Veiibor Vasovic moet in Belgrado blijven Sport Krajicek wil zich ook in Davis Cup bewijzen Op zoek naar een goede reden om voor Peugeot te kiezen? Wat dacht u van deze? >t! 331 k )ud-Ajaxaanvoerder zou Milosevic niet in zijn elftal opstellen Ilibor Vasovic was aanvoerder van het gouden Ajax dat 1971 voor het eerst de Europa Cup won. Het was ook laatste wedstrijd van de Joegoslaaf als profvoetballer, isco' denkt nog vaak met weemoed terug aan vijf jaar ïsterdam. Maar hij is nu kwaad en bedroefd. Om wat met zijn land gebeurt. En omdat hij de benefiet van iiijff volgende week moet missen. 'Ik zou weg kunnen, aar ik wil niet'. .GRADO /DEN HAAG GPD/JOS PAK libor Vasovic is zwaar in mi- ur. De oud-aanvoerder van ïx was dolgraag naar Amster rn gekomen voor de benefiet idstrijd van Johan Cruijff jsdag 6 april in de Arena lar het zal er niet van komen ij er nog een wonder ge irt. „Het spijt me verschrik- [ijk. Ik heb de brief aan Johan in ik me afmeld, net af. Er wel mogelijkheden om Ser- uit te komen, maar ik wil Ier de huidige omstandighe- niet. Mijn land ligt onder ir. Ik moet nu hier zijn, in jgrado". "ie inmiddels 59-jarige Vaso- die met Ajax in 1971 de Eu- Cup pakte tegen het kse Panathinaikos, had zich irm verheugd op het weer- met zijn oude voetbalmak- Hij heeft nog regelmatig itact met de 'helden' van met name Sjaak Swart. [eet u, ik heb Nederland na vijf jaar bij Ajax altijd als jn tweede vaderland be- louwd. En nog. Ik neem het S- ie allemaal niet kwalijk, ook is Nederland bij de strijd te- l mijn land betrokken." lasovic is boos over wat nu inde is, maar meer nog ver ge isd. „De halve wereld jaagt ons. Waarom? Omdat we dedigen wat van ons is! Wij >t- rden nu afgeschilderd als isten, onbeschaafde mensen Let vern*etigd moeten worden." zijn momenten waarop Vas- c het gevoel krijgt dat hij ke ir niets heeft gestudeerd en rocaat is geworden. „We >ben deze eeuw al de Eerste en de Tweede Wereldoorlog ge had. Een derde zou fataal zijn, maar kan hierdoor wel ont staan. Een nieuw millennium is in aantocht. Maar wat hebben we eigenlijk geleerd van die vo rige oorlogen? We praten hier niet over Afrika, het gaat over Europa. Daar maken wij ook deel van uit. Ik blijf zeggen dat Joegoslavië ook betrokken had moeten worden bij de eenwor ding. Dan was dit niet gebeurd. Maar helaas, uiteindelijk bepa len de Verenigde Staten hier de gang van zaken." Hoewel genuanceerder den kend en oordelend dan de ge middelde Serviër, spuwt Vaso vic vuur bij de naam Clinton. „Moet hij die zijn eigen gezin bedroog, zijn volk voorloog, ons vertellen dat we fout zijn?". Wat er bij hem niet ingaat is dat een land met een zo korte geschie denis de wereld voorhoudt wat goed is en wat fout. En dus ook bepaalt wie er wordt aangeval len en wie niet. „Wat is nu tweehonderd jaar? Wij leven hier al vele honderden jaren. En op gezag van Amerika moeten wij nu een stuk land afstaan dat historisch gezien van ons is." Vasovic zegt met klem dat hij de moordpartijen van Servische kant niet wil goedpraten. „Het is afschuwelijk, maar het ge beurt van twee kanten". De constatering dat de Serviërs daarbij niets en niemand ont ziend te keer gaan, weerlegt hij niet. „Helaas, helaas. Dat men sen nu doorslaan wordt gevoed door een enorm gevoel van machteloosheid en het besef dat onze samenleving uitge roeid dreigt te worden". Veiibor Vasovic: „Ik neem het jullie allemaal niet kwalijk, ook al is Nederland bij de strijd tegen mijn land betrokken." foto gpd De oud-Ajacied gunt de Alba- gen staat een stap te ver is. Als „Eén volk en dan twee landen, nezen hun plek in Kosovo, is ze zich niet thuis voelen in Ser- dat kan niet. Als dat wordt toe een voorstander van autono- vië, moeten ze maar in Albanië gestaan is Macedonië, waar de mie, maar vindt ook dat een ei- gaan wonen", oordeelt hij hard. Albanezen ook veertig procent van de bevolking uitmaken, aan de beurt." Jagen de bombardementen hem zelf eigenlijk schrik aan? Nee dus. „Ik ga niet naar de schuilkelders. Ik geloof niet dat ze de stad zelf gaan platgooien. Bovendien, ik ben 59. Voor m'n gevoel ben ik toch al begonnen aan het derde deel van mijn le ven, dan berust je al wat meer in dingen. Als het moet ben ik klaar om te sterven." Vasovic zegt niks te willen goedpraten. „Maar wat er is ge beurd is nog geen reden voor dit machtsvertoon. En het lost niks op. Geweld heeft nog nooit iets opgelost". Het heeft er ook in zijn opvatting alleen maar toe geleid dat de meeste Ser viërs nu achter president Milo sevic staan. „Begrijp me goed, het is mijn man niet. Laat ik het zo zeggen, ik zou hem niet in mijn elftal opstellen". En zo komt het gesprek toch weer op voetbal, nog altijd zijn passie. In de hal van zijn zeer smaakvol ingerichte apparte ment, hartje Belgrado, hangt een prachtige foto van een glo rieus moment uit zijn leven. Het is 3 juni 1971. Óp Paleis Soestdijk schudt Vasovic de hand van koningin Juliana. Met 'links' torst de spijkerharde vrije verdediger de blinkende Euro pa Cup. De rest van dat gouden Ajax ziet glunderend toe. Een hoogtepunt ('Ik was de eerste Joegoslaaf die de Europa Cup won'), maar niet hét hoogte punt. „Dat was het spelen van de finale zelf. Die grasmat, dat mooie elftal, al die mensen. Fantastisch". Over dit soort zaken had hij, de levensgenieter Veiibor Vaso vic, volgende week graag willen praten met de andere toppers van toen. Mijmeren en lachen over vroeger. Het mag niet zo zijn. „En dat doet pijn, zeer veel pijn. Ik heb nu nog maar een wens. Dat de wapens zwijgen en er snel weer wordt gepraat. Net zolang tot er een oplossing op tafel ligt." CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 In „een ruimte die twee mille- nia historie ademt, mag Ri chard Krajicek zijn Davis Cup geschiedenis wat kleur geven. Hij soleerde naar de vierde plaats op de wereldranglijst, maar liet het tot dusverre in teamverband afweten. Van elf Davis Cup-partijen in het en kelspel won hij er slechts vier. In Nimes, voor 7000 Franse fans, mag Krajicek vanaf mor gen de statistieken opfleuren. „Het wordt inderdaad tijd dat ik wat laat zien." Ruim twee jaar geleden liet hij zijn teamgenoten het al leen opknappen en zijn laatste Davis Cup-herinnering is bit ter. In oktober 1996 in Haar lem gaf hij geblesseerd op en werd hij uitgefloten door het publiek. De man die altijd wat had, kon geen goed doen in de ogen van de toeschouwers. In Nimes kan Krajicek de Oranje-fans weer aan zich binden. De ondergrond, gra vel, is ook al niet in het voor deel van Krajicek. Al is die sneller dan verwacht. „De baan wordt steeds droger en dat is prettig. De omschake ling van Key Biscayne naar hier valt me mee." Krajicek is in vorm. „In het verleden liet ik me te veel af leiden door rand zaken. Ik was gefocust op het moeten win nen voor het land, voor het team. Ik wilde voldoen aan de verwachtingen. Dat ging ten koste van mijn spel. Maar ik ben ouder, ben volwassenen. Nu benader ik de Davis Cup als een gewoon toernooi. Al is het anders. Je speelt meteen een finale, krijgt niet de kans om rustig naar topvorm te groeien." Krajicek kan niet alleen afre kenen met zijn Davis Cup-ver- leden, hij kan zich ook verlos sen van een kwelgeest. Van Cedric Pioline, zondag pas zijn tegenstander, verloor hij de laatste drie partijen. „Ik hoop en ik geloof niet dat die negatieve balans dit weekein de van invloed zal zijn. Pioline heeft mij vorig jaar op Roland Garros, op gravel, wel van de baan gemept. Toen tenniste ik te aanvallend, nu moet ik het voorzichtiger aanpakken." De Franse bondscoach Guy Forget heeft zich lang in neve len gehuld over wie hij mor gen in het enkelspel naast Pioline voor de leeuwen zal gooien. Jerome Golmard en Sebastien Grosjean zijn door het afzeggen van de gebles seerde Fabrice Santoro de voor de hand liggende kandi daten. Met de baankeuze heeft Forget er in ieder geval alles aan gedaan om Krajicek dwars te zitten. „De baan is langzaam genoeg voor ons om Richard te kunnen verslaan. Krajicek heeft bewezen dat hij alle toppers kan kloppen, maar heeft in het verleden ook zijn mindere wedstrijden ge had. Pioline is constanter en ook de anderen kunnen Kraji cek op een mindere dag ver rassen." Krajicek wordt door Forget wel genoemd als potentiële nummer een van de wereld. Zelf zegt hij daar minder mee bezig te zijn. „Eerst maar eens derde worden, dan komt het volgende stapje." 's Werelds nummer vier is dus een zekerheidje in het Ne derlands team, net als het dubbel Paul Haarhuis en Jan Siemerink. Net als zijn collega Forget hield ook Schapers de tweede man in het enkelspel gisteren nog geheim. De keuze uit drie opties stelde hij uit tot vandaag. Baseliner Sjeng Schalken, die vorig jaar in de Davis Cup tegen België op zichtig faalde, maakt kans om Haarhuis en Siemerink met het oog op de dubbel te ont lasten. Siemerink is de man met de hoogste ranking en Haarhuis de tennisser met de meeste ervaring. Bovendien laat de Eindhovenaar zich zel den gek maken. Dat lijkt in een Arena waar door de eeu wen heen op leven en dood is gestreden, zeker een pre. Nu een 106 halen, I februari 2000 pas betalen. Uw voordeel nlg 1.904,-/eur 864,00.* Liet de tal er- Nu een 306 halen, I februari 2000 pas betalen. Uw voordeel nlg 1.904,-/eur 864,00.* Gratis airco op de 306 (af fabriek) of gratis accessoires ter waarde van nlg 1.250,-/eur 567,23 of korting van nlg I.000,-/eur 453,78. 306 Break voor de prijs van een Sedan. ABS voor slechts nlg 990,-/eur 449,24 op de 306. Voordeel van nlg 4.000,-/eur 1.815,12 op de 306 Cabriolet Palm Beach. Peugeot 406 vanaf nlg 39.950,-/eur 18.128,52 Voordeel op de 406 ST van nlg 2.500,-/eur 1.134,45. Gratis airco op de 406 SR. Voordeel op de 406 SV van nlg 4.000,-/eur 1.815,12. Voordeel op de 806 SRX van nlg 3.000,-/eur 1.316,34. Hoe interessant de aanbiedingen op de Peugeot 406 ook zijn, de beste reden om voor deze auto te kiezen, is en blijft de 406 zelf. Een stijlvolle, comfortabele auto met standaard een rijke uitrusting, vorstelijk weggedrag en zeer uitgebreide veiligheidsvoorzieningen. Wilt u zelf voelen hoe lekker hij rijdt? Ga dan snel naar de Peugeot-dealer voor een proefrit. Je voelt je pas echt lekkerder na een bezoek aan de Peugeot-dealer. Vraag naar de voorwaarden. JE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PEUGEOT. PEUGEOT HAARLEM, Nefkens Haarlem B.V., Munterslaan 2, (023) 524 92 01 HAZERSWOUDE-DORP, Autobedrijf Bos Hazerswoude B.V., Dorpsstraat 13, (0172) 58 92 34 HEEMSKERK, Autom.Bedrijf Poelenburg Heemskerk B.V. Rijksstraatweg 32, (0251) 23 43 50 HEEMSTEDE, Van Schagen van 1890 B.V., Achterweg 38, (023) 529 34 50 HILLEGOM, Schoonderbeek Automobielen B.V., Olivier van Noortstraat 8, (0252) 52 43 00 HOOFDDORP, Autobedrijf Nijs den Ouden B.V., Opaallaan 2, (023) 561 50 28 KATWIJK AAN ZEE, Autobedrijf Den Hollander B.V., Kon. Juliana-laan 1, (071) 402 85 54 LEIDERDORP, Auto Marestad B.V., Van der Valk Boumanweg 2, (071) 581 23 60 SASSENHEIM, Autom.bedrijf J. Faas B.V., Oude Haven 7, (0252) 21 29 22 IJMUIDEN, Tensen IJmond B.V., Betelgeuzestraat 16, (0255) 51 72 50.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 31