Zwaar verzet Verbluffende virtuositeit 18de-eeuwse tekenaars tegen verkoop Leidse winkeliers stelen show in schouwburg van topdoek I sterven „ieder commentaar of berichtgeving achterwege zou blijven." Performania in LVC: hip hop en poëzie horen bij elkaar Cultuur Kunst Koor is dipje gauw teboven DONDERDAG 1 APRIL 1999 Een bomvolle Pieterskerk luis terde gisteravond in grote stilte;! naar Bachs Johannes Passie, uitgevoerd door Toonkunstkooi j Leiden onder leiding van Hansjij van der Toorn. Er wordt veel vuldig in uiterst kalme tempi I gespeeld, met name in hetl tweede deel. In de prachtig uit-1 gebalanceerde aria 'Es ist voll-i I bracht' stralen de viola da gam-llj ba en de altstem op een zelfde1'! manier rust en evenwicht uit.jj Ook het slotkoor wordt sereen bijna gelaten gezongen. Het ko raai direct daaropvolgend krijgi zo iets hoopvols en sterks. Eil moeten ook snelle delen zij™ geweest (om vijf over half elrJ valt het slotakkoord), maar ze zijn minder uitgesproken aan-1 wezig, Koor, solisten en orkest zijn zoals gewoonlijk bij deze pas sie, de dip gepasseerd na dt pauze. De toon is dan direct ge zet in het overtuigend gezon gen openingskoraal. Toonkunst krijgt in deel twee volop de ge legenheid in prachtige flitsende turbae: scherp articulerend licht agressief klinkt het 'Lassen uns den nicht zerteilen' era 'Weg, weg mit Dem'. Bij de solisten hoor je zeker in deel I passie-moeheid, al thans de expliciete gevolgen daarvan. Op de alt na hebber alle solisten af en toe iets schor rigs, een kleine stemoverslag zelfs moeite met intoneren. Ir de arias en recitatieven na de pauze is de stem warmgezon gen en wordt er duidelijk in houdsvoller en gewoon betei gesoleerd. De Christusparti (Frans Huijts) is op z'n mooisi als hij z'n inspanning laat va ren. In de laatste woorden var Jezus, 'geweldloos' gezongen ligt zijn kracht. De twee violen die de viola d'amore imiteren, 'con sordino! komen op verschillende plaat sen heel dichtbij de gewenste klank. De hobo en fluit in dt aria 'Zerfliesse mein Herze spreken in samenklank recht streeks tot het hart, evenals dt twee fluiten vóór de pauze, er Hanneke Kaasschieter maak goed wat in het eerste deel noj niet van haar klasse was. Tien opera's Wagner in 2002 in Berlijn berlijn De dirigent en artistiek leider van de Berlijnse Staats- opera, Daniel Barenboïm, zal in de loop van 2002 de tien be langrijkste opera's van Richard Wagner dirigeren. Dit gebeurt tijdens een buitengewone editie van het Berlijnse Staatsopera- festival. „Dit wordt het résumé van mijn tienjarige samenwer king met regiseur Harry Kupfer", verklaarde de Israëlisch-Ar- gentijnse maestro tijdens een persconferentie. Het megaproject kent slechts één voorganger. In de jaren zeventig werden de dertien opera's van Wagner in München integraal uitgevoerd. Dirigent was de Duitser Wolfgang Sawallisch. Melkweg wordt verbouwt amsterdam De Melkweg in Amsterdam gaat na Pasen voor vijf maanden gedeeltelijk dicht. Oorzaak is een verbouwing van on- der meer de concertzaal en de cinema. Ook worden theaterzaal j en theehuis samengevoegd tot één zaal voor theater- en dans- voorstellingen. Het aantal plaatsen neemt door de verbouwing t08' Dali en Brood bij Madame Tussaud 'j amsterdam Herman Brood heeft bij Madame Tussaud in Am- sterdam het wassen beeld onthuld van Salvador Dali. Tom Rid ley werkte in Londen zes maanden aan het beeld van Dali. Hij maakte daarbij gebruik van de vele foto's die er van de kunste- H naar bestaan. Dali overleed in 1989 en stond, net als Herman Brood, bekend om zijn excentrieke gedrag, foto gpd/evert el- zinga J Staf Boijmans in opstand Uitmuntendfraay geteekend' in Amsterdams Historisch Museum In het 18de-eeuwse Nederland werd op zo grote schaal gete kend dat het Amsterdams His torisch Museum (AHM) de in ventarisatie over dit tijdvak niet in één catalogus kwijt kon. On der de tekenaars was ook pas teibakker Herman Hensten- burgh uit Hoorn, in de collectie present met 'Een tros vruchten' en 'Een koolmees en een pim pelmees bij een tak appelbloe sem'. Op de expositie 'Uitmun tend fraay geteekend' is hij een van de amateurs die naast de vele professionals een verbluf fende virtuositeit etaleren. De tentoonstelling viert de verschijning van het eerste deel van de AHM-bestandscatalogus over de 18de eeuw. Als vervolg op eerder verschenen catalogi is hierin werk gebundeld van Nederlandse kunstenaars die werden geboren tussen 1660 en 1745. Deel zes verschijnt later en is gereserveerd voor teke naars die tussen 1745 en 1780 het levenslicht zagen. Kunsthistorici Ingrid Oud en Leonoor van Oosterzee beper ken zich bij alle kunstenaars tot een paar noodzakelijke basisge gevens over leven en oeuvre. Wie meer wil lezen, kan naar de bibliotheek met de opgegeven lijst boeken. Ze concentreren zich op de beschrijving van de werken en slagen erin de lezer intenser te laten genieten om dat hij door hun toelichting veel beter gaat kijken. Bij Henstenburgh wordt ver meld dat hij niet alleen voor pastei bakken maar ook voor tekenen in de leer was bij zijn stadgenoot Johannes Bronk- horst. En dat zijn oeuvre be staat uit tekeningen van vogels en insecten en uit bloem- en vruchtenstillevens. Dat is ge- amsterdam francoise ledeboer Amazonepapagaai, tekening van Aert Schouman. foto gpd noeg. Het gaat de samenstel sters in de eerste plaats om een loftuiting op 'zijn verfijnde te kentechniek'. Zo wijzen ze bij 'Een tros vruchten' enthousiast op de levensechte fluweelachti ge schil van de perziken, de iet wat doffe buitenkant van de druiven en pruimen, de slak op een takje en de waterdruppels op druiven en bladeren. Een van de veelzijdigste kun stenaars van de 18de eeuw was Cornelis Troost. Hij ontleent zijn grootste bekendheid aan de humor die hij in zijn werk stop te. Op deze tentoonstelling hangen 'Officieren in een wachtlokaal' en 'Het vertrek van een gezelschap aanzienlijke heren na een vrolijke avondpar tij', kostelijke satirische tafere len vol dikbuikige vadsige types en dronken heren die overge ven en/of niet meer op hun be nen kunnen staan. Dat Troost ook in andere genres 'uitmuntend fraay' te kende tonen zijn tere portretten van vrouwen die 'Herfst' en 'Winter' verbeelden en de ze ven bladen die het AHM van zijn sfeervolle maandenserie bezit. Op 'Februari - Carnavals- Druiven op een Chinese schaal. Een tekening uit 1753 van Michiel van Huysum. vierders trekken langs een gracht' begeleidt een violist twee gemaskerde dames die een stropop dragen; de pop was het symbool voor de winter en werd tijdens het carnavalsfeest verbrand. Op 'Maart' wordt een boom geplant en op 'Mei' wordt druk verhuisd. Wie zich afvraagt waarom: de samenstel sters geven opheldering door te vertellen dat de jaarlijkse huur contracten in Amsterdam toen van 1 mei tot 30 april liepen, zodat veel mensen daarna ver huisden. 'Uitmuntend fraay geteek end' omvat ook veel landschap pen, topografische afbeeldin gen van steden en buitenplaat sen, kopieën van 17de-eeuwse meesters als Frans Hals en Rembrandt en portretten. Het grootste deel van de AHM-col- lectie werd verzameld door de Amsterdamse kolenhandelaar Carel Joseph Fodor (1801 - 1860), die zich bij zijn dood omringd had door meer dan 800 tekeningen. Daarbij was ook 'De Venezolaanse amazo nepapegaai' van Aert Schou man, die met zijn fraaie kleuren en vrolijke kraaloogjes nu een foto» anp j van de meest virtuoze blikvan- ji gers op deze expositie is. J 'Uitmuntend fraay geteek end' in het Amsterdams Histo risch Museum (Kalverstraat 92, Amsterdam) t/m 2 mei. Openingstijden: ma- t/m vr. van 10.00 tot 17.00 uur en op! za. en zo. van 11.00 tot 17.00 uur. De catalogus 'Nederland se tekenaars geboren tussen 1660 en 1745' (Waanders Uit gevers, Zwolle) kost 89,50 gul den. De wetenschappelijke staf van Museum Boijmans Van Beuningen is in opstand gekomen tegen een plan van di recteur Chris Dercon. Deze wil een belangrijk schilderij uit de Boijmans-collectie bij veilinghuis Christie's in de verkoop brengen. Het werk zal volgens kenners zeker meer dan een miljoen gulden opbrengen. Dercon wil dit geld gebruiken voor de aanstaande nieuwbouw van Boij mans. Op de bouwsom van 28 miljoen gulden komt Boijmans nog ongeveer drie miljoen tekort. van zijn eigen principes afwijkt. Ter illustratie daarvan halen zij een uitspraak van Dercon van 16 april 1998 aan tegen conser vator Manfred Sellink: „Ik vind niet dat een conservator het recht heeft om te zeggen: dat heeft X gekocht maar het past niet binnen onze collectie, dus dat gaan we verkopen." Renilde Hammacher-Van den Brande, destijds hoofdcon servator van Boijmans, heeft het schilderij van Mark Rothko in de loop van het jaar 1970 voor het museum aangekocht. In februari van dat jaar had de kunstenaar (geboren in Rus land in 1903) zelfmoord ge pleegd. Rothko maakte het schilderij tien jaar eerder. rotterdam peter van eukelen8urg Het gaat om het schilderij 'Grey, Orange on Maroon 60/8' van de Amerikaanse kunstenaar Mark Rothko. De conservatoren van Boijmans vinden verkoop onaanvaardbaar. Er is slechts één ander schilderij van Rothko in Nederland. De conservato ren zijn bovendien woedend op Dercon omdat hij over het ver koopplan geen enkel overleg met hen heeft gevoerd. De voorgenomen verkoop en het verzet daartegen van de stafle den is deze week wel aan de or de gekomen in de afdelings hoofden-vergadering. Volgens een woordvoerder van het mu seum gaat de discussie over de eventuele verkoop voort. Direc teur Dercon heeft zijn plan nog niet laten varen en is niet be reid tot commentaar. In de brief van de Boijmans- conservatoren aan Dercon staat onder meer: „Het standpunt van de wetenschappelijke staf is duidelijk: wij zijn in principe te gen verkoop van welk stuk uit de collectie dan ook." Zij ver wijten hem bovendien dat hij Mevrouw Hammacher noemde 'Grey, Orange on Ma roon' een hoogtepunt in de col lectie van Boijmans. In de Boij- mans-catalogus 'Kunst van de 20e eeuw' uit 1972 schreef zij er over: „Het expressieve element, de beheersing in de abstractie en de volle gedragen kleur ko men in dit werk op indrukwek kende wijze samen." Ruisend plastic omhult de vrouw die langzaam op de trol ley wordt binnengereden. Van dichtbij blijkt ze flink te transpi reren in haar modieuze outfit, gemaakt uit huishoud-folie. Haar blonde haren staan over eind van de gel en de föhn. Op haar vel een laagje goudstof. Een andere vrouw heeft een pikzwarte Spaanse flamenco jurk aan, gemaakt uit vuilnis zakken. Een identieke tweeling is opgetuigd met jurken van ou de kranten (Leidsch Dagbla den), de bovenlijfjes van Komo- huisvuilzakken. Ze dragen op vallende kunstwerken van bloe men. Een man komt heupwie gend aanlopen, hij heeft punti ge borsten van karton en een papieren pauwenstaart op zijn achterste. Hij knipoogt frivool met zijn nepwimpers (alumini umfolie?). Een klein meisje heeft roze raffia om haar enkels en haar lijf, en een minirokje van gevouwen krantenpapier. Haar haar is blauw. Ziehier de modellen van de Amerikaanse ontwerper D.J. Gramann. Hij was met zijn cre aties zeer opvallend aanwezig gisteravond bij de voorstelling 'Enkeltje Leiden' van drie Leid se zaken: Alex Kappers, Borg Daphne (sieraden) en Fiori Bloemen. De show in de Leidse Schouwburg liet zien wat de drie ondernemers op artistiek gebied in hun mars hebben. Naalcte meisjes, slechts van een dun laagje bodypaint voorzien, toonden dansend, opvallende sieraden en enorme bloemcrea- ties die steeds losjes door de makers om de hals werden be- Een identieke tweeling in jurken gemaakt van oude Leidsch Dagbladen met bovenlijfjes van Komo-huisvuilzakken. vestigd. Vrouwen werden voor zien van een nóg sneller kapsel door de kapsters van Alex, en Heerenleed Damesmode gaf acte de présence met opvallen de laagjes-jurken. Salt the Band (bekend van het Oerolfestival) zorgde voor swingende muziek (Afrikaanse djembé), ten gehore gebracht op metershoge stel ten. Hoewel de overgangen niet altijd even vlot waren, en de muziek soms iets te vroeg stop te, zat de show goed in elkaar en was er ontzettend veel te zien. Voor de pauze zagen we sprookjes (de ouverture was uit the Wizard of Oz), daarna be gon het echte leven, met mo dellen gehuld in werk- of uit- gaans-outfit, begeleid door snelle muziek. Hoogtepunt was het suiker- foto loek zuyderduin zoete bruidje dat nog het meest op een echt taartje leek - weer een creatie van Gramann - die haar boeket in het publiek gooi de. Het werd dankbaar en on der luid applaus opgevangen. Doodverklaarde Oostenrijkse pianist herrezen Een van Oostenrijks beroemd- ste pianisten, Friedrich Gulda, was dood. Althans, dat wilde de 69-jarige musicus de wereld \*I j doen geloven. Via het Oosten- rijkse persbureau APA werd zondag bekendgemaakt dat Gulda op het vliegveld van Zü- rich aan de gevolgen van een beroerte was overleden. Nadat een concertagent de musicus zondag had gesigna leerd, moest zijn agent in We nen dinsdag toegeven dat de pianist als grap zijn dood in scène heeft gezet. In februari had de pianist de media in een open brief laten weten dat hij beschikt had dat als hij zou Recensenten beschouwen Gulda's interpretaties van de composities van Mozart als J briljant. Hoe vaak zie je dat bij een con cert. Subsonische bassen bar sten uit de boxen en een dich ter deint in de zaal gewillig met haar bovenlichaam op het hip- hopgeweld. De vrouwelijke rap per Rha Godess doet alvast in drukken op in het LVC, vol strekt vanzelfsprekend in een natuurlijke omgeving, vlak voor de boxen. Hip hop en poëzie horen bij elkaar. De beoefenaars van de genres keken elkaar echter tot voor kort met de nek aan, althans in Nederland. Dichter/auteur/programmeur Emerald Beryl maakte daar twee jaar geleden een einde aan met zijn Double Talk Festival in Paradiso. Op het jaarlijkse festi val vinden allerlei kruisbestui vingen plaats waar de meest in teressante bastaardjes uit rical Exposure van dezefde voortkomen die één grote fami- Emerald Beryl. Een presentatie lie van spoken word performan- van de nieuwe rapoetrytalen- ce vormen. En nu is er dan het ten, gisteravond even neerge- maandelijkse Performania: Ly- streken in het Leidse LVC. Hip hop en poezië in het Leidse LVC. foto loek zuyderduin Andy Ninvalle draagt gepas sioneerd zijn associatieve beel denstroom voor, die niet de in druk wekt dat er veel meer in zit dan wat de oppervlakte biedt. Geëngageerd met de trefwoor den black, freedom en society. Als human beatboxer maakt hij een veel grotere indruk dan als dichter. En de verhandeling over muziek in Amerika doet integer maar tegelijkertijd een tikkeltje plichtmatig aan. Waar om moet de zwarte geschiede nis zo vaak dienen als waarborg voor de kwaliteit van heden daagse zwarte Amerikaanse cultuur? T'kala uit Brooklyn, een krui sing van showman en gentle- manpoëet, moet het hebben van bloemrijke en zinnebeeldi ge beschrijvingen van parties en vrouwen. Dat T'kala on danks zijn hyperromantische aanleg toch nog behoorlijk overtuigend overkomt is te danken aan zijn innemende voordracht met een gezonde dosis zelfspot. Het contrast met de norse Tommy Wieringa had niet groter kunnen zijn. De Utrechtse romancier komt, naar eigen zeggen, meestal ver gezeld van zichzelf en doet geen human beatbox. Daar zou je aan toe kunnen voegen, ook geen performing poetry. De vaak rücksichtloze bespiegelin gen van Wieringa zijn ongena dig scherp. De Amerikaanse rapgodin Rha Godess rijmt razendsnel virtuoos en stapelt woorden tot een duizelingwekkende hoogte. Zij opereert van alle artiesten nog het meest op het conven tionele hiphop-terrein. Het swingt hard en ongenadig. Maar tekstueel gebruikt ze daarbij nog iets te vaak de ver sleten stijlfiguren van de hip hop: schaamteloze snoeverij, beeldspraak versleten sinds de tijden van de hoogromantiek. Lyrisch pamflettisme met wei nig persoonlijkheid. Maar mis schien verwoordde de taaigo din zelf het iets pregnanter aan het eind van haar optreden: „Make some noise if you like poetry!" Dat werkt ook beter als je het hoort dan als je het leest.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25