Bij Oranje is nog niet alles positief j .Duits offensief komt op toeren Blatter wil nog steeds om twee jaar een WK Sport Davids: 'Het was onbesuisd' DONDERDAG 1 APRIL 1999 2( Palmer nieuwe partner Haarhuis nimes Paul Haarhuis heeft in de Amerikaan Jared Palmer een nieuwe dubbelpartner gevonden. De Brabander verbrak on langs zijn samenwerking met Palmers landgenoot Patrick Gal- braith, de opvolger van de gestopte Jacco Eltingh, wegens ge brek aan prestaties en tactische meningsverschillen. Palmer en Haarhuis maken bij het toernooi in Monte Carlo voor het eerst hun opwachting. Na Wimbledon bekijkt het duo of de samen werking wordt voortgezet. De 27-jarige Palmer heeft tot nu toe elf titels in het dubbel behaald. Daarnaast stond hij twaalf keer in een finale. Hongerstakende voetbalfan eist excuses wenen Een Oostenrijkse voetbalfan is in hongerstaking gegaan naar aanleiding van de 9-0 nederlaag van zijn land tegen Span je. De 50-jarige Herbert Meixner eist excuses na de wanverto ning, die de Oostenrijkse bondscoach Prohaska deed besluiten op te stappen. Meixner is zijn actie maandag voor de ingang van het Ernst Happel Stadion begonnen. „Ik houd dit vol tot tenminste één speler zich persoonlijk bij mij verontschuldigd heeft", verklaarde hij. Inmiddels is Berti Vogts, de voormalig coach van het Duitse nationale elftal, genoemd als mogelijk op volger van Prohaska. Schadevergoeding voor KNVB zeist De KNVB heeft een schadevergoeding van 2893 gulden gekregen wegens een publicatie over een dubieuze rol van een directielid bij de verkoop van WK-kaarten. Op basis van een brief van Grandstand Tourist BV meldde de Volkskrant dat het betreffende directielid toegangsbewijzen voor de WK vorig jaar in Frankrijk had verkocht aan Grandstand. Piet Buter, directeur van Grandstand, heeft laten weten dat hij rondom het WK op geen enkele manier contact heeft gehad met directieleden van de bond en dat hij evenmin kaarten heeft besteld en ontvangen. De KNVB heeft altijd ontkend dat één van de directieleden hier aan heeft meegewerkt. Aangezien de KNVB door de publicatie in diskrediet is gebracht, moet Grandstand een schadeloostel ling betalen. Dit symbolische bedrag wordt ter beschikking ge steld aan het jaarlijkse G-voetbaltoernooi. Brazilië herstelt zich tegen Japan tokio Het Braziliaanse voetbalelftal heeft zich gisteren met een 2-0 overwinning op Japan hersteld van de nederlaag tegen Zuid-Korea (0-1). In de tweede wedstrijd van de Aziatische toer- nee opende Amoroso in de twaalfde minuut de score. Vlak na rust verdubbelde Emerson de marge. Zonder tal van vedetten verloren de Brazilianen verloren zondag voor het eerst onder bondscoach Luxemburgo. Eerder boekte het team onder zijn leiding twee overwinningen en een gelijkspel. Atleet Walker twee jaar geschorst londen De Britse aüeet Doug Walker is voor twee jaar ge schorst wegens het gebruik van dope. De 25-jarige Europees kampioen op de 200 meter heeft nandrolone gebruikt, een ver boden prestatiebevorderend middel. De nieuwe Britse adetiek- unie UK Athletics (UKA) maakte dat gisteren bekend. Walker houdt vol dat hij niets verkeerds heeft gedaan. In januari kwam naar buiten dat in zijn urine sporen van een verboden middel waren aangetroffen. De UKA legde de adeet hangende het on derzoek geen schorsing op. Nieuwenburg niet te koop Rotterdam John Nieuwenburg, Sparta's 19-jarige talentvolle middenvelder, is niet te koop. Weliswaar beaamt voorzitter Jan Bossink de grote belangstelling van zowel binnenlandse als bui tenlandse clubs, „maar," zegt Sparta's preses, „we zijn op geen enkel aanbod ingegaan. We zullen er alles aan doen om met Nieuwenburg door te gaan." Uit eigen land hebben Ajax en FC Twente belangstelling voor de jeugdinternadonal getoond. An ders ligt de situade met aanvoerder Arjan van der Laan uit Nieuwveen. Sparta is bereid hem voor anderhalf miljoen te la ten gaan, maar deze afkoopsom acht FC Twente vooralsnog aan de te hoge kant. Van der Laan heeft nog een contract op het Kasteel tot medio 2000. Wit Rusland houdt Italië op 1-1 op s nurnberc «anp Duitsland heeft in het kwalifi- wel catietoernooi voor EURO 2000 e net op tijd het juiste ritme te yj pakken. De Europese kampioen y versloeg Finland gisteravond in 1 Nürnberg met 2-0. Daarmee 1 be kwam de ploeg van bonds- ons coach Erich Ribbeek in groep 3 p0^j in punten op gelijke hoogte met e koploper Turkije, dat niet in ac- j 13, de kwam. Duitsland speelde voor ruim 40.000 toeschouwers in dezelf- ;rha f°rmatie als zaterdag tegen Noord-Ierland in Belfast (0-3). ge_ Opnieuw koos Ribbeek derhal- 5 ve voor een aanvallende taktiek, gau met drie verdedigers, vier mid- en denvelders en drie aanvallers. on! Die on-Duitse speelwijze was onzi Finland, met Litmanen (Ajax) en Hyypia (Willem II) in de ge- ,p lederen, duidelijk te veel. ap In het eerste half uur bleven de behoudende Finnen, die vo rig jaar oktober Turkije met 3-1 overmeesterden, nog goed overeind. Een lange en doeltref fende solo van Jeremies brak het duel open: 1-0. Neuville verdubbelde kort daarna de marge met zijn eerste 'doelpunt als international: 2-0. Na de rust kwam Duitsland niet meer tot scoren, ondanks een over wicht en een serie kansen. Ook Finland bleef droog staan. PSV- spits Kolkka kon als invaller in het laatste kwartier Duitsland evenmin bedreigen. In groep 1 zegevierde Zwit serland met 2-0 over Wales. Chapuisat was de uitblinker. Hij maakte beide treffers. Zwit serland klom dankzij de over winning in Zürich naar de tweede plaats. Koploper Italië liet in Ancona tegen hekken sluiter Wit-Rusland twee pun ten liggen: 1-1. Belkevitsj zorg de voor een verrassende voor sprong. Filippo Inzaghi maakte gelijk uit een strafschop. In groep 2 kwamen Letland en Griekenland, met de nieuwe bondscoach Daniel als debu tant, in Riga niet tot scoren: 0-0. Vitesse-spits Machlas werd aan Griekse kant na 77 minuten vervangen. Grote winnaar van het duel in Letland was Noor wegen. Zonder te spelen, ble ven de Scandinaviërs koploper. In groep 4 liet Oekraïne in Kiev dure punten liggen tegen IJsland: 1-1. Vastsjoek opende voor de thuisploeg na een uur de score. Sigurdsson maakte kort daarna gelijk. Oekraïne, evenals IJsland nog ongeslagen, hield zaterdag wereldkampioen Frankrijk op 0-0. Rusland boekte in dezelfde groep de tweede royale zege binnen vier dagen. In Moskou werd voetbaldwerg Andorra met 6-1 verslagen. Besjastnik was topscorer van het duel met twee treffers. Zaterdag won Rusland, dat de eerste drie kwa lificatieduels verloor, met 3-0 van en in Armenië. Bulgarije deed het in groep 5 tegen Luxemburg rustig aan: 2- 0. Stoitsjkov en Iordanov scoor den in de eerste helft. Roeme nië behield in groep 7 de onge slagen status na een zwaarbe vochten zege op Azerbeidzjan: 1-0. Invaller Petre maakte kort na de rust het doelpunt. Voor de thuisploeg was het de vijfde nederlaag op rij. Luinge fun geerde in Baku als scheidsrech- Het duel tussen Slowakije en Hongarije bleef in Bratislava zonder treffers: 0-0. Vitesse-ver- dediger Zeman was bij de thuisploeg de gehele wedstrijd van de partij. EsUand versloeg in groep 9 Litouwen op eigen veld: 1-2. Terehov bracht na de rust beide treffers van de be zoekers op zijn naam. Bij de thuisploeg speelde PSV-verde- diger Skerla de volle negentig minuten. Door de zege in Vil nius klom Estland over Litou wen naar de derde plaats. Roberto Baggio probeert tevergeefs een Wit-Russische tegenstander van zich af te schudden. Italië bleef verrassend op 1-1 steken. foto epa EK KWALIFICATIE Frankrijk - Armenië 2-0 (2-uj. tord 1-0, 45 Dugarry 2-0. Rusland - Andorra 6-1 (3-0). 8 Titov 1- 0,11. Besjastnik 2-0. 42. Onopko 3-0, 50. Tsimbalar 4-0, 62 Besjastnik 5-0, 73. Sanchez 5-1, 90. Alenitsjev 6-1. Oekraïne - IJsland 1-1 (0-0). 59. Vast sjoek 1-0, 66. Sigurdsson 1-1. Stand: 1. Frankrijk 5-11,2. Oekraine 5- 11,3. Ijsland 5-9, 4. Rusland 5-6, 5. Armenië 5-4, 6. Andorra 5-0. Groep 5 Polen - Zweden 0-1 (0-1). 36. Ljung- dzjan 5-0. J ji Schotland - Tsjechië 1-2 (0-2). 27, El liott 0-1 (eigen doel), 35. Smicer 0-2, n 68. Jess 1-2. n Litouwen - Estland 1-2 (0-0). 49. Tere- hov 0-1, 77. Terehov 0-2, 83 Fomenka e 1-2. - Stand: 1. Tsjechië 5-15, 2. Schotland i h 4-7, 3. Estland 5-7, 4. Litouwen 5-5, 5. Bosnië 4-4, 6. Faeröer 5-1. i> r Edgar Davids schreeuwt het v tegen de Argentijnen. r de ogen van Clarense Seedorf uit v In de reprise van 'Marseille', die heroïsche WK- kwart finale van vorig jaar, ging het er in de twee de helft heet aan toe. Niet voor het eerst ging Ed gar Davids in die sferen over de schreef. Een stu pide deel van het Arena-publiek begeleidde de middenvelder, die Batistuta onderuit had ge schept, na diens rode kaart met applaus van het veld. De woeste overtreding ontsierde het spel van de dynamische middenvelder van Oranje, die al vroeg met een fantastische treffer van afstand had getriomfeerd (1-0). „Het was een onbesuisde actie", erkende Davids, die zich derhalve weder om als een risicofactor liet gelden. „Ik wist dat ik Vierde gelijkspel in serie van vijf na mijn eerste gele kaart (wegens het vasthouden van Zanetti, red.) moest inhouden. Maar het was dicht bij het doel, dus ik vond dat ik toch moest ingrijpen." Opvallend genoeg beging Nederland bedui dend meer overtredingen dan Argentinië (26 om 16) en in de slotfase raakten Kluivert en de zicht baar geïrriteerde Cocu in een opstootje verzeild. Oranje trof een vaardige opponent, die in grote gedeelten van de wedstrijd beter combineerde. Zal de favoriet voor Euro 2000 (althans volgens velen) ervan leren? „Wij stelden er toch ook veel tegenover", vond Davids. „Ik zet de rode kaart uit m'n hoofd en ik weet dat ik het niet meer moet doen." Maar Davids zei het lachend, na een toch zware avond. Er groeit iets groots, er bloeit iets moois bij Oranje. Het zit in de twinkeling in de ogen van de voetballers, de vliegende tackles tijdens de rustigste trainingen, de krul lende glimlach bij de bondscoach, de pret, de bezieling. Clarence Seedorf lachte en gaf toe: „Ja, er is inderdaad iets veranderd". Het is aan alles te merken. Behalve nog aan de resultaten. De 1-1 tegen Argentinië was al weer het vierde gelijke spel in een serie van vijf. Een topland met spelers van topklasse - Batistuta, Veron, Za netti, Ortega - maar toch nog steeds die ene zwakke plek. Oranje trof de tegenstander al heel snel in het hart van de de fensie. De goal van Davids, in de tiende minuut, kwam uit het midden. Toen was al duidelijk: dit zou geen doorsnee oefenpartijtje worden, nog ver van het uitein delijke doel. Nederland - Argen tinië werd inderdaad het mee slepende gevecht dat iedereen wilde. Maar niet het absolute topduel dat iedereen wenste. Met, opvallend misschien, de meeste overtredingen van Oranje (26-16). Was er dan toch sprake van een echte revanche voor de 2-1 van het Vélodrome? Was het waar dat vriendschap pelijk voetbal niet meer bestaat aan de internationale top? Het klopte. Het regende gele kaar- amsterdam vpe minkema gpd-verslaggever Het voetballeven is goed. Het gaat allemaal lekker rustig bij Oranje. Relaxed, noemen de spelers dat. Het verschil? Frank Rijkaard, zonder twijfel. De spe lers zijn dezelfde gebleven, de begeleiders ook. Het moet dus wel in de coach zitten. Rijkaard is rustig, beheerst maar overtui gend, dwingend met zachte stem. Hij lijkt het elftal zijn ka rakter te hebben meegegeven. Neem Oscar Moens, tweede doelman. Zijn wekelijkse duike lingen maken het kijkplezier voor de categorie 'de leukste thuis' inderdaad het leukst om naar te kijken. Maar Rijkaard selecteerde de AZ'er weer, alsof de doelman wekelijks de on- stopbare ballen pakt. Dat mag een teken zijn naar de selectie. Er is vertrouwen. Dat lijkt aan te slaan. Positief, zegt Rijkaard dan. Maar kijk naar de prestatie- lijst. Peru 2-0, Ghana 0-0, Duitsland 1-1, Portugal 0-0, Ar gentinië 1-1. Leuk, maar niet bijzonder. En maar één over winning. Rijkaard was mild; po sitief, inderdaad. De spelers ga ven hem gelijk, de resultaten niet. Nog niet. In een oefenserie gaat het niet om de cijfers. Het gaat om het heeld, het spel. Maar na de zwaarste test kan dat ook niet louter positief zijn. Er valt méér te halen uit dit Oranje. Maar dat wist Rijkaard natuurlijk al lang. Dat had ge zien op het WK in Frankrijk, waar Guus Hiddink - de voor ganger - al zielsgelukkig was dat er dit keer géén knetterende ru zies uitbraken. Slechts een en keling haalde het topniveau, Oranje haalde de vierde plaats. Dat moest beter kunnen. De Zuidamerikanen waren inderdaad de beste uit de serie. Er werden duels uitgevoch ten, scherp en verbeten. Met de bijbehorende opstootjes en in cidentjes. Davids tegen Veron, dat ging om alles waar de scheidsrechter niet voor floot. Davids kon een kwartier voor het einde zelfs met twee keer geel vertrekken na zijn harde ingreep tegen Batustuta. Op dat gebied wilde de Nederlandse ploeg zich vroeger wel eens la ten afbluffen. De spelers zijn ouder, vooral rijper geworden. Dat bleek ook halverwege de eerste helft. Gabriel Batistuta miste twee niet te missen kan sen. Oranje haalde direct het tempo uit de wedstrijd, zonder in sombere terugspeelballen te vervallen. Toch, het ging niet meer om de schoonheid van het spel, of de jacht naar de ac tie, maar om de controle. Na het wegzenden van Davids haalde aanvoerder Frank de Boer direct zijn overgebleven manschappen bij elkaar. De; spelers losten het probleem in eerste instantie zelf op. Positief, zal Rijkaard hebben gedacht. Zo volwassen is de groep in middels geworden. Op het mid denveld lijkt Clarence Seedorf. 22 maar al 40 interlands, zijnj, plaats naast Edgar Davids ein- :1 delijk te hebben gevonden. De, middenvelder van Madrid 1 niet alleen nadrukkelijk aanwe zig in uitzichtloze acties, hij v vooral dienstbaar als teamspe-l Ier. Maar in de test zal de bonds coach van Oranje ook andere dingen, minder positieve, heb ben gezien. Bergkamp en Klui vert, één van de beste koppels spitsen ter wereld, scoorden af-j gelopen zomer beiden tegen Argentinië. Gisteravond bleef het duo droog, voor de vijfde keer dat ze samen waren ge-f bracht. En wat zei Rijkaard la ter: „Keihard gewerkt." Hij had niet ongelijk. En waar waren de twee kleine, duiveltjes op de vleugels, Over-, mars en Zenden? Aanvallend bleef Oranje ook gisteren weei, onder de maat. En zo blijft heli 'doorgeven' van de aanvaller door de verdedigers bloedlink Zeker als die ene spits 'Batigol wordt genoemd. Die vindt altijdi] de zwakke plek, hoe klein ook i. Hij vond hem, in de 84-ste mi nuut. Het gaatje was een ver bluffend groot gat. Zo werd Nederland - Argenti nië, de vriendschappelijke uit-j' voering, geen revanche, geer; topwedstrijd, alleen een moo gevecht en een aardige test. Zcfl sloot Rijkaard zijn betoog pas-:( send af: met een compfimeni voor het team. De spelers zul len de bondscoach weer dank baar zijn. Nederland - Argentinië 1-1 (1-0). 10j| 49.500. Rode kaart: 74. Davids (Neder !and/2x geel). Gele kaart. Cocu (Ne H derland), Lopez, Pochettino en Sensinr fl Nederland: Van der Sar; Reiziger, Var! Wonderen (46. Konterman), Frank diflj Boer en Cocu: Zenden, Seedorf, Da vids en Overmars (57. Van Vossen) I Kluivert en Bergkamp (78. Van Hin j{ turn). Argentinië: Roa; Sensini (80. GustavtH Lopez), Ayala, Pochettino en Vïv; minpietro/82. Crespo). Sepp Blatter, president van de wereldvoetbal bond FIFA, heeft de hoop nog niet opgegeven om in de toekomst om de twee jaar het wereld kampioenschap voetbal te organiseren. Blatter realiseert zich dat de kalender de eerstkomende seizoenen nog overvol zit, maar in de Amster damse Arena greep hij de gelegenheid aan om zijn eigen plannen nog eens te onderbouwen. FIFA's hoogste baas erkent dat er op de huidige generatie profvoetballers een bijzonder hoge druk staat door de hoeveelheid interlands, Euro pa Cup-, beker- en competitiewedstrijden die zij over een periode van 9 maanden moeten afwer ken. „Daarom is het eerst een vereiste dat de voetbalkalender over de hele wereld dezelfde wordt. In Europa is men goed op weg. Hier spe len alle nationale teams op dezelfde momenten. Omdat de contracten voor het volgende EK al zijn getekend en men ook in Zuid-Amerika de zaak al rond heeft voor de Copa America van de komende vier jaar, kunnen we pas na 2004 ver anderingen doorvoeren." De UEFA zit niet te springen om een tweejaarlijks WK Blatter: „Nee en in Zuid-Amerika twijfelt men een beetje aan de haalbaarheid. Maar de overige confederaties, Noord-Amerika, Oceanië, Azië en Afrika staan te trappelen om veel vaker een we reldkampioenschap te houden. De voetballers uit die landen willen zich meer meten met de Europese topspelers dan nu mogelijk is." Staat de komst van het wereldkampioenschap voor clubteams wel vast? Blatter: „Dat wordt volgend jaar in januari geor ganiseerd en dat gaat absoluut door. Dat is een project waarvoor drie seizoenen geleden al de basis is gelegd. En gelooft u mij, dat toernooi zal niet tot overbelasting van. spelers leiden. Elk continent moet straks één club aanleveren. Het hele toernooi wordt in tien dagen afgewerkt. De enige partij die hier weer kritiek op heeft is de Europese voetbalbond. In de rest van de wereld vindt men dit WK prachtig." Hoe staat het met uw acties om het boek van Da vid Yallop uit de handel te krijgen? Blatter: „Ik wil dat boek helemaal niet verbie den. Daar bestaat een groot misverstand over. Ik wil alleen dat bepaalde passages uit het boek worden geschrapt en dat het boek tot die tijd niet wordt verkocht. In een aantal passages wor den immers dingen gezegd die moreel gezien te ver gaan en die de integriteit van meerdere men sen binnen de FIFA aantasten." U zou stemmen hebben gekocht bij de laatste ver kiezing. Blatter: „Ik wil daar slechts een ding over zeg gen: ik heb een volstrekt schoon geweten. Ik heb geen stemmen gekocht! Meneer Yallop is een se rieuze journalist, die veel research heeft gedaan. Dan zou hij dus ook moeten weten dat hij dit soort dingen niet op geruchten kan baseren. Hij moet meer ondefzoek doen naar die geruchten, dan weet hij ook dat er geen stemmen zijn ge kocht. De voorzitter van de UEFA, Lennard Jo hansson, stelt ook geen onderzoek meer in naar deze zaak, zoals hier en daar wordt beweerd. Dat heeft hij mij persoonlijk verteld. Waarom bent u eigenlijk naar Nederland-Argen tinië gekomen? Blatter: „Om iets recht te zetten wat op het WK in Frankrijk is misgelopen. Daar zouden we op het veld de medailles hebben uitgedeeld maar de ambiance was er na de wedstrijd niet meer naar om iets feestelijks voor het Nederlands elf tal te doen. Nederland, zo vonden we bij de FIFA, verdiende echter wel degelijk een felicita tie voor het voetbal dat het in Frankrijk liet De FIFA barst van het geld, maar wil miljoenen teruggaan stoppen in het voetbal. Blatter: ,,Alle 203 aangesloten voetbalbonden krijgen de komende jaren miljoenenbedragen uitgekeerd, die moeten worden besteed aan spe ciale projecten. Elk land moet een voetbalschool krijgen. In Nederland is het voetbal fantastisch georganiseerd. Ik ben gisteren nog in Zeist ge weest, weet nu hoe amateurs en profs samen werken en hoe goed de structuur is. Maar in meer dan honderd andere landen is dat niet het geval." marcel van der kraan gpd-verslaggever KNVB-bobo Jeu Sprengers overhandigt Sepp Blatter in de Arena e shirt van Oranje. foto ai

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27