Winstgroei ING door uitverkoop Libertel houdt het zuiver mobiel Economie GTI wil met bonden praten over hoger loon Nieuwe windturbine Britse regering en BMW eens over steun Rover Postbezorging rond Pasen. DONDERDAG 1 APRIL 1999 De omvang van mobiele communicatie zal vertwintigvoudigen in de foto gpd '.frits widdershoven maastricht fred van essen „Dat kwartje per minuut gaat ook onderuit", zegt directeur John de Wit van Libertel reso luut. „De bodem is niet bereikt. Ik zie niet in waarom mobiele telefonie substantieel duurder zou moeten zijn dan vaste." Li bertel zet honderd procent in op mobiel. Volgens de concur renten zou Libertel het gaan verliezen, omdat 'de klant' voor alle soorten verbindingen te recht wil. „Al die statements", zegt De Wit geprikkeld. „Ik zie functioneel niets wat een vast net wel en mobiel niet kan bie den." De Wit: „Wij gaan geen gewel dige hoeveelheden geld inves teren in vaste infrastructuur. Binnenkort kan alles waar je nu voor in huis moet zijn ook van uit de auto of uit de tuin. Mon teurs worden uitgerust met mo biele werkstations, koffieauto- maten worden op afstand uit gelezen via gsm-chips. Wij zijn daarin zéér gespecialiseerd en denken ons deel te kunnen blij ven doen." Libertel begon op 29 september 1995 en is vanaf de tweede helft van '97 winstgevend. Het net werk, aangelegd met behulp van de Britse moeder Vodafone, werd door Kema als superieur aan dat van KPN aangewezen Directeur John de Wit van Libertel: komende tien jaar." en het call center van Libertel Klantenservice kreeg de onder scheiding 'beste van Neder land.' „De organisatie heeft zich snel ler ontwikkeld dan voorzien", zegt De Wt. Vanuit het niets groeide Libertel in twee jaar naar 695.000 gebruikers. In '97 haalde Libertel zelfs bijna KPN in door 46 procent van de nieu we abonnees (320.000) in te lij ven door de succesvolle intro ductie van het 'prepaid'-pakket Libertel iZL Vorig jaar sloeg KPN met 600.000 maal Hi!-pre- paid terug en kwam op een mil joen nieuwe gsm-gebruikers, tegen Libertel 700.000. Libertel kaapte wel veel klanten af die KPN 'overhevelde' van zijn ana loge ATF-net naar gsm. „IQ'N, British Telecom en Fran ce Telecom zitten vast aan hun enorme investeringen in vaste netwerken. Ze hebben een gro te thuismarkt die is geënt op het vaste net en daar willen ze dus wel geld mee verdienen. Wj hebben daar geen last van. We doen het goedkoper met mobiel. Wat heeft de klant nou te maken met 'vast-mobiel-in- tegratie'. Wat maakt het nou uit hoe een gesprek, Internet of in de toekomst wellicht televisie programma's bij u komen, vast via de kabel of mobiel? De nieuwe Nokia's zijn al op weg naar bewegende beelden via de mobiele telefoon en met het 'Bluetooth'-programma kun je binnenkort via de satelliet sur fen vanuitje hotelkamer." De Wit tekent een assenkruis met een fabelachtig opkrullen de curve ertussen. „Kijk", zegt hij, met zijn marker kloppend op het schoolbord, „de omvang van mobiele communicatie zal vertwintigvoudigen in de ko mende tien jaar. Nu is nog maar vijf procent van alle tele communicatie mobiel, maar over tien jaar 25 procent." Door de fenomenale groei van vorig jaar met 1,7 miljoen tot 3,4 miljoen heeft de sector zijn prognose koortsachtig bijge steld. In '95 stond het weerbe richt nog op 4 miljoen gsm-bel- Bedrijf: Libertel Groep Hoofdkantoor: Maastricht Levert: Mobiele telefonie sinds 29 september 1995 Omzet: 602 miljoen gulden ('97) Werknemers: Ruim 2000 op veertien plaatsen w.o. Heerlen, Amsterdam, Amersfoort en Almere Klanten: 1,3 miljoen (1 maart), marktaandeel ong. 35 pro cent Aandeelhouders Vodafone (70 procent), ING (30 procent). ING verkoopt eind '99 25 procent aan de beurs. Vodafone is grootste van Groot-Brittannië. Omzet vorig jaar grofweg 7,5 miljard, winst 2 miljard, met 5,8 miljoen gebruikers. Fuseert met Airtouch (VS), grootste mobiele telefoonbedrijf ter we reld: 40 miljoen klanten in dertien landen. Omzet 15 miljard gulden, winst 1,2 miljard ('98). Deelnemingen: Phones4U, omgebouwd tot Libertel City- points, Phonex, omgebouwd tot Libertel Businesspoints. Directeur: John de Wit (52) Achtergrond: Nijenrode, marketing. Directeur Philips in Mexico, Spanje en Canada. Vice president Motorola Europe, Vice president marketing sales Tandem Computers Euro pe. Sinds '95 Libertel Topman Van der Lugt: We hebben veel leergeld betaald ING heeft zoals verwacht in 1998 zwaar geleden onder de onrust op de financiële markten. Vooral de effecten beleggingen voor eigen rekening pakten met een daling in resultaat van 1,8 miljard gulden desastreus uit voor de bank en verzekeraar. Alleen dankzij de uitverkoop van bedrijfsonderdelen kon de onderneming toch nog een winstgroei noteren van 21 procent tot bijna 5,9 miljard gulden. Zo ontving ING vorig jaar 1,25 miljard gulden voor de verkoop van onderdelen als Libertel, kredietverzekeraar NCM, Kre dietbank België en een schade- bedrijf in de VS. Zonder die uit verkoop was de winst van ING met 4,6 miljard gulden 3,5 pro cent lager uitgevallen dan in 1997. ING Barings is de hoofd schuldige van de teleurstellen de resultaten. De internationale bank speculeerde op grote schaal en moest na het uitbre ken van de crisis in Rusland enorme verliezen incasseren. Het resultaat zakte van 1,5 mil jard winst in 1997 naar 228 mil joen verlies in 1998, een daling van 115,2 procent. Reden om hard in te grijpen bij de zakenbank. Ruim 1.200 werknemers konden vertrek ken. „We hebben veel leergeld betaald", erkende topman Van der Lugt tijdens de presentatie van de jaarcijfers volmondig. De schade voor de bankdivi- sie van ING viel uiteindelijk nog mee dankzij de goede prestaties in Nederland en België, met na me door de hausse op de hypo theekmarkt en de stijging van de provisie-inkomsten. Het re sultaat van de bancaire activi teiten was voor belasting 2,37 miljard gulden, toch nog een daling van 20,7 procent. In 'alle eerlijkheid' moest Van der Lugt echter toegeven dat ook dit cijfer een sterk geflat teerd beeld geeft. Zonder de verkopen van Libertel en Kre dietbank was het resultaat 37 'procent lager uitgevallen. De topman verwacht dat de bankdivisie dit jaar herstel zal tonen. ING heeft meer dan 2 miljard opzij gezet voor slechte leningen, waardoor het leeu wendeel van de dubieuze kre dieten is afgedekt. De verzekeringsactiviteiten lieten ING het afgelopen jaar overigens niet in de steek. Het bedrijfsonderdeel zag het resul taat met 47,8 procent stijgen tot ruim 5,3 miljard gulden. Zon der de verkopen bedroeg de groei 22,3 procent. Kist tweede man amsterdam anp E. Kist (55) wordt bij ING de tweede man achter be stuursvoorzitter G. van der Lugt. Kist zit sinds 1993 in de raad van bestuur van de bankverzekeraar. Volgens Kist houdt de promotie niet automatisch in dat hij vol gend jaar Van der Lugt zal opvolgen. „De raad van commissarissen zal zich daar later dit jaar over buigen", zei hij gisteren na afloop van de toelichting op de jaarre sultaten over 1998. Zijn functies als voorzitter ING Nederland en ING Ver zekeringen zal Kist met het vice-voorzitterschap van de ING Groep combineren. Magna Plaza in handen van Uni-Invest Amsterdam De Zweedse projectonwikkelaar Magnusson heeft veertien Nederlandse gebouwen verkocht aan beleggingsmaat schappij Uni-Invest. Het Magna Plaza, het luxe winkelcentrum in het voormalige hoofdpostkantoor in Amsterdam, maakt deel uit van deze onroerend goedportefeuille. Magnusson verwierf niet alleen met Magna Plaza bekendheid. Ook zijn plan voor een 207 meter hoge wolkenkrabber in Sloterdijk, een kantoren park bij Amsterdam, zorgde voor veel discussie. De toren is ove rigens nooit gerealiseerd. foto anp cor mulder BASF gaat olie zoeken in Rusland lupwigshafen Het Duitse chemieconcern BASF gaat via doch teronderneming Wintershall deelnemen in de opsporing en winning van olie in Rusland. Topman Strube zette gisteren zijn handtekening onder de contracten die zijn gesloten met de Russische energiegigant Gazprom. Strube sprak van de grootste Duits-Russische overeenkomst waarbij een particuliere onder neming is betrokken. BASF werkt overigens al samen met Gaz prom bij de levering van en de handel in gas in Duitsland en Oost-Europa. CAO-akkoord voor kledingwinkels den haag De 75.000 personeelsleden in de kleine zelfstandige kleding- en sportwinkels krijgen het komende jaar een loons verhoging van 3,1 procent. Werken op zondag wordt dubbel be taald en het personeel krijgt de kans zich te verbeteren door scholing en opleiding. Dat zijn de belangrijkste punten uit het CAO-akkoord tussen de vakbonden en de werkgevers. Groen licht voor CAO bij ABP/USZO heerlen Bonden en werkgevers hebben een akkoord bereikt over de CAO-ABP/USZO. De 4.800 werknemers kunnen de ko mende twee jaar rekenen op een loonsverhoging van in totaal 5,9 procent. Werknemers van 57 jaar en ouder krijgen de gele genheid om met behoud van salaris korter te werken. ABP/US ZO gaat proberen om honderd arbeidsongeschikten in dienst te nemen, zo luidt de afspraak. 'Bij CBS zeshonderd banen weg' den haag Volgens onbevestigde berichten verdwijnen bij het Centraal Bureau voor de Statistiek zeshonderd.van de 2.400 ba nen. De meeste banen zouden verdwijnen bij de vestiging in Heerlen, waar 1.100 mensen werken. Het hoofdkantoor van het CBS, zelfstandig onderdeel van het ministerie van economische zaken, staat in Voorburg. Een woordvoerder van EZ wil niet meer kwijt dan dat het gaat om een 'ingrijpende sanering'. Vol gens het regeerakkoord moet elk ministerie vijf procent bezuini gen. Het instituut bestaat dit jaar een eeuw. Zwarte doos op passagiersschepen Rotterdam Onder auspiciën van de Europese Unie is een voor stel voorbereid dat ook zeeschepen verplicht een zogeheten 'zwarte doos' te installeren. Het prototype van deze black box is inmiddels klaar en zal binnenkort worden getest. Vanaf 1 janua ri 2002 zullen alle passagiersschepen in Europese wateren ver plicht zijn zo'n zwarte doos te hebben. Net als in de luchtvaart registreert het apparaat de meest vitale scheepsfuncties en de conversaties op de brug. Ook na 1 juli, als het belasting vrij winkelen binnen de Euro pese Unie wordt afgeschaft, kunnen Europees commissaris sen belastingvrij winkelen. Net als diplomaten blijven ze profi teren van dit voorrecht. Europarlementariër Boogerd (D66) vindt dat commissarissen moeten afzien van dit privilege. „We kunnen niet duidelijk ma ken aan de Europese burgers dat ze geen recht hebben op belastingvrije aankopen, terwijl commissarissen wel goedkoop sigaretten en alcohol kunnen aanschaffen." De nieuwe Europese Com missie moet daarom volgens Boogerd in haar gedragscode opnemen dat ze geen gebruik maakt van dit voorrecht. In vra gen aan commissaris Monti zet de afgevaardigde vraagtekens bij de verenigbaarheid van dit soort regelingen met een inter ne Europese markt waar rege lingen voor iedereen hetzelfde zouden moeten zijn. De commissie deelt de twij fels van Boogerd of de fiscale vrijstellingen wel verenigbaar zijn met de Europese wet. Commissaris Monti kondigt aan de kwestie 'diepgaand te onderzoeken' en zo nodig met nieuwe wetgeving te komen. De 'vrije markt' in de tele- i communicatie krijgt de komende maanden defi- nitief gestalte, twee jaar na de formele liberalise ring per juli 1997. De zak telefoon wordt zo goed- koop dat de GSM de huis- telefoon beconcurreert en iedereen kan zijn oude nummer houden en zon- I der rompslomp met 'nummerportabiliteit' overstappen naar de con current. Half Nederland loopt al met een zaktele foon en de andere helft zal snel volgen, als we Ben, Dutchtone, Telfort, Libertel en KPN Telecom mogen geloven. Ook lokale kabelexploi tanten en 'service provi ders' vallen aan. Een vloedgolf van activiteit gaat over het land en brengt nieuwe bedrijven, telecomwinkels, banen, nieuwe klanten en nieuwe omzet. Wie gaan schuil achter het bombarde ment van reclamespots en advertenties? In de se- - rie over de markantste te- lecombedrijven vandaag deel 6. De eerste vijf afle- veringen stonden in de 0 krant van 2,8,17,23en 27 - maart. Belastingvrij winkelen voor Europese commissie blijft rhenen Een medewerker van windmolenproducent Nedwind in het Utrechtse Rhenen boort gaten in het gondelframe van een nieuwe Megawat- windturbine. Deze krijgt als Nederlandse primeur drie rotorbladen. Vanwege kostenbesparing hadden tot nu toe alleen kleine windmolens tot 500 Kw drie rotorbladen. Dat geldt voor molens bij Enkhuizen, bij de Volkeraksluizen en op de Maasvlakte. Zwaardere windmolens zoals die bij Moerdijk en bij het Eemmeer hadden altijd twee 'wieken'. De Megawat-windturbine heeft een aanzienlijk hoger rendement dan zijn evenknie met twee rotorbladen. foto anp De directie van installatiebedrijf GTI wil weer met de vakbonden praten over het optrekken van de loonschalen. GTI-directeur J. Bruggenthijs heeft de bonden hiervoor gisteren uitgenodigd. Bij GTI is al jarenlang gesteggel over de lonen, omdat het be drijf volgens de vakbonden tot tien procent te weinig uitbe taalt. FNV Bondgenoten en de CNV Bedriwenbond hielden gisteren voor het hoofdkantoor een ma nifestatie om de bedrijfsleiding onder druk te zetten. Zo'n 1.700 van de in totaal ongeveer 7.000 personeelsleden waren gisteren naar Bunnik afgereisd om te staken. „Dat zijn er 1.200 meer dan waarop we aanvankelijk hadden gerekend", zegt woord voerder Jos van Dijk. Daar 'trakteerden' ze het hoofdkantoor van GTI op een popconcert van onder andere 'De zingende fresia's' en toe spraken van vakbondsbestuur ders. Directeur Bruggenthijs moest toegeven dat hij in twin tig jaar nog nooit zoveel perso neel bij elkaar had gezien. Hij zei het 'heel duidelijke signaal te hebben begrepen dat de on vrede over de betaling bij GTI het personeel hoog zit. Volgens de bonden liggen de lonen voor de monteurs var GTI gemiddeld vijf tot tien pro cent beneden dat wat bij de concurrenten in de branche ge bruikelijk is. De GTI-directie houdt het er op dat het totaal pakket van salarissen en secun daire arbeidsvoorwaarden bi GTI vergelijkbaar is met dat var collega-bedrijven. De Britse regering en BMW zijn het eens geworden over staats steun aan de aangeslagen Ro ver-divisie van het Duitse auto concern. Premier Blair maakte een en ander gisteren bekend. Hij zei blij te zijn dat zijn minis ter van handel met BMW-top- man J. Milberg overeenstem ming heeft bereikt. Met hoeveel de Britse regering over de brug komt, is niet bekend gemaakt. Rover is sinds 1994 eigendom van BMW, maar heeft het Duit se concern tot nu toe veel hoofdbrekens bezorgd. Zo be droeg het verlies van Rover vo rig jaar 1,9 miljard mark (2,13 miljard gulden), terwijl analis ten een verlies van 1 miljarc mark hadden voorzien. BMW klopte bij Londen aai voor staatssteun om de vesti ging in Longbridge overeind ti houden. De Duitse fabrikan dreigde de productie over ti hevelen naar Hongarije, waa goedkoper kan worden ge werkt. De vakbonden in Groot-Brit tannië reageren verheugd oj het overheidsbesluit. Woord voerder Woodley van de TGWl zegt dat de regering heeft er kend dat er miljarden nodi; zijn om bij Rover een omme keer te bereiken. De raad vai commissarissen van BMV buigt zich op 12 april over d> plannen. Op 2e paasdag, maandag 5 april, zal er geen postbezorging plaatsvinden. De dag waarop uw post bezorgd wordt, kunt u terugvinden in onderstaand overzicht. Wij vragen uw bijzondere aandacht voor tijds- gevoelige post, zoals rouwbrieven Hebt u vragen over de postbezorging rond Pasen, bel dan met PTT Post Klantenservice: 0800-0417 (gratis). Gepost vóór de buslichting op: zaterdag 3 april 6 april Continu extern onderzoek geeft aan dat wij minimaal 90% van alle post I die vóór de lichting is gepost volgens bovenstaand schema zullen bezorgen, j PTPOST 1 Iers in 2005, een jaar later was dat 4 miljoen in 2000, maar die worden deze zomer al gehaald. Alleen in februari al wierf Liber tel 70.000 klanten en verkocht KPN 80.000 prepaid-kaarten. De nieuwe abonnees zijn bijna allemaal consumenten en ver bellen minder dan zakelijke ge bruikers. Maar beide categorie- en bellen steeds vaker. Een consument belt nu gemiddeld tussen de een en twee uur per maand (in '96 nog tussen 30 en 60 minuten), voor een zakelijk gebruiker is vier uur normaal. Feit is dat, met de tanden van drie nieuwe kostgangers in de gsm-taart, de meest bourgondi- sche dagen voorbij lijken. Meer dan ooit gaat het om 'volume' met lage marges. Volgens sommigen hebben KPN en Libertel de markt tot nu toe onderling 'verdeeld.' De harmonie waarin onderling af spraken werden gemaakt - over interconnectie bij de start en in '97 de eendrachtige verlaging van de 'bonus' voor nieuwe abonnees - zijn geen tekens van felle strijd. De Wit ontkent krachtig. „Nederland zonder critici zou een saai land zijn", zegt hij zuur. „De gsm-markt is in vier jaar vertienvoudigd, dat geeft aan dat onze strategie is gewaardeerd." Helemaal terecht lijkt het ver wijt ook niet. Toen KPN nog duizend gulden rekende voor een zaktelefoon verkocht Liber tel er een voor 99 gulden bij een driejarig abonnement. Ook de minuutprijs is flink gedaald. Al zat er kennelijk nog genoeg rek in om na de entree van Ben als laatste operator de prijzen met gemiddeld een derde te verla gen. Ook weer eendrachtig: KPN en Libertel. De Wit: „Wij opereren vanuit goed zakelijk instinct en zonder dat de toezichthouder hoeft te interveniëren. Dat is gewoon goed koopmanschap. Als je vraagt: Waarom heb je gewacht tot na de introductie van Ben dan zeg ik: Ik heb de fakkel jaar en dag gedragen. Elke keer als ik wat deed volgde KPN trouw. Laat nu een ander het maar eens overnemen." dinsdag 6 april dinsdag 6 april

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9