeest, is woedend dat een afspraak met de vorige wethouder van onderwijs G. Kempen (CDA) werd 'overru led' door de huidige wethouder in het collegeprogramma dat er een openbare basisschool komt. Dat kan toch niet zo maar? Het openbaar onderwijs zo bevoorrechten, is onbehoor lijk bestuur." E. van den Bosch van het CDA sprak van 'misleiding van burgers' omdat Leefbaar Oegst geest (LO) in haar verkiezings programma de voorkeur uit spreekt voor een gemengd schoolbestuur, 'met vertegen woordigers van openbare en bijzondere signatuur, dit ter voorkoming van een school strijd'. De toekomstige LO-fractie- voorzitter G. Eegdeman, die in het publiek meeluisterde, moest er aan te pas komen om de koerswijziging van zijn partij te verklaren. Een reden voor die omslag is volgens hem dat een dergelijk samenwerkingsver band in Haaswijk slecht werkte. Bovendien was het standpunt van LO gebaseerd op oude leer lingentellingen, die veel hoger waren dan de huidige progno ses. Met een lager aantal leer lingen is een dependance van een bestaande school geschik ter dan een zelfstandige school. De door B en W beoogde school in Poelgeest wordt on derdeel van basisschool Ou- denhof-Bokkesprong. Steens verklaarde haar keus door te stellen dat de vraag naar openbaar onderwijs groot is. Dat de rooms-katholieke Jenaplanschool De Kring 'klein' is en niet voor een dependance in Poelgeest in aanmerking komt, ligt volgens Steens aan de door de school gehanteerde 'leerlingenstop'. „Ik heb zelf mijn dochters aangemeld voor de Jenaplanschool, maar er was geen ruimte. Nu volgen zij openbaar onderwijs. Dat u de kleinste bent heeft u aan uzelf te danken." D66'er A. Koningsveld kriti seerde het gebrekkige overleg dat Steens met de schoolbestu ren heeft gevoerd. Pas twee maanden geleden ging de wet houder in overleg ging met de schoolbesturen. Overeenstem ming werd niet bereikt. In nieuwe schets winkelcentrum OEGSTGEEST CONNIE VAN UFFELEN Een ondergrondse parkeergara ge met ruimte voor 290 auto's. Tweezijdig winkelen aan de Irislaan en de Lange Voort. Een klein, nog onbekend warenhuis en een of meerdere horecagele genheden. Volgens wethouder M. Smitsloo gaan Oegstgeeste- naren na de modernisering van het winkelcentrum Lange Voort voortaan 'funshoppen'. In de nieuwe schets voor het winkelcentrum is volgens hem sprake van een groene en sfeer volle inrichting van de openba re ruimte. Er zijn ongeveer 60 appartementen gepland op het nieuw te bouwen winkelgedeel te. Dit in de vorm van vijf blok ken van drie verdiepingen hoog. Tussen deze bloldcen in wordt een daktuin aangelegd. Ook bouwt de gemeente een nog onbekend aantal en type woningen op de huidige plaats van de Montessorischool en op het parkeerterrein naast de Ra bobank aan de Lijtweg. Hier legt de gemeente ook extra openbaar groen aan. Het Iris park wordt door een land schapsarchitect opnieuw inge richt. De nieuwe bibliotheek komt in het winkelcentrum en wel op de begane grond en op de eer ste verdieping. Daarboven wor den ook vier woonverdiepingen gebouwd. Auto's worden via een nieu we zogenoemde parkeerroute om de winkels heen geleid en mogen niet harder dan dertig kilometer per uur rijden. Een deel van de Lange Voort en de nieuwe winkelstraat aan de kant van de Albert Heijn is voortaan verkeersvrij. Aan bei de kanten langs de Irislaan en de Lange Voort komen enkelzij- dige fietspaden. Aan de verlengde as van de Lijtwegzijde komt een markt. Aan de zuidzijde van de Aert van Neslaan komt een groen gebied. De Papaverlaan blijft zoals-ie is. Op 14 april overlegt de ge meente met de klankbordgroe pen. Op 20 april neemt het col lege dan haar definitieve be sluit. Daarna kan iedereen tot 16 mei reageren op de herziene plannen. |Wn licht handbalclub Voorschoten Schoten Handbalvereniging HW'70 in Voorschoten mag Djubgebouw op het sportpark Adegeest van een schuin dak De welstandscommissie heeft een nieuwe bouwteke- fvan de club goedgekeurd. De vorige bouwtekening van de werd afgekeurd. Daarop stonden clubgebouw én kleedka- x is tmet een schuin dak ingetekend. De commissie vond dat te tp://yan het goede en schrapte ook een lichtkoepel op het ge- Nu HW alleen het dak van het clubgebouw wil laten af- j, is het licht alsnog op groen is gezet. 'medaille voor Huib van Rees nj ^geest De 67-jarige Huib van Rees heeft gisteren een ere- L rille van de gemeente Oegstgeest gekregen. De Oegstgees- ir ontving de medaille vanwege zijn jarenlange inzet voor renhuisvesting. Hij heeft in de gemeentelijke indicatie- nissie ouderenhuisvesting vele woonaanvragen van oude- eoordeeld. nkenbergerplas naar provincie geest De provincie Zuid-Holland heeft gisteren het ver loosde en vervuilde recreatiegebied de Klinkenbergerpias (enomen van het Sassenheimse aannemingsbedrijf Kors- n B.V. De provincie gaat met de gemeenten Sassenheim, fgeest en Warmond overleggen hoe het gebied in te rich- faor ruim een ton knapt zij nog voor de zomer achterstallig rhoud op. De kleine plas wordt op korte termijn gesa- J. Deze plas is vervuild door beton- en puinstort. Een dvoerder van de provincie raadt daarom af hierin te omen. ftigste Tulpenrallye pwuKLiefhebbers van klassieke wagens komen op 12 in Noordwijk weer aan hun trekken. Op die maandag gaat rand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk de Tulpenrallye van Ruim 200 wagens klassieke wagens zetten vanaf de kust- s koers naar Duitsland. Berlijn is het keerpunt, waarna de s op zaterdag 17 april in Noordwijk terugkeren. \Cs~kK Lkv cU j/C&S warmond Nog nooit had de Warmondse P. Kievit de Jonge zo veel muskuseendjes in haar tuin. Maar liefst twintig geelbruine kuikentjes krioelen op het grasveld voor haar deur aan de Oranje Nassaulaan. „Ik ben me ontzettend aan het uitsloven om ze allemaal in leven te houden", aldus de 74-jarige Warmondse. „Mijn drie poezen mogen de deur niet meer uit en elke dag geef ik ze beschuit met harde eieren. Al zullen er uiteindelijk toch wel een paar dood gaan, denk Ik." Meestal hebben de muskuseenden in de tuin van de Warmondse een stuk of twaalf jongen. „Het zijn er bij deze nu zoveel dat ik bij een an dere eend een paar eieren uit het nest heb gehaald. Anders wordt het me te veel om ze allemaal goed te verzorgen. En als ze straks groot zijn, breng ik er een aantal naar een kinderboerderij, denk ik. Want het worden hele grote beesten en het zijn niet van die uitvliegers." FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15