Verlekkerd kijken naar de Jaguars én hun eigenaren Avondje uit voor een huis 'Avond met inhoud' bij voetballend Zoeterwoude uit' naar Voorhout HhilËfHtiiïi] SUSEHELl 111 i iiIItüliM!ijl IlIII-fil! 'Roofdier' na 92 jaar uit Wassenaar AAN TAFEL redactie: Miep Smitsloo-De Graaft, telefoon: 071-535 64 84. Massaal kwamen ze op draven in het Leidse Holiday Inn: de mensen die een huis in de toekomstige Oegstgeestse wijk Poelgeest willen hebben. Zo'n lotings avond is, nu de huizen als broodjes over de toonbank gaan, een heel normaal 'avondje uit' geworden. Zelfs voor huizen van ruim vier ton. Notaris Anneke Klein tankhorst had slechts 34 eengezinswoningen te ver loten, waarvoor maar liefst 170 gegadigden de Amstel- zaal van Holiday Inn be volkten. „Zo'n hoog aantal heb ik nog nooit meege maakt", erkent Klein Lank- horst. „Maar ja, er zijn nu eenmaal veel te weinig wo ningen en veel te veel gega digden." In anderhalf uur tijd was de Oegstgeester notaris klaar met 'uitdelen'. „Ik heb als een bezetene al die lootjes uit die potten gerukt. Tja, alle huizen zijn meteen ver kocht, en er staan nog heel wat mensen op de reserve lijst." Twee vliegen in één klap sloeg voetballend Zoeterwoude- dorp. Men had een reuze leuke avond met oud-international René van der Gijp én legde te gelijkertijd tweehonderd spon sors in de watten. Die combina tie leverde afgelopen week een bomvol SJZ-clubhuis op. Pr-man Gerard van der Hoe ven probeert zich temidden van de drukte verstaanbaar te maken: „We hebben nog nooit iets voor alle sponsors tegelijk gedaan. Maar afgelopen tijd hebben we tientallen nieuwe sponsors aangetrokken: het aantal reclameborden is tot 130 gestegen. We wilden, kortom, iets terugdoen. En dan niet al leen met een drankje, maar een avond-met-inhoud. Oud-voet baller Van der Gijp spreekt nog tot ieders verbeelding en heeft een leuk verhaal te vertellen, zowel uit zijn privé- als voetbal leven." Na dat verhaal kwam het met dat drankje natuurlijk ook wel Een 'Rijnsburgsavondje' was het afgelopen week in Pano rama Tulipland in Voorhout. Zo'n honderd vrijwilligers, kwekers, prijswinnaars en afne mers van een corsowagen luis terden er gebiologeerd naar het verhaal van schilder Leo van den Ende. Aardig idee van de Stichting Rijnsburgs Bloe mencorso om de jaarlijkse bij eenkomst bij 's werelds groot ste bloemenpanorama te hou den. De meeste Rijnsburgers waren nog nooit bij deze toe ristische attractie geweest. Van den Ende had geen aan dachtiger gehoor kunnen heb ben voor zijn verhaal over het dertig meter lange en vieren- eenhalve meter hoge doek. Im mers, bij de meeste aanwezi gen, de 'echte Rijnsburgers' en bloemenliefhebbers, leverde het levensgrote doek instem mend geknik en het aloude feest der herkenning op. De watertoren van Katwijk, de ker ken van Noordwijk-binnen, de boerderij van Pennings uit Noordwijkerhout, de boerderij van de gezusters Kromhout uit Rijnsburg: dergelijke - deels uit het landschap verdwenen - ob jecten vinden een blijvend plekje op het panorama. Na de pauze kwam het 'echte' werk voor de Rijnsburgers, bij wie het corso-virus al weer flink opspeelt: de verdeling van de praalwagens. Secretaris Niek Hemmes van de Stichting Rijnsburgs I was zijn mandje leeg Van links naar rechts: nieuw bestuurslid van de Stich- en straalde ting Rijnsburgs Bloemencorso Rokus Hassefras, secre- Hemmes te- taris Niek Hemmes (met mandje) en Flora-voorzitter vredenheid Gerrit Ravensbergen. foto taco van der eb uit.Alles is weg! We hebben zelfs twee wa gens meer dan vorig jaar." Hemmes stelde het kersverse mede-bestuurslid Rokus Has sefras aan ons voor. „Laatst hebben we voorlichter Piet Krak van Flora ingelijfd. Maar verder komt er zelden of nooit nieuw bloed bij. Met Rokus is ons corsobestuur verjongd en dat is een goede zaak." Rokus Hassefras heeft genoeg affiniteit met de bloemen. „Ooit heb ik voor de klas ge staan. Als beginnend leraar hielp ik al praalwagens opste ken en reed ik mee in het cor so. Daarna werkte ik bij de vei ling en sinds kort ben ik com mercieel directeur van een bloemenexporteur. Dat ik nu voor zo'n erebaantje - want dat is het! - ben gevraagd, is na tuurlijk prachtig. Hoeveel werk het is? Geen flauw idee! Dat merken we nog wel." Panorama Tulipland-initiator Herman van Amsterdam ten 'Het is slopend' Sinds 20 maart en tot eind mei, zes dagen per week, werkt de Voor- houtse schilder Leo van den Ende aan de voltooi ing van zijn 'Panorama- Tulipland'. Na die perio de wordt het panorama tot volgend voorjaar in segmenten opgerold, en maakt het kolossale schil derij plaats voor de bol len. „Het is slopend. Ik denk over twaalf jaar klaar te zijn en ik ben nu 60: ik hoop dus tot m'n 73-ste bezig te blijven." Van den Ende is nog steeds onder de indruk van de komst van Pano rama Mesdag-directeur R. Borgerts, die de Voor- houtse 'concurrent' kwam openen. „Ik had nooit gedacht dat zo'n man zich zou verwaardi gen om hier binnen te ko men. Dat niet alleen: hij komt terug met het res- tauratieteam van Panora ma Mesdag om ons tips te geven. Bovendien brengt hij ons in de ver gadering van panorama's uit de hele wereld. We zit ten in de molen. En dat is na twee jaar werken een enorm succes." slotte: „Het is een goede zaak dat de Rijnsburgse bloemen wereld op de hoogte van dit project is gebracht. De meesten kenden ons vreemd genoeg nog niet. Zo moet het toch een soort inktvlek worden." H on't dream it, drive it', is \J de slogan van automerk Jaguar - maar voor velen van ons zal het altijd bij dromen blijven. Een dikke ton ben je sowieso kwijt voor dit stijlvolle Engelse wilde dier. Maar geef toe, het is aangenaam om je aan zo'n wagen te vergapen, want de Jaguar is een kunst stuk. En ach, het bezit van de zaak is vaak het eind van het vermaak, zei vadertje Cats al - hoewel dit voor de rijders van een 'Jag' misschien niet opgaat. Laten we het er maar op hou den dat het voyeuristisch en dus lekker is om te aanschou- Van links naar rechts: pr-man Gerard van der Hoeven van SJZ, Cees Lubbe van het busbedrijf, oud-intemational René van der Gijp en SJZ- voorzitter Leo van der Geest. foto taco van der eb goed. Temeer daar de sponsors - tot onze verbazing ook veel niet-Zoeterwoudenaren - be paald geen haast hadden om huiswaarts te keren. In de druk te ontwaren we MKB-bestuurs- leden Marlies llaazebroek en Peter Bunnig, 'helemaal' uit Leiden. Haazehroek: „Even kij ken of het verhaal van René van der Gijp ook leuk is voor een avondje bij onze club. Gezellige boel hier." We ontmoeten hoofdsponsor Cees Lubbe van het gelijknami ge busbedrijf („IJ weet wel, om wie iedereen altijd moet la chen"). De jolige sfeer in het clubhuis ten spijt, kregen we een serieus gesprek. De zestig busjes van Lubbe vervoeren da gelijks zo'n 600 al dan niet gehandicapte kinderen van en naar diverse scholen in de Leid se regio. „Dat is verschrikkelijk verantwoordelijk werk. Je bent altijd met andermans kinderen op de weg, met alle risico's van dien. En met de huidige ver keersdrukte heb je tegenwoor dig twee busjes nodig, waar je het vijftien jaar geleden nog met één kon doen. Maar het lukt nog steeds, elke dag weer." SJZ is voor Lubbe 'een soort hobby'. „We zijn al zes jaar sponsor en plakken er nog maar drie jaar tegenaan." wen welke bekende streekge noten zich het merk kunnen veroorloven en/of lonken naar het gloednieuwe S-type. Tijdens de openingsreceptie van Jaguar-garage Blanke- spoor - die Wassenaar na 92 jaar inruilde voor 3000 vierkan te meter grote nieuwbouw in Leidschendam - zagen we tien tallen bekende gezichten. Be horend bij lieden van wie je op zo'n moment beseft: zij meten zich volgaarne dat stijlvolle image van de Britse society aan. We zullen geen namen noemen, want niet iedereen stelt dat ongetwijfeld op prijs. Maar de goedboerende bloe menhandelaar uit Hillegom, de onroerend goed-jongens uit Lisse en Leiden, de Wassenaar- se 'handelaren' en erfgenamen die je bij Glamourland ont waart, de ex-directeur van een groot Leids bouwbedrijf, één van de grootste houthandela ren van ons land die ook een tennishal in Warmond heeft; ze kwamen allemaal opdraven. Het was met 400 gasten bom vol. En we zullen nooit meer zoveel Jaguars bij elkaar zien! Het gaat goed met de vader landse economie, getuige de enorme run op het S-type tij dens en na de receptie bij Blan- kespoor. De jongste telg uit het rijke Jaguar-geslacht komt offi cieel pas 14 april op de markt. Voor de 'grap' stond er één tij dens de receptie. Maar meteen al verkocht Blankespoor-direc- teur Kees Raaphorst er 45. Hij is er zelf beduusd van: „Tja, dit is voor ons ook uniek. Er zijn tijden geweest dat we dat aan tal nog niet in een jaar haal den." Overigens is Raaphorst hele maal de vertegenwoordiger van zijn automerk. Stijlvol, keurig, Landelijk Jaguar-directeur Geert Tax met op de achtergrond het nieuwe S-type, waarop een ware run is ontstaan. hij lijkt meer op een Engelse gentleman dan op een autover koper die volgens het prototy pe snel en agressief moet zijn. Men lonkt dus volop, ook in de dagen na de opening liep het nog storm. Het S-type zelf lonkt weer helemaal naar de klassieke stijl van de jaren vijf tig met zijn rondingen. Die hang naar het verleden bevalt ons zeer, nostalgisch als we zijn. De salesdirector van Ja guar Engeland, Roger Putnam, blijkbaar ook. De man bleef maar 'thank you' stamelen te gen Kees Raaphorst en zijn compagnon Rob Rooijakkers. ..Jullie hebben hier een nieuwe standaard neergezet. Thank you." foto taco van der eb Wassenaar verliest door de verhuizing van de Jaguar-dealer naar Leidschendam na 92 jaar de markante Jaguar-kop op de hoek van Oostdorperweg, bij de oude haven. In 1907 be gon Jan Blankespoor er als beurtschipper, met een pendeldienst naar Rotterdam. Vanaf 1921 werd er voor 15 cent per liter benzine verkocht. Langzaamaan begon de autohandel te groeien. In 1935 werd de karakteristieke hoek-show- room neergezet en kwamen er merken als DKW ('Dat Kreng Weigert', riepen slagersjongens in die dagen), Opel en Chevrolet te staan. En na de oorlog kon het bedrijf twee takelwagens van de Canadezen kopen, waarmee veel zwaar hijs en takelwerk werd verricht voor tie Wassenaar- se politie. Blankespoor rukte menigmaal uit voor een ernstig ongeluk (toen al!) op de Rijks straatweg. Medio de jaren '50 legde het bedrijf zich toe op de verkoop van alleen Britse wa gens, zoals Morris, Riley en MG. De eerste Ja guar ging in Wassenaar in 1968 voor 19.000 gul den van de hand. Door ruimtegebrek ging Blan kespoor tenslotte alleen met de Jaguar verder. Er zit al enkele jaren geen Blankespoor meer in het bedrijf. Kees Raaphorst is eigenaar en alge meen directeur, maar wijzigde de vertrouwde naam nooit. Blankespoor is anno 1999 uit z'n jasje gegroeid. Raaphorst: „We hadden best hier in Wassenaar willen blijven, maar daar was geen geschikte locatie te vinden." Wie in Leiden wilde eten met ster ren - om maar eens een populair RTL4-programma te parafrase ren - kon in een niet zo ver ver leden terecht bij Oudt Leyden. Het kwaliteitskenmerk van de keurmeesters van Michelin sierde 23 jaar de gevel van de zaak aan de Steenstraat, totdat de wispelturige inspecteurs de rotisserie aan het begin van de jaren tachtig als een baksteen lieten vallen. Als een nieuwe eigenaar - H.M. Mar tens - het bedrijf drie jaar later over neemt en het restaurant nieuw leven inblaast, keert de ster terug aan de ge vel. Maar veel geluk brengt dit niet. Vanaf 1987 loopt de omzet terug en Martens ziet hiervoor twee duidelijke oorzaken: het parkeerprobleem in de binnenstad en het veranderde beste dingspatroon van de gasten. Zij geven hun geld liever uit aan auto's en vakan ties aan aan lekker eten. Martens ver koopt de zaak aan het begin van de ja ren negentig aan slager Jan Zandbergen uit Rijpwetering, die er de eerste jaren de 'koningin van de Leidse horeca' - Engeltje Favier - als gastvrouw aanstelt. De inspecteurs van Michelin zijn niet on der de indruk, want wederom verliest Oudt Leyden de ster. Hoe staat het er aan het eind van de jaren negentig voor met Oudt Leyden? Het is er stil, als we ons op een woensdagavond omstreeks half zes melden bij de eetgele genheid. De gasten die nog na ons ko men, blijken zich zon der enige uitzonde ring te hebben vergist in ae ingang van het ja, melden de obers gedienstig. Zonder problemen krijgen we de beste tafel aan het Oudt Leyden, Steenstraat 51-53, Leiden. Tel.: 071-5133144. Keuken: matig/redelijk Menukaart: gevarieerd ^bianee: Wassend Bediening: uitstekeno Prijs/kwaliteit: redelilk vaarte waar je ruim met z'n zessen kunt zitten. Geduren de onze maaltijd heb ben we het rijk alleen: pas als we weg gaan komen er nog een paar Italianen. In de bijna negentig jaar dat het restau rant bestaat, lijkt er weinig aan het inte rieur veranderd. Het zware eikenhout domineert de ruimte, dat door een ver hoging in tweeën wordt gedeeld. Aan beide zijden staat een prachtige schouw. Bij het raam is een pan met hutspot in een glas-in-lood raam gegra veerd. Waar we minder over te spreken zijn, zijn de plastic geluidsboxen die her en der in de zaak zijn opgehangen en waaruit tijdens de maaltijd op een behoorlijk volume dezelfde muziek komt die ook Sky Radio in zijn compu ter stopt. Wat in elk geval nog steeds van ster renkwaliteit is, is de bediening. Onze gastheer is vriendelijk en voorkomend en heeft verstand van zijn vak. 1 lij maakt geen aantekeningen, heeft een behoorlijke kennis van net menu en blijkt ook de wijnkaart goed te kunnen verklaren. Op zijn advies beginnen we met een cocktail, met als basis witte wijn, druivensap en amaretto. De menukaart van Oudt Leyden is niet spectaculair, maar kent wel een paar verrassende gerechten. Zo valt bij de entrees (tot ongeveer twintig gulden) de konijncarpaccio op. Bij de hoofdge rechten (van 35 tot 39,50 gulden) valt vooral de vis op, zoals tonijn van de grill en gestoomde grietfilet. Er is ook een drie- en een viergangenmenu, en op de wijnkaart is de liele wereld verte genwoordigd. We besluiten het denken volledig aan het restaurant over te laten en kiezen voor het viergangen dagmenu (62,50 gulden), dat ons door de gastheer wordt gedeclameerd. We drinken er een 'passend glas wijn' bij. We begin nen met een salade met plakjes gerook te tonijn. De vis smaakt goed, maar is misschien een tikkeltje aan de zoute kant. De salade is lekker, met een sma kelijke dressing. We drinken er een witte Zuid-Afrikaanse wijn bij, luisterend naar de intrigerende naam Cogmans Kloof. De gepocheerde zalm is ook prima, maar de scherp sma kende groenten en de saus die het bord vullen, doen de ver fijnde smaak voor een belangrijk deel weer teniet. Alsof het groentenat van een potje mosselen over de zalm is uitgekiep- erd. Het hoofdgerecht, getrancheerde run derlende, valt rond uit tegen. Als mijn oma weer eens wat kreupel door haar aanleunwoning liep, klaagde ze steevast over pijn in haar len denen. Het rund dat de basis vormde voor ons vleesge recht moet dezelfde klachten hebben ge had. We moeten be hoorlijk kauwen om het vlees weg te krijgen. Wel te spreken zijn we over de Chileense Merlot die bij het gerecht wordt geschonken. Omdat ik me van het dessert na enkele dagen met de beste wil van de wereld niet meer kan herinneren dan dat het er aardig uitzag en behoorlijk smaakte, moeten we het erop houden dat het een beetje anoniem was. Nadat we voor twee viergangenmenu's en wat spiritualiën een bedrag van 206 gulden hebben afgerekend, stappen we ae Steenstraat weer op. Een dik wol kendek heeft de hemel verduisterd. Geen sterren. Maar dat vermoeden hadden we al. TEKST DIRK CORNELISSEN FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 42