zj Rugova: stop aanvallen op Joegoslavië Russen in rap tempo anti-westers Arkan 'vecht tot het bittere eind' Buitenland \nti -NAVO-demonstraties Wachten bij de grens Kosovo-drama volgt scenario van Srebrenica DNDERDAG 1 APRIL 1999 155 Seker elf doden bij rellen op Molukken ftKARTAZeker elf mensen zijn vandaag op de Molukken ge- lood bij rellen tussen christenen en moslims. De confrontaties J adden plaats op het eiland Tual dat deel uitmaakt van de oos- lelijk Kai-eilandengroep. Gisteren waren er nog berichten van leven doden, maar die konden niet door onafhankelijke bron- B3cÖen bevestigd worden. Veiligheidstroepen waren op het eiland ^Vual niet in staat de situatie onder controle te krijgen. Volgens W Betuigen zijn in de afgelopen nacht honderden huizen in brand Bestoken. Bewoners waren gedwongen een veilig heenkomen te Woeken in het oerwoud. IwN meldt moord op Irakese ayatollah's >hi| |eneve Het soennietenregime van de Iraakse president Sad- lam Hussein heeft in 1998 diverse vooraanstaande sjiïtische yatollah's om het leven gebracht. Dit meldde VN-rapporteur Bax van der Stoel gisteren. Ayatollah Mohammad Sadeq Al- i/ adr en zijn twee zoons zijn de laatste slachtoffers in een rij van anslagen. Sadeq Al-Sadr en zijn zoons werden 19 februari door nbekenden neergeschoten. Vorig jaar werden Sheikh Murtada ?n ll-Broujerdi (april) en Sheikh Mirza Ali Al-Gharawi (juni) op de- (elfde raadselachtige wijze vermoord. Volgens Bagdad zijn de (anslagen een plot van onbekende krachten tegen de 'nationale aamhorigheid' in Irak. Vkkoord Noord-Ierland in zicht iillsborough Er is vooruitgang geboekt bij de gesprekken over ien interim-vredesakkoord in het Noord-Ierse vredesproces. ;en woordvoerder van de Britse premier Blair zei dat er moge- ijk vandaag een akkoord zal worden bereikt. Het grootste ge- ichilpunt in de onderhandelingen, die eerder muurvast leken te itten, is de ontwapening van het Iers Republikeins Leger, IRA. Terwijl de onderhandelingen doorgaan hebben explosievendes- cundigen van het Britse leger gisteren in Dungannon een pijp- 3om tot ontploffing gebracht. Het explosief was verstopt in een aeg en bedoeld voor een vlakbij wonende katholieke caféhou der. De bom werd opgeëist door de Red Hand Defenders. Deze urotestantse paramilitaire groepering is tegen het vredesproces. \anslag op Griekse regeringspartij ithene In Athene is in de afgelopen nacht een bomaanslag ge leegd op het kantoor van de Griekse regeringspartij PASOK. Niemand raakte gewond bij de explosie op een parkeerplaats lan de achterkant van het kantoor. Wel werden auto's bescha digd. De Griekse politie denkt dat de terroristische groepering 17 November' achter de aanslag zit. De groep pleegt sinds 1975 lanslagen in Griekenland op met name Amerikaanse doelen. Deskundigen denken dat '17 November' met de aanslag haar ifkeuring wil laten blijken van de politiek van PASOK ten op- iichte van de NAVO. De socialistische PASOK uit weliswaar ern stige kritiek op de NAVO-aanvallen op Joegoslavië, maar heeft de betrekkingen met het bondgenootschap niet opgeschort. Turkse politie arresteert 400 radicalen :>iyarbakir De Turkse politie heeft deze maand in het zuidoos- ;en van Turkije ongeveer 400 mensen gearresteerd die ervan ivorden verdacht banden te onderhouden met zowel de Turkse Hezbollah als de Koerdische Arbeiderspartij PKK. Zij zouden ?en 'Koerdisch-islamitische staat' propageren. Politiefunctiona rissen zeiden gisteren dat er ook wapens en propagandamateri aal in beslag waren genomen. Veel arrestanten zouden lri Iran militair en politiek zijn geschoold. Het zuidoosten van Turkije is iet toneel van een vijftien jaar oude oorlog van de PKK tegen het Turkse leger. De Hezbollah ijvert voor een staat gebaseerd pp de beginselen van de islam. Vliegtuigpassagier krijgt celstraf Londen Een man die aan boord van een vliegtuig van British Airways twee passagiers had belaagd en een raam had stukge slagen is gisteren veroordeeld tot vijftien maanden gevangenis straf. Vorige maand had de 29-jarige Lee Thresher al schuld be kend aan het in gevaar brengen van de vlucht en het moedwillig toebrengen van schade. Na drie dubbele whisky's te hebben ge dronken en een valiumtablet te hebben geslikt had Thresher tij dens een vlucht in januari van Londen naar Bangkok een vrouw belaagd omdat zij niet van zijn avances was gediend. Vervol gens sloeg hij, toen de Boeing 747 op ruim 10 kilometer hoogte rioog, een plastic ruitje stuk in het staartstuk van het vliegtuig. Uiteindelijk wisten bemanningsleden de man in bedwang te krijgen. Legerofficier Colombia gearresteerd Bogota In Colombia is gisteren een hoge legerofficier gearres teerd wegens mogelijke betrokkenheid bij een bloedbad dat in 1997 is aangericht door extreem-rechtse doodseskaders. Luite nant-kolonel Lino Sanchez Prado is waarschijnlijk de hoogste legerfunctionaris die ooit in Colombia is aangehouden wegens 'ermeende banden met de para-militairen. In juli 1997 vielen neer dan honderd gewapende mannen een dorp aan in de pro- incie Meta. Zeker dertig mensen werden gedood. De linkse gu errilla-beweging FARC brak in januari de vredesbesprekingen net de Colombiaanse regering af, omdat volgens de beweging le autoriteiten te weinig actie ondernamen tegen het geweld ran de rechtse bewegingen. Lockerbie-verdachten naar Nederland >nden De twee Libische verdachten in de Lockerbie-zaak ivorden dit weekeinde vanuit Libië overgebracht naar Neder- and. Dit meldt de Britse krant The Times, die zich beroept op ironnen bij het Britse ministerie van defensie. Libië heeft eer der gezegd dat de verdachten uiterlijk 6 april zullen worden uit geleverd. The Times meldt dat Tripoli nu gebruik wil maken van iet feit dat de ogen van de wereld gericht zijn op Kosovo en de twee Libische terroristen 'discreet' naar Nederland kunnen worden overgebracht. De verdachten van de bomaanslag op het PanAm toestel boven de Schotse stad Lockerbie zullen onder Schots recht worden berecht in Kamp Zeist bij Soest. Bij de amp in 1988 kwamen 270 mensen om het leven. Belgisch openbaar vervoer staakt tussELIn heel België staakten gisteren bestuurders van bus, tram en metro tegen de toenemende agressie waarmee ze de laatste tijd te maken hebben. Ze eisen betere veiligheidsmaatre gelen. Alleen in West-Vlaanderen functioneerde het streekver voer in de ochtend vrij normaal. Elders varieerde het beeld. In Brussel betoogden enkele duizenden chauffeurs tegen de groei- nde onveiligheid. De politie hield het bp 2700 betogers, de bonden op ongeveer 5000. Zij reden met zo'n 180 bussen door Brussel, waardoor het verkeer in het centrum rond de middag werd opgehouden. Volgens de vervoerorganisaties is er een ab normale stijging van het aantal gewelddaden, van negen per maand vorig jaar naar 35 per maand in januari en februari. na )dgorica-rotterdam-den haag 'uizenden mensen hebben in odgorica, de hoofdstad van de Jegoslavische deelrepubliek lontenegro, betoogd tegen de AVO-bombardementen op )egoslavië. De demonstranten (epen 'Amerikanen-fascisten', VjElVp lieten hun waardering blij- ^^^en voor de politiek van de Joe- Jgj oslavische president Milose- rmc- Een demonstratie van zo'n ^00 Serviërs in de binnenstad an Rotterdam tegen de NAVO- Icties in Joegoslavië is gister- vond zonder incidenten verlo- jen. In Den Haag hebben zo'n iOO betogers gisteravond gede- MOSKOU AP-ANP De NAVO maakt zich steeds meer zorgen over het verzuren de effect dat de luchtacties te gen Joegoslavië hebben op de zo prille en breekbare relaties met Rusland. De stemming on der de Russen, die zichzelf van- oudsher zien als 'Slavische bloedbroeders' van de Serviërs, is in een rap tempo anti-wes ters aan het worden. Zo nam de Doema, het parle ment, gisteren een niet-binden- de resolutie aan, waarin presi dent Jeltsin werd opgeroepen meer geld uit te trekken voor defensie, gezien de 'militaire dictatuur' van de NAVO. Een aantal parlementsleden stelde zelfs voor de belofte in te trek ken dat Moskou niet als eerste kernwapens zal gebruiken. Rus land zou tot een kernaanval moeten kunnen overgaan, als de vijand conventioneel sterker is, zo betoogden ze. De voorzitter van de generale staf van het Russische leger, Anatoly Kvasjnin, leek het voor stel te steunen.Als Rusland moet kiezen tussen leven en dood, dan moet het leger ook kernwapens kunnen inzetten", aldus Kvasjnin. Gouverneur Aleksandr Lebed, oud-veilig heidsadviseur van Jeltsin, zei dat Rusland Belgrado militaire hulp moet sturen. Hij vond ook dat Joegoslavië deel van de 'strategische belangenzone' van Rusland moet worden. Eerder gingen afgevaardigden met elkaar op de vuist, toen communisten felle kritiek lever den op de mislukte vredesmis sie die liberale politici eerder deze week ondernamen. De communist Semago riep dat de liberaal Joesjenkov een 'politie ke papegaai' was, waarop Joes jenkov hem 'politieke prostitué' noemde. Daarna gingen ze el kaar te lijf. Ook buiten de politiek wordt de Vanmorgen verbrandden anti-westerse demonstranten een Amerikaan se vlag met dollarteken en NAVO-logo voor het Witte Huis in Moskou. foto epa sergei isakov stemming grimmiger. De Tech nische Universiteit in Sint Pe tersburg heeft gisteren vier Amerikaanse professoren op staande voet ontslagen. Volgens de rector is het niet langer ver dedigbaar om 'in deze tijd van oorlog' les te krijgen van docen ten uit de VS. Verder heeft de ultra-nationa listische partij LDRP aangekon digd de vertoning van Ameri kaanse speelfilms op grote schaal te gaan, verstoren, en roept ze zelfs óp tot een boycot van voedsel uit de VS. Als ge volg van deze sfeer mijden steeds meer Amerikaanse be zoekers Rusland. Zo heeft de popgroep Kiss zijn voor deze week in Moskou geplande con certen afgezegd. De Russische media staan in tussen ook geheel in het teken van de oorlog in Joegoslavië, maar gaan grotendeels voorbij aan de etnische zuiveringen en de wassende stroom vluchtelin gen. Zowel het tv-nieuws als de kranten zijn geheel in de ban van 'de Amerikaanse agressie' tegen de Serviërs. De berichtge ving gaat dan ook vooral over de Servische verliezen. Reporta ges uit Kosovo tonen alleen Ser viërs aan het woord. Er wordt nauwelijks gesproken over de systematische moord partijen door Servische milities onder Albanezen. Zij worden voornamelijk in verband ge bracht met terrorisme, dat steun van de NAVO krijgt. Al leen het onafhankelijke tv-stati- on NTV laat mondjesmaat beel den zien vein Albanese vluchte lingen. Het beklemtoont echter dat onafhankelijke bronnen de meldingen over zuiveringen niet hebben bevestigd. De Russische televisiekijker krijgt ook sterk de indruk dat de bevolking van de NAVO-landen zelf massaal tegen de bombar dementen is. De corresponden ten in de Europese hoofdsteden laten namelijk uitsluitend te genstanders aan het woord, die met afgrijzen spreken over de Amerikaanse agressie tegen on schuldige burgers. Dit beeld geldt overigens ook voor de meeste kranten. DEN HAAG ANP-Rtr De Servische militieleider Arkan, die giste ren door het Joegoslavië-tribunaal is aan geklaagd wegens oorlogsmisdaden, heeft in een reactie gezegd dat hij onschuldig is. De para-militaire leider, wiens echte naam Zeljko Raznjatovic is, zei dat hij zich nooit aan het Tribunaal zal uitleveren, omdat 'hij een soldaat is die vecht tot het bittere eind'. De aanklacht tegen de commandant werd bekendgemaakt door de hoofdaan klaagster van het Joegoslavië-tribunaal, Louise Arbour. Zij stelde gisteren dat de aanklacht van 30 september 1997 doelbe wust geheim was gehouden om Arkan ge makkelijker te kunnen arresteren. Maar ze heeft de aanklacht na zorgvuldige afweging van de belangen nu toch bekend gemaakt omdat de als extreem wreed bekend staan de Arkan (53) met een vrijwilligersleger van zijn 'Tijgers' naar Kosovo is opgerukt en zich daar schuldig maakt aan allerlei wreedheden. Arbour hoopt dat de aanklacht als waar schuwing dient voor 'degenen die geneigd zijn zich bij Arkan aan te sluiten en zijn be velen op te volgen' .De gedetailleerde be schuldigingen in de aanklacht blijven voor alsnog geheim. Arkans troepen hebben tij dens de oorlog in Bosnië duizenden men sen vermoord en etnische zuiveringen doorgevoerd. Arkan ontkende dat zijn troepen actief zijn in Kosovo. Pas als de NAVO grondtroe pen stuurt, zullen zijn mannen ingrijpen, aldus Arkan, die ook zei dat er dan een 'Derde Wereldoorlog' zal uitbreken. De Britse ministers van buitenlandse za ken en defensie, Cook en Robinson, meld den begin deze week echter dat Arkan en zijn bende in Kosovo al 200 Kosovo-Alba- nezen hebben vermoord. Albanese leider licht gewond De gematigde leider van de Kosovo-Albanezen, Ibrahim Rugova, wil dat de NAVO stopt met haar bombardemen ten op Joegoslavische doelen en dat het diplomatieke overleg wordt hervat. Dat zei hij gisteravond in Pristina tegen buitenlandse journalisten. Rugova zei ook dat hij onder bescherming staat van de Servische politie. Het is onduidelijk in hoeverre hij vrijelijk kon spreken. blace» Honderden etnisch-Albanese vluchtelingen wachten bij de grens met Macedonië tot ze door de autoriteiten geregistreerd zijn. De Mace- doniërs laten de vluchtelingen uit Kosovo tergend langzaam toe. De stroom vluchtelingen heeft de etnische en politieke tegenstellingen in het ar me maar sinds 1991 democratische Macedonië verscherpt. Van de bijna twee miljoen inwoners, is officieel 67 procent Macedoniër, 23 procent Albanees en 2 procent Servisch. Maar vrijwel iedereen gaat er vanuit dat de Albanezen een veel grotere minderheid vormen, van rond de dertig procent. „Maar als je daar nog eens 20.000 tot 30.000 vluchtelingen uit Kosovo bij optelt, dan zitje op 40 procent. Want wie zegt dat ze terug gaan naar Kosovo? Daar worden Macedoniërs heel zenuwachtig van. Die voelen zich bedreigd", zegt de hoofdredacteur Saso Ordanoski van het onafhankelijke tijdschrift Forum. foto ap» laurent rebours PRISTINA-BRUSSEL-TIRANA AFP-Rtr-EFE-DPA Eerder deze week was er sprake van dat Rugova gewond of dood zou zijn. Hij was zondag voor het laatst gezien, toen hij gewond voor zijn in brand ge stoken huis in Pristina stond. Volgens ooggetuigen werd hij daarna door twee mannen meegevoerd. Vervolgens ont stonden er allerlei geruchten. Men vreesde voor het leven van de leider van de Democratische Liga voor Kosovo. Een woord voerster van zijn partij bevestig de gisteren dat Rugova gewond is geraakt, maar niet ernstig. Volgens Amerikaanse diplo matieke bronnen en Kosovo-Al- banezen zijn ook Fehmi Agani en Baton Haxhiu nog in leven. Maandag had de NAVO gemeld dat beide leiders van de etni sche Albanezen in de Servische provincie zouden zijn geëxecu teerd. Agani is een ervaren poli ticus, die een belangrijke rol speelde bij het vredesoverleg van Rambouillet. Haxhiu is hoofdredacteur van Koha Dito- re, de belangrijkste Albaneesta- lige krant van Kosovo. De LDK-woordvoerder in Duitsland meldde gisteren wel dat Idriz Ajeti, de voorzitter van het parlement van de Kosova- - ren, is vermoord door Servische strijdkrachten. Ajeti, een voor malige voorzitter van de Acade mie der Wetenschappen van Kosovo, zou maandagavond in Pristina zijn gedood. De Koso vo-Albanezen, die meestal niet Milosevic's whizkids zijn er binnen een week in geslaagd de NAVO-Internetpagina uit de lucht te schieten. Een e- mailbombardement en een continue stroom bezoekjes aan de pagina's bleken af doende. De digitale hulp troepen van Milosevic deins den er niet voor terug twee duizend boodschappen per dag op NAVO af te vuren. Daarnaast overspoelden de hackers de NAVO-site (www- .nato.int) met bezoekjes. Een nieuwe server moet het bondgenootschap nu snel uit de brand helpen. deelnemen aan de Joegoslavi sche en de Servische verkiezin gen, hebben buiten het Servi sche staatsbestel om een eigen parlement gekozen. Het radicale Kosovo Bevrij dingsleger (UQK) heeft intussen een algehele mobilisatie afge kondigd. De Albanese televisie meldt dat een oproep is uitge gaan aan alle etnisch-Albanese mannen tussen 18 en 50 jaar om hun 'militaire plicht van de bevrijding van Kosovo' te ver vullen. Het U(^K wil door het inzetten van meer strijders, die een training van tien tot vijftien dagen zullen krijgen, weerstand bieden aan de Servische acties in Kosovo. Het bevrijdingsleger heeft zware verliezen geleden tijdens het huidige Servische offensief in Kosovo. monstreerd voor humanitaire hulp aan de vluchtelingen uit Kosovo, onafhankelijkheid voor Kosovo en het inzetten van NAVO-grondtroepen in de Ser vische provincie. De optocht begon op het Malieveld met een protestmars naar het mi nisterie van defensie op het Plein. Daar boden ze een petitie aan plaatsvervangend secreta ris-generaal Hulshof aan. Ook voorzitter De Boer van de Vaste Kamercommissie voor buiten landse zaken kwam een petitie in ontvangst nemen. Ze zei te gen de demonstranten 'te ho pen dat er zo spoedig mogelijk een einde komt aan de gruwe lijkheden in Kosovo'. brussel paul koopman correspondent In juli 1995 deden de Bosnisch- Servische leiders Karadzic en Mladic wat niemand voor mo gelijk hield. Zij gaven bevel de moslim-enclave Srebrenica te veroveren, hoewel de NAVO dreigde zo'n offensief via lucht aanvallen te verijdelen. De af loop is bekend: de tanks kon den ongehinderd oprukken, de bevolking werd verdreven en de mannen werden vermoord. Slecht weer en angst voor 'ne- venschade' hadden ervoor ge zorgd dat het luchtwapen niet de verwachte afschrikking bood. Nog geen vier jaar later voltrekt zich vrijwel exact hetzelfde sce nario in een veel grotere 'mos lim-enclave': Kosovo. Opnieuw spelen slecht weer en de angst voor burgerslachtoffers de NAVO-luchtvloot parten. Op nieuw voltrekken zich in hoog tempo etnische zuiveringen en moordpartijen. En opnieuw heeft de internationale ge meenschap zich grondig verke ken op de ware bedoelingen van Slobodan Milosevic, inder tijd de beschermheer van Ka radzic en Mladic. De kloof tussen het doel van de NAVO-luchtaanvallen en het resultaat wordt intussen met de dag groter. Toen secretaris-ge neraal Solana de luchtacties vo rige week afkondigde, zei hij dat ze 'verder menselijk lijden, meer repressie en geweld in Kosovo moeten voorkomen'. Inmiddels is ruim een half mil joen burgers op de vlucht ge jaagd, is de stad Pee (100.000 inwoners) in de as gelegd en voltrekt zich - in de woorden van dezelfde Solana - een 'hu manitaire catastrofe'. De alliantie getroost zich steeds meer moeite om uit te leggen dat dit drama niet door de NAVO-interventie wordt ver oorzaakt, maar op het conto van Milosevic moet worden ge schreven. NAVO-woordvoerder Jamie Shea benadrukte deze week dat de etnische zuivering zorgvuldig was voorbereid, en al begon vóór het besluit tot luchtacties. „Je tovert niet zo maar een vloot bussen om bur gers te deporteren tevoor schijn". aldus Shea. Terzijde: ook in Srebrenica was de ont zetting groot over het feit dat Mladic de bussen voor de de portatie van moslims al had klaarstaan, lang voordat de Ne derlandse commandant Karre- mans de witte vlag hees. Als de etnische zuivering van Kosovo inderdaad zo goed is voorbereid, rijst onmiddellijk de vraag of de NAVO daarv an op de hoogte was. en het hu manitaire drama al had ingecal culeerd toen de eerste bommen vielen. Uitsluitsel valt daarover niet te krijgen, maar bij de NAVO in Brussel wordt bezwo ren dat de omvang van de etni sche zuivering het bondgenoot schap echt heeft verrast. „De hoop was: na een paar dagen van bombardementen pakt Milosevic de telefoon en legt hij alles stil. Een offensief tegen het vrijheidsleger U£K was wél voorzien, een oorlog tegen alle burgers niet", aldus een func tionaris. Weer dringt de vergelijking met Srebrenica zich op: lange tijd werd gedacht dat Mladic slechts een deel van de enclave wilde naasten. Dat de optie 'ge nocide' ook in zijn handboek voorkwam, was gewoon te gru welijk om geloofd te worden. Heeft eenzelfde 'gentleman's- blindheid' ervoor gezorgd dat de talrijke waarschuwingen uit de regio voor een Kosovaars bloedbad in de wind werden geslagen? In elk geval hebben westerse inlichtingendiensten schromelijk gefaald. Het 'mas- terplan' - een term van Shea - bleef verborgen. Het tempo waarin Milosevic Kosovo ontvolkt, zet de NAVO enorm onder druk. Het is on doenlijk om de verdrijving van mensen via luchtaanvallen een halt toe te roepen. „Tegen twee bewapende kerels in een jeep begin je uit de lucht niets, ter wijl dat wel volstaat om een heel dorp te ontruimen", ver zucht een NAVO-functionaris. De dagelijkse mediashow in Brussel onderstreept deze on macht. De NAVO kan al zeven dagen geen beelden tonen van bombardementen op eenheden die steden, dorpen en burgers aan flarden schieten. Veel vlieg tuigen keren met bommen te rug op hun bases. Met laag- en tVi11'l>r°Br!"n"ïeS'slLi Onlangs ontving Uwe Schol; de Deutscher Tanzpreis 1999 voor zijn ohoreogiafleën. No temt hij voor hel eerst met tijn gezelschap naar Nederland: een unieke kans om kennis le maken mei het nieuwe elan van dit voormalig Ooslduitse gezelschap. De drie balletten zijn gezel op muziek van flachmaoinov en Pmknljev. een derde Dus. de schilder Kandinsky. leverde de inspiratie voor het toneelbeeld. WO IS. 2» 17IPR 20.15 OOR ZO 18 «PR 14.00 OUR RESERVEREN 020 - 0 255 455 traagvliegende helikopters op kleinere eenheden 'jagen' is vanwege mobiel afweergeschut in Kosovo voorlopig te riskant. Bij deze wanhopige wedloop is de hamvraag inmiddels hoeveel dagen Milosevic nog nodig heeft voordat hij Kosovo geheel van Albanezen heeft ontdaan. Echt onhaalbaar is een 'gezui verd Kosovo' niet, zolang de in ternationale gemeenschap de moed en zelfopoffering ont beert om een omvangrijk grondleger een bloedige oorlog in te sturen. Ondanks de more le verontwaardiging die door Europa spoelt, lijkt de publieke opinie voor zo'n drastische maatregel nog niet rijp. Laat staan de politici in de NAVO- hoofdsteden. Het enige verweer dat de NAVO bijgevolg heeft, is het verbeten doorgaan met bombarderen tot de militaire infrastructuur van Joegoslavië grotendeels in de as is gelegd. Wat er daarna moet gebeuren, is met het feitelijke overlijden van het Rambo'uillet- akkoord een open vraag. Voor de herovering van hun steden hoeven de Kosovo-vluchtelin- gen niet op het Westen te reke nen. Srebrenica werd na de af tocht van Dutchbat immers óók aan de Serviërs gelaten. Dat his torisch feit moet Milosevic de zer dagen helder voor de geest staan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7