fz eiden Regio studenten Leidse Pabo Veel meer Consternatie om een inval-juf van 91 jaar 5e zitplaats gratis! swoners: bomen stikken or ophogen Plantsoen Vrouwenstudies Leiden gaan over in Joke Smit Instituut Feestje voor honderdste EcoTeam Leidse regio Paaskermis Tijdens onze paasshow Paasdag dat zit wet goed! "'"l Verdamstraat 6 inoek Hoge Rjjr»d>i>o Leiden Telefoon (0715142 421 )AG 2 APRIL 1999 jdenaar vernielt busruit Een 36-jarige Leidenaar is gistermiddag op de Breestraat Eëhouden wegens vernieling. Hij stak onverwacht de straat Jwaardoor een bus vol in de remmen moest. De man ;ok daar kennelijk zo van dat hij een ruit van de bus kapot b. Dankzij getuigen kon hij worden aangehouden. |efstal brommer loopt op niets uit Vier jongens probeerden gistermiddag een deur van een Sdpoort open te breken die naar een tuin van een huis aan Wunnikenstraat leidt. Zij wilden daar een brommer stelen, nigen belden de politie die één van de vluchtende jongens pil de kraag kon pakken. Zijn 16-jarige vriend meldde zich De andere twee knapen kunnen binnenkort een bezoekje pe politie verwachten. |tomobilisten negeren rood Op de kruising Lage Rijndijk/Sumatrastraat is gisteroch- nüssen 7.47 en 8.15 uur een rood-lichtcontrole uitgevoerd, felf automobilisten lapten het rode licht aan hun laars en pen op de bon geslingerd. ete blijft hennepkweker bespaard De Haagse rechtbank heeft een 32-jarige Lei- $ar veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en zes maanden ingenisstraf. De man had eind 1997 een hennepkwekerij in loods in de buurt van het Trekvaartplein in Leiden.Tijdens ehandeling van de zaak twee weken geleden eiste officier justitie mr. J. Meulmeester een gevangenisstraf van twaalf nden. waarvan zes maanden voorwaardelijk. Maar de «tste klap probeerde de aanklager toen uit te delen door een -ze Wet vordering van drie ton tegen hem in te dienen. Dat •ag zou de autohandelaar volgens het openbaar ministerie de hasjteelt hebben verdiend. De rechtbank wees die vor ig van de hand. ^meente is bezig om de ientale bomen in het n langzaam te verstik- ir de ophoging van het Dat stellen bezorgde :n-bewoners in een "tan burgemeester en wet- !rs. Verantwoordelijk snaar N. van Beest ont- dat er rond de bomen opgehoogd. het opknappen van het zijn tientallen vracht- is met grond aangevoerd ït park hier en daar op te Daarnaast is langs de betonnen rand aange- l om te voorkomen dat er op het gras worden ge- »rd. Achter de rand is het eveneens opgehoogd. bij de bomen wordt niet oogd, omdat de oude bo- laar inderdaad niet tegen n", vertelt Van Beest. „Ik ilij met de bezorgdheid e bewoners, maar ik ben i vertuigd van de deskun- Vvd van de begeleiding." die door de ge meente is ingehuurd om toe zicht te houden op de werk zaamheden in het Plantsoen, werkt op dit moment aan een fotoreportage die aan moet to nen dat er rond de bomen in derdaad geen grond is aange bracht. Bewoner P. Terwen, die sa men met M. van der Sterre de werkzaamheden in het park nauwlettend volgt, is echter overtuigd dat er bij de bomen wél is opgehoogd. „Dat is heel eenvoudig te controleren: steek maar éen spa in de grond. De gemeente moet ons niet gaan ridiculiseren en ons proberen te vertellen dat al die vrachtwa gens met grond die we gezien hebben hier nooit geweest zijn." Volgens hem worden de wortels van oude bomen in het Plantsoen op dit moment al aangetast door de ophoging. Van Beest verwacht volgende week in een gesprek met de Plantsoen-bewoners de onrust weg te kunnen nemen. „We willen eerst de foto's hebben, daarna kunnen we naar de be woners toe gaan. We gaan hier echt heel zorgvuldig mee om." leiden De attracties gaan vanmiddag om vier uur draaien. Gisteren waren medewerkers van de kermis op de Leidse Beestenmarkt nog druk in de weer om de boel op te bouwen, zoals deze lasser. De Paaskermis duurt tot en met maandag. foto taco van der eb Het beroep van leraar raakt langzaam weer in trek. Het aantal aanmeldingen voor de Pabo van de Hogeschool Leiden is nu al zestig procent hoger dan vorig jaar. Daar mee is het tekort aan leraren voorlopig nog niet wegge werkt, maar de tendens is positief. Dat komt volgens de hogeschool door de campagne van het ministerie van onderwijs Wie leerde Duisenbergrekenen...? leiden onno havermans Die campagne lijkt een gunstig effect te hebben op eindexa menleerlingen van havo of vwo. De afgelopen jaren lieten zij nog massaal blijken er niet over te piekeren om voor de klas te gaan staan. Vorig jaar kwam daar al een voorzichtige kente ring in, die zich volgens de Leidse hogeschool duidelijk doorzet. Behalve de campagne is dat ook te danken aan stren gere eisen en controles door het ministerie, die leiden tot een beter imago. De Hogeschool Leiden begon vorig jaar in Leiden zelf een op leiding tot leraar voor het basis onderwijs, met bijna honderd eerstejaars en nog eens tachtig deeltijdstudenten. Dat mogen er dit jaar best anderhalf tot twee keer zoveel worden, stelt de school. Het nieuwe gebouw aan de Zemikedreef, dat bij het begin van het nieuwe school jaar klaar moet zijn, heeft ruim te genoeg. De Leidse opleiding komt in de plaats van de vestiging in Heemstede, waar geen eerste jaars meer zijn aangenomen en de Pabo over enkele jaren wordt gesloten. De vestigingen in Den Haag en Rotterdam blij ven bestaan. Volgens de hoge school kwamen haar Pabo's er tijdens het laatste inspectiebe zoek 'heel goed' vanaf. Studen ten toonden zich tevreden over het onderwijsprogramma, ter wijl scholen waar afgestudeer den zijn gaan werken zeer te spreken zijn over hun niveau. De inspectie heeft een positief kwaliteistoordeel uitgebracht aan de minister. gestopt tussen de aankon- jgen voor het voetbaltoer- het schoolreisje en het is- nzakkfisch °fferfeest stond daar t leuwsbrief 12 van basis- ol De Singel ook nog het ;nde berichtje. nder an ging juffrouw Astrid jeeft veel moeite gekost om het zwangerschapsverlof Astrid een invaller te vin- ledereen weet dat dit te- U j j toordig zoeken is naar een I in de hooiberg. Gelukkig l n C|en we nu toch mevrouw prs gevonden, die veel erva- mteufreèft in het onderwijs. Ze lassiqflf eerder op onze school ruit. tallen in 1952. Gezien haar detail^ (91) hebben we bij het sterie dispensatie moeten 'ragen. Donderdag komt zij lp groep van Astrid kennis- \n. We willen wel de ou- m de kinderen verzoeken prig mogelijk voor haar te uil r ideren van de voormalige zitten in te kijkei romei H.Hartschool kregen de Nieuwsbrief vorige week vrij dag mee naar huis. Op maan dag al stonden de eerste boze moeders bij directrice Anne- marie de Ligny op de stoep. Een dag later, toen pas goed doordrong wat de consequen ties waren van dit nieuwe be leid, ging er een golf van ver ontwaardiging over het school plein aan de Lusthoflaan. Zeker toen de leiding expliciet liet weten dat het hier wel degelijk ging om een serieuze zaak. Ver bazing, verontrusting en gevoe lens van ongeloof vochten om voorrang. Dit kón toch hele maal niet anno 1999: een hoog bejaarde juf van 91 jaar!!! Voor een klas van kinderen in de leeftijd van 5 en 6 jaar!!!. „Er stak echt een storm van protest op", zegt de directrice als ze koffie inschenkt voor me vrouw Aalders, die gisteroch tend stipt op tijd om kwart over acht haar opwachting maakte in de lerarenkamer - alsof ze nooit was weggeweest.Ach meneer", zegt die op haar Mevrouw Aalders (91) heeft nog steeds geen enkele moeite om 'haar' leerlingen te boeien. De kinderen hangen aan haar lippen als de juf vertelt. foto mark lamers beurt tegen deze oud-leering van haar (Pacelli-school, jaar gang '58), „ik gaf vroeger wel les aan 60 kinderen tegelijk. Wat dat betreft zijn die klassen van nu een makkie. Hoeveel kinderen, Annemarie? Ach, maar 24. Geen punt, hoor." Met de waardigheid die een schooljuffer uit de vooroorlog se jaren kenmerkt, schrijdt me vrouw Aalders vervolgens het klaslokaal binnen. De kinderen zelf kijken nauwelijks verbaasd op. Eén voor één schuiven ze aan in de kring, alsof het de ge woonste zaak van de wereld is. De onschuld zelve stellen ze zich voor en gaan zitten, in af wachting van wat er komen gaat. Wat er vervolgens komt, is een boeiend paasverhaal uit de oude doos. Zonder uitzonde ring hangen de kids van nu aan de lippen van de juf van toen. Dat verhaal is klaarblijkelijk toch tijdloos. Maar in het lokaal ernaast is de stemming heel anders. Daar hebben zich de moeders verza meld. Sommigen lachen wat besmuikt, anderen geven hard op uiting aan hun onvrede. 'Ronduit zielig', zegt er eentje die met haar tongval onmis kenbaar de taal van de Kooi spreekt. 'Onvoorstelbaar', schudt een ander de geperma nente lokken. Eentje pinkt er zelfs een traantje weg. 'Moeten die kinderen dan oma zeggen, soms?' vraagt ze zich hardop af. Ze begrijpt niet waar de school in vredesnaam mee bezig is. 'Het is toch te gek voor woor den. Een mensvan 91." Het is inmiddels tien voor ne gen, de klas is al twintig minu ten bezig en nóg heeft een flink aantal niet in de gaten hoe het in de maling wordt genomen. Dan komt, bij monde van een andere lerares, de aap uit de mouw. Het is 1 april! Hebben ze het niet door dan! Dat het hier slechts gaat om een grap! Dat mevrouw Aalders over tien minuten weer vrolijk naar huis gaat om achter de geraniums plaats te nemen. Langzaam dringt de waarheid tot de verzamelde moeders door. Drie dagen hebben ze zich kwaad gemaakt om niks, gefulmineerd op de school die slimmer was dan zij. Voor straf zouden ze eigenlijk een dagje terug moeten in de klas. Voor wat bijles. „We bestaan eind april 75 jaar", grinnikt Annemarie de Ligny in de lerarenkamer nog wat na. „Bij het doorspitten van de oude foto's stuitten we op een prent van mevrouw Aal ders die hier in de jaren vijftig les gaf. Haar dochter werkt hier nu. We zitten inderdaad met een vervangingsprobleem, net als veel andere scholen. Maar zo hoog is de nood nou ook weer niet dat we bejaarde da mes uit hun retraite moeten halen. Daarom besloten we een geintje uit te halen. Met opzet hebben we de annonce min of meer tussen de andere berich ten verstopt. Zodat het niet te veel... Ja, stop maar Annemarie. Een goeie grap behoeft niet nader uitgelegd te worden.... Dansen Ruud Kenter, uitbater van de Grote Beer aan de Rembrandt- straat denkt een gat in de markt te hebben gevonden. Na zes keer proefdraaien presenteert hij morgen de You should be dancing disco night, speciaal voor 30-plussers. Want, zeg nou zelf, waar kunnen oudere jongeren hedentendage nog eens lekker uit hun bol gaan? Met de muzikale medewerking van dj Groovenörd Gört moet het een gezellige dans-, praat- en drinkavond worden. De muziek uit de jaren '70 en '80 is op dit moment een ware hype aan het worden in ons land. De glitterparty's schieten als paddestoelen uit de grond. Handig speelt Kenter hier op in. Vanaf 23.00 uur begint het feest. De deur gaat dicht om 1.30 uur. Vanaf dan kan in het kader van het éénrichtingsbe- leid in Leiden dé Grote Beer al leen worden verlaten. Bent u al binnen dan kunt u tot 4.00 uur blijven. Naast Groovenörd Gört is er nog een tweede dj: Veras Sing en behalve disco is er beneden een ludieke show met ais the ma vuur en vlam.'Op de eerste verdieping is er plaats voor een speciale attractie. Wat dat is, wil Kenter niet zeggen. Dat moet een verrassing blijven. ad van kaam eric-jan 8erendsen De vakgroep Vrouwenstudies van de Universiteit Leiden is gisteren officieel overgegaan in het Joke Smit Instituut. Het nieuwe onderzoekscentrum is vernoemd naar een der pio niers van de tweede feministi sche golf waaruit ook de unive- ritaire vrouwenstudies zijn voortgekomen. De verandering is het gevolg van de wet Moder nisering Universitair Bestuur, die vakgroepen onmogelijk maakt, en reorganisatie van de faculteit der sociale weten schappen. Joke Smit was mede-opricht ster van Man Vrouw Maat schappij, lid van de Amster damse gemeenteraad voor de PvdA en de Emancipatiecom missie, het eerste adviesorgaan voor de regering (het kabinet- Den Uyl) inzake emancipatie. Verder stond ze aan de basis van het zogeheten tweede kansonderwijs (Ot en het zit het nou met Sien en Open School) waar vrouwen zich na de zorg voor hun kinderen alsnog kon den ontwikkelen. Joke Smit overleed in 1981, op 48-jarige leeftijd. Het instituut begint met een nieuw onderzoeksprogramma, Gendered Strategies. Gender and expertise in power strategies within the welfare state, naar de mate waarin vrouwen deskun digheid en 'vrouwelijke eigen schappen' combineren om in vloed te krijgen. Zie ook op pagina 2 leiden suzanne barbier De EcoTeams in de Leidse regio zijn een door slaand succes. Gisteren vierden de organisato ren, het EcoTeam Meldpunt en Global Action Plan (GAP), in het stadsbouwhuis in Leiden met een feestje de oprichting van het honderdste team. In totaal maken zevenhonderd huishou dens deel uit van een team. Voor de gelegenheid zette milieuwethouder A. Pechtold het eerste, het honderdste en het beste team in het zonnetje. Pechtold was er trots op dat de Leidse regio ne gen procent van het landelijke aantal EcoTeams herbergt. Met het oog op stadsvisie 2030 zei de wethouder te hopen dat er tegen die tijd vijfhon derd 'teams' bestaan, zodat gedragsverandering normaal is geworden. Een EcoTeam bestaat uit zeven tien huishou dens uit dezelfde buurt of in de vrienden- of werkkring. Samen proberen ze zo milieubewust mogelijk te zijn. Onder leiding van een coach en een werkboek volgt het team een doe-het-zelf- cursus die verschillende thema's behandelt. Aan bod komen onderwerpen waar iedereen dagelijks mee te maken heeft zoals afvalverwerking, water gas en elektriciteit, vervoer en koopgedrag. De deelnemers brainstormen op de bijeenkomsten over besparingsmethoden en wisselen persoon lijke tips en ideeën uit. EcoTeamlid van het eer ste uur, Liesbeth, somt een aantal voorbeelden op: geen blik kopen, plastic zakjes hergebruiken, de auto delen en ongebruikte lampen uitdoen. Coördinator van het meldpunt, Mariette Els- houd, verklaart de grote belangstelling voor het milieuteam uit de nieuwsgierigheid van mensen om uit te vinden hoe milieueffciënt ze kunnen zijn. De besparingen liegen er dan ook niet om. Op een bord aan de muur hangen de resultaten van het afgelopen jaar. Gemiddeld wisten de teams hun afval met vierentwintig procent te ver minderen en maakten ook zestien procent min der gebruik van de auto. In het energiegebruik le verde het bewustere gedrag het afgelopen jaar De oprichting van het honderste Eco-team in Leiden werd gevierd met recyclebare hoofddeksels. foto taco van der eb een minimale besparing van vijfhonderd gulden per huishouden op. Volgens Elshoud is de groei in de Leidse regio ook te danken aan de inzet van zestig vrijwilligers die de consument persoonlijk benaderen. In het geval van het honderdste EcoTeam uit de Buijs Ballotstraat en de De Sitterlaan klopt dat hele maal. De belangstelling van de groepsleden was al gewekt na een brief in de bus, maar de toezeg ging om daadwerkelijk een team te gaan vormen, kwam na een gesprek van een op een. Over de beweegredenen lopen de meningen uiteen. Voor de een die net is verhuisd is de samenwerking een leuke manier op wat mensen in de buurt te leren kennen. Een ander had het voornemen om in haar nieuwbouwhuis vanaf het begin zo mi- lieuefficiënt mogelijk te werk gaan. Duurzame ontwikkeling is één ding, ze zijn zeker niet van plan om elke avond te controleren of de buur wel de gordijnen dicht heeft, klinkt het eensgezind. „Het moet geen geloof worden. We sturen heus niet de milieupolitie op elkaar af." Aantal aanmeldingen met 60 procent gestegen answet '1-532:

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13