Golf van gezondheidsklachten na enquête Binnenland a' Eigen gedeputeerde voor de Leidse regio Protest bij Pluimveemuseum BIJLMER ENQUÊTE Is Extra studie vergoeding voor laagste inkomens Stedeling moet weer vaker platteland op Onrust over gif in rode wijn Treinstellen uit jaren zestig ogen als nieuw Klaagzang over inspraak van burgers onterecht Oudste tweeling X3NDERDAG 1 APRIL 1999 Vertrouwen in donorregister den haag Het vertrouwen in het donorregister is niet geschaad door de fout met de registratie begin vorige maand. Volgens mi nister Borst (volksgezondheid) hebben slechts enkele tientallen mensen hun oorspronkelijke keuze voor donatie laten herzien of hun keuze laten verwijderen uit het register. De minister ant woordt dat op Kamervragen van Groenlinks en het CDA, die bezorgd waren dat veel mensen zich niet meer wilden laten re gistreren als weefsel- of orgaandonor. Borst wijst er voorts op dat de respons vanuit de lichting achttienjarigen, die onlangs voor het eerst zijn aangeschreven, naar verwachting is. Vorige maand werd bekend dat tijdens de verwerking van de formulie ren een fout was ontstaan. Daardoor werd bij bijna 18.000 men sen hun wens fout geregistreerd. Betrokkenen kregen een ex cuusbrief waarna een nieuwe registratie volgde. D66 wil uitstel vernieuwing vbo/mavo den haag D66 vindt dat de vernieuwingen voor het voorberei- nder dend middelbaar beroepsonderwijs (vmbo) een jaar moeten worden uitgesteld. Volgens Kamerlid Lambrechts zijn er nog te veel onzekerheden om een succesvolle invoering van het vmbo 25 komend schooljaar te garanderen. Twee weken geleden trokken 45 de uitgeverijen nog aan de bel, zegt Lambrechts. Ze vreesden go dat ze de nodige schoolboeken niet op tijd klaar zouden hebben omdat de precieze examenprogramma's nog niet zijn vastge steld. Inmiddels heeft staatssecretaris Adelmund (onderwijs) la ten weten dat ze de examenprogramma's volgende maand klaar zal hebben, zodat de uitgevers de nieuwe boeken in 2001 kun nen aanbieden voor het derde leerjaar van het vmbo. Maar D66 gelooft niet dat dat lukt. Eeuwenoude fossiele eik oosterhout In de buurt van Oosterhout in Gelderland hebben bouwvakkers een zeer oude eik in de grond aangetroffen. Vol- 1 gens archeologen is de fossiele en versteende boom tussen de 4000 en 10.000 jaar oud. De gemeente Nijmegen is bij Ooster- .hout bezig met de noordelijke stadsuitbreiding, en vond bij ÜU 'graafwerk aan een watergang is de oude eik. De boom is zeven meter lang. De stam is 1,10 meter dik. De boomstam moet nat blijven zodat deze niet verbrokkelt. Een kraan hijst het fossiel vandaag uit de bouwput en verplaatst het naar een gat waarin n grondwater staat. Daarna zaagt de archeologische dienst een stuk van de stam af, om precies te kunnen bepalen hoe oud de boom is. De gemeente laat van de ouderdom afhangen wat er met de boom gaat gebeuren. i Jongeren pleegden 380 diefstallen alkmaar De politie heeft met de aanhouding van zes Alkmaar- ders in de leeftijd van 15 tot 19 jaar zeker 380 inbraken en dief stallen opgelost. Het werkterrein van de groep lag in en rond Alkmaar en Purmerend. Er zit nog één verdachte vast. De zaak kwam op 17 februari aan het rollen, toen de politie een ver- dachte aanhield voor de diefstal van een vrachtauto. In de afge- lopen weken pakte de politie de andere verdachten op. Ze be- kenden ruim 380 inbraken en diefstallen. De jongeren hadden het speciaal voorzien op fietsen en bromfietsen, maar sloegen ook toe in woningen en bedrijven. De politie vond een aantal gestolen goederen bij de verdachten terug. Opheldering over dode stieren den haag De WD in de Tweede Kamer wil van minister Apo theker weten of het een 'normale zaak' is dat runderen in Ne derland dood gaan van de honger. Deze week werd bekend dat I in het natuurgebied de Oostvaardersplassen bij Lelystad de af- j gelopen maanden 42 Heek-runderen dood zijn gêgaan. Volgens I Staatsbosbeheer klopt de informatie waar de Kamerleden zich I op baseren niet. Een woordvoerder laat weten dat niet voedsel- [BF! gebrek, maar ouderdom de oorzaak van de sterfte is. De WD- 0? Kamerleden vragen zich af waarom boeren zich moeten hou- den aan allerlei strenge regels op het gebied van dierenwelzijn, j terwijl natuurgebiedbeheerders daar blijkbaar niet mee te ma- iken hebben. )en haag anp denseri met een inkomen tot 10.000 gulden krijgen in 2001 nisschien extra geld om de stu- liekosten van hun kinderen te )etalen. Onderzoek moet uit- 'jzen of de kosten voor het nderwijs hoger worden en loeveel deze inkomensgroep jrbij zou moeten krijgen. Minister Hermans van On- Jerwijs heeft gisteren inge stemd met het idee dat de PvdA, WD en D66 na coalitie- )eraad hebben geopperd. Her- nans vindt dat de tegemoetko- ning in de studiekosten voor le laagste inkomensgroepen nag worden verhoogd met een jedrag tussen de vijftig en hon- lerd gulden. Maar hij wil pre- :ies weten hoe hoog dat bedrag noet zijn en hoe groot de ver schillen in studiekosten zijn per schoolsoort. De PvdA maakte eerder be swaar tegen de uitwerking die Hermans met zijn plannen leeft aan het regeerakkoord. De jartij juichte het toe dat vanaf saarlem ronald frisart n de wijnbranche is onrust mtstaan over een artikel dat de Consumentenbond volgende veek publiceert over schim- nelgif in rode wijnen. De Haar- emse wijnimporteur Vinites leeft een kort geding tegen de Consumentenbond gisteravond schter ingetrokken, zo bevestig- le Vinites-woordvoerder d. van Wijk vanochtend. Volgende week publiceert de Consumentenbond in de lieuwsbrief Gezond het resul- aat van een onderzoek naar ivvintig rode wijnen. In een aan- !al daarvan komt ochratoxine A OTA) voor. Dit gif, dat wordt veroorzaakt door een schimmel pp druiven, kan bij ratten kan- ter veroorzaken. Ook komt j)TA voor in granen en daarvan ]emaakte producten als brood in gedistilleerd. Namens de Nederlandse vijnbranche spande importeur /inites - jaarlijks goed voor ze- ten miljoen flessen rode en wit- :e wijn - tegen de Consumen- :enbond een kort geding aan bij 3e Haagse rechtbank. Vinites lok het geding gisteravond ïchter weer in na lezing van het Meer toezicht hoogste militair den haag anp De rol van de chef defensiestaf, de hoogste militair in Neder land, wordt versterkt. Hij krijgt meer toezicht op, en meer ver antwoordelijkheid voor vredes operaties waaraan Nederland deelneemt. Dat heeft minister De Grave (defensie) aan de Tweede Kamer geschreven. Hij doet een aantal voorstel len om de interne en externe communicatie bij Defensie te verbeteren. De maatregelen vloeien voort uit het rapport- Van Kemenade van vorig jaar, waarin naar aanleiding van de gebeurtenissen van de val van de moslimenclave Srebrenica in 1995 'ernstige tekortkomingen' op het gebied van de interne communicatie werden gecon stateerd. De bevelhebbers van de krijgsmachtonderdelen zullen vanaf nu aanschuiven bij het belangrijke Politiek Beraad, waaraan onder anderen minis ter, staatssecretaris, chef defen siestaf, secretaris-generaal (de hoogste ambtenaar) en direc teuren-generaal deelnemen. Ook zullen de bevelhebbers va ker in het openbaar tekst en uitleg geven over hun taken. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten barneveld Leden van de dieren- organisatie Animal Peace voerden gisteren actie bij het nieuwe on derkomen van het Nederlandse Pluimveemuseum in Barneveld, dat door minister Apotheker werd geopend. Driekwart van de Ne derlanders vindt dat de Europese Unie het houden van kippen in een legbatterij moet verbieden. Bijna 85 procent van de mensen die soms of altijd eieren uit de legbatterij kopen, is bereid vijf cent per ei meer te betalen voor een ei dat niet uit de legbatterij komt. Dat is gebleken uit een on derzoek van bureau Inter/View, dat is uitgevoerd in opdracht van Compassion In World Farming (CIWF). Deze actiegroep, die los staat van Animal Peace, voert sinds een jaar campagne tegen de legbatterij. foto anp raphael drent den haag monica wesseling De Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek krijgen gezamen lijk een eigen gedeputeerde. Het is de bedoeling dat alle zes gedeputeerden een gebied 'on der hun hoede' nemen en daar naast verantwoordelijk zijn voor een reeks gespecialiseerde taken. De Rijnstreek vormt samen met een deel van het Groene Hart één regio. Uit de bestuur lijke 'samensmelting' van Lei den en de bollenstreek mag vol gens J. Wolf, PvdA-gedeputeer de en leider van de collegeon derhandelingen, worden afge leid dat een nieuwe bouwloca tie voor Leiden in de bollen streek (Valkenburg) en niet in het Groene Hart (Grote Polder) moet komen. De presentatie van het colle geprogramma is over Pasen heengetild. Volgens Wolf niet omdat er problemen zijn, maar omdat niet alle fracties tijdig kunnen worden geconsulteerd. De portefeuilles zijn verdeeld. Wolf zegt niet precies hoe, maar duidelijk is dat hij ruimte lijke ordening, milieu en Groe ne Hart blijft doen en dat zijn CDA-collega J. Heijkoop onder meer natuur, zorg en water krijgt. Wolf en Heijkoop zijn de- enige gedeputeerden die nu ook al in het provinciebestuur zitten. GroenLinks ziet volgens de gespreksleider haar fraaie ver kiezingsuitslag (van vier naar acht zetels) vertaald in een zwa re portefeuille. Vermoedelijk is dit verkeer en vervoer. Welk ter rein R. Houtman (RPF/GPV/SGP) krijgt is nog onduidelijk, maar ook diens partij ziet zijn goede verkie zingsuitslag volgens Wolf be loond. Leidenaar Arie de Jong, PvdA, krijgt financiën, het pak ket van partijgenoot Edit Hal- lensleben en de CDA'ers Dirk Dekker en Loes van Ruijven- van Leeuwen blijft nog onge wis. Het collegeprogramma is, zo maakt Wolf duidelijk, niet zon der slag of stoot tot stand geko men. ,,De Tweede Maasvlakte en Zestienhoven hebben de no dige hoofdbrekens gekost. Maar we zijn eruit." Stichting Korrelatie pleit voor centraal meldpunt Er moet één deur komen waar alle slachtoffers van de Bijlmerramp kunnen aankloppen. Zo kan worden voor komen dat mensen blijven ronddwalen op zoek naar hulp. Dat stelt de Stichting Korrelatie in haar eindrap portage, die ze naar de enquêtecommissie Vliegramp Bijlmermeer heeft gestuurd. utrecht anpmeldden met name lichamelij ke klachten en psycho-sociale problemen. Opvallend is volgens Korrela tie het grote aantal bellers -bij- na de helft- met lichamelijke ongemakken. De meest ge noemde waren vermoeidheid, hoofdpijn, gewrichtspijn en Van 3 februari tot 12 maart, tij dens de verhoren, stelde Korre latie een telefoonnummer open voor mensen die hun ei kwijt wilden. In totaal hebben 692 mensen gebeld, vooral direct betrokkenen bij de ramp. Ze aandoeningen aan de huid en luchtwegen. Klachten die even eens in andere onderzoeken opdoken. Ook kwamen jeuk, haaruitval, spierpijn, hartritmestoomissen, ontstekingen, maag- en darm problemen en impotentie voor. De meeste mensen hebben minstens drie klachten en bin nen een gezin hebben vaak meerdere mensen gezond heidsproblemen. Bij een aantal zijn ziekten vastgesteld, waar onder reuma, epilepsie, au- toimmuunziekten en kanker. Ruim vijftien procent van de gesprekken ging over de psy chische gevolgen van de Bijl merramp. Het trauma blijft het leven van mensen beheersen, constateert Korrelatie. Meestal uit zich dat volgens de stichting in een posttraumatische stressstoornis. Korrelatie verwees bijna ze ventig procent van de bellers door, onder meer naar buurt- opvang in de Bijlmermeer, het Bureau Slachtofferhulp en het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam (AMC). Mensen die zeiden over relevante infor matie te beschikken, kregen het adres van de enquêtecommis sie. Ook waren er reacties op de verhoren. Sommige mensen stoorden zich aan de antwoor den van verantwoordelijke poli tici en vonden dat de commis sie verzuimde door te vragen. Korrelatie concludeert op ba sis van de telefoontjes dat geco ördineerde hulp voor slachtof fers van de Bijlmerramp nog steeds ontbreekt. „Verschillen de organisaties proberen ieder, voor zich een deel van de pro blemen op te vangen, maar nie mand heeft het overzicht." Minister Borst van Volksge zondheid zegde eerder al toe dat alle mensen die dat willen voor lichamelijk onderzoek in aanmerking komen. De arbo- dienst van de KLM is daar in sa menwerking met de gemeente Amsterdam en het ministerie al mee begonnen. Gedeputeerden blij met meer zeggenschap den haag-haarlem komend studiejaar meer men sen geld krijgen voor de studie kosten van hun kinderen. Maar Kamerlid Rehwinkel vond dat de laagste inkomensgroep er te weinig op vooruit ging. Her- méns wil de mensen met een belastbaar inkomen tot 40.000 gulden op jaarbasis maximaal 150 gulden extra geven. Gezin nen met een inkomen tussen de 40.000 en 52.000 gulden krij gen komend schooljaar 950 of 1450 gulden meer. Besloten is nu dat deze plan nen van Hermans komend jaar ongewijzigd worden doorge voerd. Volgens de minister is het technisch niet uitvoerbaar nu nog grote veranderingen aan te brengen. Over twee jaar wil hij wel verbeteringen aan brengen op zijn maatregelen. Het is de bedoeling dat dan de inkomensgroepen tot 60.000 gulden op een vergoeding kun nen rekenen. Ook wil de minis ter in 2001 dus misschien de laagste inkomensgroepen extra geld geven. Haarlemse importeur trekt kort geding in artikel. Volgens de advocaat van de importeur worden daarin de nodige nuanceringen aange bracht. „Een kort geding was de enige, manier om de tekst van het artikel in handen te krij gen", aldus Van Wijk. „Het is heel vaag. Het is zo geschreven dat we niets meer te eisen heb ben." Naar het schimmelgif OTA wordt internationaal onderzoek gedaan. Wetenschappers zoe ken naar een goede meetme thode. Ook moet nog worden vastgesteld welke hoeveelheid OTA schadelijk is voor de ge zondheid. Het menselijk li chaam breekt normale hoeveel heden af. Volgens Vinites-woordvoer der Van Wijk is de bijdrage van wijn aan de opname van OTA in het menselijk lichaam gering. Dat komt alleen al doordat Ne derlanders gemiddeld slechts 18,5 liter wijn per jaar drinken. Volgens wijnlaboratorium Me- ron in Almere is de helft van de OTA-bpname in het lichaam af komstig uit granen, nog eens 35 procent uit producten als brood, bier, koffie en gedroogd fruit en slechts 15 procent uit wijn. bloemendaal De oudste tweeling van Nederland, Cornelia Jacoba Dijkstra-Van der Meulen (I.) en Jacoba Cornelia Tjaden-Van der Meulen uit Bloemendaal, vierde gisteren met een kleine groep intimi hun 101ste verjaardag. foto united photos de boer NS steken bijna miljard in snelheid en vernieuwing wagenpark haarlem rien polderman Stoelen, twee aan twee achter elkaar opge steld als in een streekbus, bekleed met ve lours. Grijs en zeegroen als frisse nieuwe tinten. Ziedaar in grote lijnen de gedaante verwisseling die 31 oude gele treinstellen uit de jaren zestig van binnen ondergaan. Niets in de nieuwe inrichting herinnert meer aan de wat plakkerig geworden rode kunstleren banken. De in de NS-werkplaats Haarlem verbouwde treinen, die uiterlijk nauwelijks zijn veranderd, gaan vanaf sep tember rijden in de sneltreindienst Hoorn- Haarlem-Leiden-Den Haag CS. De modernisering van de vierwagenstel- len is één van dé drie maatregelen die NS Reizigers heeft getroffen om binnen een jaar achtduizend zitplaatsen extra beschik baar te krijgen. Per treinstel is de winst 34 zitplaatsen, de hele serie van 31 levert er dus duizend op. Ook 25 oude intercityrij tuigen, die eerder op een zijspoor waren gezet, worden verbouwd: duizend stoelen erbij. De dan nog nodige zesduizend stoe len extra verkrijgt de NS door de huur van tachtig moderne rijtuigen uit België. Met de overdracht van het eerste gemo derniseerde vierwagenstel, gisteren in de NS-werkplaats Haarlem, luidt NS-reizigers een periode van investeringen in, die bin nen vier jaar 15.000 stoelen extra moet op leveren. Directeur M.van Eeghen van NS Reizigers kondigde aan, dat het bedrijf daarvoor 900 miljoen gulden gaat uitgeven. Ruim de helft van dat bedrag gaat op aan 128 nieuwe dubbeldeks rijtuigen, waarmee de bestaande dubbeldekstreinstellen kun nen worden verlengd. Ze worden alvast voorbereid voor de hogere spanning van 25 kilovolt die de NS in de toekomst op de bo venleiding wil gaan zetten. Omdat NS niet wil achterblijven bij de steeds comfortabeler wordende auto, staat ook een grondige modernisering van 316 intercityrij tuigen op het programma. Een slimmere indeling van deze rijtuigen levert totaal nog duizend stoelen extra op. In ie dere aldus vernieuwde intercity rijdt mini maal ook een rijtuig mee met twee rolstoel plaatsen en een voor rolstoelen toeganke lijk toilet. Airconditioning zal een eind ma ken aan een welhaast Idassieke bron van onenigheid tussen treinreizigers: tochtende half open ramen, vertelde Van Eeghen. De ramen kunnen, straks niet meer open; je hoofd naar buiten steken kan dan dus ook niet meer. Wat in de auto beslist moet worden afge raden, (tenzij een chauffeur je rijdt), is in de trein best te doen: werken met een lap top. De schootcomputer is in de trein in middels net zo'n gewoon (of irritant) ver schijnsel geworden als de walkman en de GSM. Met het oog op die veranderende ze den en gewoonten van de reiziger voorziet de NS de gemoderniseerde intercityrijtui gen in de eerste klas van stopcontacten. De eerste van deze verbouwde rijtuigen komen over een jaar op de rails. Als tenslotte in 2005 de hogesnelheidslijn in gebruik komt, wil de NS daarover ook met zeer snelle binnenlandse treinen gaan rijden. Het bedrijf werkt aan plannen voor speciale hogesnelheidsdubbeldekkers, die bij Breda van het flitsspoor afbuigen en met een vaart van 200 kilometer per uur richting Eindhoven en Maastricht suizen. Ook naar het oosten en het noorden moe ten uiteindelijk zulke snelle treinen gaan rijden. monica wesseling De Noord-Hollandse gedepu teerde H.Meijdam (WD) en zijn Zuid-Hollandse collega J.Heijkoop (CDA) zijn blij met de grotere zeggenschap over het platteland, die landbouw minister Apotheker de provin cies heeft toegedacht. De mi nister wil dat boeren en tuin ders snel schoner gaan produ ceren, en dat ze meer werk ma ken van hun rol als 'natuurbe heerder'. In de visie van Apo theker krijgen de provinciale besturen daarbij een belangrij ker toezichthoudende taak, omdat die meer dan het rijk oog hebben voor de in elke re gio verschillende functies van het platteland. Heijkoop: .Apotheker consta teert terecht dat er enorme ver schillen zijn tussen het platte land in de verschillende provin cies. En dat de provincies meer betrokken moeten worden bij de inrichting daarvan." Ook Meijdam is blij met de ministe riële ondersteuning, al bena drukt hij meteen dat dit niet opeens een koerswijziging in Noord-Holland betekent. „Er worden al de nodige plannen uitgevoerd." Voor Heijkoop is duidelijk wat in Zuid-Holland het be langrijkste onderwerp is. „Het platteland moet veel meer ten dienste komen te staan van de stedeling. In dit dichtbevolkte westen is het echt niet meer mogelijk om landbouwgrond uitsluitend voor voedselpro- duktie te gebruiken. Het moet ook door stedelijke recreanten kunnen worden gebruikt. Om dat te bereiken dient dat land aantrekkelijker te worden ge maakt. En daarvoor moet het water schoner zijn en de land en tuinbouw minder milieube lastend." De gedeputeerde denkt hieraan zelf het nodige te kunnen doen door subsidiëring van agrarisch en particulier na tuurbeheer. Heijkoop wil met voortva rendheid de ontsluiting van het platteland verbeteren. Met een uitgebreid stelsel van fietspa den moet de stedeling het veld in worden gelokt. En eenmaal op het land moet de recreant voetpaden, kanoverhuurders en- kramen met versnaperingen aantreffen. Niet overal wordt de recreant welkom geheten. In kwetsbare natuurgebieden moet de natuur voorrang kun nen krijgen. Geld hoeft volgens de CDA'er geen probleem te zijn. Er zijn een rijkspot en een provinciale pot. „En Zuid-Holland is na tuurlijk ook een Europese regio. We gaan aanspraak maken op Europees geld." Meijdam vindt het belangrijk om grote natuurgebieden te maken, onder meer door ver schillende kleine natuurgebie den onderling te verbinden. Die plannen liggen er al en moeten gewoon wat sneller uitgevoerd worden. Nieuwe gebieden, nu nog niet op kaarten ingetekend, zijn volgens hem niet nodig. Meijdam is voorstander van 'gebruiksnatuur'. Grootste pro bleem op het platteland is voor de gedeputeerde de inkomens positie van de boeren. „Zij moeten voldoende mogelijkhe den krijgen om in natuur of re creatie extra inkomsten binnen te halen." Het effect van agrarisch na tuurbeheer op de rijkdom van flora en fauna blijkt overigens niet vast te staan. Onderzoekers van de Landbouwuniversiteit Wageningen hebben planten, vogels, insecten in zuiver agra rische gebieden vergeleken met die in agrarische gebieden met natuurbeheer. Ze vonden geen verschil in soortenrijkdom. Het onderzoek wordt voortgezet. den haag anp bij de presentatie van het jaar verslag. Volgens hem zijn voor het bestuurlijk draagvlak in spraak en beroepsmogelijkhe den juist een vereiste. Volgens mr. P. Boukema van de Raad van State is te overwegen de in spraak bij grote infrastructuele werken te beperken tot die mensen die er rechtstreeks in hun woonomgeving mee te ma ken hebben. De klaagzang van bestuurders over te veel inspraak en be roepsmogelijkheden van bur gers om wetgeving 'onderuit' te halen, is veelal niet terecht. „Je kunt niet zeggen: we moeten aan het einde de mogelijkheden bij de rechter beperken want dan komt het wel goed," zei vi- ce-voorzitter H. Tjeenk Willink van de Raad van State gisteren

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5