'Rol past als condoom' Uil Jubileum beeldenroute in de Keukenhof LEIDEN REGIO V A I I Tïïiams clowneske medicus in Patw Plains M Robin Williams: „Ik eindig nog eens met het spelen van een psychotische gynaecoloog. Of een gynaeco loog die ook kan toveren. Dat zou pas leuk zijn. Och, ik ge loof dat ik ei genlijk pas vijf dokters heb ge speeld. John Wayne heeft wel 20 keer John Wayne ge speeld... Het zijn rollen die me aanspreken. Beroepsmatige afgunst, waar schijnlijk. Ik koester enorme bewondering voor artsen, neurologen, psychologen: mensen als Oli ver Sacks en Patch Adams die geen vakidi oten zijn gewor den maar een geweldige affec tie hebben met hun patiënten. En zeker Patch is een geweldig personage om te spelen en daar komt dan als vanzelfspre kend een be langwekkende filosofie bij die ik graag help uitdragen." „Het scenario van 'Patch Adams' is geschreven door twee kerels die Patch Adams hadden ontmoet, hem een fantastische vent vonden en beslo ten een film te ontwerpen over de tijd dat hij medicijnen studeerde en zijn ideeën ontwikkelde over een meer menselijke bejegening van ziekenhuis patiënten. Het plan was al tien jaar oud. Pas toen Tom Shadyac als regis seur aan boord kwam, bleek het te fi nancieren. Maar het is wel een andere film geworden, want aanvankelijk zou den de filosofieën veel meer nadruk hebben gekregen dan nu het geval is. Shadyac heeft gezegd: 'Behalve filosofie ligt er hier ook volop materiaal voor ko medie. Het is de combinatie van de twee dingen die het interessant maakt.' En ik denk dat hij gelijk heeft." „De rol past me perfect. Als een con doom. Omdat het gaat om een man die je tot leven moet brengen als de bijzon dere 'performer' die Patch is in kinder ziekenhuizen en tegelijkertijd als een kleurrijke idealist met bovendien zijn eigen persoonlijke drama." „Mijn eerste ontmoeting met Patch Adams zal ik niet gauw vergeten. Hij deed de deur open en ik zie die merk waardige figuur: een rijzige kerel met heel lang haar en een fikse snor. En ik mag me dan nogal vrolijk kleden, ik lijk een doodgraver in vergelijking tot Patch. Ik mocht een keer met hem mee naar een kinderziekenhuis en hij ging als clown. Hij was briljant. Zijn num mer behelsde de imitatie van een dan sende rubberpop en zo sloeg hij aan het dollen met een jongetje van een jaar of twaalf. Tijdens dat koddige dansje wisselde Patch intussen relevan te informatie uit met de ouders en leg de tegelijkertijd een verstandhouding met dat joch dat je helemaal zag ople ven. Maar zo bizar als hij zich gedraagt in ziekenhuizen, in wezen is hij heel kalm en belangstellend." Robin Williams in een witte jas, als dokter of psychiater, het begint een vertrouwd beeld te worden. We kennen het uit films als Awakenings, Good Will Hunting en What Dreams May Come. En nu ook weer in 'Patch Adams', waarin hij de titelrol speelt als de arts die in de jaren zestig een kleine revolutie in Amerika teweeg bracht als lichtend voorbeeld van een meer humane benadering van patiënten. Robin Williams: „Negentig procent van de figuranten zijn echte patiënten. Het werd een dolle boel." foto gpd Als hij in een gesprek probeert uit te zoeken wie je bent, analyseert hij snel en scherp tot het punt dat je zegt: 'Zo is het genoeg, bloter wil ik er niet bij ko men te staan.' Maar toen ik hem bezig zag in dat hospitaal, was hij verbluf fend. Want vermomd als clown, is er dan een zeer serieus en knap waarne mer aan het werk." „Ik weet niet hoe het in Europa is, maar in de Amerikaanse maatschappij be staat onmiskenbaar de neiging om za ken als ziekte en dood weg te duwen. Men weet er niet goed raad mee en dat vertaalt zich in de manier waarop dok ters omgaan met patiënten. Als ziek mens lig je er nogal hulpeloos en kwes- tbaar bij wanneEr zo'n type in een witte jasje komt bevoelen en bekloppen. En dan hebben we het niet alleen over vrouwenartsen waar we zo graag platte grappen over maken. Het is van belang onder ogen te zien dat patiënten niet behandeld willen worden als een ding, een nummer. En zeker zieke kinderen moet je niet intimideren maar aan dacht geven die ze prettig vinden. Het is niet de bedoeling om te bepleiten dat elke arts voortaan de ziekenzaal bin- nenspringt met een feestneus op: 'Hal lo allemaal, ik ben dokter Kinky!' Maar iets minder pragmatisme zou zeker ge zond zijn." „In de voorbereiding voor deze rol heb ik ziekenhuizen bezocht en ik stond perplex van de levenshonger bij kinde ren van wie je wist dat ze terminaal wa ren. Het eerste jongetje dat ik aan spreek in de film, dat was een tienjarig leukemiepatiëntje dat ik speciaal was gaan opzoeken. Maar hij trok me mee om me voor te stellen aan al zijn vriendjes. Dat werd een dolle boel. Ik heb ze allemaal aan de film laten mee doen. Negentig procent van alle figu ranten zijn echte patiënten. Sommige mensen schrokken daarvan. Die zei den: 'Hoe kun je zulke kinderen in de film betrekken?' Maar ze genoten er van en je ziet het zelf: er is iets speci aals met zulke kin deren. Ze hebben een ongelooflijke geestkracht. Zoals dat kleine Boeddha achtige meisje. Dat zat in de laatste fase van een chemokuur met een goede kans dat ze is genezen. Laten we hopen dat het'alsjeblieft zo is, want soms komt het terug. Maar dat meisje met haar ka le koppie was zo on voorstelbaar geestig en slim, zo inspire rend en positief in gesteld. Dat is aan grijpend." „Patch ziet niet waarom een zieken huis een instituut zou moeten zijn dat angst aanjaagt. Net als in de film heeft hij als adolescent ooit geprobeerd om zelfmoord te plegen en is hij terechtge komen in psychia trische inrichtingen die volgens hem er ger waren dan het vagevuur. Ik ken een paar van die in richtingen omdat ik ze bezocht heb sa men met Oliver Sachs toen we Awa kenings maakten en ze zijn inderdaad heel erg. Ik heb er gens met 27 kerels naar de tv zitten te kijken, naar Fred Astaire, zonder dat er iemand een krimp gaf. Oliver kan bij die instellingen in- en uitlopen omdat hij als psychiater werkt voor de Mental Health Programs van New York en New Jersey. En omdat hij dat gratis doet, la ten ze hem overal binnen, desnoods in mijn gezelschap." Robin Williams heeft nooit zelf als pati ent de kans gekregen de dokters en psychiaters te leren kennen. Zijn ge zondheid was er te goed voor. „Wel ben ik ooit stevig aan de drank en drugs geweest, maar ik ben er van af gekomen zonder hulp. Heb nooit deel genomen aan zo'n twaalf stappen-pro gramma. Gewoon zelf gedaan, in één stap. Omdat mijn zoon geboren ging worden. Dus ik ben gestopt met de drank en de drugs. Niet dat het makke lijk was. Maar ik was géén patient. Er is ook ergens een artikel verschenen dat beweerde dat ik manisch depressief ben geweest. Onzin. Maar ik ben een menselijk wezen. Ik ben wel eens de pressief. Ik word wel eens ergens treu rig van." Zou Robin Williams niet eens een keer een minder positieve rol willen spelen, iemand waar niets leuk aan is of een uitgesproken rotzak? „Dolgraag. Dat vind ik zelfs belangrijk. Ik kan je zo naar een bibliotheek mee nemen en 100 schurken aanwijzen die ik graag zou willen spelen; prachtige, boosaardige rollen. Alleen al het oeuvre van Shakespeare zit er vol mee. Ik zou heel graag eens Jago willen doen. Maar zulke schurken worden me hoogst zel den aangeboden. Het is één keer ge beurd. Twee jaar terug in The Secret Agent, van Christopher I lampton. Maar die film is door niemand gezien. Ja, door twee mensen misschien. Ikzelf was er daar een van. En dat was niet stimulerend voor de animo van de pro ducenten." LIDOl tel. 071-5124130, Steenstraat 39, Leiden. Asterix Obelix tegen Caesar al., dag. 19.00; vr za zo ma wo ook 14.30. You've got m@il al., dag. 21.30. LI DO 2 Holy man al., dag. 19.00 21.30; vr za zo ma wo ook 14.30. LID0 3 Payback 16 jr., dag. 18.45; vr za zo ma wo ook 14.30; ma di wo ook 21.30. Saving Private Ryan 16 jr., vr za zo 21.00. LID0 4 Abeltje al., vr za zo ma wo 14.15. 8 mm 16 jr., dag. 18.45 21.30. STUDIO tel. 071-5124130, Steenstraat 39, Leiden. Shakespeare in love al., dag. 18.45 21.30. Een luizenleven vr za zo ma wo 14.30. Sneak preview ma 21.30. LUXOR tel. 071-5121239, Stati onsweg 19, Leiden. Patch Adams al., dag 18.45 21.30 zo ma ook 14.15. TRIANON tel. 071-5123875, Breestraat 31, Leiden. Rush hour 16 jr., dag. 19.15 21.30. The Faculty 16 jr., dag. 19.15 21.30. KIJKHUIS tel. 5661585, Vrou wenkerksteeg 10, Leiden. La Vita Bella al., dag. 19.00 21.30. Festen 16 jr., dag. 19.45 22.00. VOORSCHOTEN CULTUREEL CENTRUM tel. 071-5612377, Prinses Marijke- laan 4, Voorschoten. De prins van Egypte al., za zo ma wo 13.45. Abeltje, al., za zo ma wo 15.30. ALPHEN A/D RIJN EUROCINEMA tel. 0172- 420800, Van Boetzelaerstraat 6, Alphen a/d Rijn. The Faculty 16 jr., dag. 18.45. Shakespeare in love al., dag. 13.45 18.30 21.15 (niet opdi do); zo ma ook 16.00. 8 mm 16 jr., dag. 21.00. Patch Adams dag. 18.45 21.30; vr za wo ook 13.45; zo ma ook 13.30 16.00. You've got m@il al., dag. 18.45 21.30; wo alleen 18.45. Abeltje al., vr za zo ma wo 13.45; zo ma ook 16.15. Een luizenleven al., vrza wo 14.00; zo ma 13.45 16.30. Sneak preview 16jr.,wo 21.30. LEIDEN&REGIO MUZIEK VIMM41WM* Het Wapen van Voorschoten Voorstraat 16 Tel. 071 - 5612887 CAROLINE DE ROOIJ QUINTET Jazzconcert door Caroline de Rooij (zang), Tone Feinig (piano), Stefan Thaler (contrabas), Christof May (saxofoon/klarinet) en René Winter (drums). Jamsession 18-19 uur. Zondag 4 april, 15.00 uur. Elephant Club, Dekker Veerpolder 14 Tel. 071 -3058888 SWINGING SUNDAY Optreden van topvocalist Wim Koopmans. Maandag 5 april, 15.30-19.30 uur. Cultuurpodium Boerderij Amerikaweg 145 Tel.079-3211012 DEATH METAL FEEST Met God Dethroned, Centurian en Cirith Gorgor. Vrijdag 2 april, 21.00 uur. Stadstheater Theaterplein 10 Tel. 079 - 3427565 HOHEMESSE Op Goede Vrijdag brengt het Ljatoshinski Ensem ble Kiev een van de beroemdste koorwerken van Jo- hann Sebastiaan Bach. Vrijdag 2 april, 20.15 uur. vmmvm.u Café de Meester Zuidbuurtseweg 57 Res. tel. 071 -3416700 BLUEGRASS Optreden van de zeskoppige band "White Mountain Bluegrass' uit New Hampshire (USA). Vrijdag 2 april, 19.30 uur. SNUFFELMARKT Duizenden artikelen, zoals ski's, speelgoed, au- toaccessoires.wijwielen, huishoudelijke artikelen, antiek, kleinmeubelen, boeken, enzovoort. Zaterdag 3 april, 9.00-17.00 uur; maandag 5 april, 10.00-17.00 uur. De hardstenen passiebloem van Michiel van Pinxteren staat letterlijk en figuurlijk in relatie tot zijn omgeving. foto »pr LISSE MIEKE PREUDE-MEUER Als aanvulling op de bloemenpracht heeft de Keukenhof elk jaar een tijde lijke beeldententoonstelling rond een bepaald thema. Ter ere van het vijftig jarig bestaan van de bloemenshow heeft gastconservator Ansel Sandberg dit jaar gekozen voor beelden uit "Ver leden, heden en toekomst'. Naast werk van kunstenaars die twintig jaar geleden ook al eens in Lisse exposeer den, staan sculpturen opgesteld van kunstenaars van de afgelopen tien jaar en wordt de 'toekomst', de derde poot van het thema, ingevuld door enkele nieuwkomers. Bezoekers kunnen de route langs de vijftig beelden volgen aan de de hand van een bij de kassa verkrijgbare plat tegrond. De kunstwerken staan zowel buiten langs de paden op het gras of tussen de bloemperken, als binnen in de paviljoens. De bijdragen van Wout Maters, Nic Jonk en Eric Claus en J.J Beljon maken duidelijk dat het niet de minsten wa ren die twintig jaar geleden in de Keu kenhof exposeerden. Hun bijdragen aan de jubileumexpositie geven de route een feestelijk kunsthistorisch tintje. Bij de nieuwkomers springen de drijvende acrylaat-objecten van Mari anne van Schaik en de kleurige kera miek van Ingrid Breuers er echt uit. De brutaal gekleurde drijfstekels en felge- glazuurde tulpentotem en stapel landschappen vormen een aangena me afwisseling met de rustige kleuren van steen, brons, roestvrij staal, hout en maimer van de overige beelden. De mensfiguur speelt de hoofdrol in de bronzen van Paul Kubic, Karei Go- mes, Filippa de Boer, Henny Zwart en Renée van Heusden. Interessant is om te zien hoe ieder van hen het thema op totaal andere wijze aanpakt. Tus sen de inzendingen zitten - hoe kan het anders met vijftig beelden - helaas ook een paar missers. Zoals de witte acrylaat piano, een concertvleugel ge vuld met hyacinten, van Marinus Klap en de totaal tegen de achtergrond wegvallende transparant glazen con structies van Frank Biemans. Daaren tegen is de glaskunst van Carina Mathot interessanter. Haar met tekens en symbolen bewerkte 'altaartjes' zijn te vinden in het Prins Willem Alexan der Paviljoen. Ook de houten bijdragen van Martin Klopstra en de geestige metalen 'Nest- zetel' van Henk Dronkers vallen op. Binnen het beperkte stramien van de Keukenhof - het mag allemaal niet te extreem zijn; de bloemen spelen de hoofdrol - is gastconservator Ansel Sandberg erin geslaagd een aantrekke lijke tentoonstelling samen te stellen. Met recht een jubileumexpositie. Keukenhof is nog tot 19 mei dage lijks van 9.00 tot 19.30 uur geopend. Het Leidse Volkshuis Garenmarkt lb Res. tel. 071 -5149180 KINDERCAFÉ De Leidse Welzijns Organisatie houdt een kinder café met daarin kinderbar, knutselactiviteiten, mu ziek en workshop. Vanaf 7 jaar. Woensdag 7 april, 14.00-16.00 uur. EE3HHE35HB Het Dorpshuis Pieter de Hooghstraat 3 Tel. 0172-589072 •KUNST EN KITSCH Twee deskundigen van het Venduhuis in Den Haag taxeren uw voorwerpen. Vellmga is gespecialiseerd in schilderijen, tekeningen en aquarellen. Mevr. Stomps weet alles over sieraden en juwelen. Sa men kunnen zij veel vertellen over meubilair, aar dewerk en boeken. Woensdag 7 april, 20.00 uur. ALLES VOOR DE CLUB Tentoonstelling uit de archieven van de Koudekerk- ste sportclubs Voetbalvereniging Koudekerk, de gymnastiekvereniging Aspasia en de v.m. ijsclub Het Torentje. Zaterdag 3 april, 13.30-16.30 uur. Houtkamp en de Heemtuin. Start vanaf het Milieu Educatief Centrum bij de kinderboederij in de Houtkamp. Zondag 4 april, 15.00 uur. lil'I'liMïlfW Café-Restaurant De Duinpoort Langevelderlaan 22 Inl.VW tel. 071 -3619321 BOS- EN DUINWANDELTOCHT De routes gaan door de Boswachterij Hollands Duin, gelegen tussen Noordwijk aan Zee en Zand- voort. De wandeling voert door bos en duin en over het strand. Afstanden 5, 10, 15, 25, 40 km. Orga nisatie: Leidse Wandelvereniging 'Willen Is Kun nen'. Zaterdag 3, maandag 5 april, starttijd 9.00-15.00

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 39