Grens niet dicht voor Kosovaren Agent uitmaken voor homo beledigend Kraakbeweging levert wapens in met witte roos Ook met Nederlandse europarlementariër is veel mis PvdA ontkent gesjoemel Binnenland DONDERDAG 1 APRIL 1999 den haag koos van wees nou, vooeoir... wij vie. VAMJUHjÊ- L we- -ziDKi -TENSlprTe. eèM y V RopiMRgIJ <- Z7' EM-6H-NU W6. H6T ÊP- >r r TOCH OVER HEB&RN JULUE NJÊMÊM, Al? VEEL VAN 9Ar I KONINERUIC, Tan W&L V JDUJE MWEEL iKl HET \sJ/LU£-HTtlINe^flJOW-B£/V1 zt£\ Zo'M V C i? 000 ^SOVARtW >"11 Óf EO- De WD'er Jan Mulder is van al le Nederlandse europarlemen tariërs de grootste declarant van verblijfskosten: sinds 1994 zo'n 300.000 gulden. Een vergoeding gebaseerd op hotelkosten, ter wijl Mulder een flatje bewoont in Brussel. Mulders collega d'Ancona (PvdA) heeft een ander record in handen: zij scoort het hoog ste in de categorie tekenen-en- wegwezen. Met name op vrij dag, de minst populaire verga derdag in het Europarlement, is d'Ancona na het zetten van haar handtekening en het daar mee incasseren van een dagver goeding van vijfhonderd gulden vaak als eerste weg. Maar ook haar D66-collega Jan-Willem Bertens, de WD'ers Wijsen beek, Larive en de huidige staatssecretaris Gijs de Vries scoren daarin hoog. De onderzoeksjournalist Joep Dohmen onderzocht de afgelo pen jaren voor de VNU-dagbla- den wat er allemaal mis is in het europarlement. Voor wie zijn artikelenreeks volgde, bevat de samenvatting van zijn bevin dingen in Europese Idealisten geen nieuws, maar de jongste crisis met de Europese Com missie zet nu ook het parlement opnieuw in de schijnwerpers. Het is een wat mismoedig beeld, dat oprijst uit Dohmens boek. Niets menselijks is de eu roparlementariër vreemd, en de Nederlandse vertegenwoordi gers zijn absoluut niet rechter in de leer dan hun ongunstiger bekend staande zuidelijker col lega's. Ook Nederlanders incas seren presentiegelden voor ver gaderingen die ze niet bijwo nen, of maken gebruik van zelf gecreëerde, gunstige pensioen voorzieningen. Ook Nederlan ders brengen kilometers in re kening die ze niet gemaakt heb ben. „Maar", zei Dohmen bij de presentatie, „als Nederlanders frauderen is het altijd voor min der geld, want ze wonen dich terbij." Ook Nederlanders nemen naas te verwanten in dienst als me dewerker tegen salarissen waar ze in Nederland alleen maar van kunnen dromen. Voor me dewerkers heeft elke europarle mentariër jaarlijks zo'n 250.000 gulden beschikbaar. Van dat geld kan er wel een baantje af voor dochter (Hanja Maij-Weg- gen), vrouw (Pam Cornelissen) of neef (Karla Peijs). Dohmen constateert ook dat de zoon van mevrouw d'Ancona sinds zijn moeder in het parlement zit op vallend vaak het drukwerk van de PvdA-eurodelegatie mag ver zorgen. Het wemelt in Dohmens boek van voorbeelden van nepotisme (het bevoordelen van vrienden en verwanten). Waarbij zich soms de vraag aandient in hoe verre 'Brussel' nu zo afwijkt van het Nederlandse bedrijfs- en politieke leven, waar zonen en dochters (vakantie)baantjes ver vullen na bemiddeling van hun daar al werkende vaders en moeders. Dohmen toont aan hoe niet al leen individuele europarlemen tariërs, maar ook politieke par tijen profiteren van de onuit puttelijke geldbron die 'Brussel' soms is. Met als meest saillant voorbeeld het doorsluizen van 'voorlichtingsgelden' naar de verkiezingskassen van de PvdA, in totaal zo'n 550.000 gulden. Het is weliswaar verboden, maar wel een wijdverspreid ge bruik onder in het europarle ment vertegenwoordigde partij en. Hoewel de pers uiteindelijk een grote rol speelt in het aan de kaak stellen van dit soort prak tijken. blijken veel in Brussel werkzame journalisten te druk met de dagelijkse nieuwsvoor ziening om zich over dit soort misstanden te buigen. Er zijn speciaal ingezette onder zoeksjournalisten a la Dohmen voor nodig om de mechanis men van de Brusselse geldma- chine te ontrafelen. Ook al om dat 'Brussel' uiterst vriendelijk is voor wie zich conformeert. Het aantal Nederlandse journa listen dat op kosten van het Eu ropees Voorlichtingsbureau naar Brussel of Straatsburg is afgereisd en tegen een riante dagvergoeding verslag doet. loopt inmiddels in de honder den. Van die kant is een kriti sche houding niet onmiddellijk te verwachten. Dohmen komt de eer toe die journalistieke le thargie te hebben doorbroken. Dat daarvoor een buitenstaan der nodig is, stemt niet tot vreugde. De PvdA-afgevaardigden in het Europees parlement ont kennen dat ze ten onrechte dagvergoedingen hebben ge ïncasseerd. De suggestie van journalist Dohmen dat geld is ontvangen voor activitei ten die niets met het werk te maken hadden, is 'in strijd met de waarheid', reageert de PvdA-eurodelegatie. In zijn gisteren gepresen teerde boek hekelt Dohmen Nederlandse EP-leden die op vrijdag tekenen voor een dagvergoeding, maar niet deelnemen aan vergaderin gen. Volgens de journalist heeft PvdA-afgevaardigde D'Ancona zich het vaakst hieraan bezondigd. In een persverklaring stellen de Ne derlandse socialisten echter dat de zeven leden van de PvdA-delegatie niet hebben gedeclareerd als hun aanwe zigheid niet in verband stond met het parlementaire werk. Ook weerspreekt de dele gatie de opmerking in het boek dat D'Ancona haar zoon heeft bevoordeeld met drukwerkorders. Opdrachten aan externe bureaus of per sonen verlopen volgens een vaste procedure. Het Haagse PvdA- filiaal maakt de keuze op grond van verschillende offertes, aldus de persverkla ring. MASSIEF EIKEN (Urm.) 109,95 STROKEN compl gelegd lamelparket (toplaag 4 mm) 39,95 laminaat 17,95 GRATIS! •en parketvloer" is ook een vestiging in: NIEUW-VENNEP Tarwestraat 1 "OPVANG inra. gfcqio (na,iY Geen tweede toren bij vijfde baan schiphol Bij de toekomstige vijfde baan van Schiphol komt de finitief geen verkeerstoren. De luchtverkeersleiding zal starts en landingen op de kilometers verderop geplande nieuwe baan vanuit de bestaande toren op Schiphol-centrum begeleiden. Volgens een woordvoerster van Luchtverkeersleiding Nederland is dit besloten in samenspraak met de Rijksluchtvaartdienst en de luchthaven Schiphol. De bouw van een tweede verkeersto ren in de buurt van de Hoofddorpse begraafplaats De Wilgen hof is serieus bestudeerd, maar dit levert volgens de woordvoer ster geen voordelen op. Wel moet de huidige toren worden aan gepast. Ook moet een aantal bomen wijken teneinde een onbe lemmerd uitzicht te garanderen. Bij slecht zicht zal gebruik worden gemaakt van grondradar. Geen akkoord milieugrenzen Schiphol Amsterdam Het overleg over nieuwe milieugrenzen voor Schip hol wil niet echt vlotten. Bemiddelaar H. van der Vlist heeft geen hoge verwachtingen van de gesprekken tussen overheid, luchtvaartsector en milieubeweging. „Zelf denk ik dat ze er niet uitkomen. Dat ze voor een deel overeenstemming bereiken en voor een deel niet", zo zegt Van der Vlist in de jongste uitgave van het blad Milieudefensie. Bedoeling van de onderhandelin gen is dat alle partijen het eens worden over nieuwe milieu grenzen waarbinnen Schiphol mag groeien. Uitgangspunt is dat lawaaihinder, luchtvervuiling en veiligheidsrisico's niet mogen toenemen ten opzichte van het jaar 1990. De Grave erkent fout den haag Minister De Grave van defensie) erkent dat hij afgelo pen zaterdagavond in het tv-programma NOVA uit de school heeft geklapt met zijn mededeling dat er een NAVO-toestel zou zijn neergestort. De informatie was toen nog vertrouwelijk. De NAVO bevestigde pas zondagochtend het verlies van het Ameri kaanse F-l 17A Stealth-vliegtuig. Het toestel is volgens de Ser viërs neergeschoten. Een speciaal Amerikaans commandoteam pikte de piloot zaterdagnacht op uit Joegoslavië. Zo'n reddings actie kan gevaar lopen als het neerstorten van het toestel voor tijdig uitlekt. Kamer wacht met enquête Srebrenica den haag Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer is woensdag akkoord gegaan met het instellen van een Commissie Besluitvorming Uitzendingen. Alleen het CDA pleitte ervoor on middellijk een parlementaire enquête naar de val van Srebreni ca te beginnen. De nieuwe commissie telt zeven leden en mag een jaar onderzoek doen naar de politieke besluitvorming over de deelname aan vredesoperaties. In elk geval dient de uitzen ding van militairen naar voormalig Joegoslavië te worden beke ken. De Kamer wacht met een apart onderzoek naar Srebrenica tot het Nederlands Instituut voor Oorlogs Documentatie (voor heen het RIOD) zijn wetenschappelijk-historisch onderzoek naar de gang van zaken heeft afgerond. Lesgeld voortgezet onderwijs omhoog den haag Minister Hermans (Onderwijs) heeft het lesgeld voor het voortgezet onderwijs en het middelbaar beroepsonderwijs voor het schooljaar 1999-2000 met 268 gulden verhoogd tot 1775 gulden. Tegelijkertijd gaat de tegemoetkoming in de stu diekosten voor het lesgeld met hetzelfde bedrag omhoog. De verhoging geldt voor leerlingen die voor 1 augustus zestien jaar of ouder zijn. In het komende schooljaar zijn dat er 450.000. Dit levert Hermans ongeveer 800 miljoen gulden op. Cardiologen declareren te veel Zeist* Cardiologen hebben vorig jaar voor minstens 430.000 gul den te veel gedeclareerd bij de particuliere ziektekostenverzeke raars. Ze stuurden bij voorbeeld voor behandelingen twee keer een rekening of maakten 'afrondingsfouten' die toevalligerwijs altijd in hun voordeel uitvielen. Fysiotherapeuten dienden vorig jaar voor minimaal zo'n 95.000 gulden rekeningen in die bij na der inzien niet juist waren, blijkt uit een steekproef van de werk groep declaraties van Zorgverzekeraars Nederland. Uit dezelfde studie blijkt dat er ook op het declareergedrag van andere speci alisten veel aan te merken valt. GroenLinks overlegt over Kosovo utrecht GroenLinks houdt zaterdag in Utrecht een ledenbij eenkomst over de situatie in en rond Kosovo. Aanleiding is de verdeeldheid die binnen GroenLinks is ontstaan over de steun die de fractie van GroenLinks in de Tweede Kamer vorige week uitsprak voor de luchtacties van de NAVO tegen Joegoslavië. Dinsdag trokken twee van de elf Kamerleden van GroenLinks, Van Gent en Karimi, die steun weer in, terwijl de rest van de fractie in een debat in de Tweede Kamer duidelijk maakte nog steeds achter de luchtacties te staan. Inmiddels hebben de vier leden van de Eerste Kamerfractie van GroenLinks zich aange sloten bij het standpunt van Van Gent en Karimi. Bloedonderzoek naar veteranenziekte bovenkarspel Het RIVM heeft bloed- en urinemonsters ge vraagd aan zo'n 1400 standhouders en hun medewerkers die langere tijd op de Flora in Bovenkarspel zijn geweest. De stand houders zijn gisteren en eergisteren per brief benaderd. Ze wor den gevraagd een vragenlijst in te vullen en bloed en urine af te geven voor het onderzoek naar de verspreiding van de vetera nenziekte. Eerder is al onderzoek gedaan naar legionallabe- smetting bij beursbezoekers, patiënten en een controlegroep van 400 inwoners van Bovenkarspel. Het deze week begonnen onderzoek richt zich op mensen die langdurig op de beurs zijn geweest en vermoedelijk lang op dezelfde plek zijn gebleven. STEVENHAGEN uide- Nkclij Gi iet le ookjq eerde rtien cende was), van ilan relati' a Vrij oor ar egt ch Derioo ItaliëJ net j e in dl n-baal Tot e^ iet in Gullitj 2t veel ?nbaa' jal ussen Socialistische Partij: 'Onmiddellijk stoppen met bombarderen' amsterdam anp „Als de NAVO en ook het Nederlands kabinet vasthou den aan de huidige opstel ling, wordt er doorgebom- bardeerd. Dat kan nog we kenlang voortduren, ook al haalt het niets uit. Dus moe ten we stoppen met de luchtaanvallen en moeten we terug naar de onderhan delingstafel. Is dat gezichts verlies voor de NAVO? Nee, dat is al eerder geleden." Voor SP-Kamerlid Van Bommel moeten de lucht aanvallen op Joegoslavië on middellijk stoppen en moe ten de Serviërs en de inter nationale gemeenschap te rug naar de onderhande lingstafel. Van Bommel zei dat gister avond tijdens een debat in Amsterdam dat door de SP was georganiseerd onder de titel 'Beter dan bommen'. Hij benadrukte nog eens dat de aanvallen voor zijn partij „onrechtmatig en onverant woord" zijn. De SP was vori ge week woensdag de enige partij die zich in de Tweede Kamer uitsprak tegen de NAVO-luchtaanvallen. In middels hebben twee Groen- Links-parlementariërs zich bij dit standpunt gevoegd. Het publiek roerde zich tij dens het debat in de Rode Hoed met nogal radicale standpunten. De „imperia listische landen", de CIA, de Amerikaanse president Clin ton, premier Kok en „de me dia" moesten het herhaalde lijk ontgelden. Clinton en Kok zouden volgens een aantal sprekers wegens oor logsmisdaden voor een in ternationaal tribunaal moe ten worden gesleept. Grote instemming was er met een opmerking uit de zaal dat het geëmotioneerde optreden van Kok dinsdag in een Kamerdebat 'een grote farce was'. En, „als de Sov jet-Unie nog bestond, was dit nooit gebeurd". Margreet Aalbers van Vrouwen voor Vrede vond niet alleen dat de NAVO direct moet stoppen met bombarderen, maar bo vendien dat 'alle regeringen van alle NAVO-landen moe ten aftreden'. Een 27-jarige man uit Leeuwar den die op 24 mei vorig jaar een hoofdagent en een brigadier voor 'homofielen' heeft uitge maakt, heeft zich schuldig ge maakt aan belediging. Dat heeft het gerechtshof in de Friese hoofdstad uitgesproken. In au gustus oordeelde Leeuwarder politierechter dat dit niet bele digend was. Het Openbaar Ministerie was tegen de uitspraak van de poli tierechter in hoger beroep ge gaan. De context waarin het woord 'homofielen' was gebe zigd, was twee weken geleden voor procureur-generaal Van Kesteren reden om van beledi ging te spreken. De Leeuwarder had de politiemensen namelijk ook toegevoegd dat ze 'vuile homo's' en '\ieze smerissen' waren. Het hof deelde de op vatting van de aanklager. Voor de belediging en de later op het politiebureau gevolgde bedrei ging van twee hoofdagenten legde het hof een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vier weken op. De advocaat van de verdachte, mr. W. Anker, heeft aangekondigd dat hij tegen de uitspraak van het gerechtshof in cassatie gaat. Voorkeur EU-landen voor opvang in eigen regio De Nederlandse regering zal vluchtelingen uit Kosovo niet terugsturen naar de Balkan als ze hier asiel vragen. Alle landen van de Europese Unie willen Kosovaarse vluchtelingen weliswaar opvang bieden in hun eigen re gio, maar de EU-landen hebben de intentie uitgespro ken niet hun grenzen te sluiten als de Kosovaren toch uitwaaieren. Het kabinet trotseert met deze opstelling regeringspartij WD. Die wil Kosovaren terugsturen, als er op de Balkan voldoende opvangcapaciteit is gecreëerd. De WD staat met deze inzet geheel alleen in de Tweede Ka mer. Alle andere partijen steu nen de gedachte dat Nederland niet de deuren kan sluiten voor 'de slachtoffers van de moord machine van Milosevic', zoals minister Van Aartsen van bui tenlandse zaken het gisteren uitdrukte. Staatssecretaris Cohen van justitie wilde gistermiddag in een Kamervergadering de in druk vermijden dat Nederland Kosovaren uitnodigt naar ons land te komen. Maar „als ze hier komen, zullen we niet zeg gen: ga maar terug naar je re gio". Cohen en andere leden van het kabinet hamerden erop dat de Europese Unie het Koso vaarse vluchtelingenprobleem gecoördineerd en in gezamen lijkheid moet aanpakken. De Tweede Kamer is het daar unaniem mee eens. .Als het nu niet lukt om tot een Europese aanpak van het vluchtelingen probleem te komen, wanneer dan wel?", vroeg PvdA-woord- voerder Middel. Cohen weiger de uit de doeken te doen met welke inzet Nederland de ko mende EU-onderhandelingen ingaat, die moeten leiden tot een gelijkmatige verdeling van vluchtelingen en kosten van opvang. De staatssecretaris toonde zich overigens niet erg optimis tisch over een snelle Europese overeenstemming. „Er wordt al jaren over gepraat en het is zeer de vraag of zoiets op korte ter mijn kan worden geregeld." De Tweede Kamer drong er sterk op aan dat Kosovaarse vluchte lingen één Europese vluchtelin genstatus krijgen. Vorig jaar werden Oostenrijkse voorstel len om één ontheemdenstatus in de EU te creëren nog afge schoten. Minister Herfkens van ont wikkelingssamenwerking denkt dat de vluchtelingenorganisatie van de VN goed in staat is op vang te-bieden aan de honderd duizenden vluchtelingen uit Kosovo die nu in Albanië en Macedonië arriveren. Wel sprak ze haar zorg uit over het vermo gen van die landen om al die vluchtelingen te herbergen, vanwege de politieke instabili teit die er heerst. Herfkens heeft inmiddels tien miljoen gulden voor noodhulp uitgetrokken en vindt dat ande re EU-landen nu eerst over de brug moeten komen, voordat ze opnieuw geld beschikbaar stelt. De minister verklaarde dat ze het bedrag van tien miljoen heeft geput uit een fonds dat ze de afgelopen maanden had ge reserveerd voor de wederop bouw van Kosovo. Krakers met afgedankte koelkasten op weg naar de politiepost op de Dam. Ze hebben de apparaten gisteren als 'wapens' overgedragen aan de politie. foto aanp Oude koelkasten, houten geweertjes en kleerhangers. Ziedaar de meest recente oogst aan ingeleverd wapentuig bij de hoofdstedelijke politie. In een offensief tegen het wapengebruik capituleerde gisteren de kraakbeweging. Voorzien van een witte, roos overhandigden de krakers hun 'wapenarsenaal' van bol werken als de 'Lucky Luik', aan een poli tiepost op de Dam in Amsterdam. Koel kasten en vrieskisten die van het dak werden gekieperd, waren ooit de wa pens waarmee roemruchte krakersbol werken als de 'Lucky Luijk' werden ver dedigd. Met hun vreedzame actie speelden de krakers ironisch in op een meer verbe ten strijd die de Amsterdamse politie aanbindt tegen het wapenbezit. Vanaf vandaag gaat die in de binnenstad in tensiever controleren op wapens. Wie tussen tien uur 's avonds en zeven uur in de ochtend wordt betrapt op het bezit van een wapen, mes, honkbalknuppel, schroevendraaier, stukgeslagen fles of injectienaald maakt zich schuldig aan een strafbaar feit. Een overtreder krijgt bij zijn aanhouding meteen een oproep mee om te verschijnen bij de kanton rechter. De afgelopen maand gold in Amster dam nog een generaal pardon. Messen en andere steekwapens konden ano niem bij de politie worden ingeleverd. De oogst was niet opzienbarend. Tussen de 150 en 200 messen werden op de po litiebureaus en in de uitgaansgebieden ingezameld. Toch vindt politiewoordvoerder Klaas Wilting de campagne geslaagd. „Doel was voornamelijk zoveel mogelijk publi citeit met deze actie te krijgen, zodat wa penbezitters niet kunnen zeggen van niets te hebben geweten." Duizenden bollen hebben zich ontpopt als de kleungste bloemenpracht Onze tulpen, hyacinten en narcissen zijn op hun paasbest Viert u pasen met ons mee7 Open dagelijks t/m 19 mei Van 3:00 tot 19 30 Kassas tot 18 00 Kom een bolletje tikken

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3